FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.09.2025 klo 11:14:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 59 [60] 61 ... 78
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea F.C 2009/2010 - Veni, vidi, vici  (Luettu 147016 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Viduka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea


Vastaus #1475 : 13.03.2010 klo 12:35:37

Hilárion pelaaminen tuossa tiistaisessa Inter-ottelussakaan ei ole varmaa, joten Turnbullilla saattaa olla nyt muutama
http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~1992165,00.html

Ilmeisesti Ross Turnbull on tänään maalissa, kun Chelsea pelaa West Hamia vastaan kotona kello 17:00.
Ihan hyvä asia, jos oikeesti Turnbull on Chelsean maalissa tänään West Hamia vastaan, koska Turnbullia pitää saada vähän lämpöä, jotta Turnbull olisi todella hyvässä kunnossa Inter Milania vastaan tiistaina, jos hän siinä pelissä on maalissa.

Tänään Chelsea voittaa West Hamin 4-0. Ylos
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1476 : 13.03.2010 klo 23:35:04

Ihan hyvä että annettiin Turnbullille mahdollisuus. Hilarion esitykset ovat olleet vähän niin ja näin, eikä Rossin peluuttaminen tänään ainakaan peliä kaatanut. Komea 4 - 1 kotivoitto paikallisvastustajasta on äärimmäisen kova tulos! Ensimmäinen puoliaika jäi itseltäni väliin, mutta toisella Chelsea dominoikin sitten aika hyvällä prosentilla. Ei voi kuin ihmetellä miten Drogba, mutta myös Malouda, pystyy pelaamaan niin kovalla tasolla ottelusta toiseen. Huikeita pelimiehiä kummatkin!

Joku muu saa mielellään rustata parempaa rapoa ottelusta, itse en siihen oikein kykene. Huomioitavaa on ehkä kuitenkin että monien kritisoima Mikel oli syynä West Hamin tasoitukseen tänään kun hän missasi helpolta näyttäneen pallon jonka Parker pääsi laukomaan verkon perukoille. Essieniä kaivattaisiin.
Tasaisen tappava

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #1477 : 13.03.2010 klo 23:48:06

http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~1992165,00.html

Ilmeisesti Ross Turnbull on tänään maalissa, kun Chelsea pelaa West Hamia vastaan kotona kello 17:00.
Ihan hyvä asia, jos oikeesti Turnbull on Chelsean maalissa tänään West Hamia vastaan, koska Turnbullia pitää saada vähän lämpöä, jotta Turnbull olisi todella hyvässä kunnossa Inter Milania vastaan tiistaina, jos hän siinä pelissä on maalissa.

Tänään Chelsea voittaa West Hamin 4-0. Ylos

Aika kivasti Turnbulleja yhdessä virkkeessä :D

Chelsean toisen jakson esitykselle kuitenkin Ylos
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1478 : 15.03.2010 klo 15:55:44

ANCELOTTI: TURNBULL WILL PLAY

Ross Turnbull saa torjuntavastuun Interiä vastaan. Vaihtoveskarin roolissa nähdään Rhys Taylor. Kokoonpanoa ei vielä tänään julkistettu, mutta positiivista on että Carvalho on todennäköisesti huomenna taas mukana. Toisaalta Alexkin on hoitanut tonttinsa moitteettomasti, joten mielestäni ei ole täysin selvä että Riccy pelaa JT:n rinnalla keskuspuolustuksessa.
Viduka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea


Vastaus #1479 : 15.03.2010 klo 16:40:24

Milloin Essien pystyy taas pelaamaan?

Huomenna Chelsea voittaa Interin 3-1. :) Ylos
Müllermilch

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HUUUUUUUUUU


Vastaus #1480 : 15.03.2010 klo 16:46:16

Huomenna Chelsea voittaa Interin 3-1. :) Ylos
En kyllä yleensä ole lädien puolella, mutta nyt noiden maapisteiden kannalta täytyy toivoa, että Chelsea vie.
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1481 : 15.03.2010 klo 16:50:43

Milloin Essien pystyy taas pelaamaan?
Pitkäaikaispotilaista Ancelotti kertoi seuraavaa:

'We are sure that he [Essien] will play before the end of this season if his recovery continues without problem.'
Tarkemmasta ajankohdasta paluun suhteen ei ole siis mitään tietoa. Muistaakseni vähän aikaa sitten Essienille tuli takapakkia tuon kuntoutuksen kanssa, joten se paluu kentille saattaa mennä todella myöhäiseksi. Alas
« Viimeksi muokattu: 15.03.2010 klo 16:52:10 kirjoittanut nubster »
Kameli

Poissa Poissa


Vastaus #1482 : 16.03.2010 klo 11:30:02

Yksi maali tänään voisi riittää Chelsealle, mutta on jotenkin sellainen tunne, että peruuttelemaan ei kannata lähteä missään vaiheessa. Ei edes silloin, jos tulee alkuun nopea maali, sillä luulen Interin tekevän yhden jostain vastahyökkäyksestä. Epävarmat lenkit Mikel ja Turnbull ovat tänään todennäköisesti avauksessa ja vastassa on kuitenkin Serie A:n kovin nippu eli ongelmia on varmasti luvassa. Essieniä on kyllä todella ikävä, koska Mikelin taso ei taida riittää näissä peleissä. Hänen pelissä on niin paljon puutteita verrattuna Essienin peliin, että ero on kuin yöllä ja päivällä. Mikelin pitäisi olla pituutensa puolesta todella hyvä pääpalloissa, mutta kaverilla on ilmeisesti niin huono pelinlukutaito, että häviää melkein päätä lyhyemmille jätkille. Ancelottikin on tiedostanut tilanteen ja laittanut hänet vastustajan kulmia puolustaessa vartioimaan tolppia. Ja tuo paikka kuuluu niille pelaajille, joilla ei pituus riitä (esim. A. Cole). Viime ottelussa Mikeliltä lähti jo melkein vastustajan maalia kohti veto, mutta normaalisti noiden "tykityksien" jälkeen pallo on löytynyt yläkatsomoista. Juoksu on todella verkkaista ja yleensä ei kovinkaan aktiivisesti ei hae vapaata tilaa syötöille tai ainakin siltä se näyttää. Fysiikka riittää hänellä, mutta pelkästään sillä ei pitkälle pötkitä.

Kärjessä varsinkin Milito on sen verran kliininen kaveri, kuten Milanon ottelussakin nähtiin, että tilaa ei tule antaa yhtään. J. Colen voisi laittaa Anelkan tilalle, sillä ranskalainen ei ole lähiaikoina säväyttänyt ollenkaan ja siitä kertoo 8 ottelun mittainen maaliton kausi. Mieluummin Anelka sitten vaihdosta kehiin tuoreilla jaloilla. Malouda ja Valioliigan paras hyökkääjä Drogba ovat olleet sen verran hyvässä iskussa lähiaikoina tai oikeastaan koko kauden, joten heiltä odotan myös tänään onnistumisia. Veikkaukseni tulevasta kokoonpanosta:

              Turnbull
Ivanovic Alex Terry Zhirkov
                Mikel
     Ballack       Lampard
Anelka                      Malouda
                 Drogba


Veikkauksia itse ottelun lopputuloksesta en tee, koska sen on hoitanut eräs toinen sivuillekirjoittaja joka kerta.
Mikey Foyle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: It´s about doing things in style,with a flourish


Vastaus #1483 : 16.03.2010 klo 12:11:09

Valioliigan paras hyökkääjä Drogba ovat olleet sen verran hyvässä iskussa lähiaikoina tai oikeastaan koko kauden

Siis onko tämä joku vitsi? Kaikkihan sen nyt tietää että Rooney on monipuolisuudellaan ylivoimaisesti tämän kauden paras valjuhyökkääjä! Lasit pois silmiltä!
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #1484 : 16.03.2010 klo 13:07:48

Siis onko tämä joku vitsi? Kaikkihan sen nyt tietää että Rooney on monipuolisuudellaan ylivoimaisesti tämän kauden paras valjuhyökkääjä! Lasit pois silmiltä!

Kautta on vielä useampi kierros pelaamatta ja ne mestaruuteen tarvittavat maalitkin näin ollen tekemättä ;) 
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #1485 : 16.03.2010 klo 14:20:38

Kautta on vielä useampi kierros pelaamatta ja ne mestaruuteen tarvittavat maalitkin näin ollen tekemättä ;) 

Ai tuolla perusteella valioliigan paras hyökkääjä onkin Nicklas Bendtner!?

No hassuttelu sikseen. Ei ole välttämättä aiheellista aloittaa eipäsjuupas-vääntöä Rooneyn ja Drogban suhteen. Kummatkin huikeita pelimiehiä, jotka molemmat ovat pelanneet erinomaisen kauden. Juuri tällä hetkellä Väinö on kovemmassa tikissä, mutta pelejä on vielä jäljellä ja kuppi voi kääntyä kumpaan suuntaan tahansa.
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1486 : 16.03.2010 klo 14:31:18

Ei ole välttämättä aiheellista aloittaa eipäsjuupas-vääntöä Rooneyn ja Drogban suhteen. Kummatkin huikeita pelimiehiä, jotka molemmat ovat pelanneet erinomaisen kauden.
Juuri näin. Jos joku haluaa tätä vääntöä jatkaa, niin sille voi varmaankin avata oman ketjun ja pitää sen keskustelun siellä.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1487 : 16.03.2010 klo 14:33:59

Rooney ja Drogba ovat tosiaan kumpikin käsittämättömässä maalintekovireessä. Vähän perspektiiviä antaa varmaan se, että Shearer kykeni vastaavaan tahtiin Valioliigassa ainoastaan yhdellä kaudella. Samoin Ronaldolla oli ainoastaan yksi Rooneyn ja Drogban nykyvireeseen verrattavissa oleva kausi Hollannista lähtönsä jälkeen. Esimerkiksi van Nistelrooy ei päässyt lähellekään tuota tahtia Hollannista lähtönsä jälkeen sen enempää ManUssa kuin Realissakaan.

Voihan Drogba ja Rooney tuosta vielä hiipua, mutta sellaisia merkkejä ei tällä hetkellä ole näköpiirissä.
jami1982

Poissa Poissa


Vastaus #1488 : 16.03.2010 klo 15:52:51

Eiköhän tuo kerro enemmän tasoerojen kasvamisesta ja yhden kärjen taktiikan yleistymisestä.
Kameli

Poissa Poissa


Vastaus #1489 : 16.03.2010 klo 16:14:57

Siis onko tämä joku vitsi? Kaikkihan sen nyt tietää että Rooney on monipuolisuudellaan ylivoimaisesti tämän kauden paras valjuhyökkääjä! Lasit pois silmiltä!
Älä kimpaannu, vaikka kerronkin oman mielipiteen. Varma asia on kuitenkin, että mielipiteitä on monenlaisia ja niitä voi ja pitääkin kyseenalaistaa. Molemmat ovat tosiaan huikeassa vireessä, Rooney 28 ottelussa 25 maalia kun taas Drogba 24 ottelussa 21 maalia. Nyt olen omassa mielipiteessäni ottanut huomioon sen, että Drogballa on enemmän maaliin johtaneita syöttöjä (9 syöttöä Rooneyn 4 syöttöä vastaan). Rooney on myöskin tehnyt maaleja Unitedille pilkuista kun taas Drogba ei ole niitä päässyt tällä kaudella Valioliigassa laukomaan. Kyseenalaistankin näiden tietojen valossa sen, mikä tekee Rooneysta ylivoimaisesti parhaimman hyökkääjän Valioliigassa?
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1490 : 16.03.2010 klo 16:24:29

Eiköhän tuo kerro enemmän tasoerojen kasvamisesta ja yhden kärjen taktiikan yleistymisestä.

Ei? Valioliigassa tasoerot eivät ole ainakaan pariin viime kauteen verrattuna kasvaneet ja sekä ManU että Chelsea pelaavat enemmän kahdella kuin yhdellä kärjellä.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #1491 : 17.03.2010 klo 00:30:31

Mourinho vei sitten Ancelottia miten tahtoi. Näinkö alkaa seuraavan yrittäjän etsintä?
robbiesavage

Poissa Poissa


Vastaus #1492 : 17.03.2010 klo 00:35:15

Mourinho vei sitten Ancelottia miten tahtoi. Näinkö alkaa seuraavan yrittäjän etsintä?

Kuka suostuu enää tulemaan Chelsean peräsimeen, ku työssä kestää max. kauden verran? En usko, että Carloa ovat pihalle potkimassa, vaikka nyt onkin semmoinen fiilis ettei ole oikea mies peräsimessä

Toivottavasti kesällä ei ole siirtorahoja ollenkaan, niin dinosaurusosastolla jatkettaisiin vielä ensikin kaudella "Ylos"
Kameli

Poissa Poissa


Vastaus #1493 : 17.03.2010 klo 00:41:34

Joo. Tosiaan Mourinho peittosi Ancelottin taktisesti ja aivan oikea joukkue meni jatkoon. Anelkan ei olisi pitänyt aloittaa, oli sen verran kujalla taas ranskalainen koko ottelun ajan. Zhirkov ja Ivanovic eivät tukeneet tarpeeksi laitoja. Kenttä aivan perseestä, Chelsea ei päässyt pelaamaan sitä normaalia keskikentän syöttöpeliä. Tosin siihen vaikutti myös Interin kova prässi. Tilaa ja aikaa ei yksinkertaisesti ollut, jolloin pelaajat turvautui laittamaan pitkiä palloja Drogban päähän. Jos hän sattui sellaisen voittamaan, apuja ei tullut mistään. Loistava ottelu Luciolta ja Samuelilta. Oikeastaan koko Interin puolustuslinjalta. Onneksi olkoon Interille. Toivottavasti se menee loppuun saakka.

Joo. Oli vähän sekavaa tekstiä, mutta näillä mennään.
Kepes

Poissa Poissa


Vastaus #1494 : 17.03.2010 klo 00:49:47

Jep, Inter oli vaan parempi tänään. Tosissaan itsekin toivoisin Interille onnea ja menestystä, hienolla asenteella pelasivat.

Chelsean kannalta tässä tämä taas oli. Ei tullut sitä himoittua UCL-pystiä, eikä tuolla esityksellä sitä olisi mitään jengiä vastaan voinut voittaa.
Boon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mypa & Suomi


Vastaus #1495 : 17.03.2010 klo 11:48:19

Oikea joukkue ehdottomasti jatkoon.
Inter oli joka osa-alueella selvästi parempi ja Jose oli saanut joukkueen todella hyvin organisoitua. Ancelotti näytti kentän laidalla todella aseettomalta, mikä kuvasi hyvin koko joukkuetta.
Joku tuomari olisi ehkä yhden pilkun Chelsealle viheltänyt, mutta eipä siniset tuosta pelistä mitään ansainneet. Muutenkin Chelsean vire on laskenut huolestuttavasti syksystä, vaikka tammikuu olikin vielä hyvä niin ei Carlo ole saanut joukkuetta samanlaiseen lentoon, mitä esimerkiksi Guus viime keväävä. Jotenkin tuntuu vain silti, että Ancelotti ei löydä tarpeeksi monipuolisesti keinoja pelata erilaisia joukkueita vastaan.

Mourinhon paluu kotiin meni lähes tulkoon juuri niin, kuin olin jo ennen peliä arvaillut. Jose kyykytti taktisella osaamisellaan sinisiä ja näytti, että Bridgellä hän on aina kova luu. Hieno mies ja nyt voikin sympata Interiä jatkokierroksilla, toivottavasti nähtäisiin Josen paluun vielä joskus. On vain yksi The Special One.

Chelsea voi alkaa keskittyä Valioliigaan ja FA Cupiin, jos vaikka Ancelotti saisi joukkueen vielä iskuun. Toivottavasti Roman nyt katselisi tätä touhua kärsivällisenä tällä kertaa.
JFT39

Poissa Poissa


Vastaus #1496 : 17.03.2010 klo 12:50:55

Ei tullut yllätyksenä tappio. Vahinko tapahtui jo Meazzalla, eikä oikeata raivoa saatu päälle.
Tippuminen ei edes ota pannuun kummemmin jostain syystä, ensi vuonna ehkä sitten kunnon vitutus päälle.

Nyt sitten voidaan kevät katsella keitä kiinnostaa pelaaminen joukkueessa. Deco, Balla ja J.Cole erityisesti seurannassa. Tosin Decohan onneksi on mitä ilmeisimmin lähdössä joka tapauksessa.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1497 : 17.03.2010 klo 13:00:46

Ei tässä nyt ole mitään syytä lähteä potkimaan Carloa pihalle. Kokonaisuudessaan Chelsea on pelannut hyvän kauden, pieniä notkahduksia lukuunottamatta. Eilinen kuului jälkimmäiseen kategoriaan. Eipä tappiota voi kaikesta huolimatta mitenkään älyttömän häpeällisenä pitää kun vastassa on yksi kaikkien aikojen valmentajavelhoista ja Italian paras seurajoukkue.

Katseet voidaan nyt suunnata kotimaan kentille muodossa FA Cup ja Valioliiga. Niissäkin on ihan tarpeeksi panosta, vaikka olisin tietysti mielelläni nähnyt Chelsean jatkossa.
maagine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa


Vastaus #1498 : 17.03.2010 klo 13:43:40

Joo näitä sattuu. Jose näytti taktisen osaamisensa taas, vei Carlettoo aika sata-nolla. Mutta itellekkään ei kauheen paha isku ollut, ehkä jopa vähän yllättäen. Ehkä sitä tiedosti, että näillä loukkaantumisilla (Essien, Cashley..) ja kuitenkin kohun keskellä olleelle joukkueelle UCL:n voittaminen oli kovin epätodennäkösen tuntuinen.

Mutta nyt vaan katseet valjuun ja fa-cuppiin. 2 pyttyä kauden päätteeks ja varmasti voidaan katsoa että kausi oli ehdoton menestys Ylos :D
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1499 : 17.03.2010 klo 15:19:26

Joo näitä sattuu. Jose näytti taktisen osaamisensa taas, vei Carlettoo aika sata-nolla. Mutta itellekkään ei kauheen paha isku ollut, ehkä jopa vähän yllättäen. Ehkä sitä tiedosti, että näillä loukkaantumisilla (Essien, Cashley..) ja kuitenkin kohun keskellä olleelle joukkueelle UCL:n voittaminen oli kovin epätodennäkösen tuntuinen.

Mutta nyt vaan katseet valjuun ja fa-cuppiin. 2 pyttyä kauden päätteeks ja varmasti voidaan katsoa että kausi oli ehdoton menestys Ylos :D
Niin, itse luulen että Chelsean yleisilme olisi saattanut olla hyvin erilainen mikäli Essien olisi ollut käytettävissä. Jokin siinä Mikelin pelissä ei vakuuta, eilenkin pisti välillä silmään.

 
Sivuja: 1 ... 59 [60] 61 ... 78
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa