FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.02.2026 klo 09:34:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 163 [164] 165 ... 206
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2009/2010: The Decisive Season  (Luettu 335283 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Contto

Poissa Poissa


Vastaus #4075 : 01.04.2010 klo 09:27:49

Bendtner taas missasi bendtnermäisesti avopaikan, josta olisi varmaan kuka tahansa muu pelaaja saanut puskettua sen verran sivummalle, että maalin olisi mennyt.u riittävän kovia vastaan, vaikka pohjustikin kumpaankin maalin johtaneet tilanteet. Oli kyllä aivan väärässä pelissä kaikkien taitopelaajien keskellä.
Vielä pahempi oli eka jaksolla tyhjän maalin edessä pallon sutiminen tolppaan.
Nimimerkitön

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kontrollipallo. Kontrolloidut hankinnat.


Vastaus #4076 : 01.04.2010 klo 09:41:45

Todella ikävää tuo Cescin loukkaantuminen, kuitenkin yksi Valioliigan sympaattisimmista pelaajista. Toivottavasti ei mennyt pahasti ja pääsisi edes MM-kisoissa pelikuntoon.

Onko tästä jo tarkempaa tietoa? Toivottavasti selvisi ilman pidempää huilia.
dennis10

Poissa Poissa


Vastaus #4077 : 01.04.2010 klo 09:53:58

Tuntuu että matsi on aikalailla käsitelty loppuu ja pelaajat tuomittu tai peukkua annetttu, mutta kenenhän kaa toi Rice oli ottanu yhteen harjotuskentällä(tähän kohtaan hymiö) ku oli pärstä sen verran ruvella.
Game

Poissa Poissa


Vastaus #4078 : 01.04.2010 klo 10:04:46

En ainakaan itse huomannut että täällä olisi asiaa jo käsitelty, mutta miksi Arshavin otettiin noin aikaisin vaihtoon? Loukkaantuminen vai muuten vain paskaa pelaamista? Vai kenties jotain ihan muuta?

Ensimmäiseksi tuli mieleen, että tarvitaan lisää puolustusvoimaa Barcan rynnistystä vastaan..
« Viimeksi muokattu: 01.04.2010 klo 10:06:02 kirjoittanut Game »
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #4079 : 01.04.2010 klo 10:27:42

Arshavin vaihdettiin jonkun kolhun takia.

Lainaus
Seconds after Clichy got away with a nudge on Messi in the area, Eboue replaced Arshavin. The 28-year-old had picked up a knock a few minutes earlier and, after coming off, went straight down the tunnel for treatment
www.arsenal.com

Cescin kommentit puolestaan eivät lupaa hyvää, vaikka varmaa tietoa julkisuudessa ei vielä olekaan:
Lainaus
"I am not good," Fabregas told the press after the game.
"We have to wait for tomorrow, but I hope I can wear the Arsenal shirt again this season.
"I fear the worst, which is that I have broken something. I do not think it is going to be good news, but still I hope there will be.
Fabregas says he knew immediately after he took the spot kick that something was wrong.
http://www.goal.com/en-gb/news/2557/news/2010/03/31/1858357/cesc-fabregas-season-in-doubt-after-captain-admits-that-his

Gallas ainakin vaikuttaisi olevan loppukauden telakalla:
Lainaus
The Gunners boss told Canal +: “He pulled his calf muscle and I think it’s the end of the season for him. I think he will be ready for the World Cup.”
arse17

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4080 : 01.04.2010 klo 10:34:29

Taisipa mennä loppukausi pilalle näiden loukkaantumisten myötä. Valjussa pienet mahdollisuudet mutta en näe että mestaruudesta pystytään taistelemaan. Ainoa valonpilkku tälle synkälle lopulle on van Persien kuntoutuminen. Sekään ei mikään merkittävä asia ole sinänsä kun kausi alkaa lähestyä loppua ja pelituntuman hakeminen kestää jonkin aikaa...
vilsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet


Vastaus #4081 : 01.04.2010 klo 10:37:43

Taisipa mennä loppukausi pilalle näiden loukkaantumisten myötä. Valjussa pienet mahdollisuudet mutta en näe että mestaruudesta pystytään taistelemaan. Ainoa valonpilkku tälle synkälle lopulle on van Persien kuntoutuminen. Sekään ei mikään merkittävä asia ole sinänsä kun kausi alkaa lähestyä loppua ja pelituntuman hakeminen kestää jonkin aikaa...

Sama vähän kävi mielessä. ML:ssä mahdollisuudet aika heikot ja nämä loukkaantumiset kyllä varmasti heikentää joukkueen mahiksia myös kotoisessa liigassa.
Gunnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4082 : 01.04.2010 klo 10:55:56

Ihmeitä on sattunut ennenkin ja tässä vaiheessa ei kannata luovuttaa! 6 peliä Valjua jäljellä. Wolverhamptonin pitäisi kaatua vaikka kaljakuppijoukkueella ja Barcelonassa ei todellakaan ole mitään hävittävää ensi tiistaina. Eilisestä vielä tasan kaksi viikkoa Spursi-peliin, joten hyvällä säkällä ainakin Arshavin on silloin pelikunnossa. Walcott nousee loppukauden tähdeksi, Van Persie tulee penkiltä ratkaisemaan kolme viimeistä matsia ja ... sitten mä heräsin?! Voi olla, mutta kyllä Cescin esimerkki oli taas eilen sellainen, ettei tätä jengiä tunnu lannistavan tällä kaudella mikään!!
jt_gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4083 : 01.04.2010 klo 11:12:22

Tuo kierrostopikkki ei ansaitse yhtään järkevää kommenttia lisää, kun siellä noita "asian tuntioita" tuntuu riittävän.. käsittämätön taso jälleen.

Joka tapauksessa, enimmäiset parikymmentä minuuttia olivat aikamoista pelleilyä. Arsenal kuitenkin selviytyi mainiosti huomioiden sen, että Arsenalilla pelasivat ainoastaan Almunia ja Vermaelen. Arshavinin loukkaantumisen jälkeen minulle tuli heti mieleen, että venäläinen lähti asennevamman takia pois; pelasi todella, todella huonosti lahjoittaen pallon vaarallisesti pari-kolme kertaa suoraan vastustajalle ja taisi muutenkin huomata, että tänään pitää puolustaa eikä se tainnut kiinnostaa. Pidempi poissaolo avauksesta ei haittaisi minua pätkääkään, mutta en toki toivo loukkaantumista, vaan vain penkitystä.

Gallasin loukkaantuminen mielestäni oli pääsyy Barcan maaleihin. Ne olivat oikeastaan identtiset, sillä molemmissa Vermaelen lähti vastaan ilmeisesti pitämään Messiä, ja Song ei ollut mukana tässä vaan jätti Zlatanilla todella paljon tilaa, jolle pelatut pallot olivat kaiken lisäksi todella hyviä ja eihän ruotsalainen näistä mokannut. Almunia oli väärässä paikassa, mutta ei se ensimmäinenkään yksin veskan vika ollut.

Walcott oli hyvä ja toivonkin Theon saavan nyt loppukaudesta paikan avaukseen, kun on nostanut tasoaan ja saanut itseluottamusta jonkin verran. Bendtnerillä oli taas väärät kengät jalassa ja huonoa muotoiluvahaa päässä, kun ei saanut millään hyvistäkään paikoista palloa maaliin. Juutti kuitenkin oli molemmissa Arsenalin maaleissa hyvin mukana ja tuo Cescin hankkima pilkku oli täysin oikeutettu, vaikkei Puyol varmasti yrittänytkään maanmiestään kaataa. Cescin loukkaantuminen on paha rasti, vaikka joka tapauksessa olisi ollut tokasta osasta pois. Saa nähdä, miten tämä vaikuttaa muun joukkueen esityksiin kauden viimeisissä peleissä.

2-2 ei ole kovin hyvä tulos, mutta nousu Barcaa vastaan kahden maalin takaa-ajoasemasta sen sijaan on hieno suoritus ja toivottavasti siitä saa vähän virtaa ensi viikon peliin. Homma on vielä hoidettavissa. Ensin kuitenkin pitää voittaa Wolves.

Alan yhä enemmän uskoa siihen, että Gallas ja Eduardo ovat kesällä lähdössä ja samalla olen alkanut yhä positiivisemmin suhtautua Chamakhin todennäköiseen tuloon. Sääli, että Eduardo ei saa peliaikaa - olen sympatiseerannut kroaattibrassia kovasti, vaikka esityksissä varsinkin tällä kaudella on todella paljon ollut toivomisen varaa.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #4084 : 01.04.2010 klo 12:50:23

Mm... kuten tänäänkin nähtiin niin Barcalle tuo ennakkosuosikin taakka ei tunnu aiheuttavan mitään harmia vaan se tulee jatkamaan pelin hallintaa myös toisessa osaottelussa.


Ainoa haitta taisi olla se, että 2-0 tilanteessa Barca alkoi keskikentällä kävellä. Linjojen välit kasvoivat ja luovutettiin suosiolla pelin hallinta.
Tosin Walcott pelasi varmaan yhden uransa parhaimmista otteluista ja sekoitti juoksuvoimallaan maalin lisäksi pari muutakin kertaa.

Contto

Poissa Poissa


Vastaus #4085 : 01.04.2010 klo 13:12:33

Walcott on todennäköisesti Wolvesin sumppua vastaan täysin turha mies. Vaihdosta sisään mahdollisessa johtoasemassa, jolloin voi päästä vastaiskuihin. Tuorejalkaista Walcottia tarvitaan Nou Campilla huomattavasti enemmän kuin lauantain sumpunpurkuhommissa.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4086 : 01.04.2010 klo 13:28:37

Tuorejalkaista Walcottia tarvitaan Nou Campilla huomattavasti enemmän kuin lauantain sumpunpurkuhommissa.

Eipä Theo nyt niin paljon ole viime aikoina pelannut, etteikö jalat olisi tuoreet vaikka Wolvesia vastaan avauksessa olisi. Arshavinille lepoa ja kerätköön jostain motivaatiota pelata, venäläinen oli kerrassaan surkea eilen enenn loukkaantumistaan.

Vierasottelussa nähdään toivottavasti suoraviivaisia vastaiskuja ja kurinalaista puolustamista. Maaleja olisi tehtävä käytännössä vähintään kaksi.
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4087 : 01.04.2010 klo 14:43:03

Fabregasin viitta lankeaa nyt sit Nasrin harteille. Samir suoriutu Portoa vastaan erinomaisesti tuossa roolissa, joten odotukset ovat kaikilla kovat. Toivotaan että pystyy nuo kengät viel muutamaan otteeseen täyttämään ja ottamaan tuon roolin omakseen Cescin poissaollessa. Arshavinia tuskin tulee ihan heti ikävä, niin ankeaa on hänen toiminta kentällä viimeaikoina ollu. Theolle nyt vaan hyviä pelejä loppukaudeks ja paikka Etelä-Afrikan lennolle on varma.

Vielä kerran hattu päästä Cescin kapteenin kyvyille. Näytti sellasta mentaliteettia millä voitetaan mestaruuksia.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #4088 : 01.04.2010 klo 14:45:19

Wolves-peliin ei ole vaihtoehtoja ihmeemmin, kun Arshavin, Cesc ja van Persie ovat yhä sivussa. Walcottin tai Ebouen on melkein pakko pelata oikealla, ellei keskikentällä peluuteta kolmikkoa Diaby-Song-Denilson - toki siitäkin huolimatta Walcott tai Eboue on todennäköisesti avauksessa lauantaina ja Nasri lepovuorossa. Rosicky varmaankin aloittaa Wolvesia vastaan ja toivon myös Nasria kentälle, että kokoonpanossa on edes pari hyvää syöttelijää eikä pelkästään Walcottin, Clichyn ja Ebouen tapaisia suoraviivaisia rynnijöitä. Wolves-pelin uskon kyllä silti olevan loukkaantumistilanteen takia melko väkinäistä ja turhauttavan näköistä puurtamista sumppua vastaan, mutta kyllä siitä voitto pitäisi irrota joka tapauksessa.

Samaa mieltä kyllä siitä, että Walcott pitäisi pistää avaukseen Barcaa vastaan vieraissa. Barca on liikkuva joukkue, joka prässää kovaa usealla miehellä, joten sinne linjojen väliin kyllä avautuu tilaa, kun monen ukon voimin tulevat iholle. Kunhan Arsenal vaan pystyisi kotipelistä poiketen myös voittamaan kaksinkamppailua ja nopeilla syötöillä pelattua juoksupalloja Walcottille, eikä jäisi kotiottelun tapaan sivusta ihailemaan Barcan prässiä ja liikettä.
« Viimeksi muokattu: 01.04.2010 klo 14:46:34 kirjoittanut Tekniikka »
Tjowi

Poissa Poissa


Vastaus #4089 : 01.04.2010 klo 15:46:32

Joka tapauksessa, enimmäiset parikymmentä minuuttia olivat aikamoista pelleilyä. Arsenal kuitenkin selviytyi mainiosti huomioiden sen, että Arsenalilla pelasivat ainoastaan Almunia ja Vermaelen. Arshavinin loukkaantumisen jälkeen minulle tuli heti mieleen, että venäläinen lähti asennevamman takia pois;

Enpä menisi sanomaan pelleilyksi jos vastustaja oli yksinkertaisesti niin paljon parempi.
Kyllä joka poika yritti mutta minkäs teet jos ”isot pojat ei anna sulle palloa”. Ei Arshavinilla mitään asennevammaa ole. Kaveri on yksi ainoista Arsun pelaajista jotka pystyvät säännöllisesti ohittamaan vastustajan pallon kanssa. Nyt vain ei ollut sitä palloa....
Muutenkin on kumma kun aina syytellään asennevammaisiksi. Ei tolle tasolle asennevammaiset pääse ja ei ne niin tyhmiä oo että ei tajuaisi sitä että löysäilyä ei huomattaisi tms. Varsinkin Arsulla on paljon nuoria pelaajia ja nuorilla nyt vain on taipumusta että suoritustaso heilahtelee. Kun vetää pahimmillaan 3 peliä viikossa nilkat paskaksi potkittuina, niin välillä vaan tulee suorituksia jotka tv:stä saattaa näyttää ”asennevammaisilta”.
Kun vastaan asettuu Barca niin satavarmasti kenelläkään ei ole asennevammaa tai halua pelata kunnolla.  Barca vaan sattuu olemaan aika kova jengi joka viime kaudella voitti kaikki kilpailut joihin osallistui eikä tälläkään kaudella ihan huonosti ole mennyt.
Tämähän ei tarkoita sitä että Arsu olisi pelannut jotenkin hyvin mutta on väärin ottaa barcalta pois sitä mikä sille eilen kuului: Ne oli ihan vitun hyviä ja toivottavasti Arsun pojat katsovat pelin monta kertaa uudestaan videolta ja ottavat opiksi.
arse17

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4090 : 01.04.2010 klo 17:26:01

Cesc lasaretissa vähintään 6 viikkoa. Eli loppukauden poissa Alas
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #4091 : 01.04.2010 klo 17:32:01

Cesc lasaretissa vähintään 6 viikkoa. Eli loppukauden poissa Alas

Tuli Puyolin rankkariin johtaneesta rikkeestä. Barcan itkukuorolle vähän todisteita että taisi Cescille muutakin kuin filmi käydä.
sammaluus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 27.10.2007-10.5.2010


Vastaus #4092 : 01.04.2010 klo 17:40:15

Rocky Rocastle day muisteloa näin päivän viipeellä, eilinen ottelu varasti niin huomion kaikelta muulta:
http://www.youtube.com/watch?v=GnOoV5V3xpE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=yL7FEri2F84&feature=related

Edit: VIelä yksi:
http://www.youtube.com/watch?v=T5rp3nz-0bU&feature=player_embedded#at=93
« Viimeksi muokattu: 01.04.2010 klo 18:06:05 kirjoittanut sammaluus »
Gooner88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Szczęsnyn lädiaksentti


Vastaus #4093 : 01.04.2010 klo 17:41:12

Cesc lasaretissa vähintään 6 viikkoa. Eli loppukauden poissa Alas

Voi... vittu... Kyllä Nasri saa esittää aikamoisia huippuotteita jos tästä kaudesta meinataan vielä jotain saada.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #4094 : 01.04.2010 klo 19:00:36

Tuli Puyolin rankkariin johtaneesta rikkeestä. Barcan itkukuorolle vähän todisteita että taisi Cescille muutakin kuin filmi käydä.

Mitenkään Puyolia puolustelematta (mielestäni rankku/puniikki oli siis oikea tuomio, niin kuin livetopicissakin mainitsin), mutta onko lähdettä tähän tietoon?
Huppoe

Poissa Poissa


Vastaus #4095 : 01.04.2010 klo 19:19:03

Mitenkään Puyolia puolustelematta (mielestäni rankku/puniikki oli siis oikea tuomio, niin kuin livetopicissakin mainitsin), mutta onko lähdettä tähän tietoon?
Tuossa: http://www.arsenal.com/news/news-archive/injured-fabregas-ruled-out-for-the-season. Epäonninen tilanne ja Fabregas loppukauden sivussa Alas.
Gooner88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Szczęsnyn lädiaksentti


Vastaus #4096 : 01.04.2010 klo 21:27:51

Wolvesia vastaan voitaisiin lähteä seuraavalla kokoonpanolla:

                  Almunia

Eboue - Campbell - Vermaelen - Traore

                  Song

Walcott -  Rosicky - Denilson - Vela
 
                 Eduardo

Denilsonin ja Clichyn pelaaminen epävarmaa huomisessa ottelussa. Clichylle nyt muutenkin soisi lepovuoron kun Traore menee tällaisessa matsissa oikein hyvin paikkaajana ja Bendtner on kanssa aloittanut niin paljon pelejä joten nyt olisi hyvä aika antaa Dudulle näytönpaikka. Nasria en kuitenkaan lähtisi penkittämään kun on nyt Cescin poissaollessa niin tärkeä palanen pelinrakentelussa. Jos Campbell aloittaa tämän pelin niin suht selvää on ettei Camp Noulla tule pelaamaan. Vela ei ole pelannut niin pitkään aikaan etten laittaisi häntä aloitukseen vaan ottaisin sisään toisella jaksolla Thioun tilalle niin lädi pääsee lepäämään Barcelona ottelua varten jossa häntä tullaan tarvitsemaan.
dennis10

Poissa Poissa


Vastaus #4097 : 01.04.2010 klo 22:15:52

Saapa nähä tekikö Cesc eilen Vieirat ja viimesenä palveluksena seuralle kapteenina laitto pallon pilkulta sisään. Toivottavasti nähää Cescia vielä Arsun paidassa. Nyt on sitte kaikilla muilla näytön paikka eikä voi vaa odottaa että kyllä se Cesc hoitaa taas meille homman himaa. Rupee noita ukkoja putoilee kyllä siihen malliin että alkaa ittee ainaki vähän jännittää että jos muutama seuraava peli menee ihan perseelleen ni täs voidaa joutuu vaikka vielä taistelee parissa viimesessä pelissä mestareiden liiga paikasta. No toivottavasti kauhuskenaario ei toteudu ja hoidellaan loput pelit kunnialla läpi.
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #4098 : 01.04.2010 klo 22:26:11

Saapa nähä tekikö Cesc eilen Vieirat ja viimesenä palveluksena seuralle kapteenina laitto pallon pilkulta sisään. Toivottavasti nähää Cescia vielä Arsun paidassa.

Ei nähty. Cescin vakuuttelut uppoavat ainakin minuun. Enkä usko olevani liian naiivi.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4099 : 01.04.2010 klo 22:27:04

Rosickyn ja Nasrin vastuulle jää aika paljon vastuuta pelin luovuudesta, tietysti Arshavin kolmen viikon kuluttua hieman ottaa taas tuota roolia. Yhtä lailla kevyemmissä peleissä joku Diaby voi myös olla elementissään pallojen jakelijana viimeisellä kolmanneksella. Joka tapauksessa Cescin poissaolo siirtää Arsenalin pelitapaa jälleen hieman suoraviivaisemmaksi, mikä miellyttää ainakin itseäni.

Gallas, Cesc, RvP ja Arshavin - kovia kavereita tällä hetkellä sivussa.
« Viimeksi muokattu: 01.04.2010 klo 22:28:06 kirjoittanut Jugurttibiti »

 
Sivuja: 1 ... 163 [164] 165 ... 206
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa