FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.07.2025 klo 17:31:24 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 22
 
Kirjoittaja Aihe: Fulham FC 09/10 - Kohti Hampuria  (Luettu 33414 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #475 : 01.04.2010 klo 00:49:12

Woy pistaa omiaan
"Wolfsburg were in the Champions League, they won the German league last year ahead of Bayern Munich. And Bayern Munich have just beaten Manchester United - so we have no chance." :D

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8597827.stm

e. tanaan tulleessa FulTimessa oli isot jutut Bobbysta ja Okakasta. Lehtijutut juttuina, mutta Bobby Z:Sta tuli hyva fiilis. Mies tykkaa pelata Fulhamissa. Okaka taasen puhui lainamiehen juttuja, enka oikein usko etta haluaa jatkaa meilla toista kokonaista kautta. Tai ei ainakaan sydan ole 100% mukana.Olen mielellan vaarassa, mutta jotenkin paistoi "tulin tekemaan duunia ja sitten himaan"-mentaliteetti. Verrattuna esim. Olivier Dacourt:in, joka halusi pelata meilla niin en oikein saanut samaa fiilista. Ans kattoo. Toki Okaka on parempi taidoiltaan, mutta tunnetasosta lahinna puhuin.


T
« Viimeksi muokattu: 01.04.2010 klo 01:18:41 kirjoittanut Cottager »
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #476 : 02.04.2010 klo 04:21:56

Paikalla tuntui olevan kymmenia suomalaisia (tapasin 6 heista) ja eurokiima oli korkealla.
mutta mutta, ottelu alkoi sakujen hallinnalla ja muutama semipaikka tuli ekan neljanneksen aikana. 25 minuutin kohdalla alkoi jonkinlainen ryhtiliike, mutta ei sen kummempaa. yleiso oli melko hiljaa eika edellisen Europelin kiimasta ollut tietoakaan.
Toiselle puoliajalle tuli aivan eri Fulham (samoine ukkoineen) ja hallinta siirtyi meille. Loppu on historiaa ja parin viimeisen minuutin pelleilyiden takia olemme 2-1 -tilanteessa.

Miinukset:
Etuhu 3 (sysipaska, edes kosketus ei onnistunut ajoittain)
Hangeland & Murphy 1 (alle tasonsa, uskomattomia mokia molemmilta)

Plussat:
BZ 3: Eka maali oli kylmasti hallittu. Toisessa hieno syotto, sen lisaksi paljon one-to-one -voittoja
Mark S. 2 : tarkeita pelastuksia ja paljon. ei pettanyt
Duff 1: Pelasi hyvan pelin, kruununa maali.

2-0 olisi ollut loistava tulos ja 2-1 vituttaa, mutta muutaman pelaajan skarppauksella saamme tiimin
kuntoon ja tarvittavan tuloksen Saksasta. kaiken kaikkiaan hyva matsi ja valaa uskoa "the unelmalle" :)
 
Late--

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Huuhkajat


Vastaus #477 : 02.04.2010 klo 08:56:40

Olipas nättiä peliä eilen toisella puoliajalla. Pallo ja miehet tekivät työn. Zamora on kuin varjo viimekautisestaan, Bobby on meinaan huikeassa iskussa. Vei eilen Barzagliaa pääpalloissa ja muutenkin 100-0. Duffin hankinnan myötä on Fulhamin laitapeli toiminut erittäin hyvin. Zamora pudottaa erittäin hyvin alaspäin ja Dempsey/Duff akselin sisäänajot ovat ajoittain myrkkyä vastustajan puolustukselle. Murphyltä myös muutama hyvä pystysyöttö eilen Wolkkarin puolustuslinjan taakse. Harmillinen tuo vierasmaali, mutta eiköhän homma hoideta Wolkswagen-stadionilla.

Valioliiga tulokset tosiaankin kärsii. Kunhan saataisiin itsemme pidettyä siellä sijoilla 8-13, niin kausi olisi onnistunut. Nyt ainakin pientä helpotusta luvassa, kun FA cupissa lähdettiin laulukuoroon. Eurooppa liigassa peli on ollut hyvin mallikasta, mutta viime viikonloppuisessa Hull ottelussa Roy lepuutti viittä avauskokoonpanolaista.

Nyt vaan kaikki keskittyminen kohti sunnuntain Wigan kotiottelua. Olisi taas aika voittaa Valioliigassakin.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #478 : 02.04.2010 klo 10:34:15

Perhanan vierasmaali pani kyllä harmittamaan. 2-0 olisi ollut loistava lähteä Saksan vierailulle. Käytännössä tarkoittaa, että maalihan se on Saksanmaalla tehtävä, jotta taival jatkuu.
Speedi
Vastaus #479 : 02.04.2010 klo 12:46:18

Katsoin uudestaan ottelun toisen puoliajan. Oletettua passivoitumista en aivan osta. Fulhamilla ei ole pelillisesti minkäänlaista hätää aina 80 minuutille asti. Vielä 77 minuutin kohdalla Davies nousee rohkeasti pakin paikalta tukemaan hyökkäystä. Fulham ei prässää kun saksalaiset pääsevät lähtemään rauhassa ja kierrättämään, mutta iskevät heti puolikentässä kiinni ja tyrehdyttävät suunnitellut hyökkäykset. Vieraat saavat tilanteensa joko pitkän pallon (jota Fulham tietysti toivoi) avulla tai henkilökohtaisten virheiden kautta, joita tuli lähinnä tuli Hangelandille. Murphy väsyi ja antoi hieman ennen vaihtoaan muutaman heikon syötön, mutta pääsääntöisesti esitys oli väkevä. Maalihan tuli Murphyn vaihdon jälkeen, alle viisi minuuttia ennen loppua eikä Fulham silloin enää pyrkinytkään tulla pelaamalla alhaalta. Murphyn ollessa kentällä se onnistui.

Kaiken kaikkiaan Fulhamin esitys oli erittäin tasapainoinen ja osoituksena mm. toinen maali, joka tuli Koncheskyn laitapakkinousun jälkeen. Zamoran käyttö targettina on erinomaista ja laidat tukivat hyvin, Gera jäi hieman pimentoon, mutta oli lähellä päästä tilanteisiin. Ainoa pieni kritiikin kohde yksittäisen pelaajan rooliin oli Etuhun pieni höntyily. Kun Murphy pyöritti peliä nätisti, Etuhu ei oikein ehtinyt paikkaamaan välejä, vaan jäi ikäänkuin puoliväliin ja turhan usein saksalaiset pääsivät juoksemaan suoraa toppareita vastaan. Tästä on kuitenkin hyvä lähteä tavoittelemaan jatkopaikkaa, vierasmaali ei ole mikään mahdottomuus.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #480 : 05.04.2010 klo 10:57:17

Fulham 2 - 1 Wigan

Pisteet jäivät Craven Cottagelle toisen puoliskon maaleilla. Maalintekijöinä hieman yllättäen Okaka ja Hangeland. Valioliigassa sijoitus kauden päätteeksi 10-13.

Torstaitahan tässä jo odotellaan jännityksellä. Toivottavasti loistavasti sujunut eurotaival saa vielä jatkoa.
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #481 : 07.04.2010 klo 09:57:21

Nyt kuntokäyrä osoittaa taas ylöspäin, Roy piiskaa jengiä pelikuntoon kun kauden tärkein ottelu odottaa torstaina Saksanmaalla.

Oma pää pitää hoitaa erittäin tarkasti ja samaan malliin pitää Dzeko ja Grafite kurissa. Hangeland ja Hughes saavat ottaa kyllä tarkemmin erikoistilanteet ja katsoa peiliin tarkkaan.

Hangeland voisi jopa kostaa ja toistaa Wigan ottelun ratkaisuhetket Saksassa ja iskeä vierasmaalin kulmasta.

Joukkueen formaatio on hyvä ja loukkaantumisia ei ole ainakaan toivottavasti.

Zamoralla on akillesvaivoja mutta on toivottavasti kunnossa torstaina ja uskoisin, että Bobby ei jätä Saksan reissua väliin. Pantsil on palannut reservien kautta kentille ja David Elmillä on ollut virustartuntaa ja joutunut käymään sairaalan kautta.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 10:31:16 kirjoittanut raita »
Toni Polster

Poissa Poissa


Vastaus #482 : 08.04.2010 klo 10:21:05

Zamoralla on akillesvaivoja mutta on toivottavasti kunnossa torstaina ja uskoisin, että Bobby ei jätä Saksan reissua väliin. Pantsil on palannut reservien kautta kentille ja David Elmillä on ollut virustartuntaa ja joutunut käymään sairaalan kautta.

Nyt myös Dempsey loukkaantunut. Ilmeisesti illalla Wolfsburgia lähdetään kaatamaan Nevlandin ja Geran pelatessa kärjessä. Ihan täysin vakuuttunut en tilanteeseen voi sanoa olevani..
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #483 : 09.04.2010 klo 00:16:36

Wolfsburg - Fulham 0-1 yhteistuloksella 1-3. Ei tuohon ole oikein mitään sanottavaa kun koko peli oli niin täydellistä, että yksinkertaisesti en löydä oikeita sanoja kuvaamaan fiiliksiä. Cottagers menee semifinaaleihin ja on enää yhden otteluparin päässä Euroopan liigan finaalista. Ei tätä jumaliste olisi kauden alussa uskonut että keväällä ollaan tällaisissa fiiliksissä!
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #484 : 09.04.2010 klo 00:28:59

Nyt vituttaa jo armottomasti, etten paase finaaliin duunin takia :)
Eli todennakoisesti niin kay...mutta sehan olisi vain kruunu kesasta alkaneelle matkalle.
Pelia en nahnyt, kun ei ole rahaa menna pubiin eika kaistaa striimata, joten olin vain livetekstin
varassa. Mutta oli niin helpottava se ensimmainen maali, ettei tarvinnut edes olla huolissaan.

Nyt pakolliset hassuttelut (Liverpool, Wolves) pois alta ja sitten Hampurin kimppuun. Onneksi paasen
sentaan himamatsiin, joten eipa tartte yrittaa puhua seuraavana paivana...tai edes menna duuniin.

Nyt voi vittu naattia!
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #485 : 09.04.2010 klo 00:33:18

Aikamoisia jengejä on mökkiläiset pudottanu tähän mennessä: Shakhar Donetsk, Juventus ja Wolfsburg. Yks Hampuri menis tohon sakin jatkoksi kevyesti. Fulhamin bandwagonissa mennään.
Toni Polster

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 09.04.2010 klo 10:45:38

Onneksi ennakkokaavailut eivät pitäneet paikkaansa, vaan BZ saatiin kentälle. Ja tulostahan siitä tuli, huh huh, Bobby Zamora, Englannin kuumin hyökkääjä...eihän tuo nyt voi pitää paikkaansa... ;)
Dynamo#79

Poissa Poissa


Vastaus #487 : 09.04.2010 klo 15:55:04

Roy Hodgson on ostanut Fulhamin ;)

Hodgson iloinen välieräpaikasta                                       
                                       
 Fulhamin omistaja Roy Hodgson oli     
 odotetusti iloinen joukkueensa         
 selviydyttyä Eurooppa-liigan välieriin.
                                       
 - Olen riemuissani siitä, mitä olemme 
 saavuttaneet, ja mielestäni olemme     
 tehneet sen itsevarmasti ja tyylillä, 
 Hodgson sanoi BBC:n haastattelussa.   
                                       
 Arsenal ja Manchester United putosivat
 Mestareiden liigan välieristä, joten   
 Fulham ja Liverpool ovat ainoat euro- 
 kentillä jatkavat englantilaisseurat. 
                                       
 - Meillä ja Liverpoolilla on mukava   
 tunne olla välierissä, kun parhaat     
 joukkueemme eivät selvinneet välieriin
 Mestareiden liigassa, Hodgson iloitsi.

Lähde: www.yle.fi/tekstitv
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #488 : 09.04.2010 klo 23:44:57

Bandwagon vaan kasvaa tassakin topikissa, mikas siina :)
Tanaan tuli aamulla spostia, etta tiistaihin asti voin pitaa kausaripaikkani HSV-matsiin. Sinansa hyva etta odottavat
tuohon asti, silla tili sen verran miinuksilla ettei oikeastaan aiemmin voisi ostaa.
Miinusta tulee myos nousseesta hinnasta, £35, mutta kai nyt nuo roposet voi viela uncle Mo'n kirstuun tiputtaa.

Onko ketaan muita forumisteja tulossa tuohon matsiin?
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #489 : 10.04.2010 klo 03:38:19

Lainaus
Onko ketaan muita forumisteja tulossa tuohon matsiin?

Hyvin mahdollisesti. Tilasin Fulhamin membershipin muutama päivä sitten ja tarkotus ois nähdä vielä ainakin matsi Arsenalia vastaan. HSV -ottelu kiehtoo kovasti myös. Saas nähdä ennätänkö saamaan lippuja.
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #490 : 10.04.2010 klo 03:41:06

Hyvin mahdollisesti. Tilasin Fulhamin membershipin muutama päivä sitten ja tarkotus ois nähdä vielä ainakin matsi Arsenalia vastaan. HSV -ottelu kiehtoo kovasti myös. Saas nähdä ennätänkö saamaan lippuja.

No homoilut tietty privana, mutta aina valmiina pre-match pinttiin :D
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #491 : 12.04.2010 klo 11:16:21

Maksa-altaalta tuli tällä kaudella sitten 4 pistettä. Ei huono suoritus, jos Rafan enkelit selvittävät tiensä finaaliin niin mikäpä olisikaan hienompaa kuin Liverpoolin kyykyttäminen Europa Liigan finaalissa Fulhamin toimesta.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #492 : 13.04.2010 klo 19:24:50

Kyllähän Liverpoolin Mestareiden liiga haaveilut ensi kaudelle kaatui viimeistään nyt. Eihän se Fulhamin peli kovin yleisöystävällisen hyökkäävää ollut, mutta lopputulokset ratkaisevat.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #493 : 18.04.2010 klo 09:47:53

Fulham 0 - 0 Wolverhampton

Maaliton nyhväys mielenkiinnon jo vahvasti keskittyessä ensi torstain taisteluun. Miehitys oli nyt sen verran laadukas, ettei kukaan pääse tekemään FA:lle valitusta Royn lepuutteluista. Murphyn peli on kyllä ollut jo pidempään melko hirveää katseltavaa. Järkyttäviä harhasyöttöjä ja puolesta kentästä laukaisuja taivaan tuuliin.
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #494 : 18.04.2010 klo 10:07:07

Oli kyllä hyvin hajuton ja mauton välipeli eilen. Satuin vaihteeksi näkemään koko matsin kun menin paikalliseen urheilubaariin katsomaan tv:stä.

Selvästikin vain valmistaudutaan Hampurin kohtaamiseen.
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #495 : 18.04.2010 klo 10:39:23

Ei edes jaksaisi kommentoida eilista pelia... Wolvesin kannattajat olivat loistavia, laskin 16 bussia kun olin matkalla pubiin/kentalle. Duffin olisi pitanyt tehda se maali ja Danny Murphy oli huono.
Siina kommentit.
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #496 : 21.04.2010 klo 09:57:05

Jätkät lähtivät eilen keskipäivällä maareittejä pitkin kohti Hampuria ja saapuivat sinne sitten iltamyöhällä ilmeisesti, ainakin sellaista infoa sain että saapuivat perille ja nukkuvat nyt yön yli ja aloittavat valmistautumisen tänään huomiseen koitokseen.
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Fulham


Vastaus #497 : 22.04.2010 klo 09:59:21

Tuli muuten mieleeni, että Fulham ja Roy yrittivät hankkia aikaisemmin Van the Mania joukkueeseensa, mutta tämä kieltäytyi silloin "for footballing reasons".

Ei huvittanut entistä PSV:n, MunA:n ja Real Madridin miestä tulla pelaamaan Lontoon vanhimpaan jengiin jolla historiaa riittää jalkapallon saralla yli 130 vuoden mittaisesti. Todellisuudessa luulen, ettei palkkatarjouksessa ollut riittävästi kokoa ja siksi Ruud kieltäytyi.

No, eipä tuo haittaa sillä tänään Fulham iskee hyvän tuloksen, mahdollisesti jopa vierasvoiton Hampurista ja Nistelrooy ei saa mitään aikaan.
Cottager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema


Vastaus #498 : 22.04.2010 klo 15:13:13

Tuli muuten mieleeni, että Fulham ja Roy yrittivät hankkia aikaisemmin Van the Mania joukkueeseensa, mutta tämä kieltäytyi silloin "for footballing reasons".

Ei huvittanut entistä PSV:n, MunA:n ja Real Madridin miestä tulla pelaamaan Lontoon vanhimpaan jengiin jolla historiaa riittää jalkapallon saralla yli 130 vuoden mittaisesti. Todellisuudessa luulen, ettei palkkatarjouksessa ollut riittävästi kokoa ja siksi Ruud kieltäytyi.

No, eipä tuo haittaa sillä tänään Fulham iskee hyvän tuloksen, mahdollisesti jopa vierasvoiton Hampurista ja Nistelrooy ei saa mitään aikaan.

Muistan kylla nuo huhut Hevosnaaman tulosta meille. Sinansa ottamatta kantaa, niin olisi tietty toisen joukkueen valita kuin HSVn... :)

Itse en ole viela paattanyt mita tehda: lyonko paani tyynyn alle piiloon ja katson tulokset vai menisiko sittenkin pubiin katsomaan matsia (kun sita telkkaa ei ole)? Jannittaa niin perhanasti toi matsi ja vastavuoroisesti vituttaa, etten saanut lippuja kotimatsiin. Ei vaan ollut rahaa ostaa kun tulivat myyntiin ja kun tili tuli niin liput oli menneet. Pitaa toivoa, etta kaveri sairastuu tai jotain (heh).

e. ESPN nayttaa sen taalla, joten ehka sittenkin raahaan itseni tuohon pubiin. Ellei Poolin matsi tule joltain kanavalta, jolloin tietenkin se naytetaan...kele.

« Viimeksi muokattu: 22.04.2010 klo 15:49:14 kirjoittanut Cottager »
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #499 : 22.04.2010 klo 15:24:58

Ei tarvi ottelua katsoa. Canal+ haluaa tottakai näyttää mieluummin Liverpoolin loistavan kauden huipentumaa.

Juventus voiton jälkeen mikään ei ole mahdotonta ja loppujen lopuksi HSV kaatuu Craven Cottagella kuitenkin. Tulosveikkaus 1-1 (Zamora)

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 22
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa