FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2026 klo 09:20:49 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 22 [23] 24 ... 132
 
Kirjoittaja Aihe: Gunners Flying on Emirates 06-07  (Luettu 149920 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #550 : 15.08.2006 klo 16:57:07

Harvemmin provosoidun, mutta kyllähän tässä suoni ohimolla kasvaa.

Älä turhaan provosoidu, ihan asiallista keskusteluahan tässä käydään kahdesta eri tusinakaman ilmentymästä.

Toki mielipiteitä saa olla ja peistä vääntää siitä kumpi on parempi Ronaldo vai Reyes, mutta kuitenkin samalla muistaa, että vaikka mielipiteet eivät voi olla oikeita tai vääriä, ne voivat olla hyviä tai huonoja. Mielestäni ratkaisevin ero Reyesin ja Ronaldon välillä ei olekaan pelaajien nykytasossa - sekin faktori tosin mielestäni on, jos ei nyt selvästi, niin kuitenkin ratkaisevasti Ronaldon puolella - vaan potentiaalissa, jonka pelaajat voivat saavuttaa.

Joku on nyt pelannut taas vähän liikaa Football Manageria. Okei, Ronaldon potentiaali saattaa olla sielä enemmän, mutta ei se ny hellanlettas ole ihan suoraan käännettyä tosielämään.

Muistetaan nyt vaikka se Lampard, kuka hänestä enää mitään odotti vaikka Reyesin ikäisenä? En usko että Reyes on saavuttanut pelaajana vielä lähellekään sitä tasoa, mihin hänellä on mahdollisuudet. Paljosta se ei todellakaan ole ollut kiinni ja olen varma että niin Reyes kuin Ronaldokin kehittyy vielä valtavasti. Eli käytännössä kumpikaan ei todennäköisesti jää tuolle tusinakamatasolle.

Eiköhän hyvä nyrkkisääntö ole, että pelaaja on parhaimmillaan yleensä joskus 25-30 -vuotiaina, molemmilla tuohon on vielä matkaa.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:01:02 kirjoittanut jp72672 »
Angel of the North

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seablues Seniorineuvoston Tiedottaja


Vastaus #551 : 15.08.2006 klo 17:00:48

Potentiaalilla ei ole loppujen lopuksi mitään tekemistä pelaamisen tason kanssa... Muutenkin Three Lions voisi oikeasti katsoa Ronaldon tehoja  myös vähän muullakin tasolla kuin pelkästään numerojen muodossa. Toki subjektiivisuus sallittaneen, mutta ei ne numerot kuitenkaan esitä täysin rehellistä kuvaa pelaajan todellisesta tasosta. Toki myönnettäköön, että pelaajan tason mittaaminen ei koskaan ole täysin objektiivista. Nämä asiat kuitenkin aina riippuvat katsantakannasta ja katsojasta. Sen enempää ottamatta Reyes/C.Ronaldo munanmittauskilpailuun kantaa, Ronaldon viime kauden maalisaldoa silmäillessäni pari asiaa otti silmään aika pahasti:

- C.R Onnistui ainoastaan kahta TOP-10 joukkuetta vastaan maalinteossa
- 3 aikalailla merkityksetöntä maalia ottelun viime hetkillä
- 3 ottelua jossa C.R teki 2 maalia
- helmi-maaliskuussa 3 ottelunputki, jossa 5 maalia...

29-Oct-05     Middlesbrough      A      1 - 4    Ronaldo 90
31-Dec-05    Bolton Wanderers    H    4 - 1        N'Gotty(og) 7, Saha 43, Ronaldo 67, 90
04-Feb-06     Fulham                H        4 - 2    Park Ji-Sung 6, Ronaldo 14, 86,Saha 23
11-Feb-06    Portsmouth      A      3 - 1    van Nistelrooy 18, Ronaldo 38, 46
06-Mar-06    Wigan Athletic      A       2 - 1          Ronaldo 74, Chimbonda(og) 91
07-May-06   Charlton Athletic     H      4 - 0    Saha 19, Ronaldo 23, Euell(og) 35, Richardson 58


Vähän off-topikia, mutta menköön kerran täällä tätä keskustelua käydään....


edit. lapsus... ::)
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:33:32 kirjoittanut Angel of the North »
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #552 : 15.08.2006 klo 17:03:33

Ja vielä viikkojen naurut siitä, että jp:n arsenalissa pelaajilta "ilmeisesti odotetaan vain sen verran enemmän kuin keskitason joukkueissa.."  ;D ;D ;D :-[ :-[ :-[

No tässä tapauksessahan se on päivänselvä asia. Seison sanojeni takana :) Ylos
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #553 : 15.08.2006 klo 17:08:33

23-vuotiaasta, niinkuin joku Riberystä aiemmin totesi, ei oikein voida enää puhua lupauksesta, kun taasen 21-vuotias vielä kiistatta sellainen on.

Putosin ;D ;D ;D
Three Lions

Poissa Poissa


Vastaus #554 : 15.08.2006 klo 17:14:16

Mihinkäs ne syötöt katosi? Tuolla oli myös postaamani hyvä vertailu (saattaa tosin HIEMAN heittää suuntaan tai toiseen) jossa oli maalit, maalisyötöt ja ne tilanteet joissa oli mukana maalinteossa. Reyes kirkkaasti Ronaldon edellä.

Kertauksen vuoksi:

Ronaldo 9+6=15
Reyes 5+9=14

ps. Jp, 15 on enemmän kuin 14...

Lainaus käyttäjältä: jp72672
Eli käytännössä Ronaldo on ManU:lle elintärkeä, Reyes ei Arsenalille.

Nimenomaan ja vastauksen siihen miksi näin on kerroin jo aiemmin.

Lainaus käyttäjältä: el_Diablo
toisaalta, jos jossain on kehitettävää, niin reyesin maalinteossa..

Siteeraan itseäni: "hänen(=Reys) pelissään näen paljon vähemmän parantamisen varaa kuin Ronaldolla". Eli parantamisen kyllä, mutta vähemmän kuin Ronaldolla, jonka viimeistelyssä on myöskin paljon parantamisen varaa.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #555 : 15.08.2006 klo 17:14:45

Vertailu vuoksi Reyesin maalit:

v Boro - 2-1 90 min.
v Charlton - 0-1 59 min.
v Pompey - 2-0 13 min.
v Man City - 1-2, 1-3, 78&83 min.

Eli samoja asioita kuin Enkelinkin pointeissa:

Kaksi "merkityksetöntä" viime hetken maalia ja vain kaksi maalia olivat todellakin "tärkeitä" Arsun kannalta.
Yhdessä matsissa kaksi maalia.
Charlton- ja Pompey-osumat kolmen päivän sisään.

Omasta mielestäni kaikki maalit ovat saman arvoisia, tulivat sitten kaikki vaikka samassa matsissa. Toki vaikkapa tuo Ronaldo 4-1 kavennusmaali ei ole pisteiden jaon kannalta kovin merkityksellinen, mutta maali kuin maali (ja kyseinen maali oli muuten Unitedin 1000. Valioliigan historiassa).
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #556 : 15.08.2006 klo 17:16:12

Kertauksen vuoksi:

Eli vaikka tuon Valjun virallisten sivujen mukaan:

Reyes, 26 ottelua, 5 maalia, 9 syöttöä.
->Tehot/ottelu -> 14/26=0,54

Itkevä Ronaldo, 33 ottelua, 9 maalia, 6 syöttöä.
->Tehot/ottelu -> 15/33=0,45

Eli eiköhän tää ollu tässä? Sovitaan, että Reyes on tusinakamaa - vielä enemmän on Ronaldo :) Ylos

Mutta onneksi Ronaldo vielä kehittyy, onhan se huikeet puoltoista vuotta Reyesiä nuorempi ;D ;D ;D
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:20:28 kirjoittanut jp72672 »
Three Lions

Poissa Poissa


Vastaus #557 : 15.08.2006 klo 17:19:00

Toki objektiivisuus sallittaneen, mutta ei ne numerot kuitenkaan esitä täysin rehellistä kuvaa pelaajan todellisesta tasosta. Toki myönnettäköön, että pelaajan tason mittaaminen ei koskaan ole täysin subjektiivista.

 ;D Nyt on tainnut mennä käsitteet hieman sekaisin....

Edit: Kaiken kaikkiaan ihan hyvä pointti, että Ronaldon maalit tulivat melko lähellä toisiaan ja nimenomaan kevätkaudella - juuri niinkuin jo mainitsin itsekin aikaisemmin. Syyskausi on järjestäen ollut Ronaldolta aikaisempina vuosina kevättä heikompi ja viimekaudella sitä varjostivat vielä henkilökohtaisetkin ongelmat: perätön raiskaussyytös sekä isän kuolema. Perinteisesti kevään tullessa Ronaldo on aina ruvennut lunastamaan niitä odotuksia ja realisoimaan sitä potentiaalia mitä hänellä on. Tällä kaudella häneltä nimenomaan odotetaankin, tai ainakin minä odotan, että hän pystyisi pelaamaan hyvän kokonaisen kauden.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:39:47 kirjoittanut Three Lions »
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #558 : 15.08.2006 klo 17:25:54

23-vuotiaasta, niinkuin joku Riberystä aiemmin totesi, ei oikein voida enää puhua lupauksesta, kun taasen 21-vuotias vielä kiistatta sellainen on.

Juurikin näin! Tätä juuri tarkoitin kun kirjoitin, että "Reyesin tehot kertovat hänen tasostaan ja Ronaldon vastaavat vasta pojan potentiaalista" - JAR ja R ovat tällä hetkellä suurin piirtein yhtä tehokkaita, mutta Ronaldon pelissä on niin paljon enemmän kehitettävää(-->enemmän potentiaalia).

Olisi kyllä ihan oikeasti tosi hienoa, jos sä vielä osaisit perustella tuon hienon kantasi? Miksi 21-vuotias kehittyy ja 23-vuotias ei? 23-vuotias on saavuttanut lopullisen tasonsa, vasten kaikkia yleisiä käsityksiä?

Voimmeko siis olettaa, että Ronaldo saavuttaa lopullisen tasonsa vuoden ja viiden kuukauden kuluttua ja silloin nähdään hänen todellinen tasonsa siis? Tästä hän ei enää ainakaan kehity. Vai onko Reyes saavuttanut tasonsa jo aiemmin, jolloin Ronaldolla ei olisi edes tuota aikaa jäljellä?
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:28:56 kirjoittanut jp72672 »
Angel of the North

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seablues Seniorineuvoston Tiedottaja


Vastaus #559 : 15.08.2006 klo 17:30:55

;D Nyt on tainnut mennä käsitteet hieman sekaisin....



 ;D  joo syntymävikana sain päävamman. Ei vittu, vahinkoja sattuu ja rapatessa roiskuu...  ;D ;D ;D

Joskus voisi tietysti oikeasti lukea ajatuksella läpi oman tekstin...  ::)
Three Lions

Poissa Poissa


Vastaus #560 : 15.08.2006 klo 17:32:43

Olisi kyllä ihan oikeasti tosi hienoa, jos sä vielä osaisit perustella tuon hienon kantasi? Miksi 21-vuotias kehittyy ja 23-vuotias ei? 23-vuotias on saavuttanut lopullisen tasonsa, vasten kaikkia yleisiä käsityksiä?

Mikä siinä luetunymmärtämisessä on niin vaikeaa - siteeraan jälleen itseäni: "En missään nimessä tarkoittanut, että JAR olisi "nähty" tai etteikö hänessäkin olisi kehityttymisen varaa, en missään nimessä - potentiaalia miehellä on, ei vain yhtä paljon kuin Ronaldolla."

Mielstäni nuoren pelaajan kohdalla 1,5-2 vuotta saattaa olla suurikin erottava tekijä, mutta se ei tarkoita sitä etteikö 23-vuotiaskin voisi vielä kehittyä, mutta yleensä, siis yleensä, ei aina, aika käy nuoremman pelaajan eduksi koska pelaajat tosiaan ovat yleensä, ei tälläkään kertaa aina, parhaimmillaan 25-30 vuotiaana kuten itse mainitsit.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #561 : 15.08.2006 klo 17:33:58

 Ylos
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #562 : 15.08.2006 klo 17:34:32

Laitetaanpa vielä vertailun vuoksi Thierry Daniel Henryn statistiikkaa:

Season   Club   Country   Level   GP   GS
2005-06    Arsenal    ENG    A    32    27
2004-05    Arsenal    ENG    A    32    25
2003-04    Arsenal    ENG    A    37    30
2002-03    Arsenal    ENG    A    37    24
2001-02    Arsenal    ENG    A    33    24
2000-01    Arsenal    ENG    A    35    17
1999-00    Arsenal    ENG    A    31    18
1998-99    Juventus    ITA    A    16    3
1998-99    Monaco    FRA    A    13    1
1997-98    Monaco    FRA    A    30    4
1996-97    Monaco    FRA    A    36    9
1995-96    Monaco    FRA    A    18    3
1994-95    Monaco    FRA    A    8    3

syntynyt 17.8.1977. Huomioitavaa, että 23-vuotiaana maalimäärä oli 17. Tuo kasvoi kolmellatoista vielä 3 vuoden kuluttuakin.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #563 : 15.08.2006 klo 17:39:52

Mikä siinä luetunymmärtämisessä on niin vaikeaa

Lähinnä tuo siinä on niin vaikeaa:

23-vuotiaasta, niinkuin joku Riberystä aiemmin totesi, ei oikein voida enää puhua lupauksesta, kun taasen 21-vuotias vielä kiistatta sellainen on. Vastaus siihen kysymykseen missä menee raja voidaanko enää puhua lupauksesta vai ei, on tietysti, että tarkkaa sellaista pistettä ei voida osoittaa, mutta mielestäni juuri 23. ikävuotta voidaan jo alkaa sellaisena vedenjakajana pitää.

Maailma on ihan oikeasti täynnä esimerkkejä, jossa jopa 23-vuotiaasta nobodystä on tullut aivan maailmanluokan pelaaja. Esimerkkinä vaikka Sol Campbell, joka taidettiin n. tuon ikäisenä äänestää sarjan huonoimmaksi pelaajaksi.

Toinen hyvä esimerkki on vaikka se jo mainitsemani Lampard.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:41:06 kirjoittanut jp72672 »
Angel of the North

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seablues Seniorineuvoston Tiedottaja


Vastaus #564 : 15.08.2006 klo 17:40:49

Mikä siinä luetunymmärtämisessä on niin vaikeaa - siteeraan jälleen itseäni: "En missään nimessä tarkoittanut, että JAR olisi "nähty" tai etteikö hänessäkin olisi kehityttymisen varaa, en missään nimessä - potentiaalia miehellä on, ei vain yhtä paljon kuin Ronaldolla."

Mielstäni nuoren pelaajan kohdalla 1,5-2 vuotta saattaa olla suurikin erottava tekijä, mutta se ei tarkoita sitä etteikö 23-vuotiaskin voisi vielä kehittyä, mutta yleensä, siis yleensä, ei aina, aika käy nuoremman pelaajan eduksi koska pelaajat tosiaan ovat yleensä, ei tälläkään kertaa aina, parhaimmillaan 25-30 vuotiaana kuten itse mainitsit.

Nämä toki vain omia kantojasi... Itse en näe tuota 23-vuoden ikää minään vedenjakajana, vaan ennemminkin nämä kehittymiskysymykset ovat yksilöllisiä. Riippuu aika pitkälti aikaisemmasta valmennuksesta, fyysisestä ja henkisestä kehityksestä, loukkaantumisista etc. osatekijöistä.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 17:45:03 kirjoittanut Angel of the North »
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #565 : 15.08.2006 klo 17:43:15

Nämä toki vain omia kantojasi...

Täysin sama Ylos

Mun puolesta tämä hedelmätön inttäminen voidaan kyllä lopettaa tähän. Loppuun lainaan tapojeni mukaan itseäni:

Eli vaikka tuon Valjun virallisten sivujen mukaan:

Reyes, 26 ottelua, 5 maalia, 9 syöttöä.
->Tehot/ottelu -> 14/26=0,54

Itkevä Ronaldo, 33 ottelua, 9 maalia, 6 syöttöä.
->Tehot/ottelu -> 15/33=0,45

Älkää tekään enää inttäkö, ainakaan mun suuntaan. Varmaan itekin tiedätte etten mä lopeta muuten ikinä :)
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #566 : 15.08.2006 klo 18:53:58

Älkää tekään enää inttäkö, ainakaan mun suuntaan. Varmaan itekin tiedätte etten mä lopeta muuten ikinä :)

En lähde enää inttämään mistään, mutta mielestäni Three Lions sanoi että 23-vuotiaasta ei voida käyttää enää nimitystä lupaus. Hän ei sanonut että sen ikäinen pelaaja ei voisi enää kehittyä ja tässä on mielestäni vinha ero.
Three Lions

Poissa Poissa


Vastaus #567 : 15.08.2006 klo 18:59:41

En lähde enää inttämään mistään, mutta mielestäni Three Lions sanoi että 23-vuotiaasta ei voida käyttää enää nimitystä lupaus. Hän ei sanonut että sen ikäinen pelaaja ei voisi enää kehittyä ja tässä on mielestäni vinha ero.

Phizza kitetyttikin sanomiseni niin hyvin, että Jp:kin varmasti ymmärtää(?).

« Viimeksi muokattu: 15.08.2006 klo 19:17:29 kirjoittanut Three Lions »
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #568 : 15.08.2006 klo 19:08:41

Ja pirruuttani taidan vielä vääntää, miksiköhän 26-vuotias ei voisi olla lupaus?????

Miksi edes vaivauduin  >:(. Pyydän anteeksi  ::)  Tuoppi
Kansio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney


Vastaus #569 : 15.08.2006 klo 20:19:02

Minä en pidä Reyesiä minään. Mammanpoika lähtee mustalaismamman hameen alle pillittämään. Poika on nähty. Taso ei riitä. Nopeus on kadehdittavaa luokkaa ja veto hyvä, mutta muuten varsin keskinkertainen kaveri. Osaako edes yksinkertaista askelharhautusta tehdä?
poolsince79

Poissa Poissa


Vastaus #570 : 15.08.2006 klo 20:42:52

Minä en pidä Reyesiä minään. Mammanpoika lähtee mustalaismamman hameen alle pillittämään. Poika on nähty. Taso ei riitä. Nopeus on kadehdittavaa luokkaa ja veto hyvä, mutta muuten varsin keskinkertainen kaveri. Osaako edes yksinkertaista askelharhautusta tehdä?
sivusta seuraajana täytyy kysyä,että onko reyes todellakin noin huono?tasoko ei riitä?osaako se ees harhauttaa?no joopa joo..ja jos mammanpojasta puhutaan niin eikös sellainen ole pelaaja joka alituiseen vuodattaa kyyneliä,filmaa ja puukottaa omiaan selkään?
Kansio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney


Vastaus #571 : 15.08.2006 klo 20:45:51

sivusta seuraajana täytyy kysyä,että onko reyes todellakin noin huono?tasoko ei riitä?osaako se ees harhauttaa?no joopa joo..ja jos mammanpojasta puhutaan niin eikös sellainen ole pelaaja joka alituiseen vuodattaa kyyneliä,filmaa ja puukottaa omiaan selkään?

Median ja sikaniskojen kehittämä salaliitto.  Alas
Angel of the North

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seablues Seniorineuvoston Tiedottaja


Vastaus #572 : 15.08.2006 klo 20:49:36

Minä en pidä Reyesiä minään. Mammanpoika lähtee mustalaismamman hameen alle pillittämään. Poika on nähty. Taso ei riitä. Nopeus on kadehdittavaa luokkaa ja veto hyvä, mutta muuten varsin keskinkertainen kaveri. Osaako edes yksinkertaista askelharhautusta tehdä?

Aika vitun säälittävää, varsinkin manuleiriläisen vuodattamana... Muutaman sanan kun vaihtais niin voitaisiin puhua toisesta - vielä suuremmasta - mammanpojasta, joka osaa itkemisen jalon taidon vielä paremmin...
Liverbird

Poissa Poissa


Vastaus #573 : 15.08.2006 klo 20:55:11

Reyes on tosimies verrattuna erääseen Scumchesterin itkupilliin.
erska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool. KuPS


Vastaus #574 : 15.08.2006 klo 21:03:53

Reyes on tosimies verrattuna erääseen Scumchesterin itkupilliin.


Ehkäpä näinkin, mutta kaikessa ärsyttävyydessäänkin "pretty boy" on kuitenkin selvästi parempi jalkapalloilija kuin Reyes.

 
Sivuja: 1 ... 22 [23] 24 ... 132
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa