Sirius
Poissa
|
 |
: 22.07.2009 klo 02:34:01 |
|
 Tämä hieno seura Perustettiin vuonna 1932 Seuran Kotistadion on 35 000 ihmistä kattava La Romareda Menestys: Real Zaragoza ei ole erityisen menestynyt seura Euroopassa, eikä Espanjassakaan ole yhtään mestaruutta korkeimmalta sarjatasolta. Euroopassakin menestys on ollut vähäistä, edellinen pytty nimenomaan Euroopan kentiltä on vuodelta 1995 jolloin Zaragoza juhli Cup-coittajien cup voittoa, sitä ennen joukkeella oli yksi pysti Euroopasta, vuodelta 1964 kun silloisen Messucupin voitto tuli Zaragozaan. Kotimaassaan Real Zaragoza on menestynyt lähinna Cup-kilpailuissa, Copa del Reyn voitto on heltinyt kuusi (6) kertaa, vuosina 1964, 1966, 1986, 1994, 2001 ja 2004. Vuonna 2004 Zaragoza juhli myös ensimmäistä supercupin voittoaan. Alemmilta sarjatasoilta sarjavoittoja on tullut harvakseltaan historian aikana, Segundan Zaragoza on voittanut kerran kaudella 1977-78, ja Segunda Division B:n kahdesti, ja sekin tapahtui peräkkäisinä kausina vuosina 1932-1934. 08/09Mennyt kausi oli hyvä siinä mielessä että päästiin kolmen parhaan joukkoon ja nousemaan jälleen takaisin sinne minne tämä seura ainakin materiaaliltaan kuuluu, eli La Ligaan. Oikeastaan Zaragozan tasoiselle joukkueelle ei muuta tavoitetta voi asettaakkaan, ja sehän hoidettiin kunnialla. 09/10
Zaragozalta voisi odottaa aika paljonkin, ja ehkäpä kauden 07/08 karmivasta kahdeksannestatoista sijasta (18) on toivuttu. Näin ollen päästään täysin puhtaalta pöydältä jälleen aloittamaan, mikä voi olla tässä kohtaa hyvä asia. Hyviä muistojahan ei tarvitse monenkaan vuoden takaa kaivaa, kaudella 06/07 sijoitus oli upeasti kuudes (6). Tulevalle kaudelle joukkueella on suhteellisen paljon nimekkäitä vahvistuksia: Jermaine Pennant varmasti selkeänä ykkösnimenä oli erittäin kovan luokan hankinta, hänen lisäkseen mm. Ikechukwu Uche Getafesta oli hyvä ostos. Jos tässä kohden mietitään lähtijöitä, niin kovin pahoja menetyksiä ei olla koettu. Jos nyt joku pitää mainita niin Matuzalém Francelino da Silva, tunnetummin pelkkä Matuzalém, joka siirtyi nyt kokonaan Lazioon vuoden lainasopimuksen jälkeen. Kokonaisuudessaan odotan tulevaa kautta innolla ja jää sitten nähtäväksi miten Zaragoza pärjää, itse uskon että tuolla materiaalilla ei vain yksinkertaisesti voi jäädä häntäpäähän, vaikkakin niin kävi pari vuotta sitten. Itse veikkaan sarjasijoitusta väliltä 10-12. Real Zaragoza joukkue kaudella 2009/10:Puheenjohtaja: Eduardo BandrésManageri: Marcelino García ToralMaalivahdit: 1 Javier López Vallejo [Espanja] -- Juan Pablo Carrizo [Argentiinalainen lainalla Laziosta]
Puolustajat: 2 Carlos Diogo [Uruguay] 3 Javier Paredes [Espanja] 5 Roberto Ayala [Argentiina]15 Francisco Pavón [Espanja] 22 Rubén Pulido [Espanja] 26 Raúl Goni [Espanja] 24 Stéphane Pignol [Ranska]
Keskikenttä
7 Jorge López [Espanja] 11 Franck Songo'o [Kamerun] 14 Gabi [Espanja] 16 Jermaine Pennant [Englanti] 17 Juan Pablo Caffa [Argentiina] 18 Antonio Hidalgo [Espanja] 20 David Generelo [Espanja, joukkueen Varakapteeni] 21 Alberto Zapater [Espanja, joukkueen Kapteeni] 23 Leonardo Ponzio [Argentiina] 31 Adrià [Espanja] 34 Ander Herrera [Espanja] -- Pablo Barros [Brasilia]
Hyökkäys
8 Ewerthon [Brasilia] 10 Braulio [Espanja] 19 Javier Arizmendi [Espanja] --Ikechukwu Uche [Nigeria]
(Päivitän listaa jos tarvetta on)
Mutta jää nähtäväksi millainen kausi tulee, toivottavasti saadaan kunnon keskustelua tänne tästä paluumuuttajasta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2009 klo 02:41:53 kirjoittanut Sirius »
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1 : 22.07.2009 klo 02:39:06 |
|
Vai täälläkö se rotta (Roberto Ayala) vielä palloillee. Mitenkäs Pavonilla on pyyhkinyt? Avauksen toppari? Entäs Zapater? Kun Zaragoza viimeksi pääsarjassa pelasi, niin tuo nimi jäi hyvin mieleen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2009 klo 02:44:18 kirjoittanut Joey »
|
|
|
|
|
pälle
Poissa
Suosikkijoukkue: dejongindeksi
|
 |
Vastaus #2 : 22.07.2009 klo 02:52:39 |
|
Hyvin on näköjään Zaragozalla pysynyt avainmiehet joukkueessa. Joukkue näyttää mielestäni varsin kilpailukykyiseltä jos pysyy ehjänä. Puolustuksen Diogo ja Ayala vahvistaisivat miltei mitä tahansa joukkuetta La Ligassa.
Kärkimiehistä Ewerthon teki viime kaudella Segundassa maaleja urakalla, 28 häkkiä. Eri asia onkin riittääkö miehen taso korkeimmalla tasolla.
|
|
|
|
Etzo
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 22.07.2009 klo 12:05:51 |
|
Pablo Barros pelasi viime kaudella lainalla Malagassa. Nuori brassi pelasi 12 ottelua viime kauden aikana, mutta maaleja ei kaverilta nähty. Todella potentiaalinen nuori kaveri, joka pystyy pelaamaan useaa puolustuspään pelipaikkaa (vasen laitapakki, keskikentän pohja jne.) Jollei kaverille jää vastuuta tälläkään kaudella Zaragozan riveissä, hänellä saattaa olla jälleen edessään lainapesti johonkin "heikompaan" seuraan. Silti Zaragozan kannattaisi pitää kiinni näistä nuorista taitureistaan, tulevaisuutta ajatellen. Toinen tuttu kaveri Zaragozan riveissä on myös keskikentällä pelaava Antonio Hidalgo. Malagassa fanien sydämiin itsensä potkinut Hidalgo ei kuitenkaan ole pystynyt säväyttämään Zaragozassa lähellekkään yhtä hyvin kuin aikoinaan Malagan paidassa. Wikipedian mukaan mies ei ole tehnyt edes yhtään maalia  Antonioa huhuiltiin alkukesästä palaamaan Malagaan ja tämä diili olikin kuulemma vain "puhelinsoiton päässä", tiedä sitten...ainakaan vielä mitään ei ole tapahtunut tätä siirtoa koskien.
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #4 : 22.07.2009 klo 13:00:24 |
|
Puolustuslinja on varmaan yksi liigan parhaita, mutta toisaalta syvyyttä siitä ei löydy enempää kuin ff2:n analyyseistä.
e: nyt olisi tarjolla lainalle Cáceres, joka olisi viimeinen niitti todella kovaan puolustuslinjaan Diogon ja Paredesin miehittäessä laidat ja keskellä ikinuori Ayala.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2009 klo 13:04:00 kirjoittanut outdraw »
|
|
|
|
|
Sirius
Poissa
|
 |
Vastaus #5 : 22.07.2009 klo 17:49:54 |
|
Ajattelin jo tässä vaiheessa mainostaa Zaragozan kauden avauottelua, 30. elokuuta vieraaksi saapuu viimekaudelta Segundasta tuttu CD Tenerife joka sijoittui sarjassa kolmanneksi. Tenerifen edellisestä kaudesta pääsarja tasolla on ehtinyt kulua jo tovi, kun se kaudella 2001/02 kävi vuoden mittaisella visiitillä Primerassa, mutta 19 sija takasi putoamisen takaisin Segundaan jossa se oli ehtinyt jo olla 2 edellistäkin kautta. Ennen näitä kausia, Tenerife pelasi pääsarjassa peräti 10 kautta peräkkäin, paras sijoitus oli viides, johon se ylsi kahdesti näiden vuosien aikana. Lisää otteluennakkoa lähempänä..
|
|
|
|
Messii
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 24.07.2009 klo 01:16:36 |
|
Hyvin on näköjään Zaragozalla pysynyt avainmiehet joukkueessa. Joukkue näyttää mielestäni varsin kilpailukykyiseltä jos pysyy ehjänä. Puolustuksen Diogo ja Ayala vahvistaisivat miltei mitä tahansa joukkuetta La Ligassa.
Kärkimiehistä Ewerthon teki viime kaudella Segundassa maaleja urakalla, 28 häkkiä. Eri asia onkin riittääkö miehen taso korkeimmalla tasolla.
Samaa mieltä Diogosta ja Ayalasta, se osasto ainakin kunnossa. Ewerthonin taso Segundassa tiedettiin, mutta kuten yllä mainittiin, riittääkö taso Primerassa?
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #7 : 24.07.2009 klo 15:50:51 |
|
Puolustuspää on tosiaan erittäin kova, myös Zapaterin johtama keskikenttä on ihan o.k, mutta kyllähän tuo ainakin yhtä astetta luovempaa pelaajaa tuonne huutaisi. Pennant on kelpo laituri, mutta sopeutumiseen saattaa mennä hetki. Kärjet sitten eivät vakuuta edes vähää alusta, Ewerthon on ollut pääsarjassa aika nallipyssy, eikä Uchestakaan ole sateentekijäksi. Tällä miehistöllä Zaragoza tuskin tulee putoamaan, mutta kovin hyvistä sijoituksistakaan tuskin tullaan taistelemaan.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #8 : 29.07.2009 klo 17:08:32 |
|
Zapater sitten läksi palloilemaan Genoaan. Miksi vitussa se pelasi kauden divarissa kasvattajaseuransa riveissä, mutta läksi nyt sitten Genoaan? Aika suuren aukon jättää kylläkin keskikentälle.
|
|
|
|
Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 29.07.2009 klo 17:33:01 |
|
Zapater sitten läksi palloilemaan Genoaan. Miksi vitussa se pelasi kauden divarissa kasvattajaseuransa riveissä, mutta läksi nyt sitten Genoaan? Aika suuren aukon jättää kylläkin keskikentälle.
Ei sopinut valmentajansa suunnitelmiin. Tai näin ainakin eri lehtien kirjoitukset antavat ymmärtää.
|
|
|
|
Gerard
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK
|
 |
Vastaus #10 : 29.07.2009 klo 19:17:29 |
|
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 30.07.2009 klo 03:05:31 |
|
No kyllähän tässä Zaragozan joukkueessa on selvästi enemmän nimekkyyttä kuin todellista tasoa. Carrizo on ihan mielenkiintoinen nimi tolppien väliin ja Ayala on varmasti edelleen hyvää La Liga tasoa topparin paikalla. Keskikentälle löytyy tuollaisia kelpo sarjajyriä ja yksin englantilainen kysymysmerkki oikeaan laitaan. Kärkeen on heittää neljä ihan ok pelaajaa mutta mahtaako kukaan noista pystyä edes kymmeneen maaliin? Ewerthoniin katseet ilman muuta kääntyy.
Toki Marcelino on hyvä valmentaja ja sai Racingissa kudottua suunnilleen tämän tason materiaalista ihan kompaktin ja toimivan joukkueen. Kyllä Zaragozallakin siinä mielessä on mahdollisuudet europaikkojen tietämille sijoittua aivan nappikaudella. Paperilla mañot eivä ole lähellekään samaa tasoa kuin Espanjan kakkoskastin seurat Sevilla, Atletico, Valencia ja Villarreal. Kovin montaa sormea ei tarvitse käyttää kun miettii miten moni ZGZ:n pelaaja mahtuisi noissa joukkueissa edes lähelle avauskokoonpanoa.
Ilmeisesti kummoisia vahvistuksiakaan ei ole enää tulossa, kun vähätkin rahat taisivat palaa Matuzalem-casessa. Ja seurahan on melko pahasti velkaantunutkin. Toki Zaragoza ehdottomasti pääsarjaan kuuluu kokonsa puolesta ja saisi säilyttää paikkansa.
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 29.08.2009 klo 23:14:45 |
|
Avauskokoonpano kauden ensimmäiseen peliin:
13 Juan Pablo Carrizo (G) 5 Pablo Amo (CD-L) 4 Roberto Ayala (CD-R) 23 Leonardo Ponzio (LB) 26 Víctor (RB) 16 Abel Enrique Aguilar Tapias (CM-L) 14 Gabi (CM-R) 7 Jorge López (LM) 11 Jermaine Pennant (RM) 19 Javier Arizmendi (CF-L) 9 Ikechukwu Uche (CF-R)
|
|
|
|
Tempo
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 27.09.2009 klo 00:26:08 |
|
Tässäkin topicissa ollaan nukuttu sarja-avauksesta saakka, joten eiköhän kutsuta porukka jälleen maanpinnalle.
Huomenna Zaragoza kohtaa siis kotonaan Getafen klo 20 alkaen. Zaragozan kausi ei ole startannut aivan ruusuisesti, 4 ottelusta 4 pistettä koossa, Getafella sen sijaan 6 pistettä. Mielenkiintoinen taisto siis tiedossa ja mielennäni toivon kuulevani Zaragoza-henkisten ja miksei muutenkin Laliga ystävien kommentteja illan pelistä ja seurasta yleensäkin. Itse pidän seurasta ja siksi keskustelu siitä olisi mukavaa.
|
|
|
|
Quillo
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 27.09.2009 klo 18:48:03 |
|
Ayalalle  Olisi vielä miehelle käyttö lepakkojen takalinjoilla, joka on todella pahasti sekaisin...
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 28.09.2009 klo 12:37:41 |
|
Eilinen peli tuli katsottua suttuiselta striimiltä. Getafe oli kyllä melko köykäinen vastustaja, joten 3-0 oli melko oikeutettu tulos. Kaksi ensimmäistä maalia puskuja kulmasta, kolmas ihan näppärä veto about 20 metristä (jos oikein muistan). Ayalan pelihuumori ei ole kyllä kadonnut mihinkään, erittäin veemäinen setä edelleenkin vastustajan kannalta, pientä sikaa aina kun tuomarin katse välttää  Ihan mielenkiintoinen kausi varmasti tulossa Zaragozalle, ensimmäisissä peleissähän on ollut aika lailla loukkaantumisia joten eiköhän 7 pinnaa 5 pelistä ole jotakuinkin hyvä suoritus vaikkakin vastustajatkin ovat olleet aika keskitason joukkueita (Sevilla poislukien).
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #17 : 28.09.2009 klo 14:23:31 |
|
Ihan mielenkiintoinen kausi varmasti tulossa Zaragozalle, ensimmäisissä peleissähän on ollut aika lailla loukkaantumisia joten eiköhän 7 pinnaa 5 pelistä ole jotakuinkin hyvä suoritus vaikkakin vastustajatkin ovat olleet aika keskitason joukkueita (Sevilla poislukien).
No, Zaragozan tuloksista ainoastaan Valladolid-tappio oli pettymys, kolme muuta alkumatsia suunnilleen niin kuin pitikin, ja eilinen sitten varsin makea voitto. Getafe on viime kausina ollut todella kova, vaikka nyt onkin heikentynyt. Seuraavista kolmesta matsista odotettavissa kolme ja toiveissa 4-6 pistettä, kun kriisi-Atleti on vastassa Calderonilla ja Racing pitäisi pystyä kotona voittamaan. Kolmantena sitten vierailu Camp Noulle, joten henkinen voitto siitä on se, että Barcelona saa vähemmän maaleja kuin pisteitä. Racingillä on ollut vaikea alkukausi, joten siitä on vaikea sanoa.
|
|
|
|
ensijokolmas
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 28.09.2009 klo 15:10:57 |
|
.. kolmas ihan näppärä veto about 20 metristä (jos oikein muistan).
Kolmas kossehan oli itseasiassa Abel Aguillarin varsin tyylikäs viimeistely ylämummoon noin pilkun kohdilta päästessään nokikkain Ustarin kanssa. Nätin zipin pulustuslinjan taakse Aquillarille antoi ensimmäiset minuuttinsa tällä kaudella kentällä kirmaillut Ewerthon. Brassi on tosiaan nyt siis kärsinyt viime kauden lopussa saamansa viiden ottelun pelikiellon ja nyt, Uchen ja Braulion ollessa loukkaantuneita, maalintekovastuuta ei siis tarvitse pistää pelkästään Arizmendin harteille.. Ewerthonin ura on ollut melkoista vuoristorataa, joten on paha sanoa missä iskussa kaveri on tällä kaudella. Miehen potentiaali on kuitenkin tiedossa ja onnistuessaan voi jopa räväyttää sellaiset vajaat parinsenkymmentä häkkiä tällä kaudella. Loput maalintekijäosastosta ovatkin sitten näitä maksimitasonsa jo osoittaneita pelureita tyylin Arizmendi, jolta voi odottaa sellaista 7-10 maalia, jos kaikki palaset napsahtaa kohdilleen  Eipä tuosta eilisestä sen kummempaa, Getafe oli surkea ja Zaragoza mielestäni varsin pirteä. Ponzio ja Gabi luovat kyllä hyvän ja kokeeneen kaksikon keskikentän pohjalle, mutta taitaa veijareille olla pitkä kausi luvassa kun ei oikein kelpoa vaihtoehtoa tuohon keskikentän pohjalle löydy vaihtopenkiltä. Vai onko Pablo De Barrosista sitten täyttämään Genoaan "karkoitetun" Zapaterin saappaat? Abel Aguillarista voisi olla ainesta luovaksi pelintekijäksi siihen Ponzion ja Gabin yläpuolelle ainakin eilisen perusteella. Kauden avausottelussa La liga debyyttinsä tehneeltä nuorelta Ander Herreralta odotan myös paljon tällä kaudella. En tiedä onko kaveri nyt loukkaantuneena vai miksi ei ollut kokoonpanossa hyvin menneen Tenerife -ottelun jälkeen, mutta oli tosiaan jo viime kaudella segundassa joukkueen kantavia voimia ja pelasi välillä erittäin vakuuttavasti. En paljoa kyllä miehen otteita päässyt viime kaudella näkemään, mutta käsittääkseni kyseessä taitava ja hyvän pelisilmän osaava keskikentän pelintekijä, jolta odotellaan läpimurtoa tällä kaudella. Toivottavasti näin käy. Noin ylipäätänsä olen kyllä samoilla linjoilla tämän topikin yleisen linjauksen kanssa siitä, että vaikka mañojen materiaali ihan kohtuullinen onkin niin eipä joukkueesta taida kyllä olla taistelemaan ainakaan europaikoista. Mutta mistä sitä ikinä tietää!
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #19 : 01.10.2009 klo 08:09:48 |
|
Tää nyt on todellakin omaa mielentuotetta mut jos/kun Resino saa kenkää Atlesta nii Marcelino ryöstetään Zaragozasta pelipaikalle. Ihan vaan spekulaatiota, mutta miksei, Atle kuitenkin ns. arvostetumpi ja potentiaaliltaan kovempi tiimi. Käsittääkseni Espanjan maalla ei tällä hetkellä montaakaan kovan luokan valmentajaa löydy toimettomana, niin lähtisin veikkaamaan että Resinon korvaaja lähdetään houkuttelemaan jostain "pienemmästä" joukkueesta. Okei, eka Resinolle pitää antaa potkut, mutta eilisen chämppäri-tappion jälkeen tuo ei liene kaukana. Tosin jos Marcelino divarissakin Zaran peräsimessä suostui pyörimään niin miksei nytkin. Kausikin on kuitenkin alkanut ihan hyvin. Mitä mieltä, olenko pihalla vai täysin pihalla aavistuksieni kanssa?
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #20 : 01.10.2009 klo 12:24:25 |
|
Tosin jos Marcelino divarissakin Zaran peräsimessä suostui pyörimään niin miksei nytkin. Kausikin on kuitenkin alkanut ihan hyvin. Mitä mieltä, olenko pihalla vai täysin pihalla aavistuksieni kanssa?
On tietenkin kaksi täysin eri asiaa pitää työpaikkansa divarissa liigan selkeässä ennakkosuosikissa kuin kieltäytyä kolminkertaisesta palkasta yhdessä maan suurimmista joukkueista. Tietenkin Zaragozassa Marcelinolla ei ole paineita, koska peli sujuu, eikä mitään muita vaatimuksia tälle kaudelle liene kuin sarjassa säilyminen. Tällä hetkellä pisteitä on 1,4 per ottelu, joka tarkoittaa reilusti yli viittäkymmentä koko sarjassa. Sillä päästän kympin paremmalle puolelle. Tuolla pistekeskiarvolla viime kauden sijoitus olisi ollut 8. Tietenkään vastustajat eivät ole olleet siitä kovimmasta päästä, mutta pelkoa putoamisesta ei nykyotteilla liene juurikaan. Atletissa paikka olisi huomattavasti tuulisempi. Jengi on nyt 3. viimeisenä 3 pisteessä, mikä ei tietenkään ole hyväksyttävää. Jos paikka aukeaisi esim. 8 kierroksen jälkeen, eikä siltikään pisteitä olisi kuin vaikka 8 (voitto-tasuri-tasuri), olisi Marcelinolla korkeintaan kymmenen matsia aikaa hoitaa homma kotiin. Alku olisi Athletic (v), Madrid, Depor (v) ja Espanyol, ja mainitut joukkueet ovat todella kovia. Näin ollen jos Marcelino jättää Zaragozan, on pikafudujen mahdollisuus varsin suuri. Silloin jäädään tyhjän päälle. Tämä mielestäni on selkein seikka, joka puolustaa Marcelinon pysymistä Zaragozassa.
|
|
|
|
Tempo
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 25.10.2009 klo 22:56:16 |
|
Tänään Zaragoza pääsee kauniille Camp Noulle todelliseen testiin. Erittäin mielenkiintoinen ottelu myös Barcan näkökannasta, Madridhan pupelsi eilen Sportingia vastaan.
|
|
|
|
Tempo
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 26.10.2009 klo 00:57:56 |
|
Kyyti oli tänään kovaa.
6-1
|
|
|
|
|
Tempo
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 26.10.2009 klo 23:03:56 |
|
Niin jos joku tosiaan tästä hankkeesta tietää enemmänkin niin jakakaa ihmeessä tietonne. 
|
|
|
|
|
|