Juve 09/10: surffailevien tissiposkien seikkailu Serie A:n ihmemaassa.
Nyt sitten turpaan Barilta vieraissa 3-1 maan mainion CL-esityksen jälkeen.
Miten ihmeessä on mahdollista, että Juvella pelaa avauksessa Molinaro-Tiago-Poulsen-Amauri..ja Legro. Onko tämä nyt joku vitsi? Maksaako joku Juven johdolle, tahallisista tappioista? Munaton tissiposkilauma hölköttelee kentällä eikä vaivaudu edes näennäisesti yrittämään.. ei hitto mitä paskaa.
Trez teki taas mitä piti. Haisteli maalipaikan ja tyrkkäsi pallon maaliin.. asia mitä mm Amauri ei millään osaa. Trez on Chiellinin, Marchision ja Buffonin ohella ainut pelaaja joka tältä kaudelta saa hyvän arvosanan. (joo Marchisiolta paska peli eilen ja karmea virhe)
Eikö Amauri-Tiago-Molinaro ole jo todettu monta kertaa liian huonoiksi pelaajiksi.. miksi niitä vielä roikotetaan kentällä?? Tiago alkaa olla ylhäisessä yksinäisyydessään Serie A:n suurimpana floppina ever. Amauri nyt vaan ei ole koskaan osannut tehdä maaleja. Molinaro taas.. no on Molinaro, niin luokaton puolustaja kun olla ja voi.
Poulsenin taso ei yrityksestä huolimatta riitä Juveen..vaikka toki on tällä kaudella ollut Meloa parempi mutta siihen ei tosiaankaan vaadita mitään.
Legro. MVNT. Pari kautta meni hyvin ja oli hienoa tarinaa kuinka hesus ristus oli auttanut raikulin takaisin jalkapalloilijaksi.. nyt taitaa olla usko siihen suuntaan vähän koetuksella

Pitäiskö sittenkin vähe ettiä mallityttöjä jos vaikka askel kevenisi?? Ei voi olla niin hukassa kokoaikaa. Kolhiko Cannan hankkiminen itsetuntoa nin paljon, ettei enää mikään suju?? Olisiko Ariaudon vuoro kokeilla?
Tissiposkidiego.. hyvin sä vedät. Taas mainion paska peli. Aiotko ruveta Juvepaita päällä joskus yrittämään vai meinasitko aina vaan istua nurtsilla levitellämässä käsiä ja huutamassa äitiä apuun kun pahat vastustajan puolustajat vie pallon pois??
Voisiko vihdoin kokeilla jotain muuta?? Diego kun on ollut paska niin pakkoko sitä Diegoa on siinä avauksessa roikottaa? Voitasko kokeilla siinä yhtä toista pelaajaa.. vaikka joskus jossain onnistunutta Del Pieroa.
Juvella ei ole pelaajia 4-3-1-2 systeemiin. Ei vain ole. Ei toimi ja homma kusee. (näin siisi siksi, että Melo on osoittautunut paskaksi, Diego on tissiposki, Amauri ei osaa, Poulsen on tunari, Camo ei osaa tuolla paikalla..jne) Laitureitakaan ei ole vaihtoon asti mutta. 4-2-3-1.. Trez kärkeen, Del Piero siihen taakse, Camo (jos Camoa taas kiinnostaisi välillä) ja Seba laidoille. Sitten kun terveystilanne sallisi niin Momo-Marchisio keskikentän pohjalla. Toki tuo vaatii sen, että kukkupalloja ei roiskita koska niitä Trez ei saa itselleen. Muuten noin kyllä voi alkaa pelata. Tissiposkidiego voi sitten tulla vaihdosta jonkun tilalle jos lupaa edes yrittää vähäsen ja on videolta katsellut omia virheitään ja ymmärtänyt mikä on mennyt pieleen..
Pazzo olisi kyllä Juveen mainio hankinta. Ehkä saattaisi tehdä maalin siellä piikissä. Laituria huutaa ja kovaa jos meinataan 4-2-3-1 pelata.. muuten sinne keskikentän pohjalle joku joka osaa pyörittää peliä. 4-3-1-2 tarvitsisi kolmikkoon yhden pelintekijän. Marchisio ei ole pelintekijä vaan loistava&monipuolinen keskikenttä pelaaja mutta ei missään nimessä mikään Pirlo. Momo pärjää enemmän kuin hyvin rottana, mutta jostain tarvitsee pelaajan joka osaa syötellä hyvin mutta on kykenevä puolustussuuntaan sen sijoittumisen ja puolustuksen ohjaamisen kanssa (siis pitää olla fiksu ja oivaltava..ei tarvitse olla romuluinen ja vahva.. Momo hoitaa Marchision kanssa kyllä rottailun ja sen kolmannen kaverin tulee hoitaa oma hommansa siinä puolustamisessa.. pitää syöttölinjoja kiinni, ei unohtaa miehiä vapaaksi jne..)
Olisikohan Napoli kiinnostunut vaihtamaan melon+diegon Hamsikkiin..
Nuo jatkuvat lätinät siitä, että Diegoa vartioidaan, Diego sentään yrittää, Ei ole kavereita jolle syöttää jne on kyllä sellaista kuraa ettei ole tottakaan. Jopa enemmän kuraa kuin Juven peli. Ensinnäkin jalkapallossa yleensä se joukkue jolla ei ole palloa niin puolustaa.. myös muita kuin Diegoa vastaan. Pelaajia koitetaan vartioida ja pallo ottaa pois jne. Näin tekee myös Juven vastustajat.. jos tämä sotkee Diegon pelin niin sitten Diegon kannattaa miettiä lajinvaihtoa vaikka kyykkään. Ei tuo Diegon yrittäminen kovin hääppöistä ole. Surkeita laukauksia, vääriä ratkaisuja, lukuisia pallonmenetyksiä, äärettömästi paskoja syöttöjä.. ja aivan liikaa persellään istuskelua ja kiukuttelua. Kyllä siellä on niitä syöttöpaikoja ollut. Kymmeniä hyökkäyksiä Diego on sössinyt palloa hautomalla kun hyvä syöttöpaikka eteenpäin/laitaan olisi ollut. Jos tällaista syöttöpaikkaa ei joskus löydy niin sitten voi pelata taaksepäin pallon menettämisen sijaan.. Esim Hollywoodia vastaan oli lukuisia hyviä hyökkäyksen alkuja, jotka kaatuivat Diegon itsekkyyteen, ei suinkaan muiden pelaajien liikkeen puuttumiseen. Joskin toki siellä juven hyökkäämisessä on pahoja puutteita mm siinä pallottomien liikkeessä mutta on siellä ollut lukuisia hyviä juoksujakin jonne Diego ei vain ole vaivautunut itsekkyyttään palloa pelaamaan. Paska se Diego on ollut.. mutta niin on ollut moni muukin.
Niin.. sitten vielä nuo 90% hyökkäyksistä kulkee Diegon kautta.. no jipii!! Ehkä siinä on yksi syy miksi 99% juven hyökkäyksistä on ihan paskoja, päättyvät idioottimaisiin pallon menetyksiin, paskaan laukaukseen tai harhasyöttöön (jotka muuten kovin usein kaikki lähtevät Diegon jalasta..jos Melo ei ole kerinnyt sankaroimaan ensin). Sitten tuo Huulion lainaama helmi: joskus voi mennä ajatus ristiin pelaajilla ja tulee syöttö väärälle puolen kaveria.. mutta tästähän nyt ei ole kyse. Kyseessä on idioottimaiset epäonnistumiset. Jos Diego näkee, että vasemmalla ei ole ketään niin vattuako sitten syöttää sinne!! Jos yrittää syöttää kaverin läpi mut pistää liian hiljaisen syötön joka jää taakse niin se on paska syöttö, ei mitään muuta.