FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.11.2025 klo 09:54:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 43
 
Kirjoittaja Aihe: Ruotsi  (Luettu 214484 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #400 : 15.12.2009 klo 01:16:23

Eikös A.Farnerud joutunut penkille jonkun lehtilausunnosta syntyneen kahnauksen takia? Sanoi ainakin utse kyseessä olleen väärinkäsitys ja kielsi arvostelleensa valmentajaa. Eiköhän tuo talvella siirry pois kun taitaa ollaa joukkueen, vai oliko koko Tanskan liigan kovapalkkaisin pelaaja. Muistaakseni jostakin luin sellaista.


Ainakin viime vuonna Farnerud oli tosiaan koko liigan kovapalkkaisin pelaaja, itse taisin joskus siitä Tanska-topicissa mainita. ;) Mies tippui kyllä avauksesta jo ennen kuin tuo lehtilausuntojupakka sattui, mutta ei se tilannetta ainakaan parantanut.
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #401 : 15.12.2009 klo 01:20:30

Tom Söderbergillä on hyvä kausi takana ja ennenkaikkea kehityskäyrä on sopivan suuntainen. Vasta v. 2008 hän nousi Superettanissa avauksen vakionimeksi pelaten 13 ottelua. Sitä ennen hänestä yritettiin tehdä kärkipelaajaakin, kun puolustukseen eivät näytöt riittäneet.

Hyvä katkomaan hyökkäyksiä ulottuvana pelaajana jaloilla ja luonnollisesti pääpelissä. Suurin puute pelinavauksessa ja siinä on varmaan paljon parannettavissa maltin kautta kun hän on molempijalkainen.

Toinen Häckenin pelaaja eli Ranégie oli enemmän yllätys, sillä hänellä oli pitkä kuiva kausi kevään jälkeen. Köyhän miehen Zlatan, jolla ei ole vielä tähän mennesä ollut kahta peräkkäistä ehjää harjoituskautta takana, joten potentiaalia myöskin hänellä on kehittyä edelleen.

Erik Friberg ja Christoffer Källqvist eivät varmasti olleet tasoltaan kaukana mj-paikasta, mutta vastaavasti paljon mielenkiintoisempia tulevaisuuden nimiä tuomaan leveyttä on tarjolla runsaasti.

Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #402 : 15.12.2009 klo 11:53:24

Friberg on kyllä hyvä. Näytti joissakin peleissä vähän köykäiseltä kaksinkamppailuissa, mutta en nähnyt hirveän paljon Häckeniä tositoimissa viime kaudella. Ehkä eniten jäin kaipaamaan Kalmarin Tobias Erikssonia tähän ryhmään. Todella laadukas pelaaja ja sopivan ikäinen talvimaajoukkueeseen. Jossain huhuttiin jo siirtoa PSV:hen tammikuussa. Ehkä Hamren tuntee paremmin Norjassa ja Tanskassa pelaavat ja ei ole nähnyt tarpeeksi Erikssonia pelaamassa.
shots

Poissa Poissa


Vastaus #403 : 15.12.2009 klo 12:09:11

Ehkä eniten jäin kaipaamaan Kalmarin Tobias Erikssonia tähän ryhmään. Todella laadukas pelaaja ja sopivan ikäinen talvimaajoukkueeseen. Jossain huhuttiin jo siirtoa PSV:hen tammikuussa. Ehkä Hamren tuntee paremmin Norjassa ja Tanskassa pelaavat ja ei ole nähnyt tarpeeksi Erikssonia pelaamassa.

Molemmat ovat kotoisin Ljusdalista joten Hamren tietää kyllä Tobben taidot perinpohjin.

edit. Niin vaikkei Hamren tietenkään ole viime vuosina Allsvenskanissa valmentanut, pitää mies yhteyttä kotiseudulleen varsin paljon yhteyttä ja on vieraillut paikallisten seurojen junnujengien luona, jopa silloin kun Tobbe vielä edusti keltapaitoja. Eikä tuolta suunnaalta hirveästi noita pelaajia ole Allsvenskaniin tullut, joten aivan varmasti on oman kylän pojan uraa seurattu tarkasti.
« Viimeksi muokattu: 15.12.2009 klo 12:18:43 kirjoittanut shots »
shots

Poissa Poissa


Vastaus #404 : 08.01.2010 klo 13:27:15

No niin, tulihan se Erikssonin nimeäminen maajoukkueeseen.

http://www.barometern.se/sporten/kalmar_ff/tobias-eriksson-i-landslaget(1713728).gm?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+bot-sport+%28BOT+Sporten%29
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #405 : 19.01.2010 klo 23:21:51

Huomenna mukana seitsemän debytanttia ja Hamrénin mukaan ryhmä on jaettu melko tasaväkisesti kahtia ja lauantaina Syyriaa vastaan ovat sitten uudet miehet avauksessa (pl. kapteeni Anders Svensson).

Lainaus
20 januari 2010, 19.30 (16.30 svensk tid)
Seeb Stadium, Muskat
Oman-Sverige

Sveriges startelva: Daniel Örlund - Mikael Lustig, Per Karlsson, Tom Söderberg, Mikael Dorsin - Sebastian Eriksson, Anders Svensson - Guillermo Molins, Pontus Farnerud, Emir Bajrami - Daniel Larsson.

Ersättare: Johan Dahlin, Kristoffer Nordfeldt, Viktor Noring - Michael Almebäck, Joel Ekstrand, Emil Johansson, Erik Lund, Tobias Eriksson, Alexander Farnerud, Samuel Holmén, Stefan Ishizaki, Mathias Ranégie.

Matchen sänds i TV4.
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #406 : 20.01.2010 klo 20:29:59

Oman-Ruotsi 0-1. Ehkäpä väsynein ottelu vuosikymmeniin. Epätasaisella kentällä hölkkäilty peli olisi ollut hyvä näytön paikka monelle Ruotsin pelaajalle, mutta aika harva innostui taistelemaan paikasta tulevissa maajoukkueissa. Svenssonin maali oli hieno ja Bajrami väläytteli pari kertaa nopeuttaan. Lustig oli ok. Karlsson-Söderberg topparipari päästi vastustajan turhan moneen maalipaikkaan. Daniel Larsson ei luonnollisesti sovi yksinäisen kärjen rooliin.

Pelin hauskin mies oli tuomari, joka ei sallinut yhtään kaksinkamppailua käytävän. Tuomarit olivat Omanista ja Syyriasta. Täytyy toivoa, että tuo ei ole normaali tuomarilinja ko. maiden liigoissa. Kerran tuomari näytteli vihaista juostessaan puhuttelemaan Holmenia.
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #407 : 20.01.2010 klo 23:10:53

Toisen jakson ehdin nähdä ja kuulemma Oman oli myös vahvasti varamiehinen. Voitosta tuli sentään vähän nostetta alas vajonneeseen rankingsijoitukseen.

Hamrénin kommentteja en ole kuullut, mutta edeltäjäänsä enemmän satsataan nopeuteen hyökkäyksissä.

Tom Söderberg pelasi mielestäni hyvin ja toinen itselleni mielenkiintoinen pelaaja eli Ranégie osoitti jo lyhen ajan aikana pystyvän tuovan "painoa" hyökkäykseen.
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #408 : 23.01.2010 klo 23:10:01

Mathias Ranégie onnistui kolmannessa paikassaan tasoittamaan loppuminuuteilla Syyria vastaan, kun Johan Dahlin oli lahjoittanut avausosuman vieraille jo ottelun alkuminuuteilla.

Syyria oli Omania parempi vastustaja ja ruotsalaisten yhteispeli ymmärrettävästi ontui. Osakkeitaan paransivat eniten Lustig, Bajrami sekä Almebäck. Ranegie myöskin saa olla yksinäisenä kärkenä suurimman osan pelanneena tyytyväinen työmääräänsä. Dorsin RBK-pelaajana sai taas ylimääräisen näyttöpaikan, jonka käytti jälleen huonosti hyväkseen.

http://svt.se/2.21865/1.1859154/blekt_sverige_fick_1-1_mot_syrien?lid=puff_1859112&lpos=rubrik
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #409 : 24.01.2010 klo 14:12:18

Dorsin tuli kentälle Johanssonin loukkaannuttua 20 min kohdalla. Pidän Dorsinia ihan hyvänä pelaajana, mutta -81 syntyneen vasemman pakin roikuttaminen näissä peleissä on pikkaisen outoa kun -85 syntyneet Safari ja Wendt ovat mielestäni selkeästi edellä.

Ranegielle maali oli varmasti helpotus. Mies väläytteli muutaman kerran, mutta vaikutti kokonaisuudessa hiukan eksyneeltä, niin kuin useimmat pelaajat ensimmäisessä maaottelussaan.

Parasta antia oli mielestäni topparipari, varsinkin Almebäck. Tuli 90-luvun alku ja Jocke Björklund mieleen. Hamren haluaa pelata korkealla linjalla ja siihen kuvioon Almebäck sopii nopeutensa ansiosta. Ruotsin hyökkäyspeli on viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana toiminut parhaiten silloin kun puolustuslinjassa on ollut juoksunopeutta. Oikeastaan ihan sama ketä kärjessä on viilettänyt, jos puolustajien nopeus 1vs 1 -tilanteissa on riittänyt ja toinen keskikentän keskustan mies on voitu vapauttaa hyökkäävämpään rooliin. 1992-1994 joukkueiden hyökkäyspelin loisto perustui Bjärred-Jocke toppariparin nopeuden hyökkäyspelille suomiin mahdollisuuksiin. 2000-luvun alun siilipuolustus johtui hidastuneen Bjärredin vaatimasta lisäsuojasta keskikentällä. Hyökkäys parani 2004 kisoja kohti tultaessa. Mellberg-Lucic kaksikko oli siinä iässä oikeasti erittäin nopea jalalla. Myös IFK Göteborgin menestysvuosien reseptoi perustui nopeisiin puolustajiin. Tämän oman kvasitieteellisen historiantutkimuksen ja holistisen jalkapallonäkemyksen valossa kannatan Almebäckin nostamista maajoukkueen toppariksi mahdollisimman pian.
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #410 : 07.02.2010 klo 16:02:12

Kai tuo karsintalohko on Ruotsin kannalta niin lähelle unelmalohkoa kuin voi päästä.

Ykköskorista vältettiin ylivoimainen Espanja, yleensä Ruotsille pahat Saksa ja Venäjä, sekä Kroatia, joka balkankammoiselle Ruotsille on aina paha. Capellon Englantikaan ei houkutellut. Jonkun brittiurpon valmentama Englanti olisi tietenkin ollut helppo, niin kuin viimeiset 43 vuotta ovat osoittaneet. Vastaan arvottua Hollantia vastaan pelit ovat sujuneet kohtalaisesti. Hollanti on kova, mutta jollakin tavalla heidän laituripelinsä on Ruotsin aluepuolustukselle vähemmän myrkyllistä kuin Venäjän jatkuva paikanvaihto ja vipellys.

Kolmoskorista Suomi oli varmasti paras mahdollinen. Joukkue on ikääntynyt ja 80-luvulla syntyneistä ainostaan Eremenko ja Moisander saavat säännöllistä peliaikaa hyvän eurooppalaisen tason joukkueessa. Tietenkin paikallislataus tasoittaa voimasuhteita.

Unkari on vähän kaksijakoinen vastustaja. Nuoret saivat juuri pronssia ja joukkue on vahvistunut muutenkin vuosi vuodelta. Ehkä nämä karsinnat tulevat Unkarille vielä liian aikaisin. Neloskorissa oli paljon pahempiakin joukkueita. Belgian nuoret lienevät jo kypsiä tekemään tulosta.

Moldovan ja San Marinon täytyy kaatua. Niissäkin koreissa oli lukuisia sekä urheilullisesti että logistisesti pahempia vastustajia.


Paljonhan tuossa on vielä aikaa ja kysymysmerkkejä ennen karsintoja. Ilman Zlatania joukkue on pärjännyt ennenkin, Hamrenilla on muutenkin töitä kokoonpanon löytymisessä. Mielestäni pelaajatilanne on parempi kuin kertaakaan 15 vuoteen, vaikka Ruotsin futislehdistö jatkaa aina omalla negatiivisella linjalla sinnekin levinneen isojen maiden tarpeettoman ihailun säestämänä. Viime kisat jäivät väliin ennen kaikkea liian myöhäiseksi venyneen valmentajan vaihdon takia. Pelaajisto oli parempi kuin vuosiin, mutta henki kymmenen vuotta jatkuneen saman komennon takia huono ja pelaajisto urautunut erilaisiin klikkeihin.

Nyt maajoukkueen portteja kolkuttelevat Djuric(Zurich), Wendt(Köpis), Safari(Basel), Elm(Heerenveen), Granqvist(Groningen) ja Lustig( Rosenborg) siirtynevät isompiin sarjoihin kesällä. Hyökkääjäpuolella on paljon kysymyksiä Zlatanin jatkamisen lisäksi. Elmander ja Rosenberg ovat juuri nyt yössä. Berg on tehnyt suhteellisen vähän maaleja. Toivosenkin kausi on ollut hieman nihkeä, vaikka onkin kolmantena Hollannin maalipörssissä. Hyvä pelaaja kuitenkin.

Mielenkiintoista nähdä miten Hamren suhtautuu Henok Goitomiin. Teki viime kaudella kymmenen La Liga-maalia, vaikka oli neljäsosan kaudesta loukkaantuneena. Toipunut juuri vammoistaan ja on saanut tehoja kaikissa kolmessa pelaamassaan ottelussa, tietenkään Almeria ei kuulosta maajoukkuepelaajan seuralta. Luulisi silti edes kokeilevan. Myös Ajaxin pelaavaan kokoonpanoon palannut Rasmus Lindgren kannattaisi testata. Gustav Svensson saattaa saada myös näyttöpaikan.

Laitureista Molins ja Bajrami ovat seurasiirron ja läpimurron kynnyksellä. Perinteisesti Allsvenskanin kevät sytyttää 1-2 pelaajaa kolkuttelemaan maajoukkueen rinkiä. Wilhelssonin Hamren kaivanee takaisin ja se ele parantaa varmasti Zlataninkin mukaan tulon mahdollisuutta. Lagerbäck yritti aina ohjailla pelaajiensa seurasiirtoja. Lagerbäck otti itseensä kun Wilhelmsson lähti rahastamaan Lähi-Itään sen sijaan, että olisi jatkanut Euroopassa. Vaikea sitten sanoa mikä vaikutus pelaamisella siellä on ollut miehen tasoon.

On siinä monta kysymysmerkkiä ja lopulta päivän kunto ratkaisee nämä epävarmat ringin täyttäjät.


« Viimeksi muokattu: 07.02.2010 klo 17:02:28 kirjoittanut Avspark »
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 07.02.2010 klo 18:57:55

Lohkoarvontaan voi olla tyytyväinen ja sen Anders Svensson TV4:n lähetyksessä tiivisti hyvin ja futiskansa varmasti on myöskin samaa mieltä. Median puolella jotkut tekevät iltapäivälehtijournalismia ja eri kommenttiosastoilta löytää myöskin monenkirjavaa satoa.

Jos vähintään lohkokakkoseksi ei Ruotsi selviä, niin ei sillä tosiaankaan olisi mitään tekemistä itse lopputurnauksessa. Toivottavasti ainakin Moldovassa saadaan pelata hyvien säiden aikaan ja Ullevilla näkisin mielellään ottelun Suomea vastaan, vaikka liiton nykylinjan tuntien jo alimman korin maan saaminen pitää ottaa suurella kiitoksella vastaan. Laitoin kuitenkin varmuuden vuoksi mailin eräälle paikalliselle toimittajalle, kun vielä maajoukkuueen taustalta löytyy monta länsirannikon miestä.

Jos suomalaispelaajat syttyvät Ruotsin kohtaamisesta, niin samaa pitää sanoa Hollannin herättämästä mielenkiinnosta. Revanssin paikka ja ei todellakaan mikään pahin mahdollinen vaihtoehto ykköskorista. Edellyttäen tietysti Hamrénin muutostyön onnistumista ja kurssin kääntymistä kun suunta on ollut jo vuosia laskeva.
OVO

Poissa Poissa


Vastaus #412 : 07.02.2010 klo 22:12:46

Selventäkää joku tuota case-Zlatania? Miksi ei pelaisi seuraavissa karsinnoissa, riitaantumista valmennusjohdon kanssa vai? Ihan pihalla oon ollu asian suhteen.
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #413 : 07.02.2010 klo 22:34:45

Selventäkää joku tuota case-Zlatania? Miksi ei pelaisi seuraavissa karsinnoissa, riitaantumista valmennusjohdon kanssa vai? Ihan pihalla oon ollu asian suhteen.

Motivaatio-ongelmat ovat pääsyynä ja elokuussa sitten tiedetään lopullinen kanta. Ei hänen mahdollisen paluun varaan mitään lasketa.
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #414 : 08.02.2010 klo 00:09:12

Selventäkää joku tuota case-Zlatania? Miksi ei pelaisi seuraavissa karsinnoissa, riitaantumista valmennusjohdon kanssa vai? Ihan pihalla oon ollu asian suhteen.

Zlatan ei ole isokokoisena pelaajana palautunut otteluruuhkista ja siksi kieltäytynyt treenipeleistä. Ymmärrän hyvin, sillä otteluruuhka on aivan eri tasolla muihin Ruotsin pelaajiin verrattuna.

Ei siinä suurempaa riitaantumista ole, hyytymistä vain. Lagerbäckin yli kymmenvuotisella kaudella joukkueen into lopahti vuosi vuodelta. Joukkueen sisällä oli klikkejä ja miehistö ei vaihtunut tarpeeksi, kun valmentajakaan ei vaihtunut. Se hyydytti myös monet näistä tähtipelaajista maajoukkueen suhteen. Viime kisojen ja karsintojen huono menestys oli 90 prosenttisesti kiinni tästä henkisestä lopahtamisesta muutoksen puutteessa. Materiaaliin se ei kaatunut. Joukkue puolusti viime karsinnoissa hyvin, mutta mielikuvitus puuttui. Viime karsinnoissa 10 La Liga -maalin Henok Goitom oli yhdeksäs vaihtoehto hyökkääjäksi. 2000 karsintoihin tuon tason kärjestä olisi annettu vasen käsi, mutta niin vain karsinnat sujuivat hyvin, kisat tosin eivät.

Ei Zlatan ole myöskään korvaamaton. Viime vuosien parhaat pelit, esim. toissa karsintojen 2-0 kotivoitto Espanjasta, pelattiin Elmander-Allbäck -kaksikolla. Kyllä minä silti luulen, että Zlatan on mukana syksyllä karsinnoissa. Zlatan, Mellberg ja Wilhelmsson muodostavat eräänlaisen kaverikolmikon maajoukkueessa ja näillä näkymin Olof ja Chippen ovat mukana. Se vaikuttaa myös Zlatanin päätökseen. Ja kyllä Nike painostaa kaikilla mahdollisilla keinoilla nimikkourheilijansa EM-sirkukseen.
« Viimeksi muokattu: 08.02.2010 klo 01:08:31 kirjoittanut Avspark »
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 17.02.2010 klo 23:09:53

Lainaus
Spelprogram
2010
3 september: Sverige-Ungern, San Marino-Holland, Moldavien-Finland
7 september: Sverige-San Marino, Holland-Finland, Ungern-Moldavien
8 oktober: Moldavien-Holland, Ungern-San Marino
12 oktober: Holland-Sverige, San Marino-Moldavien, Finland-Ungern
17 november: Finland-San Marino

2011
25 mars: Ungern-Holland
29 mars: Sverige-Moldavien, Holland-Ungern
3 juni: Moldavien-Sverige, San Marino-Finland
7 juni: Sverige-Finland, San Marino-Ungern
2 september: Ungern-Sverige, Holland-San Marino, Finland-Moldavien
6 september: San Marino-Sverige, Finland-Holland, Moldavien-Ungern
7 oktober: Finland-Sverige, Holland-Moldavien
11 oktober: Sverige-Holland, Moldavien-San Marino, Ungern-Finland

Allbäck kertoi ennen arvontaa Ruotsin haluavan helpon vastustajan viimeiseen otteluun, joten en usko että esim. Suomen ja Hollannin kohtaaminen lopussa muutaman päivän sisällä tyydyttää.

Råsundalla varmaan pelataan kaikki muut paitsi San Marinoa vastaan. Ihan periaattesta Ulleville en tuota peliä haluaisi vaan ennemmin vaikka Malmön stadionille.
Nybergin poika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: korv eller fotboll?


Vastaus #416 : 18.02.2010 klo 15:24:18

6.6. Sveriges nationaldag
7.6. Sverige-Finland

Juhlahumua luvassa
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #417 : 23.02.2010 klo 22:57:39

Ruotsin ryhmä Wales-otteluun (3/3 TV4 Sport) on julkaistu ja ainoa suurempi yllätys Jonas Olssonin valinta ensimmäisen kerran mukaan. Chippen Wilhelmssonille oli jo ennakoitu nättömahdollisuutta ja Seb Larssonin on mukana puolustajana. Talvimaajoukkueesta siis jatkoon vain Taco Svensson ja Micke Lustig.

Samalla liitto ilmoitti sopineensa kahdesta uudesta harjoitusottelusta. Bosnia kotona 29 toukokuuta ja Valko-Venäjä vieraissa 2 kesäkuuta.

Målvakter:
Andreas Isaksson, PSV Eindhoven
Eddie Gustafsson, FC Red Bull Salzburg

Försvarare:
Andreas Granqvist, FC Groningen
Sebastian Larsson, Birmingham
Daniel Majstorovic, AEK Aten
Olof Mellberg, Olympiakos
Jonas Olsson, West Bromwich
Behrang Safari, FC Basel
Oscar Wendt, FC Köpenhamn

Mittfältare/anfallare:
Marcus Berg, Hamburg
Rasmus Elm, AZ Alkmaar
Viktor Elm, Heerenveen
Johan Elmander, Bolton
Tobias Hysén, IFK Göteborg
Kim Källström, Lyon
Anders Svensson, Elfsborg
Ola Toivonen, PSV Eindhoven
Pontus Wernbloom, AZ Alkmaar
Christian Wilhelmsson, Al-Hilal
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #418 : 01.03.2010 klo 18:32:28

Litmanen se on Zlataninkin opettanut pelaamaan

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2010030111222285_jp.shtml
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #419 : 03.03.2010 klo 13:10:37

Ruotsin U21 voitti eilen vieraissa Portugalin 2-0. Portugal hallitsi alussa, mutta peli tasaantui ja lopulta Ruotsi loi paremmat paikat. Fejzullahu teki 1-0 komealla volleylla ja Avdic puski 2-0 kulmasta. Ruotsin suorituksen arvoa nostaa joukkueen varamiehisyys. Poissa normaalisti mukaan mahtuvista R. Elm(pelasi edellisen karsintapelin ja pelannee myös kesäkuun pelit), Molins, Ekdal, Landgren, Almebäck, Sudic, Ekstrand, Mi. Albornoz, S. Eriksson, Mårtensson, M. Nilsson ja Söder. Halmstadin Raskaj ei ole vielä edustuskelpoinen. Poissa siis kaikki neljä vakiotopparia ja keskustan kk-miestä.

Tämä oli tietenkin yksi harjoituspeli, mutta toisaalta tämä on ensimmäinen u21-ikäluokka kun Ruotsilla on mahdollisuus valita pelaajisto tilanteessa, jossa melkein 40 pelaajaa on pelannut jo pari vuotta hyvissä joukkueissa isossa vastuussa Allsvenskania tai sitä parempaa sarjaa. Toisaalta tilanteeseen on vaikuttanut Allsvenskanin tason lasku, mutta kenties vielä enemmän asennemuutos nuorten peluuttamisessa. Allsvenskanissa ei eletä enää siinä harhakuvitelmassa, että 22-vuotias on nuori.

Omasta mielestäni tämä on jo kolmas hyvä ikäluokka putkeen. Välieräpaikan saavuttaneesta 86-87-joukkueesta Norjaa ja Tanskaa pidemmälle ovat ponnistaneet toistaiseksi Berg, Toivonen, Bjärsmyr, Wernbloom, Bengtsson ja Harbuzi. Lustig, P. Karlsson ja G. Svensson siirtynevät kesällä.

84-85 ikäluokka teilattiin Ruotsissa kelvottomaksi. Joukkue putosi jatkokarsinnassa kisoissa finaaliin menneelle Serbialle. Toki romahdus putoamiseen 3-0 vierasvoiton jälkeen ei ansainnutkaan suitsutusta, mutta ei se ikäluokka silti huono ollut. U21-karsinnat ovat enemmän arpapeliä kuin miesten karsinnat, sijoitussysteemi ontuu ja nuorten lohkojen tasoerot ovat valtavat(vrt. Suomen kahta edellistä lohkoa). 84-85 -ikäluokka ei päässyt kisoihin, mutta niistä pelaajista Granqvist(Groningen), Larsson(Birmingham), Elm(Heerenveen), Djuric(Zurich), A. Johansson(Göteborg), Wendt(Kööpenhamina), Safari(Basel), Holmen(Bröndby) ja muutama muu siirtynevät ensi kesänä parempiin seuroihin. Ehkä A. Farnerudkaan ei ole vielä menetetty tapaus ja Ranegiesta saattaa tulla myöhäisherännäinen. Henok Goiton teki viime kaudella 10 maalia La Ligassa.

88 jälkeen syntyneiden ikäluokka on vielä edellisiäkin parempi. Silti Ruotsissa jupistaan jatkuvasti maajoukkueen tulevaisuudesta. Kannattaisi avata silmät. Zlatan(jos palaa), Elmander ja Rosenberg(jos löytävät itseluottamuksen) sekä Källström ja Isaksson jatkanevat vielä muutamat karsinnat ja jo nyt on nähtävissä että 84-92 syntyneistä nousee riittävä määrä tarpeeksi laadukkaita pelaajia. Olen seurannut Ruotsin maajoukkuetta 20 vuotta ja koskaan tuleva pelaajatilanne ei ole näyttänyt näin hyvältä. Samaan aikaan jeesustelu ruotsalaisen jalkapallon surkeudesta on voimakkaampi kuin koskaan. Kumartelu ns. isojen maiden suuntaan vain pahenee. Ruotsalaisiin verrattuna suomalaiset eivät tiedä negatiivisesta asenteesta mitään. Ruotsalaiset haukkuvat omaa jalkapalloaan ja sen historiaa minkä ehtivät, vaikka maalla on enemmän MM-mitaleita kuin Englannilla, Espanjalla ja Venäjällä yhteensä.

On totta, että Allsvenskanin joukkueet eivät pärjää tarpeeksi hyvin Euroopassa. Eivät tietenkään pärjää kun mestari vaihtuu joka vuosi ja yhteensä 70 pelaajaa pelaa Tanskassa, Norjassa ja Hollannissa ja 20 pelaajaa nuorisoammattilaisina suurten seurojen akatemioissa. Ei tarvita yliopistotutkintoja  huomatakseen, että Pohjoismaiden parhaat joukkueet ovat täynnä ruotsalaisia. FCK(4), Bröndby(5), Rosenborg(4), Molde(3), Stabaek(4) jne. Enemmän Norjan ja Tanskan pitäisi huolestua pelaajatilanteestaan.

Maajoukkue ei päässyt kisoihin, mutta pelaajisto on parempi kuin 2000, 2006 ja 2008 kisoihin päässeet joukkueet, eikä paljon huonompi kuin 2002 tai 2004 -kisojen joukkueet. Merkittävin syy huonoihin karsintoihin oli kaavoihin kangistuminen 12 vuotta jatkuneessa Lagerbäck-komennossa. Lasse on loistava valmentaja, mutta oli virassa ainakin neljä vuotta liian pitkään.

Ruotsi saavuttaa kymmenen vuoden sisällä välieräpaikan arvokisoissa, mikäli joukkuepelaaminen säilyy näiden uusien yksilöiden kanssa edes lähellä nykyistä tasoa. Hyvästä pelaajatilanteesta huolimatta fakta on se, että näillä ns. isoilla tulee aina olemaan parempi pelaajisto. Sitä eroa Ruotsin on kompensoitava yhtenäisyydellä. Sama koskee Suomea.
« Viimeksi muokattu: 03.03.2010 klo 18:29:47 kirjoittanut Avspark »
Josef K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt


Vastaus #420 : 03.03.2010 klo 14:39:33

Ruotsin vahvuushan on ollut kohtuullisen peruslaadukas pelaajamateriaali, joka on lisäksi hallinnut pelitavan täydellisesti. Laitapakiksi on voitu heittää jokuallsvenskanjyrä ilman, että joukkueen kokonaistaso on siitä juuri kärsinyt.

Tämän lisäksi Ruotsilla on ollut muutama huippuyksilö mallia Ljungberg, Larsson ja Zlatan, jotka ovat sitten nostaneet joukkueen harmaan keskinkertaisuuden yläpuolelle. Varsinkin kalsarimallilla taisi Lagerbäckin menestysvuosina olla erittäinkin tärkeä merkitys.

Mutta mitä nyt keksitään, kun starat ovat eläkkeellä?
Avspark

Poissa Poissa


Vastaus #421 : 03.03.2010 klo 15:47:01



Mutta mitä nyt keksitään, kun starat ovat eläkkeellä?

Se on totta, että jonkun näistä melkein staraosastolle breikkaamisen kyynyksellä olevan pitää ottaa se askel oikeasti. Ja näiden uusien starojen on oltava hyökkäyspään pelaajia. Ruotsihan puolustaa kohtuullisesti vaikka linjassa olisi neljä mummoa Söderin kauppahallista. Hyökkäyspään pelaajista lähimpänä staraosastoa ovat varmaankin R. Elm, Bajrami, Toivonen ja Berg, vähän nuoremmista Söder, Guidetti tai Bärkroth. Tällä hetkellä näitä läpimurron kynnyksellä olevia pelaajia on hieman enemmän kuin ennen ja siksi toivo 1-3 staran syttymisestä on hieman suurempi.

Zlatan on kyllä todennäköisesti syksyllä mukana. Uskon ainakin niin. Kyllähän se poisjäänti koski näitä treenipelejä. Myös paras kaveri Wilhelmsson on jälleen mukana. Ulkojalkapalloilulliset asiat vaikuttavat myös. Zlatan on yksi Niken suurimpia mainoskasvoja ja Barca on Niken joukkue. Eiköhän sieltä kenkäjätin suunnalta tule painostusapua Hamrenille, kun Nike haluaa kaikki kasvonsa sinne mainokseen kikkailemaan. Valitettavasti nämäkin asiat nykyään vaikuttavat. Vaikka Zlatanin palkalla on myös mahdollista sanoa ei, jos oikeasti siltä tuntuu.
« Viimeksi muokattu: 03.03.2010 klo 15:50:04 kirjoittanut Avspark »
shots

Poissa Poissa


Vastaus #422 : 03.03.2010 klo 23:44:45

Wales - Ruotsi, 45 min. 0-1 (Elmander)

http://www.atdhe.net/14242/watch-wales-vs-sweden
Hisingen

Poissa Poissa


Vastaus #423 : 18.03.2010 klo 22:16:23

Ruotsi pelaa 17 marraskuuta kotona Saksaa vastaan. Pelipaikka selviää myöhemmin, mutta nyt jos koskaan olisi Malmön vuoro järjestää A-maaottelu.
http://svenskfotboll.se/arkiv/landslag/2010/03/herr-tyskland-gastar-sverige-17-november/
Bo-Göran

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Itävaltalaiset ja lauttasaarelaiset perinneseurat


Vastaus #424 : 18.04.2010 klo 17:37:56

Lainaus
Das Horror-Foul an Eddie Gustafsson überschattet eine gute Halbzeit der Linzer. Kragl bricht dem Torhüter wohl das Waden/Schienbein, bekommt dafür nur die Gelbe Karte. Immerhin entschuldigt sich der LASK-Spieler sofort nach Pausenpfiff bei Gustafsson. Der wartet kurz nach Auswechslung auf den Transport ins Krankenhaus. Eine ganz schlimme Aktion.

Sen verran nyt kerrottakoon, että maajoukkueen kakkosmaalivahti Eddie Gustafsson on loukkaantunut vakavasti parhaillaan meneillään olevassa LASK Linz-Red Bull Salzburg -pelissä. Sääriluu katkennut yhteentörmäyksen seurauksena samalla tavalla kuin Henke Larssonilla aikanaan. Näytti TV-kuvassa todella ilkeältä.

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 43
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa