Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #775 : 12.12.2013 klo 20:15:58 |
|
CL on vaan sellainen sarja, että pitäisi yrittää pärjätä vieraissakin...
Tämähän on tietenkin totta, saldoon sisältyi kuitenkin tälläkin kertaa 1 vierasvoitto ja jos kotona voittaa kaikki ottelut pitäisi olla melko hyvät mahdollisuudet pärjätä. Vierasmatseissa on ilman muuta parannettavaa, mutta se on todella vaikeaa.
|
|
|
|
travis bickle
Poissa
Suosikkijoukkue: Operaattori
|
 |
Vastaus #776 : 12.12.2013 klo 23:05:14 |
|
Vierasmatseissa on ilman muuta parannettavaa, mutta se on todella vaikeaa.
Jos aikoo joskus pärjätä ihan miestenkin peleissä, niin ei ole muita vaihtoehtoja.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #777 : 16.12.2013 klo 00:54:58 |
|
Rankka jakso päättyy kauniiseen ja ansaittuun voittoon Interistä 4-2. Sarjataulukossa tämä tarkoittaa sitä että Inter jäi jo 7 pisteen päähän ja lähin takaa-ajaja on nyt sitten Fiorentina 5 pisteen päässä. Aika hyvältähän tämä näyttää, Napoli on kaatanut täten sekä Fiorentinan että Interin ja kyllä ne sen pari askelta ovat perässä tasossa.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #778 : 21.12.2013 klo 16:55:00 |
|
Napolin joululoma alkaa tämäniltaisen venematkan jälkeen Sardiniaaan. Nyt kun keskittyminen on siirretty sarjapeleihin, niin ei epäselvyyttä pitäisi pisteiden matkaamisesta Napoliin olla. Pepe Reina palannee tänään maaliin, oikeastaan mieluummin näkisin kuitenkin Rafaelin jo nyt vakinaisemmin tolppien välissä.
Viikon mielenkiintoisia uutisia löytyy poikkeuksellisesti peräti 3. De Laurentiis on syyttänyt suoraan Platinia Napolin huonosta cl-arvasta, tosiasiahan on että 2 kertaa on jo ollut poikkeuksellisen huono arpa. Lisää vettä myllyyn antaa ehdottomasti Manchester Cityn arpa ja sen lottopallon nostaminen heti ensimmäisenä. PSG:n pelastaa tietenkin ranskalaisuus.
Viikon toisena uutisena tietenkin nämä Russomagnon höpinät. Niissähän ei ole minkäänasteista logiikkaa ja kyllähän Behramille on vain käynyt niin että kello lähti koska arvokas sellainen kädessä oli.
Kolmas on sitten paska-paolon flunssa. Voihan sitä kaikenlaista satuilla, mutta ulostaminen siellä kolkuttelee. Jos Dela saisi yksin päättää, niin mereenhän tuo ulostuisi. Jotenkin luulen, että Interiin se ulostuu ja ihan ilmaiseksi saavat koska arvotontahan se paska on.
|
|
|
|
kollo
Poissa
|
 |
Vastaus #779 : 21.12.2013 klo 17:13:03 |
|
De Laurentiis on syyttänyt suoraan Platinia Napolin huonosta cl-arvasta, tosiasiahan on että 2 kertaa on jo ollut poikkeuksellisen huono arpa. Lisää vettä myllyyn antaa ehdottomasti Manchester Cityn arpa ja sen lottopallon nostaminen heti ensimmäisenä. PSG:n pelastaa tietenkin ranskalaisuus.
Dortmundissa suu on sentään ymmärretty pitää fiksusti kiinni.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #780 : 22.12.2013 klo 00:54:03 |
|
Tasapelillä sitten 1 piste varmistelemaan kolmatta sijaa, onhan tämä todella väsynyttä ja aivan liian pitkä loppukausi menossa. Puuduttavan jännää höntsäpelailua, ensi kauden cl:ään on todella piiiitkä aika ja sen huomaa kyllä.
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #781 : 27.12.2013 klo 09:37:04 |
|
Viikon mielenkiintoisia uutisia löytyy poikkeuksellisesti peräti 3. De Laurentiis on syyttänyt suoraan Platinia Napolin huonosta cl-arvasta, tosiasiahan on että 2 kertaa on jo ollut poikkeuksellisen huono arpa. Lisää vettä myllyyn antaa ehdottomasti Manchester Cityn arpa ja sen lottopallon nostaminen heti ensimmäisenä. PSG:n pelastaa tietenkin ranskalaisuus.
Joko elokuvamoguli on tyhmä tai sitten vain trollaa pahaan oloonsa. Napolin arpa oli ihan perus neloskorin joukkueelle. Ykköskorissa oli ennakkoon useampikin Arsenalia kovempi porukka ja Marseille oli kakkoskopasta varmaan helpoin kaikista. Kolmoskorista toki sitten tuli se kovin joukkue, kun City ei enää voinut tulla.
|
|
|
|
Keller
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SJK
|
 |
Vastaus #782 : 30.12.2013 klo 17:11:47 |
|
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #783 : 30.12.2013 klo 19:56:29 |
|
Tyhmähän nimenomaan on sellainen, joka uskoo ettei uefa ja fifa harrastaisi kabinettipeliä. Dela uskaltaa vastustaa.
Gonalons on ollut kesästä saakka Napolin siirtohaaveena, 10 miljoonaa ei kauppaan riitä. N`Kouloun lisäksi on Liverpoolin Daniel Aggerin nimeä tarjottu viime päivinä, Agger pelasi ainakin viimeksi Liverpoolin riveissä. Gonzalo Higuainin siirtohuhu Chelseaan ei aivan mahdoton kuvio ole, Napoli tekisi voittoa. Tekeekö Chelsea Higuainilla yhtään mitään on toinen juttu ja Napolin pitäisi saada jostain kärkipelaaja loppukaudeksi. Huhuttu 57 miljoonaa olisi niin kova summa, että hulluahan tuosta olisi kieltäytyä. Napoli maksoi järkyttävät 40 miljoonaa kesällä Real Madridille Higuainista.
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan
|
 |
Vastaus #784 : 31.12.2013 klo 02:32:27 |
|
Gonzalo Higuainin siirtohuhu Chelseaan ei aivan mahdoton kuvio ole, Napoli tekisi voittoa. Tekeekö Chelsea Higuainilla yhtään mitään on toinen juttu ja Napolin pitäisi saada jostain kärkipelaaja loppukaudeksi. Huhuttu 57 miljoonaa olisi niin kova summa, että hulluahan tuosta olisi kieltäytyä. Napoli maksoi järkyttävät 40 miljoonaa kesällä Real Madridille Higuainista.
Hymähdin  Tyhmähän ei ole se kuka pyytää jne. Se, että Napoli maksoi Higuainista Realille, taskut täynnä Cavanista saatuja rahoja, tuollaisen summan oli jo aivan järjetöntä. Mutta että joku laittaisi vielä enemmän rahaa likoon, pelastaisi Napolin tässä tilanteessa kuiville tuosta missistä, ja Napoli tekisi kaupalla vielä kaiken muun lisäksi voittoa olisi jo hulvatonta. Mites ne meinaa muuten tuolla Ranskan maalla sutkia tämän verotushommelin kanssa? Eikös se jopa 70% tulovero helvetisti ansaitseville mennyt nyt läpi. Meinaan, että siinähän olisi oiva sauma hankkia entiset sankarit (sankari) pikapikaa takas kotiin. Vai löytyiskö kavereilta kiinnostusta palata takas jumalan rooliin ja äärettömään hullunmyllyyn Pariisin taivaasta?
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #785 : 31.12.2013 klo 13:49:55 |
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #786 : 31.12.2013 klo 14:13:14 |
|
Hymähdin  Tyhmähän ei ole se kuka pyytää jne. Se, että Napoli maksoi Higuainista Realille, taskut täynnä Cavanista saatuja rahoja, tuollaisen summan oli jo aivan järjetöntä. Mutta että joku laittaisi vielä enemmän rahaa likoon, pelastaisi Napolin tässä tilanteessa kuiville tuosta missistä, ja Napoli tekisi kaupalla vielä kaiken muun lisäksi voittoa olisi jo hulvatonta.  Ei täällä paljon näköjään ymmärretä, jos 21 ottelussa tehot 13+6 tehnyt pelaaja on mukamas joku hutihankinta.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #787 : 31.12.2013 klo 14:52:53 |
|
 Ei täällä paljon näköjään ymmärretä, jos 21 ottelussa tehot 13+6 tehnyt pelaaja on mukamas joku hutihankinta. Higuainilla on 9 maalia sarjassa, joista 3 pilkusta. Callejonilla 8 maalia, joista yksikään ei pilkusta. Tämän lisäksi Hamsik ja Pandevkin tehneet 6 maalia. Tehot on siis käytännössä kokonaan väliihökkääjien varassa ja kiitos heidän tehojensa Napoli on tehnyt noin paljon maaleja. Higuainin edessä on myös maalintekotilastossa pelaajia ja eroa tilaston kärkeen peräti 5 maalia, näiden pelaajien hankintahinnat eivät edes yhteensä ole yhtä paljon mitä Higuain maksoi. Higuain taitaa olla koko serie A:n kallein pelaaja ja todellakaan hän ei ole ollut sarjan paras pelaaja vaan kaukana siitä. Higuain ei ole puhdas hutihankinta, muttei vastaa kyllä hankintahintaansa ja erikoinen pää pitää olla ettei sitä ymmärrä. Cavanin housut on aivan liian suuret higuainille täyttää. Jos huhuttu kauppa toteutuisi, niin Napoli olisi voittanut käytännössä lotossa.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #788 : 31.12.2013 klo 15:00:35 |
|
Hymähdin  Tyhmähän ei ole se kuka pyytää jne. Se, että Napoli maksoi Higuainista Realille, taskut täynnä Cavanista saatuja rahoja, tuollaisen summan oli jo aivan järjetöntä. Mutta että joku laittaisi vielä enemmän rahaa likoon, pelastaisi Napolin tässä tilanteessa kuiville tuosta missistä, ja Napoli tekisi kaupalla vielä kaiken muun lisäksi voittoa olisi jo hulvatonta. Mites ne meinaa muuten tuolla Ranskan maalla sutkia tämän verotushommelin kanssa? Eikös se jopa 70% tulovero helvetisti ansaitseville mennyt nyt läpi. Meinaan, että siinähän olisi oiva sauma hankkia entiset sankarit (sankari) pikapikaa takas kotiin. Vai löytyiskö kavereilta kiinnostusta palata takas jumalan rooliin ja äärettömään hullunmyllyyn Pariisin taivaasta? Jotenkin epäilen tuon verotuksen realisoitumista ja jos toteutuu niin kyllähän se osataan aivan varmasti kiertää. Pocho ja Edi pääsivät varmaan maailman parhaaseen paikkaan pelata, lehtien täytettä nämä heidän siirtohuhunsa.
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #789 : 31.12.2013 klo 16:58:28 |
|
Pelkkiin Serie A:n näyttöihin kyllä pitää nyt ladata erityistä painoarvoa, vaikka noin muuten Spillo horisee, että se on vain toissijaista, koska UCL. Koomista. Mestarien liigassahan Higuain oli joukkueen selkeästi tärkein (hyökkäyspään) pelaaja ja pitkälti hänen tehojen seurauksena Napoli roikkui noin pitkään jatkopaikassa kiinni.
PS. Pilkut eivät ole itsestäänselviä maaleja, luulisi tuon tulleen ainakin selväksi Napolia viime vuosina enemmän seuranneille.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #790 : 31.12.2013 klo 17:54:53 |
|
Pelkkiin Serie A:n näyttöihin kyllä pitää nyt ladata erityistä painoarvoa, vaikka noin muuten Spillo horisee, että se on vain toissijaista, koska UCL. Koomista. Mestarien liigassahan Higuain oli joukkueen selkeästi tärkein (hyökkäyspään) pelaaja ja pitkälti hänen tehojen seurauksena Napoli roikkui noin pitkään jatkopaikassa kiinni.
PS. Pilkut eivät ole itsestäänselviä maaleja, luulisi tuon tulleen ainakin selväksi Napolia viime vuosina enemmän seuranneille.
No se Cl meni jo perseelleen ja joka tapauksessa siinä Serie A:ssa on aivan pakko sijoittua kolmen parhaan joukkoon ensi kauden cl:ään pääsemistä varten. Sarja on kakkoskilpailu muttei tietenkään merkityksetön sellainen ollenkaan, enkä sellaista ole koskaan väittänytkään. Nuo väitteet Higuainista cl:ssä on taasen täysin omaasi kummallista yhden pelaajan fanatismia. Higuain teki cl:ssä 4 maalia, muut hyökkäyssuunnan pelaajat 5 maalia joista Callejon 2. Noihin Higuainin maaleihin saattaa sisältyä vielä pilkkuja, en jaksa tarkistaa. Vaikka pilkku ei aivan 100 % tapahtuma olekaan, niin ne vaan täytyy laittaa maaliin ja niiden määrä huomioidaan aina poikkeuksellisena etuna tilastoihin. Higuainia arvostellaan hyvin paljon syystäkin ja en todellakaan ole ainoa. Ymmärtäisin jos hehkuttaisit huomattavasti paremmin pelanneita Callejonia ja Albiolia, nehän taasen ei näytä kelpaavan.
|
|
|
|
Zilch
Poissa
|
 |
Vastaus #791 : 01.01.2014 klo 19:37:02 |
|
Cavanin housut on aivan liian suuret higuainille täyttää.
Tuo on kohtuuton väite. Napoli pelasi viime kauden niin eri tavalla. Hyökkäykset pyrittiin pelaamaan järjestelmällisesti ja nimenomaan Cavanille. Sillä tavalla Napoli sai parempia paikkoja mutta oli verraten aseeton järjestäytyneesti puolustavia joukkueita vastaan. Benitezin hyökkäyspeli on enemmänkin aggressiivista pörräämistä, jossa paikkoja tulee enemmän mutta huonompia ja vähän kenelle sattuu. Sitten kun tuo pelitapa on vielä vaiheessa, on kohtuutonta haukkua yksittäistä sentteriä ainakaan Cavaniin verrattuna. Maalien jakautumiselle on jo ennalta eri odotusarvot.
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #792 : 03.01.2014 klo 00:06:05 |
|
No se Cl meni jo perseelleen ja joka tapauksessa siinä Serie A:ssa on aivan pakko sijoittua kolmen parhaan joukkoon ensi kauden cl:ään pääsemistä varten. Nuo väitteet Higuainista cl:ssä on taasen täysin omaasi kummallista yhden pelaajan fanatismia. Jatkopaikka jäi tosiaan haaveeksi, mutta Higuain oli siitä huolimatta joukkueen kantavia voimia. Viidessä pelissä neljä maalia ja kaksi syöttöä ja näin ollen hän oli siis mukana peräti 60% Napolin tekemistä maaleista. Mitä taas kummallisiin yhden pelaajan fanatismeihin tulee, niin tässä yhteydessä voisi mainita sinut ja tehottoman penkki-pontson. Higuainia arvostellaan hyvin paljon syystäkin ja en todellakaan ole ainoa. Ymmärtäisin jos hehkuttaisit huomattavasti paremmin pelanneita Callejonia ja Albiolia, nehän taasen ei näytä kelpaavan.
Callejon ja Albiol ovat olleet selkeitä vahvistuksia, enkä minä ole siitä eri mieltä, joten en heitä erikseen rupea hehkuttamaankaan. Jos vähättelisit noiden ansioita samaan sävyyn kuin Higuainin, niin voi olla, että minulla olisi siitäkin jokunen vastaväite. En siis yksinkertaisesti pysty ymmärtämään, miten joku voi pitää Higuainin tähän saakka Napolissa viettämäänsä aikaa epäonnistumisena, vaikka tehot ovat olleet hyvällä tasolla. Ilmeisesti kaiken takana on hintalappu, mutta jos nyt vähänkään on kärryillä asioista, niin onhan se nyt selvää että Real Madridissa yli sata maalia tehnyt Higuain on kalliimpi kuin Callejon, jonka näytöt huipputasolla rajoittuvat käytännössä syyskauteen Napolissa. Albiolkin oli Madridissa penkkimies, eikä puolustajista muutenkaan makseta niin kovia summia. Selvää on myös se, että Higuainin hinta kohosi noin korkealle, koska Cavanista Napolin kassaan kilahti 60m€. Toki ilman tuotakin Higuainista olisi joutunut aimokasan euroja pulittamaan, joka on ihan normaalia. Mutta sillä, että Callejon ja Albiol ovat halvempina miehinä nousseet (Higuainin tavoin) tärkeiksi pelaajiksi Napolissa, ei ole yhtään pois Higuainilta. Ihan hölynpölyä edes antaa ymmärtää jotain tuon suuntaista, koska tuo on todella ontuvaa logiikkaa. Kyllähän Napoli olisi voinut tyytyä markkinoilla johonkin alessandromatriinkin, josta ei olisi tarvinnut paljoa maksaa, mutta silloin joukkue olisi todennäköisesti aivan eri asemassa kuin nyt. Napoli kuitenkin halusi minimoida riskit ostamalla laatua, Gonzalon hankkiessaan he hyvin pitkälti tiesivät mitä saavat. Callejonin kohdalla riskit olivat suuremmat, mutta joukkueen onneksi Jose on pelannut erinomaisesti, joten kyseessä on todellakin nappihankinta. Albiol toki on ollut jo pitkään laadukas toppari, vaikka Madridissa lopulta penkille jumiuttuikin. Kyseessä kuitenkin oli omaan silmääni tuollainen "low risk, high reward" -hankinta. Vaikuttaa vain siltä, että olet ollut alusta saakka Higuainia vastaan ja se on oikeastaan ihan se ja sama, mitä kentällä tapahtuu. Aluksi hän oli floppi, koska kärsi loukkaantumisista. Sittemmin tuli palautetta, kun Serie A:ssa ei pallo uponnut samaan tahtiin kuin Mestarien liigassa. Nyt mies tekee maaleja väärin, eikä edes ole samanlainen duunari kuin hänen edeltäjänsä oli, jonka myötä ollaan tultu johtopäätökseen, että hän ei ole sopiva Napoliin, joka kaiken lisäksi on aivan eri asia kuin viime kauden joukkue. Muutenkin jos olet tosiaan sitä mieltä, ettei Higuain ole joukkueeseen soveltuva, niin mielelläni kuulisin asiasta hieman lisää. Millä tavoin tuo näkyy joukkueen pelissä ja kuinka paljon se vaikuttaa joukkueen peliin negatiivisesti? Selkeitä esimerkkejä, eikä mitään mutupaskaa, kiitos. Itse en ole huomannut asian suhteen minkäänlaista ongelmaa. Napolin ongelmat ovat muualla kuin keskushyökkääjässä. Omaan silmääni ne ovat ringin kapeus sekä avauksenkin osalta tietynlainen keskinkertaisuus esimerkiksi kentän keskustassa. Myös yksi laatutoppari tekisi poikaa. Hyökkäys- ja maalivahtiosasto on kuitenkin kunnossa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.01.2014 klo 00:08:48 kirjoittanut Joey »
|
|
|
|
|
Viirunuttu
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, SSC Napoli
|
 |
Vastaus #793 : 03.01.2014 klo 12:02:48 |
|
Napolin ongelmat ovat muualla kuin keskushyökkääjässä. Omaan silmääni ne ovat ringin kapeus sekä avauksenkin osalta tietynlainen keskinkertaisuus esimerkiksi kentän keskustassa. Myös yksi laatutoppari tekisi poikaa. Hyökkäys- ja maalivahtiosasto on kuitenkin kunnossa.
Olen niin ikään samaa mieltä siitä, että Higuain ei ole ollut täysosuma muttei myöskään hutikuti. Yllä olevaan kuitenkin ehdottoman sama - joukkueen ongelmat eivät liity kokonaisuuden kannalta liity hyökkäykseen tai maalintekoon. Maaleja päästetään liikaa, mihin osasyynä lie se, että puolustuslinjan vaihtoehdoista 1/3 on ollut rampana ja puolustus on näin ollen pelannut välillä rättiväsyneenä. Mielestäni kuitenkaan kukaan yksittäinen puolustaja ei ole varsinaisesti pettänyt (tosin 2 sarjapeliä ja 1 UCL-peli syksyltä on jäänyt näkemättä). Isoin ongelma on mielestäni edelleen pelin avaaminen, alemman ja ylemmän keskikentän välinen juopa ja se, että alemmalla keskikentällä tapahtuu aivan liian paljon harhasyöttöjä ja pallonmenetyksiä. Niissä ovat kunnostautuneet niin Inler kuin Dzemailikin, vähäisemmissä määrin myös Behrami. Toivottavasti Gonalonsin hankinta nyt vahvistetaan (kaikkien lähteiden mukaan varmaa, mutta julkistusta ei ole kai kuulunut) ja mies tuo mukanaan vastauksen tähän. Yksi varma lisätopparikaan ei haittaisi, mutta kyllä toppareiden ykköskolmikolla pitäisi pärjätä, kunhan kaksi ei loukkaannu.
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #794 : 03.01.2014 klo 19:38:48 |
|
Higuain oli myös todennäköisesti kesällä paras Napolin ulottuvilla ollut kärkipelaaja. Olisiko sitten ollut fiksumpaa ostaa joku danielosvaldo tai muu tuhnumpi kärki halvemmalla. Minun nähdäkseni Napolin piti kuitenkin saada parasta mitä oli tarjolla CL-kampanjaa silmällä pitäen, koska siirtokassassa oli kuitenkin runsaasti rahaa eikä se mennyt tyhjäksi Higuainin hankinnan myötä. Lisäksi, jos Higsun hinta olisi ollut 20M niin todennäköisesti kisassa olisi tällöin ollut myös seuroja, joihin argo olisi siirtynyt kymmenen kertaa kymmenestä mieluummin kuin Napoliin.
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #795 : 03.01.2014 klo 19:54:38 |
|
Tyhmähän nimenomaan on sellainen, joka uskoo ettei uefa ja fifa harrastaisi kabinettipeliä.
Kabineteissa päätettiin tarjota Napolille keskiverto arpa?
|
|
|
|
^LU
Poissa
Suosikkijoukkue: Partenopei
|
 |
Vastaus #796 : 03.01.2014 klo 20:35:27 |
|
Kabineteissa päätettiin tarjota Napolille keskiverto arpa?
Siinä olet oikeassa että olis voinut tulla vaikeampikin lohko. Näin ollen vikaa on vain lohkojen arvonta systeemissä. Ensi kaudella voisi jo nousta ylemmäs tässäkin jakosysteemissä
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.01.2014 klo 20:38:12 kirjoittanut ^LU »
|
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #797 : 05.01.2014 klo 17:40:14 |
|
Higuainin ongelma ja sopimattomuus Napolin keskushyökkääjäksi on se ettei hän ole varsinaisesti keskushyökkääjä. Hän pelaa mielellään kaikkialla muualla hyökkäyspäässä ja silloin tilanne on se että Napoli pelaa ilman keskushyökkääjää. Vertailu Cavaniin on myös luonnollista, koska hänen paikalleen ja rooliinsa Higuain hankittiin. Cavani on muuten jatkanut myös Pariisissa maalitehtailuaan ja siellähän ei todellakaan pelata vain hänelle maalipaikkoja vaan itseasiassa hänen maalimääränsä siellä on oikeastaan käsittämättön hyvä. Higuainilla on myös toisin kuin Cavanilla oli huomattavasti parempi tuki Mertensin ja Callejonin siirryttyä seuraan. Leandro Damiao oli se pelaaja, jonka piti Napolin kärjeksi tulla. Higuain oli hetken mielijohde De Laurentiikselta, turhautuminen Damiaoon johti tähän ratkaisuun. Tapaus Pochosta totean sen faktan, että pelaa edelleen pariisilaisten tärkeimmät ottelut, siellä on myös laaja rinki ja Pochon erittäin fyysiselle pelityylille ei lepuutus välillä ole myöskään haitallista. Blanc ei ole todennut Pochon pelanneen huonosti vaan ettei hän pelaa potentiaalillaan ja toisin kuin Napolissa kesätauon himmailuun suhtaudutaan ilmeisen tiukemmin.
Keskikentällä on pakko olla puolustavia pelaajia, puhtaasti 4 hyökkäyssuunnan pelaajaa vaatii tasapainottamista. Klassisia pelintekijöitä ei nykyfutiksessa välttämättä tarvita ollenkaan ja Napolin tapauksessa se olisi liiallinen riski. Pysytään mieluummin perusfilosofiassa eli jalat, jalat ja jalat.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #798 : 05.01.2014 klo 18:17:34 |
|
Napolin tammikuun siirtomarkkinasta pari sanaa. Benitez vahvisti odotetusti Duvanin pysyvän ryhmässä, topparia ei tulossa vaan nykyinen topparikolmikko jatkaa. Hän on erittäin tyytyväinen nykyiseen kolmikkoon eikä markkinoilla ole heitä parempia tarjolla. En tiedä tullaanko Britos valitsemaan kesän kisoihin, mutta jo ajatuksellisesti olisi melkoisen hullua pistää nuori ja Argentiinan vakiotoppari Fernandez pihalle. Uvini voisi jatkaa neljäntenä topparina, ymmärrettävästi nuori pelaaja haluaa kuitenkin myös pelata.
Gonalons toivottavasti onnistuu, laitapakit jää sitten kesän markkinoille.
|
|
|
|
Spillo
Poissa
Suosikkijoukkue: Maradona è Dio e Lavezzi il suo erede
|
 |
Vastaus #799 : 09.01.2014 klo 20:36:53 |
|
Gonalons tulee, ei tule, tulee, ei tule...No ei se tule, 17 miljoonasta on puhuttu ilman lopputulosta. Nkoulousta väitetään myös tehdyn 12 miljoonan tarjous tuloksetta. Oli miten oli ja muuttui hinnat ja kuka tarjosi ja halusi, niin kuten todettua aiemminkin mitään varsinaista tarvetta ei ole hankinnoille loppukaudeksi. Valon Behramin loukkaantumisaika piteni noin 2 kuukauteen, nuorelle serbille Josip Radosevicille voi antaa vastuuta ja keskikentän kahdelle paikalle jää täten 3 pelaajaa.
Viikonlopun voitokkaasta kotimatsista tarttui mielen jälleen kerran Higuainin keskushyökkäyspelaaminen. Higuain pelasi muuten hyvän pelin, mutta ratkaiseminen jää muiden varaan. Mertens onneksi ratkaisi, muttei Mertensin sen enempää kuin Calejoninkaan rooli ole toimia maalintekijänä. Insigne oli vähemmän yllättäen jälleen kerran huono, suurimmaksi osaksi hän on huono. Tämän ns. välihyökkääjistön viisikosta Insigne on ehdottomasti heikoin ja ymmärrän kyllä että Napolissa toivotaan hänen kehittyvän, mutta peliaika olisi melkoisen vähäinen pelkillä peliesityksillä mitattuna. Laitapakkien puolella reveillere osaa puolustaa, mutta hyökkäyspelaamista ei ole. Armeron ongelma on sitten enemmänkin päinvastainen.
Napoli on tällä kaudella onnistunut ajamaan sisään Rafaelin, Fernandezin, Callejonin ja Mertensin. Erinomainen suoritus ja tulevaisuus näyttääkin yhä vaan paremmalta.
|
|
|
|
|
|