FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.02.2026 klo 23:43:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: C.D. Tenerife 2009-2010 - 'Una Isla de Primera'  (Luettu 2060 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #25 : 25.10.2009 klo 19:56:20

Ja kauden kolmas (koti)voitto tuli lukemin 1-0 Xereziä vastaan Ylos
Heimo Vesa

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 25.10.2009 klo 22:08:07

Ja kauden kolmas (koti)voitto tuli lukemin 1-0 Xereziä vastaan Ylos

Ja täysin ansaitusti. Oli Xerez aika vastaantulija vaikka lukemat olikin vaan 1-0 isännille. Xerez oli kyllä selvästi
lähteny puolustamaan ja hakemaan vaan sitä yhtä pistettä. Sen verran helposti annettiin pallonhallinta Tenerifelle
ja kyllä niitä maalipaikkoja isännillä riittikin. Viimeistely vaan oli totutun heikkoa. Mutta tärkeintähän pelistä oli ne kolme pistettä
mitkä pitikin ottaa.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #27 : 26.10.2009 klo 00:13:04

Juu isäntien tahtiin meni. En ihan kokonaan peliä nähnyt, mutta yhtään paikkaa ei äxillä ollut ainakaan tuona aikana.

Parhaat palat vielä täältä
« Viimeksi muokattu: 26.10.2009 klo 00:15:36 kirjoittanut kokistuoppi »
Dinho10

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 26.10.2009 klo 11:01:21

Elintärkeät pisteet jäivät Heliodorolle. Suorat viholliset on pakko voittaa kotona, hyvä näin! Ylos
kape

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Euran Pallo, Inter Turku


Vastaus #29 : 27.10.2009 klo 23:18:33

Ja täysin ansaitusti. Oli Xerez aika vastaantulija vaikka lukemat olikin vaan 1-0 isännille. Xerez oli kyllä selvästi
lähteny puolustamaan ja hakemaan vaan sitä yhtä pistettä. Sen verran helposti annettiin pallonhallinta Tenerifelle
ja kyllä niitä maalipaikkoja isännillä riittikin. Viimeistely vaan oli totutun heikkoa. Mutta tärkeintähän pelistä oli ne kolme pistettä
mitkä pitikin ottaa.

Jep. Hieno tunnelma oli Heliodorolla ja kiitokset tämän ketjun kirjoittajille vinkeistä. Puerto de la Cruzissa vilkaistiin lisäksi vielä pari alasarjamatsia, jotka niinikään olivat positiivisella tavalla mielenkiintoisia kokemuksia.

Tenerife tosiaan hallitsi ottelua aivan miten tahtoi ja pallonhallinta taisi mennä kotijoukkueelle 62-38 tms. Xerezin etsikkoaika osui jonnekin 60-70 minuutin välimaastoon, jolloin Tenerifen ote hieman herpaantui ja vierailijat saivat pari maukasta maalipaikkaa. Kotijoukkueesta Ninolle siunaantui eniten loistavia maalipaikkoja, mutta laukaukset viuhuivat järjestäen ohi tai yli maalin. Onneksi sieltä se yksi sitten tuli, jotta pääsi näkemään saarelaisten voittojuhlat. Tenerife keräsi kyllä vahvat sympatiat. Ylos

E: Positiivisena ilmestyksenä Tenerifestä jäi mieleen Kome, joka teki vaihtoonsa saakka hurjan määrän töitä ja muodosti Ninon kanssa vaarallisen aisaparin Xerezin puolustuksen riesaksi..
« Viimeksi muokattu: 27.10.2009 klo 23:22:31 kirjoittanut kape »
Heimo Vesa

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 27.11.2009 klo 11:46:58

Nostetaanpas tätäkin ketjua vähän ylös täältä.

Tenerifen osalta La Liga-urakka jatkuu jälleen sunnuntaina kun joukkue matkaa Valladolidin vieraaksi.

Edellinen sarjaottelu ja siinä kärsitty tappio kotona Sevillalle (1-2) antoi jo tappiosta huolimatta viitteitä
siitä, että peli on menossa oikeaan suuntaan. Varsinkin kotijoukkueen taisteleva asenne sai kehuja myös Sevilla-luotsi Jimeneziltä.

Sunnuntaina kohtaavat joukkueet ovat sarjassa peräkkäisillä sijoilla ja tasapisteissä. Valladolid sijalla 15. ja Tenerife sijalla 16. Pisteitä molemmilla joukkueilla on kymmenen.

Valladolid on viimeisessä kolmessa sarjaottelussa saalistanut kaksi tasapeliä ja kokenut yhden tappion. Viimeisin sarjapeli Villarealin vieraana päättyi Villarealin 3-1 -voittoon.

Tenerifen viimeiset kolme sarjaottelua on tuottaneet kaksi tappiota (Villareal, Sevilla) ja kotitasapelin 2-2 Malagaa vastaan.

Toivottavasti Tenerife jatkaa sunnuntaina samalla pelillisellä ilmeellä kun Sevillaa vastaan ja saa vähän terävöitettyä viimeistelyä niin eiköhän sieltä kauden ensimmäiset vieraspisteet irtoa. Tai ainakin se tasapelipiste.
Bird

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 06.02.2010 klo 04:36:55

Nostellaanhan tämän sympaattisen saarijoukkueen ketjua ylös.

Tiukallehan C.D. Tenerifen sarjapaikka taitaa sitten tosiaan mennä. Viime sunnuntain kotiottelu Real Zaragozaa oli todellinen kuuden pisteen taisto, joka meni saarelaisittain kyllä täysin perseelleen. Tuloksena siis kotitappio 1-3.

Olin itse viime viikon lomalla Teneriffalla (majapaikkana Puerto de la Cruz), ja tämä ottelu oli luonnollisesti Teidelle kiipeämisen ohella yksi viikon kohokohdista. Tenerife vei ekaa puoliaikaa lähes täydellisesti, mutta viimeistely vain ontui, osittain varmaan ihan heikon tuurinkin takia, kun tuntui vastustajan mokke osuvan aina viime hetkillä väliin. Joka tapauksessa peli olisi voinut olla tauolla vaikka jopa 3-0. Näytti aika selvältä hommalta kaikin puolin.

Toisen jakson alkuun saatiin sitten enemmän kuin ansaittu avausmaali, mutta sen jälkeen matsi lipesi todella ihmeellisesti käsistä. Zaragoza räppäsi vajaassa kymmenessä minuutissa pelin 1-3:een. Siinähän oli sitten rankkaria, tolpan kautta mennyttä kaukolaukausta (tätä kelattiin paikallisessa tv:ssä monesti vielä illan aikana) jne. Omituinen tulos pelin yleiskuvaan nähden joka tapauksessa, kun vastustaja osui joka paikastaan ja Tenerife ei juuri mistään.

Estadio Heliodoro Rodríguez Lópezillakin tunnelma lässähti pahasti toisen jakson lopulla. Suuri osa yleisöstä sai tarpeekseen 1-3-maalista ja päätti lähteä kotiinpäin. Muutoinkin meno oli näin ekaa kertaa paikalla olleelle hienoinen pettymys, eniten ääntä yleisöstä lähti kuitenkin vain tuomareille buuatessa. :)
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #32 : 17.05.2010 klo 18:17:30

Nyt kävi näin. Ensi kaudella rillataan taas Kanarian derbyjä segundan tahdissa.

Ja Nino lähtenee tuolla maalimäärällä johonkin primerajoukkueeseen

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa