SV Werder Bremen 2009-2010Viime kauden vuoristorata on suoritettu ja katseet on käännetty kohti uutta kautta.
Kausi 2008-2009 tullaan luultavasti muistamaan Werda-fanien mielessä uskomattomasta tason vaihtelusta otteluissa. Välillä peli kulki kuin unelma ja heti seuraavassa pelissä saattoi koko paketti hajota aivan totaalisesti. Ikinä ei tiennyt etukäteen mitä oli odotettavissa ja ainakin tässä suunnassa se söi miestä oikein huolella. Sijoitus Bundesligassa oli lopulta kymmenes. Viimeisessä UEFA-cupissa tuli finaalipaikka, jossa tuli pelikieltojen syömällä kaaderilla turpaan. Kauden pelastus tuli cupissa, jonka finaalissa Leverkusen sai kyytiä. Tämä aukaisi tien tälle kaudelle uuteen Euroopan Liigaan ja näin KV-pelejä nähdään tänäkin vuonna Weser-stadionilla. Positiivisena lisänä molempien cup-kilpailuiden välierässä pudotettiin rakas pohjoisnaapuri eli Hampurin punahousut, UEFAssa jopa roskapallon avustuksella.
Suurimmat menetykset viime kauden jälkeen ovat ehdottomasti Diego ja Frank Baumann. Diego oli ehkä Allofsin uran paras hankinta ja mies pyörittikin monta vuotta Bremenin peliä vaihtelevalla menestyksellä. Välillä Diegon esitykset olivat aivan maagisia ja välillä liiallinen pelin pyörittäminen Diegon kautta tappoi koko joukkueen hyökkäyspelin, varsinkin jos miehen peli-ilo oli onnistuttu tappamaan vastustajan toimesta. Kapteeni Baumannin lopettaminen tekee ison loven joukkueeseen ihan jo sillä, että Frank oli loistava puolustava keskikenttä, topparien stuntti ja henkinen johtaja. Onneksi henkisiä johtajia joukkueeseen jäi tarpeeksi ja jos huhuttu Borowskin paluu Weserin rannalle toteutuu, niin pelillinenkin korvaaja löytyy.
Uudet hankinnat tälle kaudelle ovat olleet viime vuosien tapaan kohtuullisen maltillisia, sisään joukkueeseen ovat tähän mennessä tulleet Marko Marin Gladista ja Marcelo Moreno Shaktar Donetskista lainasopparilla. Marinin ja Özilin pitäisi siis korvata Diego ja Marcelon pitäisi vahvistaa todella heppoista hyökkäyskalustoa. Huhuosastolla pyörii Borowskin paluu ja viime kauden ykköstykki Pizarron lainasopparin jatko.
Valmennusosasto jatkaa samana eli kapellimestarina toimii harvinaisella toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella Thomas Schaaf. Schaafin kausi on jatkunut yli kymmenen vuotta ja pelillinen identiteetti on ollut koko ajan todella hienoa.
Joukkue tällä hetkellä:
MaalivahditTim Wiese
Selvä ykkösveskari, Saksan kivikovan maalivahtiosaston top-viidessä. Vahvaa suorittamista koko viime kauden ajan. Tukka on hyvin ja pallot pysähtyvät kiitettävään tahtiin.
Christian Vander
Yhtä selkeä kakkonen kuin Wiese on ykkönen. Ei viime kauden esitysten perusteella pelota pahemmin, jos Vander joutuu Timiä stunttaamaan.
PuolustusSebastian Boenisch
Nuori laitapakki, joka on se hyökkäävämpi vaihtoehto vasemmalle. Ylöspäin pelatessa oikein mainio, puolustustyöskentelyssä parannettavaa.
Petri Pasanen
Puolustuslinjan jokapaikanhöylä, jonka voi heittää huoletta ihan mille paikalle vaan. Tällä hetkellä on puolustavamman vaihtoehdon roolissa vasemmalla. Schaafin kirjoissa ei asiaa omimmalle paikalleen toppariksi. Puolustuskaluston vanhin.
Naldo
Schaafin luottotoppari, välillä syystäkin. Brassitoppari pelaa välillä maailmanluokan peliä, välillä tuhoaa koko linjan peliä ihmeellisellä höntyilyllä. Vetää kaikki vaparit, jotka tulevat yli 25 metristä.
Dusko Tosic
Vasemman laitapakin tontin kolmosvaihtoehto. Penkkimies ja tuntuu tyytyvän rooliinsa.
Clemens Fritz
Omaa kausikortin oikean laitapakin tontille. Ylöspäin hyvä niin kauan kun ei tarvitse keskittää, puolustussuuntaan täysi paska. Voi kun joku ostaisi tämän maajoukkuemiehen pois, niin ei tätäkään katastrofia tarvitsisi enää katsella.
Sebastian Prödl
Nuorempi versio Peetusta paitsi, että saa Schaafilta luottoa myös topparin tontilla.
Per Mertesacker
Puolustuksen johtohahmo. Tasaista suorittamista ja vahvaa pelaamista. Toivon Mertelle pitkää uraa Weserin rannalla, ehkä Saksan paras toppari tällä hetkellä.
Martin Harnik
Viime kaudella kärjessä/keskikentällä viilettänyt Itävallan janari on siirretty tämän kauden listauksessa puolustajaksi. Vaihdosta sisään jos silloinkaan, ei ainakaan kärjessä ollut viime kaudella mitään hyötyä.
KeskikenttäJurica Vranjes
Varamies vasemmalle laidalle. Jos joku tarjous tulee, niin lihoiksi vaan.
Marko Marin
Kesän suurin hankinta. Nuori ja lupaava superjunnu, joka on jo osoittanut tasonsa. Saatiin pitkän väännön jälkeen Werdaan ja tulee hoitamaan luovaa puolata yhdessä Özilin kanssa.
Mesut Özil
Viime kaudella hyvää peliä vasemmalla laidalla. Tällä kaudella pitäisi hoitaa pelin tekeminen kymppipaikalla yhdessä Marinin kanssa. Saappaat ovat isot mutta niiden täyttämiseen on täysi mahdollisuus jos Markolta tulee tukea tarpeeksi.
Said Husejinovic
Tulee toimimaan Marin/Özil-kaksikon stunttina. Ei mitään pelillistä annettavaa.
Daniel Jensen
Puolustavan keskikentän varamies. Taistelutahto kohdillaan, taitotaso ei.
Torsten Frings
Kapteeni. Puolustavan keskikentän roolissa oman tason löytäessään maailman eliittiä. Viime kausi ei ollut parasta Torstenia mutta toivotaan, että mies löytää tasonsa. Nyt on Fringsillä sauma näyttää olevansa suuri johtaja.
Peter Niemeyer
Vaihtomies, ei mitään näyttöjä kentälle tullessaan viime kaudella. Tuskin tulee esittämään mitään tälläkään kaudella.
HyökkäysMarkus Rosenberg
Nallipyssy vol. 1. Paikkoja viime kaudella vaikka kuinka moneen maaliin mutta kun ei mene. Kolmoskärkenä menettelisi.
Aaron Hunt
Viitoskärki. Ei mitään käyttöä, jos halutaan maaleja.
Boubacar Sanogo
Tätä turistia ilmeisesti siirretään Dortmundiin. Toivotaan, että siirto toteutuu. Ei mitään käyttöä.
Hugo Almeida
Nallipyssy vol. 2. Paikkoja viime kaudella vaikka kuinka moneen maaliin mutta kun ei mene. Kolmoskärkenä menettelisi.
Marcelo Moreno
Allofsin hankinta kärkeen tälle kaudelle. Jotenkin ei vakuuta, tosin en mieheltä ole yhtään peliä nähnyt. Toivotaantoivotaan-osaston jannu.
Tällainen nopeasti kokoon kyhätty tästä tuli mutta menköön tämän kerran. Jos jollain on parannusehdotuksia, niin antaa tulla, korjailen sitten kun jaksan.