north state
Poissa
Suosikkijoukkue: fudisforum
|
 |
Vastaus #3075 : 28.04.2011 klo 10:56:28 |
|
- Ehkä on ja tulee aina olemaan, mutta ei aina ole ollut. Naurettavaa, miten yhden sanan käyttö on saanut valtavat mittasuhteet. Todellinen rasisimi näkyy teoissa ja asenteissa, mutta on huvittavaa, että on ilmaantunut yksittäinen sana, joka jo sinänsä riittää rasistikortin vilautteluun.
Miten neekeri-sanan käyttö ei kerro mitään kyseisen henkilön negatiivisista asenteista tiettyjä ihmisiä kohtaan, kun se siltää jo valmiiksi tiettyjä latauksia tietyssä kontekstissa, esim. tässä Hakkaraisen tapauksessa? Ottaen huomioon Hakkaraisen muun ulosannin, on kai ilmiselvää, että kyseessä on kovanluokan rasisti. Rasistikorttia vilautellaan tietysti silloin, kun siihen on kontekstinsa puolesta aihetta. Joku kielitieteilijä luennoitsemassa neekeri-sanan etymologiasta on vähän eri, kuin kansanedustaja imitoimassa minareetteja ja horisemassa "neekeriukoista" ilman edes mitään vakavasti otettavaa faktaa ("kaveri muuten toimii DTM:n pokena ja sano mulle, että kerran sinne pyrki yks viitasaarelainen, taitaa kaikki olla homostelijoita"). Mun mielestä naurettavampaa, että oletettavasti valkoinen mies pitää naurettavana sitä, että "neekeri" on saanut valtavat mittasuhteet. Sulle ei varmaan tarvitse alkaa selostaa, mitä kaikkea sanaan liittyy tai kehottaa sanomaan se päin naama jollekin tummaihoiselle. En mäkään tässä maailmassa haluaisi mitään sanoja kieltää tai niiden merkityksiä yliliioitella, mutta toisaalta enpä mä koskaan varmaan pysty kokemaan sitä sanaa samanlailla kuin siihen viitatut. Kuinka pitkälle tulevaisuuteen sinä näet?
Ei tarvi mennä kuin 20v taaksepäin niin tuolla sanalla ei ollut rasistista latausta.
Valkoisen miehen taakka? Hakkarainen muuten haukkui koko muslimiryhmää, johon Perpa itsekin kuuluu. Neekeri-sanasta hän tuskin sitä pulttia otti, vaikka lehti siihen suuntaan otsikoikin.
Näitä voidaan aina tietysti arvuutella. Ei tosin olisi ensimmäinen eikä viimeinen kerta, kun joku kutsuu ulkomaalaista ihonväristä riippumatta neekeriksi. Omilta junnuvuosilta muistan, kuinka yksi punaniska (sillä oli oikeesti joka kesä niska ihan palanut) kutsui paria italiaista sälliä neekeriksi (ja ennen kuin joku ehtii postata siitä yhdestä leffasta sen dialogin koskein sisilialaisten ja neekereiden yhteyttä, niin nää kaverit ei olleet edes Sisiliasta).
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3076 : 28.04.2011 klo 11:16:33 |
|
Miten neekeri-sanan käyttö ei kerro mitään kyseisen henkilön negatiivisista asenteista tiettyjä ihmisiä kohtaan, kun se siltää jo valmiiksi tiettyjä latauksia tietyssä kontekstissa, esim. tässä Hakkaraisen tapauksessa? - Eivätköhän tässä nyt lataukset ole enemmän sivullisen tarkkailijan omassa kontekstissa, kuin Hakkaraisen käyttämässä. Sulle ei varmaan tarvitse alkaa selostaa, mitä kaikkea sanaan liittyy tai kehottaa sanomaan se päin naama jollekin tummaihoiselle.
- Juu ei tarvitse, sillä taidan ymmärtää sen sinua laaja-alaisemmin. Miksi sanoisin sen jollekin tummaihoiselle? Sehän tietää sen jo muutenkin. Juttelisin ja olen jutellutkin jotain ihan tavallista, kuten kenen tahansa kanssa.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #3077 : 28.04.2011 klo 11:30:34 |
|
Niin 80-luvulla vielä opeteltiin koulussa aakkosia ja N-kirjaimen kohdalla luki "Neekeri" ja kuvassa oli tummaihoinen aitajuoksija.
Oli vielä 90-luvun alkupuolellakin. 90-luvun puolivälin kukkahatut keksivät että NEEKERI onkin ruma sana.
|
|
|
|
|
north state
Poissa
Suosikkijoukkue: fudisforum
|
 |
Vastaus #3078 : 28.04.2011 klo 11:41:41 |
|
- Eivätköhän tässä nyt lataukset ole enemmän sivullisen tarkkailijan omassa kontekstissa, kuin Hakkaraisen käyttämässä.
Aha  No tämä on siinä tapauksessa viisainta lopettaa tähän. - Juu ei tarvitse, sillä taidan ymmärtää sen sinua laaja-alaisemmin. Miksi sanoisin sen jollekin tummaihoiselle? Sehän tietää sen jo muutenkin. Juttelisin ja olen jutellutkin jotain ihan tavallista, kuten kenen tahansa kanssa.
Se tietää, että sä kutsuisit sitä muutenkin neekeriksi vai että se tietää itse olevansa neekeri? Melkein sama asia.
|
|
|
|
|
acdb
Poissa
|
 |
Vastaus #3079 : 28.04.2011 klo 12:14:01 |
|
Mä bongasin ton uhkauksen kyllä Perpan avoimelta fanisivulta (en o fani). Eipä se kai tosin estä sitä, että joku siitä olisi paskamedialle vinkannut.
Mulla on ykkösforumin ajoilta jäänyt sellainen kuva Sudesta, että se olisi jonkunlainen rasismin vastustaja, vaikka onkin sellainen vanha jäärä. Taitaakin ilmeisesti päteä vain silloin, kun toinen osapuoli on joku suosikkipelaajista.
Suden logiikka nyt on vaan olla aina eri mieltä enemmistöä vastaan, koska hän nyt vaan sattuu pitämään turhasta pseudo-provo-keskustelusta. Eipä näihin susien ja viinikalojen juttuihin kannattaisi mukaan lähteä. Parempi vaan olla vastaamatta tai ylimielisesti vittuilla.
|
|
|
|
|
fingerström
Poissa
|
 |
Vastaus #3080 : 28.04.2011 klo 12:20:25 |
|
Ja taas on onnistuneesti asia hämärtynyt. Eikö kenellekään juolahda mieleen, että Hakkarainen on kansanedustaja ja siis lainlaatija aika isosta puolueesta? Hänen poliittiset mielipiteensä eivät ole hänen yksityisasiansa vaan ne ovat osa puolueen näkökantaa. Aivan samoin kuin Soinin kielteinen kanta abortteihin ja ehkäisyyn ei ole hänen yksityisasiansa.
Aivan samoin Halla-ahon näkemys siitä, että ihmisarvo mitataan sen mukaan, kuinka paljon hallaa ihmisen poistaminen yhteisöstä aiheuttaa, ei ole Halla-ahon yksityisasia vaan osa puolueen kantaa. Seuraava askel on, että kun välttämättä päädytään siihen, että osan poistaminen tuottaisikin "hyötyä", niin miten tämä poistaminen organisoidaan.
Myöskään se, että puolue ilmoittaa kulttuuripoliittisessa ohjelmassaan, että ihmiset eivät saa ajatella itse vaan puolue päättää, mitä levyjä he saavat kuunnella, ei ole kenenkään yksityisasia vaan puolueen tavoite, johon he lainlaatijoina pyrkivät. Loogisesti seuraava askel on näitten muitten levyjen pistäminen uuniin.
Näistä asioista ei valitettavasti perussuomalaisia narautettu ennen vaaleja, koska muilla oli niin kiire hinkua heitä hallitukseen kavereikseen.
Perparim Hetemaj on puolestaan jalkapalloilija ja hänen mielipiteensä ovat hänen yksityisasioitaan sillä luonnollisella rajauksella, mikä koskee kaikkia muitakin ja lisäksi sillä erolla, mikä paino hänen sanoillaan jalkapalloilijana ja siis esimerkkinä ja julkisuuden henkilönä on. Mutta hän puhuu omissa nimissään, mitä Hakkarainen lainlaatijana ei tee paitsi jos puolue häntä tästä rankaisee esimerkiksi erottamalla ryhmästä.
Mitä tulee tähän Wolffin "viileään analyyttisuuteen", niin sehän on vanha ja aika ellottava keino hyväksyä sorto ikäänkuin hyväksymättä sitä. Samalla tavallahan kundi aikoinaan ykkösellä piti Saudi-Arabian (vai oliko se Iranin?) tapaa olla päästämättä naisia katsomoon ja kivittää heitä todellisista tai kuvitelluista aviorikoksista tapana, johon eivät ulkopuoliset saa puuttua, koska kyse oli maan laista. Aivan kuin lakeja ei muutettaisi. Kyse oli siis siitä casesta, kun Ruotsin maajoukkue kieltäytyi pelaamasta ko. maassa.
Sama vamma on näillä neekeri -sanan neutraaliuden julistajille. Sanalle on tullut valitettavasti ideologinen painolasti ja siihen ei auta saivartelu vanhoilla koulukirjoilla. Mun mielestäni sitä arvolatausta ei tarvitsisi olla, mutta näyttää siltä, että niin vain on. Kaikkein ellottavinta on poliittinen korrektius, jonka valossa tätäkin on sitten pohdittava ja ratkaistava sanan käyttö.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3081 : 28.04.2011 klo 12:22:20 |
|
Suden logiikka nyt on vaan olla aina eri mieltä enemmistöä vastaan,
- Mikä osapuoli tässä nyt on ollut se enemmistö? Tiedän, että Hakkarainen sai kansan valtakirjan ja Fade ei, mutta molempien puolueet ovat nyt muodostamassa yhteistä enemmistöhallitusta, joten eiköhän tämä tästä.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3082 : 28.04.2011 klo 12:29:12 |
|
Mitä tulee tähän Wolffin "viileään analyyttisuuteen", niin sehän on vanha ja aika ellottava keino hyväksyä sorto ikäänkuin hyväksymättä sitä. Samalla tavallahan kundi aikoinaan ykkösellä piti Saudi-Arabian (vai oliko se Iranin?) tapaa olla päästämättä naisia katsomoon ja kivittää heitä todellisista tai kuvitelluista aviorikoksista tapana, johon eivät ulkopuoliset saa puuttua, koska kyse oli maan laista. Aivan kuin lakeja ei muutettaisi. Kyse oli siis siitä casesta, kun Ruotsin maajoukkue kieltäytyi pelaamasta ko. maassa.
- Kuka kundi? Jos tarkoitat minua, niin muistisi pettää tai puhut tahallasi perättömiä. En muista lainkaan kyseistä aihetta, ja siitä olen varma, etten ole kirjoittanut siitä ainakaan noin. Linkkiä?
|
|
|
|
|
fingerström
Poissa
|
 |
Vastaus #3083 : 28.04.2011 klo 12:52:40 |
|
- Kuka kundi? Jos tarkoitat minua, niin muistisi pettää tai puhut tahallasi perättömiä. En muista lainkaan kyseistä aihetta, ja siitä olen varma, etten ole kirjoittanut siitä ainakaan noin. Linkkiä?
Löytyikin yllättävän helposti. Ihmisellä on kuin onkin jonkinlainen hyvin laadittu ja ohjaava käyttöliittymä tukenaan tällaisissa tapauksissa. Jos olet The Wolf, kuten olen ymmärtänyt: http://suomifutisnet.adv1.nebula.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=59157
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #3084 : 28.04.2011 klo 13:06:53 |
|
väärä ketju e: sittenkin oikea ketju  kaikenlaisesta täälläkin puhutaan Aivan samoin Halla-ahon näkemys siitä, että ihmisarvo mitataan sen mukaan, kuinka paljon hallaa ihmisen poistaminen yhteisöstä aiheuttaa, ei ole Halla-ahon yksityisasia vaan osa puolueen kantaa. Seuraava askel on, että kun välttämättä päädytään siihen, että osan poistaminen tuottaisikin "hyötyä", niin miten tämä poistaminen organisoidaan. Tuossa askeleessa ollaan jo; ehdollinen kansalaisuus, karkoittaminen jne. TJEU: Vakavaan rikokseen (vähimmäisseuraamuksena vapausrangaistus) tai toistuviin rikoksiin syyllistynyt ei-kansalainen on karkotettava kaikissa tapauksissa ja riippumatta oleskeluluvan perusteista.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3085 : 28.04.2011 klo 13:13:28 |
|
- Ok, kiitos linkin kaivamisesta. Olin todellakin jo unohtanut koko keskustelun. Hyvä, että löytyi, sillä siellä näkyy, mitä oikeasti olen kirjoittanut. Ettei tarvitse uskoa sinun muistikuvaasi jostain aviorikoksesta kivittämisen tavan hyväksymisestä, mistä aiheesta en ole kirjoittanut sanaakaan.
|
|
|
|
|
fingerström
Poissa
|
 |
Vastaus #3086 : 28.04.2011 klo 13:40:47 |
|
Ettei tarvitse uskoa sinun muistikuvaasi jostain aviorikoksesta kivittämisen tavan hyväksymisestä, mistä aiheesta en ole kirjoittanut sanaakaan.
Kirjoitit: - Mistä sinä tiedät saudiarabialaisten perusoikeudet? Ehkä tämä kuuluu juuri niihin.
Suomen on tietenkin tuettava, koska se pääsee isäntien kustantamana (?) pelaamaan harjoitusmaaottelun moninkertaista MM-kävijää vastaan. Talossa talon tavalla. Ei siellä stadionilla nyt ketään kuitenkaan tapeta tai kiduteta.
En minäkään pääse uimahallissa naisten saunaan, mutta en nosta siitä tuollaista meteliä. ja - Puhuin tietenkin tuosta ajasta, kun Suomen maajoukkue on paikalla. Tuskin siellä esiotteluna mitään telottajaisia nähdään.
Mitä siellä mahdollisesti muina aikoina tapahtuu, siitä emme voi olla vastuussa, etenkään, jos tiedot ovat noin ylimalkaisia ja yksilöimättömiä, huhuluonteisia, kuin sinun ilmaisusi. jne
|
|
|
|
|
pyry
Poissa
Suosikkijoukkue: Start 09.08.1942
|
 |
Vastaus #3087 : 28.04.2011 klo 13:48:42 |
|
- Ok, kiitos linkin kaivamisesta. Olin todellakin jo unohtanut koko keskustelun. Hyvä, että löytyi, sillä siellä näkyy, mitä oikeasti olen kirjoittanut. Ettei tarvitse uskoa sinun muistikuvaasi jostain aviorikoksesta kivittämisen tavan hyväksymisestä, mistä aiheesta en ole kirjoittanut sanaakaan.
Kyllähän tuo fingerströmin muistikuva vastasi varsin tarkasti käytyä keskustelua. Tuollainen löysä kulttuurirelativismi on kieltämättä näppärä kikka, jos haluaa katsoa sortoa läpi sormien.
|
|
|
|
|
Zackettt
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Hämeenlinna
|
 |
Vastaus #3088 : 28.04.2011 klo 13:49:45 |
|
Hohhoi, Perpa aukoo vähän Facebookissa päätään ja täällä on jo tyyliin neljättä sivua paskanjauhaminen menossa.
Hävetkää.
|
|
|
|
|
member of global family
Poissa
|
 |
Vastaus #3089 : 28.04.2011 klo 14:27:38 |
|
Odottelen edelleen että Rantalainen käy hakkaamassa Halla-Ahon joten taitaa olla yhtä turhaa odotella etä Perpa kävisi tiputamassa metsienmiehen.
Suomessahan turpaanveto, puhumattakaan sillä uhkaamisesta, on maan tapa joten ihme itkua
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.04.2011 klo 14:30:45 kirjoittanut member of global family »
|
|
|
|
|
TNF Dutchman
Poissa
|
 |
Vastaus #3090 : 28.04.2011 klo 14:59:53 |
|
Hohhoi, Perpa aukoo vähän Facebookissa päätään ja täällä on jo tyyliin neljättä sivua paskanjauhaminen menossa.
Hävetkää.
Olisi soittanut vaikka radioon ja kertonut mielipiteensä. Se on kyllä ihme juttu että nykyajan ihmisillä ei ole enää mitään käsitystä siitä mitä voi sanoa ja missä, eikä myöskään siitä mitä kannattaa sanoa ja mitä ei. Sama koskee tässä tilanteessa molempia osapuolia. Mistä tämä sitten johtuu, niin siihen lienee monia syitä.
|
|
|
|
|
pommeli
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Kuusysi, Stoke
|
 |
Vastaus #3091 : 28.04.2011 klo 15:13:01 |
|
|
|
|
|
|
Inzaginho
Poissa
Suosikkijoukkue: Joulukuusi
|
 |
Vastaus #3092 : 28.04.2011 klo 15:35:24 |
|
Miehen ele, jota Teuvo "saman alan miehiä" Hakkarainen ei todellakaan ansaitsisi.
|
|
|
|
|
Alonso Quijano
Poissa
|
 |
Vastaus #3093 : 28.04.2011 klo 15:58:27 |
|
Miehen ele todellakin, mutta ei sinänsä yllättävää, että Pöllöliitto puseilee. Mielipiteitään maahanmuutosta ja muslimien uskonnosta? Rasistista paskaa, sanon minä.
Ai niin mutta eihän rasistia saa leimata rasistiksi, ongelmista pitää puhua oikeilla...ynnämuutanönönönönnööööö osa. 4878
|
|
|
|
|
donjohnson
Poissa
|
 |
Vastaus #3094 : 28.04.2011 klo 17:33:54 |
|
"- Lähdimme perheeni kanssa pakoon sotaa, enkä hyväksy fyysistä väkivaltaa missään olosuhteissa. Haluan pyytää anteeksi kaikilta, joita kirjoitukseni on loukannut."
Palloliitto tässä silittelee mutta jotenkin tuntuu että Perpan oma mielipide ei asiasta ole muuttunut mitenkään. Maajoukkueesta bannia vähäksi aikaa niin jos oppisi tavoille, vai tarvitaanko fudismaajoukkueeseenkin oma harri olli?
|
|
|
|
|
Spili
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Tervarit, AC Oulu
|
 |
Vastaus #3095 : 28.04.2011 klo 18:48:21 |
|
Ja vielä kun oma sisko, jolla olisi ollut hirveästi annettavaa Suomelle, ei päässyt Tämä oli varmaan jotain huumoria, joka meni minulta totaalisesti ohi. Siskonsahan saa myötähäpeämittarin punaiselle heti suunsa aukaistessaan. Tuntuu kyllä olevan kovasti tykästynyt omaan ääneensä, mutta aivot eivät tunnu pystyvän suoltamaan suuhun järkevää sanottavaa.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #3096 : 28.04.2011 klo 18:57:04 |
|
Persujuntit ovat pilanneet foorumin..
Sama, tässähän tuntee olevansa jossain pesäpallo-forumilla 
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #3097 : 28.04.2011 klo 19:54:43 |
|
Yllättävä veto Perpalta, odotin että tunteenpurkaus olisi kuitattu jälkikäteen huumorina niin kuin Baxter-tapauksessa.
|
|
|
|
|
KulliAivo
Poissa
|
 |
Vastaus #3098 : 28.04.2011 klo 20:32:13 |
|
Yllättävä veto Perpalta, odotin että tunteenpurkaus olisi kuitattu jälkikäteen huumorina niin kuin Baxter-tapauksessa.
Perpa saattoi juuri pelastaa tämän ketjun. Ehkä nyt jalkapallomaailman persut ja vihreät yrittävät käännyttää ihmiset omaan maailmankatsomukseena jossain muualla, ja tämä paskan jauhaminen loppuu. Voi kumpa ihmiset tajuaisivat, että suurinta osaa tämän foorumin lukijoista ei kiinnosta paskan vertaa mitä joku jonkun nimimerkin takaa on mieltä. En ymmärrä miten on ylipäätään mahdollista, että keskustelu jostain jalkapalloilijasta päätyy vänkäämiseen jostain halla-aholaisuudesta... Tässä panostukseni off-topikkiin. Over and out.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3099 : 29.04.2011 klo 11:48:51 |
|
Voi kumpa ihmiset tajuaisivat, että suurinta osaa tämän foorumin lukijoista ei kiinnosta paskan vertaa mitä joku jonkun nimimerkin takaa on mieltä. En ymmärrä miten on ylipäätään mahdollista, että keskustelu jostain jalkapalloilijasta päätyy vänkäämiseen jostain halla-aholaisuudesta...
Tässä panostukseni off-topikkiin. Over and out.
- En ole huomannut, että tämä nyt olisi päättynyt jotenkin erityisesti halla-aholaisuudesta vänkäämiseen. Paljon useammin tällaiset keskusteluryöpyt päättyvät keskusteluun oikeinkeskustelusta. Niin, ja kyllä täällä lukijoita kiinnostaa nimimerkin takaa heitetyt mielipiteet. Siksi paljon niihin tulee vastauksia, ja keskustelu käy. Keskustelukanava, katsos. Asiapohjaiseen tiedottamiseen on sitten aivan eri sivut.
|
|
|
|
|
|
|
|