FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.02.2026 klo 15:49:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 121 [122] 123 ... 150
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2009-2010 - 'Hexacampions; El millor equip del món'  (Luettu 274192 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #3025 : 22.03.2010 klo 20:31:37

Tarkoitukseni ei ollutkaan vertailla Piqueta ja Chygrynskiya pelaajina, vaan heitin tuon ainoastaan vertauksen vuoksi siltä kantilta, ettei nimihirviötä enää minään varsinaisena tulevaisuuden lupauksena voida pitää.

Ikää on kuitenkin vasta 23, toppariksi vielä todella nuori. Tietenkin meillä voi olla erilainen käsitys mikä luokitellaan lupaukseksi ja mikä ei, mutta mielestäni nimihirviö on vielä tuolle tasolle hiomaton timantti. Väläyksiä ainakin minun silmiini on tullut ja eiköhän näitä ja muutenkin miehen potentiaalin ole Pepkin nähnyt, kun kerta noin paljon rahaa mieheen laittoi.

Uusi kulttuuri, täysin erilainen kieli ja pelikulttuuri. Tämä vuosi menee täysin uusien tapojen ja ympyröiden opetteluun. Ensi kaudella mieheltä voidaan jo odottaa jotain.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3026 : 22.03.2010 klo 20:53:19

Uusi kulttuuri, täysin erilainen kieli ja pelikulttuuri. Tämä vuosi menee täysin uusien tapojen ja ympyröiden opetteluun. Ensi kaudella mieheltä voidaan jo odottaa jotain.

Pakko odottaa.
Puyol ei nuorene, Marquezin parhaat päivät ovat takana, Milito ei nuorene ja loukkaantumiset ovat jättäneet jälkensä. Tämän kauden Dima saa totutella, mutta ensi kaudella pitää jo näyttää.

Tosin ovathan myös Henrique ja Caceres vielä kuvioissa.
Yhtä mielenkiintoinen kuvio kuin Keirrisonin kanssa tuo kaksikko.

Onhan se kivaa kun voi ostaa pelaajia ja pistää lainalle...
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #3027 : 22.03.2010 klo 21:16:31

Todellakin ensi kaudella pitää jo näyttää, sillä jos tässä aletaan useampia vuosia odottelemaan, niin Barcelona Atleticista on tulossa ainakin Fontas (-89) ja Muniesa (-92). Varsinkin Muniesasta odotan tulevaisuudessa todellista huipputopparia ja onhan mies jo nyt nostettu silloin tällöin edustusjoukkueen mukaan. Toki nousuun avauskokoonpanoon on vielä useampia vuosia aikaa. Hieno osoitus Pepin luotosta nuorukaiseen oli, kun tämä otti Muniesan penkille viime kaudella mestareiden liigan finaalissa. Toki tässä oli myös takana loukkaantumisia, mutta kuitenkin. Ja näitä kavereita ei saa sössiä muihin seuroihin, ei vaikka siellä ykkösjoukkueen penkillä istuisi jo isolla hintalapulla ja hiuksilla varustettu ukrainalainen. Toki hyvä asia on se, että Pep oli Atleticin päävalmentaja ja tuntee nämä nuoret ja heidän kyvyt todella hyvin. Näiden lisäksi on tietenkin Rikkiviisaan mainitsemat Henrique ja Caceres. Mutta luotetaan, että Pep tietää tässäkin asiassa mitä tekee.
nightrain1

Poissa Poissa


Vastaus #3028 : 22.03.2010 klo 21:28:30

Fontas oli preseasonilla kova! Miksköhän ei ole vastuuta saanut? mukakasvattajaseurajne.
Jii

Poissa Poissa


Vastaus #3029 : 22.03.2010 klo 21:33:25

Fontas oli preseasonilla kova! Miksköhän ei ole vastuuta saanut? mukakasvattajaseurajne.

Ei varmaankaan oikein mahdu rosteriin sairastuvan tyhjennyttyä.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3030 : 22.03.2010 klo 22:06:02

Fontas oli preseasonilla kova! Miksköhän ei ole vastuuta saanut? mukakasvattajaseurajne.

Atleticissa saa pelata viikosta toiseen täysiä minuutteja.
Topparilinja on asia, jota harvemmin sekoitetaan ja Puyol & Pique ovat tarpeeksi kova yhdistelmä. Marquez ja Milito ovat kokeneita, Dimalta taas odotetaan jotain.

Copasta tippuminen saattoi vaikuttaa näiden nuorten peliaikaan. Tässä liigatilanteessa kun puolustus ei ole paikka tehdä kokeiluja.
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #3031 : 22.03.2010 klo 22:39:45

Copasta tippuminen saattoi vaikuttaa näiden nuorten peliaikaan. Tässä liigatilanteessa kun puolustus ei ole paikka tehdä kokeiluja.

Juuri näin ja oikeastaan samalla kaikkiin muihinkin paikkoihin, sillä Copassa olisi keskikentällä voinut saada peliaikaa Thiago ja JDS ja hyökkäyksessä Jeffren, Bojan ja Gai Assulin. Pintokin (vaikkei toki ole mikään junnu) olisi voinut pitää pelituntumaa yllä näissä peleissä. Nämä ainakin pääsivät pelaamaan ykkösjoukkueen mukana Copan aikaisemmilla kierroksilla. Toki tiukoissa peleissä olisi ainakin avauksessa ollut todennäköisesti enimmäkseen näitä vakionimiä.

Edit: Tietääkö joku, että löytyykö Barcelona Atleticin peleihin esimerkiksi striimejä? Todella mielenkiintoista olisi perehtyä näihin nuoriin enemmänkin.
« Viimeksi muokattu: 22.03.2010 klo 22:46:13 kirjoittanut Messy »
Gerard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK


Vastaus #3032 : 23.03.2010 klo 00:41:29

Bojaninkin laina ensi kaudeksi taitaa olla viimeistelyä vaille valmis.
Nyt oli toki penkillä nimekkäässä seurassa, mutta Valencia-ottelu kai katkaisi lopullisesti sen korren. Esitysten perusteella ei mitään syytä ihmetelläkään.

En oikein ymmärtänyt, mitä tarkoitit tällä ??? Eikös Bojan ole nyt koko ajan ainakin kolmen vuoden ollut ''nimekkäässä seurassa'' eli Barcelonassa kentällä tai vaihdossa?? Tai jos tarkoitit ''nimekkäässä seurassa'' sanan toisessa merkityksessä eli nimekkäiden pelaajien seurassa vaihtopenkillä... Jokatapauksessa virke näyttää hassulta, enkä hoksaa mihin se liittyy ja millä tavalla... Ja Valencia-ottelu katkaisi minkä korren? Eikös Bojan tehnyt juuri Valenciaa vastaan maalin ensimmäisellä kosketuksellaan vaihdosta kentälle tultuaan ???


Edit. Itselläni siis joku totaali ajatuskatkos kun sain ensin sen käsityksen, että virkkeelläsi olisi tarkoitettu Bojanin olleen Valencia-ottelussa penkillä nimekkäässä seurassa vaikkakin sillä ilmeisesti tarkoitettiin Valencia-ottelun jälkeistä ottelua. No ilmankos tulkitsin sen niin oudon kuuloisena virkkeenä. Itselleni omista ajatussekoiluista Alas
« Viimeksi muokattu: 23.03.2010 klo 01:22:17 kirjoittanut Gerard »
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #3033 : 23.03.2010 klo 01:10:09

Edit: Tietääkö joku, että löytyykö Barcelona Atleticin peleihin esimerkiksi striimejä? Todella mielenkiintoista olisi perehtyä näihin nuoriin enemmänkin.
Löytyy.

Eikös Bojan tehnyt juuri Valenciaa vastaan maalin ensimmäisellä kosketuksellaan vaihdosta kentälle tultuaan ???
Ei, vaan Stuttgartia vastaan. Valenciaa vastaan Bojan oli ihan pihalla (kuten myös Pedro) ja otettiin vaihtoon ensimmäisen puoliajan jälkeen.
Gerard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK


Vastaus #3034 : 23.03.2010 klo 01:25:29

Ei, vaan Stuttgartia vastaan. Valenciaa vastaan Bojan oli ihan pihalla (kuten myös Pedro) ja otettiin vaihtoon ensimmäisen puoliajan jälkeen.

Joo mulla meni nyt Valencia ja Stuttgart ottelut keskenään sekaisin ::). Nyt muistankin, että Bojan pelasi lepakoita vastaan ekan puoliajan ja otettiin sitten saamattoman esityksen jälkeen puoliajalla vaihtoon Bojan <----> Henry.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3035 : 23.03.2010 klo 10:37:29

Ja Valencia-ottelu katkaisi minkä korren?

Bojan ei ole ottanut kovin suuria kehitysaskeleita noustuaan edustukseen.
Toki joutui ensimmäisellä kaudellaan kantamaan liian suurta vastuuta, mutta nyt on jo toista kautta saanut pelata suhteellisen rauhassa ja taistelemaan peliajastaan. Katsoessa Henryn pelejä tai nyt keväällä Zlatanin niin jopa avauspaikkaa olisi ollut tarjolla. Sen sijaan Atleticista tuli Pedro, käytti tilaisuutensa ja on ottanut kovan otteen avauspaikkaan.

Tokihan pitää muistaa, että nuori pelaaja ja niin edespäin, mutta pelaajalle on tärkeintä peliaika ja onnistumiset. Seuralla taas on tärkeää saada ratkaisukykyinen pelaaja avaukseen ja vaihtopenkille. Tällä hetkellä Bojanin kohdalla kummankaan tilanne ei ole hyvä, joten ei tulisi kamalana yllätyksenä, jos ensi kaudeksi lainattaisiin jonnekin.
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #3036 : 23.03.2010 klo 18:17:49

Tämän päivän harjoituksista puuttuivat edelleen Xavi ja Abidal sekä Pique, jonka polvessa on jotain häikkää. Mieshän vaihettiin tästä syystä pois Zaragoza ottelussa. Militollakin oli pohkeessa kipua, mutta treenasi jo normaalisti muun joukkueen mukana.

Barcelonan otteluohjelma seuraavan kahden viikon ajalle:
24.03 - Osasuna (K)
27.03 - Mallorca (V)
31.03 - Arsenal (V)
03.04 - Athletic (K)
06.04 - Arsenal (K)

Huomenna vastassa Osasuna Camp Noulla. Ensimmäinen kohtaaminen päättyi tällä kaudella 1-1 tasatulokseen, kun Osasuna tasoitti lisäajalla Piquen omalla maalilla. Barcelonan maalista vastasi silloin hienossa vireessä ollut Keita. Vaikka viimeksi pisteet jaettiinkin, niin Osasunan pitäisi olla silti helppo vastus kotona, varsinkin kun sen vierassaldo ei ole kovin mairitteleva.

Kun seuraavan kahden viikon aikana on peräti viisi peliä, on rotaatiota pakko harrastaa. Voisi kuvitella, että huomenna varmuudella aloittaa Puyol, Iniesta ja Henry, jotka aloittivat vaihdossa sunnuntaina. Puolustuksesta Pique on mitä todennäköisimmin sivussa ja myös Militolle voisi antaa huilivuoron. Pep olisi selvästi halunnut vaihtaa Diman kentälle sunnuntaina, joten veikkaankin, että toppariparina aloittaa Puyol-Dima tai sitten Dima tulee vaihdosta kentälle. Laitapakeiksi ei ole tällä hetkellä oikein muita vaihtoehtoja kuin Alves ja Maxwell.

Kuvittelisin, että keskikentällä aloittaa sunnuntaina ajoissa pois vaihdettu Toure ja Iniesta. Kolmanneksi lenkiksi joko Busquets tai Keita. Busquets on pelannut todella paljon, joten hänellekin huili voisi tehdä hyvää. Toisaalta Keita palasi vasta loukkaantumisen jälkeen.

Hyökkäyksessä uskon Henryn avauspaikkaan. Myös Zlatanin avauspaikka on toivottava, sillä juuri nämä helpommat pelit ovat niitä, missä ruotsalainen voisi palautella sitä kadoksissa olevaa itseluottamustaan. Niin hienoa, kun Messi olisikin taas nähdä tositoimissa, niin melkeinpä toivon, että häntä lepuutettaisiin. Sport veikkailee myöskin, että Messiä säästettäisiin tässä ottelussa. Messi on aloittanut 11 viime Barcelonan ottelussa ja nämä seuraavat viisi peliä kahteen viikkoon ovat niin paljon, että jossain vaiheessa se huili on todennäköisesti kuitenkin pidettävä. Ja tämä Osasuna peli kotona on kuitenkin ennakkoon ajateltuna se helpoin näistä. Toki viime pelien perusteella ei voi välttyä ajatukselta, että kuka meidän maalit tekee jos Messi on poissa. Joko Messi voisi aloittaa ja vaihtaa pois jos ja kun tilanne näyttäisi turvalliselta toisen puoliajan alussa, tai aloittaa penkillä ja tulla sisään jos tilanne niin vaatii.

Oma veikkaukseni huomisesta avauksesta:

------------------------Valdes------------------------
---Alves----------Puyol-----Chygrynsky-----Maxwell---
------------------------Toure-------------------------
---------------Busquets-------------------------------
----------------------------------Iniesta--------------
----------Pedro-----------------------------Henry-----
----------------------Ibrahimovic----------------------

Saa nähdä kuinka metsään menee.

Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #3037 : 23.03.2010 klo 18:58:50

^ Todennäkisesti hyvinkin metsään ;) Messiä voisi tosiaan lepuuttaa, ainakin alussa, ja pistää tuoreilla jaloilla tekemään sen 1,2,3 maalia viimeiselle puolituntiselle Ylos Saa nähdä, voi myös olla, että Pep peluuttaa poikaa niin kauan kuin tahti on noin tappavaa, vaikka myös minun mielestä tämä Osasuna-ottelu olisi paras paikka lepuuttaa Kirppua. Toiselta näkökulmalta katsottuna, pelasi Messi + moni muu Barcelonan tärkeimpiä lenkkejä oleva pelaaja viime keväällä hurjia minuutteja. Silloin oli vielä Copa del Reykin..
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #3038 : 23.03.2010 klo 22:28:36

Palau Blaugranassa juuri nyt: koripallon Euroliigan puolivälierässä vastakkain FC Barcelona ja Real Madrid. Toisen neljänneksen lopussa mennään. Minuutti jäljellä ennen puoliaikaa ja tiukan matsin tilanne on juuri nyt 37-36.

RFEF tutkii, voisiko Guardiolan rangaistusta Almeria-matsiin liittyvistä puheista vielä pidentää. Villaratoako?
Caganer

Poissa Poissa


Vastaus #3039 : 23.03.2010 klo 23:33:34

Palau Blaugranassa juuri nyt: koripallon Euroliigan puolivälierässä vastakkain FC Barcelona ja Real Madrid. Toisen neljänneksen lopussa mennään. Minuutti jäljellä ennen puoliaikaa ja tiukan matsin tilanne on juuri nyt 37-36.

RFEF tutkii, voisiko Guardiolan rangaistusta Almeria-matsiin liittyvistä puheista vielä pidentää. Villaratoako?
Lisätietoa noista puheista? Jäänyt Katalonian iltikset ("aamikset") viime päiviltä lukematta.
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #3040 : 24.03.2010 klo 00:19:06

Lisätietoa noista puheista? Jäänyt Katalonian iltikset ("aamikset") viime päiviltä lukematta.

Pep oli ilmeisesti pelin jälkeen väittänyt, että tuon Almeria ottelun päätuomari Carlos Clos Gomez ja avustajansa olisivat valehdelleet selvityksessään Guardiolan ulosajosta. Nyt noitten kommentien takia saattaa olla tulossa lisärangaistus.
kastemato

Poissa Poissa


Vastaus #3041 : 24.03.2010 klo 02:29:53

"Tonight, I saw Diego Maradona,"

Itsellä aivan samat ajatukset mielessä, kuin Zaragozan valmentajalla. Vastaavaa ylivoimaa ei ole todistettu sitten Maradonan.

Sama, postaukseni oli pelin jälkeen tuolla junttimaisessa facebookissa: Messi, better than Maradona?
bobby

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Brilliant mind


Vastaus #3042 : 24.03.2010 klo 20:53:08

Tänään Messi pääsee ottamaan mittaa Osasunasta, seuraavalla kokoonpanolla aloitetaan.

                                                              Valdés,
                                       
                                                Alves, Milito, Puyol, Maxwell,
                                                 
                                                   Touré, Busquets, Iniesta,
                         
                                               Ibrahimovic, Messi and Henry
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #3043 : 24.03.2010 klo 23:27:24

Zlatanille vihdoin sitä osumaa, ehkäpä se sumuvuorten gorilla nyt tippuu sieltä selästä ja mies on entisensä.
Sinikka

Poissa Poissa


Vastaus #3044 : 25.03.2010 klo 01:17:45

Zlatan=maali=ketsuppipurkki jne? ...toivotaan, toivotaan.

Mitenkä se Xavin tilanne nyt oli, eli koska toipuminen pelikuntoon?? Itellä mennyt ohi tämä.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3045 : 25.03.2010 klo 01:37:26

Aivan upea esitys, ylisanoilta ei mitenkään voi välttyä!
Erityisesti keskikenttä piti huikaisevasti pelin jännänä alusta pitäen olemalla puolustamatta, ainoastaan Toure ajoittain pilasi tämän nerokkaan peli-idean. Muutamia poikkeuksia lukuunottamatta etenkin Alves ja Iniesta heittivät timanttisia kukkupalloja boksiin, jossa ne osuivat briljantisti aina Osasunan puolustajaan. Messinkin tajunnanräjäyttävät kuljetukset päätyivät mainiosti lopulta vastustajan jalkoihin. Henryn yhteispeli Maxwellin ja muiden hyökkääjien kanssa oli suorastaan ilo silmälle, häikäisevästi jokainen yritys päättyi tuhnuun.

Toisella jaksolla maailman parasta jalkapalloa tarjoileva esitys ei muuttunut vaan molemmat salamannopeasti juoksivat keskikenttien läpi ja ainoastaan mielen tuolle puolelle siirtynyttä intoa sekä yleistä kadehdittavaa nuhjaamista pilasivat puolustajat, Valdes, Toure ja floppi-Zlatan. Muuten täynnä tarmoa puhkunut maailman paras seurajoukkue olisi saattanut upeasti päätyä tappioasemaan kotikentällään.

Silmiä hivelevä pelaaminen siis jatkuu ja upeaa työtä tehdään kaikilla rintamilla. Tämän iltaisilla esityksillä on täysin varmaa mikä tulee olemaan sijoitus liigassa ja eurokentillä.

Floppi-Zlatan sentään teki maalin ja ikuinen lupaus Bojan toisen. Huvittavasti ensimmäisen syötti varmaan ainoalla pelin onnistuneella syötöllään Maxwell ja sama päti myös Iniestan syöttöön. Messikin näytti kasetin kestävyyttä nappaamalla keltaisen lapun keskinkertaisella painiotteella.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #3046 : 25.03.2010 klo 01:58:29

Messikin näytti kasetin kestävyyttä nappaamalla keltaisen lapun keskinkertaisella painiotteella.
Ajanpeluustahan se kortti tuli.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3047 : 25.03.2010 klo 02:01:32

Ajanpeluustahan se kortti tuli.

No sitten, pallon potkaiseminen katsomoonhan on paljon viksumpi ja tasapainoisempi teko.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #3048 : 25.03.2010 klo 02:11:27

Ehottomasti Ylos Parempihan se on, että turhautuminen purkautuu noin, kuin esimerkiksi kahden jalan telomisyrityksenä vastustajan jalkapöydälle, joita on myös tällä kaudella nähty.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #3049 : 25.03.2010 klo 02:44:18

Ehottomasti Ylos Parempihan se on, että turhautuminen purkautuu noin, kuin esimerkiksi kahden jalan telomisyrityksenä vastustajan jalkapöydälle, joita on myös tällä kaudella nähty.
... niin tai puhumattakaan toisen pelaajan nenän murtamisesta kyynärpäällä... (sori, oli pakko)

Varsin tahmean esityksen jälkeen Barcelona sen voiton nappasi. Ensimmäinen puoliaika oli kotijoukkueelta todella surkea. Harhasyöttöjä tuli Barcelonan mittapuulla todella paljon; kolmioita ei muodostettu nimeksikään ja liike oli vajanaista. Pep halusi kokeilla Henrya ja Zlatania kentällä yhtä aikaa, mutta myönsikin jo lehdistötilaisuudessa tehneensä virheen. Homma ei toiminut. Pedron tulo toisella puoliajalla paransi Barcelonan ja Alvesin pelaamista oikealla laidalla. Toki Osasuna ei jaksanut enää samaan tapaan prässätä kuin pelin alussa, mikä on Barcelonaa vastaan täysin normaalia.

Oli hyvä nähdä, että muiltakin löytyi tehoja nyt, kun Messillä ei ollut paras ilta. Tolppaa lähemmäs ei argo tällä kertaa päässyt...

Barcelona käytti Zlatanin pituutta muutaman kerran hyvin hyväkseen peliä avatessa pelaamalla korkealla ruotsalaisen kautta. Samalla tavalla pitäisi pelata tarpeen tullen jatkossakin yhä paremmin ja paremmin.

Xavin (ja Piquén) poissaolo näkyi tänään selvääkin selvemmin Barcelonan avauspelin surkeutena. Milito oli avauksissaan epätasainen. Iniesta pelasi etenkin ensimmäisellä puoliajalla oman roolinsa ja Xavin roolin välimaastossa eikä oikein tiennyt mihin olisi liikkunut. Toisella puoliskolla Don Andrés löysi paremmin paikkansa.

Lopussa (ennen Bojanin maalia) kotijoukkue näytti minun silmiini pelaavan hieman liian uhkarohkeasti päästä päähän -meiningillä, mutta onneksi Keitalla ja kumppaneilla oli virtaa juosta alas puolustamaan. Bojanin maalin jälkeen homma oli viimeistään taputeltu. Bojan teki jo toisen maalinsa viikon sisään ja molemmilla kerroilla nuorukainen aloitti pelin vaihdossa.

Positiiviset asiat ottelusta olivat voiton tuomat kolme pistettä sekä toisaalta Guardiolan tekemät (ja noteeraamat) virheet, joita hän ei varmasti enää toista. En usko, että näemme Henrya ja Zlatania enää kentällä juurikaan yhtä aikaa - ainakaan avauksessa. Peliesitys kokonaisuutena oli askel taaksepäin ja sitä oli toki jo pienemmässä määrin edellinenkin peli. Kukaan ei voita mitään ilmaiseksi...

 
Sivuja: 1 ... 121 [122] 123 ... 150
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa