Asiallinen kolumni. Tämä krooninen yleisökato kyllä vaivaa nyky-Suomessa lähes kaikkia lajeja. Varmaan lätkä huipputasolla vetää vuodesta toiseen katsomot suht täyteen.
Tuo Jippo-koosteesta jauhaminen vois kyllä jäädä jo. Sitä ei ole tulossa ja tuskin kenenkään elämä paremmaksi muuttuisi, vaikka se nyt jostain internetin ihmeelliseen maailmaan putkahtaisi. Kaikki arvon foorumistit taitaa tietää, miten ottelussa kävi. Ja oli videon valmistumattomuuteen syynä sitten se, että tappio vitutti, niin antaa olla. Ehkä siitä muutama Jippo-janari saa vähän virtaa vittuilla Riveriläisille koko kesän.
Se mihin tuo video suuremmassa kuvassa liittyy, on seurojen tiedottaminen. Jos halutaan väkisin tehdä tällainen JIPPO vs. RIVER-asetelma, niin voisi vertailla missä seurat on onnistunut/epäonnistuneet tiedottamisessaan. Seuraavat ajatukset koskevat lähinnä pelkästään seurojen nettisivuja.
--------------
RIVERin nettisivut:
Aloitetaan ruotimaan Riveriä, kun heidän topikissaan ollaan. Riverille pitää antaa propsit suht ahkerasta videokoosteiden tekemisestä. Ovat olleet tällä sektorilla Pohjois-Karjalassa pioneereja. En ainakaan tiedä, että kukaan muu olisi säännöllisesti tehnyt ennen heitä ottelukoosteita. Valaiskoon joku viisaampi jälleen, jos olen pahasti väärässä. Jos videokooste-linjalle on lähdetty yhtenä seuran ”tiedottamistapana”, niin nuo Jippo-koosteetkin pitäisi jotenkin jaksaa pusertaa. Kun ne tekisi, niin ainakin tälleen foorumitasolla selviäis vähemmällä vittuilulla.

Itse olisin ihan mielenkiinnosta sen halunnut nähdä, mutta ei mulla yöunet mene vaikka sitä ei tulekaan. Viimeisen kolmen vuoden aikana olen joka tapauksessa käynyt kaikki koosteet katsomassa.
Toinen asia missä seura saa pisteitä, on sivujen aktiivinen päivittäminen. Otteluraportit tulee melko vauhdilla. No, välillä tappion jälkeen voi kestää päivän tai pari pidempään. Toki jos halutaan kulkea ammattimaisempaan suuntaan, niin kuin River suht päämäärätietoisesti on tehnyt, huonosti menneet pelit eivät saisi hirveästi vaikuttaa tiedottamisen nopeuteen. Jos joskus menee hommat kentällä täysin perseelleen, niin ei toki pidä tai tarvitse lähteä ruotimaan seuran sivuilla ihan pohjamutia myöten hommia. Ne keskustelut voi käydä pukukopin puolella. Joka tapauksessa seuran sivuilla näkyy julkinen kuva ja jos siellä päivitykset tapahtuu ainoastaan silloin kun tulee voittoja, niin kyllähän sekin kielii jostain. Riverin tilastointi on myös erittäin positiivinen juttu. Löytyy historiaa taaksepäin paljonkin, jos jotain tilastonikkaria kiinnostaa.
Yksi asia mihin pitäisi alkaa Kakkosen tasolla jo kiinnittämään huomiota, on sitten tuo alasarjatasoinen läppä sivuilla ajoittain. Huonoin esimerkki oli tuo Reposen Jaskasta tehty uutinen kauden kynnyksellä, johon en ainakaan näe itse mitään järkevää syytä ja uutinen poistuikin nopeasti sivuilta. Samoin seuran sivujen vieraskirjassa ei ehkä joukkueenjohtajan kannattaisi provosoitua ja vittuilla takaisin joillekin trolleille/vittuilijoille. Foorumilla voi ehkä vähän enemmän aukoa päätään, jos on tarvetta.
------------
JIPON nettisivut:
Jipon leirissä ei voi hirveästi voi kehuskella, että nettisivuilta löytyy yksi videokooste tältä kaudelta. Sivuilla on kohta "Jippo-TV" ja siellä "ottelukoosteet", jonka alta voisi luulla löytyvän ottelukoosteet. No ei ole ainakaan tällä hetkellä KPV-peliä, vaan KPV-peliin pääsee kun klikkaa sivun alareunassa olevaa pientä Youtube-linkkiä. Ei näin.
Seuralle on vuosi sitten tehty tuliterät sivut ja graafinen ulkoasu on OK. Ei nyt mikään häikäisevä, mutta ei aiheuta kauhistustakaan. Sisältöön sitten ei ole panostettu tuon taivaallista. Okei, onhan siellä nyt jo vissiin tämän vuoden kokoonpano nähtävillä ja uutisia tulee peleistä suht hyvin. Tässäkin huomaa, että uutiset päivittyy sielläkin vähän fiiliksen mukaan (vrt. Riverin kooste Cup-pelistä). Ei ainakaan tätä kirjoitattaessa ole ilmestynyt rapoa Viikingit-pelistä (4 päivää kulunut).
Suorastaan hävettävää, että kaupungin ykkösseura ei halua panostaa nettisivuihinsa. Nykypäivänä ne kuitenkin ovat jonkinlainen "käyntikortti" ja esite seurasta. Sieltä pitäisi löytää ajankohtainen tieto ja jos sivun osaisi hyvin rakentaa, niin sitä kautta pystyisi löytämään myös tietoa seuran historiasta sekä yleisellä että urheilullisella (esim. tilastot) tasolla.
Loppujen lopuksi nettisivujen päivittäminen ei hirveän vaikea/aikaa vievä homma olisi, jos homma haluttaisiin kunnolla hoitaa. Tällä hetkellä en huomaa ainakaan, että olisi.
---------
No niin, tulipahan avauduttua. Vaikka en mikään luennoitsija olekaan.