FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.02.2026 klo 18:43:24 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 185 [186] 187 ... 206
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2009/2010: The Decisive Season  (Luettu 335214 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Zulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United, nyt, aina ja maanantaina!


Vastaus #4625 : 16.05.2010 klo 00:13:31

Mitä shittyn pelejä on tullu katottua, ei oo tullu yhtään ikävä Tourea(no ehkä sillon kun silvestre oli kentällä). Ei jostain syystä vakuuta yhtään mua. Gallas pelas ihan hyvän kauden, mutta ite kaipaan hiukan fyysisempää topparia, joka pystyy painiin esim. Drogban kanssa ees vähän alusta. Eli saa päästää pois. Campbellille taas tarjoisin jatkoa, kunhan vaan hyväksyy nelostopparin roolin Djouroun takana. Ollu hyvä varsinkin Stoken tyylisiä joukkueita vastaan ja tajois niissä peleissä toiselle topparille lepoaikaa. Vois käyttää samalla lailla, kun Liverpool käytti Samia sen viimesellä pool kaudella.

Campbellin taso todellakin riittää nelostoppariksi. Melkoisen varmoja otteita, vaikka hitaus vaivaa vanhaa sotaratsua. Avauksen toppari tosiaan tarvitaan, jos/kun Billy läksii etelään. Kolmostopparin paikalle Djourou? Riittääkö taso, sillä Arsun toppareille tulee varmasti jälleen kerran paljon poissaoloja?
Gooner88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Szczęsnyn lädiaksentti


Vastaus #4626 : 16.05.2010 klo 02:50:20

Riittääkö taso, sillä Arsun toppareille tulee varmasti jälleen kerran paljon poissaoloja?

Ei riitä. Djouroun saati Campbellin taso ei kertakaikkiaan riitä kolmostoppariksi kun se kolmostoppari joutuu mitä todennäköisimmin pelaamaan taas sen väh. 10 Valjupeliä ensi kaudella.
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #4627 : 16.05.2010 klo 16:07:01

Ihan naurettavia noi "shinking ship"-jutut. Wenger sanonut että ostaa kesällä. Muutenkin jutut epäkohtien paikkaamisesta ovat olleet totisia. Kausi taas meni pitkälle mestaruustaistelussa, toisin kuin edellisinä vuosina. Osa pelaajista osoittaneet olevansa paskaa, mutta näin on tapahtunut ennenkin. Eiköhän taas Arsenal ennusteta keskikastiin, mutta neljän sakkiin sijoittuu kauden lopuksi, ellei paremminkin.
the_Smack

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: haka, arsenal


Vastaus #4628 : 16.05.2010 klo 20:30:21

Ei riitä. Djouroun saati Campbellin taso ei kertakaikkiaan riitä kolmostoppariksi kun se kolmostoppari joutuu mitä todennäköisimmin pelaamaan taas sen väh. 10 Valjupeliä ensi kaudella.

Pidän aika varmana, ettei Arsenal kahta topparia osta. Ei yhtään ihmetyttäis, vaikka Wenkun mielestä Djouroun taso riittäiskin.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4629 : 17.05.2010 klo 10:15:53

Omat odotukset Djourouta kohtaan ovat kohtuullisen korkealla. On esittänyt positiivisia merkkejä jo pari vuotta sitten, vaikka pelasikin tuolloin vähemmän kuin Senderos. Vaikutti kyllä lievän pehmoiselta tuolloin, mutta täällä on kenenkään todella paha sanoa miehen tasosta mitään varmaa, kun kaveri on ollut vuoden pois. Wenger ainakin uskoo sveitsiläiseen.

Campbellille ehdottomasti jatkoa, sillä oli Arsenalin parhaita - ellei paras - pelaaja viimeisissä peleissä. Se, että Campbellia haukutaan hitaaksi, on mielestäni vähän kyseenalaista, sillä en muista yhtään juoksukilpailua, jota Sol olisi hävinnyt. Parempi adjektiivi olisi kankea tai kömpelö, sillä tuo ruho kääntyy kuin se kuuluisa jäänmurtaja. Nopeudesta hyvä esimerkki oli Spurs-peli, jossa Campbell voitti aivan pelin loppuminuuteilla helposti Balen juoksukisassa.

Uskon Wengerin hankkivan yhden topparin, joka tulee taistelemaan Djouroun kanssa kakkostopparin paikasta.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4630 : 17.05.2010 klo 19:15:08

Ei ehkä enää uutiskynnyksen ylittävä tieto, mutta SSN tietää kertoa, että Chamakh on Lontoossa viimeistelemässä sopparia, joten esittely Arsenal-pelaajana lienee tulossa varsin lähiaikoina:

http://www.skysports.com/story/0,19528,11670_6159930,00.html
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4631 : 17.05.2010 klo 21:57:24

http://www.arsenal.com/news/news-archive/campbell-we-ve-got-to-step-up-and-deliver

Tämäntyyppiset jutut voi kyllä käytännössä käsittää vain yhdellä tavalla, eli sotaratsu jatkaa menoaan ensi kaudella ja mielestäni hyvä niin, kunhan rooli on Wengerin puolelta ajateltu sopivaksi. AW on useaan otteeseen tällä kaudella kertonut, ettei olisi uskonut Solin pelaavan niin paljon, kun on pelannut ja vaikka Solin minusta melko kiistatta hyvät otteet ovat varmasti Wengerinkin mielessä muuttaneet näkemystä siitä, miten paljon miehellä on vielä seuralle annettavaa, niin kovasti toivoisi, että Arsenal pääsisi ensi kauden niin aloittamaan, että Solin rooli olisi viitostopparina. Luultavasti mies tyytyy melkolailla vähään niin palkkavaatimusten, kuin peliajankin suhteen, jos saa Arsenalissa jatkaa uransa loppuun ja olisi siinä mielessäkin ihanteellinen pelaaja "taustalle" katsomaan, että edessä olevien pelaajien taso pysyy tarpeeksi korkealla pitämään veteraani penkin puolella.

Gallasin lähtö näyttää vääjäämättömältä, joten Solin vitostopparin rooli vaatinee kaksi topparihankintaa ja siihen kieltämättä on suhteellisen vaikea uskoa. Gallasin paikan täyttäminen vaatii käytännössä valioliigapelaajan hankintaa, jos halutaan minimoida sopeutumisriskit, mutta edes valjustatuksen omaavan pelaajan hankkiminen ei välttämättä poista ongelmia, jos pelaaja tulee seurasta, jonka pelityyli on Arsenalia paremmin tukenut topparien pelaamista (esim. Hangeland). Upson lienee West Hamin poistomyynnistä hankittavissa kohtuullisella korvauksella, mutta riittääkö taso sittenkään aivan valioliigan huipulle, on toinen kysymys. Gallasin korvaajan ikäluokka määräytynee kuitenkin aika pitkälti sen mukaan, aiotaanko hankintoja tehdä yksi vai kaksi.

Wengerhän ei yleensä hanki rahalla kokeneita pelaajia penkille, joten jos toinen topparihankinta nyt jotenkin tulisi ajankohtaiseksi tai Gallasin tilanteessa tapahtuisi ihmekäänne ja silti topparimarkkinoille lähdettäisiin, niin veikkaan hankinnan olevan korkeintaan Djouroun ikäluokkaa ja kamppailevan lähinnä kolmostopparin roolista Djouroun kanssa. Tässä tapauksessa "ykköshankinta" voisi olla kokenut kettu, sellainen pelaaja, jolla ei välttämättä enää vuosia aivan terävimmällä huipulla ole edessä kovin montaa. Tällöin topparitilanne olisikin suht toimiva: kaksi vahvaa peluria avaukseen, nuori parivaljakko kokemusta hakemassa näiden takana ja viidentenä Sol varmistamassa, jos loukkaantumistilanne äityy normaalimittoihin tai nuorempien pää pehmenee tiukassa paikassa.

Jos kuitenkin lähdetään oletusarvoisesti siitä, että Gallas poistuu joukoista ja paikkaavia hankintoja tulee vain yksi, uskon itse suht nuoren, mutta paljon jo pelanneen pelaajan hankintaan. Valioliigakokemus lienee tuossakin tapauksessa etusijalla, koska avauksen topparin ostaminen on aina iso riski ja jos homma kusee käsille, ei paikkaajaksi ole tarjolla kuin suht epävarmoja tapauksia mallia Djourou ja Sol. En tarkoita epävarmuudella välttämättä pelikentällä epävarmaa, vaan lähinnä nyt Solin kohdalla tuo raskaan pelitahdin kestokyky nykyään ja Djouroun kohdalla taas mahdollisesti loukkaantumisherkkyys. Jos varsinaisia topparihankintoja tulee vain yksi ja Gallas lähtee, niin paljon mahdollista on myös "toisen Songin" hankinta, eli pelaajan, joka kykenee pelaamaan sekä keskikentän pohjalla, että topparina. Huhuissa liikkunut Yaya olisi tietenkin tähän ihanteellinen, mutta edelleenkään en usko, että Yaya on kohtuullisella summalla irrotettavissa ilman liitäntää Cescin siirtoon.


EDIT: oops, viesti lähti etuajassa, mutta ehkä se oli tuohon hyvä tarinointi lopettaakin, ettei mene turhan raskaaksi.
« Viimeksi muokattu: 17.05.2010 klo 22:00:16 kirjoittanut unreal »
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #4632 : 17.05.2010 klo 23:54:25

Jos varsinaisia topparihankintoja tulee vain yksi ja Gallas lähtee, niin paljon mahdollista on myös "toisen Songin" hankinta, eli pelaajan, joka kykenee pelaamaan sekä keskikentän pohjalla, että topparina.

Huhuissa pyörinyt Diakhate on periaatteessa vastakohta Songille eli ykköspaikka topparina mutta pystyy pelaamaan myös puolustavaa kk-miestä. Nuorempana Diakhate pelasi myös vasempana laitapakkina, tosin topparin paikalla on varmasti peliaikaa luvassa jos Arsuun tulee ja sinällänsä tuollainen monitoimies ei ratkaise ongelmaa jos tulee lähinnä korvaamaan toista iän myötä monitoimisuutensa menettänyttä topparia.

Periaatteesa Diakahte kyllä kuulostaa hyvältä, sillä on oltava ihan kohtalainen jalallakin kun on pelannut myös laitapakkia ja puolustavaa kk-miestä eikä nopeudenkaan topparin paikalla pitäisi olla ongelma kerran laitapakkinakin menee. Kyseessä on kai melko fyysisesti pelaava toppari ja täyttää kesällä 26 vuotta eli parhaassa iässä juuri sellaiseen pelityyliin. Toisaalta oli Tourekin fyysisiltä ominaisuuksiin paljon Gallasia parempi, mutta ei osannut sijoittua, teki hätäisiä ratkaisuja paineessa ja aiheutti huonolla kommunikaatiolla paniikkia omassa puolustuksessa. Tiedä sitten olisiko Diakhate samanlainen, fyysiset ominaisuudet kunnossa, mutta muuten täysin keskinkertainen toppari. Englanti Diakhatelta ainakin sujuu, mikä onkin edellytys tuolla pelipaikalle.

Diakhate kuulostaa joka tapauksessa ominaisuuksiltaan huomattavasti sopivammalta kuin Hangeland ja olisi juuri sopivan ikäinen, varmaan pysyisi paremmin kunnossa kuin Gallas. Huhuttu hinta (£8m) sekä afrikkalaisuuskin tekisi kyllä siirrosta wengermäisen. Huonona puolena on kyllä se, että olisi Chamakhin lisäksi toinen afrikkalainen lisää ja menisi suoran avaukseen, mutta ANC:sää ei pelata ensi kaudella ja siihen ongelmaan on aikaa varautua myöhemminkin.
« Viimeksi muokattu: 17.05.2010 klo 23:56:49 kirjoittanut Tekniikka »
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #4633 : 18.05.2010 klo 06:25:55

Huhua liikkeellä että Cescistä olis tehty virallinen tarjous. Tai tehtäisiin. Uskoo ken uskoo.

e. Vissiin Cesc itse haluaa siirtyä, jonka seurauksena yllä oleva.

Wengerin projekti kyllä kosahtais tohon viimestään. Saa nähdä jatkaisiko omaa sopimustansakaan. Kesällä kyllä saa luvan tapahtua ja paljon siirtomarkkinoilla, tai muuten tulossa aika synkkä kausi.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2010 klo 06:39:15 kirjoittanut BabaCool »
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4634 : 18.05.2010 klo 07:49:53

Huhua liikkeellä että Cescistä olis tehty virallinen tarjous. Tai tehtäisiin. Uskoo ken uskoo.

e. Vissiin Cesc itse haluaa siirtyä, jonka seurauksena yllä oleva.

Wengerin projekti kyllä kosahtais tohon viimestään. Saa nähdä jatkaisiko omaa sopimustansakaan. Kesällä kyllä saa luvan tapahtua ja paljon siirtomarkkinoilla, tai muuten tulossa aika synkkä kausi.


Niin on huhua niin. Ehkä normaalia vahvempaakin. "Cesc itse haluaa siirtyä" taas särähtää meikeläisen korvaan hieman. En tietenkään voi tietää, mitä kapteenin päässä liikkuu, mutta näen asian niin, että Cesc ei ole ikinä peitellyt haluaan pelata jossain vaiheessa Barcelonassa. Jos se mahdollisuus tarjoutuisi nyt, niin tuskin mies pistäisi hanttiin, mutta en näe mitään merkkejä siitä, että mieli olisi varsinaisesti muuttunut viime aikoina ja että Cescin mielenmuutos olisi se syy Barcelonan tarjouksen takana. Samaan hengenvetoon voisin heittää vielä uskomuksen, että tuskin Cesc alkaa tässä vaiheessa kiukuttelemaan, jos Wenger sanoo siirrolle ei. Olen jo pitkään ollut siinä uskossa, että asiasta on jotain Wengerin ja Cescin kanssa aikanaan sovittu ja Cescille annetaan kyllä mahdollisuus siirtyä jossain vaiheessa, mutta välttämättä ei vielä tänä kesänä.

Kokonaisuutena tietenkin taas lähestulkoon huvittavaa, että Barcelonan edustajat (joita noissa asiasta puhuvissa jutuissa oli lainattu) voivat puhua peräkkäisissä lauseissa siitä, että pelaaja haluaa siirtyä ja sen jälkeen mainita, että Arsenalin pitäisi laittaa ensin Cescille joku hinta, jotta seurat voivat neuvotella. Ei vain mahdu kaaliin, miten tämä on siirtosäännösten piirissä ylipäätään mahdollista, mutta eipä tuo yllätyksenä näiden espanjalaisseurojen puuhastelun yhteydessä tule.

En jaksa nyt vielä tuolla siirrolla sen enempää spekuloida, koska Arsenal voi yksinkertaisesti vain sanoa ei, kuten luultavasti sanookin. Voihan Barcelona tulla jonkun mahtipontisen ylihinnan kanssa sen jälkeen kukkoilemaan mallia Real ja C.Ronaldo ja varmaa on, että kyllä Cesc tänä kesänäkin Arsenalista jollain summalla lähtee, mutta pidän virallisesta tarjouksesta huolimatta siirtoa edelleen epätodennäköisenä, jos Barca ei aio maksaa raskasta ylihintaa.
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #4635 : 18.05.2010 klo 09:26:20

Cesc ja Wenger siirtyvät yhtaikaa Barcelonaan ja ajankohta on ensi kauden päätyttyä. Barcelonasta vastavuoroisesti tulee Pep, pelaaj(i)a ja käteistä. Eikös Pepillä ja Wenkulla ole molemmilla vielä ensi kauden sopparit? Tää on tähtiin kirjoitettu eli ns varma tieto.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4636 : 18.05.2010 klo 09:32:08

...mutta pidän virallisesta tarjouksesta huolimatta siirtoa edelleen epätodennäköisenä, jos Barca ei aio maksaa raskasta ylihintaa.

Barca ei varmasti tule hankkimaan Cesciä hinnalla millä hyvänsä, koska pitävät Cesciä omana kasvattinaan, joka viekkaudella ja vääryydellä vietiin Arsenaliin. Barca varmasti uskoo siihen, että Cesc ennen pitkään tulee Barcaan ja vieläpä ihan kohtuullisella hinnalla. Tuskin siinä aletaan mitään maailmanennätyksiä tekemään, vaan luotetaan siihen, että poika palaa kotiin. Tietenkin Barca saattaa uhata Cesciä sillä, että ovi ei ole ikuisesti auki, mutta en usko Cescin vaihtavan seuraa painostuksen alla. Barcalla pitää olla selvä rooli hänelle ja mielestäni heillä ei sitä tällä hetkellä ole, jolleivat sitten myy Xavia pois tieltä.

Huhujen mukaan Wenger ja Cesc tosiaan olisivat istumassa alas ja keskustelevat asiasta. Uskon ja toivon, että Wenger pystyy vielä vakuuttamaan Cescin jäämään kaudeksi Arsenaliin. Tämä tietenkin tarkoittaa sitä, että muutama kunnon hankinta on Wengerin tehtävä. Pelkästään Chamakh tuskin riittää Cescille. Samalla sitten sovitaan, että Arsenal myy jollakin tietyllä hinnalla Cescin ensi kesänä Barcaan. Tällä hetkellä Arsenalilla ei ole akuuttia rahantarvetta, eikä Yaya Tourelle löydy välttämättä edes paikkaa avauksesta. Joukkueen tärkeintä pelaajaa ei kannata vaihtaa johonkin rotaatiokaveriin.

Wenger toivottavasti myös loppukaudesta näki ettei Rosicky, Nasri tai Diaby pysty ottamaan Cescin roolia keskikentän moottorina. Keneltäkään ei löytynyt tarpeeksi syöttötaitoa tai maalintekokykyä. Cescin poistuminen tarkoittaisi väistämättä uuden pelintekijän hankkimista. Samalla Wenger ehkä halutessaan pystyisi muuttamaan pelitaktiikan takaisin hänelle tutuksi 4-4-2:ksi.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4637 : 18.05.2010 klo 10:14:21

Barca ei varmasti tule hankkimaan Cesciä hinnalla millä hyvänsä, koska pitävät Cesciä omana kasvattinaan, joka viekkaudella ja vääryydellä vietiin Arsenaliin. Barca varmasti uskoo siihen, että Cesc ennen pitkään tulee Barcaan ja vieläpä ihan kohtuullisella hinnalla. Tuskin siinä aletaan mitään maailmanennätyksiä tekemään, vaan luotetaan siihen, että poika palaa kotiin. Tietenkin Barca saattaa uhata Cesciä sillä, että ovi ei ole ikuisesti auki, mutta en usko Cescin vaihtavan seuraa painostuksen alla. Barcalla pitää olla selvä rooli hänelle ja mielestäni heillä ei sitä tällä hetkellä ole, jolleivat sitten myy Xavia pois tieltä.

Huhujen mukaan Wenger ja Cesc tosiaan olisivat istumassa alas ja keskustelevat asiasta. Uskon ja toivon, että Wenger pystyy vielä vakuuttamaan Cescin jäämään kaudeksi Arsenaliin. Tämä tietenkin tarkoittaa sitä, että muutama kunnon hankinta on Wengerin tehtävä. Pelkästään Chamakh tuskin riittää Cescille. Samalla sitten sovitaan, että Arsenal myy jollakin tietyllä hinnalla Cescin ensi kesänä Barcaan. Tällä hetkellä Arsenalilla ei ole akuuttia rahantarvetta, eikä Yaya Tourelle löydy välttämättä edes paikkaa avauksesta. Joukkueen tärkeintä pelaajaa ei kannata vaihtaa johonkin rotaatiokaveriin.

Wenger toivottavasti myös loppukaudesta näki ettei Rosicky, Nasri tai Diaby pysty ottamaan Cescin roolia keskikentän moottorina. Keneltäkään ei löytynyt tarpeeksi syöttötaitoa tai maalintekokykyä. Cescin poistuminen tarkoittaisi väistämättä uuden pelintekijän hankkimista. Samalla Wenger ehkä halutessaan pystyisi muuttamaan pelitaktiikan takaisin hänelle tutuksi 4-4-2:ksi.

Samoilla linjoilla.

Goal.comin tietotoimisto tosin "tietää", että Wenger ja Cesc eivät ole istumassa alas, koska Wenger on poissa maasta, tiedä sitten, missä asioissa ;)

http://www.goal.com/en-gb/news/2565/exclusives/2010/05/18/1929464/arsenal-captain-cesc-fabregas-flies-back-to-london-but-is-closer-

Vähän omituiselta kuulostaa, että Wenger olisi muualla ja samaan aikaan Chamakh Lontoossa sopparia kirjoittamassa, mutta mistä näitä tietää.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #4638 : 18.05.2010 klo 10:22:32

Kokonaisuutena tietenkin taas lähestulkoon huvittavaa, että Barcelonan edustajat (joita noissa asiasta puhuvissa jutuissa oli lainattu) voivat puhua peräkkäisissä lauseissa siitä, että pelaaja haluaa siirtyä ja sen jälkeen mainita, että Arsenalin pitäisi laittaa ensin Cescille joku hinta, jotta seurat voivat neuvotella. Ei vain mahdu kaaliin, miten tämä on siirtosäännösten piirissä ylipäätään mahdollista, mutta eipä tuo yllätyksenä näiden espanjalaisseurojen puuhastelun yhteydessä tule.
Espanjassa tuo seurojen johtamistapa on erilainen, koska siellä on presidentit, jotka valitaan vaaleilla. Näin ollen on pidettävä suosiota yllä, että yritetään vahvistaa joukkuetta ja sen vuoksi toisten seurojen pelaajista puhutaan avoimesti. Englannissa tällainen katsotaan epäkunnioitettavaksi toiminnaksi, mitä se kyllä onkin, jos se menee "hän on hyvä pelaaja" -rajan yli.

Uskon Wengerillä olevan kädet täynnä töitä pitääkseen Cescin Arsenalissa tänä kesänä.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2010 klo 10:24:19 kirjoittanut Lätkis »
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4639 : 18.05.2010 klo 10:56:57

Espanjassa tuo seurojen johtamistapa on erilainen, koska siellä on presidentit, jotka valitaan vaaleilla. Näin ollen on pidettävä suosiota yllä, että yritetään vahvistaa joukkuetta ja sen vuoksi toisten seurojen pelaajista puhutaan avoimesti. Englannissa tällainen katsotaan epäkunnioitettavaksi toiminnaksi, mitä se kyllä onkin, jos se menee "hän on hyvä pelaaja" -rajan yli.

Uskon Wengerillä olevan kädet täynnä töitä pitääkseen Cescin Arsenalissa tänä kesänä.

Tiedän kyllä, mistä tuo juontaa juurensa, mutta "maan tapa" ei nyt vaan tässäkään tapauksessa riitä minusta selitykseksi, miksi moinen katsotaan sääntöjen mukaiseksi toiminnaksi, kun säännöt nimenomaisesti kieltävät pelaajien lähestymisen ilman seuran lupaa. Toki uskon, että esimerkiksi Cescin tapauksessa tuo "halu siirtyä" on otettu vain Cescin haastattelussa antamista lausunnoista, jossa mies toki on kertonut toivovansa, että saa joskus vielä pelata Barcelonassa, mutta eivät nuo lehtien jutut siitä, että henkilökohtaisista ehdoista on jo sovittu ja kysymys on enää seurojen välisestä sopimuksesta juurikaan naurata, niin räikeästä sääntörikkomuksesta tuossa tapauksessa olisi kuitenkin kysymys.

Varsinaisestihan Cescin pitämiseen ei vaadita mitään muuta, kuin kohtelias "ei" Barcelonan tarjouksille, mutta toki ne kasvavat Kristiina-luokkaan, niin "ei" saattaa olla himpun vaikea termi käytettäväksi. Edelleenkään mikään ei viittaa Cescin ehdottomiin lähtöhaluihin juuri nyt tai etenkään siihen, että mies alkaisi kiukuttelemaan siirtoa itselleen tänä kesänä ja jos Barcallakin on samaan aikaan Villa-tasoisia targetteja, niin vähän on vaikea uskoa, että sieltä lähdettäisiin puskemaan mitään megatarjousta (ja nyt siis puhutaan jostain muusta kuin julkisuudessa esillä olleista 40-50 miljoonan summista), josta Arsenal ei voisi kieltäytyä.

Itse pidän todennäköisimpänä samantyyppistä järjestelyä, jota huhujen mukaan C.Ronaldonkin kanssa käytettiin, eli tänä kesänä kaikessa hiljaisuudessa Wenger ja Cesc sopivat, että kaveri saa siirtyä ensi kesänä markkina-arvon mukaisella hinnalla, mikäli itse haluaa. Mahdollisesti jopa seurat sopivat siirron yksityiskohdat valmiiksi ja presidentiksi ajettava kandidaatti voi sitten ottaa Cescin tulevan siirron valtikseen presidenttipeliin ilman, että Arsenal siihen puuttuu. Arsenal luonnollisesti kieltää sopimuksen olemassaolon ja kuittaa huhut presidenttipelinä ja lehtien juttuina. Tilanne rauhoittuu, koska Arsenalissa tiedetään, että lähtöön on kausi aikaa varautua ja toisaalta Barcelonassa tiedetään, että Cesc on tulossa. Cesc itse voi pelata ensi kauden ulkopuolisten tekijöiden häiritsemättä, koska tulevaisuuden suunnitelmat ovat valmiina ja kotiinpaluu odottaa.
Donhou

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4640 : 18.05.2010 klo 11:39:23

Äärimmäisen vaikeahan sitä on uskoa, että Fabu myytäisiin tänä kesänä "salama kirkkaalta taivaalta" - tyyppisesti, koska pelaajan siirtohalut ja kiukuttelu eivät Wengerille muita mahdollisuuksia antaisi.

Erikoista olisi myös jopa Barcelonalta lyödä pöytään megaluokan tarjous tyyliin £70-80milj. tässä tilanteessa.

Niinkuin unreal vertasi Kristiinan kauppaan, sama voisi olla tilanne Fabun kohdalla ensi kesänä. Itse tosin uskon, ettei vielä silloinkaan...
« Viimeksi muokattu: 18.05.2010 klo 11:40:35 kirjoittanut Donhou »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4641 : 18.05.2010 klo 12:02:26

Käsittääkseni Henryn kanssa tehtiin jo aikaisemmin vastaavanlainen diili, eli veti yhden "extra"kauden ja sitten siirtyi. Henryn siirtosummahan oli lopulta aika pieni. Tiedä tosin onko noissa takana ollut jotain Meridan siirtoon liittyviä juttuja yms. Meridahan joutui maksamaan aika hulppeat sakot "rikottuaan" sopimusta. Käytännössähän seura maksaa aina nuo summat, jollei kyse ole Mutusta ja huumerikkeistä. Henryn kohdalla tuli tietenkin avioero ja muuta sähläystä, joten maisemanvaihto oli lähes pakko tehdä.

Sinänsä Cesc voi lähteä koska vaan ja aina löytyy hyvä selitys. Jos ei tule menestystä, niin voidaan lähteä "hakemaan uusia haasteita" eli nykyinen jengi liian huono. Mikäli tulee menestystä, niin silloin on "tehtävä suoritettu" ja jälleen uusien haasteiden perään. Barcelonaan on Cescin helppo siirtyä, koska kyseessä on ns. koti. Realiin tai Interiin siirtyminen olisikin sitten yllättävämpää.

Nythän on hyvin hiljaista uutisrintamalla, joten tästä Cescin "siirrosta" pitää repiä kaikki irti.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4642 : 18.05.2010 klo 12:23:43

Media tuntuu taas paisuttelevan asioita, eipä minusta nuo Cescin "ristiriitaiset" kommentit kerro juuri mitään uutta, mitä ei olisi aiemmin jo kuultu. Haluaa pelata Barcelonassa, mutta ei tiedä milloin siirto tapahtuu eikä kiirettä Arsenalista pois ole. Onko näissä lausunnoissa nyt jotain uutta?

Jos nyt Cesc kuitenkin siirtyisi, niin se tapahtuisi 99% varmasti ennen MM-kisoja, jolloin Arsenalille ja Wengerille jäisi kunnolla aikaa miettiä peliliikkeitään. Mitä pidemmälle kesä menee, sitä epätodennäköisempää on siirto. Sen verran vahvasti ja useaan otteeseen Cesc myös vakuutteli päättyneellä kaudella jatkavansa Tykkimiehissä jatkossakin, että hieman yllättävää olisi jos nyt melko puskista lähtisi.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4643 : 18.05.2010 klo 12:30:35

Kauden 00/01 jälkeen Wenger väänsi pitkään Patrick Vieiran kanssa jatkosta ja sai tämän lopulta suostuteltua jatkamaan Arsenalissa, vaikka kovasti miestä vietiin silloin Realiin. Uskon Cescin kohdalla käyvän samanlailla ja toivottavasti muutenkin nähtäisiin Wengeriltä yhtä vahvaa liikehdintää siirtomarkkinoilla kuin tuona kesänä - Vieiran jatkamisen lisäksi tosiaan Sol tuli ilmaissiirrolla sisään, minkä lisäksi Wenger hankki maalivahdin, keskikenttämiehen ja kärjen. Sinänsä loppu on historiaa, näistä Jeffers ja R.Wright floppasivat täysin eikä van Bronchorst mikään varsinainen hitti ollut.

Cescin jatko ja Chamakhin tulo olisi hyvä alku, siihen päälle sitten vielä pari vahvistusta Arsene! Ylos.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4644 : 18.05.2010 klo 12:51:03

Kauden 00/01 jälkeen Wenger väänsi pitkään Patrick Vieiran kanssa jatkosta ja sai tämän lopulta suostuteltua jatkamaan Arsenalissa, vaikka kovasti miestä vietiin silloin Realiin. Uskon Cescin kohdalla käyvän samanlailla ja toivottavasti muutenkin nähtäisiin Wengeriltä yhtä vahvaa liikehdintää siirtomarkkinoilla kuin tuona kesänä - Vieiran jatkamisen lisäksi tosiaan Sol tuli ilmaissiirrolla sisään, minkä lisäksi Wenger hankki maalivahdin, keskikenttämiehen ja kärjen. Sinänsä loppu on historiaa, näistä Jeffers ja R.Wright floppasivat täysin eikä van Bronchorst mikään varsinainen hitti ollut.

Olisiko tuolloin Pate heittänyt, että joukkuetta pitää vahvistaa, tai hän lähtee? Eihän nuo Wengerin hankinnat nyt ihan nappiin osuneet varsinkaan ketunhännän ja saippuakäden osalta, mutta osoittivat ainakin kunnianhimoa.

Voisin kuvitella, että lähipäivinä tulee jonkinlainen lausunto tulee Cescin tilanteesta. Tai sitten siellä väännetään ihan tosissaan kulisseissa.
sebuv

Poissa Poissa


Vastaus #4645 : 18.05.2010 klo 17:49:55

El Mundo Deportivo huhuillut Zlatan <-> Cesc kauppaa :D Alas Itselleni riittäisi jos tulisi Chamakh + toppari (Richards?) + keskikentälle joku (Toure?) Myös tätä lupaavaa maalivahtia olisi mukava nähdä ykkösjoukkueessa
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #4646 : 18.05.2010 klo 18:10:37

Oikeastaan ensimmäistä kertaa sellainen tunne, että nyt Cesc saattaa jopa siirtyä. Aiemmissa siirtoikkunoissa on saanut fiilistellä ilman tuota tunnetta. Saapa nähdä.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #4647 : 18.05.2010 klo 18:57:46

Cesc-jutut ainakin toistaiseksi vaikuttavat siltä, että Barca kommentoi olevansa kiinnostunut jos pelaaja halua lähteä ja Cesc on todennut, että kun joskus sitten siirtyy, siirtyy Barcaan. Tästä on sitten leivottu huhu, että Cesc on kuulemma kertonut Wengerille haluavansa siirtyä, mutta eipä tuossa jutussa näytä olevan Barcan julkisen tappingin ja Cescin vanhojen kommenttien lisäksi mitään siirtohaluihin viittaavaa. Ei se siirto silti toki mahdoton ole ja siirtohaluja saattaa oikeasti ollakin, mutta on kyllä melkoisen huomionhakuista otsikointia noilla tiedoilla.

Joku £30-35m on nyt siirtosummana lähinnä Cesciä loukkaava vitsi. Jos jostain vitun Zlatanista maksetaan €46m+Eto'o ja Kakasta £56m, kyllä Cescin hinnan pitää nyt viime kauden jälkeen olla se £50m.

Cescin lähtö olisi periaatteessa ok, jos Wenger käyttää ne rahat+siirtokassaa maailmanluokan vahvistuksiin eikä pane alulle mitään uutta projektia tyyliin Wilshere 2015. Wenger on nyt neljä kautta yrittänyt rakentaa Cescin ympärille joukkuetta ja tuloksena on pelkkiä kolmos- ja nelossijoja, vaikka mestaruus olikin tokalla kaudella lähellä ja kaatui ainakin osittain siihen, että kaikki mahdollinen epäonni kasaantui muutamaan peliin kevätpuolella. En nyt toisaalta usko, että nuo kolmos- ja nelossijat sijat muuttuvat miksikään vaikka Cesc lähtee, sillä Poolin pajatso tyhjenee aika varmasti kesällä ja Spursille voi ennustaa pistemäärän laskua ensi kaudella kun se sai Spursille epätyypillisesti hyvin pisteitä isompia vastaan. Shity voi mennä edellä, mutta nelossija kyllä silti irtoaa.

Mielestäni Wenger saisi sitten heiluttaa kirvestä enemmänkin kesän aikana ja tunkea Arshavinin vaikka samaan pakettiin, jos sillä saisi reilut kymmenen miljoonaa lisää Barcalta. Tai sitten johonkin muualle jos reilun kympin joku maksaa. Myös nämä denilsonit, velat, rosickyt ja muut löntystelijät sitten ulos ja sisään maailmanluokan ukkoja, esim. Dzeko Wolfsburgista vaikka väkisin (tainnut ilmaista lähtöhaluja) ja vasemmalle laidalle uusi Piresin/Overmarsin tasoinen pelaaja nyt vähintään. Siinä ei taas mielestäni olisi mitään ideaa, että Cesc myydään, annetaan se pelipaikka vallan Nasrille ja pidetään muuten kuviot samana, samat pelaajat seurassa ja hankitaan vain 1-2 kunnollista vahvistusta. Se ei kyllä voi olla toimia, jos Cesc lähtee.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2010 klo 19:14:38 kirjoittanut Tekniikka »
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #4648 : 18.05.2010 klo 21:41:49

Joku £30-35m on nyt siirtosummana lähinnä Cesciä loukkaava vitsi. Jos jostain vitun Zlatanista maksetaan €46m+Eto'o ja Kakasta £56m, kyllä Cescin hinnan pitää nyt viime kauden jälkeen olla se £50m.

Tuskin Cescin siirtosumma mikään järisyttävä tulee olemaan, koska kilpailua ei ole eikä Arsenalilla myöskään oikein keinoja pitää Cesciä väkisin. Cescillä on kuitenkin tasan yksi suunta mihin hän siirtyy, kun siirtyy. Ja Cesc siirtyy, kun hän haluaa siirtyä. Toivottavasti se siirtosumma tulee olemaan edes jotain £35-40m luokkaa. Noin kiitoksena hyvästä kasvatustyöstä.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #4649 : 18.05.2010 klo 21:57:55

Cescin tilanteen kanssa kannattaa kyllä odotella ihan rauhassa, koska jutut ovat edelleen "is believed to have told"-tasoa. Sitten kun Cesc tulee selkeästi julkisuuteen ja ilmoittaa, että haluaa lähteä, esimerkiksi kertoo TV-haastattelussa omin sanoin, eikä siis mitään "some day I would like to play for Barcelona"-tasoa, saadaan lähtöhaluihin selvyys. Edes sen jälkeen siirtoa ei voi pitää varmana, jos nyt verrataan vaikka Kristiinan tilanteeseen, jossa Sir Alex ilmoitti kylmästi julkisen "I want to play for Real"-valituksen jälkeen, että et mene ja nyhti silti vielä seuraavanakin vuonna melkoisen jättihinnan pelaajasta. En välttämättä usko, että Arsenal lähtee Cescin kanssa yhtä tiukalle linjalle, jos lähtöhalut ovat olemassa, mutta luultavasti mitään palveluksiakaan asian suhteen ei ole tulossa, vaan se hinta otetaan, mitä saatavilla on.

Jos tilanne nyt todella siihen menee, että kauppaa aletaan tekemään, niin jokainen alle 50 miljoonan oleva siirtosummaehdotus on kyllä selkeästi alakanttiin nykyisillä siirtosummilla. On toki mahdollista, että Arsenal ja Cesc ovat jossain vaiheessa sopineet tietyn siirtosummarajan, jolla mies päätetään menemään, muuten mitään ale-hintoja ei voi oikein käsittää nykyisessä siirtosummailmapiirissä.

 
Sivuja: 1 ... 185 [186] 187 ... 206
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa