Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #25 : 20.08.2009 klo 06:01:47 |
|
VPS:n Interistä lainaama Arttu Seppälä lienee tyrkyllä jopa avaukseen? Miten on muuten vaasalaisten kokoonpano, onko muutoksia, pelikieltoja jne?
TPS-ottelun perusteella ei ole helppo matsi tulossa, kun joukkue ei nopeasta avausmaalista lannistunut. RoPS taasen ei oikein osaa johtoasemaansa pitää, vaan tahtoo heti löysätä otetta, etenkin jos menee reilummin johtoon. Jaroa vastaan se näkyi erittäin hyvin.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #26 : 20.08.2009 klo 06:31:52 |
|
Nykyjalkapallossa ei vain synny seuralegendoja. Surullista, mutta totta.
Onhan meillä seuralegendoja Sillanpään Henkasta alkaen, mutta ilmeisesti suomalaisia ei lasketa...  VPS:n Interistä lainaama Arttu Seppälä lienee tyrkyllä jopa avaukseen?
Ihmettelisin, jos olisi.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #27 : 20.08.2009 klo 10:36:20 |
|
Onhan meillä seuralegendoja Sillanpään Henkasta alkaen, mutta ilmeisesti suomalaisia ei lasketa...  Tähän pitäisi sitten ilmeisesti sanoa, että ihmettelen miksi Vepsun seuralegenda on Lapin poika eikä joku oma kasvatti. 
|
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #28 : 20.08.2009 klo 10:43:50 |
|
Tähän pitäisi sitten ilmeisesti sanoa, että ihmettelen miksi Vepsun seuralegenda on Lapin poika eikä joku oma kasvatti.  Aivan kuten Zeddy on rollon omia poikia.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #29 : 20.08.2009 klo 10:52:00 |
|
Tähän pitäisi sitten ilmeisesti sanoa, että ihmettelen miksi Vepsun seuralegenda on Lapin poika eikä joku oma kasvatti.  Vepsun seuralegenda on toki alkujaan Lapin poika, mutta tuli jo 18-vuotiaana Vepsuun. Saileti taisi aloittaa RoPS:ssa 25-vuotiaana. Toki kumpikaan ei ole oma kasvatti, mutta sehän ei ollutkaan pointti, vaan se, että Vepsustakin löytyy Sailetin kaltaisia seuralegendoja, ja vieläpä kotimaisia sellaisia  .
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #30 : 20.08.2009 klo 11:44:39 |
|
Vepsun seuralegenda on toki alkujaan Lapin poika, mutta tuli jo 18-vuotiaana Vepsuun. Saileti taisi aloittaa RoPS:ssa 25-vuotiaana. Toki kumpikaan ei ole oma kasvatti, mutta sehän ei ollutkaan pointti, vaan se, että Vepsustakin löytyy Sailetin kaltaisia seuralegendoja, ja vieläpä kotimaisia sellaisia  . Minulla ei olekaan mitään vaikeuksia tunnustaa jonkin toisen seuran legendaa. Tässähän vain oijoittiin vaasalaisten yleissivistystä.  Ei legendan status ole kiinni syntymäpaikasta, kansalaisuudesta tai ihonväristä. Saileti tuli kypsänä pelaajan seuraan, mutta on sen jälkeen lyönyt tauluun sellaiset lukemat, jotka kestää vertailun ihan missä seurassa vaan. 16 vuotta putkeen samassa seurassa eikä loppua näy, siinä on tekemistä tänä päivänä. Sillanpäällekin.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #31 : 20.08.2009 klo 12:13:08 |
|
Minulla ei olekaan mitään vaikeuksia tunnustaa jonkin toisen seuran legendaa. Tässähän vain oijoittiin vaasalaisten yleissivistystä.  Luin vielä ketjun läpi, enkä löytänyt ketään, joka ei tunnustaisi Sailetin asemaa legendana. Termi Lapin Kuningas vaan oli outo ja hassu.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #32 : 20.08.2009 klo 14:04:24 |
|
Terminä hassu, vai sen vuoksi että se on Sailetilla? Tämähän oli se alkuperäinen tinkauksen aihe.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #33 : 21.08.2009 klo 12:40:52 |
|
RoPS:lla jatkuu sarja "nyt on otettava pakkovoitto". Muuta mahdollisuutta ei ole ja oikeastaan Haka-pelin tasurikin oli sellainen siinä ja siinä-tulos. Ikäläinen ja Simwanza puuttuivat viime pelistä, mutta palaavat nyt avaukseen. Valitettavasti, monet sanovat, koska puolustuspelin tiivistyminen oli ollut silmiin pistävää herrojen poissaollessa. Mutta isolla? rahalla joukkueeseen hankitut kulmakivet on pidettävä kentällä, vaikka esityksillään eivät avauksen paikkaa ansaitsisikaan. Uusi hyökkääjä Ani ei vielä tuonut joulua ja epätodennäköistä onkin, miten yksi uusi hyökkääjä pelastaisi liki sekaisin olevan joukkueen pelin.
RoPS:n paras maalintekijä on ollut hieman yllättäenkin Echiabi Okodugha, jota on kaiken lisäksi heitelty pelipaikalta toiselle melkein pelistä toiseen. Maalivahtina ei sentään Okun ole tarvinnut pelata. Vepsua vastaan puuttuu Musonda, joka myös on kuulunut joukkueen kantaviin voimiin. Ja ettei yllätykset tähän jäisi, Musondahan tuli joukkueeseen nimenomaan kärkimiehenä ja kärjessä mies pelasikin, esimerkiksi liigan avauspelin ja onnistuipa maalinteossakin. Avauspelin perusteella olisin sanonut ja sanoinkin(Lahti-RoPS-topicissa), että Musonda on käyttökelpoinen kärkimies, mutta aikaisessa vaiheessa kaveri pistettiin laitaan. On tietenkin kiinnostavaa miettiä, miksei edes pahimmassa ahdingossa Musondaa ole enää laitettu kärkeen?
Vepsu sai riittävän piristysruiskeen valmentajanvaihdoksesta, että liigapaikan suhteen ei hätää pitäisi olla. RoPS:n valmentajanvaihto ei juuri ihmeempiä piristymisiä tuonut. Lumijärven saldo 13 ottelusta on 10 pistettä+kabinettipinnat KuPS-pelistä. Eli kirkkaasti alle arvostelun; RoPS-johto kun laski, että vaihto piristää sen verran joukuetta, että liigapaikka kyetään turvaamaan hyvissä ajoin.
Todennäköistä on, että peli päättyy vähämaaliseen tasuriin tai maalin vierasvoittoon.
|
|
|
|
|
hillablomberg
Poissa
|
 |
Vastaus #34 : 21.08.2009 klo 15:02:56 |
|
Onko VPS:n Tero Koskela pelikiellossa tässä ottelussa?Palloliiton sivuilla lukee Koskelan kohdalla yhden ottelun pelikiellon alkavan 7.8.Koskela oli kuitenkin kentällä TPS:iä vastaan joka pelattiin tuon 7.8 jälkeen.
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #35 : 21.08.2009 klo 15:22:52 |
|
Onko VPS:n Tero Koskela pelikiellossa tässä ottelussa?Palloliiton sivuilla lukee Koskelan kohdalla yhden ottelun pelikiellon alkavan 7.8.Koskela oli kuitenkin kentällä TPS:iä vastaan joka pelattiin tuon 7.8 jälkeen.
Toivottavasti siellä on palloliitolla ja Vepsulla pelikieltopaperit iloisesti sekaisin. Siinä nimittäin piilee RoPSin ainoa voiton avain. Kun protestipiiska viuhahtaa, niin sitä ei voi vastustaa Näin voittoa taas juhlitaan, kun Jouko pisteet hamuaa Ei liitto suosi Vepsua, kun kumartaa se Joukoa.
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #36 : 21.08.2009 klo 21:51:02 |
|
Toivottavasti siellä on palloliitolla ja Vepsulla pelikieltopaperit iloisesti sekaisin. Siinä nimittäin piilee RoPSin ainoa voiton avain. Kun protestipiiska viuhahtaa, niin sitä ei voi vastustaa Näin voittoa taas juhlitaan, kun Jouko pisteet hamuaa Ei liitto suosi Vepsua, kun kumartaa se Joukoa.
Vedä vittu päähän RoPS vihaaja. Piresin ulostaminen tekee RoPSista tässä pelissä niin suuren voittajasuosikin, että Joukoa ei tarvita tutkimaan porsaanreikiä. Tämä peli on voitettu 
|
|
|
|
|
krevis
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #37 : 21.08.2009 klo 22:04:25 |
|
Tunnukset vai korkki hukassa? 
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #38 : 21.08.2009 klo 22:55:34 |
|
Tunnukset vai korkki hukassa?  Tunnustan korkin hukkuneen 
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #39 : 22.08.2009 klo 07:00:34 |
|
Lehden otteluennakko kaavailee Syväjärven jatkamista Kundan toppariparina.
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #40 : 22.08.2009 klo 08:43:56 |
|
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #41 : 22.08.2009 klo 09:03:32 |
|
pires ulos ja simwanzan pelikielto jatkuu. Mainioita uutisia, jotka nostavat ropsin voiton mahdollisuuksia.
e. jos tässä ottelussa Ani ei pistä verkkoja tötterölle, niin miehen voi laittaa Gozon-saaren junaan, ja katsastaa hyökkääjää vaikka JS eeooämmästä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.08.2009 klo 09:50:21 kirjoittanut alarima »
|
|
|
|
|
tuomari
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #42 : 22.08.2009 klo 10:09:12 |
|
Huutonaurua veikkauksen otteluennakkon tekijän tietämykselle RoPS: Kwom, Kunda, Ikäläinen, Turpeenniemi, Simwanza, Chibanga, Mwaba, Okodugha, Chibwe, Musonda, Ani  Missä Syväjärvi.. hahahahaa! Ollu vaan yks tärkeimmistä pelaajista mielestäni tällä kaudella!
|
|
|
|
|
lars leevi
Poissa
Suosikkijoukkue: Puhun niin totta kuin osaan.
|
 |
Vastaus #43 : 22.08.2009 klo 10:16:49 |
|
Lainaus käyttäjältä: alarima - eilen kello 16:22:52 Toivottavasti siellä on palloliitolla ja Vepsulla pelikieltopaperit iloisesti sekaisin. Siinä nimittäin piilee RoPSin ainoa voiton avain. Kun protestipiiska viuhahtaa, niin sitä ei voi vastustaa Näin voittoa taas juhlitaan, kun Jouko pisteet hamuaa Ei liitto suosi Vepsua, kun kumartaa se Joukoa. Vedä vittu päähän RoPS vihaaja. Piresin ulostaminen tekee RoPSista tässä pelissä niin suuren voittajasuosikin, että Joukoa ei tarvita tutkimaan porsaanreikiä. Tämä peli on voitettu  Mitä tässä tapahtuu?!?
|
|
|
|
|
tuomari
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #44 : 22.08.2009 klo 10:18:44 |
|
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #45 : 22.08.2009 klo 10:20:30 |
|
26 vuotta RoPSin puuhastelun seuraamista on johtanut ihan vääjäämättä tähän tautiin  RoPS käytettynä yhdessä alkoholin kanssa tuo esille tuon mielitautini pahimmat ja parhaat puolet.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.08.2009 klo 10:25:58 kirjoittanut alarima »
|
|
|
|
|
Sälli
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, ihmelannoite ja Suomen Maajoukkue
|
 |
Vastaus #46 : 22.08.2009 klo 10:40:24 |
|
Tunnustan korkin hukkuneen  Päiväkänneille 
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #47 : 22.08.2009 klo 10:43:11 |
|
Päiväkänneille  Päivällä klo 23.55. No tällä hetkellä on menossa leppoisa päiväkännittely tai oikeammin olotilan oikaisuprojekti.
|
|
|
|
|
Woland
Poissa
|
 |
Vastaus #48 : 22.08.2009 klo 11:13:35 |
|
Simwanza jatkaa pelikiellossa.
Niinhän se taitaa tosiaan mennä, kun kyseessä on jo toinen huili keltaisten korttien vuoksi. Aika harva korteista on kyllä tainnut tulla ns. tärkeässä paikassa ja todella moni myös aikaisessa vaiheessa ottelua, mikä ei keskikentän tappimiehelle ole mikään hyvä tilanne. Toisaalta Simwanzan puuttuminen voi olla hyväkin asia, mutta kyllähän se hyökkäyspeliä syö, jos Okodugha joutuu hääräämään keskikentän pohjalla. Nyt kun Musondakin puuttuu, niin saapa nähdä miten laituriosasto järjestetään. Toki on mahdollista, että Ikäläinen palaa puolustuslinjaan ja Syvis nousee keskikentälle Chibangan pariksi, jolloin Oku ja Chibwe aloittaisivat laidoilla. Vähän on palikoissa siirtelemistä Lumikilla, vaikkei tällä miehistöllä liikaa vaihtoehtoja olekaan. Mielenkiintoista tosiaan seurata, osaako RoPS käyttää target-kärkeä nyt kun sellainen on hankittu. Kaudella 2007 ainakin Mweetwaa osattiin käyttää helvetin hyvin ja varsinkin Mwaba nautti, kun sai syöttää ylös, hakea paikkaa ja ottaa taas pallon vastaan. Hieman epäilen, onko Anista moiseen rooliin, etenkään näin vähillä joukkueharjoituksilla, mutta huomennahan se nähdään. Itsekin tulen 90 prosentin varmuudella paikalle. e: eikun perkele, Tuiran pikajunahan kulkee taas. Vempula vasemmalle, Chibwe oikealle ja pidetään se Syvis topparina
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.08.2009 klo 11:16:18 kirjoittanut Woland »
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #49 : 22.08.2009 klo 11:40:48 |
|
Jokohan Tenkula alkaisi olla pelikunnossa? olisi ihan kiva nähdä hevosen ravia, nyt kun Musonda on tumpuloinut itsensä pelikieltoon. Tenkulan laukka voisi tuoda muistoja mieleen "Nakki" Kesälahden ajoilta, kun vastustaja jäi armotta kelkasta raketin paukahdettua liikenteeseen. Keskitysten kanssa olikin sitten hiljaisempaa.
|
|
|
|
|
|
|
|