FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.11.2025 klo 06:45:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 42 [43]
 
Kirjoittaja Aihe: Ruotsi  (Luettu 215234 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
nptuomin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu


Vastaus #1050 : 14.10.2025 klo 12:42:27

Mitenkäs se jatko sitten menee, kun Ruotsi ei tästä pääse suoraan jatkoon? Kansojen liigan C-tason voittajana kaksiosaiseen otteluun jotain Romaniaa vastaan sisuuntuneena uuden valmentajan kanssa, sieltä MM-kisoihin ja siellä kahdeksan parhaan joukkoon, ellei peräti välieriin ja pronssille?

Ei tule olemaan mitään kaksiosaista otteluparia mitään Romaniaa vastaan.

Ensinnäkin jatkokarsintaan kansojen liigan paikalla pääsevä maa on jatkokarsinta-arvonnan neloskorissa. Ensimmäiseksi tulee vastaan joku ykköskorin maa vieraskentällä ja voittaja kohtaa jonkun maan kakkos tai kolmoskorista. 50% arpatuurilla jälkimmäinen ottelu voi osua kotiin.
rysty

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, България & muut altavastaajat


Vastaus #1051 : 14.10.2025 klo 14:47:36

Tomassonin näytöt lienee nähty, eli olisi suorastaan järjetöntä olla antamatta herralle potkuja juuri tässä vaiheessa. Saumat kisoihin ovat edelleen ihan olemassa edellisen viestin faktoista huolimatta.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #1052 : 14.10.2025 klo 15:01:41

Aftonbladetin mukaan tanskalainen myyrä on vapautettu tehtävistään.
https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/Mn4kLo/jon-dahl-tomasson-sparkad-fran-sveriges-landslag
Molden enkeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri


Vastaus #1053 : 14.10.2025 klo 15:18:03

Mielenkiintoista nähdä kuka tulee tilalle. Graham Potter olisi ihan hauska nähdä Ruotsin peräsimessä. Uskon kuitenkin, että seuraava koutsi haetaan ihan Ruotsista. Olof Mellberg olisi vapaana? Allsvenskanista joku kaveri?
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #1054 : 14.10.2025 klo 15:22:19

Mielenkiintoista nähdä kuka tulee tilalle. Graham Potter olisi ihan hauska nähdä Ruotsin peräsimessä. Uskon kuitenkin, että seuraava koutsi haetaan ihan Ruotsista. Olof Mellberg olisi vapaana? Allsvenskanista joku kaveri?
Tanskalaisen jälkeen olisi loogista kokeilla suomalaista tai norjalaista. Eli Riveä tai Olea.

Mut eiköhän sieltä joku "freesi" kotimainen vaihtoehto kaiveta.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #1055 : 14.10.2025 klo 17:51:51

Paljollako ostaisivat Friisin? Ari Lahti nyt tarkkana!
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #1056 : 14.10.2025 klo 18:11:17

Potter on jo ehtinyt sanoa, että homma kiinnostaa. Olisiko sitten oikea mies hommaan? Ehkä enemmän sellainen seurajoukkuetta kasaava kaveri. Mutta varmasti hyvä vaihtoehto. Uskoisin että hän tai Mellberg siellä vahvimmilla.
Molden enkeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri


Vastaus #1057 : 14.10.2025 klo 18:12:21

Aftonbladet kirjoittaa, että Potter olisi kiinnostunut Ruotsin pestistä.

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/OoG7vE/graham-potter-oppnar-for-sverige?utm_source=iosapp&utm_medium=share

Potter sanonut myös, että tilit ja taskut on täynnä fyrkkaa ettei oo niin nuukaa vaikka vähän pienempää liksaa saisi Ruotsissa. Raha kun tuntui olevan ennakkospekulaatioissa esteenä tämän siirron toteutumisessa niin ehkä niin ei olekkaan.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat


Vastaus #1058 : 14.10.2025 klo 18:17:41

Mitenkäs se jatko sitten menee, kun Ruotsi ei tästä pääse suoraan jatkoon? Kansojen liigan C-tason voittajana kaksiosaiseen otteluun jotain Romaniaa vastaan sisuuntuneena uuden valmentajan kanssa, sieltä MM-kisoihin ja siellä kahdeksan parhaan joukkoon, ellei peräti välieriin ja pronssille?

Alimmasta korista neljän joukkueen polulle, josta kahden yksiosaisen ottelun voitolla kisoihin. Ei voi valitettavasti tulla San Marino vastaan.

Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #1059 : 14.10.2025 klo 18:40:00

Huvittavaa miten totaalisessa alamäessä Ruotsin maajoukkuefutis on ollut jo jonkin aikaa eri ikäluokissa suhteessa pelaajien esityksiin seuroissa. Aika monen ikäluokan pelejä olen vilkuillut ja jokaiseen peliin kyllä mennään valmiiksi hävinneinä.

Parhaillaan U21 pelaa kotona Puolaa vastaan ja 30 minsan kohdalla Puola johtaa jo 0-2. Tokihan sieltä on iso liuta pelaajia eri syistä poissa, mutta edellisen U21-ikäluokan tavoin vetävät kyllä todella huonosti. Lohkon vitossija tarjolla. Ja jatkuvasti pelaajia vaihtaa muihin maajoukkueisiin. Esimerkiksi tästä ikäluokasta Turkille menetetyt Vural ja Gul olisivat ihan vahvistuksia, tiedä sitten miksi eivät jatkaneet. Aika iso ero sitoutumisessa esimerkiksi Suomen vastaavaan ikäluokkaan verrattuna. Suomi vetää hyvin, vaikka siellä on pelaajia Kalmarista ja Värnamosta lähtien.

Ja keskustelu menee taas siihen kuinka huono ikäluokka on, vaikka seurapuolen suorittaminen kertoo ihan toista. Nytkin tuo tämän hetken U21-ikäluokka on ehdityy tuomita menetetyksi, vaikka siitäkin saa tarkemmalla silmäyksellä ihan mukiinmenevän avauksen aikaan.

                      Kusi-Asare
                       (Fulham)

         Njie      Svedberg.   Agbonifo
        (Torino)    (Celta)       (Basel)

                 Larsson      Bergvall
               (Frankfurt) (Tottenham)

Perez           Jeng        Zetterström Skoglund
(Zagreb) (Feyenoord) (SheffieldU). (Hammarby)

                           Bishesari
                         (IFK Göteborg)


Edellisestä U21-ikäluokasta melkien koko avauksen sai top5-sarjojen pelaajista, mutta ei edes Moldovaa saatu kaadettua. Aika kuvaavaa, että Tomasson oli ensimmäinen valmentaja, joka on Ruotsin maajoukkueesta erotettu. Ruotsissa keskustelu maajoukkueen ympärillä menee aika usein niin, että valmentaja on ok, mutta pelaajistossa on vikaa. Suomessa mielestäni keskustelu on päinvastainen. Aina on loistava ikäluokka, jonka valmentaja pilaa. Mutta ei nykyisen Ruotsin U21-maajoukkueen valmentajan jatkoa kyseenalaistettu, vaikka jäivät helpohkossa lohkossa kolmansiksi. Sopimukset lusitaan loppuun.

e. Ja on kyllä samaan hengenvetoon ihailtava Suomen U21:stä. Siellä ihan tasapäisesti vetää Espanjaa vastaan vaikka pelaajia on revitty Veikkauslliigaa, Värnamoa, Kalmaria ja Hollannin divaria myöten kentälle. Varmasti Suomellakin iso liuta poissaoloja, mutta asenne on kohdallaan. Pakko nostaa hattua tuolla porukalle kun katsoo Ruotsin vastaavaa.

« Viimeksi muokattu: 14.10.2025 klo 18:59:56 kirjoittanut Avspark »
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #1060 : 14.10.2025 klo 19:56:51

0-6 hävisi u21 Puolalle. 0-10 tuli takkiin tämän ikkunan otteluissa. On tuossa tiettyä alisuorittamista ilmassa sielläkin.
Molden enkeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri


Vastaus #1061 : 20.10.2025 klo 09:35:51

Done deal: Potter on Ruotsin uusi päävalmentaja

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/gwV7PL/officellt-graham-potter-sveriges-nya-forbundskapten
CCh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eberechi Eze, JB5, Gavi, Victor Boniface


Vastaus #1062 : 20.10.2025 klo 17:16:07

88% Aftonbladetin lukijoista on sitä mieltä että Potter on hyvä valinta.

Äkkiseltään on helppo olla samaa mieltä, sillä vaikea tuosta kovempaa nimeä on löytää. En ymmärtänyt Tomassonin valintaa ylipäätään.

Potter voi olla jopa hitti.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #1063 : 20.10.2025 klo 18:35:30

88% Aftonbladetin lukijoista on sitä mieltä että Potter on hyvä valinta.
...
Kyllähän tuohon velhon taitoja tarvitaankin
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #1064 : 21.10.2025 klo 18:12:26

Potterin maine Ruotsissa taitaa olla Östersundin aikojen peruja, ja onhan tuo melkoinen näyttö nostaa joukkue Jämtlannin metsistä vähitellen Allsvenskaniin ja vielä Eurooppa-liigaan. Vähän kuin joku tekisi Kajaanin Hakalle  saman Suomessa. Uraan kuuluu sitten flopit Chelseassa ja West Hamissa.

Mielenkiintoinen yksityiskohta on, että Graham Potter on syntynyt ja kasvanut Solihullissa Birminghamin kupeessa kuten Suzanne Innes-Stubb. Merkittäviin asemiin Pohjoismaissa on tuo "paremman väen" kaupunki ihmisiään työntänyt.
Röytän Karhu

Poissa Poissa


Vastaus #1065 : eilen kello 20:32:23

GAISin kolmekymppinen Gustav Lundgren oli yllätysvalinta Potterin ekaan maajoukkueeseen. Pitkään alasarjoissa, vasta 26-vuotiaana Superettaniin ja viime vuonna Allsvenskan-debyytti. Malmön Taha Ali oli myös valittu, mutta joutui jättämään reissun väliin, tilalle pitkästä aikaa Emil Forsberg.

 
Sivuja: 1 ... 42 [43]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa