Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #350 : 15.02.2010 klo 21:53:22 |
|
Öö, ei kai täällä kukaan itseään jojoon ole vetämässä. Kunhan nyt todetaan faktoja. Joo, matsit ovat pienistä jutuista kiinni, siksi niitä pelataankin kaksi, jotta sattumalla jää vielä vähemmän sijaa. Ei vedonlyöntitoimistotkaan anna 100/0 prosentteja Barcelona-Stuttgart -ottelupariin, kuten emme me kritisoijatkaan täällä anna 100/0 prosentteja Chelsea-Inter -ottelupariin. Mielipiteitä vain ilmaistaan sen verran suorasukaisesti, että kuulostaa joltain suuremmalta julistukselta.
Tämän kaiken jälkeenkin, FI*:n näkökulma on silti aika naiivi. Vaakakuppi ei tuosta vaan käänny yhtään mihinkään. Italian futiksen on tehtävä töitä sen eteen, ja sitä hommaa on aika helvetisti jäljellä. Interin tehtävä olisi olla keihäänkärki siellä muiden puolivälierä-välierätasolla, mutta CL-pelien kannalta päin vittua rakennetulla joukkueella se on turhan haastavaa kelle tahansa valmentajalle.
Ja ööh, vaikkei vaakakuppi heilahtaisikaan Italian suuntaan, miksi eurofutiksen seuraaminen olisi turhaa?
|
|
|
|
|
alvaro
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale & Z
|
 |
Vastaus #351 : 15.02.2010 klo 23:03:11 |
|
Huutonaurua Mazzolan kommenteille.  Menestys ja ylivoimaisuus rupisessa Serie A:ssa näköjään vienyt kaverin järjen, vai onko kyseessä kenties vain vanheneminen. Noh, eiköhän pappakin näe niitä heikkouksia ensi viikon keskiviikkona, jollei vielä niitä mukamas löydä.
|
|
|
|
|
FI*
Poissa
|
 |
Vastaus #352 : 15.02.2010 klo 23:55:07 |
|
Ja ööh, vaikkei vaakakuppi heilahtaisikaan Italian suuntaan, miksi eurofutiksen seuraaminen olisi turhaa?
Ehkä tää avautuu sitä kautta, että oon ite kiinnostunut lähinnä italofutiksesta ja sen menestyksestä ja tietysti Interin lähinnä, kuvittelin et muutkin on täällä samanlaisia  . Katellaan myöhemmin oonko naiivi vai vaan optimistisempi kuin työ, ei siitä oo niin kauaa kun asiat oli eri lailla. Kunnon fanin pitääkin tietty arvostella omaa joukkuettaan ja pohtia miten asiat vois olla paremmin, en vaan tajua miksi sitä arvostelua tulee nyt niin paljon kun Interillä on edelleen mahdollisuus voittaa kaikki ja peli näyttää paremmalle kuin vuosiin. Ehkä tuhon merkit on sitten joillekin muille selvemmin nähtävissä kuin miulle. Ja tappion povailu etukäteen on pelkkää munattomuutta jos kyse on Inter-fanista eikä neutraalimmasta tapauksesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.02.2010 klo 00:06:18 kirjoittanut FI* »
|
|
|
|
|
alvaro
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale & Z
|
 |
Vastaus #353 : 16.02.2010 klo 02:40:52 |
|
en vaan tajua miksi sitä arvostelua tulee nyt niin paljon kun Interillä on edelleen mahdollisuus voittaa kaikki ja peli näyttää paremmalle kuin vuosiin.
Mahdollisuus on toki aina. Semmoinen oli myös Villarrealia, Poolia, Munaa ja Barcaa vastaan. Kaikilta näiltä euroopan silloisilta/nykyisiltä kärkijengeiltä tuli kirkkaasti turpaan, eikä peli ollut missään vaiheessa sen näköistä että oltaisiin tosissaan hätyytelty voittoa. Manua vastaan saatiin vieiraissa pari paikkaa (Zlatanin ja brasilian juopon tolpat), siinä oikeastaan kaikki todelliset tilanteet mitä muistan näistä otteluista. Keskikenttä vaan ei riitä nopeatempoisiin Euro-otteluihin, onhan se jo nähty ja tullaan jälleen näkemään. Niin kauan kun näitä keskinkertaisia sarjajyriä (muntari, motta, varauksin mariga) hommataan joukkueeseen kesä toisensa jälkeen, ei mikään tule muuttumaan sen CL-menestyksenkään suhteen. Tuuriakin pitää olla mukana entistä enemmän, mutta senkään toteutuminen tuskin tulee riittämään Chelsia vastaan.
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #354 : 16.02.2010 klo 11:00:43 |
|
Niin kauan kun näitä keskinkertaisia sarjajyriä (muntari, motta, varauksin mariga) hommataan joukkueeseen kesä toisensa jälkeen, ei mikään tule muuttumaan sen CL-menestyksenkään suhteen. Tämäkään ei edes ole se pointti. Niin kauan kuin joukkueen kulmakivi on kaksikko Cambiasso-Zanetti keskikentän sydämessä, ei mikään tule muuttumaan sen CL-menestuksenkään suhteen. Nämä pelaajat ovat vuodesta toiseen ne ydinpelaajat keskikentällä, joukkue tottuu pelaamaan sillä tyylillä, miten tämän kaksikon kanssa pelataan. Ydinpelaajien pitää olla voittavia pelaajia, vastuunkantajia jotka kantavat joukkuetta. Cambiasso ei ole oikeasti koskaan ollut tällainen, vaan pelkkä pelinrauhoittaja ja melkeinpä vastuunpakoilija. Tällainen rooli toimii vielä Serie A:n matalassa tempossa, mutta ei kovemmissa peleissä. Zanetti on oikeastaan ihan OK, mutta väärässä roolissa keskikentällä, liikaa vastuuta pelikykyihin nähden. Jos vierellä olisi Sneijderin lisäksi pari kovempaa kaveria, jotka haluavat palloa ja haluavat viedä peliä eteenpäin, Zanetti olisi loistava varmistava pelaaja, jolla olisi kuitenkin upsidea myös lähteä nousuihin pallon kanssa paikan tullen. Fyysisyyttä sentään löytyy edes vähän alusta, toisin kuin Cambiassolla.
|
|
|
|
|
rob
Poissa
|
 |
Vastaus #355 : 16.02.2010 klo 11:45:58 |
|
Nimenomaan, jos timanttisysteemiin saataisiin Wesleyn alapuolelle ainakin se yksi pallon kanssa osaava ja sitä nopeasti liikuttava kaveri, Zanettin voisi pitää ihan huoletta keskikentän avauksen miehenä, vaikka ehdottomasti laitapakkina parhaat avut Capitanosta irti saadaan. Zanetti on kuitenkin erittäin hyödyllinen pelaaja edelleen kun pitää yksinkertaisesti vain puolustaa, työmoraalia ei voi kyseenalaistaa ja kuntopuoli loistava. Hyökkäyssuuntaan taas Javierin ainoa apu on tuo tuttu bravuurikuljetus, jossa pallo pysyy jalassa kuin liimattuna ja kaveria kuin kaveria ohitellaan heittämällä. Noita kuljetuksia on vaan keskikentältä käsin hankalampi tehdä kuin laitapakin tontilta. --------Sneijder------- -"Hamsik"--------Mariga- --------Zanetti---------
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.02.2010 klo 13:13:57 kirjoittanut rob »
|
|
|
|
|
Vader
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #356 : 16.02.2010 klo 11:46:42 |
|
Ja tappion povailu etukäteen on pelkkää munattomuutta jos kyse on Inter-fanista eikä neutraalimmasta tapauksesta.
Tähän suuri eri! Ennen calciopolia kyseinen ajattelutapa oli jo käytännössä itseisarvo. Ja sen takia jokaisen "suuren" pelin voitto tuntui niin tajunnanräjäyttävän fantastiselta. Itseäni ainakin aikoinaan Interin kannattajajoukkoihin ajoi juuri tämä ns. ikuisen 2:sen maine ja siitä johtunut jopa maskokistiseksi luonnehdittava pelonsekainen itsevarmuuden ja epävarmuuden symbioositila aina joukkueen edesottamuksia seuratessa. Ja onhan se hienompaa aavistella tappiota jos se voitto napsahtaa kuin että paukutellaan henkseleitä ja turpaan tulee niin että tukka lähtee. Vai mitä? Mielestäni se on ollut ainakin interismiä... Onko nykyjoukkue sitten menestynyt "liikaa" että kyseinen "maan tapa" tulisi haudata menneisyyteen?(Ei ilmeisesti ainakaan euroopassa, kun katsoo juuri edellä kritisoituja viestejä) Itse en tähän ainakaan kykene: Mihin sitä tiikeri raidoistansa jne..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.02.2010 klo 11:48:03 kirjoittanut Vader »
|
|
|
|
|
Etzo
Poissa
|
 |
Vastaus #357 : 16.02.2010 klo 12:12:41 |
|
Nimenomaan, jos timanttisysteemiin saataisiin Wesleyn alapuolelle ainakin se yksi pallon kanssa osaava ja sitä nopeasti liikuttava kaveri, Zanettin voisi pitää ihan huoletta keskikentän avauksen miehenä, vaikka ehdottomasti laitapakkina parhaat avut Capitanosta irti saadaan.
Vastaus tähän probleemaan löytyy niinkin läheltä kuin Interin vaihtopenkiltä. Ricardo Quaresma. Quaresma osaa jakaa palloa, joskus jopa ilman rabonaa tai ulkosyrjää, ja on vielä muutenkin nopea laitamenijä. Itse näin asian niin, että Mourinho kyykyttää maanmiestään aivan turhaan, pitämällä Quaresmaa istumassa penkillä viikosta toiseen. Napoliakin vastaan muistelisin Mourinhon käyttäneen vain kaksi vaihtoa ja näin ollen Quaresma jäi jälleen ilman peliaikaa. Lainasopimus Chelseaan oli suht hasardi veto, mutta sielläkin pelatessaan jossain Cupin ottelussa mies jakoi erinomaisia passeja, ettei jopa olisi antanut maaliin johtaneen syötön tuossa Urheilukanavalta tulleessa ottelussa.
|
|
|
|
|
FI*
Poissa
|
 |
Vastaus #358 : 16.02.2010 klo 13:02:29 |
|
 Kieltämättä masokismi on minustakin osa Inter-kannattajan persoonaa. Vahvempana tämä esiintynee pitkän linjan Inter-faneilla, jotka ovat todella ehtineet kärsiä vuosien 90-04 välillä. Itse aloin fanittaa vasta Cuperin tultua kehiin, joten näitä menestysvuosia on jo enemmän takana miulla fanina kuin huonoja. Välillä kuitenkin jopa minä muistelen alkuaikojen vaikeuksia perverssillä kaiholla, silloin sai tosissaan pyöritellä päätään ja miettiä, että miten tää Inter muka vois joskus voittaa jonkun mestaruuden. Ja huimimmat fiilikset on tullu näistä peleistä joissa voitto on ollut kaikkein tiukimmilla, kuten 04-05 kauden 3-2 kotivoitto Sampdoriasta. Kuitenkaan Chelsea-peliin ei kannata miusta asennoitua liian pessimistisesti. Brittifutista on hypetetty liikaakin viime vuosina, eikä Chelsea ole todellakaan lyömätön joukkue, mm. Wigan, Aston Villa, M City ja Everton ovat lyöneet Bluesit. Sitä paitsi ei Chelsean keskikentässäkään ole todella eteenpäinvieviä pelaajia kuin Malouda jota ei kannata paljon hehkuttaa. Muut ovat samankaltaisia vahvoja jyriä kuin Interilläkin, ainoastaan vähän parempia pallon liikuttajia. Ashley Cole on loukkaantunut ja toisen laidan tönkkö-Ivanovic on varsin heikko, lisäksi Cesar on parempi maalivahti kuin Cech. Tässä nyt muutamia positiivisempia huomioita ei niin masokistiselta/pessimistiseltä Inter-fanilta.
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #359 : 16.02.2010 klo 13:27:03 |
|
Kunnon fanin pitääkin tietty arvostella omaa joukkuettaan ja pohtia miten asiat vois olla paremmin, en vaan tajua miksi sitä arvostelua tulee nyt niin paljon kun Interillä on edelleen mahdollisuus voittaa kaikki ja peli näyttää paremmalle kuin vuosiin. Ehkä tuhon merkit on sitten joillekin muille selvemmin nähtävissä kuin miulle. Ja tappion povailu etukäteen on pelkkää munattomuutta jos kyse on Inter-fanista eikä neutraalimmasta tapauksesta.
No arvostelua tulee, kun asioita ei ole vieläkään muutettu riittävästi. Mitään mahdollisuutta" voittaa kaikki" ei ole realistisesti olemassa. Mitään tuhoakaan ei ole toisaalta tulossa, mutta CL:ssä nyt ei vaan tule menestystä tuolla jengillä. Tappion (putoamisen) povailu etukäteen on realismia eikä mitään muuta. Se on todennäköisin lopputulos, tyyliin prossilla 60 / 40 tai vähän enemmän Chelsean hyväksi (60-62 / 40-38). Ja mitäs paskaa tuo nyt on, että Inter-fanin on povattava jatkoonpääsyä ja neutraali tapaus voi povata jotain muuta? Vaikka Chelsea on perseillyt kotoliigassa jotain heikompia vastaan, mitäpä luulette tuleeko se CL-peliin Italian mestaria vastaan henkselit paukutellen? Valoja päälle siellä nyt. Ei Chelsea tietenkään ole lyömätön joukkue, ei täällä kukaan väitä, että prossat ovat 100 / 0 Chelsealle. Silti ne ovat selvästi Chelsealle, piditte siitä tai ette. edit. Lisättäköön, että tappion povailu on omasta puolestani vain puhtaasti analyyttista. En sekoita mitään kannattamisen tunteita siihen. Jos Inter tuosta jatkoon kuitenkin pääsee, niin Ancelotti tai jotkut muut ovat sinisten puolelta perseilleet rankasti. En näe Interin laittavan pelkällä erinomaisella pelillään Chelseaa pihalle kahden ottelun yhteistuloksella. Etzolta ihan hyvä provo.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.02.2010 klo 13:29:39 kirjoittanut Mogitus »
|
|
|
|
|
rob
Poissa
|
 |
Vastaus #360 : 16.02.2010 klo 13:28:34 |
|
Vai että Quaresma.  Eiköhän tämä kaveri ole Interissä ja muissakin suurseuroissa jo nähty, pää ei kestä ja parhaita ominaisuuksia tuntuvat olevan kivat kikat, jotka eivät tosin johda mihinkään. Tässä Interin systeemissä ankkuripelaajasta huolimatta näiden kahden ylemmänkin keskikenttäpelaajan pitää puolustaa tunnollisesti, kun laitapelin pitkälti hoitavat laitapakit nousevat mielin määrin, etenkin Maicon joka on Interin hyökkäyspelin kulmakiviä tasollaan pelatessaan. Jokainen voi sitten miettiä, onko Quaresmasta tähän rooliin, tai ylipäänsä sellaiseen rooliin jossa pitää tehdä duunia alaspäin. Asia nyt vain on niin, että mannelle ei ole jengissä mitään käyttöä ja lihoiksi tuo menee kesällä, jos vaan jollekin kelpaa. Jopa Interin mittapuulla aivan järkyttävä huti tämä Quaresma-kauppa. Hintahan oli joku 17m€ + jämämies Pelé Portoon, nyt lusitaanista saa ehkä sen reilun vitosen kesällä.
|
|
|
|
|
Etzo
Poissa
|
 |
Vastaus #361 : 16.02.2010 klo 14:26:03 |
|
Asia nyt vain on niin, että mannelle ei ole jengissä mitään käyttöä ja lihoiksi tuo menee kesällä, jos vaan jollekin kelpaa. Jopa Interin mittapuulla aivan järkyttävä huti tämä Quaresma-kauppa. Hintahan oli joku 17m€ + jämämies Pelé Portoon, nyt lusitaanista saa ehkä sen reilun vitosen kesällä.
Mielipiteitä on toki monia, mutta itse näkisin mieluusti Quaresman pelaamassa esim. ensi kesän MM-kisoissa. 17m€ siirtosumma on toki kohtuuttoman suuri verrattuna siihen, kuinka paljon mies seurassa on pelannut. Jos/kun Quaresmalle ei ole joukkueessa enää käyttöä niin tuskin on Victor Obinnallekaan? Málagassa lainalla tällä hetkellä pelaava nigerialainen on esittänyt tällä kaudella erittäin hienoja otteita, esimerkkinä vaikkapa tuo sunnuntaina tehty 0-3 maali, jonka Obinna viimeisteli. En nyt tähän hätään muista sisältääkö Obinnan lainadiilissä osto-optioa vai ei, mutta hänet olisi myös mukava nähdä jatkossakin Málagan paidassa, jos ja kun Interissä peliaikaa ei olisi tulossa? Itseasiassa molemmat kyseiset pelaajat olisi mukava nähdä Málagan sinivalkoisessa paidassa pelaamassa, mutta viiden miljoonan siirtosumma sekä Quaresman mahdollinen palkkavaatimus olisivat erittäin todennäköisesti liian suuria Costa del Solilaisille. Sori että karkasi vähän offtopiciksi, mutta oli pakko änkeä oma mielipide mukaan.
|
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
 |
Vastaus #362 : 16.02.2010 klo 14:36:42 |
|
Quaresma on n 5 kertaa saanut uuden mahdollisuuden pilattuaan uransa, en tiedä, mitä mukavaa kyseisen tyypin näkemisessä on, katsoi sitä minkä tahansa lasien takaa. Managerissa voit ottaa Malagan ja ostaa sinne Quaresman, se lienee ainoa mahdollisuus Quaresman siirtyä juurikaan mihinkään. Minusta olisi mukava nähdä Filippinin veljekset MM-kisoissa, mielipiteitä jakava Lazion Mauri, joskus jopa Toldokin pyörii fantasitaliassani. Obinna taas on näitä Interin haalimia pelaajia, joiden ei koskaan ole tarkoitus pelata joukkueessa, kunhan pitävät itsellään varaten mahdollisuuden pelaajan omimiseen, jos puhkeaa kukkaan. Toimenpide siis, joka on kaikkien isojen joukkueiden arkipäivää. Noita on lukuisia, ja aika paljon saa Interin kärkien osalta tapahtua, että Obinna olisi peliaikaa saamassa lähivuosina.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #363 : 16.02.2010 klo 15:12:00 |
|
Brittifutista on hypetetty liikaakin viime vuosina, eikä Chelsea ole todellakaan lyömätön joukkue, mm. Wigan, Aston Villa, M City ja Everton ovat lyöneet Bluesit. Sitä paitsi ei Chelsean keskikentässäkään ole todella eteenpäinvieviä pelaajia kuin Malouda jota ei kannata paljon hehkuttaa. Muut ovat samankaltaisia vahvoja jyriä kuin Interilläkin, ainoastaan vähän parempia pallon liikuttajia. Ashley Cole on loukkaantunut ja toisen laidan tönkkö-Ivanovic on varsin heikko, lisäksi Cesar on parempi maalivahti kuin Cech. Tässä nyt muutamia positiivisempia huomioita ei niin masokistiselta/pessimistiseltä Inter-fanilta.
Brittifutiksen hypettämisestä en osaa sanoa, mutta aika vakuuttavaa tuo meno CLssä on ollut. Kolmena viime vuonna välierissä on ollut joka vuosi kolme englantilaista sekä Barca kahdesti ja Milan kerran. Tämän kauden päätteeksi ManU ja Chelsea valloittavat lähes varmasti UEFA-rankingin kaksi kärkisijaa. Britit ovat jyränneet pelinopeutensa ansiosta Euroopassa. Tuo näkyi järkyttävällä tavalla viime kauden Inter-ManU pelin alussa. Pelin edetessä Inter alkoi tottua tempoon, mutta ei siitä silti ollut haastajaksi. Chelsea on vielä fyysisesti ManUakin vahvempi, joten todella vaikean haasteen edessä Inter on. Notkahduksia tietysti tulee kaikille, mutta tällä kaudella Chelsea on voittanut yhtä lukuun ottamatta kaikki pelinsä Valioliigassa Euro-paikosta taistelevia joukkueita vastaam. Colen loukkaantuminen on Chelsealle takaisku, mutta Ivanovicin sanominen heikoksi osoittaa melkoista asiantuntemattomuutta. Kaikki on mahdollista, mutta kovin suureen optimismiin ei Inter-leirissä kyllä ole aihetta.
|
|
|
|
|
chila
Poissa
Suosikkijoukkue: PK-37, JIPPO & LAHI
|
 |
Vastaus #364 : 16.02.2010 klo 16:36:50 |
|
Lisätietoa "tönkkö-Ivanovicista"?
|
|
|
|
|
FI*
Poissa
|
 |
Vastaus #365 : 16.02.2010 klo 21:32:22 |
|
Lisätietoa "tönkkö-Ivanovicista"?
Se on se topparimainen oikean laidan laitapakki joka häviää vertailussa Maiconille rankasti, siis oma mielipide näkemäni perusteella, ei sen analyyttisempi tieto.
|
|
|
|
|
FI*
Poissa
|
 |
Vastaus #366 : 16.02.2010 klo 21:43:54 |
|
Ja mitäs paskaa tuo nyt on, että Inter-fanin on povattava jatkoonpääsyä ja neutraali tapaus voi povata jotain muuta?
Väärin. Tappioon etukäteen varautuminen on munatonta tarkoitin. Inter-fanin ei tarvitse povata mielestäni mitään, riittää kun toivoo oman joukkueensa voittavan. Toivoa tai toivomista en ole paljoa havainnut tän foorumin viesteissä, ehkä eurotraumat on vaan niin suuret. Plussaa jos pystyy viiltävään analyyttisyyteen oman joukkueen kohdalla, iteltä se ei aina onnistu myönnän. Povailu on tietysti aina hauskaa, mutta tosiasiassa kukaan ei tiedä. Olis mielenkiintoisempaa lukea viestejä, joissa analysoitais sitä miten Chelsea lyödään tällä joukkueella, eikä vaan kerrattais Interin heikkouksia ja todettais mahdollisuuksien olevan huonot. Mitkä ovat Chelsean heikkoudet, niitäkin löytyy ja tätä varmasti miettii Mourinhokin, eikä voivottele miten vaikea vastus tuli. ps. Käytetäämpäs siistimpää kieltä siellä 
|
|
|
|
|
rob
Poissa
|
 |
Vastaus #367 : 17.02.2010 klo 00:26:36 |
|
joissa analysoitais sitä miten Chelsea lyödään tällä joukkueella,
Jollain ideoita? Niin, ei mullakaan. Interille hyvä tavoite tähän ottelupariin voisi olla maalinteossa onnistuminen, viimeksi CL:n pudotuspeleissä osuttiin vuonna 2007 ensimmäisessä osassa Valenciaa vastaan Meazzalla. Oiskohan Maicon tuon häkin tehnyt.
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #368 : 17.02.2010 klo 08:38:34 |
|
Niin, jatkoonpääsyyn tarvitaan yleensä maaleja. Toinen vaatimus taitaa olla, että Chelsea ei yksinkertaisesti pelaa tasollaan syystä x tai y. Interin tähtien on myös pelattava kauden paras pelinsä, esimerkiksi tämän kehutun Maiconin, joka on tällä kaudella keskittynyt lähinnä jolkotteluun, filmailuun ja tuomareille valittamiseen.
|
|
|
|
|
Susi
Poissa
Suosikkijoukkue: Roma, Fingerpori & Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #369 : 17.02.2010 klo 10:44:10 |
|
Väärin. Tappioon etukäteen varautuminen on munatonta tarkoitin. Inter-fanin ei tarvitse povata mielestäni mitään, riittää kun toivoo oman joukkueensa voittavan. Toivoa tai toivomista en ole paljoa havainnut tän foorumin viesteissä, ehkä eurotraumat on vaan niin suuret. Plussaa jos pystyy viiltävään analyyttisyyteen oman joukkueen kohdalla, iteltä se ei aina onnistu myönnän. Povailu on tietysti aina hauskaa, mutta tosiasiassa kukaan ei tiedä. Olis mielenkiintoisempaa lukea viestejä, joissa analysoitais sitä miten Chelsea lyödään tällä joukkueella, eikä vaan kerrattais Interin heikkouksia ja todettais mahdollisuuksien olevan huonot. Mitkä ovat Chelsean heikkoudet, niitäkin löytyy ja tätä varmasti miettii Mourinhokin, eikä voivottele miten vaikea vastus tuli. ps. Käytetäämpäs siistimpää kieltä siellä  Mut leimataan luultavasti hulluksi tässä topikissa, mutta näen Interin mahdollisuudet käytännössä tasavahvoina Chelseaan nähden. Inter on usein kärsinyt liian puolustavasta ja pallollisesti karkeasta keskikentästä, mutta Chelseankaan timantin syöttöpeli ei ole aina kulkenut ja etenkin Lampard on - hyvästä maalimäärästään huolimatta - ollut melko hukassa "puolittain" laidalla pelatessaan. Molemmat joukkueet lähtevät tukkimaan keskikaistaa monella körmyllä, enkä usko kovin kauniiseen peliin tai kummankaan pääsevän hallitsemaan merkittävästi palloa tasatilanteessa. Saa nähdä, kumman laitapakit pystyvät paremmin pitämään leveyttä pelissä. Cesar on kaikilla mittareilla Cechia parempi maalivahti. Molemmat puolustavat hyvin joukkueena eivätkä juuri anna vastaiskumahdollisuksia. Chelsean linja on toiminut erinomaisesti, mutta Colen vamma ja Terryn kohu voivat häiritä. Tämän kauden otteilla en pidä Ivanovicia mitenkään tönkkönä, enkä näe paljon muuta topparimaisuutta kuin mainiot otteet puolustuspäässä. Hyökkäyksessä Chelsea on Drogban johdolla hyödyntänyt tehokkaasti paikkansa ja jopa peittänyt pelinrakentelun ajoittaista yskimistä. Interillä Milito-Pandev on pelannut hyvin yhteen - tosin heikompia puolustuksia vastaan - , mutta he taisivat pelata Napolia vastaan ja Eto`o lienee yhä kovissa peleissä ykkösvaihtoehto. Näin ollen ottelu näyttäisi pelillisesti tukkoiselta ja tuloksellisesti avoimelta. Erikoistilanteilla on valtava merkitys, ja Chelsealla on mielestäni enemmän pääpelivoimaa, muttei Sneijderin veroista vaparispesialistia. Interin synkkä UCL-lähihistoria voi vaikuttaa, mutta kun en tiedä, miten asiaa on käsitelty joukkueen sisällä, en sano sen merkityksestä juuta enkä jaata. Tulosvetoon 0-0 olisi aika kova sana. e: Ai niin, otteluhan on tämän uuden hajautuksen takia vasta ensi viikolla, joten Napoli-pelin rasitukset eivät paina enää missään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2010 klo 17:20:47 kirjoittanut Susi »
|
|
|
|
|
Djalo
Poissa
|
 |
Vastaus #370 : 17.02.2010 klo 10:55:49 |
|
Erikoistilanteilla on valtava merkitys, ja Chelsealla on mielestäni enemmän pääpelivoimaa, muttei Sneijderin veroista vaparispesialistia.
Et oo sitten koskaan kuullut Didier Drogbasta? Saman verran vaparimaaleja kuin Sneijderilla tällä kaudella. Huutonaurut vielä Ivanovicin vähättelystä  Ollut kuitenkin tällä kaudella parempi kuin Maicon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2010 klo 10:59:07 kirjoittanut Djalo »
|
|
|
|
|
Koom
Poissa
|
 |
Vastaus #371 : 17.02.2010 klo 14:38:24 |
|
Interin paineet helpottivat jo paljon kun rakas Milan pelasi itsensä jo pihalle San Sirolla. Inter on dominoinut viime vuodet Serie A:ssa, mutta Champions Leaguen jatkopelit ovat olleet täyttä kuraa. 2008-2009 neljännesvälierät (ManU 0-2) 2007-2008 neljännesvälierät (Liverpool 0-3) 2006-2007 neljännesvälierät (Valencia 2-2) 2005-2006 puolivälierät (Villareal 2-2) 2004-2005 puolivälierät (Milan 0-5) Nyt ei ainakaan vanne kiristä päätä, kun ei tarvitse pelätä naapurin jatkoonpääsyä. Olisiko vihdoin Interin vuoro ottaa askel suurten joukkoon myös Euroopassa.
|
|
|
|
|
rob
Poissa
|
 |
Vastaus #372 : 17.02.2010 klo 16:17:27 |
|
Mitä jengi on täällä mieltä Maiconin tilanteesta? Viime aikoina tullut sellanen fiilis, että niin hyvä pelaaja kuin parhaimmillaan onkin, brassilla voisi rahastaa kesällä. City on ainakin ilmeisesti todella kiinnostunut ja sieltä Maicon saisi entistäkin tuhdimpaa palkkaa, eri asia sitten huvittaako mennä porukkaan joka todennäköisesti ei pelaa CL:ää ensi kaudella. Muitakin kiinnostuneita varmasti löytyy, etenkin jos Inter tekee selväksi että oikealla hinnalla brassi Milanosta lähtee.
Jokainen Interiä seurannut tietää, miten kaukana Maicon on tällä kaudella seilannut viime kauden huikeista otteistaan. Sellaiset viitisen vahvaa matsia pelannut, mm. molemmat derbyt kun isoihin peleihin jaksaa sentään syttyä. Muissa peleissä sitten paskoja keskityksiä, löysäilyä, ihan vitusti itsekkäitä ratkaisuja ja kaiken päälle vielä sukeltelua. Täytyy uskoa tuohon Mogituksen teoriaan, että ilmiselvä löysistyminen ja tasonlasku on ainakin joiltain osin sen seurausta, että se paranneltu sopimus hyvien esitysten ansiosta saatiin tehdyksi.
En ole mikään expertti näissä siirtoasioissa, mutta eiköhän Maiconista edelleen aikamoisen tukun rahaa saisi vaikka juuri joltain Cityltä. Motivoituneena tasolla pelatessaan on kuitenkin maailman parhaita laitapakkeja. Myynti tietäisi siis rahaa jolla voisi panostaa sitten keskikentän uuteen nimeen, sillä korvaajaa Maiconille ei tarvitsisi hankkia. Santon pääsisi pelaamaan vihdoin parasta paikkaansa ja Zanettiakin nähtäisiin ykköspaikallaan enemmän.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2010 klo 16:18:37 kirjoittanut rob »
|
|
|
|
|
Nils Gustafsson
Poissa
Suosikkijoukkue: Iso Ruohokäärme, Pallopeliseura Preussi, Fogão
|
 |
Vastaus #373 : 17.02.2010 klo 17:36:45 |
|
En ole mikään expertti näissä siirtoasioissa, mutta eiköhän Maiconista edelleen aikamoisen tukun rahaa saisi vaikka juuri joltain Cityltä. Motivoituneena tasolla pelatessaan on kuitenkin maailman parhaita laitapakkeja. Myynti tietäisi siis rahaa jolla voisi panostaa sitten keskikentän uuteen nimeen, sillä korvaajaa Maiconille ei tarvitsisi hankkia. Santon pääsisi pelaamaan vihdoin parasta paikkaansa ja Zanettiakin nähtäisiin ykköspaikallaan enemmän.
Ei täälläkään experttejä siirtoasioissa olla, mutta Maiconin myyntiä täälläkin kannatetaan. Kaverin otteet ovat laskeneet kuin lehmän häntä viime vuodesta, ja varmasti samalla hintalappukin siinä sivussa jonkin verran. Todennäköisimmät ostajakandidaatitkin siinä tapauksessa tulevat akselilta Real-City. Maiconin hintahan tulee paljon muuttumaan paljon mikäli City lähtee kesällä mukaan ostokilpaan, sillä heillä on varaa aina nokittaa esim. Realin tarjoukset. Toivotaan, että Real yrittää Maiconista saada oman Alvesin ja tarjoaisi esim 15 - 20€ (ja tähän tietysti mielellään Cityn muutaman miljoonan nokitus päälle), jolloin itse sanoisin heihei vaan brassille. Mahdolliset myyntirahat tuskin tulevat keskikentän käyttöön, sillä jotenkin on semmoinen kutina, että niillä rahoilla hommataan se Kolarov Laziosta vasempaan laitaan, ja näin ollen Santon siirtyy omalle paikalleen oikeaan laitaan. Näin ollen Chivu jatkaa puolustuksen yleisrotaatiomiehenä, ja Zanetti paikkailee laitaa silloin tällöin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2010 klo 17:42:09 kirjoittanut Nils Gustafsson »
|
|
|
|
|
rob
Poissa
|
 |
Vastaus #374 : 17.02.2010 klo 17:41:04 |
|
Itse asiassa piti lisätä vielä editillä tuohon omaan kirjoitukseen, että eiköhän se Kolarov sieltä kuitenkin tule kesällä. Hyvä pelaaja, mutta mun mielestä varsinaista tarvetta laitapakkiosaston vahvistamiseen ei ole vaikka Maicon lähtisikin. Hommat peluutusten suhteen menisivät Kolarovin tulon myötä juuri noin kuin kuvailit.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2010 klo 17:42:11 kirjoittanut rob »
|
|
|
|
|
|
|
|