Guillermo
Poissa
Suosikkijoukkue: SMJ
|
 |
Vastaus #3500 : 11.05.2010 klo 18:06:48 |
|
Avauskokoonpano, mikäli Villa siis tulee, saattaa hyvinkin olla tämän näköinen:
Zlatan Villa Messi
Xavi Iniesta Toure/Busquets
Abidal(?) Pique Puyol Alves
Mites tämä kuvio menisi, jos Fabregas Barcelonaan siirtyisi jo tällä kaudella? Eipä näytä hirveän montaa mahdollisuutta Cescille tuossa olevan. Toisaalta, eiköhän velho-Pep jotain keksi. Alkaa kyllä muistuttamaan PES-kentällisiä nämä 
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #3501 : 11.05.2010 klo 21:54:34 |
|
Vielä sitten viimeisen kerran varastettua tietoa tähän ketjuun: Rosell on viimeinen ehdokas, joka on ilmoittanut olevansa Fosterin Nou Camp-suunnitelmaa vastaan eli valitaan kuka tahansa niin ilmeisesti tätä suunnitelmaa ei toteuteta. Kysehän siis tästä: http://www.fosterandpartners.com/projects/1552/default.aspx
|
|
|
|
uh
Poissa
|
 |
Vastaus #3502 : 11.05.2010 klo 22:39:47 |
|
Vielä sitten viimeisen kerran varastettua tietoa tähän ketjuun: Rosell on viimeinen ehdokas, joka on ilmoittanut olevansa Fosterin Nou Camp-suunnitelmaa vastaan eli valitaan kuka tahansa niin ilmeisesti tätä suunnitelmaa ei toteuteta. Kysehän siis tästä: http://www.fosterandpartners.com/projects/1552/default.aspxRahan haaskausta, ennemmin koko lahalla villaa tai mäkelää
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #3503 : 12.05.2010 klo 15:13:32 |
|
MD hehkuttelee jo Villan siirrolla (firmará), mutta kun koko tekstin lukee, niin ei tuo vielä varmaa ole. Ilmeisesti kuitenkin tässä ollaan jo hyvin lähellä, ja Villa haluaisi varmuuden tulevaisuudestaan ennen kesän kinkereitä, jotta voi keskittyä siellä vain pelaamiseen. Hinta lienee jotain 40 milliä, mikä on kieltämättä kova lähes kolmekymppisestä kärkimiehestä. Toisaalta kentällä on aina se 11 pelaajaa, 20x20M pelaajaa ei ilahduta ketään niin paljoa kuin kymmenen 40 miljoonan pelaajaa. Villa olisi myös hyvä ratkaisu siksi aikaa, kunnes Bojanista leivotaan maailmanluokan kärkimies, joten tervetuloa vain.
|
|
|
|
Messy
Poissa
|
 |
Vastaus #3504 : 12.05.2010 klo 15:54:19 |
|
MD hehkuttelee jo Villan siirrolla (firmará), mutta kun koko tekstin lukee, niin ei tuo vielä varmaa ole. Ilmeisesti kuitenkin tässä ollaan jo hyvin lähellä, ja Villa haluaisi varmuuden tulevaisuudestaan ennen kesän kinkereitä, jotta voi keskittyä siellä vain pelaamiseen. Hinta lienee jotain 40 milliä, mikä on kieltämättä kova lähes kolmekymppisestä kärkimiehestä. Toisaalta kentällä on aina se 11 pelaajaa, 20x20M pelaajaa ei ilahduta ketään niin paljoa kuin kymmenen 40 miljoonan pelaajaa. Villa olisi myös hyvä ratkaisu siksi aikaa, kunnes Bojanista leivotaan maailmanluokan kärkimies, joten tervetuloa vain.
Sama, eikä tuo kuitenkaan niin pahalta tunnu kuin se ensiksi huhuiltu ~45Me + Bojan + Hleb, vaikka paljon onkin. Marca "tietää" kertoa, että siirto julkistettaisiin jo viikon päästä keskiviikkona, vähän epäilen. Jos Villa Barcelonaan tulee, niin eiköhän se kuitenkin ennen MM-skaboja (ja uusia presidentinvaaleja) hoideta. Tai itseasiassa, tulihan Villa jo eilen Barcelonaan...  ...tosin Adidaksen merkeissä.  Myös Yaya Touré on sanonut, että haluaa ratkaisun ensi kauden osalta ennen kesän kisoja. Huhujen mukaan Barcelona yrittäisi saada Cesciä tarjoamalla vaihdossa Yayaa + rahaa, sillä Arsenal on ollut jo pidempään kiinnostunut Tourésta. Kuulemma myös City olisi kiinnostunut ja Yaya on joskus aikaisemmin sanonut, että haluaisi pelata veljensä kanssa samassa seurassa. Niin valitettavaa kuin se onkin, niin uskon - tai ennemminkin pelkään, että mies pelaa sunnuntaina viimeisen liigapelinsä Blaugrana-paidassa. Barcelona on myös halukas nappaamaan seuraansa 15-vuotiaan serbitopparin Mihajlo Milutinovicin, joka pelaa Belgrad Red Starissa. Seuraavaksi Vidiciksi nuorukaista hypetetään. Luonnollisesti siirtyisi Barcelonan nuorisojoukkueisiin. Ja pahoittelut asiakirjoittaja El Conejolle näistä varastetuista tiedoista.
|
|
|
|
Guillermo
Poissa
Suosikkijoukkue: SMJ
|
 |
Vastaus #3505 : 12.05.2010 klo 17:13:54 |
|
Drogba (maailman paras kärkimies) on Villaa neljä vuotta (3v9kk) vanhempi. Ei tuo 40M + sälät niin järkyttävän kovalta (vaikka ilmaa voipi olla) edes kuulosta, jos mietitään miten kovassa kunnossa DD on vieläkin. Neljän vuoden soppari kuulostaa aika passelilta.
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #3506 : 12.05.2010 klo 17:18:08 |
|
Lisäksi esim. Villa ja Zlatan on saman ikäisiä. Ei Villa vielä mikään ikäloppu ole.
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #3507 : 12.05.2010 klo 18:50:00 |
|
Yaya lähtee ja tilalle tulee Villa ja Cesc? Eli ensi kesänä törsätään ~100milj€ kahteen pelaajaan?  "  " Vakavasti puhuen, vaikka Villa lukeutuu suurimpiin suosikkeihini, en näe tässä touhussa mitään järkeä. Zlatan, Villa, Messi. Keskikentälle sitten Xavi, Iniesta ja Cesc? Joku järki käteen, Marca nyt voi kertoa mitä vain, mutta kummasti jutut uppoavat suurimpaan osaan foorumisteista. Jos tuo Villa-siirto jollain ihmeen kaupalla toteutuu, niin menee kyllä jo liian Real Madridmaiseksi tämä touhu. Pepin tuntien omia kasvatteja suositaan, joten ihme on, jos huikean kauden pelannut Pedro tiputettaisiin yhtäkkiä täydelliseksi varamieheksi. Olen edelleen sitä mieltä, että Cesc (/Silva) olisi ainoa järkevä vaihtoehto, Cesc mahdollistaisi Iniestan peluutuksen tarvittaessa laidalla, ( Silva taas mahdollistaisi Iniestan peluun keskellä - tai laidalla.. Tai lasaretissa, sillä onhan Blaugranalla Pedro!!)Joku voi väittää, että Cescille(/ Silvalle) ei ole tilaa Barcan keskikentällä, mutta kyllä nämä pari kautta ovat näyttäneet, että Xavi tarvitsee Iniestaa sinne rinnalle, ja kun Andresin loukkaantumishistoria tiedetään, niin harvemmin siellä joutuisi kukaan olemaan penkillä - Pedro ehkä.. Ja harvemmin se Xavikaan kestää koko kautta ehjänä. Kyllä olisi Xavi-Cesc( /Silva)-Messi-Iniesta-ruletissa vastustajalla ihmettelemistä. Toinen näistä janttereista, niin eiköhän Zlatanillekin saataisi sitä palloa viimein pelattua. Jos ei, niin sitten 2011 kesällä Zlatu pihalle ja vasta sitten se joku miljoonahankinta sinne kärkeen. Siellä olisi kuitenkin Zlatun lisäksi Messi, joka on takuuvarma 20-25 maalin mies Liigassa, Fabukin olisi 15-20 maalin ukko, Pedro ja Bojan 10-20 maalia mieheen jne.. Niin jo luulisi riittävän. --- Conejo taisi muuten sohaista kunnolla muurahaispesää.. Itse en vielä omia(=varastamiani) mielipiteitä pressan vaaleista heitä, kun en ole ehdokkaisiin päässyt tarpeeksi hyvin perehtymään (kielimuuri). Kiitos Rikkiviisaan julkaiseman blogin, kohta olen yhtä viisas kuin foorumin viisaimmat culét, ja pääsen kertomaan omia(=varastamiani) mielipiteitä ehdokkaista 
|
|
|
|
Junailija
Poissa
|
 |
Vastaus #3508 : 12.05.2010 klo 19:04:36 |
|
Jotenkin nyt vaan toivoisi, että hankkisivat sen Silvan. Muissa hankinnoissa on kaikissa jotain jossiteltavaa, mutta Silva sopisi tuohon palettiin nyt aivan täydellisesti. Menisi keskikentällä Xavin kaverina, tai sitten hyökkäämässä vasemmalla laidalla. Ja olisi kaiken lisäksi helvetin laadukas pelaaja sekä espanjalainen. Oikeastaan ottaisin Barcaan mielummin Silvan kuin ketään muuta pelaajaa koko maailmasta tällä hetkellä... Mutta minähän en näistä päätä 
|
|
|
|
S
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #3509 : 12.05.2010 klo 23:35:59 |
|
Mites tämä kuvio menisi, jos Fabregas Barcelonaan siirtyisi jo tällä kaudella? Eipä näytä hirveän montaa mahdollisuutta Cescille tuossa olevan. Toisaalta, eiköhän velho-Pep jotain keksi. Alkaa kyllä muistuttamaan PES-kentällisiä nämä  Barcahan voisi näyttää edelläkävijänä puolustavalle keskikentälle keskaria ja siirtää Cescin siihen Xavin ja Iniestan rinnalle.
|
|
|
|
# 15
Poissa
|
 |
Vastaus #3510 : 13.05.2010 klo 02:12:56 |
|
Jotenkin nyt vaan toivoisi, että hankkisivat sen Silvan. Muissa hankinnoissa on kaikissa jotain jossiteltavaa, mutta Silva sopisi tuohon palettiin nyt aivan täydellisesti. Menisi keskikentällä Xavin kaverina, tai sitten hyökkäämässä vasemmalla laidalla. Ja olisi kaiken lisäksi helvetin laadukas pelaaja sekä espanjalainen. Oikeastaan ottaisin Barcaan mielummin Silvan kuin ketään muuta pelaajaa koko maailmasta tällä hetkellä... Mutta minähän en näistä päätä  Niin sama, niin sama..
|
|
|
|
Crazy88
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3511 : 13.05.2010 klo 04:20:28 |
|
Ei ole Fabregas vetämässä Blaugraanaa yllensä vielä ensi kesänä. Varma tieto!
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #3512 : 13.05.2010 klo 13:34:46 |
|
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #3513 : 13.05.2010 klo 14:11:19 |
|
Lisäksi esim. Villa ja Zlatan on saman ikäisiä. Ei Villa vielä mikään ikäloppu ole.
Ei, en minä sillä. Mietin vain, että jos ostaa 23-vuotiaan strikerin 40 miljoonalla, on sillä tuplasti vuosia verrattuna siihen 28-vuotiaaseen. Villa on toisaalta täysin riskitön hankinta, mutta esimerkiksi Transfermarkt arvioi Villan hinnaksi 45M ja Dzekon, 56 maalia 94 liigaottelussa Wolfsburgille ja 14 maalia 23 ottelussa Bosnia ja Hertsegovinalle, hinnaksi 25M. Ikää Dzekolla on 24. Nää on näitä. Kun Eto'o hankittiin, oli spekulaatioissa varmaan kaikki mantereen yli 15 maalia kaudessa tehneet hyökkääjät. Laporta, Txiki ja Rijkaard valitsivat Eto'on, joka oli verrattaen nuori, eikä ollut todistanut tasoaan isossa joukkueessa, eikä saarellakaan ollut syntynyt kuin maali per 2,5 ottelua, ja huippukaudella niitä oli tullut 17, jolla jäätiin Pichichissä jonnekin kympin tuntumaan. Kuin kolikolla heittäisi. Eto'o oli loistava, edellinen hyökkääjähankinta Saviola ei niinkään. Ei ole Fabregas vetämässä Blaugraanaa yllensä vielä ensi kesänä. Varma tieto!
Taitaa olla vähän sama keissi kuin tuon Villan kanssa, että ei se täysin varmaa ole, mutta kyllä se siltä näyttää. MD:n mukaan kaikki muu on selvää, paitsi Arsenalin suostumus, ja se suostumus maksanee noin 40-50 miljoonaa. Samoin kuin Villa-diilissä, myös Cesc haluaisi kuukauden sisään nimen paperiin, jotta voisi keskittyä MM-kisoissa pelaamiseen. Tämä tosin on aina yhtä varmaa tietoa. Jep jep. Voisin kyllä myydäkin Zlatanin jollain 50M€:llä, Jan-poika jos oisin. Vaihdetaan vaikka siihen Dzekoon ja jää vielä puolet käteen.
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #3514 : 13.05.2010 klo 14:34:23 |
|
Dzekon ulosostohinta on tasan €40M.
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #3515 : 13.05.2010 klo 18:32:38 |
|
Pitääkö tänne taas laittaa niitä Saviolan ensimmäisten kausien tilastoja näkyviin  Jotain pesää toki sohin, mutta ei seuraus yllättänyt...
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #3516 : 13.05.2010 klo 19:02:02 |
|
Pitääkö tänne taas laittaa niitä Saviolan ensimmäisten kausien tilastoja näkyviin Ajattelin kirjoittaa, että ihan hyvinhän se aloitti, eikä Saviola todellakaan ole se hyökkääjä, jota voi syyttää Barcelonan menestyksen puutteesta 2000-luvun alussa. Loistavasta ei kuitenkaan voida puhua Saviolan kohdalla, katsoi asiaa miten päin tahansa. Maaleja syntyi n. 15 kaudessa, mikä on ihan ok määrä, mutta vähän eri kuin Eto'on 25 kaudessa. Umpipaska Kluivert, josta yritettiin eroon vuosikausia, teki samanlaisia maalimääriä kuin Saviola (ja itse asiassa vähän parempia). Toki mikään ei sano, etteikö Saviolasta olisi voinut tulla 20 maalin automaattia, mutta koskaan hän ei ole 20 maalia tehnyt lähdettyään Riveristä. Mitä tuohon Dzekon hintaan tulee, niin en kyllä ajatellutkaan 25 miljoonan riittävän, mutta jos joku kantaa 30 miljoonaa Wolfsburgiin, niin aivan varmasti lähtee Dzeko mukaan. Sanoi seura julkisuudessa mitä tahansa. Ihan sama, ei jotenkin jaksa hirveästi spekuloida siirroilla, koska tänä kesänä tullee paljon olemaan kiinni myös siitä, mitä pressanvaaleissa tapahtuu. Sinällään olisi hyvä, jos Laporta nappaisi Cescin ja Villan pyörimästä, niin näistä ei saada fantsuja vaaliaseita.
|
|
|
|
Hammersmith
Poissa
|
 |
Vastaus #3517 : 13.05.2010 klo 19:05:44 |
|
Millainen kaveri tuo Israelin superlupaus Gai Assulin on?
Onko saumoja joukkueeseen ensi kaudella?
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #3518 : 13.05.2010 klo 20:22:33 |
|
Millainen kaveri tuo Israelin superlupaus Gai Assulin on?
Onko saumoja joukkueeseen ensi kaudella?
Saumoja pitäisi olla. Oli tälläkin kaudella kentällä ainakin syksyllä, ja pre-seasonilla loisti harjoitusmatseissa. Minä ainakin pidin miehen otteista, toivottavasti näemme niitä vielä tulevaisuudessa.
|
|
|
|
# 15
Poissa
|
 |
Vastaus #3519 : 13.05.2010 klo 20:29:28 |
|
Millainen kaveri tuo Israelin superlupaus Gai Assulin on?
Onko saumoja joukkueeseen ensi kaudella?
Hiukan messimäinen laituri. Nopea ja hyvä kuljettamaan. Luulisin, että tulee vaihdosta sisään joissakin peleissä. Toki suurta läpimurtoa toivon.
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #3520 : 13.05.2010 klo 23:42:49 |
|
Mitä tuohon Dzekon hintaan tulee, niin en kyllä ajatellutkaan 25 miljoonan riittävän, mutta jos joku kantaa 30 miljoonaa Wolfsburgiin, niin aivan varmasti lähtee Dzeko mukaan. Sanoi seura julkisuudessa mitä tahansa. Sanottiin varmasti vuotta aiemminkin, vaan eipä Dzeko lähtenyt. Kaltaiseltasi ignorantilta tontulta nyt en odottaisikaan muunlaista suhtautumista asiaan, kaikkihan on sinulle ostettavissa ja yleensä isomman sanelemaan hintaan, mutta Wolfsburg ei tarvitse latiakaan ylimääräistä rahaa ja halutessaan voi taatusti pitää bosnialaisen taas vuoden verran riveissään.
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #3521 : 14.05.2010 klo 12:08:45 |
|
Riippuu vähän Dzekon omista haluista, itse asiassa yllättävän paljonkin. Jos halu on päästä pois, hinnasta kyllä päästään sopuun, mutta en tiedä nahkahousumaan meiningeistä sen suurempia, mutta a priori epäilisin Dzekon halua lähteä. Mielummin sitä itsekin tahkoaa 35 matsia kohtuullisessa jengissä kuin kuluttaa penkkiä joidenkin supertähtien takana ja pelaa 10+15 matsissa.
Mitä näin todelliseen maailmaan tulee, niin aika harva pelaaja on kieltäytynyt jättiläisten kosimisilta. Vaikka Wolfsburg ei fyrkkaa tarvitsekaan, saisi 30 miljoonalla hankittua ihan mukavasti päteviä pelaajia, esimerkiksi 7½ nuorta Dzekoa. Niin kauan, kun bosniakki kuitenkin on tyytyväinen elämäänsä Wolfsburgissa, ei hinta tipu mihinkään, eikä hän näin ollen mihinkään siirry. Kyseessä ei ollut luulo siitä, että kaikki on ostettavissa, mutta jos pelaaja itse haluaa siirtoa, useimmiten hinnasta päästään sopuun. Toistetaan vielä arvelu siitä, että mikäli joku suurseura todella pelaajan haluaa, Dzekolla tuskin löytyy haluja tahkota keskisuuressa koko uraansa, jos on mahdollisuus nousta kovimmalle huipulle voittamaan palkintoja. Yhtä tyhmää kuin kuvitella rahan määräävän kaiken, on olla yltiöromanttinen näissä asioissa.
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #3522 : 16.05.2010 klo 12:11:57 |
|
Riippuu vähän Dzekon omista haluista, itse asiassa yllättävän paljonkin. Jos halu on päästä pois, hinnasta kyllä päästään sopuun, mutta en tiedä nahkahousumaan meiningeistä sen suurempia, mutta a priori epäilisin Dzekon halua lähteä. Mielummin sitä itsekin tahkoaa 35 matsia kohtuullisessa jengissä kuin kuluttaa penkkiä joidenkin supertähtien takana ja pelaa 10+15 matsissa. Lähtöhaluja on varmasti, eri asia onko niitä lähtöhaluja Barcan suuntaan. Eiköhän Dzeko pelaan ensi kaudella jossain muualla kuin Barcassa tai Wolfsburgissa.
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #3523 : 16.05.2010 klo 21:55:57 |
|
 On se huikea joukkue...
|
|
|
|
Vavá
Poissa
Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs
|
 |
Vastaus #3524 : 16.05.2010 klo 22:01:35 |
|
Mjötööh. Viimeisen pelin avaus - sillä erolla, että Xavi-Iniesta takas, on ensi kaudellakin voittava joukkue.
|
|
|
|
|
|