FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.09.2025 klo 00:23:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 78
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea F.C 2009/2010 - Veni, vidi, vici  (Luettu 147042 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
kuupa

Poissa Poissa


Vastaus #1025 : 27.11.2009 klo 15:48:26

Miten on DD & Lampardin kuntoutuminen sujunut? Ilmeisesti DD on täydessä iskussa sunnuntaina, mutta mikä on Lampsin tilanne?
TheBlues

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #1026 : 27.11.2009 klo 16:06:49

DD on kunnossa, ja Lampskin oli kuulemma harjoitellut jo kunnolla. Nyt Zhirkov vaan avaukseen ja A.Cole Boskun tilalle oikeaan laitaan:) Todella mielenkiintoinen Valioliigaviikonloppu, jota olen taas odottanut. Pompy voisi pisteen ManU:lta varastaa ja näyttäisi taas paremmalta.:)

Oma avaustoive olisi:

----------Anelka--Drogba----------
--------------J.Cole---------------
-------Lampard-----Ballack--------
--------------Essien---------------
---Zhirkov-Terry-Carvalho-A.Cole---
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1027 : 27.11.2009 klo 16:39:34

Eiköhän se A.Cole pelaa totutusti vasemmalla ja Ivanovic ottaa oikean puolustajan tontin. En näe mitään järkeä laittaa puhdasta vasemman laidan pelaajaa oikealle, kun sinne on parempi vaihtoehto. Zhirkov aloittanee penkillä.

Veikkaisin myös, että Ancelotti laittaa Decon avaukseen, koska hänelle on annettu vastuuta näissä isoissa peleissä. Toisaalta tuo J.Colen "lepuutus" (pelasi 14min lopussa) keskiviikkoisessa CL-ottelussa voisi kieliä siitä, että Joe nähtäisiin sunnuntaina avauksessa timantin kärjessä. Lampardin pelikunnosta riippuen tuo keskikenttä näyttänee tältä: Essien; Ballack-Lampard; Deco/J.Cole tai Essien; Ballack-Deco; J.Cole.
TheBlues

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #1028 : 27.11.2009 klo 16:53:10

Joo tuo on kyllä totta, että Zhirkovia on turha pistää heti Arsenaalia vastaan.
Deco voipi hyvin olla kentällä, niinkuin näissä isoissa tällä kaudella ollaan nähty. Ja niissä peleissä antaisin Decolle arvosanaksi kelvollinen, joten ihan hyvä vaihtoehto. Mutta myös Malouda on yksi vaihtoehto.
Viime peleissä päässyt pelaamaan ja ihan hyvin on pelannut.Hieno maali Wolvesia vastaan. Viime kauden keväänä 2 maalia Arsenaalia vastaan.(FA Cup välierä ja 4-1 vierasvoitto valioliigassa)
Hivo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: se ainut ja oikea


Vastaus #1029 : 27.11.2009 klo 17:51:08

Oma veikkaus on että mennään näin:

-----------------Cech---------------
Ivanovic--Carvalho---Terry-----A.Cole
----------------Essien---------------
Ballack-----------------------Lampard
-----------------J.Cole---------------
----------Drogba------Anelka--------

Eli itse veikkaan J.Colea avaukseen. Joe on esittänyt kyllä varsin pirteitä otteita loukkaantumisen jälkeen ja mielestäni menee Decon edelle. Ja jos Lampard ei ole kunnossa niin sitten vasemman laidan voisi ottaa joko Deco tai Malouda. Zhirkovia voisi ottaa vaihdosta sitten sisään. Varsinkin Ballackilta ja Essieniltä odotan jälleen kovaa työmäärää ja fyysistä peliä Arsenalin taitavan keskikentän pysäytykseen.
Kepes

Poissa Poissa


Vastaus #1030 : 27.11.2009 klo 18:37:27

Essien on tällä hetkellä se Chelsean kuumin pelaaja. Pystyy pelaamaan niin keskikentän puolustavammassa tai hyökkäävämmässä roolissa, ja aina maailman huipulla. Todella paljon pelin lopputulos riippuu siitä, miten Essien pelaa. Minusta selkeästi se tärkein pelaaja nyky-Chelseassa. Lampsin poissaolo viikonloppuna vielä voitaisiin paikata, mutta ghanalaisen ei.

Muuten Decoa ei enään avaukseen, oli sitten iso peli tai ei. Alkanut taas entistä enemmän näyttämään viime kauden itseltään, ja jopa parissa viime pelissä sitäkin heikompaa. Chelsea yksinkertaisesti menettää liikaa palloja, maalintekotilanteita, ratkaisuvoimaa jne. aina kun lusitaani on kentällä. J Colen nyt toivottavasti näkisimme ihan alusta saakka parin päivän päästä, Maloudakin voittaisi tämän hetken Decon vaikkakin olisi vieraalla paikalla.

ANCELOTTI: FIVE INTO THREE

Eli Lampard on kunnossa ja tulee pelaamaan, tälle Ylos. Näin keskikenttä menee muotoon:

                                             Essien
                                             Ballack       Lampard
                                                 Deco/J Cole


Hyökkäys ja puolustus aika selvää kamaa, Anelka - Drogba ja Iva - Terry - Carvalho - A Cole
Viduka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea


Vastaus #1031 : 27.11.2009 klo 18:43:55

Hienoa, että Lampard pelaa. Ylos

Essien on tällä hetkellä se Chelsean kuumin pelaaja.
Essien on ylivoimasesti Chelsean paras ja tärkein pelaaja tällä hetkellä. Ylos
chila

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PK-37, JIPPO & LAHI


Vastaus #1032 : 27.11.2009 klo 19:52:23

Onpahan mukava kuulla että Lamps pelaa sunnuntaina :), voitto haarukassa.
oksajalka

Poissa Poissa


Vastaus #1033 : 27.11.2009 klo 23:10:32

Tuossa oli pari sivua sitten huhua Aguerosta ja nyt ainakin soccernet näyttäisi lyövän lisää löylyä kiukaalle. Summat alkaa olla kyllä todella mahdottomia, mielenkiintoista nähdä miten käy. Agueroa olen pitänyt todella kovan luokan pelimiehenä, toivottavasti ura ottaa nyt sen viimeisen askeleen todellisten huippujen joukkoon jos siirto toteutuu. Atleticossahan pokaaleista ei tarvi haaveilla, mutta luultavasti kaikki ne viimeisten minuuttien tappiot on opettanut ainakin nöyryyttä, joten tuskin on takki auki saarille tulossa.

http://soccernet.espn.go.com/index?cc=5739
Kepes

Poissa Poissa


Vastaus #1034 : 27.11.2009 klo 23:24:32

Myös sellaista huhua liikkunut, että Chelsea ostaisi Agueron tammikuussa, mutta lainasi hänet loppukaudeksi Atleticoon. Näin argentiinalainen saisi rauhassa hyvästellä rakkaan seurassa ja toki kehittyä edelleen. Chelsean hyökkääjätilanne kuitenkin sen verran hyvä, että kausi loppuun ilman muuta pärjätään. Ja hyvä niin, jos Aguero tulisi jo tammikuussa Chelseaan, jäisi monilta junnuilta tärkeitä peliminuutteja väliin, vrt. Sturridge, Borini, Kakuta.
Valjun Siniset

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea/ToTa


Vastaus #1035 : 28.11.2009 klo 03:14:01

Pitäisin Agueron siirtoa varmana juttuna. Tulee kyllä tarpeeseen, edellisestä suurhankinnasta on jo liikaa aikaa. Tällä liikkeellä sementoidaan Chelsean asema maailman kärkiseurojen joukossa myös pitkällä tähtäimellä. Aguero on kiistatta yksi maailman lahjakkaimpia pelaajia pelipaikallaan, joten käytetty raha ei ole liian suuri saatuun vastikkeeseen nähtynä.
Elinajan trim

Poissa Poissa


Vastaus #1036 : 28.11.2009 klo 03:40:09

Chelsean hyökkääjätilanne kuitenkin sen verran hyvä, että kausi loppuun ilman muuta pärjätään. Ja hyvä niin, jos Aguero tulisi jo tammikuussa Chelseaan, jäisi monilta junnuilta tärkeitä peliminuutteja väliin, vrt. Sturridge, Borini, Kakuta.

Täytyy kuitenkin muistaa, että Kalou ja Drogba menettävät African cupin vuoksi 4-5 kierrosta valioliigaa, FA cupin neljännen kierroksen sekä vielä todennäköisesti molemmat liigacupin välierät. Kyllä tuossa rumbassa kipeästi kaivattaisiin Anelkan tueksi vähintäänkin toista tasokasta hyökkääjää, ja mielellään vielä Di Santoa. Osaako joku muuten sanoa, onko argentiinalaisen jatko pelkästään Blackburnin halusta kiinni, eli todennäköisesti Rovers lunastaa option loppukaudestakin ja Chelsea ei edes niin halutessaan pystyisi saamaan miestä tammikuussa takaisin?
« Viimeksi muokattu: 28.11.2009 klo 03:42:47 kirjoittanut Elinajan trim »
melmon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #1037 : 28.11.2009 klo 04:56:47

Täytyy kuitenkin muistaa, että Kalou ja Drogba menettävät African cupin vuoksi 4-5 kierrosta valioliigaa, FA cupin neljännen kierroksen sekä vielä todennäköisesti molemmat liigacupin välierät. Kyllä tuossa rumbassa kipeästi kaivattaisiin Anelkan tueksi vähintäänkin toista tasokasta hyökkääjää, ja mielellään vielä Di Santoa. Osaako joku muuten sanoa, onko argentiinalaisen jatko pelkästään Blackburnin halusta kiinni, eli todennäköisesti Rovers lunastaa option loppukaudestakin ja Chelsea ei edes niin halutessaan pystyisi saamaan miestä tammikuussa takaisin?
Rovers will then have first option on extending the deal providing Chelsea are willing to let him stay on loan for the remaining months of the season. lähde soccernet.espn. Eli tuon mukaan chelsea päättää miten toimitaan. Oma toive olisi että tasokas kaveri tammikuussa sisään, kuka sitten onkaan. Pelejä + onnistumisia alle jonka jälkeen sitten voisi anelkaa ruveta työntämään 3 kärjeksi vaikka mies hyvin onkin tonttinsa hoitanut
Kepes

Poissa Poissa


Vastaus #1038 : 28.11.2009 klo 10:40:43

Täytyy kuitenkin muistaa, että Kalou ja Drogba menettävät African cupin vuoksi 4-5 kierrosta valioliigaa, FA cupin neljännen kierroksen sekä vielä todennäköisesti molemmat liigacupin välierät. Kyllä tuossa rumbassa kipeästi kaivattaisiin Anelkan tueksi vähintäänkin toista tasokasta hyökkääjää, ja mielellään vielä Di Santoa. Osaako joku muuten sanoa, onko argentiinalaisen jatko pelkästään Blackburnin halusta kiinni, eli todennäköisesti Rovers lunastaa option loppukaudestakin ja Chelsea ei edes niin halutessaan pystyisi saamaan miestä tammikuussa takaisin?

Eri. Liikaa hössötetään Afrikan turnauksesta ja Drogban, Kaloun ja muiden afrikkalaisten lähdöstä. Ohjelma on tuona aikana Valjussa, kuten todettua, varsin helpohko. Jos ei siis edes tuolloin anneta vastuuta nuorille lahjakkuuksille, niin ei sitten ollenkaan koko kauden aikana, toki Cuppien höntsämatseissa todennäköisesti. Chelsea on jo näyttänyt, että pärjää ilman Drogbaa ja vaikkapa Lampardia. Jo nykyinen materiaali on erittäin laaja ja laadukas, että mielestäni huoletta voidaan tuo tammikuu pelata alta pois ilman vahvistuksia. Korvaajat ovat jo näyttäneet tasonsa, tosin mitään suurta loukkaantumissumaa ei saisi tapahtua.

Unohtui muuten tuosta junnulistalta täysin Di Santo. Eli täydellä varmuudella on tulossa takaisin Lontooseen, jos ketään (hyökkäyspään)hankintaa ei hankita. Siinä on heti neljäs varsin lupaava junnu, joka on jo saanut Roversissa hyvin peliminuutteja ja kokemusta. Joten Anelka - Di Santo on tällä hetkellä se ykköskärkipari tammikuulle.
NKNDR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1039 : 29.11.2009 klo 01:26:48

Eri. Liikaa hössötetään Afrikan turnauksesta ja Drogban, Kaloun ja muiden afrikkalaisten lähdöstä. Ohjelma on tuona aikana Valjussa, kuten todettua, varsin helpohko. Jos ei siis edes tuolloin anneta vastuuta nuorille lahjakkuuksille, niin ei sitten ollenkaan koko kauden aikana, toki Cuppien höntsämatseissa todennäköisesti. Chelsea on jo näyttänyt, että pärjää ilman Drogbaa ja vaikkapa Lampardia. Jo nykyinen materiaali on erittäin laaja ja laadukas, että mielestäni huoletta voidaan tuo tammikuu pelata alta pois ilman vahvistuksia. Korvaajat ovat jo näyttäneet tasonsa, tosin mitään suurta loukkaantumissumaa ei saisi tapahtua.

Unohtui muuten tuosta junnulistalta täysin Di Santo. Eli täydellä varmuudella on tulossa takaisin Lontooseen, jos ketään (hyökkäyspään)hankintaa ei hankita. Siinä on heti neljäs varsin lupaava junnu, joka on jo saanut Roversissa hyvin peliminuutteja ja kokemusta. Joten Anelka - Di Santo on tällä hetkellä se ykköskärkipari tammikuulle.

Kaikkeen sama Ylos
Uskon Chelsean pärjäävän loistavasti esim. seuraavanlaisella kokoonpanolla:

           Anelka-Di Santo
                 J.Cole
           Deco       Lampard
                 Ballack
   A.Cole-Terry-Carvalho-Bosingwa

Jolloin penkille jäisi vielä mm. Belletti,Ivanovic,Alex,Zhirkov,Malouda,Sturridge+ junnut Borini, Matic,Hutchinson,Kakuta

Ei omasta mielestäni ainakaan pahalta näytä Ylos


E. Malouda ehkä jopa avaukseen Decon tilalle jos otteet jatkuu samanlaisina kuin wolves ja porto peleissä
« Viimeksi muokattu: 29.11.2009 klo 01:31:29 kirjoittanut NKNDR »
Kipru

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti


Vastaus #1040 : 29.11.2009 klo 10:15:06

En usko että Aguero tulee Sinisiin, jää Atleticoon vielä muutamaksi vuodeksi.. Kyllä nuilla nuoremmilla pelaajilla pärjätään ihan hyvin nuo tammikuun pelit (Hull, Sunderland, Birmingham, Burnley)...
Viduka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea


Vastaus #1041 : 29.11.2009 klo 14:29:05

Tänään Chelsea pelaa vieraissa Arsenalia vastaan kello 18:00. Todella mielenkiintoinen peli tulossa.

Chelsea voittaa tänään Arsenalin 1-3. 8) Ylos
Liitävä Olkalaukkumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mannerheimintie 2009 Nevö Foget!


Vastaus #1042 : 30.11.2009 klo 00:04:22

Multa jäi tänään matsi näkemättä. Lukemien valossa Chelsean on ainakin ollut ylivoimainen. Miten asiat oli sinisten lasien läpi katsoessa? Entä loukkaantuiko Ashley pahasti, kun oli kerran otettu vaihtoon?
Boris Godunov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC ja Minnesota Vikings


Vastaus #1043 : 30.11.2009 klo 00:10:26

Multa jäi tänään matsi näkemättä. Lukemien valossa Chelsean on ainakin ollut ylivoimainen. Miten asiat oli sinisten lasien läpi katsoessa? Entä loukkaantuiko Ashley pahasti, kun oli kerran otettu vaihtoon?

Ashley tuskin loukkaantui. Piteli takareittään kyllä jo paljon ennen vaihtoa, eli syy on toki jonkinlainen vamma, mutta ei tuo pahalta näyttänyt.
Chelsea ei ollut ylivoimainen, mutta selvästi ottelua hallitseva. Arsu piti palloa aika paljon, saamatta mitään aikaiseksi. Chelsea pelasi peliä hyvin paljon käsikirjoituksen mukaan. Paikkoja oli useampaankin osumaan.
TheBlues

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #1044 : 30.11.2009 klo 00:33:36

Hei muistanko väärin, mutta onko Drogballa nyt varoitustili täynnä, kun tänään sai varoituksen;o? Onneksi tässä on välissä Carling Cup peli B'burnia vastaan, ettei Drogbalta jää vieraspeli Cityä vastaan väliin:)Hieno voitto tänään Arsusta;P
TheBlues

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #1045 : 30.11.2009 klo 00:54:18

Aguero tänään: 2+2:D
Sinisiin vain tammikuussa! ;)
Kipru

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti


Vastaus #1046 : 30.11.2009 klo 02:43:49

Huh miten mahtavaa! Drogba jälleen ilmiömäinen ja Arsenal pelkkä vastaantulija. Puolustus on rautaa! Tästä o hyvä jatkaa vieraskiertuetta..
Top of the league and havin' a laugh!
pikkupelle
Vastaus #1047 : 30.11.2009 klo 04:12:10

Aivan loistava matsi ja tulos! Kovasti tuli itsekin eläydyttyä pelin aikana ja mahtavaahan tuota menoa on tällä hetkellä katsoa. Puolustus on tällä hetkellä maailman paras ja Drogban hurja vire sai jatkoa. Ivanoviciinkin on luotto alkanut kasvaa, äärimmäisen väkevää peliä laidalla ja pääpalloissa varma oman boksin sisällä. Vauhtiakin tuntuu löytyvän hetki hetkeltä enemmän.
Kipru

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti


Vastaus #1048 : 30.11.2009 klo 11:37:19

Rönkäkin jo rupes kääntämään kelekkaa..
franklamps

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ei väliä, kunhan kukaan muu ei kannata samaa


Vastaus #1049 : 30.11.2009 klo 12:27:19

Rönkä kyllä kuittaa vielä.

 
Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 78
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa