• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Manchester United 2006/2007

Aloittaja Thouni, 26.06.2006 klo 20:12:27

0 Jäsenet ja 10 Vieraat katselee tätä aihetta.

keba

Rossi kylläkin olisi mukava tositoimissa nähdä, mutta ehkä enemmän toivoisin, että kärkipari on Saha-Ronaldo tai Saha-Ole. Ronaldo oli melko hyvällä päällä ja pelannut pre-seasonillakin kärjessä, joten voi olla, että SAF laittaa hänet kärkeen ja laitoihin tulee Park-Evra/Richardson/Fletch. Olelta ei kuitenkaan oikein päässyt tänään peliin sisälle, joten ei ehkä ole avauksessa.

J.Gatsby

Joo, ei jätetty Niemen Antille kyllä mahdollisuuksia missään maalissa.

Fergie kertoi mutv:n haastattelussa, että Carrick on harjoitellut ja olisi ensi viikonlopuksi kunnossa. Keskiviikkona siis varmaan viime kauden tähtikaksikko heiluttaa keskustassa tahtipuikkoa.  ::)  O´Shea tosin pelasi tänään yllättävänkin mukavasti, toivottavasti onnistuu myös keskiviikkona. Giggs puolestaan jatkoi pre-seasonilta tuttua hyvää virettään ja varmasti pelaa hyvin myös keskustassa. Kunhan Brownin tallauksesta  :punainen:  ei mitään vaivaa vaan aiheutunut...

Rikke

Loistava avaus tosiaan, vaikkakin Fulham oli melko perseestä puolustuksen osalta. Antti Niemelle ei annettu mahollisuuksia juuri mihinkään. Michael Brownille sekä Anal +:lle varauksettomat  :keskari: t. Hieman pelottaa Charlton-peli kun tuikitärkeät herrat Scholes ja Rooney ovat pelikiellossa. OGS:n vaiholle  :tuoppi: , sillä niin paljon se taas lämmitti mieltä.

Homer

Lehissä veikkailtiin Lipperpuulia ainoaksi Chelsean haastajaksi, mutta tällä pelillä ManU:sta tulee sellainen. Mutta tokihan mittaria ei oltu kalibroitu, eli Fulham lähtee tällä pelillä pinppiin ja A. Niemi etsii taas uutta työpaikkaa.

Sir Mourinho

Lainaus käyttäjältä: Rikke - 20.08.2006 klo 23:29:11
Loistava avaus tosiaan, vaikkakin Fulham oli melko perseestä puolustuksen osalta. Antti Niemelle ei annettu mahollisuuksia juuri mihinkään. Michael Brownille sekä Anal +:lle varauksettomat  :keskari: t. Hieman pelottaa Charlton-peli kun tuikitärkeät herrat Scholes ja Rooney ovat pelikiellossa. OGS:n vaiholle  :tuoppi: , sillä niin paljon se taas lämmitti mieltä.

Mitäs pahaa Canal+ tänään on tehnyt? Eikös matsi tullut telkusta?

Onnea vaan ManU:lle, oli kyllä vakuuttava kauden avaus.

Rela

Lainaus käyttäjältä: Sir Mourinho - 21.08.2006 klo 00:40:14
Mitäs pahaa Canal+ tänään on tehnyt? Eikös matsi tullut telkusta?

Onnea vaan ManU:lle, oli kyllä vakuuttava kauden avaus.

Vain toinen puoliaika tuli kun ensimmäinen piti näyttää brömbrömiä.

Bimbo d'Oro

Lainaus käyttäjältä: Sir Mourinho - 21.08.2006 klo 00:40:14
Mitäs pahaa Canal+ tänään on tehnyt? Eikös matsi tullut telkusta?

Onnea vaan ManU:lle, oli kyllä vakuuttava kauden avaus.

Toinen puoliaika tuli. Ensimmäinen puoliaika jätettiin väliin, koska Canal+ Sportilta tuli 'ah niin ihanaa bröm bröm-DTM:ää' jota ei tietenkään voinut esittää pääkanavan puolella.

jalmari

Onko täällä tietoa kuinka kauan Heinze on sivussa? Sattuu olemaan mulla fantasy managerissa...

Henski

Erinomainen kauden avaus.  :ylos: Oleelliset seikat sanottu, joten suorituksen voisi tiivistää noin 5 minuuttia ennen pelin loppua JP Jalon kommenttiin Fergusonin leveästä hymystä: "Sir Alex miettii jo illan viinilasiaan" ;D.

Tästä pelistä tuli kuitenkin vain 3 pistettä, ja seuraavissa peleissä koittaa kovemmat ajat näiden prkl pelikieltojen takia. Hyvä ajatus Rooneyltä jättää F.A:n mainoshommat vähemmälle tällaisen jälkeen.

Mielenkiintoista nähdä kuinka SAF rakentaa joukkueen keskiviikoksi. Luultavasti Giggs ja O'Shea keskelle ja Solksjaer tai ehkä Rossi Sahan pariksi vai kuinka luulette.

J.Gatsby

Lainaus käyttäjältä: Henski - 21.08.2006 klo 12:05:12
Mielenkiintoista nähdä kuinka SAF rakentaa joukkueen keskiviikoksi. Luultavasti Giggs ja O'Shea keskelle ja Solksjaer tai ehkä Rossi Sahan pariksi vai kuinka luulette.

Itse pitäisin todennäköisenä, että keskustassa juuri Giggs ja O´Shea, vasemmassa laidassa Park ja kärjessä Saha ja Ole. Muilta osin varmasti jatketaan samalla, kun peli kulki noin hyvin.

Henk. koht. toivoisin kyllä Sahan pariksi Rossia avaukseen. Tämä nimenomaan sen vuoksi, että Giuseppe on pelityyliltään paljon lähempänä Roonia kuin Ole ja voisi toimia hyvänä linkkinä keskikentän ja Sahan välissä. Tosin jos 20legenda on avauksessa, ei siihen tietenkään voi pettynyt olla. Vanhojen meriittien lisäksi mies oli pre-seasonilla tulessa, vaikka ei eilen ihmeitä päässytkään esittämään.

Kansio

Lainaus käyttäjältä: jalmari - 21.08.2006 klo 10:14:51
Onko täällä tietoa kuinka kauan Heinze on sivussa? Sattuu olemaan mulla fantasy managerissa...

Käsittääkseni vielä jonkun aikaa poissa (pari viikkoa), koska ei ole vielä täysin toipunut 11 kk sitten saamastaan vammasta. Menihän noi kyläkisat tosin tuossa välissä kohtalaisen hyvin.. Carrickiä toivotaan riveihin tosiaan luultavasti viikonlopuksi ja Vidic myös sivussa MM-kisoissa saamansa polvivamman vuoksi..

Phizza

Lainaus käyttäjältä: J.Gatsby - 21.08.2006 klo 12:28:55Henk. koht. toivoisin kyllä Sahan pariksi Rossia avaukseen. Tämä nimenomaan sen vuoksi, että Giuseppe on pelityyliltään paljon lähempänä Roonia kuin Ole ja voisi toimia hyvänä linkkinä keskikentän ja Sahan välissä. Tosin jos 20legenda on avauksessa, ei siihen tietenkään voi pettynyt olla. Vanhojen meriittien lisäksi mies oli pre-seasonilla tulessa, vaikka ei eilen ihmeitä päässytkään esittämään.

Joo, itsekin toivoisin Rossille näytönpaikkaa, antaa pojan yrittää ainakin Charlton-peli ja jos homma ei toimi alkuunkaan, niin sitten Watfordia  vastaan Ole sisään. Toki silloin Carrick on luultavasti jo pelikuntoinen joten voi olla että molemmat, Rossi sekä Ole, jäävät penkkiä lämmittämään. Toivottavasti Smith olisi valmis pelaamaan Spursia vastaan.

Le Suntti

Lainaus käyttäjältä: J.Gatsby - 21.08.2006 klo 12:28:55
Tosin jos 20legenda on avauksessa, ei siihen tietenkään voi pettynyt olla. Vanhojen meriittien lisäksi mies oli pre-seasonilla tulessa, vaikka ei eilen ihmeitä päässytkään esittämään.

Niin en tiedä, itselleni jäi pre-seasonilta vähän sellainen kuva, että Ole ei kovinkaan monessa pelissä päässyt varsinaisesti "peliin mukaan", mutta sitten viimeisteli sitäkin kovemmalla prosentilla paikoistaan.. Tässä mielessä Rossi voisi tosiaan olla järkevä veto avaukseen, saataisiin yks peliä tekevä kaveri lisää (tai siis oikeastaan Rooneyn sijasta) kentälle.. Jos Saha ja Ronaldo vain jatkavat siitä mihin jäivät, niin eiköhän niitä tehoja löydy vielä Rooneyn ja Scholesinkin poissaollessa.

Toivottavasti Evra jatkaa avauksessa, toi kyllä aivan erilaista liikettä laidalle kuin mihin on viimeaikoina (lue= Silvestre) totuttu. Miksikäs turhaan häntä loistopelin jälkeen poiskaan vaihtaisi, ei tässä vielä mitään rotaatioita tarvitse ajatella.

Hargreavesin tilanne saisi kyllä selvitä mahdollisimman nopeasti, itsellä sellainen kutina, että Owen nähdään ManU-paidassa hyvinkin pian..

OGS

Itse ottelusta onkin jo aikalailla kaikki sanottu... Hieno avaus.  :ylos: Itsekin jo kerkesin innostumaan tuosta, kun Hargreaves jätettiin kokoonpanon ulkopuolelle... Vaan hänellä näyttäisikin olleen vain flunssavirus.  ::)

LainaaBayern Munich have warned Manchester United that Owen Hargreaves "is not for sale" after he missed Sunday's win over Bochum due to a flu virus

There were reports that the England midfielder had been dropped for the game but the German club have once again made it clear they are unwilling to let the player leave despite persistent interest from United boss Sir Alex Ferguson.

"I can't understand all the excitement because this story was over two weeks ago," said general manager Uli Hoeness.

"We have made it clear that Owen Hargreaves is not for sale."

And Hoeness insisted that he would no longer entertain any approach from the Old Trafford outfit for Hargreaves.

"(Manchester United chief executive) David Gill can phone me up at 8.30 every morning to talk about the English weather or tea but not about Owen Hargreaves."

Ferguson though, is not giving up just yet, although he claims he would be happy with his present squad if a deal cannot be pushed through.

"I am trying to get Owen Hargreaves because he is a special type of player and the other players realise that," he said.

"We are working hard but if we don't get him, we still have a great bunch of lads.

"If I were to keep this squad together and didn't get any injuries, I would be delighted."

http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,1778_1432075,00.html

Kovasti pistää Bayern hanttiin, itse olen aika pessimistisillä fiiliksillä Owenin tulon suhteen...

zipe

#1889

Tulkki

Smiffy is back  :ylos:


Alan Smith is a shock inclusion in the Reserves' line-up to face Preston North End in the Lancashire Senior Cup on Monday night.

In his first taste of competitive action since suffering a broken leg and dislocated ankle in February, the 25-year-old partners Giuseppe Rossi upfront at Deepdale.

The duo are the biggest names in a strong side chosen by caretaker boss Brian McClair.

First-team squad members David Jones, Chris Eagles and Liam Miller are joined by young winger Jamie Mullan in an experienced midfield.

Regular midfielder Ritchie Jones drops to centre-back with Ryan Shawcross, with Kieran Lee and Danny Rose manning the flanks at full-back.

Tom Heaton starts in goal, while Michael Barnes, Sean Evans, Phil Marsh, Aaron Burns, Floribert Ngalula and Ron-Robert Zieler are named on the bench.

United: Heaton, Lee, Shawcross, R Jones, Rose, D Jones, Eagles, Miller, Smith, Rossi, Mullan. Substitutes: Barnes, S Evans, Marsh, Burns, Zieler, Ngalula.

Volmar

Lainaus käyttäjältä: zipe - 21.08.2006 klo 14:20:12
http://www.urheilulehti.fi/jalkapallo/uutiset/article132125-1.html

::) Jukkis jatkaa valitsemallaan linjalla.

Onhan se pikkaisen härskiä, kun urheilutoimittaja on noin räikeällä tavalla puolueellinen. Hyvää sentään se, että hän on sitä avoimesti. Kaikki vähänkin jalkapalloa seuraavat osaavat jättää "jukkiksen" valioliiga-arviot omaan arvoonsa.


Le Suntti

Ilmeisesti Ole on avauksen mies Charltonia vastaan, tai riippuu tietysti Rossin ja Smithin peliajasta tänään, voisi olettaa, että ainakaan Rossi ei täyttä aikaa pelaisi mikäli keskiviikkona on mukana. Toisaalta Smithkään ei varmasti ole 90min kunnossa, tiedä häntä..

Ja eihän sitä nyt kukaan varmaan odottanutkaan, että "Snake" the Rönkä vaihtaisi asemiaan yhden kierroksen perusteella, mutta sinänsä hauskaa, että pokka pitää kun hän höpöttää Manun olevan "kriisissä" jne..  ::)

zipe

Mikäs on muuten A.Smithin kuntoutumistilanne? Ei ole paljoa omiin korviin kuulunut tietoa viime keväisen Anfieldin reissun jälkeen.


Optimus Prime

Lainaus käyttäjältä: zipe - 21.08.2006 klo 15:16:50
Mikäs on muuten A.Smithin kuntoutumistilanne? Ei ole paljoa omiin korviin kuulunut tietoa viime keväisen Anfieldin reissun jälkeen.



Katos nimimerkki Tulkin viesti vähän ylempää.  ;D

Phizza

Lainaus käyttäjältä: Tulkki - 21.08.2006 klo 15:00:17Smiffy is back  :ylos:

Hieno homma. :ylos: Keskiviikko tosiaan taitaa tulla liian nopeasti, mutta Watfordia vastaan Smith saattaa olla ainakin penkillä.

Juuri äsken sain katsottua tuon Fulham-pelin ekan jakson ja olihan se melkoista Unitedin näytöstä. Scholes oli erinomainen ja Ronaldo-Rooney-Saha kolmikon liike ja taito oli aivan liikaa Fulhamille. Silmiinpistävää oli se, kuinka huonosti Bouba Diop pelasi. Itse olen joskus toivonut häntä Unitediin, en enää. Eipä hänelläkään se tekniikka ole O'Sheaa paremmin hallussa.

Ja mielestäni meteliä oli Old Traffordilla melko mukavasti, vaikka täällä eilen joku/jotkut väitti toista. Pari viimeistä minuuttia oli hiirenhiljaista, mutta toisaalta eipä kentälläkään tainnut sinä aikana kukaan ottaa juoksuaskeltakaan.

Kansio

Smithylle  :ylos: Tärkeä lisäys hyökkäyspäähän. Kuka tarvitsee enää vahvistuksia? Hargreaves kelpaisi kyllä minulle viimeisempien näyttöjen perusteela, mutta mikään pakkohankinta hän ei ole. Toivottavasti Rönkälle ei oikeasti makseta tuosta paskanjauhannasta UL:ssä. Kai sitä jotain tasoa saa vaatia maamme eturivin journalistilta? On kyllä säälittävyyden huippu, että Rönkää taidetaan vielä pitää Suomen asiantuntevimpana Valioliiga-toimittajana?  ;D :alas:

OGS

SkySports:

LainaaHoeness hits out at Hargreaves

Bayern Munich general manager Uli Hoeness has slammed Owen Hargreaves for continuing to reiterate his desire to join Manchester United.

The England international has emerged as a transfer target for The Red Devils after his impressive performances in The Three Lions' recent games.

Hargreaves has confirmed he is keen to quit the German champions to move to Old Trafford but Bayern continue to be a stumbling block in the switch.

The Allianz Arena outfit are determined to resist United's advances to keep the 25-year-old at the club and have now hit out at the player for his behaviour in trying to orchestrate his exit.

Hoeness is adamant the Canadian-born midfielder will not be leaving the club during the summer and has warned Hargreaves to accept the decision or face the consequences.

"I would advise him to keep his mouth shut now or else I will get really angry and that won't be very good for him," Hoeness fumed.

"I simply can't understand why he keeps going on about it after the two talks we had.

"He will not be allowed to leave and he must learn to accept the decisions of his bosses. That is simply a question of respect."

Hargreaves played no part in Sunday's 2-1 victory over Bochum and spent the game on the bench following a bout of flu.

Aikamoisia jääräpäitä Bayernin johdossa.  >:( :keskari: :keskari: En jaksa enää uskoa Hargreavesin tuloon...

jalmari

Lainaus käyttäjältä: Kansio - 21.08.2006 klo 12:32:22
Käsittääkseni vielä jonkun aikaa poissa (pari viikkoa), koska ei ole vielä täysin toipunut 11 kk sitten saamastaan vammasta. Menihän noi kyläkisat tosin tuossa välissä kohtalaisen hyvin.. Carrickiä toivotaan riveihin tosiaan luultavasti viikonlopuksi ja Vidic myös sivussa MM-kisoissa saamansa polvivamman vuoksi..
OK, kiitän  :)

Phizza

#1899
Lainaus käyttäjältä: OGS - 21.08.2006 klo 19:30:42Aikamoisia jääräpäitä Bayernin johdossa.

Niin no, toisaalta täällä hehkutettiin kesällä sitä, kuinka Unitedin johto pysyi kovana Ronaldon asiassa. Kyllähän Bayern tässä ihan oikein toimii heidän kannaltaan, Hargreaves on heille tärkeä pelaaja eivätkä he halua häntä myydä. Toivottavasti Owen saa kuitenkin kinuttua haluamansa siirron, tällä hetkellä en siihen kuitenkaan usko.

Edelleen, Hargreaves olisi todella hyvä hankinta, muttei mielestäni silti pakollinen. Toki eilisen perusteella hyökkäys ei tarvitse mitään muutoksia tai vahvistuksia ja silloin keskikenttäpelaaja olisi ykkösprioriteetti, mutta totta kai nämä asiat saattavat muuttua parin päivän sisällä. Joku hyökkääjä saattaa loukkaantua pahasti tai sitten tulee näitä pelikieltoja ja huonoja pätkiä kärjille, jolloin mikään ei onnistu ainakaan maalin edustalla.

edit: Lisätään nyt kuitenkin epäselvyyksien välttämiseksi se, että toki olet siinä oikeassa, että tilanne on hieman eri kuin Ronaldon, koska Hargreaves selvästi haluaisi siirtyä Unitediin. Ronaldon tilanne oli hiukan epäselvä mutta eipähän ainakaan mitään poikkipuoleisia sanoja kuulunut Ronaldon suunnasta kun Fergie teki selväksi että hän jää. Ja sekä otteet että ilmeet ovat antaneet lisäuskoa faneille siitä, että hän todella haluaa pelata Unitedissa.