FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.01.2026 klo 22:44:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 32
 
Kirjoittaja Aihe: Associazione Sportiva Roma 2009-2010  (Luettu 49807 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


: 23.08.2009 klo 12:52:10



08-09

Roma aloitti kauden 1-1 kotitasurilla vanhaa vihollista Napolia vastaan. Peli näytti olevan hallussa kun Roma oli 1-0 johdossa ja Napolin Santacroce lähti suihkuun etuajassa, mutta niin vain johto menetettiin ja Napoli nousi tasoihin. Tämä oli vain alkusoittoa katastrofaaliselle alkukaudelle jonka myötä optimistiset unelmat scudettosta kuolivat ennen kuin kausi ehti kunnolla edes alkaa. Roman valmistautuminen kauteen oli alkanut viimeisten joukossa Serie A -joukkueista eivätkä peli saati sitten fysiikka olleetkaan lähelläkään valmista kauden alkaessa. Loukkaantumissuma oli omiaan pahentamaan tilannetta entisestään. Edellisten kausien lennokas vastahyökkäyspelaaminen oli tiessään ja peli oli tehotonta junnaamista. Ailahteleva ja loukkaantumisherkkä puolustuslinja ei pystynyt joukkuetta kantamaan. Luciano Spalletti näytti olevan kyvytön vaadittaviin muutoksiin ja romanistat alkoivat vaatia valmentajan erottamista (tosin sopimuksen ulos maksaminen olisi Roman rahavaroilla ollut melkoista utopiaa). Loppusyksystä Spalletti teki viimeinkin yllättävän radikaalin liikkeen ja luopui rakkaasta 4-2-3-1 formaatistaan ottaen käyttöön kahden kärkipelaajan pelisysteemin. Näin Totti säilytti avauksen paikkansa kärjessä ja Vucinic pääsi omimmalle pelipaikalleen laajalla säteellä pelaavaksi kärkipelaajaksi. Joukkue näytti piristyvän mistä parhaana näyttönä oli 3-1 voitto Chelseasta Mestarien liigan lohkovaiheessa. Piristyminen oli kuitenkin vain väliaikaista ja keväällä mentiin taas alamäkeä. Lopputuloksena kuudes sija Serie A:ssa ja taloudellinen katastrofi UCL:stä ulos jäämisen myötä.

09-10

Kenties edellisestä kaudesta oli otettu opiksi ja pre-season pyrittiin aloittamaan hyvin ajoissa tänä kesänä. Esitykset olivat kohtuullisen pirteitä vaikka harjoitusotteluiden vastustajat eivät erityisen nimekkäitä Blackburnia lukuunottamatta olleetkaan. Kesää varjostivat Mestarien liigan ulkopuolelle jäämisen aiheuttamat talousongelmat sekä omistajanvaihdosneuvottelut jotka pitkittyivät, kaatuivat, heräsivät jälleeen eloon vain kaatuakseen uudelleen. Jo pitkään oli tiedossa, että ilman uutta omistajaa olisi joku runkopelaajista pakko myydä jotta lopun pelaajaringin palkkakustannukset saataisiin katettua ja mahdollisesti uusia hankintojakin tehtyä. Spalletti julisti, että nelikko Vucinic-De Rossi-Mexes-!RIISE! on koskematon ja muista voidaan neuvotella. Arpa osui oman lupauksen Alberto Aquilanin kohdalle. Valtavasta potentiaalistaan huolimatta ei Prinssi ollut pystynyt paikkaansa avauksessa vakiinnuttamaan, johtuen lähinnä Spallettin perversiosta peluuttaa Udinese -aikojen suosikkipojuaan David Pizarroa sekä miehen omasta lasijalkaisuudesta. Viime kauden synkällä alkujaksolla Alberto oli ehdottomasti Roman parhaita pelaajia ennen loukkaantumistaan. Aquilanista oli myös kohtuullinen rahasumma saatavilla, koska Rafa Benitezin Liverpool metsästi seuraajaa keskikentän pelintekijälleen Xabi Alonsolle joka karkasi isiensä maille Real Madridin valkopaitaan. Kesän ainoaksi hankinnaksi lainamies Burdisson ohella on tähän asti jäänyt Serie A:han nousseen Barin laitahyökkääjä Stefano Guberti joka on mielenkiintoinen pelaaja, mutta pääsarjatasolla vielä kääntämätön kortti. Ulospäin on Aquilanin lisäksi lähtenyt Christian Panucci joka sopimuksen umpeuduttua solmi uuden paperin Parman kanssa sekä Aleandro Rosi joka siirtyi miljoonalla punnalla yhteisomistukseen Sienan kanssa entisten Roma -lupausten Daniele Galloppan ja Gianluca Curcin jalanjäljissä. Takaisin palasi myös jonkin verran nuoria pelaajia lainakierrokselta, mm. Alessio Cerci ja Antunes.

Maalivahdit:

32. Donieber Alexander Marangon, 29v./194cm/91kg: Romassa vuoden '05 syksyn paikallisottelussa debytoinut Doni lähtee neljänteen kauteensa Roman selkeänä ykkösvahtina, mutta aloittanee kauden sairastuvalta käsin. Doni missasi viime kauden lopun polvivamman takia ja on kärsinyt vammoista myös pre-seasonin aikana. Kohtalaisen hyvä liigatason veskari pelasi viime kaudella Roman paidassa 37 ottelua ja päästi niissä tasan 50 maalia. Doni on hyvä perustorjuja, mutta harmillisen harvoin esittää todellisia gamesavereita ja on suorastaan heikko kaukolaukausten ja rangaistuspotkujen lukijana ja torjujana. Olisin valmis milloin tahansa vaihtamaan brassin omaan kasvattiin Curciin tai muuhun potentiaalisempaan ja mielellään italialaiseen torjujaan.

25. Artur Guilherme Gusmao Moraes, 28v./192cm/90kg: Roman maalivahtiosaston brassitrion seuraava osa joka toimittaa tällä hetkellä Roman vastuuvahdin virkaa Donin ollessa lasaretin puolella. Pelasi viime kaudella 11 ottelua päästäen niissä 18 maalia. On myös pelannut pre-seasonin otteluissa Roman ykkösveskarina. Ei omaa erityisempiä vahvuuksia ja on turhan virhealtis vakituisempaan pelaavaksi maalivahdiksi. Sääli vain, että parempaakaan ei Donin paikkaajaksi ringissä ole tarjolla.

27. Júlio Sérgio Bertagnoli, 30v., 187cm/80kg: Kolmosmaalivahti ja ideaalitilanteessa täysin puhdas harjoitusringin täyte.

Sisään: -
Ulos: -

Doni on perushyvä liigaveskari, mutta ei todellakaan maalivahti joka pystyisi omilla esityksillään kannattelemaan joukkuetta. Roman tasoinen joukkue ansaitsisi parempaa. Myöskään Artur ei kakkosvahtina vakuuta vaan näkisin tuolla paikalla enemmän kuin mielelläni kokeneen italialaisen vaihtoehdon.

Puolustajat:

Oikeat pakit:

2. Cicero Joao De Cesare (Cicinho), 29v./172cm/68kg: Pari kautta takaperin Real Madridista siirtynyt hyökkäävä brassipakki joka ei ole kuitenkaan missään vaiheessa oikein sopeutunut Romaan. On avoimesti ilmaissut halunsa palata kotiin Brasiliaan, mutta ammattilaisena kyllä hoitaa tonttinsa joukkueessa parhaansa mukaan niin kauan kuin sopimus velvoittaa. Käyttökelpoinen oikealla laidalla sekä pakin tontilla että keskikentällä. Odottaisin Spallettilta kokeiluja Taddein tilalla keskikentän laidalla kun tuo oikean pakin tontti taitanee joukkueen ainut ruutu olla johon on suorastaan ylimiehitystä.

13. Marco Motta, 23v./183cm/76kg: Udinesesta viime kaudeksi puoliomistukseen hankittu kovassa nosteessa oleva italialainen laitapuolustaja. Vakuutti viime kaudella siinä määrin, että hankittiin tänä kesänä kokonaan Roman omistukseen. Lähtökohtaisesti pitäisin Mottaa puolustuslinjan oikealla laidalla avauksen miehenä.

77. Marco Cassetti, 32v./187cm/80kg: Luotettava ja kokenut laitapuolustaja joka pystyy pelaamaan laitapakkina, keskikentällä sekä on myös tuurannut välttävästi topparina loukkaantumissumassa. Avaus taitaa olla Marcolle utopiaa, mutta on varamies jota ei pelota kentälle heittää.

Sisään: -
Ulos: -

Vasemmat pakit:

17. John Arne Riise, 28v./185cm/77kg: Melko yllättävänä hankintana pitämäni turska joka monien Liverpool -vuosiensa jälkeen siirtyi vahvistamaan Roman kapeaa vasenta laitaa. Alkuvaikeuksien jälkeen sopeutui hyvin joukkueeseen ja otteet paranivat paranemistaan. Vasemman laitapakin tontilla avauksen vakiomies. Pahimpien loukkaantumiskierteiden aikaan päätyi parissa ottelussa myös toppariksi. Jälkimmäisessä Arsenal -ottelussa pelasi tuolla topparin tontilla eikä omiin mennyt yhtäkään ennen tuota surullista rangaistuslaukauskilpailua.

22. Max Tonetto, 34v./174cm/67kg: Ilmaissiirtona Sampdoriasta kolme vuotta sitten saapunut liigakonkari on jäänyt puhtaasti Riisen stuntiksi ja sopimuksen loppumista odotellaan jotta Maxille voidaan tarjota lämmintä kättä ja kiittää palveluksista. Mikäli Spalletti uskaltaa antaa nuorelle portugalilaiselle luottoa niin on mahdollista, että Antuneskin ajaa Tonetton ohi Riisen vaihtomieheksi.

15. Vitorino Gabriel Pacheco Antunes, 22v./175cm/69kg: Lupaavahko portugalilainen vasen pakki joka on jäänyt Romassa tähän asti lähinnä jämäminuuteille ja käynyt hakemassa peliaikaa lainalla Leccestä. Itse en häpeäkseni ole kovinkaan monta esitystä häneltä ehtinyt todistaa, mutta mielenkiintoinen nimi jonka soisi saavan mahdollisuuden. Kortti olisi kuitenkin mukava katsoa loppuun asti.

Sisään: Antunes (palasi lainalta Leccestä)
Ulos: -

Topparit:

5. Philippe Mexès, 27v./187cm/82kg: Auxerresta 2004 sekavan siirtosaagan ja rangaistusten saattelemana Romaan saapunut temperamenttinen ranskalainen josta on Roman kausien myötä kasvanut todellinen romanista. Pelaa aina punakeltaisella sydämellä ja suurella tunteella, toisinaan liiaksikin. Hyvä pääpelaaja ja kohtuullisen hyvä pelaamaan myös jalalla, mutta valitettavan korttiherkkä pelaaja jolle säännölliset joulukortitkaan eivät ole vieras kokemus.

4. Juan Silveira Dos Santos, 30v./182cm/74kg: Brasilian liukutaklausihme joka sirtyi vuonna 2007 Bayer Leverkusenista Romaan kuudella miljoonalla eurolla. Yksi Roman viime vuosien parhaista hankinnoista ja kunnossa pysyessään puolustuksen vahvoja profiilinimiä. Kuitenkin valitettavan loukkaantumisherkkä pelaaja.

?. Nicolas Burdisso, 28v./182cm/??kg: Interissä ylijäämämieheksi jäänyt Argentiinan maajoukkuepuolustaja joka kykenee topparin tontin lisäksi pelaamaan välttävästi myös laitapuolustajana. Kokenut ja riittävän tasokas vaihtoehto Mexesin ja Juanin varamieheksi. Siirtyi Romaan vuoden mittaisella lainalla Interistä.

3. Marco Andreolli, 23v./187cm/81kg: Yksi nimistä pitkällä Interin hyljeksimien italialaislupausten listalla. Varsin lupaavanakin pidetty Italian U21 -toppari jonka läpimurtoa miesten tasolla odotellaan. Vaatisi peliaikaa kehittymisensä kannalta, mutta ei ole vielä oikein riittävän kokenut ja varma Roman kolmostopparin rooliin.

Sisään: Nicolas Burdisso (vuoden lainalle Interistä)
Ulos: Christian Panucci (sopimus päättyi/Parmaan), Simone Loria (lainalle Torinoon), Souleymane Diamoutene (laina Leccen kanssa päättyi)

Avauksen puolustuslinja on varsin kovatasoinen, mutta Juanin loukkaantus- ja Mexesin korttiherkkyys saattavat aiheuttaa jälleen sen, että samalla permanentilla ei päästä pelaamaan riittävästi. Mikäli miehet linjassa vaihtuvat tiuhaan ei kunnon yhteispeliä pääse syntymään ja omissa soi, se on nähty ennenkin ja nähtäneen jälleen tällä kaudella.

Keskikentän keskusta:

16. Daniele De Rossi, 26v./184cm/83kg: Roman ja Italian maajoukkueen tähtipelaaja. Yksi maailman valioita omalla tontillaan. Erittäin monipuolinen pelaaja joka on huikea kombinaatio fysiikkaa, tekniikkaa ja valtaisaa taistelutahtoa. Tuleva kapteeni ilman epäilyksen häivää. Yksi Roman koskemattomista pelaajista.

7. David Marcelo Cortes Pizarro, 29v./170cm/69kg: Pieni chileläinen keskikentän pelinrytmittäjä. Kykenee pallokosketuksellaan ja tekniikallaan pitämään palloa ahtaissakin väleissä sekä näillä ominaisuuksilla yhdistettynä peliälyynsä säätelemään pelin tempoa, rauhoittamaan tarvittaessa tai käynnistämään omia hyökkäyksiä pitkillä syötöillä ja puolenvaihdoilla. Välillä tosin vaarallisen virhealtis jäädessään liiaksi hautomaan palloa keskikentän alimpana miehenä.

33. Matteo Brighi, 28v./179cm/78kg: Toissa kaudeksi Chievosta Romaan palannut Brighi murtautui ryminällä Roman miehistöön. Fysiikallaan, asenteellaan, suoraviivaisuudellaan ja luotettavuudellaan erittäin tärkeä ja käyttökelpoinen palanen Roman keskikentällä. Avuja hyökkäyssuuntaan tosin voisi olla enemmänkin.

20. Simone Perrotta, 31v./178cm/72kg: Äärimmäisen tärkeä osanen Roman parin edellisen menestyskauden peliformaattia. Perrottan loistaminen tuossa systeemissä tosin johtui lähinnä erittäin onnistuneesta roolittamisesta. Luotettava keskikenttäpelaaja joka voi pelata keskustassa sekä tarvittaessa laidalla, mutta ei omaa mitään erityisominaisuuksia ollakseen erityinen hyökkäyspelote. Ei enää edellytyksiä suureen rooliin joukkueessa.

14. Ricardo Faty, 23v./190cm/75kg: Isokokoinen ranskalainen 'uusi Vieira' jolla olisi edellytyksiä kehittyä kelvolliseksi keskikenttäpelaajaksi, mutta ei vielä hätyyttele Roman avauksen miehiä. Uusi lainapesti voisi olla paikallaan peliajan takia, tosin toimii myös kelvollisena ringin leventäjänä. Kokeiltu topparinakin joissain harjoitusotteluissa, mutta taitaa kertoa enemmän joukkueesta kuin pelaajasta.

23. Leandro Greco, 23v./183cm/??kg: Oma kasvatti joka debytoi miesten joukkueessa kaudella 2004-2005. On hakenut peliaikaa lainalla Veronasta 06-08 sekä viime kaudella Pisasta. Pelasi jonkin verran kesän harjoitusotteluissa. Ilman loukkaantumissumaa ei juurikaan peliaikaa luvassa.

26. Adrian Florin Pit, 26v./188cm/80kg: Suorastaan jo elävän legendan maineessa oleva Adrian "Brad" Pit joka oli taas näitä Roman suuria hankintoja Bellinzonasta. Pelannut Romassa yhden ottelun. Viime kaudella vietti aikaa lainalla Serie B:n Pisassa.

Sisään: Ricardo Faty (palasi lainalta Nantesista), Adrian Pit (palasi lainalta Pisasta), Leandro Greco (palasi lainalta Pisasta)
Ulos: Alberto Aquilani (Liverpool €20M)

Keskustaan riittää tunkua Aquilanin lähdöstä huolimatta. De Rossi ja Pizarro ovat lähtökohtainen avauksen kaksikko. Brighi haastaa ja Perrotta on luotettava vaihtoehto. Fatylle ja Grecolle annettaneen mahdollisuuksien salliessa minuutteja kehittymistä silmällä pitäen ellei poikia uusille lainoille lähetetä.


Keskikentän laidat:

11. Rodrigo Ferrante Taddei, 29v./177cm/69kg: Joitakin vuosia takaperin hieno hankinta Sienasta, mutta taso on pahasti laskemaan päin eikä pysty enää hirveästi antamaan joukkueelle. Hoitaa tonttinsa puolustavampana laitapelaajana, mutta hyökkäyspäähän panos on nykyään turhan vaatimaton.

93. Jeremy Menez, 22v./181cm/77kg: Monacosta hankittu ranskalaislupaus, yksi monista Ranskan 'uusista Zidaneista'. Romalta yllättävän suuri satsaus tunnustettuun suurlupaukseen. Ensimmäisellä kaudellaan punakeltaisissa ei vielä kyennyt ottamaan odotettua roolia. Serie A:n tasoero Ligue 1:een oli ilmeisesti kuitenkin liikaa ja jonkinmoinen shokki. Poika näytti auttamattomasti fyysisesti ja asenteeltaan liian kevyeltä kaksinkamppailutilanteissa. Pahimmillaan puristaessaan pelasi myös pahasti laput silmillä ja yritti riplailla yksin selkeistä syöttöpaikoista huolimatta. Muutamia kertoja kuitenkin väläytteli potentiaaliaan. Tekniikka riittää 1 vs 1 -haastoihin ja nopea pelurihan hän on. Aloittanut kauden vahvasti kahdella maalilla kolmessa Euroopan liigan ottelussa. Olisiko tällä kaudella Menezin läpimurron aika?

21. Stefano Guberti, 24v./180cm/68kg: Niin surulliselta kuin se kuulostaakin, niin ehkäpä Roman tämän kesän päähankinta Ascolista. Viime kaudella Serie A:han nousseessa Barissa 18 ottelua pelannut ja 9 maalia laukonut keskikenttäpelaaja joka on pääsarjatasolla todellinen jokerikortti. Kaikki kirjan sivut ovat avoinna topin ja flopin väliltä. Preseasonin harjoitusotteluissa esiintynyt pirteästi ja haastaa Meneziä vasemman laidan pelipaikasta.

24. Alessio Cerci, 22v./180cm/78kg: Oman junioriakatemian tuotoksia. Toissa kaudella Serie B -tasolla läpimurtokausi Pisan paidassa tuotti 10 maalia 26 ottelussa. Viime kaudella yritti samaa Serie A -tasolla lainassa Atalantan paidassa, mutta loukkaantumiset pilasivat kauden. Ainakin aloittaa tämän kauden Roman edustusjoukkueen mukana ja on pelannut harjoitusotteluissa ja Euroopan liigassa oikealla laidalla.

18. Mauro Esposito, 30v./172cm/??kg: Cagliarille 199 ottelussa 58 maalia tehnyt vikkelä laitahyökkääjä oli pitkään spekuloitu ja odotettu hankinta Romaan, mutta otteet ensimmäisellä kaudella Romassa olivat karmea pettymys. Ei saanut hirveästi vastuuta, mutta ei myöskään juurikaan vakuuttanut kentälle päästessään. Vietti viime kauden lainalla Serie B:hen pudonneessa Chievossa ja palasi ainakin toistaiseksi rinkiin tänä kesänä.

28. Valerio Virga, 23v./181cm/??kg: Omia kasvatteja joka on viettänyt viime kaudet lainakierroksella käyden aina välillä koettamassa siipiään Roman paidassa. Ura ei ainakaan toistaiseksi ole vielä lähtenyt lentoon. Pelailee pääasiassa keskikentän oikealla laidalla.

Sisään: Stefano Guberti (Ascoli), Alessio Cerci (palasi lainalta Atalantasta), Mauro Esposito (palasi lainalta Chievosta), Valerio Virga (palasi lainalta Novarasta)
Ulos: Aleandro Rosi (yhteisomistukseen Sienan kanssa €1M)

Meneziltä odotellaan vuoden totuttelun jälkeen läpimurtoa. Taddeista alkaa aika ajaa ohi ja Guberti on vielä liigatasolla kääntämätön kortti. Cerciltäkin odotetaan vielä enemmän. Laituriosasto vaatisi kuitenkin selvästi korkean profiilin nimeä joihin ei Romalla tällä hetkellä ole varaa.

Hyökkäys:

10. Francesco Totti, 32v./180cm/82kg: Risa polvi vaivaa edelleen ja aiheuttaa kipua tasaisin väliajoin. Silti pelikunnossa ollessaan edelleen pelillisesti yksi Roman tärkeimmistä palasista. Peliälyltään, tekniikaltaan ja viimeistelytaidoltaan vieläkin Serie A:n eliittiä vaikka fysiikka ei enää uran huippuvuosille vertoja vedäkään. Kapteenin kauden avaus on jäätävän kova, seitsemän maalia kolmessa Euroopan liigan ottelussa. Jatkuuko sama tahti liigassa? Kuinka suuren osan kaudesta kapteeni viettää kentällä ja kuinka paljon taas lasaretissa?

9. Mirko Vucinic, 25v./186cm/76kg: Nopea ja taitava montenegrolainen joka pelasi viime kaudella maalien valossa parhaan Roma  -kautensa viimeistellen kaikissa kilpailuissa pelaamissaan 36 ottelussa yhteensä 16 maalia. Mirkon parhaan Serie A -kauden 19 liigamaalia Leccen paidassa antavat silti odottaa mieheltä vieläkin enemmän. Joutunut Romassa pelaamaan paljon myös itselleen epämiellyttävämmällä laiturin tontilla mikä vaikuttaa suoraan maalimääriin. Spalletti on pyrkinyt tänä kesänä ajamaan sisään pelitapaa johon kuuluisi kaksi varsinaista hyökkääjää. Tämä sopisi Mirkolle kuin nenä päähän ja auttaisi saamaan miehestä enemmän tehoja irti.

19. Julio Cesar Baptista, 27v./187cm/81kg: Sevillan vuosien loisto tuntuu olevan taakse jäänyttä elämää. Ei ole viime kausien aikana onnistunut vakuuttamaan Real Madridissa, Arsenalissa eikä Romassa. Viime kaudella teki joitain tärkeitä maaleja, mutta pelillisesti haki itseään ja pahasti. Kosketus palloon on ajoittain lähes luokkaa Shefki Kuqi, bodatusta olemuksesta johtuen liike kankeaa eikä miehelle täysin soveltuvaa roolia joukkueesta oikein löydy. Mikäli loukkaantumissumalta vältytään ja kahdella kärjellä päästään pelaamaan tällä kaudella on mielenkiintoista nähdä pystyykö Baptista haastamaan Vucinicia ja Tottia peliajasta tai edes pelaamaan riittävällä tasolla heitä tuuratakseen.

89. Stefano Okaka Chuka, 20v./186cm/82kg: Suuri oma lupaus alkaa saavuttaa ikää jolloin todellisia näyttöjä aletaan pikku hiljaa odottaa. Oliko juniorisarjojen dominointi vain suuresta koosta ja hyvästä fysiikasta johtuvaa vai onko Okakalla edellytyksiä kehittyä kovaksi tekijäksi miesten tasolla? Itse en ole vielä pojasta aivan vakuuttunut, mutta tulevalla kaudella näytönpaikkoja luultavasti siunaantuu väistämättä ja ne olisi vain käytettävä.

Sisään: -
Ulos: Vincenzo Montella (päätti uransa)

Hyökkäyksellä on potentiaalia mättää maaleja, mutta Vucinicin ja Tottin täytyisi välttyä pitkiltä loukkaantumisilta ja Baptistan parantaa reilusti otteitaan. Super-sub tyyliin Julio Cruz ei olisi kesän pahitteilta ollut pahitteeksi.

Täksi kaudeksi Luciano Spalletti on useampaan kertaan mainostanut ottavan käyttöön uuden 4-2-4 -formaatin joka siis käytännössä olisi 4-4-2 kahdella kärkipelaajalla, mutta jossa molemmat laitapelaajat osallistuisivat vahvasti hyökkäyspelaamiseen. Joissain harjoitusotteluissa Luciano tätä kokeilikin, mutta kun Vucinic oli vammojen takia sivussa niin Euroopan liigassa ei ilmeisesti luotto riittänyt muihin hyökkääjiin vaan Spalletti palasi tuttuun 4-2-3-1 -muodostelmaan jossa Totti pelasi yksinäisenä kärkenä. Mikäli parhaat miehet ovat kunnossa lähtenee Spalletti kuitenkin todennäköisesti tuota 4-2-4 -muodostelmaa peluuttamaan jolloin avaus näyttäisi seuraavalta. Kärkeen vaihtoehtoina ovat Okaka ja Baptista. Vasemmalla laidalla haastaa Guberti, oikealla Cerci sekä mahdollisesti Cicinho. Keskikentän pohjalle Brighi ja Perrotta. Puolustukseen vasemmalle laidalle Tonetto ja Antunes, oikealle Cassetti ja Cicinho, toppareiksi Burdisso ja Andreolli.

Optimaalinen avaus (4-2-4): Doni; Riise, Juan, Mexes, Motta; De Rossi, Pizarro; Menez, Taddei; Vucinic, Totti

--------------------Totti
------------Vucinic
--Menez
----------------------------Taddei
---------De Rossi---Pizarro
--Riise---Juan----Mexes----Motta
---------------Doni

Vanhaakin taktiikkaa tullaan varmasti vielä tällä kaudella näkemään. Mielenkiintoinen seikka tässä on peluuttaako Spalletti edelleen Tottin alapuolella suoraviivaista ja juoksuvoimaista keskikenttäpelaajaa jossa roolissa pelasi ennen Simone Perrotta, mutta josta Matteo Brighi on nykyään ajanut ohi. Mielenkiintoinen vaihtoehto on myös Menezin peluuttaminen trequartistan roolissa jolloin Guberti ottaisi haltuunsa vasemman laidan. Tätä kokeiltiin joissain kesän otteluissa ihan positiivisella menestyksellä.

Optimaalinen avaus (4-2-3-1): Doni; Riise, Juan, Mexes; De Rossi, Pizarro; Vucinic, Brighi, Taddei; Totti

--------------Totti
--Menez-------Brighi------Taddei
-------De Rossi----Pizarro
--Riise---Juan---Mexes---Motta
--------------Doni

Roman avauksen materiaali on edelleenkin Serie A:n kärkipäätä, mutta materiaalin kapeus on rajoittava tekijä eikä avainpelaajien loukkaantuessa tasoa löydy penkiltä riittävästi. Mikäli kausi lähtee käyntiin hyvin ja suuremmilta loukkaantumissumilta vältytään on Romalla ehdottomasti mahdollisuudet ottaa takaisin menettämänsä Mestarien liiga -paikka, mutta kesän loukkaantumismäärät eivät anna kovin luottavaista kuvaa. Luotan kuitenkin siihen, että Roma kuittaa Violan ja Genoan ja ottaa takaisin tuon neljännen sijan. Milanolaiset ja Juventus taitavat olla ainakin tällä kaudella liian kovia muille.


Lippu.
« Viimeksi muokattu: 23.08.2009 klo 14:45:51 kirjoittanut Dieter Bohlen »
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #1 : 23.08.2009 klo 13:32:27

1. Giornata

Genoa v Roma

Viime kaudella Genoa oli Serie A:n positiivisimpia yllättäjiä ja Roma suurimpia pettymyksiä. Genoa pelaa ehkäpä Serie A:n hyökkäysvoittoisinta jalkapalloa ja ihastutti monia otteillaan. Mestarien liiga jäi Genoalta haaveeksi kun Fiorentina ajoi loppukaudesta ohi, mutta kausi oli ehdottomasti positiivinen. Genoa ja Roma olivat sarjataulukossa peräkkäin, Genoa viisi pistettä roomalaisia edellä viidentenä. Viime kauden vastaavan ottelun lopputuloksena oli Genoan 3-1 kotivoitto. Isäntien kahdesta maalista vastasi Interiin tänä kesänä siirtynyt Diego Milito sekä kolmannesta Giuseppe Sculli. Roman ainokaisen iski Daniele De Rossi.

Täksi kaudeksi Genoan miehistö on kokenut suuria muutoksia. Tähtipelaajista duo Diego Milito-Thiago Motta siirtyi Milanon suureen Internazionaleen. Loistavan kauden pelannut maalivahti Rubinho vaihdettiin päittään Palermon Ameliaan. Myös Matteo Ferrari jätti seuran. Genoa oli aktiivinen myös pelaajien ostamisessa ja sisäänpäin virtasi pitkä liuta mielenkiintoisia nimiä. Vai miltä kuulostavat nimet Hernan Crespo, Rodrigo Palacio, Sergio Floccari, Andrea Esposito, Emiliano Moretti ja Houssine Kharja...? Mikäli kaikki loksahtaa paikoilleen on Genoalla edelleen mahdollisuudet pelata erittäin viihdyttävää ja hyökkäävää jalkapalloa ja sijoittua Serie A:ssa korkealle. Roma ei ole avausta silmällä pitäen kokenut merkittäviä menetyksiä, mutta ei ole myöskään juurikaan vahvistunut kuin lainalta palaavilla nuorilla ja nälkäisillä pelaajilla sekä laiturilla jonka kykyjen riittävyys näissä piireissä on vielä arvoitus.

Genoa on pelannut tänä kesänä vasta yhden virallisen ottelun, koska aloitti Euroopan liigan karsinnan viimeiseltä karsintakierrokselta ennen lohkovaihetta. Tuon kierroksen ensimmäisessä osaottelussa Odense kaatui 3-1 . Roma aloitti kauden jo kierrosta aikaisemmin samaisessa kilpailussa. Gent murjottiin maan rakoon yhteismaalein 10-2, mutta seuraavan kierroksen ensimmäinen osaottelu Kosicen vieraana päättyi 3-3 -tasapeliin.

Genoalta puuttuvat illan ottelusta loukkaantumisen vuoksi Palladino, Floccari, Jankovic sekä Bocchetti. Romalta puuttuu pelikiellon johdosta Philippe Mexès sekä loukkaantuneina Doni, Cicinho, Perrotta, Vucinic ja Okaka.

Arvioidut kokoonpanot (Gazzetta dello Sport):

Genoa (3-4-3): Amelia; Biava, Moretti, Papasthathopoulos; Criscito, Juric, Zapater, Rossi; Sculli, Crespo, Mesto

-----------------------Amelia
------Papasthathopoulos--Moretti----Biava
---Rossi---------Zapater----Juric-------Criscito
----------Mesto--------Crespo------Sculli

Roma (4-2-3-1): Artur; Riise, Cassetti, Andreolli, Motta; De Rossi, Pizarro; Menez, Brighi, Taddei; Totti

---------------------Totti
----Menez-----------Brighi---------Taddei
----------De Rossi----------Pizarro
---Riise-----Cassetti-----Andreolli---Motta
---------------------Artur

Näkisin myös, että Romalla voi Menez pelata Brighin tilalla trequartistan tontilla jolloin Stefano Guberti avaisi vasemmalla laidalla.

Joukkueilta seuraamisen arvoisia pelaajia ovat ehdottomasti veteraanimaalipyssy Crespo jolta odotetaan suuria tekoja kun hän pitkästä aikaa on selkeä avauksen mies joukkueessaan. Myös Marco Amelian otteet uudessa seurassaan sekä maajoukkueessa hiljan debytoineen Domenico Crisciton esitykset kiinnostavat.

Romasta kannattaa huomioida hurjasti kauden aloittanut kapteeni Francesco Totti joka on mättänyt kolmessa Euroopan liigan ottelussa jo seitsemän maalia. Myös Menez on aloittanut kauden todella pirteästi ja hänen maalisarakkeessaan on numero kaksi kolmen ottelun jälkeen.
Urho Puuma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC MELODY, Fingerporin IFK


Vastaus #2 : 23.08.2009 klo 18:45:07

Vahvaa suorittamista Bimbolta. Kiitos faktoista.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #3 : 23.08.2009 klo 19:22:55

Onhan tuo Roman puolustus ihan pelottavan heikoilla kantimilla, muutenkin loukkaantuneina olevista pelaajista saisi aika kovan kokoonpanon kasaan...

Genoalla on kyllä yhä kova tiimi kasassa vaikkakin Motta ja Milito joukkueen jättivät. Se yhdistettynä varamiehiseen puolustukseen ja viime aikaisiin maalimääriin omissa voisin kuvitella pelistä tulevan suhteellisen maalirikkaan. Totti iskenee pari Ylos
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #4 : 23.08.2009 klo 19:26:48

Kiima kasvaa,kohta mennään. Ylos

 Pakkikalustoon saatiin Burdisso Interistä vuoden lainalla. Muodostaa Mexesin kanssa aika räjähdysherkän puolustusparin :D

Guberti laidalla ja Menez trequartistana kuullostaa erittäinkin mielenkiintoselta vaihtoehdolta. Guberti nopeana laiturina ja Menez taitavana haastajana voi aiheuttaa vastustajille harmaita hiuksia.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #5 : 23.08.2009 klo 20:39:40

Ilmoitetut avauskokoonpanot otteluun:

Genoa (3-4-3): Amelia; Moretti, Biava, Papasthathopoulos; Modesto, Juric, Zapater, Rossi; Sculli, Crespo, Mesto

Scarpi, Criscito, Esposito, Milanetto, Kharja, Palacio, Figueroa

Roma (4-2-3-1): Artur; Cassetti, Burdisso, Andreolli, Motta; De Rossi, Pizarro; Guberti, Menez, Taddei; Totti

Bertagnoli, Riise, Tonetto, Faty, Esposito, Antunes, Cerci
San Jose

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 23.08.2009 klo 21:13:01

Vucinic loukkaantuneena kun ei kokoonpanossa ole? Onko tiedossa että kuinka pitkään?
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 23.08.2009 klo 21:32:47

Aah, uusi kausitopikki Ylos Pitaa lukea ottelun jalkeen rauhassa.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #8 : 23.08.2009 klo 21:41:24

Vucinic loukkaantuneena kun ei kokoonpanossa ole? Onko tiedossa että kuinka pitkään?

Pienimuotoinen jalkaoperaatio. Sivussa vielä pari-kolme viikkoa ilmeisesti.
RHD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FORZA ROMA


Vastaus #9 : 23.08.2009 klo 22:42:52

Roooselllaaa Sensi bla bla bla.. Rosella SELL! SELL! SELL! BLA! BLA! BLA!

[quote name='Random_honka_duud`' date='Aug 22 2009, 03:33 PM' post='3628403']
We'll concede at least 3 goals, 2 if we're lucky. I'm predicting an odd few goals for us as well but I'd almost settle for a draw at this point. I'm just used to being ambitious when it comes to Roma, and going for a game with realistically settling for a draw just feels so weird.

Obviously, I want to see us playing winning football with confidence. It's just the defence that I don't trust on bit..
[/quote]
Näin pistin soccerpulsessa ylläribylläri...

Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #10 : 23.08.2009 klo 23:03:51

Genoa 3 v 2 Roma

Genoa: Amelia; Papastathopolous, Biava, Moretti; Rossi, Zapater, Juric, Modesto (Criscito 46); Mesto (Palacio 46), Crespo (Figueroa 71), Sculli

Roma: Artur; Motta, Burdisso, Andreolli (Riise 77), Cassetti; Taddei (Brighi 72), De Rossi, Pizarro, Guberti (Cerci 75); Menez, Totti

1-0 Domenico Criscito 49'
1-1 Rodrigo Taddei 53'
1-2 Francesco Totti 63'
2-2 Alberto Zapater 68'
3-2 Giuseppe Biava 81'

Genoan Stadio Ferraris on vaikea paikka vierailla ja tällaisia lukemia suuntaan tai toiseen oli odotettavissa näiden kahden joukkueen välillä, mutta kyllähän tulos silti päähän ottaa. Enemmänkin oli otettavissa, mutta peli ratkesi pitkälti erikoistilannepuolustamiseen. Ensimmäinen puoliaika oli hieman enemmän kyttäilyä. Genoa hallitsi peliä isännän ottein ja Roma iski terävästi vastaan pystyjuoksuilla, pitkälti Ménezin ja Gubertin voimin vasemmalta laidalta. Ensimmäisen jakson paras paikka siunaantui Tottille joka pääsi Pizarron pitkän linjan taakse heittämän pystypallon myötä kasvokkain Amelian kanssa, mutta viimeistely ei ollut tyypillisen kylmäpäistä ja Amelia torjui.

Toinen jakso tarjosikin sitten viisi maalia ja rutkasti tilanteita ollen huomattavasti viihdyttävämpi. Heti toisen jakson alkajaisiksi kentälle tullut Domenico Criscito laukoi kolme minuuttia kentällä oltuaan Scullin päällään pudottaman keskityksen suoraan oikealla jalalla maaliin. Ei kestänyt montaakaan minuuttia kun Genoan juhlat loppuivat ja Roma tasoitti hienon kuvion päätteeksi. Tottilla oli pallo oikealla laidalla. Kapteeni tiputti alaspäin Mottalla joka keskitti takatolpalle. Amelia torjui Andreollin ensimmäisen puskun, mutta ei enää Taddein puskua ribarista ja peli oli 1-1. Kymmenen minuuttia myöhemmin Roma siirtyi johtoon kun Totti pisti jalkansa Gubertin laukauksen väliin ja ohjasi pallon maaliin. Eipä mennyt taaskaan kuin viisi minuuttia kun De Rossi hölmöili isännille vaparin parikymmentä metriä maalista ja Genoan tuore espanjalaishankinta Zapater Real Zaragozasta laukoi vapaapotkun upeasti muurin yli vasempaan yläkulmaan. Vartti ennen loppua Ménez oli karasta yksin läpi juosten pitkän pystypallon perään, mutta Giuseppe Biava kaatoi Ménezin härskisti. En tiedä mitä sääntökirjaa tuomari Morganti luki, mutta pelkkä keltainen on tuosta aivan käsittämätön tuomio. Erikoistilanteesta tuli ottelun voittomaalikin kun Cassetti kymmenen minuuttia ennen loppua rikkoi typerästi boksin rajalla. Giuseppe Sculli laukoi boksiin tulleen vapaapotkun ilmasta kohti maalia. Artur torjui, mutta Biava pääsi laukomaan paluupallon maalin edestä tyhjään verkkoon.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #11 : 24.08.2009 klo 06:28:14

Onhan tuo Roman puolustus ihan pelottavan heikoilla kantimilla, muutenkin loukkaantuneina olevista pelaajista saisi aika kovan kokoonpanon kasaan...

Genoalla on kyllä yhä kova tiimi kasassa vaikkakin Motta ja Milito joukkueen jättivät. Se yhdistettynä varamiehiseen puolustukseen ja viime aikaisiin maalimääriin omissa voisin kuvitella pelistä tulevan suhteellisen maalirikkaan. Totti iskenee pari Ylos

Olen suhteellisen tyytyväinen analyysiini :( Alas
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #12 : 24.08.2009 klo 13:35:51

Katsokaas tuosta 3'28 eteenpäin. Jos tuo ei ole punaisen kortin paikka niin mikä sitten?!? Emiliano Morganti antoi selitystä penänneille Tottille ja Pizarrolle vastaukseksi, että pallo oli liian ylhäällä, mutta eikö se nyt ole aivan sama kun alin mies kaataa pelaajan joka on pääsemässä yksin läpi...
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 24.08.2009 klo 20:52:38

No jaa, aika kauashan tuo pallo lenteli ja Amelia oli rankkarialueen rajalla vastassa. Turhaa selittelyä, kun itse ei ole tarpeeksi hyvä.

Eilinen oli niin samaa huttua, mitä tässä nyt on nähty jo yksi kokonainen kausi ja vähän vielä päälle. Oli varmasti oikea ratkaisu pitää Spalletti, kun rahaa ei ole, eikä markkinoilla tainnut olla paljon korvaajavaihtoehtojakaan. Lisäksi oli tiedossa, ettei uudistusta voi kuitenkaan tehdä, joten Spallettin kanssa tästä nyt ei pitäisi kovin radikaalisti romahtaa. MUTTA, jos tämä kausi jatkuu avauspelin ja edellisen kauden malliin, täytyy uuden valmentajan hankkiminen ensi kaudelle olla prioriteetti numero yksi. Voi olla liioiteltua yhden ottelun jälkeen, mutta tuntuu, että tämä kausi (ainakin) mennään pienessä suvannossa odotellen finanssipuolelle ratkaisuja, jotta muutokset ovat mahdollisia.

Tuo kahdella kärjellä pelaaminen on jotain, mitä tässä täytyy odotella vesi kielellä. Silti pienenkin takaiskun, mm. loukkaantumisten, koittaessa Spalletti siirtyy takaisin "tuttuun ja turvalliseen" 4-2-3-1:een, joka on, varoivaisesti sanottuna, hyvin nähty. Oliko Baptista eilen kunnossa? Ihan hyvin olisi voinut heittää Vucinicin tilalle hyökkääjäksi.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #14 : 24.08.2009 klo 22:51:45

Joo en minä tappiota tuolla tilanteella halua selitellä. Veri vain kuohahti sen verran, että oli pakko avautua.

Käsittääkseni sekä Vucinic, Baptista että Okaka ovat loukkaantuneina sivussa. Ainakaan kukaan heistä ei penkilläkään eilen ollut. Söi siis aika hyvin vaihtoehtoja piikkipelaajista. Siitä tämä 4-2-3-1.
Suicide Bob

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honka, ManU, Minnesota Vikings


Vastaus #15 : 24.08.2009 klo 22:57:48

Päätin katsoa topiccia ihan huvin ja urheilun vuoksi ja nyt on kyllä pakko todeta, että tässä topicissa yksi parhaista avauksista mitä olen nähnyt, näitä lisää Ylos
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 24.08.2009 klo 23:29:06

Palataanpa vielä seuraavaan aiheeseen:

-----------------Artur
Motta - Burdisso - Andreolli - Cassetti
---------De Rossi - Pizarro
------Taddei - Menez - Guberti
-----------------Totti

Maalivahti sarjan alempaa keskikastia. Puolustuslinja sarjan alempaa keskikastia. Tottin alapuolella sarjan alempaan keskikastiin kuuluva Taddei, väärällä paikalla pelaava Menez ja Serie B:stä hankittu Guberti :D

Mexes ja Juan tulevat olemaan suuren osan kaudesta poissa, syystä tai toisesta. Vucinic on myös paljon poissa ja muista eilen poissaolleista ei radikaalia nostoa tasoon ole. Moni puhuu täysin perusteettomasti siitä, että sama porukka loisti pari vuotta sitten Spallettin kulta-aikana. Tuon ajan avainpelaajista Aquilani, Mancini ja Panucci ovat kokonaan poissa ja Taddei sekä Perrotta uriensa ehtoopuolella ja valovuosien päässä parin kauden takaisesta. Niin ikään Totti pelaa arviolta noin puolet kauden peleistä, mikä on edelleen vähemmän kuin pari vuotta sitten. Siinä on jo kuusi isoa eroavaisuutta. Punakeltaiset lasit kun ottaa päästä huomaa, ettei Romalla ole jakoja edes sarjan neljänteen sijaan, ei tuolla porukalla.

Itse asettamani päätavoitteet kaudelle sijoituksista puhuttaessa:

Parempi kuin lazio.

Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #17 : 24.08.2009 klo 23:38:02

Onhan tuo surullista, että materiaalin leveys on mitä on. Tuosta sarja-avauksestakin kun puuttui ykkösveskari ja puolustuslinjasta ainut optimiavauksen mies oli Motta. Optimiavaus on sinänsä laadukas, mutta riittävän tasokkaat vaihtoehdot puuttuvat ja miehet tuntuvat sairastuvalla viihtyvän vähän turhankin hyvin.
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #18 : 25.08.2009 klo 15:58:16

Pakko sanoa,että Guberti ja Menez eivät sovi yhtään samaan aikaan kentälle.Molemmat ovat hyvin samantyylisiä pelaajia.Aika kauheaa oli seurata,kun vuoronperään laput silmillä vaan 1 vs.3 hyökkäyksiä. Brighi Gubertin tilalle avaukseen keskelle antamaan varmoja passeja ja tuomaan tasapainoa.
ASR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #19 : 25.08.2009 klo 18:15:16

Hyvälle ja asialliselle avaukselle Ylos   

Guberti ja Menez ovat erittäin samantyyppisiä pelaajia, ja Gubertin onkin kaavailtu olevan vain Menezin korvaaja. Tällä kertaa kuitenkin molemmat oli pakko laittaa kentälle, koska Perrotta ja Baptista olivat loukkaantuneina. Menez oli harjoituspelissä niin hyvä, että hän oli Spallettin ykkösvaihtoehto keskustaan. Laidalle taas oli pakko saada toinen selkeästi hyökkäävä pelaaja, joten Guberti vei paikan Brighin nenän edestä. Brighi ja Taddei ovat enemmän saman tyyppisiä ja tästä syystä Matteo korvasi nimenomaan brasilialaisen.  Jatkossa varmasti Menez pysyy laidalla ja Brighi tulee keskustaan, eiköhän Spalletti oppinut yhdestä kerrasta.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #20 : 25.08.2009 klo 22:34:11

Hyvin kyllä huomasi kuinka Ménez useampaan otteeseen löytyi vasemmalta laidalta Gubertin tontilta. Vaikka vaihtoivatkin ehkä paikkaa toisinaan, niin tuntui veri vain vetävän laidalle, että samantyylisinä ja saman paikan pelaajina söivät vielä pelitilaa toisiltaan.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #21 : 27.08.2009 klo 14:39:31

Tänään sitten seuraa jatkoa tuolle viikontakaiselle Kosice -otteluparille. Slovenialaisten kotiottelussa isännät ottivat nopealla maalilla yllätysjohdon, mutta Roma takoi itsensä 1-3 johtoon siitä huolimatta. Turhankin tutun tuntuisesti keskittyminen ei vain riittänyt loppuun asti ja isännät päästettiin vielä tasoihin. Kolmen vierasmaalin turvin pitäisi lohkopaikan kuitenkin olla vahvasti haarukassa, mutta ei vielä mennä sanomaan mitään.

Riisen ja Juanin pitäisi olla kunnossa ja palannevat avaukseen. Burdisso on edustuskelvoton Euroopan liigassa ennen lohkovaiheen uutta rekisteröintiä ja Andreolli otti kolhua Genoa -ottelussa joten mikäli Juan ei pelaamaan pysty pelannee Cassetti Mexèsin toppariparina. Muita täysikuntoisia kärkipelaajia ei vieläkään taida olla, joten Totti jatkanee yksinäisenä kärkipelaajana. Liian samantyyppisinä pelaajina Guberti ja Menéz söivät Genoa -ottelussa selvästi toisiltaan pelitilaa, joten hyvin mahdollista on, että Cerci saa myös avauksen paikan Gubertin edeltä vasemmalla laidalla.

Luultavasti avaus ja penkki ovat suurinpiirtein tuota luokkaa. Mahdolliset vaihdot tosiaan Cerci Gubertin tilalle sekä Cassetti Juanin tilalle ja Motta oikeaksi pakiksi.

--------------------Totti
--Guberti----Menéz---------Taddei
--------De Rossi------Pizarro
--Riise----Juan----Mexès---Cassetti
----------------Artur

Julio Sergio, Motta, Antunes, Faty, Esposito, Cerci, Vucinic

Loukkaantuneina Doni, Cicinho, Okaka, Brighi, Andreolli, Baptista, Perrotta.
« Viimeksi muokattu: 27.08.2009 klo 17:31:19 kirjoittanut Bimbo d'Oro »
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 27.08.2009 klo 15:52:42

Onhan Motta päivänselvä valinta avaukseen Cassettin sijaan. Ei tuossa muillakaan pelipaikoilla olla ilmeisesti lähdössä ketään liiemmin säästelemään. Eikä muutenkaan varmaan pahitteeksi olisi antaa ykköspuolustuslinjalle yhteistä peliaikaa kaikkien loukkantumisten jälkeen/välissä.
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #23 : 27.08.2009 klo 16:25:59

Onpas laadukkaan oloinen penkki. Sarjaporrasta alemmassa nämä.

Ellei Artur puppeloi,niin ottelun pitäisi olla varma.Sen verran dominoivaa oli peli viimeksi. Kyseenalainen pilkku ja oman pelaajan jalan kautta tehty maali, ja yhtäkkiä Kosicella onkin mahdollisuus.

Toivottovasti otetaan alusta asti selvä johto,jotta avainpelaajat voivat huilia viikonlopun avauskotipeliin.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #24 : 27.08.2009 klo 17:32:30

Onhan Motta päivänselvä valinta avaukseen Cassettin sijaan. Ei tuossa muillakaan pelipaikoilla olla ilmeisesti lähdössä ketään liiemmin säästelemään. Eikä muutenkaan varmaan pahitteeksi olisi antaa ykköspuolustuslinjalle yhteistä peliaikaa kaikkien loukkantumisten jälkeen/välissä.

Pelillisesti kyllä, mutta kun parillakin eri sivustolla oli Cassettia veikattu avaukseen niin onkohan Mottalla jotain pientä vammaa?

 
Sivuja: [1] 2 ... 32
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa