• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Oululaiset!!

Aloittaja Gunner, 26.06.2006 klo 17:25:30

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Obsy

Nyt kannustaja myönsi jo ihan julkisestikin, ettei ole Terwarin isä. Jatkakaa, näitä lisää  :D

Addick

Kiitti tuesta kaverit! Nyt vain sitä piirin vuoden valmentajaa äänestämään. Glooria, kunnia ja meriitit, täältä tulee tähtivalmentaja!

Ei minulla käsitykseni mukaan mitään turhia luuloja ole joukkueeni kyvyistä tai tasosta, vaan tiedän, että hyvällä pelillämme pystymme voittamaan sarjan jokaisen joukkueen ja huonolla pelillämme pystymme jokaiselle häviämään. Tähän mennessä olemme myös heikommilla otteilla onnistuneet viemään pisteitä, mutta eivät nuo otteet loppuun asti kanna, vaan pikku hiljaa pitää parantaakin.

Sunnuntaina tulee vaikea matsi, kun 4-5 avauksen miestä on poissa eri syistä. Toivon mukaan pystymme kuitenkin tsemppaamaan itsemme hyvään vireeseen.

Mikaeli

Kalevassa mielenkiintoista juttua Pohjois-Suomen juniorityön nykytasosta. Suli heittää ilmoille sen kaikkein suurimman tabun oululaisessa jalkapallossa, parhaat juniorit tulisi kasata ACn alle vanhemmissa ikäluokissa..

Juhana Jäähynkalastaja

Lainaus käyttäjältä: Mikaeli - 15.06.2007 klo 11:02:12
Kalevassa mielenkiintoista juttua Pohjois-Suomen juniorityön nykytasosta. Suli heittää ilmoille sen kaikkein suurimman tabun oululaisessa jalkapallossa, parhaat juniorit tulisi kasata ACn alle vanhemmissa ikäluokissa..
Eikös isompi juttu sisältänyt saman ajatuksen Haverisen sanomana. Toki kun tuolta http://www.splps.fi/tiedotearkisto/?num=15568 kattoo vaikkapa tämän vuoden joukkueita niin ei kait tuo mahoton ylläri oo että OLS ei ihan suosiolla näistä omistaan luovu.

Mursu

Lainaus käyttäjältä: Addick - 08.06.2007 klo 20:43:19
OLS Keltainen - Tervarit-OTP -pelin jälkimainingit siis on nyt käyty ja tuloksena, kuten arvata saattaa, Tervarit-OTP:n 3-0 voitto.

Itse pelihän päättyi 2-0 OLS:n voittoon tasaisista kenttätapahtumista huolimatta. Kentällä oli kuitenkin OLS:n puolelta neljä edustuskelvotonta pelaajaa.

???
Mitähän liikkui olssilaisten päässä kun päästivät edustuskelvottomat pelaajat kentälle ?
Kyllä tuon verran pitäisi sääntöjä tuntea niin joukkueenjohdon kuin valmentajienkin
Vai eikö tieto poikien pelaamisesta liikkunut joukkueiden välillä?
Vai oltiinko liikkeellä hengessä "me voidaan tehdä mitä vain"?

Ulkopuolisena ihmettelen!

LeeDixon

Lainaus käyttäjältä: Mursu - 16.06.2007 klo 14:29:08
Vai oltiinko liikkeellä hengessä "me voidaan tehdä mitä vain"?

Tod näk oltiin juuri tuolla kuuluisalla OLS-hengellä liikenteessä.

linko

Leyton Orientin pyynnöstä raportoitakoot foorumille, että nimim. Leyton Orient on eilen bongattu naisseurassa. Peräti kahden naisen seurassa. Yhtäaikaa :o ... tietty sanomattakin on selvää että sankarimme poistui tapahtumapaikalta humaltuneessa olotilassa periforumistimaisesti miesseurassa ::) :ylos:

Addick

Ja uusi yritys päälle jälleen tänään. Oli Leyton hommannut myös naiselle mielekästä lueskeltavaa, mikäli kämpille asti pääsevät...

Obsy

Leytonille ajankuluksi seuraavaa kontaktia silmällä pitäen:

http://jo-jo.net/ariane/dateariane/default.htm


JMP

Lainaus käyttäjältä: Mikaeli - 15.06.2007 klo 11:02:12
Kalevassa mielenkiintoista juttua Pohjois-Suomen juniorityön nykytasosta. Suli heittää ilmoille sen kaikkein suurimman tabun oululaisessa jalkapallossa, parhaat juniorit tulisi kasata ACn alle vanhemmissa ikäluokissa..

Kootan kaikki pohjoisen joukkueet yhteen ja annetaan nimeksi AC Pohjois-Suomen Kärpät. Otetaan mukaan kaikki Kokkolasta ylöspäin.  >:(

Miksi muuten VIELÄKÄÄN eivät Helsingissä, Turussa ja Tampereella yhdistää kaikkia joukkueita saman katon alle? Parhaat pelaisivat kaupungin "ykkösjoukkueessa".  :redface:

..vain Suomessa ja erityisesti Oulussa.  ::)

Obsy

Kyllähän ongelma pitkälti on kulminoitunut heikkoon valmentajamateriaaliin nuoremmissa junnuissa ja aivan liian vähäisiin harjoitusmääriin ja harjoitusten laatuun.

Paha siitä pojasta on enää 12-vuotiaana alkaa leipoa Litmasta, jos perustaidot eivät ole saaneet lannoitetta ja kasvuvoimaa ja heikko valmentaja on tappanut kaiken luovuuden ja palavan poltteen palloa ja harjoittelua kohtaan.

Kiekkopuolella suuresti kunnioittamani ja hyvin tuntemani juniorikasvattaja Juha Ring kertoi aina ihmetelleensä yleisesti lauottua latteutta huonoista ikäluokista. Ringin mukaan ei ole suurempaa valheellista klisettä kuin hyvät ikäluokat; eivät lapset ja ihmiset ole rypälelajikkeita ja pullotettuja viinejä. "Hyvien ikäluokkien" takana on aina määrätietoinen ja pitkäjänteinen työ, jossa ovat sitoutuneina ja sitoutettuina kaikki joukkueen jäsenet ja taustavoimat. Silloin kun joukkueella on asetettu tavoite ja pelaajilla henkilökohtaiset maalit ja jokainen haluaa tehdä töitä yhteisen päämäärän eteen, ei kokonaisvaltaista kehitystä voi estää. On erittäin haastavaa rakentaa ja luoda sellainen ilmapiiri, jossa kukaan ei joudu syrjityksi ja jokaisella on palava halu ja tahto tehdä töitä kehityksen eteen.

Hyvin surullinen esimerkki jalkapallojunnareiden voima-ja kuntotason heikkoudesta vastaavaan kiekkoikäluokkaan Oulussa tuli 90-luvun puolelta, kun Kärppien C-juniorit olivat pitäneet haastematsissa tiukilla Oulun alueen ykkösjengiä nurmella. Kyseessä olivat kuitenkin jo 14-vuotta täyttäneet futarit, joiden pitäisi jo parin vuoden päästä kyetä pelaamaan Kakkosen-Kolmosen tasolla!

Superjuniori menee jo tällä reseptillä kohtuullisen pitkälle: motivaatio, työ, ravinto, lepo, lihashuolto, työ, motivaatio.

Ei se pallo uppoa 18 metristä verkkoon, ellet lauo kymmeniä toistoja päivässä vuodesta toiseen.

Addick

Tuossa pitää muistaa, että ei Oulussa kuitenkaan ihan älyttömästi niitä junnuja ole, joten "ykkösporukka" ei yleiseltä tasoltaan koskaan mikään erikoinen ole ja jääkiekkoilijoista useat ovat pelanneet pitkään futista ja jopa parhaat futaajat Kolehmaista myöten ovat joskus pelanneet jääkiekkoa.

Mutta tottahan se on, että niin pitkään, kun ei löydy valmentajia niin paljoa, että voisi karsintaa suorittaa, ollaan melko heikossa jamassa. Nykyisin seuroihin pääsee kaikenlaisia ihmisiä jopa lajin ulkopuolelta valmentamaan ja tämä ei todellakaan ole ainakaan tähän mennessä tehnyt hyvää.

Toivon kuitenkin, että eräässä oululaisessa seurassa tullaan menemään tulevina vuosina näissäkin asioissa reilusti eteenpäin ja viitteitä onkin jo nähtävissä. Tuloksissahan tämä alkaa näkyä vasta vuosien ja vuosikymmenien kuluessa, mutta ainakin töitä tehdään asioiden eteenpäin viemiseksi ja toivon mukaan edes osa asioista menee niin kuin pitääkin.

President

#1138
e

Obsy

Lainaus käyttäjältä: President - 19.06.2007 klo 04:43:04
Todellakin 12v on monelle vasta alku. Valmentajista kiinni. Sulla muuten on ollut vanhemmissakin toivomisen varaa :)

Haluaisin lisätietoja väittämästäsi? Olenko hiekoittanut kenties...?

Mikaeli

Lainaus käyttäjältä: JMP - 18.06.2007 klo 23:57:17
Kootan kaikki pohjoisen joukkueet yhteen ja annetaan nimeksi AC Pohjois-Suomen Kärpät. Otetaan mukaan kaikki Kokkolasta ylöspäin.  >:(

Miksi muuten VIELÄKÄÄN eivät Helsingissä, Turussa ja Tampereella yhdistää kaikkia joukkueita saman katon alle? Parhaat pelaisivat kaupungin "ykkösjoukkueessa".  :redface:

..vain Suomessa ja erityisesti Oulussa.  ::)

Näissä kaupungeissa pelataan jo nykyisellä konseptilla vuodesta toiseen sekä A- että B-junnujen SM-sarjaa. Oululaiset joukkueet käyvät siellä aina välillä pyörähtämässä tippuakseen taas heti takaisin.. Näillä perusteilla on mielestäni selvää, että nykyisellään jokin menee pieleen. En väitä, että vanhimpien junnujen yhdistäminen yhden joukkueen alle poistaisi ongelman, mutta se olisi ainakin kokeilemisen arvoinen juttu. Sitä tuskin kukaan kiistää, että Oulun kokoisesta kaupungista pitäisi löytyä SM-sarjasta myös junnujoukkueet.. Lisäksi myös etelässä on varsin yleistä, että hyvät pelaajat siirtyvät vanhemmalla iällä kaupungin parhaisiin joukkueisiin. Mm. Kokkolassa oman ikäluokkani parhaat pelaajat kerättiin muista joukkueista KPV:hen pelaamaan B-junnujen SM-sarjaa, jos en aivan väärin muista.

Addick

Tänään Tervarit-OTP -92 vs. Ospa, tulos 2-0. Ja taas on sanomista tuomaritoiminnasta. Ei jumalauta, kun Gunner ei saanut itseään hilattua paikalle, niin jouduttiin kahdella menemään.  :D :ylos:

Ihan mukavasti tuo kuitenkin meni kahdellakin, vaikka naispuolinen tuomari taisi aivan uusi tuomari ollakin. Vähän tiukemman linjan olisi saanut nilkoille potkimisissa ottaa, mutta linja oli ainakin molempiin suuntiin sama.

Tähtivalmentaja poistuu juhannuslomille sarjajohtajan peräsimessä, mutta kovimmat haasteet ovatkin vasta juhannuksen jälkeen edessä.

tt

Jos kaksi joukkuetta päätyy tasapisteisiin Kai Pahlman-turnauksessa, niin ratkaiseeko maaliero vai keskinäiset ottelut sijoituksen?

Addick

Keskinäisten otteluiden pisteet taitaa olla ensimmäinen vertailukohde ja tämän jälkeen maaliero, joten Tervareilla on tässä vertailussa etulyöntiasema OLS:n, mikäli Tervarit-OTP selvittää Lynxin tieltään.

Poistettu

Leyton Orientille yksi lisäys futiskalenteriin. Torstaina 12.7 pelataan klo 18.30 alkaen Castrenilla AC Oulu - FC Haka Suomen cupin 7.kierroksen ottelu.

Leyton Orient

Lainaus käyttäjältä: Sakallio - 30.06.2007 klo 13:35:01
Leyton Orientille yksi lisäys futiskalenteriin. Torstaina 12.7 pelataan klo 18.30 alkaen Castrenilla AC Oulu - FC Haka Suomen cupin 7.kierroksen ottelu.
:ylos:

Mikaeli

Leytonille terveisiä :ylos:

Leyton Orient

Lainaus käyttäjältä: Mikaeli - 01.07.2007 klo 03:55:28
Leytonille terveisiä :ylos:
Mikaelille terveisiä - kaikki pelaa ja kaikki kattoo Veikkausliigaa  :ylos:

Bristol Bruiser

Nyt voidaan lyödä siis piste tälle täälläkin velloneelle keskustelulle Kai Pahlman- karsinnoista. Tänään nimittäin varmistui, että tähtivalmentajan joukkue Tervarit-OTP eteni turnaukseen voittamalla Lynxin 6-3, siitäkin huolimatta, ettei arvon Addick ollut itse pelissä paikalla. 8) :ylos:
Kannustajan onnitteluita odotellessa. :tuoppi:

Leyton Orient

Lainaus käyttäjältä: Bristol Bruiser - 02.07.2007 klo 23:13:27
Nyt voidaan lyödä siis piste tälle täälläkin velloneelle keskustelulle Kai Pahlman- karsinnoista. Tänään nimittäin varmistui, että tähtivalmentajan joukkue Tervarit-OTP eteni turnaukseen voittamalla Lynxin 6-3, siitäkin huolimatta, ettei arvon Addick ollut itse pelissä paikalla.
Kannustajan onnitteluita odotellessa.
:) :tuoppi: :ylos: