Wintervorbereitung 09/10 - "HSV sucht den Super-Kostnix-Weltstar-Torjäger"Puolikas kausi takana, sijoitus neljäs, ja eroa kärkeen se moneen kertaan mainittu neljä pistettä. Tässä kohtaa topiikin lukija voikin sitten valita oman lähestymistapansa punahousujen syyskauteen; joko perus-positiivinen, tahi sitten pessimisti-ei-pety.
Perus-positiivinen HSV:n alkukausi oli satumainen. Kymmenen ensimmäisen kierroksen ajan joukkue pysytteli kärkikaksikossa, kunnes loukkaantumiset veivät pohjan hyvin sujuneelta alkukaudelta. Kuten Callit sanoi HSV on se joukkue joka ihan rehellisesti voi vedota loukkaantumisiin... vai mikä joukkue kestäisi kymmenen avaustason miehen (Petric-Guerrero-Berg-Alex Silva-Benjamin-Berg-Zé Roberto-Demel-Jansen-Elia) enemmän tai vähemmän yhtä aikaa tapahtuneet loukkaantumiset? Tässä suhteessa varmasti kenenkään on enää turha vedota "kaaderin kapeuteen.." Toisen tappio on tietty aina myös toisen jonkun toisen voitto. Kun joukkueen ykkösnimet olivat telakalla, pystyi muutama pelaaja, lähinnä nyt Rincón ja Torun nousemaan aivan uudelle tasolle ja vastuunkantajiksi, ja samalla ihan realistisiksi vaihtoehdoiksi aiemmin itsestään selville ykkösnimille. Huolimatta loukkaantumisista ja lähes kahden kuukauden voitottomasta jaksosta Hampuri pystyi pitämään - totta kai suurilta osin ristiinpelaamisten ansiosta - eron kärkeen ainoastaan neljässä pisteessä ja samalla pysymään hyvällä iskuetäisyydellä usein keväällä pettäviin Schalkeen ja Leverkuseniin. Petricin, Jansenin ja Elian johdolla keväällä palataan alkukauden vauhtiin ja rutistetaan tsämäripaikka. Lautanen toki matkaa etelään joka tapauksessa.
Pessimisti-ei-petyHSV pystyi ensimmäiset kymmenen kierrosta vääntämään komeasti kahden kärjessä. Loukkaantumiset kuitenkin alkoivat piinaamaan joukkuetta, ja kevätmasennuksen sijaan Hampurin mestaruusjuna hyytyi Lokakuun 4. päivä, kun punahousut onnistuivat Hertan vahvalla avustuksella voittamaan pääkaupungissa 1:3. Seuraavaa voittoa saatiin odotella lähes kaksi kuukautta, ja tähän depressiiviseen aikakauteen sisältyi rumat pisteiden menetykset Gladbachin, Hannoverin, Bochumin ja Mainzin kaltaisia limanippuja vastaan. Etenkin järkyttävä kahden maalin johtoaseman kaatuminen tappioksi Gladia vastaan oli täysin anteeksiantamatonta. Väitän että näistä selvästi heikommista abstiegskandidateista olisi perussuorituksellakin pitänyt tulla kaksi voittoa. Huomattavaa muuten oli, että pelkästään ensimmäisiä puoliaikoja tarkasteltaessa HSV oli tämän kauden syysmestari maalierolla 20:5. Toisen puoliajan tilastot paljastavat mikä punahousujen pelissä mättää. Maalierolla 14:14 HSV on vasta sijalla 10 - parin vuoden takainen joukkueen vahvin viimeinen vartti on kääntynyt toisen puoliajan tappioiksi. Osittain tätä selittänee loukkaantumisten aiheuttama kykenemättömyys rotaatioon.
Sekä Schalken, että Leverkusenin tasaisuus taitaa olla hampurilaisten hitaasta mutta varmasta telakalta paluusta huolimatta liikaa. Kärkijoukkueita vastaan pystytään taistelemaan tasaväkisesti, mutta punahousujen suorittamiseen kuuluva kevätmasennus sitten häntäpäätä vastaan takaa viimeisellä kierroksella taas nippanappa sen tutun ja turvallisen Euroopan liiga -paikan. Lautanen toki matkaa etelään joka tapauksessa.
Syyslukukauden todistusten jakoVahvaa suoritusta..? Vai selkeitä pettymyksiä..? MOPO am Sonntag on laskenut keskiarvon pelaajien saamista Noteista, ja tässä se tulee. Järjestys on hyvinkin samanlainen minkä allekirjoittanutkin varmasti olisi noiden noin vajaa viidentoista nähdyn pelin perusteella laatinut. Itse tosin olisin Elian nostanut TOP3:een ja samalla pudottanut Pitroipan tuonne Aogon, Demelin ja Trochen taakse.
Zé Roberto (2,63) Huikea. Suorastaan huikea. Aluksi vaarattomalta vaikuttanut nilkkavamma sitten katkaisi unelmakauden. Keväällä avain lautaseen?
Tomàs Rincón (2,67) Alunperin nokkimisjärjestyksessä keskikentän keskustassa vasta sijalla kuusi - nyt noussut viime kierroksilla koko joukkueen parhaimmistoon, ja palkittiin pitkällä sopimuksella. Hyvä raataja, ja tekniikkaakin löytyy.
Marcell Jansen (2,83) Vaikutti alkukaudesta jäävän Elian taakse vasemmalla laidalla. Hyökkääjien loukkaantumisten takia Eliaa piti roolittaa ylemmäs ja samaan aikaan Jansen palasi telakalta. Ja vahvasti, sillä Elia on saanutkin siirtyä täysin Marcellin hyvien otteiden takia oikealle puolelle. Varma valinta Afrikkaan lähtevään koneeseen, mikäli meno jatkuu samalla tavalla kevätpuolella.
Frank Rost (2,85) Perusvarmaa suorittamista. Voi sanoa ettei syksyllä nähty yhtään Frankin piikkiin laitettavaa maalia.
Mladen Petric (2,85) Glücksbringer. HSV ei näköjään voi voittaa ilman kroaattia. Todella vaarallinen, vaikka ei loukkaantumisen jälkeen vielä maalia ole tullutkaan. Varma aloittaja.
Tunay Torun (2,92) Selkeitä kevään onnistujia. Ilman tuota loukkaantumissumaa ei peliaikaa olisi tullut varmaa oikeastaan yhtään. Tärkeä ensimmäinen maalikin tuli Mainzia vastaan.
Eljero Elia (2,96) Huikean hyvä hankinta. Nopea ja taitava.. oikeastaan Guerreron parempi painos. Syksyn kolmen parhaan joukossa.
Jérôme Boateng (2,97) Puolustuksen ykkönen. Iso, nopea ja toimii ylöspäinkin.
Paolo Guerrero (3,0) Paolon uran huippu katkesi neljän pelin ja neljän maalin jälkeen. Nähdään vasta ensi kaudella - jos nähdään.
David Jarolim (3,03) Kausari aloitukseen. Ei huonoja pelejä, miinusta lähinnä huonoista avauksista, eikä laukauskaan ole mikään kummoinen.
Joris Mathijsen (3,32) Yksi on ja pysyy. Teräsmies ja topparin perikuva.
Jonathan Pitroipa (3,50) Pelaa vaihtoehdot ovat vähissä. Tuo vauhtia mutta ehkä kuitenkin liian harvoin vaarallisia tilanteita.
Guy Demel (3,61) Afrikka-tekniikan perikuva. Sympaattinen ja kuuluu jo kalustoon. Ongelmia ehkäpä enemmän puolustuksessa kuin hyökkäyksessä.
Dennis Aogo (3,62) Täydet minuutit kaikissa peleissä ja samalla kunnostautunut vaihtoehtona vapaapotkuissa. Kohta maajoukkueessa?
Piotr Trochowski (3,71) Jos joku täytyy nostaa pettymykseksi niin Troche. Vaikutti aluksi todella vahvalta, mutta pudonnut viime aikoina syystä Elian ja Jansenin taakse. Etenkin puolustuspeliä moititaan usein. Lunastanee silti Jansenin tavoin menopaluun Afrikkaan.
David Rozehnal (4,05) Kokemuksesta huolimatta puolustuslinjan heikoin lenkki. Bastin ja Alex Silvan paluun jälkeen kolmannen, tai edes neljännen topparin roolikin voi olla todella tiukassa.
Robert Tesche (4,25) Pelailee silloin tällöin, mutta ei tällä hetkellä jakoa Jarolimin tai Rincónin rinnalla. Toki syksyyn mahtui kahden maalin peli Guingampia vastaan. Hyvä ja varmasti edullinen vaihtoehto silti neljänneksi keskustan mieheksi.
Marcus Berg (4,39) Pettymys. Kovalla kohulla Hampuriin, muttei ainakaan vielä ole onnistunut vastaamaan huutoon. Väläyttää valitettavan harvoin. Muulloin meno näyttää liian verkkaiselta ja mielikuvituksettomalta. Uskon silti vahvaan nousuun vielä.
Tolgay Arslan (-) Se viimeinen vaihtoehto hyökkäykseen. Siellähän se juoksee mukana, muttei vielä Torunin tasoinen turkkilainen.
Mickael Tavares (-) Paitsiossa. Mielestäni ei ollenkaan huono kentälle päästessään, mutta jäänyt selvästi keskikentän viimeiseksi vaihtoehdoksi. MOPOkin veikkaili potentiaaliseksi lähtijäksi nyt tauolla. Nyt miehestä voisi saada muutaman euronkin.
Ikkunat auki!Hampurin siirtouutiset ovat keskittyneet viime aikoina vain ja ainoastaan urheilujohtajan ja hyökkääjän hankintaan. Jo kesäkuusta lähtien tapetilla olleeseen urheilujohtajan hankintaan allekirjoittaneella ei ole tarttumapintaa oikeastaan vähää alusta, joten forever_HSV kommetoinee tarvittaessa tätä. Pelaajapuolella homma kiteytyy tuohon otsakkeen lauseeseen - eli HSV tarvitsee maailmanluokan maalintekijän ilmaiseksi.

Siinä riittänee Brunolle ja Berndille haastetta varmasti riittämiin. Ehdokkaina on heitelty seuraavanlaisia nimiä:
Kevin Kuranyi Varmasti kova ehdokas, mutta eihän Kuranyi ole mihinkään Felixin poppoosta lähdössä? Tai ainakaan tämän hetken pahimpaan kilpailijaan.
Milan Jovanovic Liegen serbi oli vahva ehdokas jo viime syksynä, mutta siirto ainakin silloin jäi toteutumatta. Sopimus loppuu ensi kesään, joten lyödään varmaan rahoiksi kun ottajia on ilmeisesti Espanjan suunnastakin.
Miroslav Klose Jos ja kun Toni lähtee menemään, ei Miroa varmasti enää päästetä, oli mies sitten penkillä tyytymätön tai ei.
Andriy Voronin Liverpoolista ei peliaikaa tule, vaikka joukkueella meneekin päin persettä. Lähtenee, hinta vain on kysymysmerkki. Hampuri ei miehestä vajaa kymmentä miljoonaa maksa. Ainakin saksalaisella forumilla laina ja optio esitetään hyväksi vaihtoehdoksi. Voronin olisi kohtalaisen perusvarma valinta... vaan jopa liian todennäköinen?
Aleksandr Kerzhakov Sopimus Moskovan Dynamossa loppuu vasta vuoden päästä, mutta voi olla että nyt tehdään rahaa. Tehnyt tällä kaudella maalin joka toisessa pelissä, ja voipi olla että mies on liian kallis tämän hetken talvitauon Hampurille.
Halil Altintop vanha maalinsylkijä on pudonnut Felixin rankingissa kovin alas ja keväällä päättyvän sopimuksen johdosta Halil pantaneen rahoiksi. Vaan ei varmaan Hampuriin. Onhan meillä jo Tunay.
Cacau Kuten monen muunkin edellä mainitun, myös Cacaun soppari päättyy kesäkuuhun. Lisäksi huolimatta kolmestatoista ottelusta maaleja ei ole tullut kuin kaksi, joten sympaattisen Saksan brassin osa Grossin suunnitelmissa on kyseenalainen. Joka tapauksessa kelpuuttaisin kyllä Hampuriinkin.
Tavalliseen tapaan HSV-päättäjät todennäköisesti järjestävät jonkinlaisen yllätyksen.. vaikka sitten "ketään uutta ei tule" -päätöksen muodossa. Lähtijöistä sen sijaan ei juuri ole huhuja ollut. Liverpool ilmeisesti on ollut kiinnostunut Eliasta, mutta kukapa ei tällä hetkellä olisi. Ja kun miehellä on vielä juuri hiottu pitkä sopimus, ei Englannin maaltakaan varmasti löydy tällä hetkellä Elian kaappaamiseen vaadittava rahaa. Edes Citystä. MOPOn nostelema Tavaresin myyntimahdollisuus lienee kaikkein realistisin. Muistelisin Hampurin maksaneen miehestä noin miljoonan, joten ylimääräiseksi jääneen miehen myynti nyt talvella voisi olla ihan hyvä veto. Etenkin kun Rincón on huippuvireessä, kohta saadaan Zé takaisin ja Teschekään ei ole tuhoon tuomittu vaihtoehto.
AurinkoaEdit: Ja tosiaan - se itse valmistautuminen. Lädien kairatessa pari-kolme matsia viikkoon saksalaiset virkaveljet matkustavat etelän aurinkoon treenaamaan ja varmasti myös enemmän tai vähemmän rentoutumaan. HSV suuntaa tänä vuonna Dubain sijaan Turkkiin Belekiin ja Antalya-cupiin.
Sa 02.- So 10.01.10: Trainingslager Belek/Türkei
Mi 06. – Sa 09.01.10: Antalya Cup
Teilnehmer: Besiktas Istanbul, Kayserispor (beide Türkei), Vitesse Arnheim (Holland), HSV
Do 07.01.10: 2. Halbfinale: Kayserispor - Hamburger SV (19.25 h Eurosport)
Sa 16.01.10: 18.Spieltag HSV – SC Freiburg (15:30h)
Toivottavasti uusi vuosi tuo mukanaan uusia kujeita! Ja vaikka pukki on jo käynyt, toivon hiukan myöhässä tämän - ja vaikka ensi joulunkin - lahjaksi lautasta... Toki myös:
