FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.06.2025 klo 03:08:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 307 [308] 309 ... 314
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2006/2007  (Luettu 300741 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7675 : 21.05.2007 klo 13:23:07

No on se kumma, jos tuo maali pistetään jotenkin vielä Edwinin piikkiin. Enkä kyllä jaksa uskoa, että pelaajat olisivat häntä maalista syyttäneetkään, varsinkin kun puolustus oli myöhässä, eikä saanut Drogbaa kuriin. TeamTalkin jutut ovat yleensä sellaista roskaa, etten kyllä vetäisi mitään johtopäätöksiä tuosta jutusta, korkeintaan vastakkaisia päätelmiä. Edwin jatkaa ensi kaudella Unitedissa, siitä olen täysin varma.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #7676 : 21.05.2007 klo 13:30:48

No on se kumma, jos tuo maali pistetään jotenkin vielä Edwinin piikkiin. Enkä kyllä jaksa uskoa, että pelaajat olisivat häntä maalista syyttäneetkään, varsinkin kun puolustus oli myöhässä, eikä saanut Drogbaa kuriin. TeamTalkin jutut ovat yleensä sellaista roskaa, etten kyllä vetäisi mitään johtopäätöksiä tuosta jutusta, korkeintaan vastakkaisia päätelmiä. Edwin jatkaa ensi kaudella Unitedissa, siitä olen täysin varma.

Jotenkin itsellenikin nosti ihmetystä tuo juttunen, ja tietenkin noihin TT:n juttuihin kannattaa tai yleensä kaikkien tabloidien juttuihin suhtautua täysin varauksin eikä niellä kaikkea  :D :D.

Eikös Edwinillä ole ainakin vuosi jäljellä sopparia, en ole niin tilanteen tasalla  :D.

Olihan tuolla TT:llä luvattu Muorille taasen vuosi lisäaikaa, joten eiköhän miekkonen jatka seurassa. Mutta nyt voitaneen vetää rauhassa henkeä ainakin näin alkukesä. Tietenkin jos jotain jutun juurta löytyy ja asioita joista vääntää niin tulen esittämään kantojani  :D ;)
Tulkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fletch


Vastaus #7677 : 21.05.2007 klo 13:31:32

Joo sama kuin Phizzalla, varmasti on pelin jälkeen päätetty että Foster on nyt ensi kauden ykkönen  ::). Enkä kyllä muutenkaan ymmärrä tuota VDS:n dissausta, hyvä kausi jälleen kerran.
Seppo Blatter

Poissa Poissa


Vastaus #7678 : 21.05.2007 klo 13:42:25

ManUlla on Edwin van der Sar, oli Tim Howard, on Tomasz Kusczcak.... kuka onkaan ykkönen ensi kaudella kun tavoitellaan triplaa?
No tietenkin Ben Foster!

 :D Tuoppi

Ihan ok kassari ei siinä mitään mutta aika kokematon kuitenkin. Tuskin kestäisi paineita kun se on nähty ja todettu jo monta kertaa että kovimmat ja kokeneimmatkin veskarit Euroopan huipultakaan eivät pääkopan osalta kestä. Polakki on kakkosveska ja selvästi lahjakkain ja monipuolisin, jos nyt pitäisi joku muu kuin hollantilainen valita.
Tulkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fletch


Vastaus #7679 : 21.05.2007 klo 13:49:05

Ihan ok kassari ei siinä mitään mutta aika kokematon kuitenkin. Tuskin kestäisi paineita kun se on nähty ja todettu jo monta kertaa että kovimmat ja kokeneimmatkin veskarit Euroopan huipultakaan eivät pääkopan osalta kestä.

Niin tämä on ihan mielenkiintoinen asia. Viime kauden alussahan täälläkin oli keskustelua siitä että miksi piti mennä Kusakki hankkimaan kun Foster olisi voinut yhtä hyvin olla kakkosena. Mutta jos näin olisi koko kausi mennyt niin kuka nyt uskoisi siihen että Fosterista olisi VDS syrjäyttämään, takanaan vain yksi kausi pimppidivaria ykkösvahtina? Oli mielestäni erittäin tärkeää saada Fosterille kausi Valioliigasta alle ja yleinen käsityshän on että kausi oli Fosterin osalta menestys vaikka Watford tippui. Mutta vieläkin on vaikea sanoa kestääkö pälli ManUn ykkösvahdin paikalle, torjuntataidot riittänevät kyllä.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7680 : 21.05.2007 klo 15:03:43

Tässä oma kesäspekulaationi. Kun kerran huomenna on odotettavissa mm. Phizzan kausikatsaus, jossa uskon otettavan kantaa myös tuleviin tapahtumiin, niin kirjoitinpa seuraavan tekeillä olleen jauhannan loppuun pikavauhtia.

Maalivahtiosasto

Van der Sariin on edelleen hyvä turvautua. Joidenkin paskalehtien kohujutuista huolimatta uskon vahvasti, että vielä ainakin ensi kauden ajan hollantilainen on selkeä ykkösmolari mikäli vain suoritustaso säilyy.

Mielenkiintoista onkin katsoa, millä tavalla United pelaa korttinsa Kuszczakin ja Fosterin suhteen. Fosterhan on moneen otteeseen todennut, että hän haluaa pelivastuuta, eikä penkillä istumista. Silti ilmeisesti todennäköisin skenario on se, jossa Ben aloittaa kauden Unitedissa. Näin asian mennessä vastaavasti näkisin Kuszczakin lainakomennuksen todennäköisenä. Se voisikin tehdä hyvää. Kuten kauden aikana olemme nähneet, niin Tomasz on hyvä shotstopper, mutta varsinkin keskityspalloissa tahtoo meininki olla melkoista hasardia. Nyt sopiva lainakomennus (Fosterin tullessa) johonkin valioliigan seuraan kehittymään juuri pelinohjaamisessa ym., niin hänelläkin on vielä sanansa sanottavana tulevaisuuden maalivahtikuviossa. Muuten en valitettavasti näe puolalaisen olevan, ainakaan vielä, sitä tasoa, jota United-ykkösveskarin tulee olla. Toki kelvannee jatkossa myös kakkosmaalivahdiksi, joka sekin tietenkin on tärkeä rooli.

Ja oikeastaan toiseksi viimeinen lause voidaan yhdistää myös Fosteriin. Joidenkin mielestä tämä voi olla yllättävää, sillä varsin paljon kehuja mies on saarilla saanut. Kuszczakin tapaan pidän häntä hyvänä laukausten torjujana, mutta melkoisen paljon häneltä nähtiin kauden aikana myös helppoja virheitä. Ja aivan sama ongelma keskityspallojen hakemisessa, missä niitä sählinkejä vähän nähtiin. Toki taas pluspuolella suorastaan Schmeichelmaiset avaukset, ja muutenkin jalalla pelaaminen on tosi hyvällä mallilla. Kokemuksen myötä voi kehittyä tuolla saralla ihan VdS:n tasolle.

Eli uskallan väittää, että VdS:n jälkeisen ajan maalivahtikysymys on sittenkin materiaalista huolimatta vielä varsin pahasti auki. Maalivahtikysymystä, tai suorastaan ongelmaa, ei siis ole vielä ratkaistu. Täysin mahdollista on edelleen sekin, että muutaman vuoden sisään joudutaan hankkimaan rahalla joku kokenut tasonsa osoittanut kassari maailmalta. Kovasti kyllä toivoisin juuri Fosterin kehitystä ihan sympatiapisteitä arvokisoissa minulta saavan Englannin maajoukkueen kannalta.

Puolustusosasto

Olisin yllättynyt, jos tänne kesän aikana tuotaisiin uusia nimiä. Ainoa realistinen skenario saattaisi olla huhuissa pyörineen Sotonin nuoren Balen ostaminen, mikä todennäköisesti tulisi liittymään Heinzen mahdolliseen myyntiin, mikäli argo sitä haluaa. Joka tapauksessa Balekin olisi vasta investointi tulevaisuuteen.

Puolustuksen optimikokoonpano ensi kaudella olisikin se loppusyksyn ryhmitys: Evra-Vidic-Ferdinand-Neville. Kuten tämäkin linja osoittaa, niin toivon mukaan ensi kaudella Evrahan puolustusvarmuus vielä paranisi. Nythän foorumilla ja kokoonpanovalinnoistakin voitiin vähän päätellä, että Evraa ei suinpäin laitettu avaukseen kaikkiin niihin peleihin, missä vastustajat olivat kovin fyysisiä ja voimakkaita. Suhteellisen pienikokoisena, mutta sinänsä loistavan ponnistusvoiman omaavana pelaajana, Evraa vietiin muutamissa matseissa turhankin pahasti. Sen sijaan hyökkäyssuuntaan ei kovin paljoa parempaa pakkia voida hankkia. Kaiken kaikkiaan minusta Evra muistuttaa hyvin paljon kauden kohupelaajaa Dani Alvesia, on tosin aavistuksen verran puolustavampi.

Oikealla puolella sitten jatkanee toivon mukaan kauden vammoistaan kuntoutuva Neville. Kapteenia ei tietenkään niin vaan työnnetä syrjään. Mutta kuten aiheellisesti täällä on pohdittu, niin valitettavasti niitä lepovuoroja tahtoo tulla vähän turhan usein. Varamiehiä siis tarvitaan. Nykyisestä materiaalista O’Shea ja Brown ovat osoittaneet oman tasonsa tuolla tontilla kohtuulliseksi, mutta sittenkin riittämättömäksi, jos puhutaan otteluista aivan Euroopan parhaita seuroja vastaan. Erityisesti ylöspäin pelaamisessa on  liiaksi ongelmia.

Puhuttaessa Nevillen varamiehistä kaksi menneen kauden lainamiestä tulee tietenkin mieleen. Bardsleyn ja Piquen tuomista kokoonpanoon varmasti harkitaan kesän aikana. Bardsley on hyvä pakki, ja voisi hyvinkin olla se varamies Nevillellä, mutta miksikään pidempiaikaiseksi ykkösratkaisusta ei tässä kohdalla voida puhua. Muutenkin hänen tavoitteensa luulisivat olevan säännöllisemmässä peliajassa, esimerkiksi Aston Villassa. Veikkaan, että hänestä tullaan kesän aikana luopumaan. Pique on vielä vähän kääntämätön kortti. Ei ensinnäkään kai ole täysin varmaa, että mies yleensä palaa takaisin Espanjasta, vaikka puheet sen kaltaiset toki ovat. Pique kyllä vakuutti minut viime kauden ottelussa West Hamia vastaan, mutta taas La Liigassa hän vaikutti yllättävänkin hitaalta näppärien miesten seassa. Saa nähdä kuinka tässä asiassa edetään, mutta verrattuna esim. Rossiin uskoisin Piquen kohdalla tehtävän ensin johtopäätöksiä tulevaisuudesta Unitedissa. Jo tulevana kesänä!

Mitä tulee sitten toppariosastoon, niin Vida-Rio-pari on tietenkin selkeä lähtökohta, jota sitten seurassa kaikella todennäköisyydellä jatkava kokenut parivaljakko Brown-Silvestre tukevat. Jos vain ykköspari vältyy loukkaantumisilta, niin uskallan toivoa vielä tätäkin kautta jämäkämpää peliä tuolta osastolta. Tosin tähän vaikuttaa myös muutkin tekijät, kuten maalivahti ja keskikentän keskustan puolustuspeli laitapakkien kanssa. Itselläni on omat epäilyni Rion ja Vidan sopivuudesta europeleihin, mutta saattaa olla, että toivon mukaan Hargreavesin mukana keskikentän puolustuspeli kokonaisuutena tiivistyy, mikä samalla helpottanee myös toppariosaston toimintaa.

Keskikenttä ja hyökkäys

No niin, nyt sitten päästiin asiaan. Tälle osastolle on kaikella todennäköisyydellä kesän aikana tulossa myös muita muutoksia kuin vain Hargreavesin saapuminen. Muutenkin jo nyt kokoonpanossa olevien pelaajien monipuolisuus mahdollistaa melkoisen monia taktisia variaatioita.

Hargreavesin ilmeiseen siirtoon on syytä joitain kommentteja antaa. Ilmeisesti valtaosa on täällä kanssani samaa mieltä siitä, että tämä hankinta on näin ennakko-odotuksiltaan oikein hyvä. Vaikka hintaa tulikin, niin luultavasti myös vastinetta on luvassa. Toivon mukaan hänen ja Carrickin varaan voidaan jatkossa rakentaa keskikentän pohjan dynamic-duo. Hargreavesin siirtoa puoltaa myös hänen monipuolisuutensa. Joissain peleissä häntä voidaan käyttää myös laidalla puolustavana pelaajana. Toisaalta mikäli tuo keskikenttärooli ei onnistu ihan odotetulla tavalla (epätodennäköistä), niin jopa oikeaksi pakiksi saattaa tie viedä. Hargreavesin siirron mielenkiintoisin seikka onkin siinä, mitkä ovat sen vaikutukset Scholesin ja Giggsin rooleihin joukkueessa, ja ennen kaikkea peliaikaan. Hargreavesin loukkaantumishistoria vaan vähän mietityttää.  ???

Luultavasti myös ensi kaudella tullaan menemään sillä tavalla, että vastustajasta riippuen pelisysteemi vaihtelee. Olennaisesti näen kolme vaihtoehtoa, joiden käyttäminen ensi kaudella riippuu pitkälti mahdollisista kesähankinnoista. Numerot eivät nyt sitten tarkoita nykyisen squadin pelinumeroita, vaan tyypillisesti ainakin ennen vanhaan tapana ollutta numerointia.

      10                    10: Rooney, Saha, Smith, Rossi
9          11            9: Ronaldo, Rooney, Giggs, Park, Rossi                     
       8                     11: Ronaldo, Giggs, Rooney, Park
   6     7                  8: Scholes, Giggs, Rooney
                                   6,7: Carrick, Hargreaves, Scholes, Fletcher
   
Eli tällä ryhmityksellä saatettaisiin pelata mm. kuvitteellinen välierä ensi vuonna Milania vastaan vieraskentällä.

Sitten toinen vaihtoehto on suunniteltu jotain kotipeliä valioliigassa ajatellen. Mahdollisesti jopa jotain tyyliin Arsenal ja Pool, mikäli joukkue on vain muutoin iskussa

     9  10                                 9,10: Rooney, Saha, Smith, Rossi

8    6   7   11                            8,11: Ronaldo, Giggs, Rooney, Park, Hargreaves
                                              6,7: Carrick, Scholes, Hargreaves, Giggs, Fletcher, O’Shea

Eli siis varsin perinteinen 4-4-2:nen, jossa vastustajasta riippuen laitamiehet pelaavat ylempänä. Juuri Hargreavesin tulo mahdollistaa myös periaatteessa hänen peluuttamisensa laidalla.

Ja sitten se kolmas variaatio, joka tulisi ajankohtaiseksi, mikäli kesällä maisemiin ilmeistyisi joku kohtuullisen korkean profiilin maalintekijä. Todennäköisimmät ehdokkaat ovat tietenkin Ajaxin Huntelaar sekä Atleticon Torres. Itse asiassa peruslähtökohtana tuo ryhmitys olisi paperilla sama kuin edellä mainittu ensimmäinen variaatio, mutta tuolloin erittäin mielenkiintoiseksi kysymykseksi tulisi kaikkien muiden paikkojen täyttäminen. Luultavasti tällöin ajauduttaisiin siihen, jossa legendoista toinen eli joko Giggs tai Scholes pelaisi tuota 8:n roolia, kun 9 ja 11 menisivät Ronaldolle ja Rooneylle. Tuossa ryhmityksessä edelleen minun selkeä ykkösvalinta olisi pohjalle Carrick-Hargreaves.

Toki tällainen maksimaalisen terveystilanteen mukainen spekulointi on lähes turhaa, koska aina on loukkaantumisia kuitenkin olemassa. Ja toisaalta tulkoot kesän aikana oikeastaan ketä vain (kuviteltavissa olevista vaihtoehdoista), niin nuo kaksi perusvaihtoehtoa ovat myös ensi kaudella käytössä.

Hyökkäyspään pelaajista on syytä vielä mainita Rossi, jonka uskon pelaavan koko ensi kauden Unitedin vahvuudessa. Peliajasta ei sitten olekaan mitään takeita, mutta toivottavasti näyttömahdollisuuksia löytyy. En usko Unitedin luopuvan Rossista, ainakaan vielä. Rossin tulosta huolimatta luulen, että hyökkäyskalustoa tullaan edelleen laajentamaan siten, että ehkäpä vasta vuoden kuluttua kesällä United luopuu yhdestä tai jopa kahdesta pelaajasta joukosta Saha, Smith ja Rossi. Tähän lisätään sitten vielä todennäköinen Olen lopettaminen. Siksi uskon, että ensi vuonna tuolla osastolla näemme enemmänkin miestä koettamassa onneaan.

Tässä vaiheessa mennäänkin sitten spekuloinnin ytimeen. Miten olisi pienet veikkaukset siitä ketä tulevat ja ketkä saavat lähteä Unitedista kesän aikana? Ei tarvitsisi sen kummemmin perustella, vaan veikata vaan kylmästi. Katsotaan sitten syksyllä sarjan alkaessa kuka osui lähimmäksi?

Itse veikkaan seuraavaa (lainamiehet ovat tässä vaan ylimääräisinä, niitä ei tarvitse veikata):

IN
Hargreaves (selvä, joten otetaan annettuna tämä, ei tarvitse mainita)
Defoe
Bale

OUT
Heinze (Italia)
Bardsley (Aston Villa)
Pique  (Espanja)

LOAN
Kuszczak
Evans (Sunderland)

Kuten veikkauksesta voidaan nähdä, niin vähän ehkä otan riskiä tässä omassa vedossani, mutta tuleepahan nyt sitten ainakin vähän hajontaa. Veikkaan, että vaikka Spursin otsikossa Defoen veikattiinkin siirtyvän kesällä johonkin keskikastin seuraan, niin lopullinen sijoituspaikka onkin jotain ihan muuta.  :D Aluksi kannattaa kuitenkin huomata, että en laita lähtijöiden joukkoon Sahaata, koska luulen hänen jäämisensä sittenkin olevan todennäköisempää. Toki siirto on mahdollinen, jopa Defoen kanssa päittäin. Mutta tuolloin uskoisin Unitedin olevan markkinoilla myös toisen hyökkääjän suhteen, tai sitten mainituissa pelisysteemeissä Rooneya ajetaan yhä voimakkaammin kärkimieheksi, ja mahdollisesti laitahyökkääjäpuolelle tehdään jokin minun mainitsemastani listasta poikkeava hankinta. Esim. jonku Riberyn saapuminen (vaikka en hänen tasostaan olekkaan ihan vakuuttunut vielä) merkinnee sitä, että kärkimiestä ei hankita, varsinkaan jos Saha jää. Olipas monimutkainen.  Alas

Veikkaan siis Defoen tulevan tuomaan ”lisävahvistusta” kärkeen. Kuten lainausmerkeistä voidaan päätellä, niin olen varsin kyyninen tuon seikan suhteen. En siis välttämättä pidä tätä siirtoa tarpeellisena. Muutama seikka kuitenkin puoltaa tätä siirtoa. Ensinnäkin Defoe on minun käsitykseni mukaan joka tapauksessa lähdössä Spursista. Toiseksi Unitedin on väitetty olleen kiinnostunut pikakiiturista jo pidemmän aikaa. Kolmanneksi kyseessä on englantilainen (=britti) , joiden hankintaa Unitedissa on viime aikoina korostettu. Ja ehkäpä se viimeisin tekijä on se, että en usko hinnan nousevan loppujen lopuksi kuitenkaan kovin korkeaksi. Tiedän, että tämä tuntuu pelkkänä ajatuksena jo kovasti ihmeelliseltä monesta, mutta tällainen etiäinen nyt vaan on.

Vaihtoehtoinen skenario voisi olla myös huhuissa pyörineen Owenin hankinta harakoista, mikäli hinta ja ennen kaikkea takeet pelikuntoisuudesta olisivat kunnossa. Itse asiassa, jos Unitedin johdossa ollaan täysin vakuuttuneita hänen pelikuntoisuudesta, niin en pitäisi tuota siirtoa kovin ihmeellisenä. Se samalla sulkisi pois Defoen siirron. Itse siis lasken niin, että koska Owenista ei voida olla varmoja, niin SAF etc. päätyvät lopulta englantilaisia suosiessaan tähän kakkosvaihtoehtoon, kun markkinoilta ei muutakaan ole tarjolla.

Jos itse saisin huseerata markkinoilla, niin tekisin kyllä kaikkeni, että Ajaxin Huntelaarin kanssa yritettäisiin saada neuvotteluita aikaiseksi. Vaikka hän ei ole osaamistaan vielä ihan absoluuttisella huipulla esittänyt, niin näkisin hänessä potentiaalia. Varsinkin, jos hinta pysyisi huhutuissa noin 15 miljoonan punnan rajoissa. Mutta en kuitenkaan (pessimistinä) usko tähän siirtoon, koska kilpailua tullaan hänen allekirjoituksesta käymään myös muilta tahoilta. Sitä paitsi pelkään edelleen SAF:n kyttäävän Torresia, mikä ei kyllä millään ENNAKKOargumentilla voi olla kovinkaan suuri menestys Englannissa. Olisi vielä hirmuisen kalliskin. Luulen siis, että Unitedille jää hyökkääjähankintojen osalta aika vähän käteen tästä kesästä.

Toisena tulijana veikkaan kyllä puolustuksen materiaalin leveydestä huolimatta nuoren Gareth Balen saapumista. Valitettavasti omat havaintoni tämän suhteen ovat erittäin vähissä. Mutta veikkaan Gaby Heinzen suuntaavan kesän aikana Italian kentille, mahdollisesti Juveen, joten sen myötä takalinjoille olisi avautumassa tilaa. SAF on tunnetusti ennenkin panostanut nuoreen osaamiseen, ja sitä vasten en pitäisi kovinkaan yllättävänä, jos Balen perässä juostaisiin niinkin vahvasti mitä on lehdistössä veikkailtu. Ilmeisesti Spursin kanssa käydään tarjouskilpailua, mikä tietenkin osaltaan laskee kyllä Defoen siirron todennäköisyyttä.

Yhtenä listan ulkopuolisena nimenä nostan sitten esiin jokerikortin Sportingin Moutinhon muodossa. Tietoni tästä veijarista ovat varsin pahasti puutteelliset, mutta silti yllätysvetona otan hänet esiin. Mikäli Sportinginin toinen nuori tähti Nani ei olisi solminut uutta sopimusta, niin olisin veikannut häntä saapuvaksi. Ilmeisesti Moutinho on pelannut niin keskikentän hyökkäävää roolia sekä laidalta nousevaa hyökkäävää pelaajaa, joten hän toisi sitä uutta nuorta potkua materiaaliin. Tosin en usko, että tätä siirtoa tehdään, mikäli hinnat nousevat lähellekään tuota Nanin kohdalla mainittua 20 miljoonaa puntaa. Unitedin suhteet Sportingiin ovat ymmärtääkseni poikkeukselliset verrattuna joihin muihin seuroihin, erityisesti Ronaldon hankinnan takia. Ronaldo, ja ehkäpä ennen kaikkea Queiroz, onkin se syy, miksi uskon jonkun portugalilaisen mahdollisesti tulevan kesän aikana vahvuuteen mukaan, ja todennäköisesti juuri laidalla kirmaamaan. Se voisi olla Moutinho tai sitten joku muu nimi, mutta tuskin kuitenkaan Nani.   

Joka tapauksessa joku hankinta tarvitaan laituriosastolle, kuten aiemmissa puheenvuoroissa onkin esitetty. Viimeistään Parkin loukkaantuminen tietänee tätä. Parmasta lainasta palaavaa Rossia voitaisiin minusta myös kokeilla laidalta nousevana hyökkäävänä pelaajana.

Jälleen jos itse olisin operoimassa markkinoilla, niin kuulostelisin HSV:n Van der Vaartin perään. Hän pystyisi pelaamaan ensimmäisessä mainitsemassani kokoonpanoformaatissa kaikkia neljää ylintä roolia.

Jos vielä loppuun arvioin veikkaamani siirtoruletin kustannuksia, niin Hargreaves mukaan lukien ostokset maksenevat luokkaa 35 miljoonaa puntaa. Myynneistä uskon saatavan noin 8 miljoonaa. Eli viime kesäinen positiivinen tulos muuttuisi nyt sitten reiluksi kulutukseksi. Näin käynee joka tapauksessa riippumatta tulevista nimistä. Ja tuossa 35 miljoonassa ei ole mukana todennäköistä laidalla viihtyvää pelaajaa. Kuten ehkä rivien välistä voi vähän lukea, niin en välttämättä kovin innoissani ole mainitusta ostoslistasta kaikilta osin, mutta näin kuitenkin veikkaan käyvän. Hargreavesin osto on enemmän kuin perusteltu, mutta esim. Balenkin pelipaikalle Unitedissa on jo Evran muodossa aika nuori kaveri. Joka tapauksessa uskon mestareiden hankkivan yllättävänkin avokätisesti uusia pelaajia kesän aikana, mutta eiköhän ne kaikkein parhaimmat kalat sittenkin kierrä jälleen tämän ongen Hargreavesia lukuunottamatta.



Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7681 : 21.05.2007 klo 16:34:54

Varsin hyvää pohdintaa taas Henskiltä, olen pitkälti kanssasi samoilla linjoilla. Varmasti seuraavina viikkoina tulee kirjoiteltua lisää varsinkin noista nuorista, lainalla olleista, junnuista, mutta tällä hetkellä tilanne näyttäisi pitkälti siltä, mitä tuossa yllä kirjoittelit. Junnuista lähinnä Piquella, Bardsleylla, Evansilla ja Rossilla on mahdollisuus murtautua ykkösjoukkueeseen. Kolme ensin mainittua on kuitenkin kaikki pakkeja, ja veikkaan myös, että Evans jatkaa ensi kaudellakin lainalla. Bardsley tai Pique, ehkä mielummin Bardsley, lähtee, ja toiselle annetaan tilaisuus ykkösjoukkueessa.

Bale olisi varmasti tulevaisuuden kannalta hyvä hankinta, mutta itse uskon, että SAF luottaa Evraan ja Heinzeen vielä ensi kaudellakin. Topparin tontilla voisi tehdä sen muutoksen, että luopuu Silvestrestä ja nostaa Piquen hänen tilalleen nelostoppariksi, joskus näille nuorukaisille on kuitenkin annettava peliaikaa, jos heitä kaavaillaan ykkösjoukkueeseen pitkällä tähtäimellä. Oikealle pitäisi mielestäni hankkia joku Nevillen paikkaajaksi, koska mielestäni Brown ei ole riittävän hyvä oikea pakki. Toisaalta, jos sinne hankittaisiin joku vähän kovempi nimi, niin silloin Brownin peliaika vähenisi merkittävästi, ja luulen kuitenkin, että Wes kuuluu Fergusonin suunnitelmiin vahvastikin:

Neville-----Rio-----Vidic----Evra
O'Shea---Brown---Pique---Heinze

Tuossa olisi siis oma puolustuslinjani ensi kaudeksi. Maalissa van der Sar jatkaisi ykkösenä, Foster tai Kuszczak kakkosena.

Keskikentän keskusta on Hargreavesin hankinnan myötä selvitetty. Sinne on nyt laittaa neljä ukkoa, joka on ihan riittävästi. Ja onhan siellä vielä heidänkin lisäkseen O'Shea, Giggs ja Smith, pahassa pulassa Rio ja Rooneykin, joita voi keskellä peluuttaa, joten sinne ei uusia miehiä tarvitse hommata. Laidoilla tilanne onkin sitten kinkkisempi. Ronaldo ottaa toisen laidan, toiselle puolelle on sitten tarjolla Park. Richardsonin toivoisin lähtevän. Paha sanoa, millä systeemillä Fergie aikoo joukkuetta tulevaisuudessa peluuttaa. Onko ryhmityksenä 4-4-2 vai 4-3-3? Veikkaisin, että Rooney, Ronaldo ja Giggs jatkavat samoissa rooleissa, huitelevat missä sattuu. Kärkeen heitetään sitten yksi mies, toivottavasti joku uusi nimi:

-------Carrick---Hargreaves-------
-------Fletcher---Scholes---------

Ronaldo-----Scholes--------Rooney
Park---------Giggs-----------Rossi

-------------Saha----------------
-----------Smith/Ole--------------

Tämä pohdinta siis ilman uusia hankintoja, ellei Owenia sellaiseksi laske. Hän nyt kuitenkin näyttää olevan melko varmasti jo Unitedin miehiä. Joka tapauksessa tuossa olisi ideana siis se, että Scholes pelaisi MC-Owen kaksikon yläpuolella, ja laidoilla Ronaldo sekä Rooney. Tämä siis veikkaus siitä, miten uskon Fergusonin ensi kaudella peluuttavan miehistöään. Itse luottaisin enemmän 4-4-2:een. Se nyt ei toki paljoa tilannetta muuttaisi, samat miehet pystyisivät silloinkin nuo paikat täyttämään:

Ronaldo--Carrick---Scholes----Giggs
Ole------Fletcher-Hargreaves--Park

----------Saha-----Rooney--------
----------Smith-----Rossi----------

Rossille toivoisin suurempaa roolia, ja näkemäni perusteella hän voisi hyvinkin pelata tuollaista vapaata roolia, jossa saisi pyöriä ympäri kenttää. Aiemmin sanoin, että Smith voisi siirtyä takaisin keskikentälle, mutta Owenin siirron myötä en näe tälle enää mitään syytä tai tarvetta. En toki pysty neutraali olemaan, mutta jos olisin, niin puhtaasti joukkueen edun kannalta tekisin sellaiset muutokset, että Olelle sanottaisiin kiitokset kaikista vuosista ja tarjottaisiin jotain junnukoutsin roolia, ja Smith tai Saha myytäisiin pois. Tämän jälkeen hankittaisiin uusi laituri ja kärki. En ota kantaa, keitä he olisivat, mutta kärkeen joku hieman isokokoisempi pelaaja olisi hyvä. Huhuissa on pyörinyt Torresia, Berbatovia, Klosea ja Huntelaaria, kaikki kelpaisivat tuohon rooliin. Ja tänään oli huhua, että SAF olisi Lennonin perässä, joten siinä oiva vaihtoehto laidalle.

Menee jo aika FM-tyyliseksi (pahoitteluni), mutta summa summarum:

IN:
Kärki ja laituri

OUT:
Ole
Smith/Saha
Richardson
Bardsley
Silvestre

LOAN:
Kuszczak/Foster
Evans

Se nyt on kuitenkin tullut jo Fergusonin kommenteista selväksi, että Ole ja Smith eivät ole lähdössä mihinkään. Lähinnä liipaisimella on Saha, jonka tilanteesta ei kukaan tunnu tietävän oikeastaan mitään. Muut ulostettavat ovatkin enemmän tai vähemmän rotaatiomiehiä tai junnuja. Väki siis vähenisi, mutta laadullisesti mentäisiin, ainakin paperilla, eteenpäin.

Ja mitä tulee tuohon Henskin hankintaveikkaukseen, niin en oikeastaan osaa sanoa tulijoista yhtään mitään. Veikkaisin, että lähtijöitä ovat Silvestre ja Richardson. Sisään tulee sitten hyökkäyspään pelaajia kaksi kappaletta, mutta nimiä en tosiaan osaa lähteä arvaamaan. Sanotaan nyt vaikka että joku laituri puskista Park-tyyliin, ja sitten kärki joukosta KJH, Bent, Anelka.
Tulkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fletch


Vastaus #7682 : 21.05.2007 klo 16:55:28

Heitetään nopea veikkaus:

Ulos:

Heaton       Divariin
Silvestre   Lyon
Bardsley    Valioliiga (Villa?, Portsmouth?)
Eagles       Coca-Cola
Richardson    Derby


Sisään:

1. Hargreaves
2. Laituri/Huntelaar
3. Joku pienempi hankinta, ei Bale

(+ Foster,Pique,Rossi)


Lainalle ainakin:

Kuszczak    Sunderland?
Simpson    Sunderland?
Evans       Sunderland?
Cathcart    Antwerp?
Lee       Antwerp?
Barnes       Antwerp?
Martin      ?
Dong       ?
Seppo Blatter

Poissa Poissa


Vastaus #7683 : 21.05.2007 klo 17:32:53

omat veikkaukset


Sisään:
Hargreaves
Bale(jatkaa kuitenkin lainalla Sotonissa)

Ulos:
koska Silvestrestä kukaan ei maksa niin sanotaan Heinze.
Saha jos ostaja saa vakuutukset halvalla
Rossi (Italia on selvästi hänen liigansa)
Pique (Espanja taitaa tuntua kodilta)
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7684 : 21.05.2007 klo 18:07:30

Jäipä tuon oman hössötyksen takia kommentoimatta jälleen Kantin hyvä puhenvuoro Glazereihin liittyen.

Tosiaan saavutettu mestaruus oli ensimmäinen heidän aikanaan. Ja tähän asti ymmärtääkseni kaikki, paitsi edelleen tiettyä oikeutettuakin katkeruutta kokevat fanit, ovat olleet tyytyväisiä. Ei nimetty Old Traffordia uudelleen miksikään Nike-areenaksi tms. Managerilla on ollut rahaa käytettävissä maksetuista korvauksista päätelleen hyvin, ja ilmeisesti näin on nyt kesän aikanakin, jos vain sopivat kohteet löytyvät ja heidät saataisiin houkuteltua OT:lle. Muutenkin Glazerit ovat ottaneet ilmeisen pidättyvän linjan, erittäin harvoin kuulee mitään lausuntoja annettavan jne. Tämä tietenkin varmaan on pakonsanelemaa ainakin osittain. Sen verran rajua se protestointi pari kautta sitten oli.

Eli varmaan tällaisella kaukaisuudesta katsovalla United-fanilla ei ole mitään valittamista tässä suhteessa. Tietenkin ne ajoittain pinnalle nousevat vihjailut velkamäärän kasvusta ovat siinä mielessä huolestuttavia, että jos Unitedin asemassa tapahtuisi äkillisiä muutoksia, niin jälki voisi olla tosi hankalaa. Tosin pakko on kyllä myöntää, että vaikka jonkin verran noiden talousasioiden päälle ymmärtäisikin, niin nämä liikeyritykset kyllä "temppuilevat" noiden rahahanojen kanssa niin, että vaikea sitä todellista taloudellista asemaa on ymmärtää.

Erittäin hyvää pohdintaa myös näihin vierasotteluihin liittyen. Olen kyllä täysin samaa mieltä näistä vieraspeleistä ja Fergusonin taktisista kyvystä, joka tulee esille juuri näissä vieraspeleissä. Euroopan kentiltä löytyy kyllä useampiakin parempia managereita johdattamaan joukkueensa juuri tällaiseen yksittäiseen ottelun. SAF:n valtit taas tulevat paremmin esille pitkässä juoksussa verrattoman kokemuksen myötä.

Minusta syitä voidaan lähteä hakemaan ensinnäkin siitä, että United on selvästi brittimäisen joukkue näistä valioliigan englantilaisista. Oma hieman kieroutunut ajatuksenjuoksu kulkee sellaista rataa, että jotenkin itse ainakin koen, että englantilaiset joukkueet, ja nimenomaan "brittimäiset" joukkueet, ovat lähtökohtaisesti jollain tavalla aina alakynnessä näissä europeleissä vieraskentillä. Minusta valioliigan uefa-cup-joukkueiden otteet ja vaikkapa sitten skottien jättiläisten vieraspelit ucl:ssä ovat jonkinlaisia osoituksia tästä.

Esimerkiksi espanjalainen, italialainen ja ranskalainen futis lähtee kuitenkin vähän eri lähtökohdista liikkeelle kuin britit. Palloa pidetään enemmän maassa syötellen ja ennen kaikkea pelaajat ovat "vikkelämpiä" ja omaavat keskimäärin paremman tekniikan. Väistämättä tämä tietää hieman enemmän aggressiivisuuteen ja suoraviivaisuuteen perustaville briteille vaikeuksia. Nämä seikat tietenkin ovat kovia yksinkertaistuksia, mutta kuvaavat kuitenkin juuri sitä, että varsinkin vieraspeleissä vaikeuksia tahtoo aina olla. Kotikentällä puolestaan britit pystyvät enemmän kontrolloimaan peliä omalla tavallaan.

Mitä sitten vielä erityisesti Unitediin tulee, niin kyllähän tällä kaudella se keskeinen ongelma on minusta ollut se, että keskikentälle on jouduttu tavallaan uhraamaan kolme miestä hoitamaan kahden miehen hommat. Näin se toinen puuttuva kärki on jäänyt pois. Sitten ku vielä Unitedissa on vähän ongelmana se, että Ronaldo, Giggs ja jopa Carrick sekä Scholes eivät profiloidu mitenkään erityisen hyvinä puolustussuunnan pelaajina. Verratkaapa esim. Poolin tai Chelsean keskikenttään. Esimerkiksi Milania vastaan he pääsivät ihan liikaa tilanteisiin, joissa laitapakit Heinze ja Sheasy olivat yksin jopa kahta Milanin kaveria vastaan. Toivon mukaan juuri Hargreaves toisi sitä uutta voimaa tuohon keskustaan.

Ja onhan sitten vielä niinkin, että jos katsotaan viime aikaisia menestyjiä UCL:ssä, niin kyllähän puolustuspeli minusta se ensisijainen lähtökohta menestykselle on. Viime vuoden finaali oli tietenkin poikkeus, mutta siihenkin Arsenal pääsi muuttamalla oman taktiikkansa ymmärtääkseni selvästi puolustavammaksi 4-5-1:ksi. Valioliigan vieraspelit ovat sitten tietenkin toinen juttu. Turha ehkä yhden kauden perusteella tehdä liian pitkällä meneviä johtopäätöksiä, vaikka pitkälti samat ongelmat tulevat niissä peleissä vastaan, mitä edellisessä kappaleessa mainitsin.

Ja nyt kun tuli tuo oma kesäspekulaatio kirjoitettua, niin ei tarvitse jokaiseen huhuun vastata. Varsin mahdollinen on myös Phizzankin esittämä skenario. Saa nähdä kuinka sitten lopulta käy, jotain yllätyksiä on varmasti luvassa...  ???
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #7685 : 22.05.2007 klo 08:25:11

Yhtä hyvin nuo pelit, siis tuo Milan-reissu poislukien, olisivat voineet kääntyä Unitedille, oli taktiikka varovainen tai ei.

Ja mitä tulee voittojen ansaitsemiseen... United ei ansainnut voittaa lauantaina, koska ei onnistunut tekemään maalia. Kuten jo sanoin, mielestäni United pelasi aivan riittävän hyvin voittaakseen, nyt vain vastustaja onnistui siinä, missä oma joukkue oli epäonnistunut. Ja finaaleissa harvemmin nähdään mitään huippuesityksiä kummaltakaan joukkueelta, yleensä pelit ovat tasaista kyttäilyä, kuten nytkin.

Mutta eiköhän tämä riitä. Pointtini oli kuitenkin se, että yleensä kun joukkue häviää, syytetään liian negatiivisesta pelitavasta, ja sitten sanotaan, että ei tällä pelillä voinutkaan voittaa. Totuus on kuitenkin se, että nuo mainitsemasi pelit olisivat voineet kääntyä miten päin tahansa, kaikissa peleissä molemmilla oli paikat voittaa peli.


Koen ongelmana sen, että vaikka United olisi voinut yhtä hyvin voittaa näitä pelejä kuin hävitäkin, niin ei kuitenkaan käynyt. Eli jos suhteutetaan onnistumiset ja epäonnistumiset, saadaan "puolustavalle" taktiikalle yksi hyvä tulos (Pool vieraissa) ja neljä huonoa (Roma, Milan, Arse vieraissa ja Arse kotona). Samoin Chelsea tasoitti Old Traffordilla sen jälkeen, kun vetäydyttiin passiivisempaan pelitapaan johtoasemassa.

Muissakin peleissä tätä "negatiivista" tapaa on varmasti käytetty, mutta pointtini on se, että karkeasti ottaen onnistumisprosentti on ollut huono. Niinpä rohkeampaa peliä voisi kokeilla. Luulen, että muutaman vuoden takaisten Real-tappioiden jälkeen SAF on siirtynyt varovaisempaan peliin huippujoukkueita vastaan.

Unitedin materiaali on niin reilusti orientoitunut pallolliseen peliin, ettei tähän puolustusvoittoiseen peliin löydy ominaisuuksia. Voimakkaita pallonriistäjiä ei ole, vain syöttöjen katkojia.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7686 : 22.05.2007 klo 09:08:06

Muissakin peleissä tätä "negatiivista" tapaa on varmasti käytetty, mutta pointtini on se, että karkeasti ottaen onnistumisprosentti on ollut huono. Niinpä rohkeampaa peliä voisi kokeilla.

Tästä kyllä samaa mieltä. Rohkeampaa peliä olisin toki itsekin näissä peleissä toivonut. Täytyy muistaa tuosta Roma-pelistä se, että United pelasi tunnin verran alivoimalla, joten on selvää, ettei yltiöpäistä hyökkäämistä nähty. Ja toisaalta voi myös sanoa, että ainakin Celticiä ja Pompeyta vastaan United hävisi, vaikka pelasi varsin hyökkäävästi. Se on kyllä totta, että viime vuosina Unitedin peli Euroopan kentillä on ollut jostain syystä tukkoista, eikä voittoja varsinkaan vieraissa ole tullut.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7687 : 22.05.2007 klo 15:00:41

                                                   Manchester Unitedin kausiraportti, 2006/2007:


Kesäkuu:

Kesäkuussa potkittiin MM-kisoja Saksassa, mutta Unitedissa varsinkin huhumylly pyöri kovasti. Mikel John Obin siirtosaaga sai vihdoin päätöksensä, kun nigerialainen päätti pitkällisen pohdinnan jälkeen siirtyä Chelseaan. United sai mukavat kipurahat, yhteensä 12 miljoonaa puntaa. Lähinnä keskustelu pyöri kesäkuussa Wayne Rooneyn ympärillä, oliko nuori tähti pelikuntoinen vai ei? Lopulta Englannin maajoukkue päätti, että hän oli riittävässä pelikunnossa ja Rooney palasikin jalkapöytämurtumansa jälkeen kentille jo MM-kisojen lohkovaiheessa. Kuitenkin viimeistään Portugalia vastaan pelatussa puolivälieräottelussa tuli hyvin ilmi Rooneyn puolikuntoisuus ja hänen kisansa loppuivatkin punaiseen korttiin. Tästä kyseisestä tapahtumasta saikin alkunsa toinen suuri puheenaihe, kun seurakaveri Ronaldo oli brittilehdistön mielestä hankkinut Rooneylle punaisen. Ronaldo saikin melkoisen kasan kuraa niskaansa tämän jälkeen, ja hänen tekemisistään pidettiin kirjaa pientä silmäniskua myöten. Unitedin edellisen kauden maalikuningas, Ruud van Nistelrooy, oli myös otsikoissa ja siirtohuhut pyörivät hänenkin kohdalla villisti. Lähtisikö hollantilainen Chelseaan, Milaniin, Real Madridiin tai kenties Bayern Müncheniin? Jopa Newcastle ja Tottenham pyörivät vaihtoehtojen seassa. Toiseen suuntaan tarjottiinkin sitten mm. Miroslav Klosea, Obafemi Martinsia, Adrianoa ja Fernando Torresia, spanskin siirtoa pidettiin jossain vaiheessa jo varmana. Lopulta mitään ei vielä kesäkuussa tapahtunut ja paine sekä jännitys niin Unitedin johtoportaassa kuin fanienkin keskuudessa kasvoi, kun kilpailijat hankkivat samalla nimekkäitä vahvistuksia jo valmiiksi koviin miehistöihinsä.

Pienempiä uutisia:

­- Unitedin reservivalmentaja Rene Meulensteen siirtyi Bröndyn päävalmentajaksi, vain palatakseen Unitediin seuraavana keväänä
- Michael Carrickista tehtiin ensimmäinen virallinen tarjous, joka kuitenkin hylättiin Tottenhamin toimesta
- Jonathan Spector lähti West Hamiin 500 000 punnalla


Heinäkuu:

Heinäkuun alkupuoli pyhitettiin vielä MM-kisoille ja sen huomasi myös Unitedin toiminnassa siirtorintamalla. Juuri kun alkoi näyttää siltä, että jotain voisi tapahtuakin, päätti David Gill ottaa hyvin ansaitun loman ja matkasi Floridan aurinkorannoille. Ensimmäinen positiivinen uutinen oli Giuseppe Rossin uusi jatkosopimus, jota täälläkin kovasti juhlittiin. Liekö tämä sitten kertonut koko totuuden saamattomasta alkukesästä? Tim Howard lainattiin, ja lopulta myytiin, Evertoniin ja Ronaldon kohdalla siirrosta Real Madridiin puhuttiin koko kesä, välillä hänen lähtö näyttikin väistämättömältä. Jatkuvien huhujen keskellä Unitedin Etelä-Afrikan kiertue tuli erittäin hyvään paikkaan. United hävisi turnauksen finaalin lopulta rankkareilla, mutta positiivista oli, että esimerkiksi Solskjaer, Evra ja Scholes palasivat jälleen ykkösjoukkueeseen erinäisten ongelmien jälkeen. Näiden treenipelien jälkeen Fergusonin puheet ”uusista hankinnoista” Solskjaerin ja Scholesin kohdalla saivat hieman tukea, koska molemmat pelasivat preseasonilla todella hyvin. Myös kiinalainen Dong Fangzhuo esiintyi edukseen ja iski pari maaliakin. Hänen ongelmansa ei olleet loukkaantumiset, vaan työluvan saannin vaikeus. Talvella hänelle kuitenkin tämä myönnettiin ja hän pääsi vihdoin edustamaan punaisia virallisissa otteluissa. Pitkän vatvomisen jälkeen Ruud van Nistelrooy pakkasi laukkunsa ja suuntasi Madridiin, siirtohintana vaivaiset 10 miljoonaa puntaa. Samalla ovenavauksella Old Traffordille saapui Michael Carrick, joka halusi Tottenhamista suurempiin ympyröihin. Siirtohinta nousi hänen kohdallaan 18 miljoonaan puntaan klausuuleineen, ja tätä pidettiin joka puolella reippaana ylihintana. Kauden aikana Carrick kuitenkin vakuutti olevansa, ainakin lähes, jokaisen punnan väärti tuomalla pallovarmuutta keskikentän sydämeen.

Pienempiä uutisia:

- Pitkään Unitedissa palloillut, mutta vähälle peliajalle jäänyt Quinton Fortune siirtyi Boltoniin
- Ykkösjoukkueessakin käväissyt Sylvan Ebanks-Blake myytiin Plymouthiin 200 000 punnalla
- Wayne Rooney teki paluun jalkamurtuman jälkeen Unitedin pelaavaan kokoonpanoon Macclesfieldia vastaan ja iski heti maalin


Elokuu:

Elokuussa United kävi nappaamassa kauden ensimmäisen pokaalin voittamalla Amsterdamin turnauksen. Unitedin ryhmästä puuttui vielä muutama pelaaja ja kun Wayne Rooney ja Paul Scholes saivat punaiset kortit Portoa vastaan, niin finaalissa Ajaxia vastaan nähtiin melko monta junnua kentällä. United kuitenkin kaatoi Ajaxin Ryan Giggsin vaparimaalilla. Carrick loukkaantui samaisessa Ajax-ottelussa ja missasi ensimmäisen liigaottelun Fulhamia vastaan, Wayne Rooney kolme seuraavaa. Viikkoa ennen kauden alkua United teki toisen kesän kahdesta päähankinnastaan, kun puolalainen Tomasz Kuszczak saapui Old Traffordille West Bromwichista. Toiseen suuntaan lähti kaksi nuorta United-junnua, maalivahti Luke Steele ja puolustaja Paul McShane. Kuszczakin ei tarvinnut debyyttiään kauaa odotella, kun hän pääsi maalin suulle puolustavaa UEFA Cup-mestaria Sevillaa vastaan. United voitti ottelun 3-0 Cristiano Ronaldon tehdessä menestyksekkään paluun Old Traffordille. Myös Valioliigassa United teki selvää vastustajistaan: ensin kaatui Fulham 5-1, sitten Charlton 0-3 ja kuun viimeisessä ottelussa Watford 1-2. Ryan Giggs oli huikeassa vireessä, Solskjaer teki pitkästä aikaa maalin Valioliigassa ja Cristiano Ronaldo näytti heti kauden alussa, että häntä ei yleisön buuailut haittaa. United aloitti pitkästä aikaa kautensa erinomaisesti ja tällä kertaa näytti siltä, että heistä olisi Chelsean haastajaksi. Mestarien Liigassa Unitedilla oli melko suosiollinen arpa, heidän lohkoonsa arvottiin Celtic, Benfica ja FC Kööpenhamina. Siirtoikkunan sulkeutumista odotettiin mielenkiinnolla, mutta lopulta käytännössä mitään ei tapahtunut. Liam Millerin siirtymistä Sunderlandiin saattoi kuitenkin pitää kuin uutena hankintana.

Pienempiä uutisia:

- Cristiano Ronaldo palasi ensimmäistä kertaa Englannin kentille Oxfordia vastaan harjoitusottelussa. Yli 10 000 katsojaa oli todistamassa, ja tietenkin buuaamassa, Ronaldon jokaista kosketusta. Ronaldo kuitenkin hiljensi kotiyleisön kahdella upealla maalilla.
- United laittoi jälleen lupaavia nuoria pelaajia lainalle. Jonny Evans (Belgia), Gerard Pique (Espanja), Giuseppe Rossi (Englanti), Lee Martin (Skotlanti), Chris Eagles (Hollanti), Adam Eckersley (Tanska) ja kumppanit hakivat kokemusta ja antoivat näyttöjä, jokainen mainituista eri maissa, vaihtelevalla menestyksellä.
- Ryan Giggs valittiin Kuukauden Pelaajaksi elokuussa, ensimmäistä kertaa urallaan. Sir Alex Ferguson oli Kuukauden Valmentaja.
- Mikael Silvestre (2009) ja Park Ji-Sung (2010) tekivät uudet jatkopahvit


Syyskuu:

Syyskuun alussa pelattiin MM-karsintoja, pelikiellossa ollut Wayne Rooney otti yhteen Blackburnin Michael Grayn kanssa paikallisessa baarissa. Rooney oli ollut melkoisessa ryöpytyksessä keväisen jalkamurtumansa jälkeen, eikä tästäkään tapahtumasta mitään hyötyä ollut. Rooney oli vielä pelikiellossa, kun United otti neljännen voittonsa Valioliigassa Tottenhamia vastaan. Rooneyn palattua kentille häneltä meni kuukausi päästäkseen kunnolliseen pelivireeseen, vaikka kauden avauksessa Fulhamia vastaan hän pelasikin fantastisesti. Mestarien Liiga alkoi, vaikeuksien kautta, voitolla Celticistä. Voittomaalin iski Solskjaer ja maali oli legendan ensimmäinen Old Traffordilla kolmeen vuoteen. United maksoi voitosta kuitenkin kovan hinnan, sillä sekä Park että Giggs loukkaantuivat. Giggs oli ulkona kuukauden päivät, Park palasi kentille vasta joulun tienoilla. Syyskuu päättyi Valioliigassa murheellisesti: ensin (kauden ainoa) kotitappio Arsenalille ja seuraavana viikonloppuna tasuri sarjanousija-Readingia vastaan. Mestarien Liigassa United kuitenkin nappasi voiton kaatamalla Benfican Louis Sahan maalilla 0-1. Alan Smith palasi Lissabonissa pelikentille jalan katkeamisen jälkeen, mutta myöhemmin huomattiin, ettei Smudger ollut lähellekään pelikuntoinen.

Pienempiä uutisia:

- Koko syyskuun ajan puhuttiin Wayne Rooneyn heikosta vireestä. Eräät henkilöt tekivät jopa sellaisia päätelmiä, että hän ei osaisi liikkua kentällä ”oikein”
- Mikael Silvestre mursi jalkapöytänsä Arsenalia vastaan ja oli sivussa viitisen viikkoa


Lokakuu:

Lokakuu oli Unitedille erinomainen kuukausi heidän voittaessaan kaikki kuusi ottelua, kolmessa eri kilpailussa. Lokakuun ensimmäisenä päivänä punaiset kaatoivat Newcastlen numeroin 2-0, Olen iskiessä molemmat maalit. Ronaldo oli aivan uskomattomassa vireessä vieden Newcastlen puolustajia miten halusi tehden samalla selväksi kaikille sen, että hänestä on kasvamassa todellinen huippupelaaja. Seuraavan pelin portugalilainen joutui jättämään väliin, mutta United otti silti 1-3 vierasvoiton Wiganista. Kotijoukkue johti vielä tunnin kohdalla ottelua 1-0, mutta punaiset iskivät kaksi maalia neljään minuuttiin ja peli oli käytännössä ratkennut. Sitten olikin jälleen Mestarien Liigan aika. United otti nihkeän alun jälkeen selvän 3-0 voiton Köpiksestä Paul Scholesin iskiessä kauden ensimmäisen maalinsa. Samalla viikolla Scholes teki myös toisen voittomaalin, ja mihin paikkaan! Scholesin uran 500. ottelu United-paidassa, vastassa Liverpool. Giggs syötti maalilla täysin vapaana olleelle Scholesille, joka onnistui tuikkaamaan pallon maaliin toisella yrittämällä. Seuraavalla viikolla United kaatoi jatkoajan jälkeen Crewen Carling Cupissa 1-2. Vasta 18-vuotias Kieran Lee laukoi voittomaalin 119. minuutilla. Kuun viimeisessä pelissä Wayne Rooney syttyi hurjaan vireeseen Boltonia vastaan, tuloksena hattutemppu ja 0-4 voitto Unitedille.

Pienempiä uutisia:

- Ryan Giggs valittiin Walesin Vuoden Pelaajaksi 10 vuoden tauon jälkeen
- Paul Scholes voitti Kuukauden Pelaaja-palkinnon, SAF oli jälleen Kuukauden Valmentaja


Marraskuu:

Marraskuu oli Unitedin kauden huonoin kuukausi, he onnistuivat voittamaan vain puolet kahdeksasta ottelustaan. Ensin tuli turpiin Kööpenhaminalta vieraissa mutapellolla. United sai pallon maaliin ottelun lopussa, mutta Ronaldo oli ehtinyt jo paitsion puolelle. Seuraavassa pelissä United palasi kuitenkin taas voittojen tielle, kun Portsmouth kaatui kotona 3-0. Ronaldo iski upean vaparimaalin, harmi vain että tämä jäi kauden ainoaksi. Nevillellä oli kolme loistavaa paikkaa avata maalitilinsä, mutta lopulta maali jäi hänen kohdallaan tekemättä koko kautena. Seuraavassa pelissä United palautettiin taas maan pinnalle, kun Championshipista pudonnut Southend voitti punaiset Freddy Eastwoodin iskettyä voittomaalin vaparista. Samalla unelma neljästä pytystä kuoli, vaikka tähän tuskin kukaan edes uskoi. Loppukuun viidestä pelistä saldoksi jäi kolme voittoa, yksi tasapeli ja yksi tappio. Celtic kaatoi Unitedin kotonaan 1-0, jälleen upealla vapaapotkumaalilla. Nakamura oli tehnyt jo saman tempun punaisille Old Traffordilla, tällä kertaa se osoittautui ratkaisevaksi. Liigassa United otti kaksi niukkaa voittoa Blackburnista ja Sheffield Unitedista, 0-1 ja 1-2. Sheffield Unitedin tekemä maali oli ensimmäinen pelitilannemaali ManU:n verkkoon kahteen kuukauteen. Seuraavalla kierroksella United kohtasi Chelsean. Ennen peliä puhuttiin siitä, kuinka tämä peli voisi ratkaista mestaruuden, mutta lopulta mitään ratkaisua ei nähty, peli päättyi tasan 1-1. Päivää aiemmin Rooney oli tehnyt uuden jatkosopimuksen, joka pitäisi hänet Unitedissa vuoteen 2012 asti. Kuun viimeisessä pelissä varamiehinen United kaatoi Evertonin kevyesti 3-0 Patrice Evran tehdessä uransa ensimmäisen maalin punapaidassa.

Pienempiä uutisia:

- Sir Alex Ferguson sai 20 vuotta täyteen Unitedin peräsimessä 6. marraskuuta
- Ole Gunnar Solskjaer valittiin Norjan Vuoden Pelaajaksi
- Freddy Adu kävi haistelemassa tunnelmaa Unitedissa kahden viikon ajan
- David Jones siirtyi Derbyyn lainalle, miljoonan punnan siirto tapahtui tammikuussa siirtoikkunan auettua
- Cristiano Ronaldo valittiin Valioliigan Kuukauden Pelaajaksi


Joulukuu:

Joulukuun ensimmäisenä päivänä Sir Alex Ferguson yllätti meidät kaikki: hän hankki veteraanihyökkääjä Henrik Larssonin Unitediin kolme kuukauden lainalle, laina astui voimaan tammikuun ensimmäisenä päivänä. Kukaan ei osannut kuvitella, että Larsson olisi enää valmis lähtemään perheensä luota Ruotsista kovempiin sarjoihin, mutta tarjous taisi olla liian houkutteleva. Oli miten oli, ruotsalainen tuli joukkueeseen juuri sopivaan aikaan, kun Saha oli juuri loukkaantunut. Vielä joulukuussa ei ollut kuitenkaan Larssonin aika loistaa, vai mitäs sanotte Ronaldon joulukuun tehoista: 7 peliä, 7 maalia, 3 syöttöä ja yksi hankittu, maaliin johtanut, rankkari? Kuukausi lähti käyntiin kolmella voitolla. Ensin kaatui Middlesbrough vieraissa, sitten Benfica elintärkeässä Mestarien Liigan ottelussa kotona ja tämän jälkeen vielä paikallispelissä City. Seuraavalla liigakierroksella oli se tilanne, että Chelsea pelasi juuri ennen Unitedia. Chelsea oli tappiolla vielä 10 minuuttia ennen loppua Evertonia vastaan, mutta käänsi ottelun voitokseen Drogban unelmavedolla. Seuraavaksi oli vuorossa Unitedin peli West Hamia vastaan vieraissa. Hammers oli juuri vaihtanut manageria, ja kaikki merkit olivat muutenkin ilmassa siitä, että United ei voittajana tästä selviäisi. Ja niinhän siinä kävi, Reo-Coker iski voittomaalin reilut 10 minuuttia ennen loppua, eikä ero kärjessä ollut enää kuin kaksi pistettä Unitedin eduksi. Seuraavissa kolmessa pelissä Chelsea kuitenkin pupelsi jo ratkaisevan oloisesti pudottaen neljä pinnaa helpoissa paikoissa. Samalla United otti Cristiano Ronaldon kuuden maalin avittamana voitot niin Aston Villasta, Wiganista kuin Readingistakin ja vuosi vaihtui Unitedin ollessa kuuden pisteen erolla kärjessä.

Pienempiä uutisia:

- Edwin van der Sar (2008)  ja Louis Saha (2010) tekivät uudet jatkosopimukset
- Alan Smith ei halunnut lähteä lainalle Championshipiin, vaan päätti taistella paikastaan Unitedin ykkösmiehistössä
- Ronaldo voitti Kuukauden Pelaaja-palkinnon toisen kerran peräkkäin, vasta kolmantena pelaajana Valioliigan historiassa


Tammikuu:

Molemmat mestaruudesta taistelevat joukkueet aloittivat vuoden 2007 tasapelillä. United pelasi 2-2 Newcastlen kanssa, mutta Chelsea ei kyennyt tällä kertaa kuromaan eroa pienemmäksi Villaa vastaan. Seuraavana oli vuorossa FA Cupin kolmas kierros Aston Villaa vastaan ja samalla Henrik Larssonin debyytti. Larsson osui heti ja ManU voitti 2-1. Viikon päästä samat seurat kohtasivat liigassa, tällä kertaa United oli parempi maalein 3-1. Park Ji-Sung ja Michael Carrick iskivät kauden ensimmäiset maalinsa. Seuraavaksi neljä jättiläistä kohtasi toisensa: Chelsea matkusti Liverpoolin vieraaksi, United Arsenalin. Ensin Chelsea hävisi Poolille 2-0, mutta ManU:kaan ei pystynyt käyttämään tilaisuutta hyväkseen, vaan murtui viimeisen 10 minuutin aikana Arsenalia vastaan. Rooney vei Unitedin toisella puoliajalla johtoon, mutta Robin van Persien ja Thierry Henryn maalit toivat kolme pinnaa Arsulle. Ero kuitenkin siis säilyi kuudessa pisteessä, eikä United antaisi seuraavan 2 ½ kuukauden aikana Chelsealle mahdollisuutta kuroa eroa umpeen. Kuun kahdessa viimeisessä pelissä United kaatoi Portsmouthin FA Cupissa kahdella Rooneyn maalilla, toinen niistä oli yksi kauden osumista, ja liigassa he marssivat kevyesti yli Watfordin maalein 4-0.

Pienempiä uutisia:

- Danny Simpson ja Jonny Evans lähtivät lainalle Sunderlandiin. Kauden päätteeksi he olivat nousseet Valioliigan. Giuseppe Rossi lähti Parmaan lainalle ja paukutti heille kasan maaleja. Phil Bardsley lainattiin Villaan epäonnistuneen Skotlannin reissun jälkeen


Helmikuu:

Helmikuu oli Unitedille tuloksellisesti loistava kuukausi, pelillisesti ei niinkään. Helmikuu alkoi murskavoitolla Tottenhamista 0-4, Ronaldo ”filmasi” voittomaaliin johtaneessa rankkaritilanteessa. Mitään epäselvää ei kuitenkaan jäänyt, kumpi oli kentällä parempi joukkue, kuten tuloskin osoittaa. Seuraavassa ottelussa tuli nihkeä 2-0 voitto Charltonista. FA Cupissa United jäi tasuriin Readingin kanssa, mutta uusinnassa punaiset pistivät hulinaksi heti ottelun alussa: kolme maalia kuuteen minuuttiin, ja peli vaikutti ratkenneelta. Reading kuitenkin tuli kuitenkin mukaan peliin ja kavensi 2-3:een ottelun lopussa. Reading meinasi vielä tasoittaa ottelun viimeisellä minuutilla, mutta Gunnarssonin veto osui ylärimaan. Näiden FA Cup-pelien välissä United oli käynyt hakemassa nihkeät voitot niin Ranskasta kuin Lontoostakin. Lille kaatui värikkäiden, ja katsomossa vaarallistenkin, vaiheiden jälkeen 0-1 Giggsin kiistellyllä vaparilla. Fulhamia vastaan oli vieläkin tiukempaa, mutta Ronaldon omalta kenttäpuoliskolta käynnistämä soolo ratkaisi pinnat punaisille. Näin eroa oli Chelseaan jo yhdeksän pistettä, kun he kävivät voittamassa samaan aikaan Carling Cupin finaalissa Arsenalin junnut.

Pienempiä uutisia:

- Edwin van der Sar mursi nenänsä Tottenhamia vastaan ja oli ulkona reilut kaksi viikkoa
- Tim Howardin siirto Evertoniin varmistui, hän ei kuitenkaan saisi keväällä pelata punaisia vastaan, koska sopimus astuu voimaan vasta kesän siirtoikkunan auetessa
- Ryan Giggs valittiin jälleen Kuukauden Pelaajaksi, Fergie Kuukauden Valmentajaksi


Maaliskuu:

Aivan kuten helmikuu, myös maaliskuu oli tuloksellisesti Unitedille loistava kuukausi. Ensimmäisessä pelissä United haki loistavan voiton Anfieldilta John O’Shean yliajan maalilla. Eroa oli myöhemmin pelaavaan Chelseaan jo 12 pistettä, joten nyt testattiin, kestääkö Chelsealla kantti. Se kesti, ja he kavensivat seuraavan reilun viikon aikana eron takaisin kuuteen pisteeseen, kun vain yhdeksän kierrosta oli enää pelaamatta. Seuraavaksi oli kuitenkin aika keskittyä jälleen Mestarien Liigaan, jossa United voitti Henken maalilla Lillen 1-0 ja jatkoi näin kahdeksan parhaan joukkoon, jossa vastaan asettuisi AS Roma. FA Cupissa United joutui jälleen uusintaan, mutta tällä kertaa se pelattiin kotikentällä. United oli noussut tappioasemasta Middlesbroughia vastaan 2-2:een ja kotona United voitti Boron Ronaldon rankkarilla. Vieraspeli Boroa vastaan jäi Larssonin viimeiseksi otteluksi United-paidassa. Hän iski reilun kahden kuukauden lainan aikana maalin jokaisessa kilpailussa. Larsson palasi vielä kerran Old Traffordille, kun United kohtasi Euroopan tähdistön. United voitti ottelun 4-3, mutta tapahtuma jäi varsinkin toisella puoliajalla odotettua vaisummaksi. Moni maailman huippupelaajista oli kieltäytynyt ottelusta, tai enemmänkin heidän seuransa oli kieltänyt pelaajaa pelaamasta mahdollisten loukkaantumisten pelossa. Unitedkin peluutti toisella jaksolla suureksi osaksi vaihtopelaajia ja junnuja. Liigassa United jatkoi voittojen tiellä, kun sekä Bolton että Blackburn kaatuivat OT:lla 4-1. Bolton-pelistä lähti myös melkoinen loukkaantumiskierre United-joukkueessa. Neville loukkaantui koko loppukaudeksi ja Blackburnia vastaan Vidic loukkasi olkapäänsä, Park jalkansa ja oli myös sivussa loppukauden. Lilleä vastaan Silvestre oli myös loukannut olkapäänsä, ja hänkin joutui jättämään loppukauden pelit väliin. Louis Sahan pelikunto oli koko kevään täysi arvoitus, Liverpool-matsin jälkeen hän pelasi kahden kuukauden aikana ainoastaan puoli tuntia erinäisten vammojen takia. Lisäksi niin van der Sar, Evra, Fletcher, Smith kuin Solskjaerkin joutuivat jättämään pelejä väliin loukkaantumisten takia, ja mahtuihan siihen mukaan myös Scholesin (3 peliä) ja Rooneyn (1 peli) pelikiellotkin.

Pienempiä uutisia:

- David Beckham jätti jäähyväiset United-faneille tähdistömatsissa, harmi vain että hän oli itse loukkaantunut eikä pystynyt pelaamaan
- Alan Smith palasi kentille Lilleä vastaan, neljän kuukauden tauon jälkeen


Huhtikuu:

Huhtikuu alkoi heikosti kahdella tappiolla. Ensin tuli takkiin AS Romalta, ja kolme päivää myöhemmin Portsmouthilta. Molemmat pelit päättyivät vierastappioihin 2-1 ja Mestarien Liigan välieräpaikka näytti epävarmalta. United kuitenkin murskasi Roman Old Traffordilla täysin ylivoimaisen esityksen jälkeen 7-1. Michael Carrick osui kahdesti, samoin kuin Cristiano Ronaldo. Alan Smith teki ensimmäisen maalinsa pitkään, pitkään aikaan ja Ryan Giggs teki esityön neljään maaliin. United jatkoi matkaa välieriin, jossa se kohtaisi AC Milanin ja mieleen tuli jo kevät ’99, jolloin United voitti kaksi italialaisjoukkuetta tiellä Euroopan mestariksi. Samaan aikaan Chelsea kavensi eron Valioliigassa kolmeen pisteeseen voittamalla Tottenhamin. Seuraavaksi oli vuorossa FA Cupin välierä-ottelu, jonka United klaarasi numeroin 4-1. Ferdinand joutui jättämään pelin kesken ekalla jaksolla nivusvamman takia. Watfordista ei ollut kunnon vastukseksi, vaikka he tasoittivatkin pelin ekalla jaksolla täysin ansaitusti. United kuitenkin kiristi heti maalin jälkeen tahtia ja otti kevyen voiton. Chelsea voitti oman välieränsä Blackburnia vastaan jatkoajan jälkeen 2-1, joten kauden kaksi parasta englantilaisjoukkuetta kohtaisivat siis myös FA Cupin finaalissa. Kova pelitahti jatkui kotiottelulla Sheffield Unitedia vastaan, jonka United voitti mahdollisimman pienellä rasituksella 2-0. Kovassa iskussa ollut Carrick iski voittomaalin vain muutaman minuutin pelin jälkeen. Seuraavana päivänä Chelsea voitti vieraissa West Hamin vakuuttavasti 4-1 ja ero oli takaisin kolmessa pisteessä. Seuraavana viikonloppuna United jäi Boroa vastaan kotona tasapeliin, ja samalla Rio loukkasi uudestaan nivusensa. Tämä jätti Chelsealle loistavan mahdollisuuden kaventaa eroa Newcastlea vastaan ja samalla varmistaa se, että mestaruus on heidän(kin) omissa käsissä. Newcastle kuitenkin venyi hyvän puolustuspelin ansiosta 0-0 tasuriin, ja Mourinho oli pettynyt mies ottelun jälkeen syyttäen kaikkia muita paitsi omaa joukkuettaan liigatilanteesta ja heikosta esityksestä. Mestarien Liigassa United kaatoi viimeisen minuutin maalilla AC Milanin 3-2, ja henki oli korkealla punaisessa leirissä. Ja se tulikin näkyviin loistavasti seuraavana viikonloppuna, kun United nousi kahden maalin takaa 2-4 voittoon Evertonin vieraana. Tauolla sarjataulukko näytti siltä, että United johtaisi liigaa vain maalieron turvin, mutta Chelsean ja Unitedin pelien loppuessa samaan aikaan, piste-ero United eduksi oli viisi pistettä. Tämä antoi Unitedille mahtavat lähtökohdat toukokuuhun mentäessä.

Pienempiä uutisia:

- Ronaldo teki uuden, vuoteen 2012 ulottuvan, jatkosopimuksen Unitedin kanssa
- Ronaldo myös valittiin kanssapelaajien toimesta niin Vuoden Pelaajaksi kuin Vuoden Nuoreksi Pelaajaksi. Viimeksi nämä kaksi palkintoa menivät samalle pelaajalle vuonna 1977. Pari päivää myöhemmin hänet valittiin myös fanien toimesta Vuoden Pelaajaksi
- Unitedin junnut hävisivät FA Youth Cupin finaalissa Liverpoolille rankkarien jälkeen


(Punainen) Toukokuu:

Toukokuun alussa United hävisi Mestarien Liigan välierässä AC Milanille 3-0, ja putosivat yhteismaalein 5-3. AC Milan oli pelillisesti toisessa osassa parempi, toisaalta United hallitsi selvästi ensimmäistä osaa. Ratkaisevaksi tekijäksi nousi Milanin parempi viimeistely vieraskentällä, Kaka iski kaksi hienoa maalia Old Traffordilla. United ei kyennyt samaan temppuun Milanossa, ja näin United sai tunnustaa Milanin paremmakseen San Siron sateisessa illassa. Nyt oli aika kääntää katseet kotimaisille kentille, etenkin liigaan. Seuraava viikonloppu osoittautuikin ratkaisevaksi Valioliigassa. Silmin nähden väsynyt United-joukkue kävi hakemassa naapuri-Cityltä kolme pistettä Ronaldon rankkarimaalilla. Maali syntyi reilun puolen tunnin pelin jälkeen, ja voisi sanoa että tämän jälkeen ainoa asia mitä United odotti, oli loppuvihellys. City sai rankkarin 10 minuuttia ennen loppua, mutta van der Sar torjui tämän jaloillaan ja näin United karkasi jo kahdeksan pisteen päähän Chelseasta, joka pelaisi ottelun seuraavana päivänä. Chelsean oli siis voitettava kaikki kolme peliään ja samalla toivottava, ettei United saa pinnan pinnaa kahdesta viimeisestä ottelustaan. Mestaruus kuitenkin ratkesi jo heti ensimmäiseen mahdolliseen paikkaan, kun Chelsea jäi tasuriin Arsenalin vieraana. Siniset taistelivat hienosti alivoimaisena, mutta sekään ei riittänyt, ja näin ollen Manchester United on Valioliigan mestari vuosimallia 2007. Viimeistä edellisellä kierroksella nämä kaksi Valioliigan parasta joukkuetta kohtasivat toisensa, mutta jo ennen peliä tiesi, ettei tästä mitään klassikkoa olisi tulossa. Molemmat joukkueet lähtivät liikkeelle melko reservipitoisella miehistöllä ja peli päättyi tylsän pelailun jälkeen 0-0. Viimeisellä kierroksella United hävisi West Hamille 0-1, mutta pyttyä nostellessa tätä ei muistellut kukaan. Upea kausi Valioliigan osalta oli päättynyt, ja oli juhlien aika. FA Cupin finaalissa Chelsea oli parempi jatkoajan jälkeen, ja vaikka finaalitappio pienen kitkerän maun suuhun monille varmasti jättikin, niin kaiken kaikkiaan Unitedin kausi oli suuri menestys. Peli kulki varsinkin alkukaudella loistavasti, ja vaikka kone alkoi keväällä yskähtelemään, piti joukkue kuitenkin pintansa liigassa ja menestyi kahdessa cup-kilpailussakin erittäin hyvin. Se, että United putosi Milanille ja hävisi finaalissa Chelsealle oli pienten sattumien summa, yhtä hyvin United olisi voinut voittaa kummatkin joukkueet. Tunnustusta nyt kuitenkin vielä tässä yhteydessä paremmille, mutta toki suurimmat onnittelut United-joukkueelle, joka osoitti monien kriitikoiden arviot täysin vääriksi ja perusteettomiksi.

Pienempiä uutisia:

- Ronaldo varmisti ”quadruplensa” voittamalla myös jalkapallotoimittajien Vuoden Pelaaja-palkinnon. Ennen West Ham-peliä Ronaldolle annettiin myös Valioliigan Vuoden Pelaaja-palkinto
- West Ham-pelin alla Fergie palkittiin Valioliigan Vuoden Valmentajana, ja Ryan Giggs sai palkinnon ennätyksellisen yhdeksännen Englannin liigan mestaruuden kunniaksi
- Owen Hargreavesin siirto Unitediin Bayern Münchenistä näyttää todella todennäköiseltä, siirtohinnaksi tulisi suunnilleen 17 miljoonaa puntaa
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7688 : 22.05.2007 klo 15:01:05

Pelaaja-arviot:

#1  Edwin van der Sar, 47 peliä, 0+0 (Valioliigassa 32, 0+0)

Kokenut hollantilaisveskari pelasi jälleen todella hyvän kauden voittaen pisteitä Unitedille torjunnoillaan. Ratkaisevin oli van der Sarin rankkaritorjunta City of Manchester Stadiumilla. Edwin kärsi parista loukkaantumisesta kauden aikana, mutta nämä eivät Fergusonia haitanneet, vaan United tarjosi hollantilaiselle jatkosopimuksen kauden aikana. Aiempien kausien maalivahtisekoiluihin (Taibi, Ricardo, Howard, Carroll) verrattuna tämäkin kausi oli van der Sarilta todella hyvä, vaikka keväällä tulikin pari heikompaa peliä. Romaa ja Portsmouthia vastaan van der Sar sai ottaa yhden maalin ainakin osittain piikkiinsä. Toisaalta, pitkän kauden aikana virheitä sattuu jokaiselle maalivahdille, onneksi nämä eivät osoittautuneet ratkaiseviksi. Hänen johtamiskykynsä ja maalivahtipelinsä on sillä tasolla, etten näe mitään syytä, miksi Edwin ei jatkaisi ykkösenä myös ensi kaudella.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Vassellin rankkarin torjuminen mestaruudenkin kannalta ratkaisevassa paikassa

Arvio: Van der Sar oli erittäin tärkeässä osassa Unitedin voittaessa liigamestaruuden, mutta täydelliseksi kaudeksi tätä ei voi kutsua, Edwinin korkean tason tietäen. 8 1/2


#2  Gary Neville, 33 peliä, 0+4 (Valioliigassa 24, 0+3)

Kapteenin kausi meni suurilta osin piloille loukkaantumisten takia. Syksyllä ja talvella Nevillen rooli oli erittäin tärkeä, mutta kevään ratkaisupelit jäivät häneltä täysin väliin maaliskuisen loukkaantumisen takia. MM-kisoista asti vaivannut pohje ilmoitteli itsestään koko syksyn, mutta silti Neville pelasi erinomaisia otteluita ja valinta Valioliigan Vuoden Joukkueeseen ei ollut perusteeton, vaikka kolmasosa peleistä jäikin väliin. Nevillen hyökkäyspeli on kehittynyt selvästi viimeisinä vuosina, ja viimeistään tällä kaudella siitä muodostui todellinen ase Unitedin hyökkäyspeliin. Hänen keskityksensä ovat huippuluokkaa, ja nykyään hän tuntuu ajautuvan hanakammin maalintekopaikkoihin, toisaalta maali jäi tällä kaudella tekemättä. Puolustuspelissä hän oli jälleen odotetun varma, harvemmin vastustaja Garysta ohi menee.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Ehdottomasti tämä kuva

Arvio: Kuten mainitsin, valinta Vuoden Joukkueeseen ei ollut perusteeton, mutta ei Neville toisaalta mitään unelmakauttakaan pelannut loukkaantumisten takia. 8


#3  Patrice Evra, 36 peliä, 2+4 (Valioliigassa 24, 1+4)

Ranskalaisen alkukausi oli aivan huikea, mutta keväällä taso tippui, osin jatkuvien loukkaantumisten takia. Syksyllä Evra oli uskomattomassa vireessä, eikä hänelle sattunut oikeastaan mitään virheitä. Yhteispeli varsinkin Ronaldon kanssa toimi välillä kuin unelma, ja tekihän Evra ensimmäisen maalinsakin United-paidassa marraskuussa. Helmi-maaliskuussa taso alkoi kuitenkin pudota, ja ottelut Fulhamia ja Liverpoolia vastaan vieraissa olivat kerrassaan surkeita. Pool-pelin jälkeen Evra olikin poissa kentiltä reilun kuukauden, eikä tämänkään jälkeen Evra missään vaiheessa päässyt alkukauden kuntoon. Puolustuspeli muuttui epävarmaksi, ja tämä huipentui karmeaan virheeseen Milania vastaan Mestarien Liigan välieräottelussa. SAF kokeili Evraa myös oikeana pakkina, ja ensimmäisessä pelissä hän teki heti maalin Romaa vastaan. Loppukaudesta Evra sai kuluttaa paljon penkkiä Heinzen pelatessa vasempana pakkina.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Evertonia vastaan uran ensimmäinen maali United-paidassa. Hyvä palloton nousu laidasta, Rooneyn nappisyöttö, ja Evran tarkka ja kova veto maata pitkin maaliin

Arvio: Evra ei pystynyt toistamaan syksyn virettään kevätkaudella, jolloin kausi olisi ollut käytännössä täydellinen. Ei kevään pelit kuitenkaan aivan hirveitä olleet, parannusta vuotta aiempiin esityksiin. 8


#4  Gabriel Heinze, 38 peliä, 1+2 (Valioliigassa 22, 0+1)

Heinzen kausi alkoi vasta syyskuun loppupuolella Readingia vastaan. Hän oli tehnyt kaikkensa toipuakseen MM-kisoihin mennessä polvivammastaan, ja vaikka siinä onnistuikin, niin samalla alkukausi Unitedissa meni täysin pilalle. Ensimmäiset pelit olivat melkoista hakemista aggressiiviselta vasurilta, mutta vuodenvaihteen tienoilla pelituntuma alkoi vihdoin löytyä, ja esitykset vasempana pakkina olivat yleensä hyviä. Topparinakin hän joutui paikkaamaan, kun miehet tuntuivat puolustuksesta loppuvan keväällä. Topparina Heinze ei ole kuitenkaan samaa luokkaa, enkä toivoisi hänen enää sillä tontilla pelaavan. Hyökkäyspelissä ei lähellekään Evran luokkaa, mutta puolustuspäässä pääsääntöisesti varmempi, ja paikkasi hyvin Evran ollessa loukkaantuneena. Euro-kentillä Heinze kankeus ja heikohko pallonkäsittely tulevat hyvin esiin, laitapakin tontilla hän ei vain ole riittävän terävä huippujoukkueita vastaan.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Aivan uskomattoman hieno liukutaklaus Middlesbroughia vastaan FA Cupissa, joka on ehdottomasti yksi hienoimmista näkemistäni taklauksista

Arvio: Heinzen debyyttikausi Unitedissa oli loistava, mutta kahden pahan loukkaantumisen jälkeen hän ei ole päässyt enää samalle tasolle kuin hetkellisesti. Tällä kaudella syksy oli melkoista hakemista, mutta keväällä homma toimi jo paremmin. 7 1/2


#5  Rio Ferdinand, 49 peliä, 1+1 (Valioliigassa 33, 1+0)

Ferdinand pelasi loistavan kauden ja hänen asemansa puolustuslinjan johtajana ja yhtenä seuran kaikkien aikojen parhaista puolustajista vain vahvistui. Mukaan toki mahtui esim. nolo oma maali Portsmouthia vastaan, mutta niitä sattuu jokaiselle pelaajalle jossain vaiheessa uraa, eikä se laske Rion merkitystä joukkueelle yhtään. Maaleja ei syntynyt samalla lailla kuin viime kaudella, jolloin Rio taisi iskeä lähemmäs viisi maalia. Tällä kaudella Poolia vastaan tehty maali jäi ainoaksi, mutta oli sitäkin upeampi. Unitedin alakerrassa kolmikko van der Sar, Ferdinand ja Neville on todella tärkeä nimenomaan puolustuksen tiiviyden kannalta. Jos joku näistä kolmesta on poissa, se näkyy välittömästi. Keväällä kaksi näistä olikin poissa, ja tämä saattoi hyvinkin maksaa Mestarien Liigan finaalipaikan. Ferdinand on kehittynyt myös siinä, että hänelle ei enää tule huolimattomuusvirheitä, joista häntä kritisoitiin aiemmilla kausilla. Pelinavaajana hän on maailmanluokkaa.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Pakko olla maali Liverpoolia vastaan. Hieno haltuunotto ja sen jälkeen tarkka veto aivan yläkulmaan, ja vielä huonommalla jalalla

Arvio: Rion kausi oli loistava ja mielestäni hän oli ehdottomasti koko liigan paras puolustaja. Vierellä pelaava Vidic täydentää hienosti Rioa, ja tämän kaksikon ollessa kentällä ei pahemmin tarvinnut huolehtia turhista maaleista omaan päätyyn. 9


#6  Wes Brown, 37 peliä, 0+2 (Valioliigassa 22, 0+2)

Brown pelasi yhden uransa parhaista kausista, ja tällä kertaa säästyi myös loukkaantumisilta. Varsinkin keväällä muiden pakkien ollessa loukkaantuneina, Wes nosti tasoaan ja pelasi erinomaisen kevätkauden. Se huomattiin viimeistään tällä kaudella, että Brown ei oikeana pakkina ole kovin hyvä, mutta omasta mielestäni topparina liigan parhaimmistoa, ainakin vaihtomieheksi. Virheitä ei Brownille nykypäivänä pahemmin satu, joka on tietenkin tärkeä asia puolustajalle. Toisaalta minkään näköistä pelotetta Wes ei hyökkäyspäässä tarjoa. Ei valita, vaikka istuu yleensä penkillä kaikkien ollessa kunnossa, tärkeä osa joukkuetta.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Näitä ei Wes Brownin kohdalla ole koko uralla montaa ollut, tällä kaudella esiin nousee luultavasti maali Euroopan tähdistöä vastaan

Arvio: Brown pelasi hyvän kauden, ilman turhia virheitä. Ei ole johtajatyyppi, mutta muiden ollessa sivussa piti puolustuksen kasassa kiitettävästi. Oikeana pakkina pelatut matsit olivat heikkoja. 8-


#7  Cristiano Ronaldo, 53 peliä, 23+20 (Valioliigassa 34, 17+14)

Mitä voisi enää sanoa Ronaldosta? Uskomaton kausi, varsinkin kun palaa vielä kesän tapahtumiin. Kaikki (muut kuin United-väki) odottivat vesi kielellä joko hänen lähtöään tai täyttä floppaamista tällä kaudella Unitedissa, mutta kumpaakaan ei onneksi nähty. Kausi alkoi heti maalilla, ja Ronaldo oli uskomattomassa vireessä joulun tienoilla, jolloin hän ratkaisi monta peliä Unitedin eduksi. Euroopassa homma ei toiminut aivan yhtä hyvin, toisaalta ottelut Romaa vastaan olivat portugalilaiselta erinomaisia. Liigassa Ronaldo oli kuitenkin täysin omaa luokkaansa, ja neljä erilaista Vuoden Pelaaja-titteliä olivat täysin ansaittuja. Ottelut Milania vastaan eivät antaneet mielestäni täysin oikeaa kuvaa Ronaldosta, sillä ottelutahti oli vaatinut veronsa ja taituri oli selvästi väsynyt, vaikka kovasti jaksoikin yrittää. Ronaldo osoitti olevansa rankkarien laukojana todella varma, ja laukoikin monta tärkeää rankkaria tällä kaudella maaliin, tärkeimpänä ehkä osuma Cityä vastaan vieraskentällä. Kaatuilut jäivät tällä kaudella vähemmälle, toki jokaisesta hiukankin filmiltä vaikuttaneesta tilanteesta jaksettiin mediassa vääntää. Näin ei tietenkään tapahtunut muiden pelaajien tehdessä samaa. En edes viitsi laskea, kuinka monta pistettä Ronaldon ansiosta United saalisti, mutta esiin voi nostaa ainakin ottelut Readingia (x2), Wigania, Villaa ja Cityä vastaan.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Vaikka Ronaldo monia pelejä ratkaisikin, niin Fulham-peli vieraskentällä nousee omassa mielessäni ylitse muiden. Unitedin esitys lähenteli surkeaa, varsinkin toisella jaksolla, mutta Ronaldo ratkaisi pelin vain pari minuuttia ennen loppua omalta kenttäpuoliskolta käynnistyneellä soololla. Loistava maali todella tärkeään paikkaan

Arvio: Kaikki superlatiivit on varmasti jo käytetty Ronaldon sesongista. Täysin uskomaton, ehdottomasti United tärkein ja paras pelaaja tiellä mestaruuteen. Pientä miinusta kuitenkin siitä, että "suurissa otteluissa" hän ei kyennyt parhaimpaansa. Tämä toki johtui osittain siitä, että huippujoukkueet ottivat hänet tarkemmin kiinni. Heikompia joukkueita vastaan hänelle jää väkisinkin enemmän tilaa.  9 1/2


#8  Wayne Rooney, 55 peliä, 23+14 (Valioliigassa 35, 14+11)

Rooney alkukautta voisi kutsua jopa huonoksi, ensimmäistä Valioliiga-kierrosta lukuun ottamatta, jolloin Rooney teki kaksi maalia ja syötti yhden. Tätä seurasi kolmen pelin pelikielto, jota seuraavissa peleissä Rooney oli aivan jäässä. Oikeastaan vasta lokakuun puolivälin Wigan-pelissä Rooney pelasi totutulla tasolla, seuraavalla kierroksella hän sitten pommittikin hattutempun Boltonin verkkoon. No, eipä hän loppuvuonnakaan tehnyt kuin kolme maalia, mutta vuoden 2007 puolella alkoi verkot pullistella. Maaliskuu ja huhtikuu olivat Rooneylle parhaimmat maalien suhteen, niiden aikana syntyi 11 maalia 14 matsissa. Kieltämättä hän jäi hiukan Ronaldon varjoon tällä kaudella, eikä ihan parasta saatu irti Rooneysta, vaikka yhteispeli portugalilaisen kanssa toimi välillä erittäin näyttävästi ja tehokkaasti. Rooney joutui pelaamaan suuren osan kaudesta vasemmalla laidalla, ja sehän tiedetään, ettei tämä pelipaikka ole Rooneylle se paras mahdollinen. Toisaalta Unitedin hyökkäyspelaajat liikkuvat ja vaihtavat paikkoja niin hyvin, että välillä Rooney löysi itsensä oikealta laidalta, välillä hyökkäyksen kärjestä. FA Cupin finaalissa Chelseaa vastaan Rooney oli omasta mielestäni joukkueen paras, nimenomaan puhtaana kärkenä. Hän näytti nopeutensa, röyhkeytensä ja taitonsa moneen kertaan murtaen Chelsean tiiviinä pidetyn puolustuksen muutamaankin otteeseen. Tässä pelissä nähtiin sitä Rooneya, jota kaipailin oikeastaan koko kauden. Hänellä on selvästi loistava tekniikka, ja hän on todella nopea, joten ihmettelen suuresti, miksi hän piti nämä ominaisuudet niin hyvin piilossa tällä kaudella. Toki Rooney teki paljon hyvää joukkueen eteen, mutta mielestäni hänen tärkeytensä joukkueelle ei ollut enää samaa luokkaa kuin aiemmalla kaudella, tämä toisaalta on ihan hyväkin asia, varsinkin kun se johtui muiden pelaajien, mm. Ronaldon nousemisesta ratkaisijoiden joukkoon. Maalin edessä tarvittavaa kliinisyyttä Rooneylta ei vieläkään nähty, mutta reilu 20 maalia on hyvä saldo nuorelle kärjelle, jolla on vielä varaa kehittyä. Ja jos maalimääriä katsoo, niin jatkuvasti ollaan kuitenkin menty suurempiin lukemiin, olkoonkin, että maalit varsinkin tällä kaudella tulivat ryppäissä. Olin myös näkevinäni selvää kypsymistä kauden mittaan, loppukaudesta ei nähty enää mitään kuumenemisia Rooneylta. Toki intohimo ja tahto lajiin pitää löytyä, mutta toivottavasti Rooneykin on vihdoin tajunnut, että turhista ylilyönneistä ei ole kuin haittaa hänelle itselleen.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Minulla oli päässäni kolme vaihtoehtoa: Upea ”chippi” Portsmouthia vastaan FA Cupissa, mestaruudenkin kannalta ratkaiseva maali Evertonia vastaan, ja sitten yliajan voittomaali AC Milania vastaan, ja täytyy sanoa, että vaikka tuo Didan taakse tehty maali ei sinänsä mitään ratkaissutkaan, niin se oli ehdottomasti kauden tähtihetki. Samalla Rooney näytti epäilijöilleen, että hänestä on ratkaisemaan myös suuria ja tärkeitä otteluita

Arvio: Rooneyn kausi ei ollut henkilökohtaisesti suurmenestys, mutta varsinkin keväällä Rooney nousi ratkaisijaksi muutamassa tärkeässä ottelussa. Maalinteon kanssa hän jälleen monessa pelissä tuskaili, mutta yritystä riitti, ja kyllähän tämän kaudenkin tehot ovat todella hyvät. Parempaan on kuitenkin edelleen varaa. 8 1/2


#9  Louis Saha, 34 peliä, 13+7 (Valioliigassa 24, 8+5)

Sahan alkukausi oli todella upea, hän jatkoi kevään 2006 virettä jouluun asti, mutta sitten iski loukkaantumiset, ja mies oli käytännössä koko loppukauden sivussa. Van Nistelrooyn lähdön jälkeen suurin osa epäili, kuka hänet tulee korvaamaan, mutta Saha osoittautui syyskaudella jopa sopivammaksi vaihtoehdoksi kuin (ainakin Sahaan nähden) hidas ja kankea hollantilainen. Sahan viimeinen maali syntyi helmikuun lopulla, viimeinen liigamaali joulukuussa Cityä vastaan. Vuodenvaihteen jälkeen Saha pelasi ainoastaan yhden täyden ottelun, ja senkin FA Cupissa. Monet sanoivat joulun tienoilla, että jos Saha loukkaantuu, Unitedin on mennyttä mestaruuskamppailun suhteen. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan kukin vuorollaan kävi latomassa pystiin riittävät maalit. Sahan menetys toki näkyi hyökkäyspelissä, siitä ei ole epäilystäkään. Viimeistelijänä ranskalainen on aina ollut vähintäänkin ailahteleva, ja se näkyi myös tällä kaudella. Montakohan läpiajoa tai avopaikkaa Louis hukkasi tällä kaudella? Itse en jaksa muistella, tuskin sormet olisivat muutenkaan niiden laskemiseen riittäneet. Mitä pidemmälle kevääseen kausi eteni, sitä raivostuttavammaksi tämä Sahan loukkaantumiskierre muodostui. Ferguson ilmoitti monta kertaa ennen peliä, että Saha olisi kunnossa, mutta lopulta häntä ei nähty edes penkillä. Hyvästä pelaajasta on ehdottomasti kyse, juuri sellaisesta, joka sopii Unitedin hyökkäyspeliin, mutta enpä toisaalta olisi yllättynyt, jos Saha lähtisi kesällä Manchesterista ja tilalle tulisi kärki, jonka loukkaantumishistoria ei ole yhtä surullista luettavaa.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Voittomaali ”Valon Stadionilla” Benficaa vastaan. Kaikki varmasti muistavat, mitä edellisellä kaudella tapahtui samojen seurojen kohdatessa. Tällä kertaa Saha varmisti, että samanlaista loppunäytelmää ei tarvitsisi todistaa uudelleen

Arvio: Saha pelasi todella hyvän alkukauden, mutta loukkaantumiset pilasivat koko vuoden 2007. Onneksi United pystyi hänen puuttumisensa korvaamaan siten, ettei se tuloksissa juurikaan näkynyt. 8-


#11  Ryan Giggs, 44 peliä, 6+17 (Valioliigassa 30, 4+9)

Giggs oli syksyllä huippuvuosien vireessä tehden pari voittomaaliakin. Tämä kausi oli siitä erikoinen, että Giggs säästyi, varsinkin keväällä, loukkaantumisilta. Syksyllä hänellä oli jotain vammaa, mutta muuten pysyi ehjänä, joka oli erittäin tärkeä asia Parkin ollessa suurimman osan kaudesta sivussa. Giggs ei pelannut tällä kaudella juurikaan normaalilla paikallaan vasempana laitana, vaan lähinnä 4-5-1 systeemissä yksinäisen kärjen takana. Itse en oikein pitänyt tästä, mutta toisaalta hän teki ja etenkin syötti paljon maaleja, joten ei voi pahemmin valittaa. Välillä vain tuntui, että Giggs tyytyi surffailemaan keskikentällä, eikä oikein viitsinyt taistella kaksinkamppailuja loppuun asti. Joissakin peleissä hän sitten syttyi pelaamaan ja oli täysin pitelemätön. Esimerkiksi Romaa vastaan Giggs syötti neljä maalia ja oli muutenkin mahdoton pideltävä italialaisille. Jalka on jo hieman hidastunut, mutta pää toimii edelleen erinomaisesti, ja eihän Giggsillä ole kuin vajaa 50 ottelua Sir Bobby Charltonin ennätykseen pelatuissa otteluissa, joten toivottavasti Giggsy jatkaa vielä pari vuotta punapaidassa. Giggs on tämän mestaruuden myötä ainoa pelaaja, joka on voittanut Englannin liigan yhdeksän kertaa.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Kiistelty vaparimaali Lilleä vastaan, jonka seurauksena Lillen pelaajat marssivat pois kentältä

Arvio: Ei Giggs enää joukkueen aivan tärkeimpiin pelaajiin kuulu, mutta tällä kaudella nähtiin jälleen se, että taito, riittävä nopeus ja ennen kaikkea voittamisen nälkä on edelleen tallella, vaikka hän on voittanut käytännössä kaiken, mitä jalkapalloilija voi seuratasolla voittaa. 8+


#13  Ji-Sung Park, 20 peliä, 5+2 (Valioliigassa 14, 5+2)

Parkin kausi meni suurilta osin pilalle loukkaantumisten takia. Syksyllä meni nilkka, joka vaati leikkauksen, ja hän pelasi seuraavan kerran vasta joulun tienoilla. Sen jälkeen hän pelasi hienosti ja teki viisi liigamaaliakin, mm. voittomaalia Charltonia vastaan ja kaksi maalia Boltonin verkkoon. Blackburn-pelissä maaliskuun lopussa Park loukkasi polvensa ja joutui operaatioon, ja puhuttiin jopa siitä, että miehen ura olisi vaarassa. Elokuussa hänen kuitenkin pitäisi päästä taas harjoittelemaan kevyesti, ja toivotaan että korealainen palaa kentille vielä vuoden 2007 puolella. Park on ehdottomasti omia suosikkipelaajiani nyky-Unitedissa, eikä vähiten sen takia, että jaksaa painaa töitä koko 90 minuutin ajan. Ei välttämättä ole se taitavin pelaaja, mutta yritystä aina riittää ja sitä on hieno katsella. Tällä kaudella maalejakin tosiaan syntyi ihan kivasti, vaikka pelasi vain noin kolmasosan kaudesta. Olisi tuonut loppukaudesta varsinkin Giggsille tarvittavia lepovuoroja, mutta eipä niille loukkaantumisille mitään voi.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Maali ja hieno esityö Carrickin maaliin Aston Villaa vastaan. Park oli mukana myös Unitedin kolmannessa maalissa voittaen pallon vastustajan boksin lähettyvillä

Arvio: Parkin esitykset olivat hyviä, mutta harmittavasti suurin osa kaudesta jäi hänellä väliin. Toivottavasti ensi kaudella mies pysyy kunnossa, eikä samanlaisia vakavia loukkaantumisia enää tule. 7 1/2


#14  Alan Smith, 18 peliä, 1+5 (Valioliigassa 9 peliä, 0+1)

Smithin piti alun perin toipua jo alkukaudeksi kuntoon, mutta parin ensimmäisen pelin jälkeen huomattiin, että Smith ei ole vielä lähelläkään täyttä pelikuntoa. Smudger pelasi pari Carling Cupin matsia syksyllä, mutta oli kuin varjo entisestä, liikkuvasta ja aggressiivisesta Smithistä. Marraskuisen Southend-pelin jälkeen Ferguson ehdotti Smithille lainaa sarjatasoa alemmaksi, mutta Smith halusi jäädä Unitediin, ja taistella paikasta. Se palkittiin maaliskuussa, kun Smith teki paluun pelikentille Lilleä vastaan. Sen jälkeen Smith pelasi reilussa 10 ottelussa, ja teki yhden maalinkin, AS Romaa vastaan. Se oli Smudgerin ensimmäinen puoleentoista vuoteen. Watfordia vastaan FA Cupin välierässä Smith syötti kaksi maalia, ja loppukaudesta Chelseaa vastaan Smith kävi kokeilemassa viime kaudella tutuksi käyneessä keskikentän keskustassa. Smith on sen verran nuori, että luultavasti jää vielä Unitediin, vaikka uusi kärki tulisikin seuraan. Avauspaikkaa on kuitenkin vaikea valloittaa, koska Smith ei oikein täysin sovellu kärkimiehen rooliin Unitedissa.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Smithin paluu kentille syyskuussa Benficaa vastaan lämmitti kovasti mieltä, mutta maali Romaa vastaan oli jotain mahtavaa. Vieläkin tulee kylmät väreet, kun tuota katselee

Arvio: Ferguson puhui vähän aikaa sitten, että Smith toi ratkaisevaa lisävoimaa hyökkäykseen loppukaudesta, kun muut pelaajat alkoivat jo väsyä. Olen jokseenkin samaa mieltä, mutta Smithin panos, mitä tulee maaleihin, jäi kuitenkin pieneksi, vaikka pelasikin melko monta peliä. Hienoa kuitenkin, että Smith on vihdoin palannut. 7


#15  Nemanja Vidic, 38 peliä, 4+1 (Valioliigassa 25, 3+1)

Vidic pelasi loistavan kauden. Jo viime keväänä hän osoitti, että hänessä on potentiaalia huipputoppariksi, mutta tämä kausi tuli silti positiivisena yllätyksenä. Hän oli täysin suvereeni pääpelissä ja fyysisissä kamppailuissa, ja toi puolustukseen sitä jämäkkyyttä, jota on kaivattu jo muutamia vuosia, oikeastaan Stamin lähdön jälkeen. Brown ja Silvestre ovat pelanneet topparin tontilla ajoittain todella hyvinkin, mutta toivottavasti Vidicista tulee puolustuksen kivijalka moneksi vuodeksi. Vida oli pelote myös vastustajan päädyssä ja tekikin neljä maalia. Voisi sanoa, että käytännössä viisi, mutta Portsmouthia vastaan tehty ”maali” hylättiin, vaikka pallo oli ylittänyt selvästi maalilinjan. Vidic loukkasi olkapäänsä maaliskuun lopussa, mutta palasi kentille kuitenkin jo toukokuun alussa. Milania vastaan nähtiin Vidicin pahimmat heikkoudet: hieman hidas ja kömpelö, tekniikka ei ole paras mahdollinen, ja Rion puuttuessa Vida ei pystynyt ottamaan sitä johtajan roolia itselleen. Englantilaiseen jalkapalloon Vidic kuitenkin sopii erinomaisesti, taisipa serbialainen kauden aikana jopa valittaa siitä, että Englannissa ei sallita tarpeeksi kovaa peliä.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Vidic jyräsi kolme Benfican pakkia maan pintaan ja puski Unitedin Mestarien Liigan pudotuspeleihin. Eikä pidä unohtaa lähes perinteeksi muodostunutta bazooka-tuuletusta

Arvio: Vihdoin United löysi Riolle hyvän partnerin puolustuslinjan keskustaan. Vidic pelasi todella hyvän kauden, eikä juuri virheitä tehnyt. Iski myös pari tärkeää maalia vastustajan verkkoon. 9-


#16  Michael Carrick, 52 peliä, 6+4 (Valioliigassa 33, 3+3)

Carrickin hankintaa viime kesänä epäilivät monet, mutta kauden jälkeen suurin osa oli muuttanut mieltään. Itsekin aluksi epäilin hänen kykyjen riittävyyttä Unitediin, mutta jo ensimmäisistä peleistä asti oli selvää, että hän todellakin vahvistaa joukkuetta. Scholesin kanssa hän muodosti koko liigan yhden parhaista, ellei parhaan, keskikentän keskustan. MC iski pari tärkeää maalia, mm. voittomaalin Sheffield Unitedia vastaan keväällä, sekä kaksi maalia Roman murskajaisissa. Jos jotain Unitedin keskikentältä puuttui, oli se ehkä aggressiivinen raastaja. Carrick ei ole pelaajana sitä tyyppiä, mutta kyllä hän puolustuspelaamisen osaa. Kovimmissa otteluissa Carrickilla tuli hieman kiire pallon kanssa, mutta oli kuitenkin yksi joukkueen varmimpia suorittajia, huonoja pelejä ei juuri tullut. Kauden edetessä hän otti enemmän ja enemmän vastuuta myös Unitedin hyökkäyspelistä.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Carrickin kaksi upeaa maalia AS Romaa vastaan

Arvio: Roy Keanen pelinumero ei osoittautunut liian suureksi taakaksi Carrickille, ja kaiken kaikkiaan voi sanoa, että SAF onnistui hankinnassaan todella hyvin. 8 1/2


#17  Henrik Larsson, 13 peliä, 3+0 (Valioliigassa 7 peliä, 1+0)

Henken siirto Unitediin oli kaikille todella suuri yllätys. Vaikka laina kesti vain reilut kaksi kuukautta, niin voi kuitenkin puhua onnistuneesta ja hyödyllisestä hankinnasta. Henke iski heti debyytissään maalin FA Cupissa, ja teki myös kahdessa muussa kilpailussa maalin Unitedille. Muutaman vuoden takaisesta Larssonista olisi saattanut olla enemmän hyötyä Unitedille, mutta toimi homma näinkin. Larssonin liikkumista ei voinut kuin ihailla, erinomaisesti hän tekee itseään pelattavaksi, ja fiksuilla kosketuksilla pelaa kanssapelaajansa tyhjään tilaan. Saha loukkaantui juuri tammikuun alussa, joten siinä mielessä Henken saapuminen osui juuri oikeaan paikkaan, muita kärkiä Unitedilla ei juuri ollut. Larsson sai oman mitalinsa Valioliigan voiton merkiksi, vaikka ei riittävästi pelejä pelannutkaan.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Itselleni se oli Henken voittomaali Lilleä vastaan, viimeisessä pelissä Old Traffordilla United-paita päällä. Hieno pusku takakulmaan, joka samalla varmisti Unitedin pääsyn puolivälieriin

Arvio: Larssonin hankinta oli hyödyllinen, mutta enempäänkin olisi ollut mahdollisuuksia. Valioliigan vauhtiin totuttelemisessa meni sittenkin oma aikansa, toki tähän vaikutti myös se, ettei Henke aivan uransa huipulla enää ollut. 7+


#18  Paul Scholes, 45 peliä, 7+3 (Valioliigassa 30, 6+1)

Scholes teki mahtavan paluun kentille viimekautisen silmävammansa jälkeen. Osa piti Scholesia lähinnä rotaatiomiehenä tähän kauteen lähdettäessä, mutta hän näytti olevansa edelleen Valioliigan eliittiä, ja luultavasti liigan paras syöttelijä. Taklatahan tämä mies ei osaa, mutta onneksi tuomarit eivät Englannissa uskalla nostaa kortteja punapäälle niin usein kun muille pelaajille. Toki yli viisi peliä tuli tälläkin kaudella pelikieltoa, joten ei hän ihan täysin korteilta säästynyt. Puolustussuuntaan Scholesy on heikko, ja siihen United tarvitsisi jonkun selvän puolustavan pelaajan hänen taakseen, jos Scholes olisi vielä pitkään Unitedin avainpelaajia. Nyt kuitenkin ura alkaa väkisin painua loppua kohti, vaikka varmasti pari vuotta hänellä vielä jäljellä onkin. Hieman enemmän olisin odottanut häneltä nousuja hyökkäyksiin mukaan, ja etenkin ENEMMÄN VETOJA! Tuolla potkutekniikalla en ymmärrä, miksi hän ei lauo enempää. Luultavasti hän ei vain ole riittävän itsekäs, että lähtisi useammin ratkaisemaan itse, vaikka taas tällä kaudella hän teki pari upeaa maalia boksin ulkopuolelta. Hänen syöttöpeliään ja liikkumista kentällä on nautinto katsoa, ehdottomasti suosikkipelaajani nykyjoukkueesta. Fantastinen, fantastinen pelaaja.

Mieleenpainuvin tapahtuma: En pystynyt ratkaisemaan näiden kahden väliltä: Voittomaali Liverpoolia vastaan Scholesin 500. ottelussa, vai uskomaton volley yläriman kautta Villaa vastaan

Arvio: Scholes pelasi loistavan kauden, ja oli mielestäni yksi Unitedin parhaita pelaajia tällä kaudella. Hänen paluunsa tuohon keskikentälle toi taas sitä pallovarmuutta ja rauhallisuutta, mikä viime kaudella keskikentältä puuttui mm. O’Shean pelatessa sillä tontilla. 9-


#20  Ole Gunnar Solskjaer, 32 peliä, 11+5 (Valioliigassa 19, 7+3)

Olen kausi yllätti varmasti kaikki. Hän teki yhteensä 11 maalia, ja vaikka peliin osallistuminen ei ole enää samalla tasolla, niin hän kyllä tietää, miten maali tehdään. Tälläkin kaudella hän teki pari tärkeää maalia, ja olihan se upeaa, että hän ylipäätään pystyi uraansa jatkamaan huipputasolla. Itse en ainakaan odottanut häneltä juuri mitään, toivoin lähinnä, että saisi edes yhden maalin tehtyä Old Traffordilla. Hän siis ylitti ainakin kaikki omat odotukseni, mutta totta kai toivon, että hän olisi ensi kaudella vieläkin paremmassa iskussa. Samalla kuitenkin toivoisin, että ihan näin paljoa Solskjaeriin ei tarvitsisi turvautua, koska hän on loukkaantumisten myötä hidastunut, eikä oikein pärjää varsinkaan yksin kärjessä. Hienoa kuitenkin, että hänen parin vuoden taistelu loukkaantumisia vastaan sai tällaisen palkinnon, Valioliiga-mestaruuden.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Maali Charltonia vastaan, ensimmäinen pitkän poissaolon jälkeen. Solskjaer oli ollut vain vajaat 10 minuuttia kentällä, kun verkko heilui, tyypillistä Olea

Arvio: Mahtava paluu, maalintekotaito on edelleen tallella, vaikka fyysiset ominaisuudet ovatkin luonnollisesti heikentyneet. 7 1/2


#22  John O’Shea, 49 peliä, 5+1 (Valioliigassa 32, 4+0)

O’Shealta jälleen tyypillinen kausi joka paikan höylänä. Teki ratkaisevia maalejakin, mm. erittäin tärkeän voittomaalin Liverpoolia vastaan Anfieldilla. Big John ei ole jalkapalloilijana se kaikkein lahjakkain, mutta jotain hänessä on, mistä pidän. Senpä takia en näe mitään syytä, miksi hänestä pitäisi myöskään luopua, vaikka lahjakkaampia pelaajia olisi varmasti tarjolla. O’Shea ei ole käytännössä koskaan loukkaantuneena, siitä hyvänä osoituksena kova pelimäärä. Laitapakin tontilla esitykset olivat kohtalaisen hyviä, ja keskikentän pohjalla tuon Pool-pelin jälkeen hyviä esityksiä, huomasi selvästi, kuinka itseluottamus oli noussut. Pallollinen peli on välillä aivan karmeaa, mutta puolustuspäähän hän on todella hyvä. Katkoo keskikentällä ja voittaa paljon pääpalloja. Ei kuitenkaan mikään pitkäaikainen ratkaisu keskikentälle, parempia pelaajia on pakko löytyä. Laskujeni mukaan O’Shea pelasi tälläkin kaudella molempia laitapakin tontteja, topparina, keskikentän keskellä…

Mieleenpainuvin tapahtuma: …ja maalivahtina Spursia vastaan! Van der Sar mursi nenänsä, ja O’Shea jouduttiin heittämään maaliin, kun vaihtoja ei ollut enää jäljellä. O’Shean esitys oli hieno, kruununa Keanen läpiajon torjuminen. Pelin jälkeen tietenkin hauskaa riitti

Arvio: Mielestäni O’Shea pelasi ihan hyvän kauden. Debyyttikaudellaan hän oli yksi liigan parhaista laitapakeista, mutta sitten meni pari vuotta, kun esitykset olivat aika vaisuja. Tällä kaudella hän kuitenkin pelasi varsin hyvin, vaikka välillä hänen kosketuksia ja syöttöjä ihan hirvittää katsella. 7 1/2


#23  Kieran Richardson, 24 peliä, 3+2 (Valioliigassa 15, 1+1)

Tämän kauden jälkeen viimeistään on tullut selväksi, että Richardsonista ei ole mitään hyötyä Unitedille. Toki antaa lepoaikaa Giggsille ja kumppaneille, mutta ei hän kentällä saa juuri mitään aikaan. Hyvä ”Carling Cup-pelaaja”, mutta taso ei vain riitä valjussa, ainakaan huipulla. Menettelee vasempana pakkina, vaikka ei ole hirveän hyvä puolustamaan. Tekee kuitenkin hanakasti nousuja ja keskitykset ovat hyviä. Laiturina ei saa mitään aikaan, ja tällä kaudella vetopaikkoihin pääsykin tuotti tuskaa, eikä siis päässyt käyttämään parasta asettaan, kovaa laukausta. Peliäly, tekniikka, syötöt…kaikki ovat liian heikolla tasolla. Ikääkin on jo suunnilleen 23, joten mistään lupauksesta ei enää puhuta. Toki teki taas muutaman maalin, mutta ei sen pitäisi riittää noin 25 otteluun kaudessa. Vahvistaisi Sunderlandin, Wiganin ja Fulhamin tasoisia porukoita, mutta toivon, että hän ei enää pelaa peliäkään punapaidassa.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Ehdottomasti maali FA Cupin välierässä Watfordia vastaan. Muistan sanoneeni Smithin läpisyötön jälkeen, että ”ei varmaan tee”, ja olin todella yllättynyt, että Kieran pisti, kieltämättä näppärästi, pallon verkkoon

Arvio: Suurilta osin Kieranin esitykset olivat todella heikkoja. Tarkoitukseni ei ole tässä nyt erityisemmin ketään haukkua, mutta kyllähän Richardson pelasi jälleen vaisun kauden. Ei se toki varmasti ole helppoa, kun lähes kaiken peliajan vie tuollaiset huippunimet, ja sitten kun pääsee kentälle, pitäisi pystyä näyttämään managerille kykynsä. Mutta mutta, ei jatkoon… 6+


#24  Darren Fletcher, 40 peliä, 3+2 (Valioliigassa 24, 3+1)

Fletcher otti askelen eteenpäin viime kaudesta. Hän otti enemmän vastuuta pallollisessa pelissä, ja pelasi laidassakin ihan hyviä pelejä, esim. loisto-ottelun Poolia vastaan OT:lla. Keväällä oli aika paljon ulkona, ja välillä hänet jätettiin ihmeellisesti kokonaan joukkueesta ulos, tiedä sitten mistä syystä. Hän joutui myös paikkaamaan oikeana pakkina parissa pelissä. Ei vakuuttanut, mutta eipä toisaalta surkeastikaan pelannut. Onhan se selvää, että täysin uudella pelipaikalla on vaikea pelata alusta asti hyvin. Keskikentällä AS Romaa ja AC Milania vastaan pelasi loistavat ottelut, ja tämä oli hyvä merkki jatkoa ajatellen. Ei hänestä varmasti koskaan mitään ratkaisupelaajaa tule, mutta näytti kuitenkin, että pärjää kovimmissa mahdollisissa ympyröissäkin ihan mukavasti. Tekee kovasti töitä, mutta sellainen todellinen pelin hallinta häneltä puuttuu. Voimaa ei ole riittävästi, eikä syötöt tai vedotkaan ole aivan riittävän hyvällä tasolla, jotta hänestä voisi nousta avauksen mies. Hyvä rotaatiopelaaja kuitenkin, omista kasvateista on hyvä saada rinkiin täytettä, ja Fletch on hyvä osoitus siitä.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Erittäin tärkeä maali Middlesbroughia vastaan joulukuussa. Boro oli juuri tasoittanut pelin, mutta Fletch puski Unitedin kahden minuutin päästä takaisin johtoon, ja lopulta voittoon

Arvio: Fletchin ehkä paras kausi tähän mennessä Unitedin riveissä. Ei häikäise, mutta tekee kovasti hommia kentällä ja tällä kaudella nousi rohkeammin esiin myös pelinrakentelussa. 7 1/2


#27  Mikael Silvestre, 21 peliä, 1+0 (Valioliigassa 14, 1+0)

Silvestren kauden pilasi loukkaantumiset lähes täysin. Ei hän toki olisi muutenkaan avausmies ollut, mutta syksyn jalkamurtuma ja maaliskuun olkapäävamma pitivät miehen poissa kentiltä noin neljä kuukautta. Ottelumäärä riitti kuitenkin mitaliin, ja tekihän ranskalainen yhden maalinkin. Laitapakkina hän itse asiassa pelasi varsin hyvin, mutta topparina esitykset olivat epävarmoja, kuten yleensä. Topparina hän pelaa liian suurella riskillä tehden harhautuksiaan ja hakien välillä puikkojakin alimpana miehenä. Laitapakkina hänen taitonsa riittää ja itse tykkään hänen pelistään. Harmi vain, että loukkaantumiset pilasivat tämän kauden, saattaa nimittäin olla, että tämä jää Silvestren viimeiseksi Old Traffordilla. Evra ja Heinze ovat kuitenkin selvästi edellä SAF:n papereissa vasemman pakin tontilla, topparin paikalla Rio, Vidic ja Brown. Lisäksi pitää muistaa, että Pique ja Evans taistelevat myös paikasta ykkösjoukkueessa, ja voi hyvin olla, että Evans ottaa ensi kaudeksi Silvestren paikan puolustuksen yleismiehenä. Evans on nimittäin pelannut Pohjois-Irlannin paidassa suurimmaksi osaksi vasempana pakkina.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Ehdottomasti maali Watfordia vastaan elokuussa. Muuten Silvestren huippuhetket tällä kaudella jäivät varsin vähiin

Arvio: Silvestren tämän kauden panos joukkueelle oli aika pieni johtuen loukkaantumisista. Muutenkin alkaa pikkuhiljaa ehkä olla aika pakata kamppeet, vaikka itse Silvestrestä pelaajana pidänkin. 7-


#29  Tomasz Kuszczak, 13 peliä, 0+0 (Valioliigassa 6, 0+0)

WBA:sta viime kesänä hankittu polakki osoittautui ihan kohtalaiseksi maalivahdiksi. Kaikki ovat olleet varmastikin vakuuttuneita hänen reaktioistaan, mutta toisaalta vastaantulot ovat olleet usein todella epävarmoja. En nyt lähde vielä Kuszczak tuomitsemaan, omasta mielestäni hän on pelannut ihan kohtuuhyvin, mutta varmuutta keskityspalloissa pitää kyllä tulla lisää, jos mies mielii Unitedin ykköseksi. Hän on todella hyvä lähitorjuja, mutta kun Unitedissa niitä vastustajan paikkoja ei niin paljoa tule, olisi ehkä parempi, jos puiden välissä olisi ”varma” maalivahti, eikä mikään kumiukko. No, katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan, en ole toisaalta ollut täysin vakuuttunut toisenkaan maalivahtiehdokkaan, Ben Fosterin otteista Watfordissa. Van der Sar siis jatkaa ensi kaudenkin selvänä ykkösmaalivahtina, ellei jotain mullistavaa tapahdu.

Mieleenpainuvin tapahtuma: Rankkaritorjunta Arsenalia vastaan. En ole asiantuntija näissä jutuissa, mutta ehkä Kuszczak tuli vähän liian hätäisesti vastaan. Selvitti kuitenkin itse tilanteen torjumalla Gilberto Silvan rankkarin debyytissään

Arvio: Ei pettänyt, mutta ei häikäissytkään. Pari todella hyvää esitystä, pari todella huonoa. Ihan hyvä varamies, mutta epäilen, onko hänestä koskaan huippujoukkueen ykkösmaalivahdiksi. 7


Sir Alex Ferguson:

Fergie osoitti epäilijöilleen jälleen kerran, että puhti riittää edelleen aivan kirkkaimmalle huipulle asti. Mourinhon keskittyessä höpisemään loukkaantumisista ja muista, SAF varmisti, että oma joukkue on valmiina jokaiseen peliin. Ennen kautta Fergie puhui Valioliiga-mestaruuden tärkeydestä, ja tavoite saavutettiin. Alkukausi oli erinomainen, joukkue säästyi loukkaantumissumalta, ja piste-ero liigassa kasvoi Chelseaan vuodenvaihteeseen mennessä ihan mukavaksi. Arsenal-tappion jälkeen SAF painotti otteluiden loppuvaiheiden tärkeyttä, ja tämän jälkeen United ei pinnoja hukannutkaan viimeisten minuuttien aikana. Euro-pelit sujuivat odotettua paremmin, ja FA Cupissa United eteni finaaliin. En tiedä, mistä Fergusonia voisi tämän kauden osalta kritisoida. No, peliryhmitys oli välillä aika erikoinen, ja vaikka 4-5-1 alkoi loppua kohden toimimaan, niin alussa oli varsin nihkeää, eikä kovin hyviä tuloksia tullut. Jonkinlainen "kädettömyys" Euro-peleissä ehkä hieman vaivaa. Jos peli ei lähde heti kulkemaan, niin mitään muutoksia ei osata tehdä, vaan hakataan vain päätä seinään samalla systeemillä, samoilla pelaajilla. Kevään aikana selvästi huomasi, kuinka tärkeä tuo Valioliigan voittaminen Sir Alecille on, hän tuuletteli sivurajalla kuin pelaajat konsanaan. Itselläni oli epäilykseni, että SAF saattaisi hyvinkin astua sivuun voitollisen kauden päätteeksi, mutta ilmeisesti Sir vielä nauttii työstään. Ja erittäin vaikeaa olisi näin äkkiseltään keksiä sopivaa korvaajaa mestarille. Jotenkin on sellainen pieni pelko puserossa, että seuraava manageri johdattaa Unitedin sivuraiteille, ja joukkue putoaa aivan kärjestä taistelemaan sijoista 3-4, kuten Pool aikoinaan, ja ainakin osittain, edelleen. Toivottavasti SAF siis jatkaa vielä ainakin seuraavat 20 vuotta…


Yhteenveto:

Kausi oli hieno, ja päättyi siis Valioliiga-mestaruuteen. Euroopassa United eteni välieriin, FA Cupissa finaaliin. Toisaalta vaikka menestys oli todella hyvää, niin parantamisen varaa on edelleen, varsinkin pelaajamateriaalissa. Kärjessä ei todellista huippunimeä ole, olkoonkin että Saha sopii Unitedin pelityyliin erittäin hyvin. Muutenkin Unitedin hyökkäyspeli oli tällä kaudella upeaa katsottavaa, United teki ylivoimaisesti eniten maaleja liigassa, 83. Keskikentälle on näillä näkymin siis tulossa Hargreaves, joka kyllä (toivottavasti) tuo keskikentälle tarvittavaa liikettä ja selkeän raatajan, jota United on kaivannut etenkin kovemmissa (Euro-)peleissä. Myös kärkiosastoa luultavasti vahvistetaan, laiturille olisi ainakin tilausta. Puolustus on pitkästä aikaa melko varman tuntuinen, eikä sinne tarvitsisi pahemmin muutoksia tehdä, korkeintaan hankkia uusi oikea pakki. Muutamasta pelaajasta olisi ehkä aika luopua, koska jotkut eivät vain ole riittävän tasokkaita mestarijoukkueeseen. Kauden aikana koko miehistöä tarvittiin, varsinkin keväällä, kun loukkaantumisia oli hurja määrä. Tapahtuu siirtomarkkinoilla sitten mitä tahansa, niin Unitedin joukkue on tälläkin hetkellä varsin iskukykyinen, ja tästä on hyvä jatkaa tulevaisuuteen, varsinkin kun monet avainpelaajat ovat vielä nuoria.

                   
                                                                    Valioliigan Mestarit 2007
« Viimeksi muokattu: 22.05.2007 klo 17:34:56 kirjoittanut Phizza »
Koppi 33

Poissa Poissa


Vastaus #7689 : 22.05.2007 klo 15:40:35

Hieman terävyyttä noihin tärkeimpiin kohtiin Phizza... Eli se Nevillen kuva näkyviin niin kausiraportti hipoo täydellisyyttä.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7690 : 22.05.2007 klo 16:01:45

AIVAN MAHTAVAA ! BRILIANTTIA PHIZZA !!

Eipä tuohon hirveästi lisättävää ole. Itse en arvioinut pelaajia numeroilla, koska se kuitenkin on aina vähän suhteellista. Mihin esimerkiksi O'Shean ja Fletcherin arviot suhteutetaan? Heidän omaan tasoonsa, vai siihen tasoon mihin Unitedissa pelaavan pelaajan tulisi ylettää? Juuri mainittujen kahden kausi oli heidän urallaaan varmasti parhaimpia United-kausia. Mutta eipä noista arvosteluista ja muista kommenteista mitään moitittavaa löydy. Loistavaa kerta kaikkiaan. Hyvää kannatti odottaa.
Lee Sharpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futisjätkät


Vastaus #7691 : 22.05.2007 klo 16:04:59

No niin tulipas sieltä kattavasti tarinaa Ylos Todella arvostettavaa, etä täällä on niinkin paljon porukkaa, joka jaksaa uhrata omaa aikaansa muiden iloksi Ylos Tuoppi

Muutama oma huomio vielä tyhjentämään kautta:
Brownia kohtaan tuntuu arvostusta riittävän, mutta mielestäni se vähän ylitse tuntuu menevän "paras 3. toppari maailmassa" juttuineen. Mielestäni Brownilta nähtiin jopa tason laskua varsin onnistuneeseen edelliskauteen nähden. Toki Brownilla oli tällä kaudella enemmän taukoa peleistä, eikä miestä topparina voi syyttää keskinkertaisista esityksistä laidalla pelatessaan, mutta keskelläkään pelatut pelit eivät mitään hääppöisiä olleet. Ainoastaan Heinzen kanssa keskellä pelatuista peleistä voi sanoa Wesin olleen se selkeästi parempi mies. Toissakaudella nähtiin kuitenkin mielestäni useita pelejä, jossa mies jätti jopa Ferdinandin varjoonsa.
Tason laskua edelliskauteen, joten arvosana 7.

Heinzelle myös vain 6 1/2 - 7. Onko nyt sitten 2 vai 3 vuotta, kun oli vielä alakerran paras mies. Nykyään lähinnä sotkee peliä, niin puolustus kuin hyökkäyspäässäkin. Omissa papereissa Silvestrekin menee tulevaisuudessa edelle.

Kauden huippukohdaksi valitsisin tämän tilanteen.http://www.youtube.com/watch?v=1vbzih6dj4A
Peli tai maali eivät mitään ratkaisevia olleet, mutta mielestäni tämä tilanne kuvaa parhaiten Unitedin hyökkäyspelin nopeutta, ja sen kahden tärkeimmän palasen roolia. Uskomattoman nopeasti omasta päästä vastustajan maalille pitkillä kuljetuksilla, ja yhden/kahden siirron jälkeen maalipaikkaan. Tälläisiä tilanteita ollaan nähty viimeisen puolentoista kauden aikana useita (Rvn-vaikutus), ja ne ovat tämänhetkiselle United-sukupolvelle sitä ominta itseään, joka saa tämän katsojan haukkomaan henkeään Ylos.

E: Lisättäköön vielä ,että olen useiden kausien ajan marmattanut kulmapotkutehoista, mutta nyt saan otella niitäkin sanoja takaisin. Aikaisemmalla sivullahan joku oli löytänyt tilaston, jossa Manu oli koko valjun tehokkain jengi kulmapotkuissa :o Ylos Tästä iso kiitos Vidicille, ja voisin luvata serbin tekevän vielä jollain kaudellaan jopa 10 maalia.
Nyt kun saadaan vielä vapaapotkuissa tehot sinne 5-7 maaliin kaudessa, niin enempää ei erikoistilannepelaamiselta voi vaatia. Tosin Ronaldon itsekkyys näissä tilanteissa tuskin antaa tähän mahdollisuutta. Ronaldo voisi rohkeammin kokeilla ihmekierteitään sinne maalivahdin puolelle. Kyllä ne välistä luiskahtaa siltäkin puolelta suoraan (Lampard), tai sitten molarin sylkemät pallot reboundista verkkoon Ylos
« Viimeksi muokattu: 22.05.2007 klo 16:19:49 kirjoittanut Lee Sharpe »
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #7692 : 22.05.2007 klo 16:05:25

Vaikka duunissa tylsää onkin, en silti jaksa aivan vielä lukaista tuota pakettia, vaan säästelen iltaan  Tuoppi

Avaudutaanpa nyt sen verran, että hieman on alkanut v*tuttamaan Lampardin pelipaidan käyttäminen. Hävisin siis vedon kaverille FA-cupin finaalista ja nyt toista päivää Lampsin Chelsean paita päällä, nöyryyttävää  :D Eilen kaiken lisäksi kiersin kaupungilla pidemmän aikaa istuen lopuksi Kappelin terassilla pidempäänkin. Ruplahuora-katseita kyllä kerää ja pahasti  :D Ylos Jos ManU olisi voittanut, olisi hän joutunut pitämään Van Nistelrooyn paitaa, noh, ensi kerralla sitten parempi onni.

Vielä sen verran, että joku Mesörssin näkönen jannu, joka oli muutaman ottanut tuli avautumaan, että kukas sen mestaruuden ottikaan? Kuka tunnustaa  :D Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 22.05.2007 klo 22:23:32 kirjoittanut ilmapallo »
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7693 : 22.05.2007 klo 16:16:39

Avaudutaanpa nyt sen verran, että hieman on alkanut v*tuttamaan Lampardin pelipaidan käyttäminen. Hävisin siis vedon kaverille FA-cupin finaalista ja nyt toista päivää Lampsin Chelsean paita päällä, nöyryyttävää  :D
Karmealta kuulostaa. Eikö yhtään inhimillisesti katsoen lievempää rangaistusta keksineet? No, miten olisi pari vuotta sitten ollut Martin Keownin pelipaita?  :D :o

Joo, kyllähän noissa Lee Sharpen esille nostamissa kohdissa totta on. Brownista en ehkä ihan samoilla linjoilla, minusta aikalailla sitä samaa tasoa mitä häneltä tässä nyt on viimeisinä vuosina nähty niiden tosi heikkojen jaksojen jälkeen. Heinzesta olen kyllä enemmän samoilla linjoilla. Itse en nähnyt kovin monia pelejä siltä kaudelta, joilloin ketsuppi aloitteli Unitedissa. Vaikea on siis verrata niihin aikoihin. Mutta jos Evra vaan olisi puolustusominaisuuksiltaan vähän vielä terävämpi, niin ei sellaisia pelejä olisikaan missä häntä ei voisi ilmanmuuta laittaa avaukseen. Pallollisena kuitenkin ihan eri luokkaa Heinzeen nähden.

Ja kyllähän tuo vastahyökkäyspelaaminen on sitä parasta Unitedia. Aika pitkä matka on tosiaan tultu niistä ajoista, joilloin pallo laitaan ja keso maalille Ruudin jalkaan/ päähän/ polveen jne. ja pieni kaunis tökkäys kuudesta metristä...
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7694 : 22.05.2007 klo 16:26:39

Niin, noissa arvosanoissa ja ylipäätään pelaajien arvioinneissa on aina se hyvä puoli, että ne eivät koskaan ole mitään totuuksia. Kaikilla on oma näkemys asioista, ja hyvä niin. Omasta mielestäni Brown pelasi varsin hyvän kauden, mutta ymmärrän, että jotkut olivat toista mieltä. Ja varsinkin kun arvioi omaa suosikkijoukkuettaan, niin väkisinkin jotkut pelaajat keräävät sympatiapisteitä enemmän. Voi hyvin olla, että joku Richardsonista erittäin paljon pitävä fani (onko niitäkin?) antaisi arvosanaksi 7 tai enemmän.

Heinze pelasi minusta varsin heikon alkukauden, jopa surkean, mutta viime peleissä on ollut erittäin hyvä, poislukien ne topparin tontilla sekoilut.
Andybandy

Poissa Poissa


Vastaus #7695 : 22.05.2007 klo 16:35:37

Hienoa luettavaa, tattista! Ja Heinzen taklaukselle vielä  Ylos Tuoppi
temetainio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #7696 : 22.05.2007 klo 16:36:53

Phizzan loistavalla pelaaja-arvioille  Tuoppi Ylos
Vilba

Poissa Poissa


Vastaus #7697 : 22.05.2007 klo 16:53:37

Phizzan loistavalla pelaaja-arvioille  Tuoppi Ylos
Sama. Videot kruunasivat kokonaisuuden  Tuoppi

E: O'Shean kohdalle olisin kylläkin kaivannut videota maalista anfieldillä  8)
« Viimeksi muokattu: 22.05.2007 klo 17:02:25 kirjoittanut Vilba »
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #7698 : 22.05.2007 klo 16:57:57

Hienoa luettavaa, tattista! Ja Heinzen taklaukselle vielä  Ylos Tuoppi
Olipas se Puyolmainen taklaus!  Ylos
Jebabeba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #7699 : 22.05.2007 klo 17:52:30

Hyvää analyysia Phizza!  Ylos

Heinze kohtaan, että kyllä varmasti nostaa tasoaan ja taistelua vasemman pakin tontista, jos Balea ei hankita ja Heinzea sitten myydä. Heinze hoitaa varmasti pallot kyllä ja erittäin hyvä pääpelaajakin kokoon nähden. Pallon kanssa ei niitä varmempia, mutta kyllä niitä nousuja sieltä aikaan saa hyvin ja Ronaldon kanssa välillä erittäin hyvin yhteen pelasi.

Brown kyllä pelasi paremmin kuin taas viime kauteen nähden, vaikka silloin ihan hyvä kausi.  Wesille sattuu niitä virheitä, mutta ei niin pahoja tällä kaudella, mitä yleensä tultu näkemään. Pallollisena avaukset menevät minne sattuu ja lähemmäs persettä välillä, mutta hieno mies on Wes ja hyvä kolmostoppari.

Tyytyväinen kauteen, vaikka UCL-välierä ja FA-cup finaali häviöt vituttikin niin huomasi, että todella väsyneitä oltiin minkä Phizza jo huomioikin. Giggs ei jaksa jokaista peliä pelata täysillä ja aiheuttaa tälle ailehtelevaisuutta useimmissa peleissä, Carrickin ensimmäinen kausi huipputasolla täysillä, joka peli vaati veronsa ja koko kauden kovaa mennyt Ronaldo ei viimeisimmissä matseissa jaksanut. Materiaalin kapeus yläpäästä vaikutti ja loukkaantumiset. Hankintalistalla ovat siis (kun Owen siirto nyt varmistuu) linkki ja kärki. Ulostaa sitten Kieran, ehkä Saha ja ehkä Tulkki. Smithille mahdollisuus saa hyvän harjoituskauden alle niin on kyllä kovassa vireessä. Vanhaa Wäinöäkin alkoi näkyä finaalissa rynnien kaikki läpi saa hänkin kesällä levätä ja ehjän harjoituskauden ja eikä ole Svennikset valitsemassa puolikuntoisena MM-kisoihin.
Tästä odottaamaan mielenkiintoisena siirtoja ja tulevaa kautta. Kiitos kaudesta ManU ja foorumin kirjoittajat! Asiaa täällä saa lukea ja erilaisia mielipiteitä. Ilman foorumia olisin hukassa eli siitä kiitos!

Champions 06/07  Tuoppi

 
Sivuja: 1 ... 307 [308] 309 ... 314
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa