Magician
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa (Finland Lions)
|
 |
Vastaus #25 : 02.08.2009 klo 16:48:12 |
|
Parista eri lähteestä löytyy mielenkiintoisia otsikkoja... Olisi sisään mahdollisesti tulossa ei englantilainen pelaaja... Aston Villa are set to discuss a shock bid for Real Madrid midfielder Wesley Sneijder.
The Birmingham Mail says Villa are set for talks with Real Madrid over a sensational move for star midfielder Sneijder.
The 25-year-old Holland international and former Ajax ace is available after Madrid’s summer spree.
Reports in Spain suggested a fee of 16 million euros had been agreed with Liverpool for the attacking midfielder, but Villa have now come in to make their play.
It is believed his wages could still represent a huge hurdle for Villa to overcome but the fact Villa have gone for such a replacement for Gareth Barry is a signal at last of their intent to compete this season.
VILLA are set for talks with Real Madrid over a sensational move for star midfielder Wesley Sneijder.
The 25-year-old Holland international and former Ajax ace is available after Madrid’s summer spree. Reports in Spain suggested a fee of 16 million euros had been agreed with Liverpool for the attacking midfielder, but Villa have now come in to make their play.
Villa will also decide over the next few days whether to pay Sporting Lisbon £12 million for play-maker Miguel Veloso. The Portuguese club have told Villa to stop dithering and make a decision on the 23-year-old Portuguese international after giving them the asking price.
O’Neill must also stump up £4.5 million for Portsmouth’s Sylvain Distin, who wants to join but the fee is proving a major hurdle for a player of his age. It is believed Villa are close to sealing a deal for Blackburn’s versatile left-back Stephen Warnock.
O’Neill is also now finally pondering offering veteran former Tottenham and Arsenal defender Sol Campbell a one year deal after his contract ended at Portsmouth.
Aika hyvä setti olisi jos noista toteutuisi vaikka: Sneijder, Veloso, Distin ja Warnock
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #26 : 02.08.2009 klo 16:52:49 |
|
Kyllähän noi kaikki nimet kelpais. Tohon Sneijderiin en vaan jaksa uskoa. Tuntuu että nämä kaverit aina lopulta valitsee jonkun CL-jengin.
|
|
|
|
Magician
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa (Finland Lions)
|
 |
Vastaus #27 : 03.08.2009 klo 01:39:32 |
|
Villa voitti juven finaalissa nuori tiimi toimi kohtuullisesti =) NRC oli kohtuu kova taas kerran. Ashley Young näytti pelaavan lopussa yksinäisenä kärkenä. Mahtaakos siinä olla uusi pelipaikka sitten ku Downing tervehtyy... Delpieron pilkku oli kyllä aika moka 
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #28 : 03.08.2009 klo 01:48:31 |
|
Jumaleisson, finaalissa Juve nurin rankkareilla! PENALTIES
Pen One - SCORED - Barry Bannan - 1-0 Pen One - SAVED - Vincenzo Iaquinta - 1-0 Pen Two - OVER - Steve Sidwell - 1-0 Pen Two - SCORED - David Trezeguet - 1-1 Pen Three - SCORED - Shane Lowry - 2-1 Pen Three - SCORED - Amauri - 2-2 Pen Four - SCORED - Ashley Young - 3-2 Pen Four - SCORED - Felipe Melo - 3-3 Pen Five - SAVED - Chris Herd - 3-3 Pen Five - SAVED - Alessandro Del Piero - 3-3 Pen Six - SCORED - Carlos Cuellar - 4-3 Pen Six - WIN WIN WIN WIN WIN - We've done it. Don't care who blasted it over. We've won it.
Joo, onhan tää ihan mikkihiiricup ja neppailua, mutta silti! Vaan kun katsoo pilkun laukojia, niin pakko kysyä kuka vittu on Chris Herd ja Barry Bannan? Luottoa tuntuu löytyvän Monnilta...
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #29 : 03.08.2009 klo 06:10:18 |
|
Upeeta! Eipä meihin tässä turnauksessa paljoa uskottu ja turnaus alkoikin huonosti, mutta Monni nuorine joukkoineen näytti närhen munat! Harmi kun en nähnyt finaalia. No...Up the Villa!
Ja nyt niitä vahvistuksia kiitos.
|
|
|
|
Magician
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa (Finland Lions)
|
 |
Vastaus #30 : 03.08.2009 klo 10:11:37 |
|
Jumaleisson, finaalissa Juve nurin rankkareilla! Joo, onhan tää ihan mikkihiiricup ja neppailua, mutta silti! Vaan kun katsoo pilkun laukojia, niin pakko kysyä kuka vittu on Chris Herd ja Barry Bannan? Luottoa tuntuu löytyvän Monnilta...
Ei tainnut olla tuon listan mukainen rankkareiden veto tai sitten muistan väärin aika väsyneenä peliä katsoin, mielestäni cuellar ei ollut viimeinen laukoja vaan pisti aikaisemmin jo pallon varmasti yläkulmaan. Sidwell veti ylärimaan ja nuoret onnistu aika kylmän viileesti rankkareista. Bannan pelasi laidalla yllättävän hyvin. Kaverilla oli jo viimekaudella muutamassa pelissä lupaavia otteita.
|
|
|
|
napper
Poissa
Suosikkijoukkue: The Villans
|
 |
Vastaus #31 : 03.08.2009 klo 12:35:23 |
|
Ei tainnut olla tuon listan mukainen rankkareiden veto tai sitten muistan väärin aika väsyneenä peliä katsoin, mielestäni cuellar ei ollut viimeinen laukoja vaan pisti aikaisemmin jo pallon varmasti yläkulmaan.
Sidwell veti ylärimaan ja nuoret onnistu aika kylmän viileesti rankkareista.
Bannan pelasi laidalla yllättävän hyvin. Kaverilla oli jo viimekaudella muutamassa pelissä lupaavia otteita.
Laitetaan väsymyksen piikkiin.  Rankkarit menivät juurikin tuon listan mukaisesti ja korjataan vielä sen verran, että Sidwell laukoi räikeästi yli. Ylärimalla ei osuutta hänen laukauksessa. Viidentenä laukojana Herdin veto ihan kohtalainen vasempaan alakulmaan, mutta Buffon torjui aavistaen. Viimeisen epäonnistuneen Juven pilkun tuhri toppari Legrottaglie laukomalla yli. Ja sitten juhlittiin ..  Bannan (kuvassa vasemmalla) tuli tosiaan pirteästi sisään ja pääsi kerran kokeilemaankin paremmalla jalallaan eli vasurilla parista kympistä. Muutaman metrin taisi pommi mennä oikeelta puolelta ohi. Erityismaininnan hyvistä ja ennakkoluulottomista otteista saivat tuossa matsissa ja koko turnauksessa Guzan (#22) ja nuori wingeri Albrighton (Kuvassa Daviesin selässä). Yhdyn Juve-matsin nähneenä Monnin ylistyksiin.  Mutta lisätään vielä thevillanin sanoja lainaten: Nyt niitä hankintoja/vahvistuksia kiitos!
|
|
|
|
2nick
Poissa
|
 |
Vastaus #32 : 03.08.2009 klo 18:43:33 |
|
"Aston Villa have reportedly agreed a fee with Leeds United for talented young midfielder Fabian Delph, who has several Premier League admirers."
Jälleen kellan mestarillinen liike siirtomarkkinoilla jos ja kun MON onnistuu Delphin Villaan hankkimaan. Villan tarjous lienee ensimmäinen Delphin perässä olleista seuroista, joka on mennyt läpi.
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #33 : 03.08.2009 klo 21:07:17 |
|
Enpä ole Delphin peliä nähnyt, mutta peukut pystyyn, että osoittautuu A Youngin veroiseksi löydöksi Monnilta 
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #34 : 03.08.2009 klo 21:35:08 |
|
http://www.youtube.com/watch?v=kyFfb9JhWHMTuossa Delphin maaleja viimekaudelta. Aikamoisia kuteja! Vaikuttaa kyllä kaikinpuolin Youngin oloiselta/näköiseltä pelaajalta. Mahtaakohan tuo todellinen pelipaikka olla keskikentän keskustassa, niinkuin videolla näyttäis. Jossain vaan puhuttiin laiturista. Vasenjalkainen taitaa olla?
|
|
|
|
tinfoil
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 03.08.2009 klo 22:45:18 |
|
Nyt täytyy kyllä myöntää täydellinen tietämättömyyteni kyseisen nuorukaisen edesottamuksista. Osaako kukaan valottaa tarkemmin minkälainen peluri on kyseessä? Onko odotettavissa jo Premier-pelejä tällä kaudella vai lähteneekö samantien lainalle? Fyysinen preesens ei ainakaan kerro keskikentän keskustassa pelaamisesta miesten tasolla, mutta ei saa arvostella ulkonäön perusteella. Videon perusteella ainakin potkutekniikka on harjoteltu "kohtalaiseen" kuntoon.
e. näköjään Leedsissä takana jo 53 peliä, että ei selvästikään mistään junnusarjatähdestä oo kysymys
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.08.2009 klo 22:46:56 kirjoittanut tinfoil »
|
|
|
|
|
2nick
Poissa
|
 |
Vastaus #36 : 04.08.2009 klo 00:50:20 |
|
Kuka arvostaa mitäkin julkaisua, mutta itse olen ollut jo jonkin aikaa FourFourTwo magazinen tilaaja ja ko. lehden rankkaukset & näkemykset ovat mielestäni usein erittäin osuvia. Pari numeroa taakse päin listattiin top 50 Valioliigaan ulkopuoliset pelaajat, ja tässä rankingissa Delph oli sijalla 21 (siis kaikki CCC-pelaajat mukana myös), "FourFourTwo Young Player of the year" titteli kaupan päälle. Ainoa League1-ukko Delphin yläpuolella oli sijalla 20 Matt Fryatt. Kertoo jotain miehen tasosta, ja Delph voitti myös muita pokaaleita viime vuonna sekä liigan & oman seuransa taholta (mm. kauden maali). Delphin kurssi on noussut räjähdysmäisesti menneen vuoden aikana, ja oikeastaan kaveri pääsi avaukseen vasta viime kauden alussa, mutta tahti oli sen verran hurjaa että 2kk päästä oli jo debyytti Englannin U21 -jengissä - vaikka ikää oli vasta 18v. Ei ihme ettei Delphistä ole juuri aiemmin mitään kuulunutkaan, mutta kyllä kyseessä on todella lupaava pelaaja jolla on lisäksi mahtava potkutekniikka. Ei ole hirveä yllätys, että Arsene Wenger oli Delphin perässä jo viime vuonna, mutta Leeds hylkäsi silloin 6M tarjouksen. Kertoo myös omaa kieltään, sillä Wenger ei ole viime vuosina hirveän montaa kertaa työntänyt tuollaisia summia paskaan kun kyse on nuoresta lupauksesta.
Varmasti aivan loistava sijoitus tulevaisuuteen jos loukkaantumiset tai muut sekoilut eivät pilaa uraa, kyllä itse uskon että MON on iskenyt A.Youngin tavoin tässä kultasuoneen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.08.2009 klo 00:52:33 kirjoittanut 2nick »
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #37 : 04.08.2009 klo 10:54:02 |
|
Jep, ja Leeds kiitteli vielä erikseen Villan kohteliasta asennetta neuvotteluissa. Vaikuttaa erittäin lupaavalta tyypiltä, ja vasuri viuhuu komeasti!
|
|
|
|
batnam
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #38 : 04.08.2009 klo 18:42:04 |
|
Saapas näkee miten homaa toimii Valjussa kun vastus on vähän eri kaliiberiä. Mutta uskomattomia pommeja on kyllä kaveri pistellyt häkkiin. Osoittautunee varmasti huippukaappaukseksi. Valioliigakautta odotellessa! Into kasvaa.
|
|
|
|
napper
Poissa
Suosikkijoukkue: The Villans
|
 |
Vastaus #39 : 04.08.2009 klo 21:05:15 |
|
 Aston Villa can confirm the signing of Fabian Delph from Leeds United for an undisclosed fee. The 19-year-old midfielder has joined after agreeing terms and passing a medical. http://www.avfc.co.uk/page/News/0,,10265~1743439,00.html
|
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #41 : 07.08.2009 klo 20:57:57 |
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2009 klo 12:18:10 kirjoittanut thevillan »
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #42 : 08.08.2009 klo 22:51:53 |
|
Kenraalissa ennen Valjun alkua kaatui Fiorentina Heskeyn maalilla 1-0. MON ei taaskaan epäröinyt luottaa nuorukaisiin vaan avauksessa olivat niin Lichaj, Clark kuin uusi mies Delphkin. Paikalla olleiden mukaan Delph oli alun pienen hakemisen jälkeen pelannut lopulta erittäin hyvän ottelun 
|
|
|
|
Magician
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa (Finland Lions)
|
 |
Vastaus #43 : 10.08.2009 klo 14:18:41 |
|
Daily Mail: Aston Villa have agreed £7million deal with Middlesbrough for striker Tuncay Sanli.
Eli hyökkäyspäähän tulossa melkeen joka pelipaikkaan sopiva pelaaja.
Keskuspuolustusta on yritetään vieläkin vahvistaa Distin ja Dunne ollu päällimäisiänä huhuissa.
Keskikentälle keskustaan kaivataan vieläkin lisää pelaajia ja luovuutta. Sneijder olisi rock näistän eniten huhuissa pyörineistä.
|
|
|
|
powderfinger
Poissa
Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United
|
 |
Vastaus #44 : 10.08.2009 klo 20:10:00 |
|
Lykkyä pyttyyn vaan Beyelle Villan kanssa  Todella luotettava ja kokenut laitapakki, joka osaa myös jonkunverran pelata ylöspäin. Melkeinpä voisi sanoa, että kahden viimeisen kauden aikajaksolla tarkasteltuna Newcastlen ylivoimaisesti paras pelaaja (ok, ei vaadi kauheasti  ), joka saa onnekseen jatkaa itselleen oikealla sarjatasolla. Tällä kaudella kun Harakat pelaavat itselleen oikealla sarjatasolla sympatiat Valioliigassa menevät kyllä ehdottomasti Aston Villalle. Löytyyhän sieltä Beyen lisäksi myös toinen vanha Newcastlesuosikkini James Milner. Sen vähän mitä olen seurannut, niin rinki vaan taitaa olla aika kapea. Jotain Marlon Harewoodia ei ainakaan itseäni henkilökohtaisesti kovettaisi nähdä kentällä kannattamassani joukkueessa, mutta onko peräti Villan kolmoshyökkääjä tällä kaudella ja Carew taitaa olla aikamoisen tuttu vieras sairastuvalla..? No joka tapauksessa onnea vaan kauteen, toivotaan että Villa pystyy haastamaan "neljän suuren" mahdin 
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #45 : 10.08.2009 klo 21:15:18 |
|
. Sen vähän mitä olen seurannut, niin rinki vaan taitaa olla aika kapea. Jotain Marlon Harewoodia ei ainakaan itseäni henkilökohtaisesti kovettaisi nähdä kentällä kannattamassani joukkueessa, mutta onko peräti Villan kolmoshyökkääjä tällä kaudella ja Carew taitaa olla aikamoisen tuttu vieras sairastuvalla..?
O´Neillin jutuista saa sen käsityksen, että Harewood olisi vasta viides vaihtoehto Villan hyökkäykseen. Eikä Marlonia ole kyllä peluutettu harjoituspeleissäkään. Edellä nokkimisjärjstyksessä ovat Agbonlahor, Carew, Heskey, ja Delfouneso, (sekä mahdollinen hankinta, jonka tulo tarkottaisi lähes varmasti Harewoodin lähtöä seurasta.)
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #46 : 10.08.2009 klo 22:11:06 |
|
Mielellään saisi toki uuden hyökkääjänkin vielä hankkia (ja Tuncay ehkä sieltä tulossa), mutta ennen kaikkea puolustus kaipaa vielä vahvistusta. Davies-Cuellar -kaksikko on toki parhaimmillaan jopa ihan Valjun kärkipäätä, mutta niitä heikompia iltoja sattuu molemmille (vielä?) aivan liian usein ja silloin tuon parivaljakon peli on suorastaan koomisen näköistä. Distin olisi näistä jo esillä olleista mahdollisista hankinnoista se parhain vaihtoehto ja menisikin luultavasti heittämällä avaukseen, mutta ei kai tuo Dunnekaan mikään tunari ole. Joskaan en tiedä riittäisikö taso syrjäyttämään kumpaakaan nykyistä toppariamme
|
|
|
|
temetainio
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #47 : 10.08.2009 klo 22:20:44 |
|
Dunnekaan mikään tunari ole.
 Jos puhutaan samasta Dunnesta, eli Cityn ex-kippari Richard Dunnesta, niin voi huoletta kutsua tätä pelaajaa tunariksi, jonka taso ei millään tavalla riitä Valioliigaan ja pelaajasta joka onnistuu tekemään ottelusta toiseen karkeita pelinlukuvirheitä, käsipalloilua ja myöhästyneitä taklauksia. Dunne on pahasti putoamassa Valioliigavauhdista, jonka näki myös Mark Hughes ja on pudottamassa viime kausina säännöllisesti avauksessa esiintyneen pelaajan aivan syystäkin penkille, kun peliesitykset ovat olleet järkyttävää paskaa. Dunnelle oikea taso on ehdottomasti Championshipissa tai sitä alempana, ei varmastikaan Valioliigassa, elleivät joukkutoverit halua turhia sydämentykytyksiä Dunnen puolustuspelaajista seuratessa.
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #48 : 10.08.2009 klo 22:23:19 |
|
Dunne on parhaimmillaan hyvää Valiotasoa, mutta jotenkin ei vaan sytytä meikäläistä. Niitä hyviä päiviä on vaan liian harvoin.
Boron suunnalta saattaa olla tulossa myös toppari, joko Huth tai Wheater. Näistä ensinmainittu on ollut sen verran usein loukkaantuneena, että toivottavasti se tulija olisi Wheater.
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2009 klo 22:24:26 kirjoittanut thevillan »
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #49 : 10.08.2009 klo 22:32:51 |
|
Jos puhutaan samasta Dunnesta, eli Cityn ex-kippari Richard Dunnesta, niin voi huoletta kutsua tätä pelaajaa tunariksi, jonka taso ei millään tavalla riitä Valioliigaan ja pelaajasta joka onnistuu tekemään ottelusta toiseen karkeita pelinlukuvirheitä, käsipalloilua ja myöhästyneitä taklauksia.
Dunne on pahasti putoamassa Valioliigavauhdista, jonka näki myös Mark Hughes ja on pudottamassa viime kausina säännöllisesti avauksessa esiintyneen pelaajan aivan syystäkin penkille, kun peliesitykset ovat olleet järkyttävää paskaa.
Dunnelle oikea taso on ehdottomasti Championshipissa tai sitä alempana, ei varmastikaan Valioliigassa, elleivät joukkutoverit halua turhia sydämentykytyksiä Dunnen puolustuspelaajista seuratessa.
Selevä 
|
|
|
|
|
|