barcelona
Poissa
|
 |
Vastaus #1000 : 04.05.2010 klo 16:27:31 |
|
näis o. Miehet: sarja jatkuu ensimmäisellä kotiottelulla su 9.5. klo 18.30 poikkeuksellisesti Sammonlahden tekonurmella ja vastassa AC Vantaa.
Ottelu pelataan Sammonlahden tekonurmella alkuperäisenä aikana su 9.5. klo 18.30. Syynä pelikentän muutokseen on Kimpisen nurmen hidas kasvu sääolosuhteiden takia. Sammonlahden tekonurmi on ottelulle sopiva paikka iltavalaistuksen, äänentoistosysteemin ja tarvittavien palvelupisteiden johdosta. Tapahtuma organisoidaan siten että lipunmyynti tapahtuu nurmikentälle menevän ison portin kautta. Myös kentän aidan ulkopuolinen alue rajataan yleiseltä kululta ottelun ajaksi klo 17.30 alkaen.
|
|
|
|
|
futebooli
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus, Newcastle, Lupo
|
 |
Vastaus #1001 : 04.05.2010 klo 17:11:00 |
|
Perkele hermot nyt saatana sitä lämmitys tuubia sinne kimpisen multaan, helvetti maistuukohan se makkara sammonlahdes samalle ku kimpises ja onko kahvi laihempaa vaiko ei  , koeta nyt näin visaisten kysymysten kanssa elää. No mutta tulosveikkaus on ehkä hieman optimistinen mut 3-2 kotivoitolla lähetään.
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1002 : 04.05.2010 klo 17:43:29 |
|
näis o.Miehet: sarja jatkuu ensimmäisellä kotiottelulla su 9.5. klo 18.30 poikkeuksellisesti Sammonlahden tekonurmella ja vastassa AC Vantaa.  Ja Palloliitto haluaa jatkaa sarjakautta Liiton sarjoissa  Voi Hyvää Päivää. Muistakaa ottaa 6 €:n seisomapaikallenne mukaan sateenvarjo. Vallitseva ennuste nimittäin lupaa melko reipasta vesisadetta, mikä Kimpisen lipan alla ei olisi haitannut pätkän vertaa...
|
|
|
|
|
Bluejacket
Poissa
|
 |
Vastaus #1003 : 04.05.2010 klo 19:14:19 |
|
 Ja Palloliitto haluaa jatkaa sarjakautta Liiton sarjoissa  Voi Hyvää Päivää. Muistakaa ottaa 6 €:n seisomapaikallenne mukaan sateenvarjo. Vallitseva ennuste nimittäin lupaa melko reipasta vesisadetta, mikä Kimpisen lipan alla ei olisi haitannut pätkän vertaa... Meinaatko, että 9.5 on yleisesti liian aikaista aloittaa sarja Lappeenrannassa? Pikemminkin olosuhteita Kimpisellä/Lappeenrannassa pitäisi parantaa. Kimpisen nurmea joutunee parantamaan viimeistään silloin, kun joku joukkue Lappeenrannasta pelaa Ykköstä/Liigaa kuten tämänkokoisen kaupungin kuuluisi. Sammonlahteen saatiin valot, katsomosta on ollut huhua. Tulevaisuudessa katos? Maksaa toki rahaa, mutta Saipa aloitti harjoitusottelukautensa jäähallissa elokuun alussa. Luulisi jalkapallokaudenkin pyörivän, kun päivälämpötila on +10 kieppeillä. Kultsu pelaa Joutsenossa 8.5, viime vuonna kotiavaus oli 3.5. Pepon avausottelu oli valittu varman päälle vieraisiin, ei se kaukana ole etteikö kotiavausta voitu nytkin pelata Kimpisellä. Ehkä ensi vuonna sattuu paremmat kelit, ja joskus olosuhteillekin tehdään jotain. Ja Joutsenon keskuskenttä on ilmeisesti tosiaan käytössä, olisihan Koko Kaupungin PEPO voinut avata kautensa siellä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.05.2010 klo 19:16:11 kirjoittanut Bluejacket »
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1004 : 04.05.2010 klo 19:57:22 |
|
Meinaatko, että 9.5 on yleisesti liian aikaista aloittaa sarja Lappeenrannassa? Siis Palloliiton ajatus on jatkaa kautta reippaasti nykyisestään. Olitko Finskillä 2.5. ns. "kunnon olosuhteissa". Vitun kylmää vaan sielläkin oli ainakin selvinpäin. No ehkä se on pukeutumiskysymys  Käyhän ihmiset pilkkikisoissakin... Olisihan se hienoa kun 200-päinen Stadin Kingien mieskuoro hoilaisi toppahaalareissa jonain päivänä Kimpisellä kauden avauksessa 
|
|
|
|
|
Bluejacket
Poissa
|
 |
Vastaus #1005 : 04.05.2010 klo 21:52:22 |
|
Siis Palloliiton ajatus on jatkaa kautta reippaasti nykyisestään. Olitko Finskillä 2.5. ns. "kunnon olosuhteissa". Vitun kylmää vaan sielläkin oli ainakin selvinpäin. No ehkä se on pukeutumiskysymys  Käyhän ihmiset pilkkikisoissakin... Olisihan se hienoa kun 200-päinen Stadin Kingien mieskuoro hoilaisi toppahaalareissa jonain päivänä Kimpisellä kauden avauksessa  Finskillä en ollut, mutta Amiksella tuli käytyä talvella katsomassa harjoitusotteluja ja Kisapuistossa Veiterää. Viime keväänä Mypa pelasi Honkaa (11.3) ja Kupsia (14.3) vastaan Amiksella, lippa katsomon päälle ja katsojan olosuhteet ovat Veiterän pelejä paremmat läpi vuoden. Pointti oli kuitenkin se, että Lappeenrannassa nykyisenmittainen kausi voidaan vuodesta riippuen vetää läpi sujuvasti, tai yksi peli siirtäen. Olosuhteita parantamalla (pressu, lämmitys, katos, katsomo) jopa pidennetty kausi voidaan pelata läpi ilman ongelmia. Se miten yleisö tai 200 hoilaajaa saadaan paikalle on eri (topicin) asia.
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1006 : 04.05.2010 klo 22:06:39 |
|
Finskillä en ollut, mutta Amiksella tuli käytyä talvella katsomassa harjoitusotteluja ja Kisapuistossa Veiterää. Viime keväänä Mypa pelasi Honkaa (11.3) ja Kupsia (14.3) vastaan Amiksella, lippa katsomon päälle ja katsojan olosuhteet ovat Veiterän pelejä paremmat läpi vuoden.
Pointti oli kuitenkin se, että Lappeenrannassa nykyisenmittainen kausi voidaan vuodesta riippuen vetää läpi sujuvasti, tai yksi peli siirtäen. Olosuhteita parantamalla (pressu, lämmitys, katos, katsomo) jopa pidennetty kausi voidaan pelata läpi ilman ongelmia. Se miten yleisö tai 200 hoilaajaa saadaan paikalle on eri (topicin) asia. Ei minulla tietenkään ole mitään olosuhteiden parantamista vastaan. Päinvastoin! Siitä vaan  Kaupunki unohtakoon listalla olevat parikymmentä miljoonien investointia ja rakentakoot jalkapallohallin noin ensi alkuun. Katsotaan niitä Kimpisen penkkien lämmityksiä sitten 
|
|
|
|
|
futebooli
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus, Newcastle, Lupo
|
 |
Vastaus #1007 : 05.05.2010 klo 04:31:06 |
|
Miun mielipide o se, että ei pidä ootella niitä nousuja, ja sit ruveta tekee parannuksia vaan toisinpäin. Englannissa on saatana soikoon, kyläjoukkueillakin paremmat katsomot ku suomessa monella 1divari joukkueella.
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #1008 : 05.05.2010 klo 04:50:45 |
|
Miun mielipide o se, että ei pidä ootella niitä nousuja, ja sit ruveta tekee parannuksia vaan toisinpäin. Englannissa on saatana soikoon, kyläjoukkueillakin paremmat katsomot ku suomessa monella 1divari joukkueella.
Niillä kyläjoukkueilla on Englannissa myös maksavia asiakkaita ja sponsoreita moninkertainen määrä suomalaisiin divarijoukkueisiin verrattuna. Näin ollen seuroilla on itselläänkin varaa kohentaa olosuhteitaan, eikä olla kunnallisesta päätöksenteosta riippuvaisia, kuten Suomessa.
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1009 : 05.05.2010 klo 06:50:56 |
|
Niillä kyläjoukkueilla on Englannissa myös maksavia asiakkaita ja sponsoreita moninkertainen määrä suomalaisiin divarijoukkueisiin verrattuna. Näin ollen seuroilla on itselläänkin varaa kohentaa olosuhteitaan, eikä olla kunnallisesta päätöksenteosta riippuvaisia, kuten Suomessa. Niinpä  Mitä Lappeenrantaan tulee, niin mihinkään "kivaan" ei pitäisi olla lähivuosina varaa. Etelä-Saimaa kertoi taloudestamme 1½ kk sitten näin: 29.3.2010 13:12
Lappeenrannan kaupungin tilikauden tulos viime vuodelta on lähes yhdeksän miljoonaa euroa miinuksella. Alijäämää kaupunki kirjasi 8,9 miljoonaa euroa.
Tulosta painavat 3,5 miljoonaa euroa budjetoitua pienemmät verotulot sekä taantumasta johtuvat käyttöomaisuuden myyntitulot, jotka jäivät tavoitteesta 4,3 miljoonaa euroa.
Vuosikate on 5 miljoonaa euroa ja suunnitelman mukaiset poistot 13,8 miljoonaa euroa.
Vuosikatteella kaupunki pystyy rahoittamaan perusinvestoinneistaan vain noin neljänneksen. Loppuosa on hoidettava lainoituksella. Kaupungin nettoinvestoinnit olivat viime vuonna 24,9 miljoonaa euroa.
Kaupungin lainakanta oli vuoden lopussa 147 miljoonaa euroa, mikä on lähes 16 miljoonaa euroa edellisvuotta enemmän. Asukasta kohti lainaa oli 2 092 euroa, mikä on isompien kaupunkien keskitasoa.
Lappeenrannan taseen loppusumma oli 506 miljoonaa euroa ja omavaraisuusaste 52,5 prosenttia. Oma pääoma oli 265 miljoonaa euroa. Taseessa ei ole kattamattomia alijäämiä edelliseltä vuodelta.
|
|
|
|
|
futebooli
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus, Newcastle, Lupo
|
 |
Vastaus #1010 : 06.05.2010 klo 17:01:44 |
|
Sääennusteet lupaavat aikaista kesää jo kuluvan viikon lopulle. Kaakkois-Suomessa hätyytellään sunnuntaina jopa 20 asteen lämpörajaa! Ou jeeeeeeeeeee ei taida sammonlahdessa riittää kapasiteetti enään sunnuntaina 
|
|
|
|
|
barcelona
Poissa
|
 |
Vastaus #1011 : 06.05.2010 klo 17:03:06 |
|
Surkeiden säiden jälkeen näyttää olevan sunnuntaiksi aurinkoakin luvassa. Ihmeiden aika ei ole ohi mutta ei nuolaista ennenkuin tipahtaa 
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1012 : 07.05.2010 klo 21:30:59 |
|
Veikkaus
PEPO - AC Vantaa 2,15 4,15 2,30
Nordicbet
PEPO - AC Vantaa 2.30 4.00 2.30
|
|
|
|
|
Calvin Klein
Poissa
|
 |
Vastaus #1013 : 08.05.2010 klo 00:59:19 |
|
Täytyy, että nyt pepolle laittaisin.. tai tietenkin aina.. =)!?!
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1014 : 08.05.2010 klo 21:27:33 |
|
Sunnuntaina ei säälitä Vantaan poikia eikä äitejä! Voitto kotiin räväkällä pelillä! Viime pelin maalit ei menneet Allun piikkiin, mutta Päällikköä kaivataan maaliin potkimaan sitä omaa puolusta persuuksille, jos siellä nukutaan. Tsemppiä PEPO!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 00:08:08 kirjoittanut FusionClub »
|
|
|
|
|
WIFK
Poissa
|
 |
Vastaus #1015 : 08.05.2010 klo 23:21:03 |
|
Kaakon nelosen topicissa maininta PEPOn ja Lappee JK:n yhteistyöstä. Sille 
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1016 : 09.05.2010 klo 00:18:51 |
|
Pilvetkin näyttäisivät kaikkoavan taivaalta klo. 16.00 mennessä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 09:21:05 kirjoittanut FusionClub »
|
|
|
|
|
futebooli
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus, Newcastle, Lupo
|
 |
Vastaus #1017 : 09.05.2010 klo 09:10:00 |
|
Jos ei vettä rupee tulemaan ni keli on mitä parhain. Onkos kellään PEPON kokoonpanosta mitään tietoa?
|
|
|
|
|
Rontti the King
Poissa
|
 |
Vastaus #1018 : 09.05.2010 klo 09:49:42 |
|
FORZA PEPO!!!!!!
|
|
|
|
|
Chingón
Poissa
|
 |
Vastaus #1019 : 09.05.2010 klo 10:44:21 |
|
Kertokaas miten siihen tekonurtsin läheisyyteen mahtuu +100 henkee?
|
|
|
|
|
Zilch
Poissa
|
 |
Vastaus #1020 : 09.05.2010 klo 11:01:53 |
|
Mitään tietoa PEPOn kokoonpanosta?
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1021 : 09.05.2010 klo 12:16:20 |
|
Mitään tietoa PEPOn kokoonpanosta? Eipä kai niistä pahemmin huudella täällä ennen peliä. Reilun viiden tunnin päästä ollaan viisaampia. Lähtijöistä päivitystä: Marko Kohonen --> IPS Esa Kylliäinen --> Kultsu FC Mats Malinen --> TsV Jonathan Martin --> Kultsu FC Markus Muhonen ? Martin Mbeng --> PaSa TP Nousiainen --> Lappee JK Pertti Rytinki --> TsV Ville Soininen ? Tommi Temonen --> Vihtavuoren Pamaus Visa Vepsäläinen --> KoPa Ville Väisänen, lopettanut?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 12:20:20 kirjoittanut FusionClub »
|
|
|
|
|
LongBet
Poissa
|
 |
Vastaus #1022 : 09.05.2010 klo 12:52:38 |
|
Onks faniryhmä valmiina vai kahistellaakko tuulareita?
|
|
|
|
|
FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #1023 : 09.05.2010 klo 13:45:00 |
|
Onks faniryhmä valmiina vai kahistellaakko tuulareita? Siis mikä?  Saattaahan se kamppailu, jos kiihkeäksi äityy, tempaista mukaansa tuularinkin...
|
|
|
|
|
Sueño
Poissa
Suosikkijoukkue: PEPO Lpr & KoPa
|
 |
Vastaus #1024 : 09.05.2010 klo 16:08:48 |
|
Jee kohta mennään! Paista aurinko 
|
|
|
|
|
|
|
|