FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.02.2026 klo 03:41:06 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 135 [136] 137 ... 150
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2009-2010 - 'Hexacampions; El millor equip del món'  (Luettu 274166 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #3375 : 29.04.2010 klo 15:14:11

Näkivätkö muut Busin kurkkauksen käsienvälistä kieriessään maassa?



Nassu

Poissa Poissa


Vastaus #3376 : 29.04.2010 klo 15:45:06

Viime kaudella tuli kaikki palkinnot (paitsi Gamper...)

Viime kaudellahan taisi gamper tulla bocaa vastaan 2-1 viime hetken maaleilla, ellen ihan väärin muista?
Tällä kaudella sitä ei tainnut tulla.

El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #3377 : 29.04.2010 klo 16:35:39


Itkemiseen kuuluu olennaisena osana se, että huomioidaan tuomarivirheistä vain ne, jotka edesauttavat omaa asiaa ;)

Tuon Sergion kurkkaaminen, kaikessa naurettavuudessaan, ei kuitenkaan vaikuta mitenkään siihen, että Motta mokasi. Olisi jättänyt huitomatta, niin ei ole vielä siinä vaiheessa joutunut suihkuun.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #3378 : 29.04.2010 klo 16:46:23

Viime kaudellahan taisi gamper tulla bocaa vastaan 2-1 viime hetken maaleilla, ellen ihan väärin muista?
Tällä kaudella sitä ei tainnut tulla.
Barca hävis Citylle 0-1. Oliko se nyt sitten tämän kauden alku, vai viime kauden loppu?
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #3379 : 29.04.2010 klo 16:48:26

Barca hävis Citylle 0-1. Oliko se nyt sitten tämän kauden alku, vai viime kauden loppu?
Tämän kauden alku.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3380 : 29.04.2010 klo 17:19:20

Jos Pep kaavaili, että Zlatan on ratkaisu monipuolistamaan Barcelonan peliä, niin ainakaan sitä hän ei ole tehnyt. Ei ole ainakaan sisäistänyt sitä muille pelaajille, että nyt siellä kärjessä heiluu Svedu, ei Kamerunin leijona. Barca ei pelaa ollenkaan niin, miten Zlatanin kanssa pitäisi pelata ja mielestäni tämä osoittaa myös sitä, ettei tuo kesän vaihtokauppa ole ollut järkevä, koska Barcasta ei näyttäisi sitten lopulta olevan tuollaiseen muodonmuutokseen.

Tästä samaa mieltä, koska tätähän tuossa muutama kuukausi sitten itsekin kerroin.
Tosin muistaakseni olit silloin kanssani eri mieltä, mutta en nyt sitten muista oliko tarkkaan ottaen tästä asiasta... mutta joka tapauksessa niin Zlatania on helppo syyttää ja samalla lakaista ne oikeat ongelmat maton alle.

Lainaus
Tuntuu että miehiltä odotetaan välillä jopa ihan liikaa. Moni varmasti pitää esimerkiksi Messin otteita Inter-peleissä surkeina, mutta ei Messi eilen mitenkään huono kuitenkaan ollut, vaikka ei missään nimessä mitään kovin erikoistakaan peliä pelannut.

Ongelma on vähän siinä, että kun Zlatan ailahtelee ja sysipaska Henry pitää penkkipaikkaa eikä Pedrosta tai Jeffrenistä ole kuin ajoittain täyttämään Henryn saappaita, niin Messin harteilla on paljon hyökkäyspeliä. Siinä kun vastustaja ottaa Messin tilan eli puolustuksen ja keskikentän alakerran välisen alueen tarkasti sekä erikseen Xavin, niin Barcelonan syöttömyllystä ja erityisesti pistopalloista katoaa hyvin suuri osa.

Vaikuttaa vähän siltä, että Guardiola on halunnut tuoda joukkueeseen uutta ja varioida pelitapaa, mutta jostain kiikastaa. Siihen sitten Iniestan vammakierre ja turhan monen pelaajan ailahtelevaisuus niin sellaista täyttä suoritusta ei ole tullut vaikka esim. Messin yksilösuorituksilla onkin tulostaululla komeat lukemat.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #3381 : 29.04.2010 klo 17:35:04

Tästä samaa mieltä, koska tätähän tuossa muutama kuukausi sitten itsekin kerroin.
Tosin muistaakseni olit silloin kanssani eri mieltä, mutta en nyt sitten muista oliko tarkkaan ottaen tästä asiasta... mutta joka tapauksessa niin Zlatania on helppo syyttää ja samalla lakaista ne oikeat ongelmat maton alle.
Jep, oltiin ikään kuin eri kannoilla tuolloin, mutta itse olen kuitenkin pyrkinyt kyseenalaistamaan tuon Zlatanin hankinnan. Sinä taas olet puoltanut sitä hankintaa. En siis ole ollut sitä mieltä, että Zlatan on ihan vitun paska pelaaja. Vika ei tosiaan ole yksin Zlatanin, vaikka olen saattanut niin vihjatakin (jos edes olen, en muista enää kunnolla). Kyllähän Zlatankin on pelannut useamman paskan pelin tällä kaudella (viimeistelytaidosta ei tietoakaan), josta miehelle voi antaa kritiikkiä, mutta olen kuitenkin sisimmissäni tarkoittanut sitä, että jos Barca ei opi pelaamaan Zlatanin tavoin, niin se ei hyvää lupaa. Tähän suurin syy on mielestäni se, että Barca ei yksinkertaisesti osaa pelata sillä tavoin, miten Zlatanin kanssa pitäsi - ja eikös tästä voi vetää suoran yhtäläisyyden sille, että Zlatan ei ehkä ollutkaan kovin hyvä hankinta, koska ei sovellu pelimuottiin? Ideaahan tuossa oli, mutta kun pelaajat eivät vaan pelaa siten, miten Pep kenties kaavaili.

Tehot Zlatanilla nyt ovat ihan hyvät, mutta en ole silti kovinkaan vakuuttunut juuri itse pelillisistä asioista. Mielestäni tuota Zlatania ei todellakaan ole pystytty käyttämään siten miten suunnitelmissa oli. Periaatteessa vähän sama juttu kuin Madridissa; Kaka on ollut ihan hyvä tilastojen valossa, mutta pelilliset otteet eivät ole juurikaan vakuuttaneet.

Ongelma on vähän siinä, että kun Zlatan ailahtelee ja sysipaska Henry pitää penkkipaikkaa eikä Pedrosta tai Jeffrenistä ole kuin ajoittain täyttämään Henryn saappaita, niin Messin harteilla on paljon hyökkäyspeliä. Siinä kun vastustaja ottaa Messin tilan eli puolustuksen ja keskikentän alakerran välisen alueen tarkasti sekä erikseen Xavin, niin Barcelonan syöttömyllystä ja erityisesti pistopalloista katoaa hyvin suuri osa.
Totta, mutta sinäänsä se ei poista sitä, että Messi ja Xavi olisivat pelaajatyypeiltään olleet ailahtelevaisia, jos eivät jok'ikinen kerta pysty Blaugranalle pisteitä pelastamaan. Karkeasti voisi kysyä, että missä on taso em. miesten jälkeen? Eikä ole mikään provoksi tarkoitettu ja tiedän kyllä, että Barca on laadukas joukkue kaikin puolin - ja mielestäni myös edelleen tämän hetken paras seurajoukkue, vaikka nyt Interille putosivatkin. Ovat kuitenkin viime aikoina olleet aivan liikaa Messin ja Xavin varassa.
« Viimeksi muokattu: 29.04.2010 klo 17:36:35 kirjoittanut Joey »
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #3382 : 29.04.2010 klo 17:40:34

Hei, ihan asiallista settiä Joeylta(kuin myös toki Rikkiviisaalta). Ei mulla muuta tällä erää. Jatkakaa.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3383 : 29.04.2010 klo 19:11:29

Ovat kuitenkin viime aikoina olleet aivan liikaa Messin ja Xavin varassa.

Jos puhutaan hyökkäyksestä.
Muutenhan, kuten jo aiemmin totesin, niin Messi, Xavi, Pique, Puyol ja Valdes ovat muodostaneet sen ydinryhmän, jonka varassa liigassa on mennyt hyvin ja Mestareidenkin liigassa välieräpaikka on hyvä suoritus.

Näiden lisäksi sitten:
Alves - aika vaihtelevia esityksiä ja etenkin keväällä ollut todella huono hyökkäyssuuntaan ja ajoittain vaikeuksia puolustamisessakin. Unohtamatta sitten niitä filmejä.
Marquez - ei enää hasardi-Rafa, mutta kaukana loiston päivistä.
Iniesta - jatkuvasti rikki ja puolikuntoinen toipilas.
Zlatan - upea alku, mutta sopeutumisvaikeudet alkoivatkin keväällä.
Bojan - muutama loistava peli, mutta edelleen kysymysmerkki.
Henry - sysipaska.
Keita - upea syyskausi, mutta keväällä katosi varjojen maille.
Busquets - ajoittain hienoa peliä, mutta lahjoittanut hasardeillaan lukemattomia paikkoja vastustajalle, useamman maalinkin ja nyt tunnetaan filmaajana.
Pedro - ratkaissut monia pelejä ja noussut hyväksi pelaajaksi, mutta ei kuitenkaan samalla tasolla muun hyökkäyskaluston kanssa (vielä?).
Milito - hieno paluu sairastuvalta ja pelaa hyvin.
Maxwell - hankala alku ja kuitenkin tässä viitekehyksessä keskinkertainen pelaaja.
Jeffren - vielä varsin junnu, mutta hyviä pelejä hyökkäyksessä.
Dima - Guardiolan (toine?) floppihankinta, toivottavasti ensi kaudella parantaa.
Abidal - hyvä kauden alku, loukkaantuminen ja sen jälkeen ihan hyvä paluu kunnes hajosi taas.
Toure - ollut rikki, jostain käsittämättömästä syystä Busquetsin varjossa, mutta pelatessaan pelannut pääasiassa hyvin.
Gerard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK


Vastaus #3384 : 29.04.2010 klo 20:41:16

Bojanilta hieno osoitus viimeistelytaidoistansa tehdä tiukassa ''must''-paikassa maali vaikkakin se hylättiin sitä edeltäneestä Touren käsivirheestä. Vaikka Barcelona tippui, niin se kuuluu edelleen Euroopan kolmen kovimman joukkueen joukkoon. Viime kaudella oli Chelseaa vastaan ottelupari, josta kumpi tahansa olisi voinut mennä finaalii, samoin nyt Interiä vastaan. Viime kaudella Chelsea olisi mennyt finaaliin jos Essien ?? olisi onnistunut viime hetken purussa ja nyt olisi mennyt Barcelona jos pallo ei olisi osunut Toureta käsiin. Tällä kertaa kävi toisin päin ja pienestä oli kummillakin kerroilla kiinni eikä tällä kertaa putoaminen finaalista ole ilmentymä taikka seuraus mistään Barcelonan pelillisestä romahduksesta. Inter vaan oli taktisesti niin paha pala, ja onnistuivat tällä kertaa lähes kaikessa.

Mutta kausihan pelastuu tietysti sillä, että voitamme Espanjan mestaruuden Realin jäädessä kakkoseksi :). Zlatan iskee vielä muutaman maalin ja Henry ja Bojan kummatkin ainakin yhden, niin on kaikilla hyvä mieli kauden päättyessä :).
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #3385 : 29.04.2010 klo 20:51:22

Jos puhutaan hyökkäyksestä.
Muutenhan, kuten jo aiemmin totesin, niin Messi, Xavi, Pique, Puyol ja Valdes ovat muodostaneet sen ydinryhmän, jonka varassa liigassa on mennyt hyvin ja Mestareidenkin liigassa välieräpaikka on hyvä suoritus.

Allekirjoitan tämän kokonaan, mutta:

Lainaus
Näiden lisäksi sitten:
Zlatan - upea alku, mutta sopeutumisvaikeudet alkoivatkin keväällä.
Pedro - ratkaissut monia pelejä ja noussut hyväksi pelaajaksi, mutta ei kuitenkaan samalla tasolla muun hyökkäyskaluston kanssa (vielä?).

Jos peilataan koko kautta, niin Pedro on mielestäni ollut Zlatania parempi. Pelkästään statseissa pärjää Zlatanille vertailussa...
 
Pedro: 20 maalia ja 8 syöttöä 3000 minuutissa
Zlatan: 21 maalia ja 12 syöttöä 3200 minuutissa


... Tähän kun lisää muut pelillisiset avut - puhumattakaan hinta/laatu-suhteesta ;) - ja ottaa huomioon pojan iän, voi Barcalla olla käsissään oikea kultakimpale.

Lainaus
Toure - ollut rikki, jostain käsittämättömästä syystä Busquetsin varjossa, mutta pelatessaan pelannut pääasiassa hyvin.

Eihän Toure nyt ole edes ollut niin hirveän paljoa rikki? Kuukausi Afrikassa, siihen perään loukkaantuminen. Muun ajan kuluttanut penkkiä jostain käsittämättömästä syystä, niin kuin sanoit. Mielestäni aina, kun on päässyt pelaamaan, on ollut kentän parhaita - tai vähintään keskitasoa.
Dave, merimies

Poissa Poissa


Vastaus #3386 : 29.04.2010 klo 21:44:41

Jos Toure lähtee penkityksen takia, niin ei muuta kuin kirjepommia Pepin suuntaan.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #3387 : 29.04.2010 klo 21:50:27

Bojanilta hieno osoitus viimeistelytaidoistansa tehdä tiukassa ''must''-paikassa maali vaikkakin se hylättiin sitä edeltäneestä Touren käsivirheestä.
Kyllähän boju kusi sen Barcan toisen maalipaikan siinä 80. minuutin hujakoilla, kun puski Messin loistopassin avopaikasta ohi maalin. Tuossa lisäajalla Bojanin viimeistely tosin oli kyllä laadukas.
Dave, merimies

Poissa Poissa


Vastaus #3388 : 29.04.2010 klo 21:55:37

Kyllähän boju kusi sen Barcan toisen maalipaikan siinä 80. minuutin hujakoilla, kun puski Messin loistopassin avopaikasta ohi maalin. Tuossa lisäajalla Bojanin viimeistely tosin oli kyllä laadukas.

Ylläri, että alle 170cm on jalalla kliinisempi. Muutenkin Barcan hyökkäykset tuppasivat kaatumaan 20 sentin pituuseroon ilmataisteluissa.
Prätkähiiri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3389 : 30.04.2010 klo 08:48:28

Huomenna matkataan sitten El Madrigalille. Edessä on mestaruustaiston kannalta tietysti erittäin tärkeä ottelu.
Kummallakin riittää paljon panosta, Villarrealin europaikka ei ole mitenkään taattu kuten ei myöskään Barcan mestaruus. Kotijoukkueen viimeiset kolme kotipeliä ovat olleet vakuuttavia, kuusi perättäistä kotivoittoa liigassa ja vain kaksi takaiskumaalia. Barcan vastaava saldo vieraissa kuuden pelin ajalta kolme voittoa, kaksi tasuria ja yksi tappio. Väliin mahtuu toki iso määrä europelejä mikä on näkynyt terävyydessä. Pelistä on varmasti tulossa tiukka ja kolmen pisteen eteen on hikinen iltapuhde kaiken kaikkiaan tiedossa. Lisätään tähän vielä se tosiasia että juuri Villarreal on se joukkue joka on tällä kaudella onnistunut pisteitä Barcalta sen kotikentällä ryöväämään.

Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3390 : 30.04.2010 klo 13:44:49

Taas mennään...
Ehtihän siitä putoamisesta kuluakin päivä ennen kuin spekulaatiot alkoivat pyöriä:

http://www.marca.com/2010/04/30/futbol/equipos/barcelona/1272603459.html

Hesarissakin joku osaa espanjaa:
http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/euroliigat/artikkeli/Lehti+Valencia+myy+Villan+Barcelonaan/1135256504549

                            Villa
                 Pedro      Zlatan
                                          Messi
                              Xavi
                             Toure
Blue Rock

Poissa Poissa


Vastaus #3391 : 01.05.2010 klo 18:18:32



                            Villa
                 Pedro      Zlatan
                                          Messi
                              Xavi
                             Toure

Yayn kohdalla tosin näyttää varsin heikolta ensi kautta silmällä pitäen. Jos kerran spekuloimaan alettiin, niin tämä näyttäisi todennäköisemmältä:

    Villa         Ibrahimovic        Messi
 
         Iniesta                Xavi
                   Busquets
Saaben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blågult, Zlatan,Guidetti, PS Kemi, RoPS.


Vastaus #3392 : 01.05.2010 klo 18:37:06

Villa   Ibrahimovic   Messi

Aika järkyttävä kolmikko paperilla, ja varmasti kentälläkin. Jos tämä siis toteutuu.

Mitä tulee Zlatanin tapaukseen, en lähtisi ensimmäistä kiveä heittämään. Tuossa moni ehtikin tuota statistiikkaa laittaa (21 maalia, 12 syöttöä?) ja hyvältähän ne näyttävät, kun tosiaan ottaa huomioon, että kyseessä on aika iso muutos hypätä Interistä Barcelonaan ja aina kun peli alkoi kulkea tulikin jotain loukkaantumisen tynkää. Taisi olla kolmeen vai neljään otteeseen Zlatan sivussa loukkaantumisen vuoksi? Ei helpoin mahdollinen paikka siitä sitten omaksua paikkansa kentällä ja sulautua joukkueeseen ja pelitapaan. Ja kauttahan on vielä jäljellä, pari ratkaisumaalia, tai maalia nyt yleensäkin niin jo riittää selkääntaputtelijoita jonoksi asti. Jos ja kun ensi kausi on ehjä ja kesän valmistautuminen menee ilman ongelmia voi ensi kausi näyttää vielä kovempia lukemia- ja näyttääkin. Eipä näy Setä-Samuelkaan yltäneen lähellekään Zlatanin tehoja, vaikka on saanut pelata ehjän kauden Interissä.
Hauskana yksityiskohtana, että fanit eivät nyt ainakaan täysin ole Zlatania hylänneet, kun koko kautta tarkastellaan. On Barcelonan sivuilla äänestyksessä ylivoimainen kaksikko Messin kanssa.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3393 : 02.05.2010 klo 10:36:56

Villarreal sitten kaatui kun sukellusvene sukelsi luukut auki.
Xaville vaihteeksi ihan mukava päivätyö puolikuntoisena ja Messikin onnistui pari kertaa, tylyin oli kyllä Bojanin maali: harvoin nykyaikana tällä tasolla topparia noin nöyryytetään.

Perinteen mukaisesti suurennuslasin alle päätyneen Busquetsin kieriskelystä maali kotijoukkueelle ja sitten tietysti se keltainen vai punainen -episodi... Ei ole oikein Sergion viikko ainakaan noin imagon suhteen menossa. No, aquelilla on kai paita jo tilauksessa...

Sevilla vieraissa on loppukauden suhteen paha tai ainakin pahempi kuin Teneriffa ja Valladolid kotona. Jos jotain miinusta eilisestä hakee niin Valdes halusi vähän liikaa näyttää ja voisi se Guardiola tehdä vaihdot vähän aikaisemmin. Nyt vaihdot tulivat taas 5-15 minuuttia sen jälkeen kun ote pikkaisen herpaantui ja olisi tarvittu tuoreita jalkoja.

 
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #3394 : 02.05.2010 klo 11:01:56

Villarreal tosiaan täysi vastaantulija, mikä ei kuitenkaan poista Barcelonan hyvää peliä. Kuten Virkkunenkin tiesi kertoa, Garridon taktiikkavaihdos 4-3-3 -> 4-4-2 tätä peliä varten ei tuonut toivottua tulosta, vaan sukellusvene jäi ensimmäisellä puoliajalla jyrän alle. Toisella puoliajalla Barcelona hölläsi tahtia, mikä edesauttoi kyläläisten pääsyä mukaan peliin - edes osittain.

Messillä oli pari paikkaa tehdä taas hattukin, mutta liika pallon hautominen kostautui. Hieno peli kuitenkin Kirpulta. Xavista ei kyllä huokunut puolikuntoisuus millään tavalla, toivottavasti miestä kuitenkin lepuutetaan Tenerife-ottelussa. Pedrolta myös todella hyvä peli, hienolla itseluottamuksella haastoi ja piti palloa. Piquen suoritusvarmuus koko kevään ajan on kuitenkin jotain käsittämätöntä. Hieno mies Ylos

Harmittavasti luulin jo pääseväni kehumaan Busquetsia (Aquelin mieliksi ;) ) ensimmäisen puoliajan hyvien katkojen ja hienon pelin jälkeen, mutta kuitenkin lopussa jäi paska maku suuhun, Rikkiviisaan esille tuomien asioiden johdosta - mitä siinä vaihdon yhteydessä olleessa hässäkässä edes tapahtui? Neljäs erotuomari näytti vaihdon, ja kortti peruttiin vai täh?

Zlataniakaan ei tullut ikävä, sen verran pirteästi Bojan pelasi. Paljon on kesän aikana tapahduttava, jotta täältä suunnasta jotain sympatiaa ruotsalaista kohtaan vielä tulisi.

Mestaruus on kuitenkin omissa käsissä, ja Villarrealin kaato näin selvin lukemin kasvatti uskoa kauden päätökseen.

Niin ja ei sieltä mitään Villaa ole tulossa, rauhoittukaa nyt hyvät ihmiset!
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #3395 : 02.05.2010 klo 11:53:30

Kyllä nyky-Sevillan on aika vaikea tota eilen nähtyä Barçaa kaataa... Luotto sinipurppurapaitaisiin on täällä päin aika kova. Ja sitäpaitsi, Osasuna yllättää tänään :D
iris

Poissa Poissa


Vastaus #3396 : 02.05.2010 klo 12:10:58

Harmittavasti luulin jo pääseväni kehumaan Busquetsia (Aquelin mieliksi ;) ) ensimmäisen puoliajan hyvien katkojen ja hienon pelin jälkeen, mutta kuitenkin lopussa jäi paska maku suuhun, Rikkiviisaan esille tuomien asioiden johdosta - mitä siinä vaihdon yhteydessä olleessa hässäkässä edes tapahtui? Neljäs erotuomari näytti vaihdon, ja kortti peruttiin vai täh?

Voin kertoa mitä siinä tapahtui: Teixera näyttää korttia vaihtoon mennessään hidastelevalle Busille, Puyol juoksee paikalle muistuttamaan, että sillähän on jo yksi varoitus alla, ja tajuttuaan tämän tuomari pelastaa tilanteen näppärästi väittämällä, että Llorentellehan se kortti oli siis tarkoitettu. Kaikki ovat tyytyväisiä eikä aihetta valituksiin löydy. (Jokainen saa toki tehdä myös oman tulkintansa tilanteesta: http://www.youtube.com/watch?v=qsSPe0SyIg0)

Mutta ei tuo tietenkään ottelua ratkaissut. Ansaittu voitto Barcelonalle, on se kyllä täysin ylivoimainen. Ylos
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #3397 : 02.05.2010 klo 12:48:52

No, aquelilla on kai paita jo tilauksessa...
Todellakin. Haistan Busista kehittyvän gutimainen kulttihahmo, jota vain yksi tuhannesta voi rakastaa (ja sekin on oma sisko)...

Kyllä nyky-Sevillan on aika vaikea tota eilen nähtyä Barçaa kaataa... Luotto sinipurppurapaitaisiin on täällä päin aika kova. Ja sitäpaitsi, Osasuna yllättää tänään :D
Kaniini on koko kevään huudellut (tai siis pari kertaa maininnut), että uskoo Espanjan mestaruuden menevän valkopaidoille. Nopeasti päät kääntyy... ;)

Ottelu oli kertakaikkisen mahtava osoitus Barcelonan ammattimaisesta asenteesta. Mestaruus on nyt todella lähellä!

Niin ja ei sieltä mitään Villaa ole tulossa, rauhoittukaa nyt hyvät ihmiset!
Sehän nähdään... Itsehän tiedän, että sopimus on jo kirjoitettu. ;)

Äänestän muuten jo tässä vaiheessa Rikkiviisasta ensi kauden topikin aloittajaksi!
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3398 : 02.05.2010 klo 14:51:02

Niin ja ei sieltä mitään Villaa ole tulossa, rauhoittukaa nyt hyvät ihmiset!

No eihän näihin kukaan usko ennen kuin nimi on paperissa ja kaveri poseeraa paidan kanssa...

Villa olisi vähän siirtymista 4-4-2 suuntaan, mikä voisikin toimia kun puolustuksessa olisi käytännössä kolme koska Alves on enemmän laituri.

Selvää nyt lienee, että Henry lähtee ja Hleb ei tule takaisin, joten vemppa-Iniestan kunto huomioiden tarvitaan hyökkäykseen pelaajaa, joka pystyy pelaamaan vasemmalla laidalla ja kärjessä. Bojan on vihdoinkin antamassa merkkejä, että lupausten takana voi ollakin lunastuspotentiaalia ja Pedro on jo nyt kova kaveri, mutta eiköhän sitä haeta yhtä isoa nimeä, sitä kuuluisaa maailmanluokkaa.

Todellakin. Haistan Busista kehittyvän gutimainen kulttihahmo, jota vain yksi tuhannesta voi rakastaa (ja sekin on oma sisko)...

Busquetsissa on vaan se ongelma, että siinä on vielä jotain noloa. Decon, van Bommelin ja vastaavien tyyli oli tarpeeksi härskiä, että sitä saattoi tavallaan arvostaa, etenkin kun pelasivat "omassa" joukkueessa. Busquetsilta puuttuu vielä se kaiken kruunaava härskiys noista otteista, nyt on vähän kuin pikkupoika omenavarkaissa.

Mutta kai nyt tänään Real Madrid kaikenmaailmanosasunat voittaa ;)
« Viimeksi muokattu: 02.05.2010 klo 15:20:57 kirjoittanut Rikkiviisas »
Andreas Brehme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mannschaft, Internazionale, HJK


Vastaus #3399 : 02.05.2010 klo 16:21:22

Sorry nyt huutelut vieraisiin pöytiin, mutta kun nyt sattuneista syistä on tullut katsottua muutamakin matsi. Eniten on tässä ihmetyttänyt pelin yksipuolisuus. On se välillä tosi upeeta, mutta kuitenkin aika helppoa (hyvällä) jengillä pysäyttää. Ja joo, ei aina, pidän Realiakin huippujenginä, mutta Classicossa se oli aika vastaantulija. Itse en kuitenkaan paljoa matseja nähnyt, varsinkaan alkukaudesta (ei vaan kiinnosta), mutta jotenkin on jäänyt kuva mikkihiiri (tai sähköjänis)jengistä. Z (ja sen tuomat variaatiot) ovat jääneet näkemättä. Z:taa on tullut seuraattua ja on jotenkin käsittämätöntä, ettei sinne kärkeen hankittu jotain kaveria. Nyt Z on yksin ja variaatiot puuttuvat. Oli se Interin aikana (toki aiemminkin) vaan aika kone.

 
Sivuja: 1 ... 135 [136] 137 ... 150
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa