General Lee
Poissa
Suosikkijoukkue: Geenimanipuloitu pottu & Takeshin pedot
|
 |
Vastaus #4125 : 16.03.2010 klo 15:10:21 |
|
Henkilökohtaisesti aloin sympata Realia joskus hiukan ennen 90-luvun puolta väliä, ja teininä ja vähän vanhempanakin Roberto Carlos oli meikäläisen ehdoton suosikkipelaaja - Realin otteita tuli seurattua aika tarkkaan noihin aikoihin.
Muutenkin on ehkä hieman kiinnostus laskenut kun ei meinaa aika ja viitsimys riittää, mutta kyllä viimeisen parin vuoden siirtomarkkinasekoilut ovat pistäneet vituttamaan sen verran paljon että ei paljoa jaksa Realia edes sympata enää. Satojen miljoonien arvoisten laatupelaajien hautausmaa... Ostetaan parilla kymmenellä miljoonalla ja kun ei heti breikkaa laitetaan seuraavassa ikkunassa pihalle. Typeriä diilejä tehdään aivan jatkuvalla syötöllä. Cambiasso, Sneijder, Arbeloa, Cassano, Baptista, Robben, Huntelaar, Faubert, Saviola, Cicinho, Emerson, Pablo Garcia, Reyes, Diogo, Gravesen, Samuel. Kohta Diarra, Gago, Drenthe, v.d.Vaart? Siinä on ihan muutaman viime vuoden ajalta pelaajia, joiden kohdalla on tavalla tai toisella ryssitty.
Vituttaa sen verran että ei jaksa joukkuetta juuri seurata.
Tämä jos mikä tappaa joukkueen symppaamisen tosin moni "teiniosastosta" rakastaa juuri tätä, että pelaajat vaihtuvat mahdollisimman paljon. Se on jännää kun saa uusii paitoi.
|
|
|
|
|
Julss
Poissa
Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs
|
 |
Vastaus #4126 : 16.03.2010 klo 15:27:58 |
|
Tohon edelliseen tarttuakseni: en ole kuullut kenenkään nuoren fanin haluavansa paljon paitoja erinimillä, jos nyt niitä nimiä selkään haettiin tolla paitojen paljoudella.. Eli mitä v#tua? Tosin onhan se tuottoisaa bisnestä, sitä en kiistä. Argumentti oli vain ihan hukassa.
|
|
|
|
|
Alfredo
Poissa
|
 |
Vastaus #4127 : 16.03.2010 klo 15:34:44 |
|
Cambiasso, Sneijder, Arbeloa, Cassano, Baptista, Robben, Huntelaar, Faubert, Saviola, Cicinho, Emerson, Pablo Garcia, Reyes, Diogo, Gravesen, Samuel Periaatteessa ymmärtää näiden jantterien uran lyhykäisyyden Madridissa seuraavan ana lyysin kera => Cambiasso"Ikuinen lupaus" Madridissa SneijderKakálle piti antaa tilaa. Vaparimaaleja, mutta aika epätasainen ura valkoisissa. CassanoOngelmapelaaja, ei sopeutunut. Tarvitsee joukkueen ympärilleen, eikä niin että olisi osa joukkuetta. Kuten nyt Sampdoriassa joukkueen absoluuttinen tähti. ArbeloaTällä hetkellä taistelee avauskokoonpanopaikasta Madridissa. BaptistaJohannes Kastajakaan ei oikein löytänyt roolia eikä maaleja Madridissa. Kiitos kuitenkin siitä yhdestä ratkaisusta Camp Noulla RobbenKyllähän Robben oli Madrid-kaliiperin pelaaja, mutta kelpasi hyvään hintaan Münchenille ja olisi CR09:n kanssa joutunut kilpailemaan pelipaikasta, joten sinne meni. HuntelaarEi oikein käsitystä tästä jantterista. Nopeasti myytiin Milaniin. FaubertLainapelaaja West Hamista SaviolaNäpäytyshankinta Barcelonan suuntaan. Forssellmainen superlupaus, jolta odotettiin hele-vetisti, mutta Barcassa ja Madridissa näytöt jäivät ohuiksi. CicinhoLoukkaantuminen sotki Madrid-uran ja kelpasi Romaan sitten EmersonOli Italiassa johtavia puolustavia keskikenttäpelaajia, Madridissa suhteellisen nobody. Pablo GarciaUruguaylainen puujalka ReyesRatkaisi mestaruuden Madridille, siitä kiitos. DiogoUruguaylainen puujalka GravesenKovuutta keskikentälle ja treeneihin. Aloitti hyvin ja tippui sitten sitä nopeammin, tapeltuaan Robinhon kanssa, reserveihin SamuelPuolustus vuoti tämän Argon kanssa ihan mukavasti. Floppihankinta pulustukseen. Ei sopeutunut Madridiin.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #4128 : 16.03.2010 klo 15:36:34 |
|
Cambiasso, Sneijder, Arbeloa, Cassano, Baptista, Robben, Huntelaar, Faubert, Saviola, Cicinho, Emerson, Pablo Garcia, Reyes, Diogo, Gravesen, Samuel. Kohta Diarra, Gago, Drenthe, v.d.Vaart? Siinä on ihan muutaman viime vuoden ajalta pelaajia, joiden kohdalla on tavalla tai toisella ryssitty.
On kyllä vähän masentava lista. Voisitko hieman tarkentaa miksi Arbeloa on listassa. Diogo oli yksi niistä pelaajista, jonka olisin todella mieluusti tahtonut nähdä pidemmän aikaa Madridissa. Kyseessä kuitenkin hyvä laitapakki molempiin suuntiin. Toki hänen tarinaansa vaikuttaa paljon Sergio Ramos.
|
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #4129 : 16.03.2010 klo 15:41:29 |
|
Barcassa ja Madridissa näytöt jäivät ohuiksi.
Voi juma... pitääkö taas aloittaa 
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #4130 : 16.03.2010 klo 16:08:23 |
|
Robben Kyllähän Robben oli Madrid-kaliiperin pelaaja, mutta kelpasi hyvään hintaan Münchenille ja olisi CR09:n kanssa joutunut kilpailemaan pelipaikasta, joten sinne meni.
Kyllähän Robben olisi avaukseen yhdessä CR:n kanssa helposti mennyt. Pre-seasonilla toki oli pääosin vaihtopelaaja, koska uusia staroja piti peluuttaa. Mutta siis kyllähän Robben nyt olisi nyky-Madridissa esim. Graneron tai Marcelon (sillon kun pelaa laitalinkkiä) paikan hyvinkin avauksesta voinut ottaa. Higuain CR Robben ..olisi ollut fantastinen hyökkäystrio. Siinä olisi Barcakin ollut korvia myöten kusessa, kun Madrid pyrähtää vastahyökkäyksiin Kakan, Robbenin ja CR:n voimin. Turha tätä kuitenkin enää jossitella, kun Robben Madridista päästettiin pois. Olisi kuitenkin helposti mahtunut CR:n kanssa samaan aikaan kentälle.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #4131 : 16.03.2010 klo 16:52:45 |
|
Periaatteessa ymmärtää näiden jantterien uran lyhykäisyyden Madridissa seuraavan ana lyysin kera =>
Cambiasso "Ikuinen lupaus" Madridissa
Sneijder Kakálle piti antaa tilaa. Vaparimaaleja, mutta aika epätasainen ura valkoisissa.
Cassano Ongelmapelaaja, ei sopeutunut. Tarvitsee joukkueen ympärilleen, eikä niin että olisi osa joukkuetta. Kuten nyt Sampdoriassa joukkueen absoluuttinen tähti.
Arbeloa Tällä hetkellä taistelee avauskokoonpanopaikasta Madridissa.
Baptista Johannes Kastajakaan ei oikein löytänyt roolia eikä maaleja Madridissa. Kiitos kuitenkin siitä yhdestä ratkaisusta Camp Noulla
Robben Kyllähän Robben oli Madrid-kaliiperin pelaaja, mutta kelpasi hyvään hintaan Münchenille ja olisi CR09:n kanssa joutunut kilpailemaan pelipaikasta, joten sinne meni.
Huntelaar Ei oikein käsitystä tästä jantterista. Nopeasti myytiin Milaniin.
Faubert Lainapelaaja West Hamista
Saviola Näpäytyshankinta Barcelonan suuntaan. Forssellmainen superlupaus, jolta odotettiin hele-vetisti, mutta Barcassa ja Madridissa näytöt jäivät ohuiksi.
Cicinho Loukkaantuminen sotki Madrid-uran ja kelpasi Romaan sitten
Emerson Oli Italiassa johtavia puolustavia keskikenttäpelaajia, Madridissa suhteellisen nobody.
Pablo Garcia Uruguaylainen puujalka
Reyes Ratkaisi mestaruuden Madridille, siitä kiitos.
Diogo Uruguaylainen puujalka
Gravesen Kovuutta keskikentälle ja treeneihin. Aloitti hyvin ja tippui sitten sitä nopeammin, tapeltuaan Robinhon kanssa, reserveihin
Samuel Puolustus vuoti tämän Argon kanssa ihan mukavasti. Floppihankinta pulustukseen. Ei sopeutunut Madridiin.
En listallani tarkoittanut että kaikkien pelaajien kohdalla olisi ollut huono ratkaisu myydä pois, vaan aika monen kohdalla jo hankinta oli jo täysin käsittämätön. Eivätkä kaikki hankinnat voi onnistua, en minä sitä sano. Vaikkapa jonkun Samuelin epäonnistumista ei varmaan kovin moni nähnyt etukäteen, mutta silti tuo käsittämättömien diilien määrä on aika surullinen. Jotkut hieman vähemmän käsittämättömiä kuin toiset. Cambiasso meni varmaan niin kuin kirjoitat. Kuitenkin Interissä mennyt käsittääkseni aika hyvin. Sneijder - se vähä mitä näin pelasi ihan hyvin, tilalle piti vaan hankkia suurpelaaja. Cassano - miksi vitussa hankittiin edes? Kaikki sen luonteen tiesivät etukäteen. Arbeloa - miksi päästettiin välissä pois? Muualla sai vastuuta ja kasvoi heti pelimieheksi. Ai niin, ei Madridissa kasvateta... Baptistan hankinnan ja myynnin ymmärrän periaatteessa, tosin muistaakseni jengissä oli sillä hetkellä kovempiakin nimiä samoille tonteille. Eli 20M€ rotaatiopelaajaksi hankittiin. Robben - en voi sietää Robbenia mutta miksi päästettiin lähtemään? Aina vaarallinen mulkku, jota olisi kaivattu pelillisesti tämänkin kauden joukkueessa. Huntelaar - hankitaan vähe kalliilla lupauksia, joiden annetaan koittaa puoli vuotta. Faubert - mitä vittua Faubert teki Madridissa? Tai siis mitä sen piti tulla tekemään? Saviola - maksetaan vähe palkkaa ihan vaan Barcalle vittuillakseen, häh? Cicinho taisi mennä noin kuin sanoit, en jaksa muistaa. Emerson taitaa myös mennä kategoriaan "vahingot", siis siinä mielessä että olisi voinut odottaa enemmän. Pablo Garcia - taas kerran, miksi vitussa ylipäätään hankittiin? Reyes - oliko loukkaantumis-/laituritilanne heikko tuolloin, en muista. Joka tapauksessa Reyes nyt ehkä ei kuuluisi varsinaisesti tälle listalle, ratkaisi tosiaan mestaruuden, oliko Mallorcaa vastaan. Diogo - miksi hankittiin? Gravesen - miksi hankittiin? Samuel - ymmärrän hankinnan, oli kuitenkin Romassa helvetin kova. Ei vain sopeutunut.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #4132 : 16.03.2010 klo 18:01:17 |
|
Jos nyt muistan oikein, Cicinhon ja Diogon hankinnat tehtiin silloin kun Ramos pelasi topparina. Eli mielestäni ihan hyviä hankintoja aluksi.
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #4133 : 16.03.2010 klo 18:09:20 |
|
Robben - en voi sietää Robbenia mutta miksi päästettiin lähtemään? Aina vaarallinen mulkku, jota olisi kaivattu pelillisesti tämänkin kauden joukkueessa. Eiköhän tähän ole kaksi syytä. 1) Uusien hankintojen myötä ei olisi riittänyt rahaa palkkoihin, eikä ilman puukenkien siirtokorvauksia ehkä hankintoihinkaan. 2) Robben on lasinilkka. Ja älä kysy miksi uusia hankintoja täytyi sitten tehdä, vain Perez tietää.
|
|
|
|
|
Alfredo
Poissa
|
 |
Vastaus #4134 : 16.03.2010 klo 18:11:53 |
|
Gravesen, Emerson ja Pablo Garcia taidettiin muuten hankkia paikkaamaan Claude Makelelen jättämä aukko Madridin keskikentällä. Mies häipyi Chelseaan paremman palkan takia ja Florentino oli sitä mieltä, ettei ollut tarpeellinen. Sittenpä jälkeenpäin saatiin lukea itkuja kuinka oli niin helvetin hyvä tukkimaan keskikenttää kuin olikin verrattuna näihin.
Gravesenkin oli Englannissa pelatessaan box-to-box -pelaaja eikä todellakaan mikään puolustava keskikenttä, kuten hän sitten pelasi Madridissa.
edit.
Eikös Baptistakin ollut alun perin keskikenttäpelaaja Sevillassa, jolle alkoi maaleja sitten tulemaan urakalla siitä huolimatta että pelasi kärkiä alempana...?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.03.2010 klo 18:14:04 kirjoittanut Alfredo »
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #4135 : 16.03.2010 klo 18:52:44 |
|
Eikös Baptistakin ollut alun perin keskikenttäpelaaja Sevillassa, jolle alkoi maaleja sitten tulemaan urakalla siitä huolimatta että pelasi kärkiä alempana...?
Kyllä. Real Madrid miehen varmaan osti puhtaasti sen takia, koska mies teki paljon maaleja. Ei miehelle tosiaan oikeaa roolia koskaan Madridissa löytynyt. Välillä kuitenkin väläytteli hienoilla otteilla ja tosiaan parin vuoden takainen El Classico nevö föget 
|
|
|
|
|
General Lee
Poissa
Suosikkijoukkue: Geenimanipuloitu pottu & Takeshin pedot
|
 |
Vastaus #4136 : 16.03.2010 klo 19:33:51 |
|
Tohon edelliseen tarttuakseni: en ole kuullut kenenkään nuoren fanin haluavansa paljon paitoja erinimillä, jos nyt niitä nimiä selkään haettiin tolla paitojen paljoudella.. Eli mitä v#tua? Tosin onhan se tuottoisaa bisnestä, sitä en kiistä. Argumentti oli vain ihan hukassa.
Mutta näitä jatkuvasti uusia pelaajia haluavia olen kyllä tavannut pilvin pimein. Eihän näillä tietenkään ole varaa kaikkiin paitoihin.
|
|
|
|
|
OL
Poissa
|
 |
Vastaus #4137 : 17.03.2010 klo 18:20:30 |
|
Sergio Ramos: " Vamos a ganar al Lyon 3-0..."
|
|
|
|
|
Spox
Poissa
Suosikkijoukkue: Aduriz ja Betis
|
 |
Vastaus #4138 : 17.03.2010 klo 18:47:59 |
|
Hyvä ja aiheellinen kontribuutio otsikkoon.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #4139 : 17.03.2010 klo 18:53:58 |
|
Sergio Ramos: " Vamos a ganar al Lyon 3-0..."
Eikös se peli ollu jo viime viikolla?
|
|
|
|
|
OL
Poissa
|
 |
Vastaus #4140 : 17.03.2010 klo 18:55:47 |
|
Eikös se peli ollu jo viime viikolla?
Joo, mutta kyllä näitä jälkipuukkojakin on kiva heitellä. Pikkuhiljaa sitä alkaa vasta tajuumaan asian mittasuhteet. Toki myös Ramoksen ja koko RM:n taktiselle kypsyydelle 
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #4141 : 17.03.2010 klo 19:00:20 |
|
Sinuna en puhuisi kypsyydestä mitään.
|
|
|
|
|
OL
Poissa
|
 |
Vastaus #4142 : 17.03.2010 klo 19:18:39 |
|
Sinuna en puhuisi kypsyydestä mitään.
Moi faija 
|
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #4143 : 17.03.2010 klo 19:25:15 |
|
Moi faija  Uhh.. Tämä on juuri sitä kypsyyttä sanan varsinaisessa merkityksessä..
|
|
|
|
|
Alexio
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid ja HUUHKAJAT
|
 |
Vastaus #4144 : 17.03.2010 klo 19:33:02 |
|
Sneijder - se vähä mitä näin pelasi ihan hyvin, tilalle piti vaan hankkia suurpelaaja. Emerson taitaa myös mennä kategoriaan "vahingot", siis siinä mielessä että olisi voinut odottaa enemmän Samuel - ymmärrän hankinnan, oli kuitenkin Romassa helvetin kova. Ei vain sopeutunut.
Näihin voisin vähän tarttua. Kyllä Sneijder oli Real uransa ensimmäiset kymmenen peliä loistava, mutta sen jälkeen loukkaantumisia ja ei todellakaan ihmeellisiä peliesityksiä. Keskinkertainen jannu oli loppuen lopuksi Realissa, väläytteli toki. Emersonhan oli paljon Capellon hankinta, ja olihan mies ollut hyvä Italiassa. Capello kaavaili Realiin ton tupla-pivote tyylin ja tarvitsi keskikentän alemmas pelaajaa. Emerson vaikutti tottakai hyvältä tuohon rooliin, mutta palat ei loksahdelleet kohdilleen. Inhimillinen virhe. Samuel, ei vain sopeutunut. Hieno analyysi. Eikö tuo osuisi lähes kaikkiin mainitsemiisi pelaajiin? Cassano, aivan helvetin hyvä, ei vain sopeutunut. Huntelaar, vitun hyvä maalitykki, ei vaan sopeutunut. Sneijder, aivan loista keskikenttäpelaaja ja erikoistilanne pelaaja, ei vain sopeutunut. Gago, loisti Bocassa nuorena, ei vain sopeutunut. Baptista, oli aivan loistava Sevillassa, ei vain sopeutunut Realiin.........
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #4145 : 17.03.2010 klo 19:45:03 |
|
Näihin voisin vähän tarttua. Kyllä Sneijder oli Real uransa ensimmäiset kymmenen peliä loistava, mutta sen jälkeen loukkaantumisia ja ei todellakaan ihmeellisiä peliesityksiä. Keskinkertainen jannu oli loppuen lopuksi Realissa, väläytteli toki. Emersonhan oli paljon Capellon hankinta, ja olihan mies ollut hyvä Italiassa. Capello kaavaili Realiin ton tupla-pivote tyylin ja tarvitsi keskikentän alemmas pelaajaa. Emerson vaikutti tottakai hyvältä tuohon rooliin, mutta palat ei loksahdelleet kohdilleen. Inhimillinen virhe. Samuel, ei vain sopeutunut. Hieno analyysi. Eikö tuo osuisi lähes kaikkiin mainitsemiisi pelaajiin? Cassano, aivan helvetin hyvä, ei vain sopeutunut. Huntelaar, vitun hyvä maalitykki, ei vaan sopeutunut. Sneijder, aivan loista keskikenttäpelaaja ja erikoistilanne pelaaja, ei vain sopeutunut. Gago, loisti Bocassa nuorena, ei vain sopeutunut. Baptista, oli aivan loistava Sevillassa, ei vain sopeutunut Realiin.........
Ymmärsit nyt mielestäni hieman väärin mitä tarkoitin. Emersonin ja Samuelin piti olla pelaajia, jotka automaattisesti vahvistavat joukkuetta: Emerson oli tasonsa todistanut helvetin kova keskikenttä ja Samuelin piti olla uusi supertoppari. Ehkä näidenkin kanssa olisi voinut pidempään katsoa, mutta noiden muiden suhteen tilanne on aivan eri: joko olivat nuoria jätkiä joille pitäisi antaa reilusti vastuuta että nousevat sille tasolle, jota heiltä tulevaisuudessa odotetaan (Gago, Higuiain, Huntelaar, osittain myös Sneijder) tai muuten käsittämättömiä hankintoja (Cassano, varauksin myös Baptista, koska Realin pelisysteemissä ei mielestäni aikanaan ollut Baptistan näköistä pelipaikkaa). Kukaan ei kuitenkaan ollut mikään valmis pelaaja, ja mielestäni varsinkin Sneijderin mutta ehkä myös Huntelaarin ulostaminen lyhyen ajan jälkeen tappiolla oli typerää - tai sitten hankkiminen oli jo alun alkaen typerää, ihan kummin päin vain. En kuitenkaan rupea näistä suuremmin besserwisseröimään kun aika vähän on tullut Realin matseja nähtyä. Sen sijaan esimerkiksi Cassanon kanssa tiedettiin mitä saatiin - ostettiin kiukutteleva rotaatiopelaaja joka ei ole koskaan ennenkään tullut kenenkään kanssa toimeen. Täydellisen käsittämätön hankinta. Gagon ostamisen ja myymisen ymmärrän siltä kantilta, että Real osti miehen KASVATTAAKSEEN tästä huippupelaajan, tällä kertaa ei taida vaan taso riittää, ainakaan näkemäni perusteella. Mutta niinkuin kirjoitit, aina ei voi osua.
|
|
|
|
|
Alfredo
Poissa
|
 |
Vastaus #4146 : 17.03.2010 klo 21:46:54 |
|
Sinällään ihan tyytyväinen kuitenkin Madridin pelaajiin, että samanlaisia purkauksia ei ole näissä pettymyksiin päättyneissä CL-peleissä nähty kuin mitä Chelsean Terry ja Drogba ovat nyt kahtena vuotena peräkkäin esittäneet. Puhutaanhan eri lähteissä, että Madridin kirjoittamattomissa säännöissä painotetaan rehtiä häviämistä ja tuomarin koskemattomuutta, jotta pelaaja on valkoisen paidan arvoinen. Juu, tiedän kuulostavani jeesukselta, mutta näin se vain on Pahoittelen, että olen maininnut Didier Drogban nimen ja Real Madridin samassa asiayhteydessä. Ei kyllä huvittaisi nähdä Drogbaa huutamassa raivopäisenä camiseta blancassa tekosyynä omalle puppeloinnilleen.
|
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #4147 : 18.03.2010 klo 10:48:10 |
|
Jos Marcaa olisi uskominen, niin Pellegrinon päivän Real Madridin valmentajana ovat luetut ja uusi valmentaja on UCL-mestari (ei kuitenkaan hallitseva  ). Eli uusi valmentaja löytyy joukosta: José Mourinho (Inter), Rafa Benítez (Liverpool), Carlo Ancelotti (Chelsea) ja Fabio Capello (Englanti). Hienon jutun ovat väsänneet... Milläköhän Capellonkin saisi motivoitua vielä kerran yhdeksi kaudeksi voittamaan mestaruuden 
|
|
|
|
|
Julss
Poissa
Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs
|
 |
Vastaus #4148 : 18.03.2010 klo 10:53:08 |
|
Nyt on pakko esittää kysymys, koska olen pantannut sitä Lyon-pelin jälkimainingeista asti: miksi oman joukkoeen selvään voittoon ja paremmuuteen uskovaa pelaajaa pidetään heti kättelyssä suurisuuna/uhoajana ym.? Mielestäni lähes jokainen lausunto ulos tullesaan Madridin pelaajalta ennen peliä oli terveellä itseluottamuksella varustettua. Anteeksi! En muistanut sen olevan Suomessa kiellettyä. Los Blancos pelasi kumminkin lähes koko 1. puoliajan syöttömyllyä Llorisin ja tolppien kanssa.. Häviöstä saa ilkkua, mutta melko nöyrästi ja nimenomaa joukkoeena Real tuon asian otti. Toki mielipidettäni ei voi pitää täysin objektiivisena.
Kiitos, kumarran kohti Mekkaa ja poistun tuosta aihepiiristä lopullisesti..
Toivottavasti Marcan kirjoitukset eivät ole absoluuttinen totuus.. Muistetaan toistaiseksi lehdistön vapaus.
|
|
|
|
|
florentinoperze
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat
|
 |
Vastaus #4149 : 18.03.2010 klo 11:55:50 |
|
Jos Marcaa olisi uskominen, niin Pellegrinon päivän Real Madridin valmentajana ovat luetut ja uusi valmentaja on UCL-mestari (ei kuitenkaan hallitseva  ). Eli uusi valmentaja löytyy joukosta: José Mourinho (Inter), Rafa Benítez (Liverpool), Carlo Ancelotti (Chelsea) ja Fabio Capello (Englanti). Hienon jutun ovat väsänneet... Milläköhän Capellonkin saisi motivoitua vielä kerran yhdeksi kaudeksi voittamaan mestaruuden  Marca hakee tosissaan vuoden vitsikirjan titteliä. Capello: Kaksi mestaruutta tuonut italiaano, jonka viime kerta kertonee kaiken. "Pelitapa" ei miellyttänyt ja tilalle hankittiin sirkustirehtööri Schuster. Capello tuskin lähtisi Real Madridia valmentamaan mistään hinnasta. Carlo Ancelotti: Mit vit? Jotenkin ei ole itseäni koskaan vakuuttanut, eikä varmaan Chelseasta ole mihinkään lähdossäkään. Rafa Benitez: Paluu kotiin? Voi olla, että joutuu siirtymään Liverpoolista mikäli eivät neljän joukkoon sijoitu. Voisi sinällään olla pieni mahdollisuus saada houkuteltua Bernabeulle. Mourinho: Madridistaa ei kiinnosta onko peli taktisesti kuinka huippuun viritettyä. He haluavat voittaa kauniisti ja vielä kerran kauniisti. Oma mielipide on se, että ottaisin Mourinhon avosylin vastaan. Kuitenkin toivon, että Pellegrini jatkaa. Hän on tehnyt loistavaa työtä ja saanut kasan tähtiä pelaamaan ajoittain hyvin joukkueena. Onko se sitten Pellegrinin osittaista syytä, että esim Kaka ei pelaa omalla tasollaan tai ei ole roolitettu oikein, en usko.
|
|
|
|
|
|
|
|