Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #150 : 03.09.2009 klo 15:49:30 |
|
Viimeksi kun Lontoossa hostelleissa yövyttiin niin tuli tutustuttua mm. Portugalilaisiin pilvenpolttajiin, vapaamielisiin espanjalaistyttöihin, ukrainalaiseen huligaanimobiin, äreään suomalaismuijaan ja tirkisteleviin itä-eurooppalaisiin. Ihan mukavaahan noissa hostelleissa on. Monesti viihtyy niissä paljon paremmin kuin joissain 4 tähden hotelleissa, jos vaan asennoituu oikein. Ja Lontoossahan juuri hotellit ovat todella kalliita eivätkä yleensä kovin kummoisia. Monessa hostellihuoneessa on yleensä jokaiselle asukkaalle oma pieni säilytyslokero johon voi huoletta jättää arvoesineet, jos pelkää että se romanialainen huonekaveri on kiinnostunut uudesta passista tai kannettavasta telefoonista. St Christophersin hostelleja voin suositella http://www.st-christophers.co.uk/london-hostels mukavaa ja asiallista henkilökuntaa ja mukavan rento meininki. Tosin jos tuollainen "bilemeininki" ei iske niin kannattaa valita toinen mesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.09.2009 klo 15:54:18 kirjoittanut Thouni »
|
|
|
|
|
Jackie
Poissa
|
 |
Vastaus #151 : 03.09.2009 klo 16:25:06 |
|
kristofferista voi muuten vuokrata dvdeitäkin, tosin dvd-soitin ei toimi. Viimeksi kun Lontoossa hostelleissa yövyttiin niin tuli tutustuttua mm. Portugalilaisiin pilvenpolttajiin, vapaamielisiin espanjalaistyttöihin, ukrainalaiseen huligaanimobiin, äreään suomalaismuijaan ja tirkisteleviin itä-eurooppalaisiin.
+ ujo blondi forumistinainen aulassa. syömismahdollisuudetkin ainakin london bridgen kristofferissa on varsin hyvät, vastapäätä mm. tsiken kotits.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.09.2009 klo 16:27:02 kirjoittanut Jackie »
|
|
|
|
|
TÖRSTI
Poissa
Suosikkijoukkue: FK Torrevieja, FC Jääs, FC Ajax Lasnamäe,
|
 |
Vastaus #152 : 04.09.2009 klo 15:46:46 |
|
Mitä kautta olisi mahdollista hankkia 8.11 Chelsea - Manu peliin lippuja ja paljon kustantaa?
|
|
|
|
|
1984
Poissa
|
 |
Vastaus #153 : 04.09.2009 klo 19:11:58 |
|
Sympaattinen sarkastisessa mielessä. Toki jos eräihmisiä on niin viihtyy varsin hyvin. Isot koirat juoksevat vapaina, ja hökkeleiden pihalla voi lämmitellä tai vaikka grillailla paikallisten asukkaiden parissa samalla kun he polttavat roskiaan isoissa metallitynnyreissä.
Paskapuhetta, keskimääräistä siistimpää mestaa Lontoossa. Thamesin varren pubeille 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.09.2009 klo 19:12:59 kirjoittanut 1984 »
|
|
|
|
|
Iron Hammer
Poissa
|
 |
Vastaus #154 : 05.09.2009 klo 11:19:28 |
|
Paskapuhetta, keskimääräistä siistimpää mestaa Lontoossa.
 Toki jos vertailukohta on joku Stamford Hill.
|
|
|
|
|
1984
Poissa
|
 |
Vastaus #155 : 05.09.2009 klo 11:44:45 |
|
 Toki jos vertailukohta on joku Stamford Hill. Kerropas nyt sitten viiltävä analyysisi sekä Bermondseyn, että Stamford Hillin alueista kun täällä kerran ässäilet.
|
|
|
|
|
Iron Hammer
Poissa
|
 |
Vastaus #156 : 05.09.2009 klo 13:07:56 |
|
Kerropas nyt sitten viiltävä analyysisi sekä Bermondseyn, että Stamford Hillin alueista kun täällä kerran ässäilet.
Mieluummin pika-analyysi molempien paikkojen average mimmeistä. Bermondseyn Chantelle: pinkki tracksuit, vitusti feikki kultakoruja(isot korvakorut on must) ja jaloissa Niket Stamford Hillin Rosanne: 1930s hameet, poskipuna, kosher takeaway ja lastenrattaat
|
|
|
|
|
peng.xuefeng
Poissa
Suosikkijoukkue: 臥虎藏龍
|
 |
Vastaus #157 : 06.09.2009 klo 11:03:57 |
|
Itsellänikin edessä lontoon reissu kuukauden päästä, raharesurssit sen verran heikot että JOUTUU asumaan hostellissa.
Yliopistojen asuntoloista saa niistäkin huoneita lyhyellekin ajalle jos vaan on tilaa. Paljon parempi vaihtoehto kuin hostellit.
|
|
|
|
|
Iron Hammer
Poissa
|
 |
Vastaus #158 : 06.09.2009 klo 12:58:04 |
|
Yliopistojen asuntoloista saa niistäkin huoneita lyhyellekin ajalle jos vaan on tilaa. Paljon parempi vaihtoehto kuin hostellit.
Yliopistojen asuntolat ovat pääasiassa hostellikäytössä ainoastaan kesäkuukausina.
|
|
|
|
|
OzzMozz
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #159 : 07.09.2009 klo 22:14:20 |
|
Noniin nytten alkaa reissu vähän paremmin muotoutua. Matkaan joko ennen tai jälkeen joulun, ja kohteena Haywood, Greater Manchester. Iskän veljen ex-vaimo asuu sielä, joten jos suostuu ottamaan vastaan niin sinne siis, sitten joko MUFC tai FCUM peliin, riippuen ajankohdasta. Jos ei ota vastaan, niin sitten Lontooseen. Jos ihan hulluksi heittäydyn, niin sitten molemmat vaihtoehdot.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #160 : 07.09.2009 klo 22:34:22 |
|
Lokakuun 20pv raiskilla Lontooseen, matsi torstaina ja takaisin luultavimmin lauantaina. Hotelleja voi suositella, hostellit jää väliin kun emännän kanssa reissussa.
|
|
|
|
|
OzzMozz
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #161 : 07.09.2009 klo 22:59:12 |
|
Lokakuun 20pv raiskilla Lontooseen, matsi torstaina ja takaisin luultavimmin lauantaina. Hotelleja voi suositella, hostellit jää väliin kun emännän kanssa reissussa.
http://www.yeego.com/hotel.php?h=8243&aff=642251&gclid=CNG0qqGk4JwCFVWF3godxjhOLATuolla tuli itse oltua Lontoossa helmikuussa. Halvat hinnat, rumat huoneet, ilmainen aamupala, minutin kävely Tubelle. Mitä muuta voi haluta?
|
|
|
|
|
DIFinn
Poissa
Suosikkijoukkue: HAMMARBY HÄR KOMMER GNAGET !
|
 |
Vastaus #162 : 08.09.2009 klo 08:15:06 |
|
Itse olen ymmärtänyt että kaikki Lontoon hostellit/hotellit täyttävät nämä kriteerit.
|
|
|
|
|
von#54
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 08.09.2009 klo 09:07:29 |
|
Hola! Onko Fulhamin kotistadioni miten syrjässä!? Olis tarkotus mennä kattomaan Fulham-Liverpool 31.10. Eli miten paljon joutuu matkustamaan esmes oxford streetiltä.
|
|
|
|
|
Jack
Poissa
|
 |
Vastaus #164 : 08.09.2009 klo 09:32:37 |
|
Hola! Onko Fulhamin kotistadioni miten syrjässä!? Olis tarkotus mennä kattomaan Fulham-Liverpool 31.10. Eli miten paljon joutuu matkustamaan esmes oxford streetiltä.
Craven Cottagea lähin metroasema on Putney Bridge District linen (se vihreä metrokartoissa) Wimbledonin haarassa. On vielä zone 2:lla, joten liput on halvempia. Metroasemalta joku 10 min kävely stadionille. District ei kulje Oxford Streetillä päin, joten joudut tulemaan esim Victoria linella (vaaleansininen) Oxford Circusilta Victorian asemalle ja vaihtamaan siellä Districtiin. Kokonaisuudessaan veikkaisin tuohon metroseikkailuun menevän jotain 40 min. Toinen vaihtoehto saapua stadikalle on Hammersmithin aseman kautta (hieman kauempana kuin Putney Bridge). Me oltiin elokuussa katsomassa Fulhamin euromatsi, ja liikkuminen metrolla sujui erinomaisesti ja nopeasti (tosin meidän hotelli oli Westminsterissä Districtin varrella). Varsinkin paluumatka vakuutti: metron portit olivat auki ja väki pääsi kävelemään suoraan metroon, joka lähti heti täyteen tultuaan ja seuraava metro heti perään. Eli ei joutunut odottelemaan yhtään. TFL:n Journey Planner on hyvä työkalu ja kannattaa tarkistaa etukäteen mitkä metrolinjat kulkevat kyseisenä viikonloppuna (siellä on paljon remontteja ja kokonaisia linjoja kiinni viikonloppuisin).
|
|
|
|
|
von#54
Poissa
|
 |
Vastaus #165 : 09.09.2009 klo 16:48:49 |
|
Thanks Jack!
Mitäs mieltä arvon foorumistit ovat näistä paikoista Kensington Close ja Express by Holiday Inn London City. Oletteko käyneet? Millaisia paikkoja? Onko sijainti teidän mielestä hyvä!?
|
|
|
|
|
Bonetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #166 : 09.09.2009 klo 18:36:55 |
|
Perjantaina nokka kohti Lontoota ja lauantaina Stoke-Chelsea peli Britannia Stadiumilla.
|
|
|
|
|
DIFinn
Poissa
Suosikkijoukkue: HAMMARBY HÄR KOMMER GNAGET !
|
 |
Vastaus #167 : 09.09.2009 klo 20:47:04 |
|
Thanks Jack!
Mitäs mieltä arvon foorumistit ovat näistä paikoista Kensington Close ja Express by Holiday Inn London City. Oletteko käyneet? Millaisia paikkoja? Onko sijainti teidän mielestä hyvä!?
Vähän tunnen Lontoota mutta sen osaan sanoa että Kensington on Länsi-Lontoossa, eli karkeasti sanottuna Lontoon parasta aluetta ja Holiday Inn jossain Itä-Lontoon ja Kaakkois-Lontoon rajalla josta voi nyt jo jotain päätellä. Vai olenko väärässä?
|
|
|
|
|
Jack
Poissa
|
 |
Vastaus #168 : 09.09.2009 klo 21:34:54 |
|
Mitäs mieltä arvon foorumistit ovat näistä paikoista Kensington Close ja Express by Holiday Inn London City. Oletteko käyneet? Millaisia paikkoja? Onko sijainti teidän mielestä hyvä!?
En kumpaakaan hotellia tunne, mutta noin sijainniltaan tuo Kensington on selkeästi lähempänä Fulhamin matsiin mennessä (saattanee jopa päästä suoralla metrolla, district kulkee High Street Kensingtonin asemalta, en tosin tiedä tuleeko Wimbledonin metrot koskaan tuosta suunnasta). Ja alueena Kensington on selkeästi parempimaineisempi kuin itä. Lontoon Cityn läheisyyttä en välttämättä pitäisi plussana, alue kun on pääasiassa toimistoalue, joka tyhjentyy iltaisin (eli ei hirveästi kauppoja/iltarientoja). Sinänsähän molemmat hotellit ovat sivussa ns. keskustasta, eli ostoskaduilta (Oxford Streetin ympäristö) ja päänähtävyyksistä (alueilla Westminster, Trafalgar Sq, Piccadilly Circus, Covent Garden). Mutta Lontoossa joutuu sompailemaan julkisilla joka tapauksessa ja nähtävää on ympäri kaupunkia, joten sinänsä hotellin sijainnilla ei ole merkitystä (kunhan ei ole ihan hornan tuutissa ja kunhan vaan julkisten yhteydet ovat hyvät). Itse pidän enemmän busseista (näkee maisemia eivätkä ole niin ruuhkaisia/kuumia kuin metrot), joten hyvä suora bussilinja hotellin läheltä keskustan suuntaan on ainakin mulle plussaa. Kannattanee katsella netistä (esim. tripadvisor) arvioita hotelleista, Lontoossa kun hotellien taso vaihtelee kovastikin (esim. vuotava katto ja ötököitä sängyssä saattaa tulla vastaan ihan kolmen tähden hotellissakin...).
|
|
|
|
|
Kipru
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti
|
 |
Vastaus #169 : 09.09.2009 klo 23:18:30 |
|
21.10. Chelsea-A.Madrid 24.10. Chelsea-Blackburn
ehkä.. 23.10. Watford-Sheff Wed
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lazlo
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 10.09.2009 klo 18:28:00 |
|
Itsellä on lähtöpäivä Lontooseen muutaman viikon päästä ja tarkoituksena mennä katsomaan Chelsea- Aston Villa. Sitä odotellessa...
|
|
|
|
|
Kipru
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti
|
 |
Vastaus #173 : 11.09.2009 klo 08:56:55 |
|
Itsellä on lähtöpäivä Lontooseen muutaman viikon päästä ja tarkoituksena mennä katsomaan Chelsea- Aston Villa. Sitä odotellessa...
Meinasikko mennä johki Lontoon pubiin tsiigailee skriiniltä Aston Villa - Chelsea matsin ku ei oo meinaa Chelsean kotipeli? 
|
|
|
|
|
Lazlo
Poissa
|
 |
Vastaus #174 : 11.09.2009 klo 12:13:46 |
|
Meinasikko mennä johki Lontoon pubiin tsiigailee skriiniltä Aston Villa - Chelsea matsin ku ei oo meinaa Chelsean kotipeli?  Hyvä huomio  Tarkoitin tuota Atletico Madridia vastaan olevaa Chelsean kotipeliä... Eikös se kuitenkin ollut Lontoossa  ?
|
|
|
|
|
|
|
|