er58
Poissa
|
 |
Vastaus #550 : 21.03.2008 klo 13:12:36 |
|
No kyllä se tiimi missä Wecce toimii vie varmemmin MuSaa kuin A tai B.
Mahtaako enää ensi kesänä, ainakin kun siirrytään 11v11 niin MuSa vie 
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #551 : 21.03.2008 klo 14:50:40 |
|
Mahtaako enää ensi kesänä, ainakin kun siirrytään 11v11 niin MuSa vie  No jos tolle linjalle lähdetään niin vaikeeta se tulee olemaan B1:sen pelaajien lainaaminenkin, harkoissa nytkin keskimäärin 12 miestä, ei sekään vielä hyvin ole.
|
|
|
|
er58
Poissa
|
 |
Vastaus #552 : 21.03.2008 klo 16:14:57 |
|
Jaa mistäkös, no esim 1: Lainaus käyttäjältä: er58 - Helmikuun 15. 2008, 13:29:52 Edelleen tuo mainittu 35 pelaajaa riittää kahteen joukkueeseen hyvin eikä pelaaminen A1/A2:ssa estä B:ssä pelaamista! Ja wecce vastaa Ei estäkkään sääntöjen mukaan, mutta sepä estää kun pelit ovat samaan aikaan.esim2: Lainaus käyttäjältä: er58 - Helmikuun 15. 2008, 20:44:49 A2 ja B2 pelipäiväthän ovat eri viikonpäivänä!!! ja wecce vastaa No mutta sepä hienoa, enää tarttis siis jaksaa koko kauden ajan pelaajien pelata lavvantaina ja sunnuntaina.esim3: Lainaus käyttäjältä: Wecce - Helmikuun 15. 2008, 20:53:35 No mutta sepä hienoa, enää tarttis siis jaksaa koko kauden ajan pelaajien pelata lavvantaina ja sunnuntaina. Oma käsitykseni on, ettei B2 pelipäivä ole viikonloppuisin !!!! ja tähän wecce ei vastannut  esim4: Lainaus käyttäjältä: ismail - Maaliskuun 14. 2008, 21:33:25 Hei haloo! Seurassa on noin 35 - 40 B-ikäistä pelaajaa, lisäksi sitten tietysti -93 pojat. Kai niistä nyt kaksi joukkuetta saadaan kasaan? ja tähän wecce vastaa
En olisi lainkaan niin varma. Pitää näes muistaa että ei voi pelata B1:ssä ja B2:ssa, eli tämä sulkee tuosta jo monta pelaajaa pois.Lainaus käyttäjältä: Wecce - Maaliskuun 14. 2008, 21:49:05 En olisi lainkaan niin varma. Pitää näes muistaa että ei voi pelata B1:ssä ja B2:ssa, eli tämä sulkee tuosta jo monta pelaajaa pois. Weccelle tiedoksi liiton sivuilta: Nuoren pelaajan siirtymistä samassa seurassa kahden saman ikäluokan joukkueen välillä on helpotettu. Siirtyminen saman ikäluokan joukkueiden välillä, jotka pelaavat eri sarjatasolla, ei edellytä luetteloinnin muutosta. Pelaaja voi pelata alemmalla sarjatasolla olevassa joukkueessa kahdeksantena päivänä ylemmällä sarjatasolla pelatun ottelun jälkeen ja ylemmällä sarjatasolla seuravana päivänä alemmalla sarjatasolla pelatun ottelun jälkeen. Luetteloinnin muutos on edelleen tehtävä jos joukkueet pelaavat samalla sarjatasolla. Siirtymistä on kuitenkin rajoitettu seuraavissa tilanteissa: Nuori pelaaja, joka - kevätkierroksella 31.5. jälkeen pelaa ylemmän sarjatason joukkueen kevätkierroksen ottelussa, ei voi enää kevätkierroksella pelata alemmalla sarjatasolla pelaavassa joukkueessa - syyskierroksella 31.8. jälkeen pelaa ylemmän sarjatason joukkueen ottelussa, ei voi enää syyskierroksella pelata alemmalla sarjatasolla pelaavassa joukkueessa ja tähän wecce ei vastannut  Ja nämä vain tästä ketjusta poimitut väärään tietoon perustuneet kirjoituksesi!! Ps. Mikäli oman joukkueesi pelaajatilanteeseen ollaaan puututtu, niin ei se vielä viikolla näkynyt karhuhallissa, kun näytti olevan 3 peluria treeneissä  Wecce hei, et kommentoinut esittämiäni tosiasioita mitenkään joten lainasin ne tähän uudestaan ja odotan kommentointiasi vai käykö kuten yleensäkin ettet vastaa tappion hetkellä !!!!!!!
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.03.2008 klo 16:16:19 kirjoittanut er58 »
|
|
|
|
|
er58
Poissa
|
 |
Vastaus #553 : 21.03.2008 klo 16:22:35 |
|
En ymmärrä juur mitään. Musan 91-syntyneitä ei siis alunperin huolittu kuin pari kaverii B1-divarijoukkueeseen ja nyt kuitenkin valmentaja haluaa jo 91:t B1-joukkueeseen? Tuossa iässä pojilla on paljon vielä fysiikassa eroa, joten ihmettelen, onko 92-syntyneet mm. fysiikassa ja pelitaidoissa edellä vuotta vanhempia? Toki näinkin voi olla, ainakin pelitaidoissa, toisilla myös fysiikassa. Toivotan kumminski Musalle tsemiä B1- ja B2divariin! B-Kakkosen topiccihan tää on  Minua hieman huolestuttaa kun sinä hyvä Toveri joudut usein aloittamaan kirjoituksesi "en ymmärrä sitä tai tätä tai mitään" Onko Dementia iskenyt vai ÄO matala  ?? Samaa mieltä kanssasi siitä että tämä on B2-ketju, mutta sivuraiteille asian vei tapansa mukaan Wecce sotkemalla B1:stä mukaan keskusteluun 
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #554 : 21.03.2008 klo 16:34:56 |
|
Wecce hei, et kommentoinut esittämiäni tosiasioita mitenkään joten lainasin ne tähän uudestaan ja odotan kommentointiasi vai käykö kuten yleensäkin ettet vastaa tappion hetkellä !!!!!!!
Ei noihin ole mitään vastaamista, olen ollut väärässä ja that´s it, vai odottaako eki että ylistäisin häntä siitä että hän on joskus myös oikeassa?
|
|
|
|
er58
Poissa
|
 |
Vastaus #555 : 21.03.2008 klo 16:43:13 |
|
Ei noihin ole mitään vastaamista, olen ollut väärässä ja that´s it, vai odottaako eki että ylistäisin häntä siitä että hän on joskus myös oikeassa?
Ei tarvi ylistää, mutta ottaa opiksi ja selvää asioista ennenkuin kirjoittaa  Enkä minä ole "joskus oikeassa" vaan melkein aina 
|
|
|
|
JARKKE
Poissa
|
 |
Vastaus #556 : 21.03.2008 klo 20:03:09 |
|
Voi vitsi, missä lienee vika, kun meillä tuollaisia "besserwissereitä" piirissä mukana jalkapallovaikuttajina ja siltä emme tahdo pärjätä vertailussa muihin piireihin. Taitaa sitten vaan olla aines lähtökohdiltaan niin huonoa 
|
|
|
|
er58
Poissa
|
 |
Vastaus #557 : 21.03.2008 klo 20:26:58 |
|
Voi vitsi, missä lienee vika, kun meillä tuollaisia "besserwissereitä" piirissä mukana jalkapallovaikuttajina ja siltä emme tahdo pärjätä vertailussa muihin piireihin. Taitaa sitten vaan olla aines lähtökohdiltaan niin huonoa  Tarkoitin lähinnä sääntö-, yms asioita en niinkään valmennusta vaikka hoituuhan sekin  Eikös satakunnan piiri kuitenkin kokoonsa nähden aika hyvin menesty!! B2-asiaakin välilllä, mikäs ikäluokka Jazzin B2- porukan runkona toimii ? -93 vai -92 Ps. huomenna Karhuhallissa B-peli MuSa-NoPs klo 17.30 alkaen
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.03.2008 klo 20:29:07 kirjoittanut er58 »
|
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #558 : 21.03.2008 klo 20:50:04 |
|
Tarkoitin lähinnä sääntö-, yms asioita en niinkään valmennusta vaikka hoituuhan sekin  Eikös satakunnan piiri kuitenkin kokoonsa nähden aika hyvin menesty!! B2-asiaakin välilllä, mikäs ikäluokka Jazzin B2- porukan runkona toimii ? -93 vai -92 Ps. huomenna Karhuhallissa B-peli MuSa-NoPs klo 17.30 alkaen Maltit sitten noin kahden rivinvaihdon ajan pysyäkkin siinä B2:ssa.
|
|
|
|
er58
Poissa
|
 |
Vastaus #559 : 21.03.2008 klo 21:16:36 |
|
Maltit sitten noin kahden rivinvaihdon ajan pysyäkkin siinä B2:ssa.
Äläs nyt taas yritä siirtää keskustelua pois B2:sta, vaan kerro kun pelaa JazzB2:ssa
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #560 : 21.03.2008 klo 21:27:33 |
|
Äläs nyt taas yritä siirtää keskustelua pois B2:sta, vaan kerro kun pelaa JazzB2:ssa
Empäs tiedä, jotain huhuja olen kuullut mutta ei niitä ennenkään ole täällä levitelty.
|
|
|
|
ismail
Poissa
Suosikkijoukkue: Brasilia -94
|
 |
Vastaus #561 : 21.03.2008 klo 22:25:45 |
|
B2-asiaakin välilllä, mikäs ikäluokka Jazzin B2- porukan runkona toimii ? -93 vai -92
Luultavasti -93.
|
|
|
|
JARKKE
Poissa
|
 |
Vastaus #562 : 21.03.2008 klo 22:26:32 |
|
Huhuista en tiedä, mutta Jazzin ysikolmosten sivuilla näyttää lukevan, että pelaamme keväällä B2-divaria. Kyseinen joukkue lienee tarpeeksi laadukas kyseiseen hommaan, mutta henk.koht. olen sitä mieltä, että liian helposti lähdetään hakemaan kovia pelejä vanhempien sarjaan. Tässä on vaarana se, että kun kaikki muutkin tekevät saman, niin oman ikäluokan pelien taso laskee.
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #563 : 21.03.2008 klo 22:28:01 |
|
Huhuista en tiedä, mutta Jazzin ysikolmosten sivuilla näyttää lukevan, että pelaamme keväällä B2-divaria. Kyseinen joukkue lienee tarpeeksi laadukas kyseiseen hommaan, mutta henk.koht. olen sitä mieltä, että liian helposti lähdetään hakemaan kovia pelejä vanhempien sarjaan. Tässä on vaarana se, että kun kaikki muutkin tekevät saman, niin oman ikäluokan pelien taso laskee.
Entäs jos tilanne on se että omassa ikäluokassa niitä tarpeeksi kovia pelejä ei tule?
|
|
|
|
ismail
Poissa
Suosikkijoukkue: Brasilia -94
|
 |
Vastaus #564 : 21.03.2008 klo 22:31:16 |
|
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #565 : 21.03.2008 klo 22:32:48 |
|
Toki joo tulee, mutta lähinnä puhuin nyt yleisellä tasolla, en mistään tietystä joukkueesta.
|
|
|
|
JARKKE
Poissa
|
 |
Vastaus #566 : 21.03.2008 klo 22:38:56 |
|
Tarkoitinkin nyt yleisesti, tämän ko. joukkueen kohdalla se on perusteltua, mutta kun esim Weccen jojottamassa ikäluokassa lähdetään seikkailemaan vanhempiin ja otetaa esim 9-1 nuttuun, niin kysyn vaan onko se perusteltua ja kehittävää?
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #567 : 21.03.2008 klo 22:40:25 |
|
Tarkoitinkin nyt yleisesti, tämän ko. joukkueen kohdalla se on perusteltua, mutta kun esim Weccen jojottamassa ikäluokassa lähdetään seikkailemaan vanhempiin ja otetaa esim 9-1 nuttuun, niin kysyn vaan onko se perusteltua ja kehittävää?
Niin ei kuitenkaan oltu kun kakkosia vuotta vanhempien ikäluokassa ja katsoppas jostain arkistoista niitä tuloksia oman ikäisiä vastaan.
|
|
|
|
JARKKE
Poissa
|
 |
Vastaus #568 : 21.03.2008 klo 22:59:17 |
|
Voi vattu sun kanssa, et sitten pysty keskustelemaan mistään asiasta, vaan otat kaikki henkilökohtaisesti. Jokaisessa ikäluokassa on varmasti joku joukkue, jolle on perusteltua pelata vanhemmassa sarjassa, mutta Satakunnan tulosarkistosta löytyy vuodelta 2007 sellaisia tuloksia, että herää kysymys oltiinko oikeassa sarjassa. Sinunkin Wecce kannattaisi olla hieman kriittinen Satakunnan sarjatasojen kanssa, et joutuisi niin hirveästi selittelemään Nappulafutis.comissa, kun häviätte jonkun pelin. Ei se oikein tahdo riittää maankaanlaajuisesti, vaikka voitatte Fc Rauman, toki hienoa sekin 
|
|
|
|
ismail
Poissa
Suosikkijoukkue: Brasilia -94
|
 |
Vastaus #569 : 21.03.2008 klo 22:59:36 |
|
Tarkoitinkin nyt yleisesti, tämän ko. joukkueen kohdalla se on perusteltua, mutta kun esim Weccen jojottamassa ikäluokassa lähdetään seikkailemaan vanhempiin ja otetaa esim 9-1 nuttuun, niin kysyn vaan onko se perusteltua ja kehittävää?
Lue nyt Wecce rakas nämä kysymykset. Sinun ikäluokassasi, ei sinun joukkueessasi! Sori. JARKKE kerkesi ensin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.03.2008 klo 23:00:58 kirjoittanut ismail »
|
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #570 : 21.03.2008 klo 23:05:43 |
|
No prkl, ei aina kerkeä kaikkea lukemaan.
Ja todellakin samaa mieltä tuosta vanhempiin lähtemisestä, esim tänä vuonna D12-piirisarjassa on mukana sellaisia 97-syntyneiden joukkueita joilla ei ole mitään asiaa sinne.
No onhan tässä talven varrellakin tullut muutamia oikeasti hyviä tuloksiakin, tuo FC Rauma nyt ei kerro mistään mitään.
|
|
|
|
Toveri
Poissa
|
 |
Vastaus #571 : 21.03.2008 klo 23:42:46 |
|
Ja todellakin samaa mieltä tuosta vanhempiin lähtemisestä, esim tänä vuonna D12-piirisarjassa on mukana sellaisia 97-syntyneiden joukkueita joilla ei ole mitään asiaa sinne.
Weccehän ei VOI muuta tässä tarkoittaa kuin Musaa  Mutta voitasko siirtyä topicin aiheeseen eikä jutella jostain Jatsin kultaisesta sukupolvesta (96-syntyneet)? Enemmän minua kiinnostaa B2divari.
|
|
|
|
Wecce
Poissa
|
 |
Vastaus #572 : 21.03.2008 klo 23:50:18 |
|
Enemmän minua kiinnostaa B2divari.
Eihän sitä tiedä vaikka ysikutoset pelaisivat siellä B2:ssa. Joo, mutta tosiaan asiaan olisi mukava jälleen palata.
|
|
|
|
Cannavaro
Poissa
Suosikkijoukkue: YNWA
|
 |
Vastaus #573 : 29.03.2008 klo 20:07:34 |
|
tänään äijänsuolla p-iirot b2 - jazz b 0-9  kotijoukkueen piti olla b-sm, mutta pieneksi yllätykseksi vastassa olikin luokaton b2 parilla b-sm porukan pojalla.
|
|
|
|
Addus
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallo-Iirot ja CFC
|
 |
Vastaus #574 : 29.03.2008 klo 20:16:56 |
|
kotijoukkueen piti olla b-sm, mutta pieneksi yllätykseksi vastassa olikin luokaton b2 parilla b-sm porukan pojalla.
 pst. huomenna Ilves BSM - Pallo-Iirot BSM Tampereella!
|
|
|
|
|
|