FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.02.2026 klo 05:56:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 93
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2009/2010 - The Kings Of North London  (Luettu 177051 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1775 : 10.04.2010 klo 20:54:44

UEFA-cupiin vielä pääsi, mutta jos en väärin muista, niin sääntöä muutettiin samalla kuin nimeäkin, eli Europa-liigaan ei pääse finaalia häviämällä.

Ei pääse, mutta nyt kun Chelsea on finaalissa ja Pompeylta evätään se teoreettinen europaikka joka tapauksessa (teoreettinen, koska eihän Pompey cupia voita - jos vielä Spursin yllättäisivät, niin toiseen yllätykseen eivät millään veny) niin käytännössä Spurs on nyt eurokentillä ensi kaudella ellei sitten tipu 7 sakin ulkopuolelle.
WHL

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #1776 : 10.04.2010 klo 21:36:04

Pystyykö tuota huomista Spurs - Pompey matsia tilata erikseen esim. 4 Sport Prolta? Jos pystyy niin olisiko mahdollista valaista?
Valkoparta

Poissa Poissa


Vastaus #1777 : 10.04.2010 klo 21:43:27

Pystyykö tuota huomista Spurs - Pompey matsia tilata erikseen esim. 4 Sport Prolta? Jos pystyy niin olisiko mahdollista valaista?

Käytännössä helpoin (halvin) tapa on kaiketi tilata 4SportPro kuukaudeksi. Esim. Welhon verkossa se kuuluu kanavapakettiin S, joka kustantaa noin 12 e/kk. Tosin tämä ymmärtääkseni edellyttää, että omistat ohjelmakortin jo entuudestaan tai tulee lisäkuluja.
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1778 : 11.04.2010 klo 16:17:05

Voisin pistää ropoja peliin, että Dawson, Huddlestone ja Corluka avaavat sunnuntaina - Jenas ja Lennon saattavat olla päälle vielä penkillä, katsotaan nyt.

Näinhän siinä kävi, että koko tuo kolmikko avaa, Jenas ja Lennon kuitenkin kokonaan poissa.
Avaus: Gomes; Corluka, Dawson, Bassong, Bale; Bentley, Huddlestone, Palacios, Modric; Crouch, Defoe.
Vaihdossa: Alnwick, Assou-Ekotto, Livermore, Kranjcar, Rose, Gudjohnsen, Pavlyuchenko.
Hyvältähän tuo kokoonpano näyttää, Palaciosta en olisi halunnut nähdä avauksessa, varsinkin kun muu kokoonpano on noinkin vahva, niin olisi ollut varaa jättää pois.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1779 : 11.04.2010 klo 16:21:23

Hyvältähän tuo kokoonpano näyttää, Palaciosta en olisi halunnut nähdä avauksessa, varsinkin kun muu kokoonpano on noinkin vahva, niin olisi ollut varaa jättää pois.

Jos kävisi niin onnellisesti, että Spurs saisi pelin ratkaistua nopeasti, niin ei muuta kuin Palacios <-> EG/Niko/Livermore. Toivotaan nyt, ettei sitä pelättyä korttia tule.
winnie

Poissa Poissa


Vastaus #1780 : 11.04.2010 klo 19:47:54

Toivotaan nyt, ettei sitä pelättyä korttia tule.

Sehän tuli, viisi minuuttia ennen jatkoajan loppua. Nyt sitten vaan protestia kehiin, jatkoajalla otettuja kortteja ei pidä laskea varsinaiseen korttisaldoon...
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1781 : 11.04.2010 klo 19:52:46

Taitaa olla kausi paketissa, varsinkin jos Huddlestone nyt loukkaantui - hieman siltä se THuddin peli näytti toisella jaksolla ja ilmeisesti jotain kolhua pelissä tuli. Päälle vielä Palacioksen pelikielto. Jos nyt THudd kuitenkin pystyisi pelaamaan, niin pariksi keskelle pariin seuraavaan matsiin joko Kaboul tai varauksin jopa EG ja jos ei, niin keskustaan sitten tuo kaksikko. Modricia en kovin mielelläni keskellä näkisi.
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1782 : 11.04.2010 klo 19:54:39

Sehän tuli, viisi minuuttia ennen jatkoajan loppua. Nyt sitten vaan protestia kehiin, jatkoajalla otettuja kortteja ei pidä laskea varsinaiseen korttisaldoon...

Tai vaikkapa sillä perusteella, että rike oli väärin vihelletty, kuten olikin. Sinänsä hassua, että Palacios koko ottelun varoi vastaavia tilanteita, ja sitten kun otti riskin (tais olla yksi aiemminkin), niin tuomari antoi sen kortin. Mutta ei tuota kyllä tulla perumaan... Palacioksen olisi voinut myös jo vaihtaa aiemmin pois, kun ei hyökkäyssuuntaan oikein mitään tarjoa, mutta ilmeisesti Huddlestone oli loukkaantumisensa takia otettava vaihtoon.

edit: Liigan puolella Liverpool jäi kotitasapeliin Fulhamia vastaan ja Manchester City voitti Birminghamin 5-1 parantaen samalla maalieronsa Tottenhamia paremmaksi, joten näyttää siltä, että City on tällä hetkellä se, jolla on 4. sija hävittävänään, ja Spurs on enää ainoa haastaja, sen verran Liverpool ja Aston Villa ovat perässä.
« Viimeksi muokattu: 11.04.2010 klo 20:08:05 kirjoittanut El Dunco »
Totsku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, KuPS


Vastaus #1783 : 11.04.2010 klo 20:09:48

Tai vaikkapa sillä perusteella, että rike oli väärin vihelletty, kuten olikin. Sinänsä hassua, että Palacios koko ottelun varoi vastaavia tilanteita, ja sitten kun otti riskin (tais olla yksi aiemminkin), niin tuomari antoi sen kortin. Mutta ei tuota kyllä tulla perumaan... Palacioksen olisi voinut myös jo vaihtaa aiemmin pois, kun ei hyökkäyssuuntaan oikein mitään tarjoa, mutta ilmeisesti Huddlestone oli loukkaantumisensa takia otettava vaihtoon.

Eikös homma mene niin, ettei keltaisia kortteja voi jälkikäteen perua, toisin kuin punaisia? Näin muistelen homman menevän, mutta kieltämättä epäloogistahan tuo olisi.
obu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #1784 : 11.04.2010 klo 20:13:27

Lennonin loukkaantumiseen tämä kaatui jo, peli hajosi pikkuhiljaa ja nyt on kävelyvauhtista sontaa viikosta toiseen. Siihen kun vielä ynnätään Defoen vaivojen myötä kuihtunut maalivire, niin tätähän siitä seuraa.
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1785 : 11.04.2010 klo 20:34:14

Eikös homma mene niin, ettei keltaisia kortteja voi jälkikäteen perua, toisin kuin punaisia.

Joo, siis näinhän se menee. Oli multa vähän epäselvästi kirjoitettu, pahoittelen.
Del Atletico
Vastaus #1786 : 11.04.2010 klo 20:34:43

Jep, kyllä se kausi taitaa olla paketissa..ei jaksa oikein enää jotkut Lontoon derbyt sytyttää meikäläistä. Vaikka niistä jotain pisteitä irtoaisikin niin eiköhän homma kusta jossain "helpossa" pelissä tai jos ei muuten niin ainakin viimeistään Cityä vastaan vieraissa. Onneksi europaikka on tulossa ensi kaudeksi kuitenkin ja ihan mukava sarjasijoituskin. Toki se harmittaa että enempäänkin olisi loppujen lopuksi ollut saumoja, siksi kaudesta jäänee kuitenkin hieman paskainen maku suuhun ihan kuin Jukka Jalosella aikanaan.
Ryu

Poissa Poissa


Vastaus #1787 : 11.04.2010 klo 21:12:28

Huutonaurua! :)
Aapi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, SalPa, Huuhkajat, HerTo


Vastaus #1788 : 11.04.2010 klo 21:15:38

Tänään petti kyllä kaikki ratkaisevasti. Wembleyn nurmi Dawsonin jalkojen alta, tuomarin näkökyky Spursin tasoituksen hylkäyksessä ja Palacioksen korttipino. Ja kehnolta tosiaan näyttää - etenkin kun City on löytänyt hurjan kevätvireen. Mutta hei katsotaan nyt..!
journeyman

Poissa Poissa


Vastaus #1789 : 11.04.2010 klo 22:12:43

Itse en ole näiden maan sisäisten cupien suuri ystävä, mutta kyllähän se missattu finaali vähän kaivelee. Sarjassa olisi kauden tärkeimmät matsit edessä ja samalla tärkeimmät ukot sivussa.. Näin se Spurphyn laki taas astuu voimaan...
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1790 : 13.04.2010 klo 17:49:34

Eipä se pelaajatilanne kovin hyvä ole, poissa: Palacios, Cudicini, Woodgate, Lennon, Kranjcar ja Jenas, epävarmoja: King ja ilmeisesti Huddlestone sekä Corluka, keskikenttä siis suurin ongelma. Eipä Arsenalkaan läheskään ihannetilanteessa/kokoonpanollaan peliin pääse, kuitenkin levänneempänä kuin Tottenham. Vaikka edellinen liigavoitto Arsenalia vastaan on vuodelta 1999, niin täytyy kuitenkin muistaa että 2000-luvulla White Hart Lanella tilasto kaikissa kilpailuissa näyttää 1-8-2, joten ei Arsenal kovin usein ole vieraissa voittanut. Yleisesti ottaen odotukset tuntuvat olevan kovin matalalla, oiskohan tässä sitten sellainen paikka, että kun kukaan ei oikein odota mitään, niin Spurs yllättäisi?

4. sijan tilanteesta. Liverpoolin pitäisi todennäköisesti pelata loppukausi 4-0-0, ja Villan 5-0-1, jotta 4. sija olisi mahdollinen. Vaikka vähemmänkin riittäminen on toki mahdollista, tai miksei noiden tulosten saavuttaminenkin, niin oletetaan (asian selventämiseksi), että 4. sijan vie joko City tai Spurs. Tällöin Tottenhamille riittää kärkikolmikkoa vastaan 1 piste enemmän kuin mitä City saa omista otteluistaan derbyssään ja Arsenalia vastaan, jotta 4. sija olisi vielä omissa käsissä (9 pistettä 3 viimeisestä pelistä). Vaikka olisikin tyypillistä Spursille, että kaikki muuten sujuu kuten pitääkin ja vikassa pelissä Burnley osoittautuu liian kovaksi vastustajaksi samalla West Hamin hävitessä kotonaan Citylle, niin ei nyt sentään tässä vaiheessa heitetä pyyhettä kehään. Muistetaan vielä, ettei sitä Tottenhamilla joka vuosi näin pitkälle keväälle ole merkityksellisiä pelejä. COYS!

;)
« Viimeksi muokattu: 13.04.2010 klo 17:54:25 kirjoittanut El Dunco »
Aapi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, SalPa, Huuhkajat, HerTo


Vastaus #1791 : 14.04.2010 klo 22:57:54

Fiilis..!! :)
Thiago

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, Atletico Madrid


Vastaus #1792 : 14.04.2010 klo 23:01:23

Kyllä.

Gomesilta pari aivan maailmanluokan pelastusta. Meni jännäksi jälleen kerran lopussa, mutta nyt oli luottoa koko ajan. :)
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1793 : 14.04.2010 klo 23:13:33

On kyllä hiukan erilaiset fiilikset nyt, kuin sunnuntai-iltana. Ei jaksa/pysty edes analysoida matsia nyt.

Sitten vaan kolme pistettä Chelskiltä jatkoksi!
Kermanorsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Viikingit, Spurs


Vastaus #1794 : 14.04.2010 klo 23:22:06

Kyllä maistuu! Rosen goal of the month -veto, Defoen maaginen syöttö (yhdistettynä Silvestren päiväuniin)...
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #1795 : 14.04.2010 klo 23:24:59

Onnittelut on paikallaan! Fiksusti pelattu ja Roselta aivan käsittämätön maali. Toki tuuria mukana roppalaupalla ja epäilen että ko. herra tulee koskaan urallaa toistamaan vastaavaa, mutta silti Tottenham käytti Arsenalin lahjoittaman tilan hienosti hyväkseen ja puolusti Arsenalin mielikuvituksetonta ja harhasyöttöistä hyökkäystä vastaan mallikkaasti. Takuuvarma suoritus jolla olisi peitottu jopa Wolves tai Burnley.
Mikey Foyle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: It´s about doing things in style,with a flourish


Vastaus #1796 : 14.04.2010 klo 23:36:49

Feel the Beat!!!!

Onpahan aivan loistava fiilis kyllä täytyy sanoa. Eihän tämä nyt normaalia Spurssia tänään Lanella ollut sillä taisi pallonhallinta% olla selkeästi Arsenalin puolella. Toisaalta taas tuo Arsenalin pallonhalinta ja syötteleminen ei johtanut oikeastaan missään vaiheessa mihinkään muuhun kuin huonoon syöttöön tai Spurs pelaajan katkoon. Mutta voitto on aina voitto ja 3 pistettä sieltä haaviin kolahti.

1 pinnan päässä taas Citystä. La Cityllä vastassa Manu ja Spurssilla sitten Chelsea. Eli tiukkaa on molempien pisteiden lisääminen lauantaina. Mutta eiköhän sieltä Spurs kuitenkin vähintään tasurin rääpi.

Mites muuten onko lauantain peliin näillä näkymin palaamassa ketään kokoonpanoon?

Vielä kerran! Olipas mahtava voitto!
« Viimeksi muokattu: 14.04.2010 klo 23:38:24 kirjoittanut Mikey Foyle »
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #1797 : 14.04.2010 klo 23:50:30

Olipahan uskomattoman hieno toinen puoliaika Spursilta lukuunottamatta viimeisiä hetkiä. Huomenna jotain isompaa analyysiä, mutta pallonhallinnasta huolimatta arse oli in the pocket. Danny Rose! What!
himpsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: THFC, HIFK


Vastaus #1798 : 15.04.2010 klo 01:35:01

Come on you Spurs!

Olipahan mahtava matsi....matsianalyysit kiinnostaa vielä tässä huumassa yhtä vähän kuin Arsenalin mestaruuskaudet - nyt naatiskellaan!

Vaikka hyvinhän sitä pelattiin...ennen viimeistä kymppiä peli oli suvereenisti hallussa. Bendtnerin kavennuksen jälkeen tietty perinteiset pelot melkein kävivät selkäpiissä mutta eihän Arsu päässyt lähellekään! YID!
WhiteHart

Poissa Poissa


Vastaus #1799 : 15.04.2010 klo 08:00:16

Ottelukooste: http://www.footytube.com/video/tottenham-hotspur-arsenal-apr14-39716

COYS!

 
Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 93
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa