FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.02.2026 klo 18:43:25 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 32
 
Kirjoittaja Aihe: Associazione Sportiva Roma 2009-2010  (Luettu 49830 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Auts

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #625 : 26.04.2010 klo 11:20:25

Doria oli ihan vastaantulia ekalla jaksolla! Sitten tapahtui mitä?

Laziot. Pelataan paremmin, ei saada paikkoja hyödynnettyä ja Sampdoria rokottaa ainoista paikoistansa. Eipä siinä muuta.
Susi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Roma, Fingerpori & Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #626 : 27.04.2010 klo 17:37:59

Laziot. Pelataan paremmin, ei saada paikkoja hyödynnettyä ja Sampdoria rokottaa ainoista paikoistansa. Eipä siinä muuta.

Pähkinänkuoressa näin. Toisaalta Sampdoria paransi otteitaan etenkin puolustuspäässä toisella jaksolla ja sai pidettyä Roman melko hyvin pois maalipaikoilta. Avausjaksollahan Tottilla oli paikkoja vaikka hattutemppuun. Surullista, että kevätkauden eka liigatappio tulee pelissä, jossa syöttöpeli oli ajoittain ehkä kauden parasta Tottin, Pizarron ja Vucinicin johdolla.

Molemmissa maaleissa Riisen olisi pitänyt merkata Pazzini paremmin. Toisessa saattoi kostautua Taddein peluuttaminen pakkina, laitahan oli vähän liian auki. Myöskään Tonin vaihto ei mielestäni toiminut kovin hyvin, sillä Roma alkoi pelata ehkä liiankin yksipuolisesti pitkää palloa ja esimerkiksi Totti sai liian vähän palloa.

Kausi pitää nyt pelata kunnialla loppuun, antaa painetta Interille ja muistaa, että tästä tuskasta huolimatta kausi Ranierin johdolla on upea.
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #627 : 07.05.2010 klo 18:46:54

Roma Capoccia!

Usko scudettoon elää!

Tämä Ranierin suoritus on ollut ihan mahtavaa! Grazie Ranieri!
Casma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mole.


Vastaus #628 : 07.05.2010 klo 19:59:11

Tämä Ranierin suoritus on ollut ihan mahtavaa! Grazie Ranieri!

Katellaan muutaman vuoden päästä samaa.
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #629 : 08.05.2010 klo 02:34:35

Katellaan muutaman vuoden päästä samaa.

tätä tää on - minä uskon scudettoon - kaksi kierrosta aikaa!

Missä on luottamus?
ForzaInter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat


Vastaus #630 : 08.05.2010 klo 07:36:57

tätä tää on - minä uskon scudettoon - kaksi kierrosta aikaa!

Missä on luottamus?

casma nyt vaan haluaa sanoa että Juvessa mies ei pystynyt ensimmäisen hyvän kauden jälkeen mihinkään muuhun. Tämä siis tarkennuksena, ei omana kannanottona.
Casma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mole.


Vastaus #631 : 08.05.2010 klo 09:02:31

casma nyt vaan haluaa sanoa että Juvessa mies ei pystynyt ensimmäisen hyvän kauden jälkeen mihinkään muuhun.

Juuri näin.
testaccio

Poissa Poissa


Vastaus #632 : 08.05.2010 klo 09:10:40

  Kaksi viikkoa sitten olin paikan päällä Olimpicolla katsomassa Roma-Sampdorian ja kyllä siinä pelissä toteutuivat pahimmat kauhuskenarioni siitä pelistä. Romalla meni selkeästi sormi suuhun tiukassa paikassa. Pelin jälkeen stadionilta poistui todella hiljaista väkeä aivan kuin hautajais-saattueessa...no Roman kannattaminen on aina vaatinut vahvaa ja myös hyvin masokistista luonnetta.
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #633 : 08.05.2010 klo 09:51:37

casma nyt vaan haluaa sanoa että Juvessa mies ei pystynyt ensimmäisen hyvän kauden jälkeen mihinkään muuhun. Tämä siis tarkennuksena, ei omana kannanottona.

toivottavasti se ei mene näin.

Non dire gatto se non ce l'hai nel sacco.
Auts

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #634 : 16.05.2010 klo 17:02:08

http://www.youtube.com/watch?v=mXVFbVtkopg&feature=player_embedded#!
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #635 : 16.05.2010 klo 17:06:14


Juuri näin. Kiitokset tästä kaudesta.
testaccio

Poissa Poissa


Vastaus #636 : 17.05.2010 klo 09:09:46

Juuri näin. Kiitokset tästä kaudesta.
                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                             
 Joo ei tässä kenenkään tarvitse päätä pensaaseen laittaa. Kokonaisuutta ajatellen kausi oli helvetin hyvä. Kakkostilat tulivat sekä liigassa että coppassa ja paikka ensi kauden mestareiden liigaan. Täytyy muistaa ja tunnustaa, että Mourinhon Inter on helvetin tasokas joukkue, mutta koville Roma ne ahdisti.
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #637 : 18.05.2010 klo 13:34:54

Kausi on niputettu yhteen ja vaikka pokaalia ei päästy nostelemaan, kauden tavoitteista saatiin enemmän kuin riittävästi irti. Ennen kauden alkua ainoa päämäärä oli johdattaa punakeltaiset euroviheriölle, mutta alkukompastelujen jälkeen laastari saatiin haavan päälle ja Roma oli kuin  uudestisyntynyt. Vaikka monet täältä ja toiselta palstalta painelivat, minä mukaanlukien, paniikkinappulaa jo ennen kautta, niin Roma oli oikeastaan  melko valmis ryhmä, joka kaipasi luottamusta tiettyjen pelaajien suuntaan.

Ja jotta jatkuvuus ja nousujohteisuus jatkuu ensi kaudellekin, muutama muutos on asetettava kesän prioritetteihin:

-Puolustuslinja näyttää tällä hetkellä suhteellisen vahvalta ja yhteensulautuneelta, mutta tuo oikean laitapakin tontti aiheuttaa edelleen liikaa harmaita hiuksia. Motta pääsii loppukaudesta pelaamaan ja hyvin pelasikin, mutta ailahtelevuus pitää miehen edelleen lähes 10 vuotta vanhemman kaiman takana. Serie B:hen pudonneista joukkueista varmasti saisi hyvään hintaan jonkun nuorukaisen. Luotan kuitenkin, että Motta olisi valmis ensi kaudeksi astumaan vastuullisempiin saappaisiin.

-Kesän tärkein hankinta tulee olemaan kuitenkin tämän vuoden rotaation ainoa selkeä puute, joka maksoikin todennäköisesti mestaruuden tänä vuonna, eli vaihtopelaaja vasemman pakin tontille. Oli suoranainen ihme kuinka giallorosson-väreihin syntynyt norjalainen jaksoi raataa lähes koko kauden. Valitettavasti se lähes ei riittänyt, eikä siitä ole kuin CL-paikan menetyksestä johtuvaa taloustilannetta syyttäminen.

-Vaikein hankinta tulee kuitenkin olemaan Burdisson saaminen sinimustilta. Hinta on varmasti kasvanut vähintään puolellatoista ja Interin oma puolustuspenkki on melko riskialtis, jos runkopelaajille sattuu loukkaantuminen. Argentiinalainen on kuitenkin osoittanut että roomalaista asennetta löytyy ja on muodostanut Juanin kanssa erittäin varman ja tyylikkään toppariparin.

-Puolustava keskikenttä näyttää edelleen euroopan eliitiltä, kunhan Brighi löytyy penkiltä vaihtomiehen roolissa, niin tällä osa-alueella ei ole huolen aihetta. Toivottavaasti Brighi ei karkaa sinisten leiriin.

- Mirko Vucinic tulee varmasti houkuttelemaan kesän aikana Euroopan isoimman hyeenat. Todenäköisesti Manchesterin molemmilta seuroilta, Espanjan kahdelta muulta CL-seuralta ja ehkä jopa kotimaan seuroiltakin. Voi olla hyvinkin mahdollista, että montenegrolaiselle joudutaan etsimään korvaajaa. Toivottavasti ei.

- Ranierin yksi suurimmista saavutuksista on kuitenkin Menezin potentiaalin hyödyntäminen. Alkukaudesta monet olivat valmiina heittämään patongin baskerista takaisin mistä tulikin, mutta tällä hetkellä nuorukainen tuntuu kasvavan tulevaisuuden Roman hyökkäyksen avaimeksi. Täten  ei tarvitse raapia liikaa päätä, vaan yksi monipuolinen khöm Adriano riittäisi tekemään Lupin hyökkäyksestä helvetin vaarallisen. Luca Toni teki tarvittavan työn tällä kaudella ja hänen maalin ansiosta Roma pääsi taistelemaan scudettosta. Jättiläinen osoittautui kuitenkin useassa ottelussa varsin hyödyttämäksi puutteiden takia, joten toivottavasti mies löytää paikkansa Bayernista tai sen ulkopuolelta, ei kuitenkaan Romasta.

Doni ja J.Baptista voidaan laskea melko varmuudella lähtijöiksi, joten näiden pelaajien netosta pitäisi vahvistaa keskikenttää. Perrotta ja Taddei kun eivät ole kovin nuoria millään kriteereillä.

Kaiken kaikkiaan tulevaisuus ja odotukset ensi kauteen ovat valoisammat kuin koskaan vaikka suuria muutoksia tuskin tarvitsee odottaa. Hieno kausi ja hyvä nousu. Tästä on hyvä jatkaa nälkäisempänä ensi kauteen. Ylos

Susi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Roma, Fingerpori & Kaisa Mäkäräinen


Vastaus #638 : 22.05.2010 klo 13:19:36

Anjovis-Munalta hyvä analyysi Roman pelaajatilanteesta. Voisin itekin kirjotella jotain aiheesta:

Oli pieni ihme, että Roman avainpelaajat Tottia lukuunottamatta pysyivät ehjinä koko kauden. Toki tuurin lisäksi syy oli myös melko vähän kuluttavassa pelityylissä (ei mm. juurikaan prässiä), mutta aina ei käy yhtä hyvin ja rinkiä pitää leventää, etenkin jos UCL:ssa aiotaan pärjätä. Puolustukseen vasemman laidan varamies ja/tai toppari, jos Burdissoa ei saa pidettyä. Kaiken kaikkiaan puolustuspeli on silti Roman vahvin osa-alue.

Keskikentän keskustassa on kaikki hyvin, mutta laidoille toivoisin hieman erityisosaamista. Roman ehkä isoin pelillinen ongelma oli liian kolho syöttöpeli keskustan ja kärjen välillä, mikä kierrettiin yleensä ihan hyvin vastahyökkäyksillä ja erikoistilanteilla, mutta rauhallinen hyökkääminen pallonhallinnan kautta oli vähän hukassa. Paremmasta pallokontrollista olisi apua etenkin johtoasemassa, kun roiskimisella saa harvemmin hyviä pitkiä hyökkäyksiä. Menez kehittyy, muttei välttämättä riittävästi, Taddei on ja pysyy duunarina ja Perrotta alkaa olla jo täysinpalvellut ja lähinnä De Rossin vaihtoehto. Benfican Ramires olisi unelmissa, mutta luultavasti liian kallis.

Räiskyvän kauden pelannut Vucinic on hyökkäyksen primus motor, mutta epäilen että jos tulee +25 milj. tarjous, on parempi myydä. Toni ei -osin vammojen vuoksi - täyttänyt odotuksia ja siksi Adrianon tulo on hyvin mahdollinen. Kova kaappaus, jos saa luottoa ja sopivan roolin. Ja pyydän, vielä pari ehjää kautta Kapteenille...
...mutta koska se ei ole kovin todennäköistä ja pikkuhiljaa täytyy valmistautua Tottin jälkeiseen aikaan, voisi Roma kytätä nuoria kakkoskärkiä, ellei junnuista ole tulossa kummempia. Okaka kun on sentteri eikä taida ikinä kehittyä avauksen tasolle.

Siis: pidetään avainpelaajat ja puolustuspermanentti jos suinkin mahdollista, rikastetaan keskikenttää täsämähankinnalla ja valmistaudutaan tulevaan.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #639 : 01.06.2010 klo 19:52:57

Fabio Simplicio on tehnyt Roman kanssa 3 vuoden sopimuksen. Simpliciolla loppui sopimus Palermon kanssa, joten ilmaiseksi siirtyi. Julio Sergio on jatkanut sopimustaan vuoteen 2014 asti. Roma on tällä kertaa aikaisin liikkeellä, kun/jos vielä Adrianonkin signaavat lähiaikoina.
TeflonDon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma


Vastaus #640 : 04.06.2010 klo 08:39:12

Cassetti on kirjoittanut vuoden jatkosopimuksen ja hyvä näin, edelleen hyvä backuppi Mottalle ja ennenkaikkea hinta-laatusuhde on kohdallaan.
Ylos
Casma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mole.


Vastaus #641 : 04.06.2010 klo 10:35:58

Cassetti on kirjoittanut vuoden jatkosopimuksen ja hyvä näin, edelleen hyvä backuppi Mottalle ja ennenkaikkea hinta-laatusuhde on kohdallaan.
Ylos

Miten Mottan tilanne? Puoliomistuksessa Udinen kanssa. Mitä jos Udinese myy oman puolikkaansa kuten on ollut puhetta. Silloin ei välttämättä edes jatka romassa...
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #642 : 04.06.2010 klo 12:02:23

Violan Massimo Gobbia ollaan huhuiltu Romaan antamaan Riiselle huilivuoroja helpommissa otteluissa. Henkilökohtaisesti tämä olisi erittäin hieno hankinta ja vahvistaisi yhä enemmän moinipuolista puolustusrinkiä. Jos tämä toteutuu ja Adriano allekirjoittaa sopimuksen, voidaan punakeltaisessa leirissä pitkästä aikaa tosissaan asettamaan tavoitteet scudettoon, eikä yhtään vähempään.

Yksi juttu jäi tosin harmittamaan: Gaetano DŽAgostino, yksi lempipelaajistani  Roman ulkopuolelta, lähti Firenzeen ilman että Roma olisi ollut kiinnostunut edes vähän alusta tuomaan kaveria takaisin. :(
Furius

Poissa Poissa


Vastaus #643 : 05.06.2010 klo 16:17:06

Yksi juttu jäi tosin harmittamaan: Gaetano DŽAgostino, yksi lempipelaajistani  Roman ulkopuolelta, lähti Firenzeen ilman että Roma olisi ollut kiinnostunut edes vähän alusta tuomaan kaveria takaisin. :(

Niinpä.

Eikä D'Agostino ole suinkaan ainoa punakeltaisten käsistä livennyt timantti. Simone Pepe ja Gianluca Curci ovat myös molemmat Roman loistavan juniorituotannon helmiä. Toki Gaetano on alkujaan Sisiliasta, mutta hänen Romassa viettämänsä vuodet olivat todellinen ponnahduslauta pojan uralla. Kaikki kolme edellä mainittua herra toisivat valtavasti leveyttä Roman materiaaliin ja Curci voisi jopa mielestäni haastaa Julio Sergion hegemonia-aseman ykköskopparina.

Ajatusleikkinä:

                  Okaka
Cerci                               Pepe
                  Totti   

 D'Agostino   De Rossi    Aquilani

LD             CB     CB            RD

                  Curci

;)
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #644 : 05.06.2010 klo 16:48:36

Onko Mirkosta vielä liikkunut mitään huhuja minnekään? Olisi kyllä paha menetys Romalle. Oli kuitenkin Roman tehokkain pelaaja tällä kaudella; liigassa teki Roman pelaajista eniten maaleja ja antoi myös eniten maaliinjohtaneita syöttöjä (14+8).
Auts

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #645 : 05.06.2010 klo 18:37:25

Onko Mirkosta vielä liikkunut mitään huhuja minnekään? Olisi kyllä paha menetys Romalle. Oli kuitenkin Roman tehokkain pelaaja tällä kaudella; liigassa teki Roman pelaajista eniten maaleja ja antoi myös eniten maaliinjohtaneita syöttöjä (14+8).

Kiinnostusta varmaan on, mutta tuskinpa lähtee. Jos joku Romasta lähtee, niin Mexes.

Ja taas mennään:
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=fi&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.romacalcionews.it%2Findex.php%2F2010%2F06%2Fesclusiva-romacalcionews-it-non-ci-siamo-mai-ritirati%2F&sl=it&tl=en
Auts

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #646 : 05.06.2010 klo 18:38:16

Niinpä.

Eikä D'Agostino ole suinkaan ainoa punakeltaisten käsistä livennyt timantti. Simone Pepe ja Gianluca Curci ovat myös molemmat Roman loistavan juniorituotannon helmiä. Toki Gaetano on alkujaan Sisiliasta, mutta hänen Romassa viettämänsä vuodet olivat todellinen ponnahduslauta pojan uralla. Kaikki kolme edellä mainittua herra toisivat valtavasti leveyttä Roman materiaaliin ja Curci voisi jopa mielestäni haastaa Julio Sergion hegemonia-aseman ykköskopparina.

Ajatusleikkinä:

                  Okaka
Cerci                               Pepe
                  Totti   

 D'Agostino   De Rossi    Aquilani

LD             CB     CB            RD

                  Curci

;)

Hyökkäys suoraansanottuna surkea. keskikenttä sensijaan... :)
Simba

Poissa Poissa


Vastaus #647 : 05.06.2010 klo 18:55:21

Ajatusleikkinä:

                  Okaka
Cerci                               Pepe
                  Totti   

 D'Agostino   De Rossi    Aquilani

LD             CB     CB            RD

                  Curci

;)

Tällähän Roma saattaisi jopa tosissaan taistella mestaruudesta. Varsinkin jos vastustajat edelleen pysyttelevät perinteisemmässä 11 miehen kenttämuodostelmassa... ;)
Forza Lupi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliiga, Ykkösliiga, Liigacup, Ligue 1


Vastaus #648 : 05.06.2010 klo 20:09:32

D'Agostinon ja Aquilanin todella ottaisi koska vaan takaisin kotiin, huikeita pelaajia.
ForzaInter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat


Vastaus #649 : 06.06.2010 klo 17:11:02

Tällähän Roma saattaisi jopa tosissaan taistella mestaruudesta. Varsinkin jos vastustajat edelleen pysyttelevät perinteisemmässä 11 miehen kenttämuodostelmassa... ;)

:D

Jotenkin nuo Roma-kehut eivät sovi Adrianon suuhun tuossa mittakaavassa missä mies niitä on laukonut. Kai se suutelee pelipaitaa ja imee tottin peukaloa, unohtaen että tasan tarkkaan Interin ansiosta mies pääsi ilman korvauksia siirtymään Brasiliaan ja miten seura auttoi pelaajaa vaikeina aikoina.

 
Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 32
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa