FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.08.2025 klo 17:11:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 21
 
Kirjoittaja Aihe: Hamburger SV 09/10  (Luettu 30467 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #175 : 10.09.2009 klo 15:43:37

Voi jumalauta! Ei mennyt kahta päivääkään Benjaminin loukkaantumisesta, kun tulee uusia huonoja uutisia. Tällä kertaa menetys on vain - enpä olisi uskonut sanovani tätä - huomattavan paha, sillä selässä lukee Guerrero. Perulaisen ristisiteet repesivät vain vartin jälkeen ottelussa Venezuelaa vastaan. Luvassa ilmeisesti kuukausien huili, ja samalla HSV menettää todella vahvan alkukauden pelanneen hyökkääjän.Hyökkäys ei onneksi tuosta huolimatta näytä kovinkaan pahalta, kentälle kun on vielä lyödä Berg-Petric duo. Mutta entä jos näistä toinen joutuu vielä telakalle. Aika hiljaista on takana... Torun..? Pitroipa..? :o  Ja kenestä nyt löydän syntipukin tuleville tappioille?!

http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/startseite/514351/artikel_Schock-fuer-den-HSV-Kreuzbandriss-bei-Guerrero.html
Sorcerer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, HSV, HyPS


Vastaus #176 : 11.09.2009 klo 00:31:05

^Normaaleissa olosuhteissa Paolon loukkaantuminen olis jopa suotavaa, mutta alkukauden perusteella hieman jopa harmittaa ;) Bergiin ja Petriciin kyllä löytyy luottoa, mutta sitten alkaakin hyökkääjäosastolla olemaan jo tyhjää ja ikävä kyllä Petric kuitenkin vaikuttaa hieman lasinilkalta.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 11.09.2009 klo 14:19:23

Toivotaan parasta eli sitä, ettei lisäloukkaantumisia tule. Jos kaikki menee putkeen, on Berg-Petric duo tosi kovaa valuuttaa mestaruustiellä.
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #178 : 11.09.2009 klo 14:31:01

No voi perkele. Nalli-paolo on kuitenkin pelannut järkyttävän hyvin ja istuu porukkaan kuin joulupukki rekeen.
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #179 : 15.09.2009 klo 17:06:29

Missä viipyy matkarapo?? :D
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #180 : 16.09.2009 klo 17:25:03


Kaikki aikanaan. Paluu arkeen ja työelämään on iskenyt parin päivän ajan kuin tiiliskivi takaraivoon öisellä kadulla... (St)rapoa luvassa - nyt!

5. Spieltag: Hamburger SV - VfB Stuttgart 3:1



Reise Reise

Retkikuntamme matka kohti kolmatta valtakuntaa alkoi varhain perjantai-aamuna jo muutamaa tuntia ennen virkeimmänkin kukon laulua. Edellisenä iltana sivistyneesti nautiskellut rommit olivat enää muisto vain, kun särmä autonkuljettajamme Seeler istahti bandwaagonimme rattiin ja nokka kohti Helsinki-Vantaata. Menomatkasta ei liene suurempaa mainittavaa, kuin että lentokentän kahvila lienee ainoa paikka Suomessa, jossa aamukahvin rinnalle tyrkytetään Jägermeisteria. Plussaa on tietenkin annettava myös sinisten siipien Helsingin ja Hampurin väliä sahaavalle Embräärille, joka päätti vajaat kaksi tuntia kestäneen lennon hallittuun laskeutumiseen. Huomionarvoista oli, että aamulennoilla ei alkohoolitarjoilua näköjään ollut, joten sivistynyt seurueemme joutui pärjäämään lentomatkan rasituksen kuivin suin. Aeroflotillahan tätä ongelmaa ei omien juomien johdosta olisi ollut.

Perillä Hampurissa tuli Reiseführerille eli sivullekirjoittaneelle pikku miinus, sillä ankarasta etukäteistyöstä huolimatta oli jäänyt huomaamatta, että Jasper (tms.) bussiyhteys lentokentän ja rautatieaseman välillä oli lakkautettu. Matka keskustaan hoitui kuitenkin – jopa huomattavasti bussiyhteyttä mukavammin – S-Bahnilla, joka lähtee lentoaseman kellarista. Hauptbahnhofilta sitten ensimmäiset currywurstit naamariin, joukkoliikenne kortti taskuun ja pikku hiljaa kohti Reeperbahnia ja siellä odottavaa majoittautumispaikkaa. Hamburg-kortti on tähän mennessä osoittautunut turhaksi, sillä kertaakaan viiden Hampurin reissun aikana en ole vielä lipuntarkastajaa tavannut. Kortti silti aika edullinen ja tuo mukavaa pikku varmuutta matkustamiseen – vailla pelkoa Gestapon ja Stasin suorittamasta brutaalista lipuntarkastuksesta jossakin Hauptbahnhofin synkistä toimistoista.

Hotelliksi, tai oikeastaan hostelliksi oli valittu edelliskerran homoystävälliseksi mainostetun Zleepin sijaan sekä hinnan, että sijainnin perusteella A&O Hotel Hamburg, joka sijaitsee aivan Reeperbahnin S-Bahn aseman vierellä. Hinta oli todella kohtuullinen noin 25€/nuppi/yö. Hostelli oli ihan kelvollinen – siisti, ystävällinen ja rauhallinen. Osa ryhmästämme kritisoi ainoastaan Spandau-tyylisiä saniteettitiloja, jotka sijaitsivat käytävällä. Vessan hanasta tuli ainoastaan kylmää vettä, ja suihkusta tulikuumaa. Päätimme olla valittamatta, sillä todennäköisesti sen jälkeen molempien vesi olisi ollut jääkylmää. Testiryhmämme kaksi jäsentä kiittää myös ilmaisiksi nautituista kuuden euron aamupaloista. Perjantai-illan ohjelmassa oli kendoa Jere Kamalahdella höystettynä, ja sen jälkeen lähes vuorokauden valvomisen seurauksena aikaisin petiin. Jatkoajalla nämä.

Gegen die Schwaben

Päivän peliin valmistautuminen alkoi aamuisella ostoskierroksella keskustassa. Raskas velvollisuus oli lopulta hikikarpalot otsalla suoritettu. Takana Europa Passaget, New Yorkerit ynnä muut puljut. Seuraavaksi päivän agendassa oli luvassa hotellissa kokouskainaloiden pesu ja asianmukainen pukeutuminen reissun kohokohtaa varten. HSV-ottelu oli mukavasti vasta iltapeli, joten ennen sitä jäi aikaa seurata kierroksen muita pelejä ja lounastaa kokemuksen mukaan Reeperbahnin viihtyisimmässä ravintolassa eli Jokerissa. Suosittelen lämpimästi muillekin Hampurin matkaajille. Hyvää ruokaa, juomaa (myös drinkkejä) ja Bundesligaa laajakankaalta – eli kaikki tarvittava samassa paketissa. Ylos Ravintolaan alkoi hiljalleen kertyä sekä Hampurin, että Stuttgartin kannattajia, joten Bayernia kannattava seurueemme jäsen oli aika yksin maaliherkutteluidensa kanssa…

Jokerista matka jatkui S-Bahnilla Stellingeniin, jossa tuttuun tapaan kilometrien kävelyn hiertämälle perseelle luvassa Via Dolorosa, eli noin puolentoista kilometrin taival asemalta stadionille. Voi olla että Tommi Läntisen herkkää tulkintaa aiheesta saatettiin laulaa kuorossa tuollakin matkalla…


Reiseführer oli valinnut paikat lähes Stuttgart fanien vierestä, mikä osoittautui sekä hyväksi, että huonoksi valinnaksi. Tunnelma oli toki todella hieno, mutta tappelunhaluisille Stuttgart-apinoille ja jopa erään rauhallisesti istuskelleen katsojan päälle sylkeminen saa täältä todella massiivisen keskarin. Onko tämä nyt sitä kulttuuria? Oliivinvihreisiin pukeutuneiden hat-hat-miesten saapuminen paikalle sentään rauhoitti hiukan Stuttgarter-Zoota.

Omia kuvia en ole vielä saanut, mutta lyödään tuohon nyt yksi tuosta suunnilleen omilta paikoilta. Huomattavaa oli muuten, että Bayernilla faneissa oli paljon vanhojakin jyyriä, kun taas Stuttgartin porukka koostuu lähinnä räkänokka-osastosta.



Pelillisesti ensimmäinen puoliaika ei tarjonnut ihmeitä - HSV hallitsi peliä, kun taas VfB pystyi rakentelemaan pari semivaarallista tilannetta lähinnä vastahyökkäyksillä. Marcus Bergin aloitukseen vierelleen saanut Petric vapautti Hampurin puolen tunnin kohdalla laukomalla vaikesta asennosta 1:0. Petric oli ottelun hahmo, kun taas Berg painoi kyllä duunia, mutta oli loppujen lopuksi kohtalaisen näkymätön läpi ottelun. Eljero Elia räjäytti upealla vedolla potin ja vei Hampurin jo 2:0 johtoon 58. minuutilla. Kärkisijaa osoittava sarjataulukko lävähti taululle ja voitto alkoi tuntua varmalta. Vain vajaa viisi minuuttia edellisestä, ja Gomezin korvaaja Pobrebnyak kavensi kahteen yhteen. Ottelun loppupuoli vaikutti katkeralta, mutta Stuttgart ei enää pystynyt vastaamaan, vaan Zé Roberto ratkaisi ottelun Punahousuille ja tunnelma oli todella katossa.

Sininen, musta ja valkoinen olivat vaihteeksi Reeperbahnilla vallitsevat värit, ja Cuba-Libren jälkeen saattoi vetäytyä väsyneenä mutta onnellisena yöpuulle.

Zum Silbersack!

Sunnuntaina hankittiin nestemäiset tuliaiset, ja siirryttiin jälleen oluen, sekä Lidleissä ja Pennymarketeissa myytävien Jagdstolz –pikkupullojen voimalla seurailemaan paikallista kendoilua. Colorline-Areenalta siirryttiin kuitenkin kiireen vilkkaa Jokeriin syömään ja seurailemaan Jokeriin Kölnin ja Schalken välistä ottelua. Ruoka ja juoma oli tuttuun tapaan todella hyvää, kun taas Kölnin peli tuttuun tapaan täyttä paskaa. Päätettiin, ettei Köllen puolesta lyödä enää koskaan vetoa – sellaista pää seinään hakkaamista joukkueen hyökkäys jälleen oli. Pahoittelut die Geißböckelle ja Ohnesahnelle.

Matkaraporttini päättyy sunnuntai-iltaan ja Reeperbahnin pubien johtotähteen – Silbersackstraßella sijaitsevaan Zum Silbersackiin. Noin kuusikymppisen lupsakan, kestohymyllä varustetun satavarman homosedän isännöimä pubi on todellinen hyppy vuosikymmenten taakse, ja samalla suoraan saksalaisuuden ytimeen. Vanhoilla futisviireillä vuorattu baaritiski, sisustus jostain 50-luvulta ja musiikkina jukeboksista vanhoja saksalaisia iskelmiä ja juomalauluja. Mikäli satut vielä pubiin yhtä aikaa musiikin tahtiin nyrkkejä pöytään hakkaavan vanhan saksalaisseurueen kanssa, olet todella Kneipelebenin ytimessä. Ja tosiaan. Todellisena kulttuuritekona mukaan tarttui myös baarimikon kymmenen eunukin hintaan kaupittelema FC Silbersack –pubijoukkueen T-paita! Ylos

Päätän tämänvuotisen raporttini täältä tähän. Vanhoille kävijöille ei varmaan mitään uutta, mutta toivottavasti kaupunkiin aikoville edes pieniä vinkkejä.

OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #181 : 16.09.2009 klo 20:38:47

...kun taas Kölnin peli tuttuun tapaan täyttä paskaa. Päätettiin, ettei Köllen puolesta lyödä enää koskaan vetoa – sellaista pää seinään hakkaamista joukkueen hyökkäys jälleen oli. Pahoittelut die Geißböckelle ja Ohnesahnelle.

Mitä sitä tämän vuoden tosiasioita kiertelemäänkään. Näköjään kuitenkin onnistunut matka Seelerillä Ylos
Blue Rock

Poissa Poissa


Vastaus #182 : 17.09.2009 klo 13:42:24

Hieno matkarapo seeleriltä. Ylos

Tuosta Hampurista, johon aion keväällä tod.näk. mennä, tuli mieleen, ovatko nämä majapaikan, stadikan, Jokerin ja Zum Silbersackin väliset etäisyydet miten pitkiä?
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #183 : 17.09.2009 klo 15:05:32

Hieno matkarapo seeleriltä. Ylos

Tuosta Hampurista, johon aion keväällä tod.näk. mennä, tuli mieleen, ovatko nämä majapaikan, stadikan, Jokerin ja Zum Silbersackin väliset etäisyydet miten pitkiä?
Stadikalle on matkaa "jonkin verran" eli stadiin verrattuna kuin olisi jossain Kehä ykkösen tietämillä, ehkä vähän lähempänä. Olisko 7 km keskustasta? Muutoin Hampurin keskusta ja etäisyydet paikasta toiseen on varsin kompakteja. Ei huku aikaa siirtymisiin niin ku jossain Moskovassa.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #184 : 17.09.2009 klo 15:13:21

Hieno matkarapo seeleriltä. Ylos

Tuosta Hampurista, johon aion keväällä tod.näk. mennä, tuli mieleen, ovatko nämä majapaikan, stadikan, Jokerin ja Zum Silbersackin väliset etäisyydet miten pitkiä?

A&O Hotel sijaitsee osoitteessa Reeperbahn 154 - tuosta on noin 50 metriä aivan Repiksen keskellä olevalle S-Bahn-asemalle. Joker puolestaan sijaitsee osoitteessa Reeperbahn 153, eli on suoraan hotellin vastapäätä tien toisella puolella. Pitkä matka ei ole myöskään tuohon Silbersackiin, sillä se on vain noin 150 metrin päässä tuosta Jokerista - samalla puolen katua ja hiukan Millerntorille päin - Silbersackstraßella, joka siis on Reeperbahnilta haarautuva poikkikatu. Eli Kaikki tarvittavat palvelut oikeastaan kahdensadan metrin sisällä. Hotelliksi voin suositella myös tuota edellismatkan Zleepiä, joka on Reeperbahnin loppupäässä, Königsstraßen S-Bahn -aseman vierellä.

http://www.hostelbookers.com/images/hostel/45000/45333-map.jpg

Stadionille matkaa sen sijaan kertyy ensin noin kymmenestä minuutista varttiin S-Bahnilla Reeperbahnilta. Junasta pois Stelligenin asemalla, ja siitä on varmaan puolentoista kilometrin kävelymatka, tai hiukan laiskemmille Arena Shuttle -bussikyyditys. Ratkaisu tosin kallistuu usein kävelyyn, sillä porukkaa pyrkii muutamaan bussiin todella paljon.

Tänä iltana sitten UEFA C.... eikun Euroopan liigan lohkovaiheen ottelussa HSV kohtaa vieraissa Rapid Wienin. Ennen ottelua suurin huomio on kohdistunut Hanseatenin bussiin, jonka siveään perään tien varrella seisonut valkoinen tolppa peruutettaessa brutaalisti penetroitui. Kokoonpanosta sen verran, että se lienee täysin lauantain kaltainen. Ainoastaan pienen iskun ottelussa saanut Boateng aloittaa tänään penkillä, ja vahvasti esiintynyt Demel tulee oikean pakin paikalle. Hyökkäyksessä Berg-Petric aloittaa. Kovasti huhuttua Ebi Smolarekia ei ainakaan vielä Guerreron-korvaajana nähdä. Myös nimet Christian Vieri ja Sylvain Wiltord ovat esiintyneet ehdokkaina. :D Jonatan Johansson?

                            Rost
Demel         Rozehnal        Mathijsen         Aogo
          Jarolim                   Zé Roberto
Trochowski                                         Elia
               Berg                    Petric

Kaikki Canal Plussan omistavat sitten TV:n ääreen alkaen klo 19:45! Ylos
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #185 : 17.09.2009 klo 17:51:00

Mikäs on Castelenin tilanne Hampurissa. Wolkkaria vastaan maali ekassa pelissä moneen aikaan mutta sen jälkeen taas hiljaista. Taas pipi vai eikö mahdu edes vaihdosta sisäään ???
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #186 : 17.09.2009 klo 19:21:31

Jahas, tulipa sopivaan aikaan canal + hommailtua. Kohta mennään
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #187 : 17.09.2009 klo 19:55:49

TODELLISTA KIIMAA! HSV-matsi ja oikein Suomi-studionilla! :) Ylos

Castelenin tilanne selviää kun katsoo ketä laidoilta tällä hetkellä löytyy...
Flyguy

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 17.09.2009 klo 21:20:45

No niin, ryhdistäytykääs nyt vähän pojat...vierasottelu tai ei, niin ei nyt sentään Rapidia vastaan saa noin tehottomasti pelata.

P.S. Puolittainen Ylos toki ex-bayernjunnulle Hofmannille ;)
100%

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #189 : 17.09.2009 klo 21:22:40

Hienosti höntsäävät itäisessä Vallassa.
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #190 : 17.09.2009 klo 21:39:20

pitihän tääkin sit kahtoa VITTU
Flyguy

Poissa Poissa


Vastaus #191 : 17.09.2009 klo 22:05:38

Niinpä...parempaakin tekemistä olisin ehkä voinut keksiä kuin HSV:n konttauksen katsominen. No tulipahan nähtyä. Toivottavasti Bremen osoittautuu euroavauksessa paremmaksi hansakaupunkilaiseksi.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #192 : 18.09.2009 klo 16:44:43

Voi vittu olipa kyllä esitys! Eipä oikeastaan edes kiinnosta edes suuremmin spekuloida. Yhden miehen testiryhmän mietteitä:

Kiitämme:

- Hyvä homma että perseraiskaukset tulee keskellä viikkoa noissa kurakupin peleissä... menestyksen suhteen on oikeastaan vitun sama miten noita pelataan, kunhan viikonloppuisin kulkee. Raha ja maapisteet totta kai asia erikseen.

- Ainoa eilen onnistunut asia oli puolustuslinjan keskenään syöttely omalla alueella. Varmaa työskentelyä alusta loppuun. :keskari:

Moitimme:

- Yhdenkään pelaajan ei eilen voi sanoa onnistuneen. Ihmetystä herätti myös loistavasti lauantaina pelanneen Guy Demelin tulo kentälle vasta toisella puolikkaalla.

- Marcus Bergin viimeistely - missä pelaa?! Kymmenestä metristä kolme ohi, ja edellisessä tilanteessa laukaus kuin neljävuotiaalta tytöltä.

- Hampurin maalipaikat. Yksi onnistunut veto Zén toimesta, ku peliä pelattu vissiin reilu tunti. Onkohan se vähä vai vähä?

PS. Eilen tuli taas pohdiskeltua valmentajan roolia. Kovasti Virkkunenkin mainosti, ettei Labbadialta löytynyt minkäänlaisia aseita. MUTTA. Kuinka paljon loppujen lopuksi oikeasti voi laskea valmentajan varaan? Täysin samalla kokoonpanolla johdetaan liigaa, eikä penkiltäkään Castelenia lukuunottamatta löytynyt mitään, mistä olisi voinut olla hyötyä... Ja jos äijät kentällä pelaavat päin vittua, ei sille varmasti valmentaja mahda mitään, oli sitten taktiikka mikä tahtojaan..
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #193 : 20.09.2009 klo 15:16:00

6. Spieltag: Eintracht Frankfurt - Hamburger SV

Mustan torstain jälkeen punahousuilla on tänään kasvojen pesun paikka. Huolimatta tuosta Rapid-ottelusta, sekä Eintrachtin kohtalaisen hyvästä kauden alusta uskon kyllä poikkeuksellisesti HSV:n hoitelevan homman taas kunnialla kotiin. Edelliskauden viimeisellä kierroksella tosin mentiin tiukoille, ja vasta Trochen viime hetken maali sinetöi voiton ja samalla pääsyn Eurooppaan.Ja voittoa tämä todella huutaisi, sillä muuten iso paha Bayern saa kurottua hyvän viiden pisteen eron ennen ensi viikon derbyä jo kahteen pisteeseen. Raivoa pitäisi ainakin torstai-esityksen jälkeen olla.
Kokoonpano on varmaan hyvinkin ennallaan, veikkaan tosin Demelin korvaavan nyt Boatengin puolustuksessa. En ihmettelisi, mikäli myös tuohon keskikentän ryhmitykseen haettaisiin jotain uutta, lähinnä ehkä Trochen korvaaminen Castelenilla... Pitroipaa lienee säästeltävä kärkipelaajan vaihtoa varten. Oma veikkaus:

                                      Rost
Demel               Rozehnal           Boateng           Aogo
            Jarolim                            Zé Roberto
Castelen                                                    Elia
                Berg                               Petric
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #194 : 22.09.2009 klo 12:01:41

Smolarek tulossa vahvistamaan HSV:tä?

http://www.hsv.de/teams/meldungen/bundesliga/september/smolarek-zum-fit-halten-nach-hamburg/

http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/startseite/514796/artikel_Labbadia-beaeugt-Smolarek.html

Aika mielenkiintoinen nimi HSV:llä kiikarissa. Itse en näe hänelle juuri käyttöä, jos kaikki hyökkääjät ovat kunnossa, mutta tietenkään tällä hetkellä ei taida olla hirveästi vapaita pelaajia markkinoilla.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #195 : 22.09.2009 klo 16:28:09



Aika mielenkiintoinen nimi HSV:llä kiikarissa. Itse en näe hänelle juuri käyttöä, jos kaikki hyökkääjät ovat kunnossa, mutta tietenkään tällä hetkellä ei taida olla hirveästi vapaita pelaajia markkinoilla.

Olet asian ytimessä. Guerreron palatessa joskus 2010-luvulla, on siihen asti kärkeen lyödä Petric, Berg, Torun tai Pitroipa (joka toki on parempi laiturina). Mikäli Petric tai Berg vielä saa iskua, tai ei muuten vain kulje - on Torun aika ohkainen apu kärjessä. Kokenut maalintekijä on sitä mitä HSV tarvitsee, tähän päälle vielä se, että Smolarekilla on valmiiksi jo kokemusta Saksasta. Ja kuulostaahan Ebi ainakin paremmalta vaihtoehdolta kuin vaikka Christian Vieri. :D
« Viimeksi muokattu: 22.09.2009 klo 17:21:41 kirjoittanut seeler »
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #196 : 24.09.2009 klo 16:04:08

Kolmeen peliin saldona 1 piste, ja vastassa äärimmäisen kovia nimiä - Rapid Wien, Eintracht Frankfurt ja VfL Osnabrück. Pahat kielet ja asiasta tietämättömät saattaisivat puhua kriisistä. Siltä se saattaa myös ulospäin näyttää. Tilanne Hampurissa on kuitenkin täysin hallinnassa. Salainen juoni on jättäytyä hyvissä ajoin voimavaroja tuhlaavista kakkosluokan kisoista pois, jotta iskukyky liigaotteluissa säilyy huipussaan. Kuin Hitler esikuntineen Labbadia hämyisessä bunkkerissa yhdessä Monizin, Sözerin ja Reitmaierin kanssa keskittää joukkojaan kohti lopullista voittoa, eli liigamestaruutta... ...eiku miten se meni..?

Kerrankin voi olla tyytyväinen, että peli jäi näkemättä. :keskari:
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #197 : 26.09.2009 klo 14:03:38

7. Spieltag: Hamburger SV - Bayern München

Derbyfieber! Bundesligassa todellinen superviikonloppu, kun luvassa on ensin Ruhrin derby, ja siihen heti perään Etelän ja Pohjoisen ikuinen kamppailu paikasta auringossa, ja tällä kertaa vielä sarjajohtajan paikasta. Joukkueiden kuntokäyrät ovat täysin päinvastaiset. Hampurilla alla kaikki kilpailut katsoen jo kolmen ottelun voitoton putki, kun taas Bayernin vire on viime aikoina ollut murskaava. Ennakkoasetelmista ja lievästä altavastaajan asemasta huolimatta HSV ei missään nimessä (toivottavasti) tule olemaan kynnysmatto Etelän tähdelle. Viime aikoinahan Hanseaten on ollut nahkahousuille todella paha vastus - viidestä edellisestä kohtaamisestahan tuloksena on kaksi voittoa Hampuriin ja kolme tasapeliä.

Tänään voitto tai tasurikin tulee joka tapauksessa olemaan kovan työn takana. Parina viime kautena olisi vaihtelevasti ollut jopa tyytyväinen, mutta tällä kaudella on myönnettävä, että Guerreron loukkaantuminen on ollut äärimmäisen paha isku punahousuille. Olihan mies muutaman pelin jälkeen jopa liigan maalikuningas. Kovalla hypellä aloittanut Berg on viime aikoina vaipunut varjojen maille, joten Petric on ollut aika lailla yksin maalintekovastuun kanssa. Kaivattua vahvistusta hyökkäykseen ei ainakaan vielä ole tullut, vaikka Smolarek joukkueen kanssa treenailikin. Forever_HSV:lla tietoa polakin otteista ja mahdollisen sopimuksen edistymisestä? Hyökkäys ei sent''n ole ollut ainoa heikko osa-alue, vaan pelinrakentelu on ollut täysin mielikuvituksetonta, samoin puolustus joka on ollut sekaisin. Valitettavasti ainoastaan vasen puolisko on säilynyt samana, mutta oikea hakee edelleen muotoaan joka otteluun Demelin, Boatengin ja Rozehnalin eri kombinaatioilla. Muutamaan viime peliin Zé Roberto on ollut oikeastaan ainoa, joka todella on esiintynyt edukseen, ja onkin ollut selvästi joukkueen ykkösnimi.

Vielä viime kaudella Zé vei hampurilaisia kuin Bretzeliä pikkutytöltä. Tänään tilanne on päinvastoin :) Ylos


Illan peliin suurta mielenkiintoa tuo myös ns. ex-pelaajat. Bayernin avauksesta entisiä hampurilaisia löytyy Buttin, van Buytenin ja Olicin verran, kun taas Hampurilta kentälle on laittaa entisiä baijerilaisia Trochowskin, Jarolimin ja Zé Roberton verran. Kentän laidalta löytyy tietty myös Guerrero ja Jansen. Zé Roberto tosin on pieni kysymysmerkki viime ottelun kipeytyneen pohkeen takia, mutta eiköhön brassi ole mukana vaikka väkisin. Muuten on HSV-keskikenttä noin 60% heikompi... Labbadia lähtenee illalla Bayernia vastaan täysin ykkösmiehityksellä.. siis nimien mukaan. Pelaajisto on ollut viime peleissä tasaisen paska, joten Zé Robertoa lukuunottamatta kenelläkään ei esitysten perusteella ole hankittu aloituspaikkaa. Tai no Petric ja Jarolim ehkä..

                                           Rost
Demel             Boateng                      Mathijsen               Aogo
            Jarolim                                     Zé Roberto
Trochowski                                                                 Elia
                    Berg                              Petric

Voisinpa tänäkin viikonloppuna olla Volksparkilla, ja vielä derbyvoittoa todistamassa!
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #198 : 27.09.2009 klo 18:18:13

7. Spieltag: Hamburger SV - Bayern München 1:0

Sieg! Harvoin on tunnelma HSV-pelien jälkeen ollut yhtä korkealla kuin eilisiltana. Etukäteisarvioinneista aina viime minuutille katkeralta vaikuttanut ottelu päättyi lopulta todella tiukkaan 1:0 voittoon ja samalla kärkipaikan säilyttämiseen maalierolla ohi viime minuuttien voiton hankkineen Leverkusenin.

Labbadia lähti otteluun ennen näkemättömällä kokoonpanolla, kun Boateng otti vasemman pakin paikan, Aogo nousi keskikentän vasemmalle laidalle, ja Elia käytännössä hyökkäykseen Petricin rinnalle. Ensimmäiset puolisen tuntia vaikutti siltä että kyyti tulee olemaan Hampurin pimenevässä illassa todella kylmää. Robben ja Ribery tuntuivat ristiinjuoksuillaan tulevan jatkuvasti ohi HSV-linjan. Myös Klosen, Gomezin ja Tonin kärjessä syrjäyttänyt Olic piti puolustajien paidat märkinä. Ensimmäinen paha maalipaikka oli 11. minuutilla, kun Robbenin nollakulmavedolle ei löytynyt jatkajaa ja se liukui ohi aivan maali editse. Petric pääsi puskemaan vaarallisesti hiukan Bayern-maalin yli 26.minuutin kohdalla, ja oikeastaan tällä hetkellä HSV alkoi päästä koko ajan paremmin peliin mukaan. Kun vielä Mathijsen ja Boateng pääsivät molemmat laukomaan, tuntui Butt nousevan ottelun ratkaisijaksi.

Toinen puolikas aloitettiin kaikesta huolimatta samoissa numeroissa kuin ensimmäinenkin. Demel joutui jättämään kentän vaarattoman näköisessä tilanteessa saamansa loukkaantumisen jälkeen. Toivottavasti kyseessä ei ole mitään vakavampaa, sen verran ukkoja on jo valmiiksi telakalla. Demelin tilalle tuli Marcus Berg, jolta ei voitosta huolimatta eilenkään tullut suurempia näyttöjä. Jotenkin Bergin liike ja otteet tuntuvat olevan jollakin tapaa hitaalla, ja ratkaisut sekunnin kymmenyksen myöhässä. Hanseatenin parhaat paikat tulivat Mathijsenin ja Petricin puskuista, mutta tulosta ei vielä tullut. Bayernilta puolestaan Olic oli hyvinkin lähellä johtomaalia, mutta Frank Rost tuskaisella ilmeellä ja lähes käsipalloluokan tähtihypyllä esti nahkahousujen esikoisen syntymisen.



72. minuutilla Petric täytti hyökkääjän velvollisuutensa, ja teki ottelun voittomaalin Zé Roberton upeasta esityöstä. Zé murtautui vasemmalta lähes päätyviivalle asti ja syötti siitä maalin editse takanurkalle Petricille joka pääsi tekemään käytännössä tyhjiin. Hampurilla oli miljoonan D-markan paikka tehdä vielä toinenkin maali, kun se pääsi Zén, Petricin ja Bergin kanssa 3-1 hyökkäykseen. Zerobertin ratkaisu valitettavasti oli tässä tilanteessa mennä yksin loppuun saakka, mikä kostautui tilanteen säilymisenä yhdessä nollassa, ja Schweinin "nearly took his legs off" taklauksena. Bayern piinasi loppuun saakka ja Lahmilla olikin paikka tasoittaa, mutta veto meni (onneksi) kohti piippuhyllyn paikkoja.

Äärimmäisen niukka voitto Hampuriin, eikä Bayern vieläkään onnistunut voittamaan punahousuja. Voiton myötä Hampurin onnistui säilyttää kärkipaikka ja samalla ero Etelän tähteen kasvoi jo todella mukavaan kuuteen pisteeseen. Voitto toi totta kai kolme pistettä, mutta se oli ennen kaikkea henkisesti äärimmäisen tärkeä. Tuota äärimmäistä tulee käytettyä aika paljon mutta nyt sen arvoa ei voine vähätellä. Kolmen surkean ottelun ja ilmoille nousseiden katastrofipuheiden jälkeen voitto Saksan keulakuvasta ja sen maailmanluokan hyökkäyskalustosta tuli enemmän kuin hyvään paikkaan. Viime otteluissa sekaisin ollut HSV-puolustus piti eilen Robberyn esimerkillisesti kurissa ja sai sumputettua Bayernin pelin aika mukavasti. Yleisöltä aplodit saanut (toisin kuin van Buyten) Olic onnistuttiin jättämään paitsioon, eikä Gomezin ja Klosen panoksesta eilen varmaan tarvitse paljon puhuakaan. Yllättäen Bayernin vahvin ase löytyi maalitolppien välistä, kun Butt otti jokusen elintärkeän pelastuksen, ja onnistui pitämään nahkahousut iskuetäisyydellä loppuun asti.



Kuten jo aiemmin mainittua, HSV tuntuu löytäneen Zé Roberton ja hiukan vaihtelevasti Elian myötä hyökkäykseen juuri sen aseen jota se on kipeästi kaivannut. Vielä 35-vuotiaana ja Bayernin hylkäämänä Zé oli eilenkin kentän suvereeni kuningas. Brassi liikkui laajalla säteellä ja oli vuorotellen riistämässä palloja omalla kuudentoista rajalla ja sitten antamassa hyökkäykselle viimeistä silausta. Aivan uskomaton kaveri! :o Ylos Voidaan varmaan Vaván kanssa yhdessä kohta alkaa järjestelemään Zé Roberto-huorausiltamia.

Hyökkäyksessä Petric on tehnyt sen mikä on tarvittukin. Mutta pakko myöntää, että selkäpiitä kylmää joka kerta kun kroaatti ottaa iskua vastaan. Kuinka Hampaaton HSV-hyökkäys tällä hetkellä olisi, jos Petric istuksisi Guerreron vierellä katsomossa. Kuten jo aiemmin sanottua Berg on ollut viime otteluissa jotenkin hitaalla, eikä riittävää räjähtävyyttä tilanteissa ole ollut. Vanhana Guerreron vihaajana on  vaikea myöntää, että joukkue todella kaipaisi tällä hetkellä Guerreron kokoisen todellisen hyökkääjähahmon vaihtoehdoksi Petricille ja Bergille.



Bayern-voiton myötä säilytettyyn Spitzenreiter-paikkaan oli kyllä mukava herätä aamulla. Mutta. Viime vuonnakin tilanne oli seitsemän kierroksen jälkeen sama. Pisteitä tosin tuolloin yksin vähemmän. Sittemin mestaruuden vienyt Volkkari oli tuossa vaiheessa keskikastissa ja kuutisen pistettä Hampurin takana. HSV sen sijaan selvisi niukin naukin edes europeleihin. Ensi viikonloppuna luvassa oleva Hertta on yksinkertaisesti pystyttävä hoitelemaan. Muuten nämä hienot Bayern-voitot menettävät viime vuoden tapaan täysin merkityksensä.
Forever_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hamburger SV


Vastaus #199 : 28.09.2009 klo 17:06:31

Seeler on täällä tehnyt hienoa työtä :-)

Oli kyllä mahtava ilta Volksparkenissa lauantaina, ja niin kun mopo kirjoittaa,"Wieder einmal wurden die Bayern ohne Lederhosen und Punkte nach Hause geschickt". Bayern on jo 1038 päivää ilman voittoa HSV:stä.

http://www.mopo.de/2009/20090928/sport/hsv/die_liga_verneigt_sich_vor_dem_hsv.html


Zé oli ihan mahtava ja arvatkaapa vituttiko Bayern faneja kun Zé maalin jälkeen loikkasi mainosten yli HSV kannattajien luo yhdessä juhlimaan Petricin maalia. Jerome Boateng teki kans ihan täydellisen matsin, Jogi Löwin silmien alla, ja saa nähdä millon saa kutsun maajoukkueseen, onhan siellä tällä hetkellä monta paljon huonompaa kaveria.

Marcus Berg on ollut yksi suuri pettymys, vaikka kyllähän sen tavallaan ymmärsi että ei kaikilta onnistu siirto hollannista saksaan ilman vaikeuksia, Eljero Elialta kyllä. Marcus on ollut täysin maassa viime viikot psyykisesti, paineet ovat kovat, eniten häneltä itseltään, korvata Paolo Guerrero. Labbadia sanoi aika hyvin sen jälkeen kun Paolo loukkaantui, "meidän pitäisi korvata Paolo, se on erittäin vaikeaa koska ei ole ketään joka voisi korvata hänet". En ole aikasemmin ollut Paolon kannattaja mutta tänä vuonna huomasin mikä oli Paolon suurin etu, verrattuna muihin pelaajiin. Kun Paolo otti vastaan pallon, vaikka Mathijsen syöttämän, niin vaikutti kuin Paolon paidassa olisi pikaliimaa, pallo ihan kun jäi kiini paitaan ja sitten alas jalalle. Muut saavat pitkän pallon, se heti pomppa hevon kuusen tai ainakin vastustajalle. Ja taas juostaan kilpaa Rostin maalia kohti.
Mutta ei nyt ollut tarkotus kehua Paoloa vaan kertoa meidan Schweden Bomberista joka on ollut kaikkea muuta kun sitä mistä maksettiin. Marcus on ollut alla päin mutta muutama päivä sitten Bruno otti pojan puhutteluun ja Marcus sillon kertoi että hän on yrittänyt pelata niin kun Guerrero. Bruno järkevänä treenajana ja entisenä maalirosvona sanoi tietysti että Marcus on Marcus ja hänet on ostettu olemaan Marcus eikö Paolo. Ja vaikka Marcus ei vieläkään ollut hyvä Bayernia vastaan, oli hän kuitenkin parempi mitä ennen, kun Petric teki maalin vei Marcus puolustajien huomion puoleensa, ja petric pääsi helpommin yllättämään.

Seeler kysyi miten Ebi Smolarek pärjää - eipä hän viellä ole paljon pystynyt näyttämään mitä osaa, dfb-pokal, bundesliga ja nyt torstain EL, tekee sen että koko joukkue harvoin treenaa yhdessä ja näin ei voi oikein nähdä miten Ebi on toisten joukossa. luulisin että 50/50 mahdollisuudet saada sopimus.

Meidän nuorista, Torun pelasi HSV II, teki molemmat maalit kun Hannover II voitettiin 2-0, Tolgay Arslan istui penkillä lauantaina Volksparkenilla, en tiedä kuinka lähellä hän on päästä muutamaksi minuutiksi pelaamaan, oli hauska nähdä sillä luulen että hän on ihan hyvä kaveri ja nuoret tarvii edes muutaman minuutin peli ajan, se kannustaa heitä jatkamaan kovaa treeniä.
 

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 21
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa