Madridlandia
Poissa
|
 |
Vastaus #25 : 08.09.2009 klo 10:27:33 |
|
Kyllä tätä seuraa todellakin mielenkiinnolla. Rahaa löytyy ja katsotaan ketkä tarttuvat haaviin. R. Carlos vaikuttaa jopa ihan realistiselta vahvistukselta juttujen perusteella. Aikaisemmin puhuttu Vieira ja Vieri eivät sitten taas taida tulla? Cambell ja K Schmeichelhan jo tulivat.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #26 : 08.09.2009 klo 10:51:00 |
|
Eipä Notts Countyn kausi kovinkaan kummoisesti ole alkanut. Joukkue on kuudentena sarjassa kuuden pelatun ottelun jälkeen. Voittoja on tullut kolme, tasapelejä yksi ja tappioita kaksi. Chesterfield ja Barnet onnistuivat voittamaan mustavalkoiset, ja tämän lisäksi joukkue pelasi edellisessä ottelussaan tasan Burton Albionia vastaan. Ihmismielihän on luontaisesti utelias, joten on selvä että seuran touhut kiinnostavat. Kuitenkin on todettava että loppujen lopuksi tällainen rahalla mellastaminen (varsinkin alasarjoissa) on varsin perseestä.  Joukkueen seuraava matsi onkin sitten Northamptonia vastaan lauantaina, josta voi odottaa voittoa Countylle.
|
|
|
|
|
Elmslie Ender
Paikalla
|
 |
Vastaus #27 : 08.09.2009 klo 10:57:20 |
|
Ihmismielihän on luontaisesti utelias, joten on selvä että seuran touhut kiinnostavat. Kuitenkin on todettava että loppujen lopuksi tällainen rahalla mellastaminen (varsinkin alasarjoissa) on varsin perseestä. Notts County tekee nousua hölmöllä tavalla rahtaamalla joukkueeseen monta tasoa ylempänä pelanneita kallispalkkaisia miehiä, osa jo kehäraakkeja. Järkevämpi tapa olisi rakentaa pitkäjänteisesti vahva joukkue ja ne kovat vahvistukset vain 1-2 tasoa ylempää. Pääsisi halvemmalla ja hommassa olisi jotain tulevaisuutta.
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #28 : 08.09.2009 klo 12:26:08 |
|
Notts County tekee nousua hölmöllä tavalla rahtaamalla joukkueeseen monta tasoa ylempänä pelanneita kallispalkkaisia miehiä, osa jo kehäraakkeja. Järkevämpi tapa olisi rakentaa pitkäjänteisesti vahva joukkue ja ne kovat vahvistukset vain 1-2 tasoa ylempää. Pääsisi halvemmalla ja hommassa olisi jotain tulevaisuutta.
Juuri näin. Tai jopa vielä maltillisemmin ja tyylikkäämmin. Eli koota joukkueeseen nuoria ja lupaavia pelaajia, jotka jo nyt olisivat selkeitä vahvistuksia. Ja sitten näitä ykkösliigasta ja pimpistä kokemusta omaavia veteraaneja sekä oman sarjatason kovimpia jannuja. Tälle tiellehän joukkue manageri Mcparlandin johdolla näytti olevan menossakin kesän aikana, mutta Svenniksen tulon jälkeen on meno alkanut saamaan mauttomia piirteitä. Suurin uhkakuvahan tässä on se, että näille kaikenmaailman raakeille annetaan pitkiä ja kalliita sopimuksia, kuten Campbellin tapauksessa on käynyt. Mahtuuko joku Campbell kahden vuoden päästä edes enää avaukseen? Silti miehellä edelleen kaksi vuotta 60k/viikko sopimusta jäljellä. Muutama tälläinen kaveri lisää, niin seuran kulurakenne on aivan järjetön. Entäs jos jossain vaiheessa sheikkien mielenkiinto lopahtaa, jos ei se valjuun nousu tapahdukaan kolmessa vuodessa ja eurooppaa ole valloitettu viidessä? Silloin joukkue on täynnä näitä kallispalkkaisia kantturoita ja rahaa ei seuralla ole. Tulevaisuus ei näytä kovin ruusuiselta. Huomattavasti järkevämpäähän tuo olisi ollut hommata esim. tuolla Cambellin 60k:n viikkopalkalla 10 pelaajaa, jotka olisivat olleet tällä tasolle kovia nimiä ja olleet sitä vielä kahden, viiden jopa kymmenenkin vuoden päästä. Svenniksellä ei luonnollisestikaan olisi tiedot ja taidot riittäneet löytää tuollaisia alasarjajyriä tai -lupauksia, mutta McParlandissa Countylla tuollainen mies on.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #29 : 08.09.2009 klo 13:27:34 |
|
Todella helppo yhtyä edellisiin viesteihin. Sopii myös kyseenalaistaa esim. juuri Sol Campbellin motivaatiota pelata näinkin alhaisella sarjatasolla. Pahimmassa tapauksessa käy ilmi että Sol pelaa seurassa ainoastaan nostaakseen huimaa palkkaa eläkepäiviään varten, ja tämän myötä otteet kentälläkin ovat juuri sitä itseään. Juuri nuorten, lahjakkaiden pelaajien kautta olisi kannattanut lähteä rakentamaan "uutta" Notts Countya, ei vanhojen kehäraakkien. Ja myönnän että pidin aluksi esim. Campbellin siirtoa Notts Countyyn hienona, mutta myöhemmin järjellä ajateltuna ei tästä voi syntyä juuri mitään hyvää englantilaista futista kokonaisilmiönä silmällä pitäen.
Pahin kauhuskenaariohan on että alasarjajoukkueiden kaappaamisesta syntyy uusi muoti-ilmiö, jolloin myös alemmat sarjatasot raiskataan utopistisilla palkoilla ja näidenkin sarjojen katsomoskenestä tulee steriiliä ja epäaitoa paskaa.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #30 : 08.09.2009 klo 13:32:03 |
|
Todella helppo yhtyä edellisiin viesteihin. Sopii myös kyseenalaistaa esim. juuri Sol Campbellin motivaatiota pelata näinkin alhaisella sarjatasolla. Pahimmassa tapauksessa käy ilmi että Sol pelaa seurassa ainoastaan nostaakseen huimaa palkkaa eläkepäiviään varten, ja tämän myötä otteet kentälläkin ovat juuri sitä itseään. Tosin jos mikään enää noudattaa seuran perinteitä, niin tämä siirto. Hieman samalla tavalla aikanaan Dixie Dean ja Tommy Lawtonkin siirtyivät seuraan.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #31 : 08.09.2009 klo 13:37:55 |
|
Sopii myös kyseenalaistaa esim. juuri Sol Campbellin motivaatiota pelata näinkin alhaisella sarjatasolla. Pahimmassa tapauksessa käy ilmi että Sol pelaa seurassa ainoastaan nostaakseen huimaa palkkaa eläkepäiviään varten.
Tai sitten hänen ei enää tarvitse nostaa huimaa palkkaa kun eläkerahat on jo tienattu. Sitä voi pelata jalkapalloa, ilman aivan huippuunsa menevää harjoitusrääkkiä.
|
|
|
|
|
Elmslie Ender
Paikalla
|
 |
Vastaus #32 : 08.09.2009 klo 14:45:34 |
|
Tai sitten hänen ei enää tarvitse nostaa huimaa palkkaa kun eläkerahat on jo tienattu. Sitä voi pelata jalkapalloa, ilman aivan huippuunsa menevää harjoitusrääkkiä. Mutta kun hän nostaa raporttien mukaan sitä huimaa palkkaa. Esimerkiksi Times-lehti on kertonut palkan olevan 40 000 puntaa viikossa.
|
|
|
|
|
Transfer
Poissa
Suosikkijoukkue: Stoke, Sheffield W, Flora Tallinn
|
 |
Vastaus #33 : 08.09.2009 klo 14:56:15 |
|
Pelastus löytyi kuitenkin Lähi-Idästä, kun Mundo-ryhmittymä osti seuran itselleen ja palkkasi ensitöikseen Erikssonin neuvoantajaksi. Mundon suunnittelmissa on nostaa Notts County tulevaisuudessa jopa Valioliigaan. Miksi niiden piti ostaa juuri Notts County? Miksei ne voineet pelastaa vaikka Sheffield Wednesdayta 
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #34 : 08.09.2009 klo 15:00:09 |
|
Miksi niiden piti ostaa juuri Notts County? Miksei ne voineet pelastaa vaikka Sheffield Wednesdayta  Olisivat varmaan ostaneetkin, jos Wednesday olisi maailman vanhin ammattilaisseura 
|
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 08.09.2009 klo 15:08:14 |
|
Kun joukkueeseen pumppaa vähän (hämärää) rahaa ja ostaa pari vanhaa kehäraakkia, ovat teinarit keppi mahlaa valuen hunttaamassa joukkuetta. No suosikkia on kiva kannattaa, ainakin niin kauan kun kulkee. Saa nähdä, kuinka kauan kaikkien osapuolten kiinnostus riittää.
|
|
|
|
|
Transfer
Poissa
Suosikkijoukkue: Stoke, Sheffield W, Flora Tallinn
|
 |
Vastaus #36 : 08.09.2009 klo 15:15:51 |
|
Olisivat varmaan ostaneetkin, jos Wednesday olisi maailman vanhin ammattilaisseura  Sekö oli perusteena Notts Countyn ostamiseen? Voi pojat, ketä oikeasti kiinnostaa kuinka vanha seura on. Eikä Wednesday ole kuin 5 vuotta nuorempi.
|
|
|
|
|
Toni Polster
Poissa
|
 |
Vastaus #37 : 08.09.2009 klo 17:17:38 |
|
Sekö oli perusteena Notts Countyn ostamiseen? Voi pojat, ketä oikeasti kiinnostaa kuinka vanha seura on. Eikä Wednesday ole kuin 5 vuotta nuorempi.
Yleensä tällaiset määreet kuten maailman vanhin, suurin, pienin, menestynein yms aiheuttavat enemmän kiinnostusta kuin vaikkapa maailman 43. vanhin...
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #38 : 23.09.2009 klo 10:43:25 |
|
|
|
|
|
|
Abel Aguilar
Poissa
Suosikkijoukkue: alisuorittajat
|
 |
Vastaus #39 : 23.09.2009 klo 10:46:26 |
|
voisko joku suomentaa mist on kyse?
|
|
|
|
|
shots
Poissa
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #40 : 23.09.2009 klo 10:56:48 |
|
voisko joku suomentaa mist on kyse?
Lähdön tarkkaa syytö ei tiedetä mutta paskassa kunnossa oleva huonolla motivaatiolla varustettu ex-maajoukkuetoppari totesi Macclesfield-tappion jälkeen että nyt riittää. Eipä siinä sen kummempaa. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/n/notts_county/8270272.stm
|
|
|
|
|
Kipru
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti
|
 |
Vastaus #41 : 23.09.2009 klo 11:01:10 |
|
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #42 : 23.09.2009 klo 11:13:24 |
|
Sheikkien pelleily alkaa kostautua jo ensimmäisellä kaudella aladivarissa. Hyvin ne vetää.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #43 : 25.09.2009 klo 18:17:35 |
|
Sven-Goran Eriksson says he has still not met Notts County money menSvennis tunnustaa, ettei ole tavannut Notts Countyn omistavia arabeja. Rahaa kuitenkin tulee, kun pyydetään, joten kaikki on Svenniksen mukaan hyvin. Sol Campbellin lähtö oli Svennikselle pettymys, eikä hän oikeastaan tiedä miksi puolustaja päätti lähteä pelattuaan vain yhdessä ottelussa. Football League has duty to scrutinise Sol Campbell's Notts County contractFootball League tutkii oliko Sol Campbellin sopimus Notts Countyn kanssa edes sääntöjen mukainen. Campbell teki kaksi sopimusta, joiden yhteisarvo oli £40 000 viikossa. Notts County maksoi viikkopalkkaa "vain" £7000 pelaamisesta, loput £33 000 viikossa maksoi arabien omistama taustayhtiö toimimisesta suurlähettiläänä. League Onen ja Twon seuroille on kuitenkin asetettu palkkakatto liiketoiminnallisen tuloksen mukaan. Campbellin sopimus kiersi tämän rajoituksen, joten Football League saattaa joutua tarkistamaan sääntöjänsä. Jotain outoa Campbellin tilanteessa on. Campbell tekee viiden vuoden sopimuksen ja muutaman viikon jälkeen toteaa "heippa, mä lähden nyt" ja Notts County ilmoittaa, että "kaikki ok, mene vaan". Luulisi seuralla olevan mahdollisuuksia vaatia jotain korvauksia... Vai onko taustalla jotain lain tai sääntöjen kanssa ristiriidassa olevaa, vai ovatko arabit vaan niin rikkaita, ettei tällaisista kannata välittää.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #44 : 26.09.2009 klo 22:24:51 |
|
Campbell meni, mutta uusi kovapalkkainen veteraani löytyi heti tilalle. Ade Akinbiyin siirtyminen Countyyn on BBC:n mukaan "done deal" ja virallisen vahvistuksen odotetaan tapahtuvan maanantaina.
Viimeksi Akinbiyi on pelannut MLS:ää Houstonin riveissä.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #45 : 26.09.2009 klo 22:28:06 |
|
|
|
|
|
|
Max Headroom
Poissa
|
 |
Vastaus #46 : 27.09.2009 klo 17:58:23 |
|
Panic Buyi! Taustoja on hiukan nyt hiukan sitten paljastettu... Shafi and Hyat families revealed as Notts County buyers
By Mitch Phillips LONDON, Sept 27 (Reuters) - Notts County have revealed for the first time the identities of two key members of the independent trust which bought the League Two (fourth division) club in the wake of a Football League probe into the takeover. County, widely acknowledged as the oldest professional club in the world having been founded in 1862, were taken over by a consortium known as QADBAK Investments in the summer and have installed former England manager Sven-Goran Eriksson as their director of football. The Football League has been investigating the ownership of the club, which remained cloudy, with even their chief executive saying he did not know the identity of all the investors. On Sunday though County issued a statement revealing that the Middle-East based Shafi family and the Hyat family, "both highly respected and very successful members of the business world in the Middle East, Asia, North America and Europe" were key members of the trust that owns the club. Family members include Sir Sikwander Hyat, described as a former Prime Minister of the Punjab. Anwar Shafi said: "I can confirm that the families have a significant holding in QADBAK and are very pleased with the diversified range of assets we have invested in. But we are a private business and do not wish to comment any further." The statement said QADBAK has a multi-billion dollar investment portfolio across Natural Resources, Heavy Industry, Logistics and Infrastructure. A Notts County spokesman said: "Until now we have tried to respect the wish for privacy of our investors. But the confusion and misplaced allegations of the last few days have forced us to ask them to reveal themselves. "Despite giving the Football League every possible answer and information well beyond any legal obligation they have yet to publicly confirm their approval. We hope today's statement will speed that process considerably." County, who were rescued from administration six years ago, were in the news last week when former England defender Sol Campbell walked out after one game with the club having signed a five-year contract. Campbell said on Sunday he left because other promised big-name signings had not materialised.
|
|
|
|
|
Elmslie Ender
Paikalla
|
 |
Vastaus #47 : 14.10.2009 klo 10:24:59 |
|
Manageri Ian McParland sai odotetusti lähteä. Potkut olivat vain ajan kysymys, koska näkemyserot olivat olemassa eikä tuo homma voinut toimia. McParland olisi varmasti hommannut joukkueeseen maltillisemmin pelaajia, mutta joutui osaksi erikoista show'ta ja luonnollisesti syntipukiksi, kun peli ei yllättäen kulkenutkaan täydellisesti.
|
|
|
|
|
viherkenttä
Poissa
|
 |
Vastaus #48 : 14.10.2009 klo 11:10:11 |
|
Kakkosliigan kärjen tilanne
1 Bournemouth 12 8 25 2 Dag & Red 12 10 24 3 Rotherham 12 8 24 4 Rochdale 12 9 23 5 Notts County 12 17 21 6 Aldershot 12 9 21 7 Barnet 12 6 21 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #49 : 14.10.2009 klo 11:58:16 |
|
Svenniksen johdolla nousujuhliin...NOTTS
|
|
|
|
|
|
|
|