FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.02.2026 klo 13:33:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 59 [60] 61 ... 80
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 09/10 - Selbstbewusst, arrogant, dominant...  (Luettu 113835 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
schlander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Bayern München


Vastaus #1475 : 06.04.2010 klo 12:48:12

FC Schalke 04 - FC Bayern 1:2 (1:2)

FC Schalke 04: Neuer - Höwedes (85. Schmitz), Westermann, Bordon, Rafinha - Farfan, Kluge (59. Junmin), Rakitic, Matip (43. Baumjohann) - Kuranyi, Edu

FC Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten (22. Demichelis), Badstuber, Contento - Altintop, Van Bommel, Schweinsteiger, Ribéry (68. Pranjic) - Olic (70. Gomez), Müller
Ersatz: Rensing, Görlitz, Tymoshchuk, Klose

Schiedsrichter:    Manuel Gräfe (Berlin)
Zuschauer    61.673 (ausverkauft)

Tore: 0:1 Ribéry (25.), 0:2 Müller (26.), 1:2 Kuranyi (31.)
Gelbe Karten: Rafinha, Kuranyi / Demichelis, Butt
Gelb/Rote Karten: Altintop (41./wiederholtes Foulspiel); Bordon (90.+3/wiederholtes Foulspiel)

Hieno voitto Bayernilta tärkeään paikkaan. Tästä on hyvä lähteä ManU:n kaatoon. Robben on mukana keskiviikkona ja van Buytenin vamma osoittautui onneksi vaarattomammaksi kuin miltä näytti.

Schalke-ottelussa Altintop ei olisi ansainnut ulosajoa tilanteistaan, mutta miesvajaallakaan Bayernilla ei ollut ottelussa juurikaan hankaluuksia. Schalke oli hampaaton ja yllättävän kesy. Mikäli Bayern hoitaa Leverkusenin ei tuosta ole enää mitään epäselvää. Bayern on toistaiseksi selvinnyt upeasti kauden tärkeimmistä kohtaamisista. Nyt on vielä kaksi jäljellä, joten ei nuolaista ennen kuin tipahtaa.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1476 : 06.04.2010 klo 16:12:12

Schalke-ottelussa Altintop ei olisi ansainnut ulosajoa tilanteistaan, mutta miesvajaallakaan Bayernilla ei ollut ottelussa juurikaan hankaluuksia.

Avustavan tuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta ei muka ansaitsisi punaista? Keltainen kortti suoran punalapun sijasta viittasikin jo siihen, mutta haluaisitko tässä kohtaa vahvistaa olettamukseni siitä, etteivät kaikki säännöt päde Bayerninkin kohdalla ja voitko lopuksi allekirjoittaa ulimaisen väitteen siitä, että se on vain ja ainoastaan oikein? (Ei tarvitse esittää diplomaattia, ilmaiset vain rehellisen ja lähes satavarmasti myöntävän mielipiteesi.)
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1477 : 06.04.2010 klo 16:16:58

Vähän sama kun takaapäin napit edellä jaloille annettavista kahden jalan taklauksista kuuluu suora punainen, eikös diitter?
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1478 : 06.04.2010 klo 16:25:30

Se on täysin tilannesidonnaista. Ei Bordon matsin ensimmäisestä rikkeestään, tuollaisessa paikassa ja nähdyn kaltaisella suorituksella suoraa punaista ansainnut. Kakkosvaroituksen olisi taas voinut mahdollisesti antaa aiemminkin tissiposki-Müllerin lanaamisesta myöhemmin ekalla puolikkaalla, mutta Altintopin sikailua koskeneen erheensä takia Gräfe halusi varmasti tasoittaa puntteja tuolla hetkellä.
« Viimeksi muokattu: 06.04.2010 klo 16:26:32 kirjoittanut Dieter Bohlen »
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #1479 : 06.04.2010 klo 22:46:34

Niin katkeraa, niin katkeraa. yritin lukea diitterin rapoa ottelun tapahtumista toisessa ketjussa, mutta oli pakko lopettaa siihen missä diitteri väittää että eka maali oli onnekas. Hamitin toinen keltainen ei mielestäni ollut oikeutettu, mutta ymmärrän sen sillä tuomarin koskemattomuuden rikkomisesti olisi pitänyt tulla suora punainen.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1480 : 06.04.2010 klo 22:52:52

... taidan laittaa ensi kerralla kuvallisena sen raportin, niin Kaakkukin pysyy kyydissä. Bayernin ensimmäinen maalihan oli onnekas, koska se putosi täysin sattumalta suoraan Riberyn lapikkaaseen hyvässä paikassa. Pelitapahtumiakaan se ei vastannut, koska müncheniläiset eivät sen paremmin olleet niskan päällä kuin Schalkekaan tuohon mennessä. Perinteiden vaatimaa Bayern-Duselia, en näe miksi sen myöntämisestä täytyisi tehdä noin vaikeaa.

Sävyltään ehkä vähän turhan kärkäs tämä viesti, mutta ei tässä jaksa editoida.
« Viimeksi muokattu: 06.04.2010 klo 22:56:45 kirjoittanut Dieter Bohlen »
FC Bayern

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Toisten unelma on toisten painajainen.


Vastaus #1481 : 06.04.2010 klo 23:04:37

Kickerin arvailu huomiseksi:

Butt  - Lahm, van Buyten, Demichelis, Badstuber  - Hamit Altintop, van Bommel, Schweinsteiger, Ribery  - T. Müller, Olic

Müllerille soisi kyllä jo pikku breikin. Klosen voisi pistää siihen. Müller ja Olic todennäköisesti vaihdetaan vasta toisella puoliskolla Kloseen ja Gomeziin joka palauttelee itseään loukkaantumisen jälkeen. Robben ei ehkä vieläkään ole täysin kunnossa.

Huomenna on mahdollisimman monen onnistuttava tasollaan. Buyten ja Demin notkahduksia ei kyllä enää tarvitsisi nähdä yhtään. ManU tulee varmasti painamaan huomenna ekat 15-20 min kun R. Jeremy konsanaan. Akseli v. Buyten-Demi-Schwein-Bommel on pakko olla silloin hereillä.

van der Sar - G. Neville, R. Ferdinand, Vidic, Evra  - D. Fletcher, Scholes  - Valencia, Nani  - J.-S. Park - Berbatov
Joku paremmin tietävä voisi heittää vähän analyysia heistä :)

Lentokentälle pian Ylos
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #1482 : 06.04.2010 klo 23:13:55

Niin katkeraa, niin katkeraa. yritin lukea diitterin rapoa ottelun tapahtumista toisessa ketjussa, mutta oli pakko lopettaa siihen missä diitteri väittää että eka maali oli onnekas. Hamitin toinen keltainen ei mielestäni ollut oikeutettu, mutta ymmärrän sen sillä tuomarin koskemattomuuden rikkomisesti olisi pitänyt tulla suora punainen.

Dieterhän nyt on tunnettu objektiivisuudestaan :)
Stern des Südens

Poissa Poissa


Vastaus #1483 : 07.04.2010 klo 02:17:28

Bayernin ensimmäinen maalihan oli onnekas, koska se putosi täysin sattumalta suoraan Riberyn lapikkaaseen hyvässä paikassa.

Siis... ei... ei pysty ymmärtämään...
Kyseessähän oli aivan upea syöttö (tiputus) Piggyltä Ribérylle ja kehon asennosta ja hidastuksista näki että aivan tarkoituksenmukainen. Ei tuota voi kukaan järkevä ihminen sanoa täysin sattumalta Franckille pudonneeksi palloksi.
http://www.soccerclips.net/videos/schalke-04-bayern-muchen-goals

Mutta joo, tänään mennään! Prkl kun kädet hikoaa jo pelkästä ajatuksesta. Viime vuonna vitutti jo ennen Barca matsia, mutta nyt on kunnon saumat. Robben edes vaihdosta kentälle, Rooneyn poissaolo, Schalke-taisteluvoitto,... turha yrittää nukkua. Taidan fiilistellä Olli Kahn ja 2000–01 Champions League -dokumentit.

Altintopin punainen tuli kyllä paskaan paikkaan, sen verran hyvin on turkkilainen pelannut viime peleissä ja voittanut vGaalin luottamuksen. Leverkusenia vastaan ei miestä siis nähdä. Toisaalta jos Robery pysyy terveenä niin aloituskokoonpanon paikkaa tuskin moni uskaltaisi muutenkaan veikata.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 02:26:47 kirjoittanut Stern des Südens »
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #1484 : 07.04.2010 klo 08:28:38

... taidan laittaa ensi kerralla kuvallisena sen raportin, niin Kaakkukin pysyy kyydissä. Bayernin ensimmäinen maalihan oli onnekas, koska se putosi täysin sattumalta suoraan Riberyn lapikkaaseen hyvässä paikassa.

Onneksi monenkymmenen miljoonan mies oli jätetty yksin boksiin, ja onneksi Bastian näki sen, onneksi kulma pelattiin Hamitin kautta Schweinin otsaan ja onneksi Ribery otti pallon vastaan. Tais onneksi mennä maaliinkiin.
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #1485 : 07.04.2010 klo 09:14:55

Onneksi monenkymmenen miljoonan mies oli jätetty yksin boksiin, ja onneksi Bastian näki sen, onneksi kulma pelattiin Hamitin kautta Schweinin otsaan ja onneksi Ribery otti pallon vastaan. Tais onneksi mennä maaliinkiin.

Ei DB:ta kannata vakavasti ottaa. Ribery ja Robben kuuluvat automaattisesti janarin dissauslistalle, koska ovat aivan paskoja pelaajia, toisin kuin sellaiset suuruudet kuten Farfan, Rafinha ja Kuranyi...::)

Kaiken lisäksi kaveri luulee tietävänsä jalkapallosta kaiken...:D
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1486 : 07.04.2010 klo 09:55:50

kyllähän noi diitterin otteluraportit aina objektiivisuudessaan herättää hymähtelyä ja joskus jopa huutonaurua.
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #1487 : 07.04.2010 klo 11:13:49

Miettikääpä itse jos ette olisi isänne kanssa koskaan nähneet yhdessä kannattamanne joukkueen mestaruutta, väkisinhän siinä tulee salaliitot mieleen.
Voimme myös jatkaa keskusteluilla: "Zicklerin ja Balakovin onnekkaat maalit kierroksella 33" tai
"Schoberin maksettu käsiinotto oman puolustajan palautuksesta 4 minuuttia yliajalla".
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1488 : 07.04.2010 klo 13:51:15

Siis... ei... ei pysty ymmärtämään...
Kyseessähän oli aivan upea syöttö (tiputus) Piggyltä Ribérylle ja kehon asennosta ja hidastuksista näki että aivan tarkoituksenmukainen. Ei tuota voi kukaan järkevä ihminen sanoa täysin sattumalta Franckille pudonneeksi palloksi.

... vaikea on tosiaan ymmärtää tuollaisia väitteitä, kun ei edes ymmärrä näkemäänsä. Ribery saa pallon Westermannin epäonnistuneesta purkuyrityksestä ja Heiko pelaa, ainakin tietääkseni, edelleen Schalkessa eikä tarkoituksellisesti puskisi palloa ranskalaiselle. Schweinsteiger ainoastaan lakosi maahan Westermannin edestä, ei se palloa pelannut. 'Westermann beförderte das Leder per Kopf unfreiwillig zu Ribery...' sanotaan kickerinkin puolella ja näkeehän sen kuvistakin, että näin tapahtui.

Lekalle voin pyytää selvitystä YLEn teksti-televisioonkin, niin saa herra sisäistettyä lopulta kaiken.
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1489 : 07.04.2010 klo 14:28:54

... vaikea on tosiaan ymmärtää tuollaisia väitteitä, kun ei edes ymmärrä näkemäänsä. Ribery saa pallon Westermannin epäonnistuneesta purkuyrityksestä ja Heiko pelaa, ainakin tietääkseni, edelleen Schalkessa eikä tarkoituksellisesti puskisi palloa ranskalaiselle. Schweinsteiger ainoastaan lakosi maahan Westermannin edestä, ei se palloa pelannut. 'Westermann beförderte das Leder per Kopf unfreiwillig zu Ribery...' sanotaan kickerinkin puolella ja näkeehän sen kuvistakin, että näin tapahtui.

Vaikkakin omasta mielestänikin Westermann kyseisen syötön antaa, se ei tee tilanteesta mitenkään onnekasta. Keskitys, josta Westermann ei Schweinin paineen alla saa kunnon purkua, ja Ribery kyttäämässä boksin rajalla, ja siitä hienolla viimeistelyllä maali. Onnekasta tuosta ei saa millään.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1490 : 07.04.2010 klo 14:39:16


Näkemysero. Omasta mielestäni katkoyrityksestä maalintekopaikkaan pudonnut pallo on usein onnekkaasti saatu ja tässä tapauksessa se oli sitä.
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1491 : 07.04.2010 klo 14:43:35

Vaikkakin omasta mielestänikin Westermann kyseisen syötön antaa, se ei tee tilanteesta mitenkään onnekasta. Keskitys, josta Westermann ei Schweinin paineen alla saa kunnon purkua, ja Ribery kyttäämässä boksin rajalla, ja siitä hienolla viimeistelyllä maali. Onnekasta tuosta ei saa millään.

Totta kai se oli onnekas kun se tehtiin Schalken verkkoon.
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1492 : 07.04.2010 klo 14:44:44

Näkemysero. Omasta mielestäni katkoyrityksestä maalintekopaikkaan pudonnut pallo on usein onnekkaasti saatu ja tässä tapauksessa se oli sitä.

Vai pitäisikö Westermannin osata purkaa vähän paremmin? Ehkä Bayern tiesi että kunnon purkua ei tule ja sijoitti Riberyn juuri kyseiseen paikkaan..
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #1493 : 07.04.2010 klo 14:47:47

Flyguyn ja De Souzan lisäksi lukutaitoiset vakiokasvot tässä otsikossa?


Westermann on saksalainen maajoukkuepelaaja. Haluatko sinä aivan tosissasi lähettää tällaisia älynväläyksiä tänne kaikkien ihmeteltäväksi?
schlander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Bayern München


Vastaus #1494 : 07.04.2010 klo 16:02:40

Avustavan tuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta ei muka ansaitsisi punaista? Keltainen kortti suoran punalapun sijasta viittasikin jo siihen, mutta haluaisitko tässä kohtaa vahvistaa olettamukseni siitä, etteivät kaikki säännöt päde Bayerninkin kohdalla ja voitko lopuksi allekirjoittaa ulimaisen väitteen siitä, että se on vain ja ainoastaan oikein? (Ei tarvitse esittää diplomaattia, ilmaiset vain rehellisen ja lähes satavarmasti myöntävän mielipiteesi.)

Tarkoitinkin toista keltaista, ensimmäisen missasin nähtävästi kokonaan.

Mutta totta, tuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta kuuluu aina punainen. Itse ottelussa toki oli muitakin tilanteita joista olisi korttia voinut vilauttaa.
Münchner Kindl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sparta München


Vastaus #1495 : 07.04.2010 klo 16:06:21

Luulin, että peli oli jo päättynyt lauantaina, mutta täällähän se katkerana jatkuu.

Riberyllä on tänään syntymäpäivä ja huhut kertovat sopimukseen olevan tulossa "jatkoa":

SirLoser

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat


Vastaus #1496 : 07.04.2010 klo 22:35:11

Edelleen.

Bayern = ROBBEN Ylos
Vanilla Ice

Poissa Poissa


Vastaus #1497 : 07.04.2010 klo 22:39:12

Onko Rensing oikeasti nyky-Buttia heikompi? Paha sanoa tarvitsiko Bayern eniten maailman top-20 tason maalivahtia vai tasokasta oikeaa laitapakkia, jolloin laskusuunnassa oleva Lahm voitaisiin siirtää vasemmalle.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 22:45:24 kirjoittanut Vanilla Ice »
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #1498 : 07.04.2010 klo 22:43:41

Edelleen.

Bayern = ROBBEN Ylos

Näyttäs siltä, että Robben on tällä hetkellä joukkueelleen enemmän kuin MVP, joukkue pelaa Robbenille. Mielenkiintoinen finaali tulee Barcaa vastaan ja toivottavasti pistävät kampoihin.

Arjen Robben, mahtava pelaaja, mahtava ihminen!
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 22:46:27 kirjoittanut Alfredo »
Podolski

Poissa Poissa


Vastaus #1499 : 07.04.2010 klo 22:45:21

VIVA VIVA FC BAYERN!!!!!!!

 
Sivuja: 1 ... 59 [60] 61 ... 80
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa