FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.12.2025 klo 17:29:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 73
 
Kirjoittaja Aihe: Manskun hulinat  (Luettu 110049 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Emirates

Poissa Poissa


Vastaus #1350 : 13.06.2009 klo 00:50:32

Jos vaikka koittaisivatkin, niin silloin siihen ollaan enemmän varautuneita. Samanlailla hanttiin vaan!
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 00:52:03 kirjoittanut Emirates »
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #1351 : 13.06.2009 klo 01:14:00

Nyt kun muistelen, niin pieni hatunnosto nokka veressä olleelle suomifanille, joka selkäsaunan jälkeen lauleskeli vielä manskulla ...

Tämä voi olla koko elämämme ihanin päivä ... Ylos
koalaaa

Poissa Poissa


Vastaus #1352 : 13.06.2009 klo 01:32:12

Voisko linkit noihin kaikkiin videopätkiin laittaa johonkin yhteen paikkaan, ettei tartte koko topikkia selailla uudestaan läpi. Kiitos Ylos

Ja tosiaan sille "Come on, come on!"-tyypille häränkullin kokoista tuoppia Tuoppi


10.6.2009 TORJUNTAVOITTO. Mistä voi tilata "Come on! Come on!" miehelle omistetun kiitos hupparin? Joko on painossa?
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 02:10:46 kirjoittanut koalaaa »
ex_SOllie

Poissa Poissa


Vastaus #1353 : 13.06.2009 klo 01:35:03

Jos joku järkkäri tai poliisi yrittää tulla Suomen fanikatsomoon, niin tämä henkilö pitää hakata.

hei tosi hyvä idea! ammutaan se samantien, niin ei varmasti tuu uudestaan! hähäh se ois niin siistii!

yleisestikin yhen henkilön joukolla hakkaaminen on vitun siistiä, mutta varsinkin jos kyseessä on meidän maalainen henkilö, joka tekee vaan työtään, ja toimii esimiehensä käskystä.
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #1354 : 13.06.2009 klo 04:34:09

Tulipa yksi hauska yksityiskohta mieleen: joku (luultavasti Iivu) kirjoitteli huligaanilarppitopikkiin aikoinaan, että kulttuurimaissa "tuulipuvut" arvostavat "huligaanilarppaajia" koska nämä tarpeen tullen puolustavat oman joukkueen tuulipukuja. Tuolloin kirjoitus muistaakseni sai aikaan lähinnä vittuilua ja huvittuneisuutta toisin kuin tässä topikissa jossa on lähinnä kiitelty sitä, että suomalaistenkin puolella oli myllyttämään valmiita kannattajia.

Yesterday. ..

All our troubles seemed so far away
Now it seems as though they're here to stay
Oh I believe in yesterday

Suddenly, we're not half the man we use to be
There's a shadow hanging over the streets
Oh yesterday came suddenly
Why they had to come, I don't know
They wouldn't say, they wouldn't say
We said something wrong now we long for yesterday

Yesterday. ..

It was all such an easy game to play
Now we need a place to hide away
Oh we believe in yesterday
Oh why. .. they had to come I don't know
They would not say
We said something wrong
How we long for yesterday

Yesterday. ..

It was all such an easy game to play
Now we need a place to hide away
Oh we believe in yesterday
We believe in yester. .. day

Was so far away
Oh yesterday was far away
And we know we can't turn back
'Cause yesterday is gone.


. ..


.. "kun matsipäivä tulee ja jengi kokoontuu, ottavat he kiksinsä symbolisessa oman yhteisön puolustamisen ryhmäaktissa, jossa on mukana väkivaltaisia elementtejä, mutta jossa väkivalta ei ole olennaisin asia." Mutta keinotekoista jalkapallo ei ole, sillä jalkapallolla ei viitata vain peliin, "jossa 22 kenttäpelaajaa taistelee pyöreän pallon perässä 90 minuuttia. Ei, jalkapallo on instituutiona paljon paljon laajempi käsite. Se ulottaa lonkeronsa miltei jokaiseen yhteiskunnallisen elämän osa-alueeseen: syntymään, kuolemaan, rakkauteen, arkeen, talouteen, politiikkaan jne." Ja ennen kaikkea maantieteeseen ja historiaan. "Jalkapalloa ei siis voi vain sulkea sivurajojen sisään vaan se käsittää myös sivurajojen ulkopuoliset alueet. Jalkapallo on yksi suuri elämä."

"Siis peli itsessään ei kiinnosta, vaan tärkeintä on ryhmässä larppaaminen. Luulisi että sitä saa jokainen suomalainen mies harrastaa riittämiin armeijan kurkkusalaattikuosissa."

 .. joku Lahden Jukka, joka saa kiksinsä tappeluista ja katuu aamulla, on kärpäsenpaskan kokoinen vaikuttaja kannattajakulttuuri -käsitteen alla. Ylivertainen ja moninkertainen enemmistö on mukana eri syistä, intimiditeettien ja yhteenottojen ollessa lähinnä perinteille, yhteisö- ja alueylpeydelle ja historialle velkaa oleva, mukana oleva mauste. Näissäkin tapauksissa taustalla siis on käytännössä alueelliset, ideologiset ja historialliset, vuosien aikana enemmän ja enemmän ruutia keränneet antipatiat ja motiivit, jotka kulminoituvat ja purkautuvat luonnollisella tavalla tällaisten ryhmien kohdatessa pitkän tauon jälkeen. Siinä ei pitäisi olla mitään kummallista, ja se on lopulta varsin kaukana mistään tappeluiden "ihannoinnista" tai hulinoinnin "itsetarkoituksesta". Keski- ja Etelä-Euroopassahan huomattava enemmistö kulttuurinharrastajista tunnustaa italialaista Ultras -mentaliteettia, suoranaista korkeakulttuuria, johon eivät esim. etukäteen sovitut tappelut periaatteessa kuulu, vaan territorion valtaamisen luoma vastareaktio saa aikaan ihmiselle luonnollisen käytösmallin puolustaa omaa identiteettiä, yhteisöä, aluetta ja/tai ideologiaa. Se on kaukana mistään 'ali-ihmisyydestä'; puhutaan mieluummin todenmukaisemmilla käsitteillä vaikkapa yhteisön kunnian vaalimisesta, ylpeydestä ja uhrautuvuudesta.

Konkreettisena esimerkkinä ainakin Etelä-Euroopassa tällainen toiminta nauttii usein myös laajemman paikallisen väestön hiljaista tukea, sillä alueellinen - ja ei vain alueellinen - loukkaus epämiellyttäväksi ja jopa vihamieliseksi koetun yhteisön taholta on nähty jo historiallisesti hyvin negatiivisessa valossa. Alueloukkaustahan ei nykypäivän yhteisöaktiivi voi oikein estää, mutta organisoidun toiminnan myötä se voi silti tuottaa mielihyvää ja itsearvontunteen nousua kokonaiselle kaupunki- ja kyläyhteisölle.

.. eli mitä leijoihin kaupungin yllä tulee, eilenhän Helsingissä aurinko paistoi mukavasti ja toisilleen vihamielisten yhteisöjen jännitteet hieman purkautuivat ja antipatiat realisoituivat niiden kohdatessa. Tarkoitus ei varmaan kenelläkään ollut tappaa, tai edes viiltää moralla kylkeen, vaan kaikki kulminoitui normaalin kehitysjanan päässä luonnollisella tavalla. Tosin koko Euroopasta ei taida löytyä yhtä ainoaa kaupunkia, siis Suomen pääkaupungin lisäksi, jossa eilisen kaltaiseen tapaan kahden perinteikkään paikallisjoukkueen annettaisiin pelata samaan aikaan viereisillä kentillä ja mahdollistettaisiin toisilleen antipaattisten ryhmien kohtaaminen, koska kaikki kyllä ymmärtävät, miten sellaisessa tilanteessa käy. Jos jostain, mielestäni eilinen kertoikin lähinnä siitä, kuinka tietämättömiä ja kuinka naurettavan amatöörimäisellä tasolla kannatuskulttuurin suhteen suomalaisilla järjestävillä tahoilla kaikin puolin edelleen ollaan; tai sitten vain siitä, että vaikka kuinka muuta kansan keskuudessa jupistaan, parhaimmillaan myös Suomessa eletään ja osataan täysin luonnollisen kehityksen kautta elää yhteisöllisyydestä, jännitteistä, perinteistä ja ulkopuolisille aukeamattomista merkitystasoista, myös muualla kuin jääkiekkokatsomoissa. Ja se jos mikä, on kulttuuria.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 10:14:34 kirjoittanut gobbi vi inculeranno »
Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #1355 : 13.06.2009 klo 05:09:39

Tulevissa high-risk matseissa olisi varmaan parasta jos ns. firmat marssisivat etu ja takapäässä.
Kyllähän tuolla ainakin marssin takaosastossa oli nimenomaan näitä forum-kielellä "myllyvalmiita" sällejä enemmänkin, toki olisi voinut olla isompikin porukka mukana. Etuosan hulinoista en osaa sanoa mitään muuta kuin mitä olen median välityksellä nähnyt, kun tuli tuolla takajoukoissa oltua, mutta erinomaista kaverin tukemista näytti sielläkin olevan.

paikallaolleena musta kyllä tuntuu, että se oli naapuri, joka rähinät provosoi. Ihme itkua sitten, jos haluaa puolustaa itseään ja tulee nahinaa. Sitten toinen ihme kommentti, että me stadilaiset jotenkin nassutettaisiin landepaukuista, samalla asiallahan me oltiin. Pitäis unohtaa noi liigajengit maaotteluissa. Summa summarum: ryssää nokkaan aina, kun mahdollisuus. Oon itte noudattanut periaatetta -70-luvulta saakka. Ja tulen noudattamaan. On ne vaan niin vitun ryssiä, ylpeitä paskoja, että Karjala takaisin, vaikka senkka nokasta kerrallaan. Periaatteessa.
Tuohon tummennettuun kohtaan haluaisin täsmentää, että liigajengien rajat olivat kyllä täysin poissa, siellä jeesattiin ihan yhtä lailla sakilaista, kingiä, hongan kannattajaa kuin minkä tahansa muunkin jengin kannattajia. Tuosta on turha kenenkään muuta väittää.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 05:18:06 kirjoittanut Amado Guevara »
urbanus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #1356 : 13.06.2009 klo 05:24:54

En jaksanut koko ketjua lukea. Mutta kävelin muutaman nuoren ( noin 16-18v) smjk jäsenen kanssa , ja lauloimme matsin jälkeen oi Suomi on "virttä" ja yllättäen Venäläläisiä tulee isolla joukolla repimään pojilta huivit, liput ym. Sen jälkeen paloi käämi, otin kuvat Venäläisistä, ja sanoin että eivät tule enää koskaan pääsemään mihinkään kansainväliseen otteluun. Siitä sitten seurasikin mukava tilanne kun noin 6 ryssää tulee kimppuuni, repii kameraa, uhkailee ja lisäksi joku ääliö yrittää kuristaa. oli pakko poistaa kuvat. Eniten harmitti näiden nuorten puolesta, sama se nyt mitä tälläiselle 30v juopolle käy.



 Takanani käveli muutama suomalainen kannattaja. Mutta ketkä tunnistavat tilanteen voisivat mainita tässä.

En tuntenut kavereita , mutta hyvällä fiiliksellä päätettiin kannattaa Suomea, vaikka peli oli mitä oli. Tapahtui siinä hieman ennen finlandiataloa klo 23.00 about. Ja vielä. Samat fanit olivat klo 5.30 asemalla, sain paikalle poliisit ja kaverit rautoihin, ja poliisi kysyi, haluatko nyt oikeasti nostaa muka rikossyytteen, muutama huivi viety ja lyönti vaihdettu. sitäpaitsi siinä kameratilanteessa uhattiin puukolla, mutta ei poliisia kiinnostanut. Nyt olen päättänyt tehdä rikosilmoituksen, mutta ehkä myöhäistä..

Väitän että Poliisi resurssit olivat täysin alimitoitettu, ja poliiisi vahti vain mitä Suomalaiset tekivät! Ja he kehottivat että älä tee rikosilmoitusta jota jo siinä väsymystilassa kuuntelin tyhmänä. Älytöntä. Matsi oli rehellinen, mutta venäläisten fanien käytös todella syvältä....Ja se että Suomen poliisia oli neuvottu sanomaan kaikille että älkää tehkö rikosilmoitusta. Putinin vierailu osasyy? Anton? Ryssänpelko?
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 05:44:11 kirjoittanut urbanus »
Chegue

Poissa Poissa


Vastaus #1357 : 13.06.2009 klo 05:49:56

Väitän että Poliisi resurssit olivat täysin alimitoitettu, ja poliiisi vahti vain mitä Suomalaiset tekivät! Ja he kehottivat että älä tee rikosilmoitusta jota jo siinä väsymystilassa kuuntelin tyhmänä. Älytöntä.

Ei ole poliisin asia taivutella uhreja olemaan jättämättä rikosilmoitusta. Selkeä virkavirhe, josta voisi pistää valitusta etenemään jotain tietä pitkin.

Taitaa olla myöhäistä saada ryssiä vastuuseen rikoksistaan kun ovat jo ehtineet luikkia takaisin Venäjälle. Valitettavasti oman käden oikeus on melkein ainut vaihtoehto, jos syylliset ovat turisteina tulleet kehitysmaista ja rikos ei ole vakavuudeltaan niitä aivan vakavimpia.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 05:53:40 kirjoittanut Chegue »
FinnStar

Poissa Poissa


Vastaus #1358 : 13.06.2009 klo 06:33:32

Olin ensimmäistä kertaa marssin mukana kaverini kanssa, yleensä olemme tulleet suoraan stadionille katsomaan pelejä. Liechtenstein-ottelun aikana innostuimme Suomen fanikatsomon meiningistä ja tulimme haistelemaan tunnelmaa marssille. Marssin aikana olimme aika etupäässä muttei kuitenkaan ihan kärjessä. Vaikka emme kaikkia lauluja osanneet ihan sanatarkkaan, olimme ainakin tunnelmassa täysillä mukana.

Henkilökohtaisesti myönnän sen, että tuli ns. "paskat housuun", kun pulloja ja ties mitä muuta roinaa alkoi sadella toiselta puolelta katua ja siitähän puuttui vielä se, että venäläisiä ryntäili joka suunnalta kohti. Pyrin aina välttämään tappeluita puhumalla tai tilannetajulla, mutta nyt ensimmäistä kertaa tuntui, ettei se ole minusta kiinni. Siellä edessä näkyi sivusta katsottuna, kun yhtä suomalaiskannattajaa potkittiin aika pahannäköisesti maassa, niin eikös kun kourallinen muutamaa riviä edessäni olevia, ehkä teini-ikäisiä(?), pääosin huppupäisiä nuoria kannattajia ryntää apuun. Minulla ei tullut mieleenikään rynnätä eteen, varmaankin turpaansaamisen pelon vuoksi enkä todellakaan ollut ainoa miespuolinen joka tunsi samoin. Nämä pojat/miehet pistivät enemmän tai vähemmän tanssiksi ja johan alkoivat vihaiset venäläiset perääntyä ;). Jos olisin itse ollut maassa venäläisten potkittavana niin totta helvetissä toivoisin, että edes jotkut suomalaiskannattajat tulisivat apuun. Vaatii tosiaan rohkeutta mennä tukemaan omiaan, mutta ne kaverit jotka puolustivat omiaan saavat minulta ison kiitoksen. Voisin jopa sponsoroida kyseisille kavereille avusta tuopit (niin, jos ovat täysi-ikäisiä ;))

Poliisia täytyy myös sen verran kritisoida, että monesti katsoivat sivusta kun venäläiset kävivät päälle. Missä pelaa? Poliisin oletetaan suojaavan kansalaisia, mutta nyt kyllä toiminta petti pahemman kerran, vaikkei oma luottamukseni poliisiin silti ole kadonnut. Ensi kerralla vain marssit eri kellonaikaan tai toisen marssi eri reittiä.

Ennen välikohtausta oli oikein hauskaa, laulutkin olivat loistavia, etenkin "Oi Suomi on" laulu =) Joka matsissa, jonka olen nähnyt, fanikatsomo on jaksanut huutaa stadionin täyteen ääntä, joka antaa satavarmasti lisäpotkua suomalaispelaajille. Nyt oli yllättävän paljon venäläisiä stadioni täynnä, mutta mielestäni Pohjoiskaarre suoriutui kaikesta huolimatta hyvin.Itselläni ja kaverillani oli valitettavasti lippu keskikatsomoon, mutta varmasti Wales-peliin tarkoitus olisi tulla (toivottavasti rauhalliselle) marssille sekä Pohjoiskaarteeseen huutamaan Suomi voittoon!
wilsonmiza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #1359 : 13.06.2009 klo 07:56:38

Näitä tekstejä lukiessa vituttaa, miksei kertaakaan päässyt lyömään ryssää. Tosin pahasti turpaanhan siinä loppuen lopuksi olisi tullut..
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #1360 : 13.06.2009 klo 09:02:51

Tuohon tummennettuun kohtaan haluaisin täsmentää, että liigajengien rajat olivat kyllä täysin poissa, siellä jeesattiin ihan yhtä lailla sakilaista, kingiä, hongan kannattajaa kuin minkä tahansa muunkin jengin kannattajia. Tuosta on turha kenenkään muuta väittää.

Juuri näin sen pitääkin olla! Itse en ekaa kertaa ehtinyt marssiin ja heti oli hulinat :D  Mutta olen helvetin ylpeä siitä kuinka suomalaiset uskalsivat vastata haasteeseen eivätkä perääntyneet. Jos etujoukko olisi lähtenyt karkuun, eivät he olisi päässeet juoksemaan muualle pakoon kuin taaksepäin muiden niskaan, niin silloin olisi syntynyt paniikki ja  olisi saattanut käydä todella pahasti

Harmi kuinka myllyihin joutui porukkaa jotka eivät sitä halunneet, mutta siitä huolimatta hoitivat tilanteen kiitettävästi. Ja onneksi sielä oli valmiimpiakin mukana. Tälläkin foorumilla on niin helvetisti myllyjä huutelevia ja uhoavia pikkunilkkejä, jotka tositilanteen syttyessä luikkisivat takaisin mamman helmoihin turvaan. Jos puheet on kovia niin pitäs olla vähän pallejakin seistä puheiden takana kun jotain tapahtuu. Hyvä että joillakin on Ylos

Toivotaan nyt kuiteskin ettei tää ihan heti toistu. Suurin osa pullo & kivisateessa kävelleistä tuskin haluaa joutua siihen uudestaan
Ior Bock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets


Vastaus #1361 : 13.06.2009 klo 09:42:42

Ketä ne oli ne 13v sergio tacchini janarit jotka paukuttelivat jotain papaatteja siellä keskivaiheilla :D
Iron Hammer

Poissa Poissa


Vastaus #1362 : 13.06.2009 klo 10:06:10

Tulipa yksi hauska yksityiskohta mieleen: joku (luultavasti Iivu) kirjoitteli huligaanilarppitopikkiin aikoinaan, että kulttuurimaissa "tuulipuvut" arvostavat "huligaanilarppaajia" koska nämä tarpeen tullen puolustavat oman joukkueen tuulipukuja. Tuolloin kirjoitus muistaakseni sai aikaan lähinnä vittuilua ja huvittuneisuutta toisin kuin tässä topikissa jossa on lähinnä kiitelty sitä, että suomalaistenkin puolella oli myllyttämään valmiita kannattajia.

Zero to hero? Maijamehiläismaailmakin alkaa heräillä kun, pieni mitään sanomaton pöytälamppu, on sammutettu ja kerrankin uskaltauduttu ulos spämmi-luolasta.


YouTube sukupolven historia on lyhyt. Kyllähän vuoden 1985 Suomi-Englanti -matsin hulinat oli aikanaan omaa luokkaansa, ilman mitään järjestettyjä marssejakin putkaan heitettiin satakunta lädiä, tämä aikana jolloin englantilainen huligaaniosasto herätti kunnioitusta missä tahansa liikkuivatkin (oliko noin viikko ennen Heyseliä?). Stadiin oli tosin tainnut osua lähinnä merkonomiosastoa, mutta aikamoista hämminkiä saivat aikaiseksi matsin jälkeen. Lopulta taisivat kuitenkin pötkiä karkuun Mäntymäen yli.

Suomen poliisin riot gearille tuossa matsissa peukkua. Kendo-kypärät päähän!

Kalakalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1363 : 13.06.2009 klo 10:25:20

Näin jälkikäteen kuin aattelee, nii olihan se ihan jees päästä vähän myllyttää :) Ylos
BEAT!!

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1364 : 13.06.2009 klo 11:09:47

Ehdin jo rauhoittua mutta vitutuskäyrä on noussu luettua noiden nettilehtien kommentteja. Saatanan kukkahatut valittaa ja kyseenalaistaa suomalaisten ryssittely -huudot puuttumatta päivän tapahtumiin mitenkään muuten. Jos on provoja niin minä ainakin astuin miinaan.
Loordi

Poissa Poissa


Vastaus #1365 : 13.06.2009 klo 11:29:46

Saatanan kukkahatut valittaa ja kyseenalaistaa suomalaisten ryssittely -huudot puuttumatta päivän tapahtumiin mitenkään muuten.

Tuomittiinhan se täysin jo tämän ketjun alkupuolellakin dosenttien toimesta :D
Red Cloud
Vastaus #1366 : 13.06.2009 klo 11:32:46

En jaksanut koko ketjua lukea. Mutta kävelin muutaman nuoren ( noin 16-18v) smjk jäsenen kanssa , ja lauloimme matsin jälkeen oi Suomi on "virttä" ja yllättäen Venäläläisiä tulee isolla joukolla repimään pojilta huivit, liput ym. Sen jälkeen paloi käämi, otin kuvat Venäläisistä, ja sanoin että eivät tule enää koskaan pääsemään mihinkään kansainväliseen otteluun. Siitä sitten seurasikin mukava tilanne kun noin 6 ryssää tulee kimppuuni, repii kameraa, uhkailee ja lisäksi joku ääliö yrittää kuristaa. oli pakko poistaa kuvat.

Kuvasitko sen jälkeen samalle kortille uusia kuvia? Poistetut kuvat saattaa saada jollain keinolla takaisin.

http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/568233

http://www.digi-kuva.fi/show.asp?ID=802
« Viimeksi muokattu: 13.06.2009 klo 11:34:22 kirjoittanut Red Cloud »
timo tumppu

Poissa Poissa


Vastaus #1367 : 13.06.2009 klo 11:33:09

Venäläiset kusetti Suomen poliisia ilmoittamalla, että joo meiltä tulee jengiä vahtimaan venäläisiä faneja. No Suomen poliisi sitten ottanu linjaks, että vahditaan mekin vain omia kun venäläiset lupas vahtia omiaan. Lopputulos oli sitten tämä kaikkien tietämä.

Tieto täältä:
http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/arvokisat/artikkeli/Ven%C3%A4j%C%A4n+poliisi+vahti+maansa+futisfaneja+Helsingiss%C3%A4/1135246854854
BEAT!!

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1368 : 13.06.2009 klo 11:42:41

Venäläiset kusetti Suomen poliisia ilmoittamalla, että joo meiltä tulee jengiä vahtimaan venäläisiä faneja. No Suomen poliisi sitten ottanu linjaks, että vahditaan mekin vain omia kun venäläiset lupas vahtia omiaan. Lopputulos oli sitten tämä kaikkien tietämä.

Tieto täältä:
http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/arvokisat/artikkeli/Ven%C3%A4j%C%A4n+poliisi+vahti+maansa+futisfaneja+Helsingiss%C3%A4/1135246854854
Bad Request (Invalid URL)  :(

Helsingin poliisin tiedotuspäällikön mukaan ennaltaehkäisevää työtä oli tehdy kovasti. Poliisi oli ollut yhteydessä Venäjän liittoon, poliisiin sekä armeijaan.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #1369 : 13.06.2009 klo 11:47:40

Ei vitussa. Ei kansallisuuden perusteella voi jakaa paikkoja tai olla myymättä lippua.

Miksi ei voi? Tottakai voi olla myymättä lippua. Ihan arkipäiväistä toimintaa. Ei vierasjoukkueen kannattajia sekoiteta kotijoukkueen kannattajien kanssa. Paras profilointi olisi voinut tapahtua porteilla, jolloin venäläiset olisi suljettu stadionin ulkopuolelle. Tuosta olisi tosin syntynyt aika varmat hulinat.
Hahahaha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Suomi


Vastaus #1370 : 13.06.2009 klo 11:48:45

Lainaus
"Yksittäisten henkilöiden blokkaus tuhansien ihmisten joukosta on kuitenkin vaikeaa. Kun väki on motivoitunutta, on heidän tekemisiään vaikea estää", Kujala sanoo.

Tämä on aika käsittämätön lause. Eli poliisi ei uskalla puuttua jos kiimasta porukkaa on tarpeeksi. Tosin niin kuin on jo aikaisemmin sanottu tässä ketjussa niin poliisi kyllä puuttuu Smash Asemin yms, koska siellä saa korkeintaan sylkeä kypärään. Mutta jos on mahdollista, että joku saattais jopa LYÖDÄ heitä niin poliisi ei uskalla puuttua.
Tältä pohjalta toki helppo ymmärtää minkä takia poliisi keskittyi lähinnä pitämään Suomalaisia kurissa marssilla.
Jayton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SVW


Vastaus #1371 : 13.06.2009 klo 11:49:51

Venäläiset kusetti Suomen poliisia ilmoittamalla, että joo meiltä tulee jengiä vahtimaan venäläisiä faneja. No Suomen poliisi sitten ottanu linjaks, että vahditaan mekin vain omia kun venäläiset lupas vahtia omiaan. Lopputulos oli sitten tämä kaikkien tietämä.

Tieto täältä:
http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/arvokisat/artikkeli/Ven%C3%A4j%C%A4n+poliisi+vahti+maansa+futisfaneja+Helsingiss%C3%A4/1135246854854

http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/arvokisat/artikkeli/Ven%C3%A4j%C3%A4n+poliisi+vahti+maansa+futisfaneja+Helsingiss%C3%A4/1135246854854

Toimiva linkki.
JDredd

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TF 141


Vastaus #1372 : 13.06.2009 klo 11:52:48

Lainaus
Varotoimista huolimatta muutamat venäläishuligaanit onnistuivat löytämään suomalaisia tappelukumppaneita.

Voi helvetti noiden Hesarin ja poliisin äpärien kanssa, epätodellisen paskaa uutisointia.
Iron Hammer

Poissa Poissa


Vastaus #1373 : 13.06.2009 klo 11:55:55


Lopetin viestin lukemisen kohdassa www.hs

Lähdekritiikki, missä pelailee nykyisin?
CPFC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK Helsinki


Vastaus #1374 : 13.06.2009 klo 11:56:34

Tulevissa kotipeleissä fiksuin veto valitettavasti alkaa olla naamioitua vas
tustajan kannattajaksi, jolloin daifut ja poliisit jättää rauhaan, vaikka vähän rettelöisi ja nakkaisi parit soihdut.
  sama

 
Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 73
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa