k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #875 : 31.08.2006 klo 22:23:01 |
|
Aika vahvalta alkaa vaikuttamaan tuo Reyes<->Beast vaihtokauppa. En tiedä olenko tyytyväinen. Motivoitunut ja kunnossa oleva Reyes varmasti parempi vaihtoehto, mutta jo tässä alkoi pelkäämään, että pelkästään rahaa jää kouraan Josesta. Ehkä Baptista on joskus iloa. Ainakin jp on varmasti tyytyväinen, nyt päästään sitten "ehkä" seuraamaan Beastia hieman lähempään.
Cole<->Gallas + money -kauppa kuulostaa paljon paremmalta, koska Gallasista on varmasti enemmän iloa kuin vittuuntuneesta Assleystä. Ja jos vielä rahaakin kerran tulee. Gallasin pelikunto tosin taitaa olla hakusessa, mutta taitaa kuitenkin mahtua maajoukkueeseen, joten pääsee siellä vetämään treenipelejä. Arsussa ainakin alussa paikka taitaa löytyä vasemmalta, mutta tulee varmasti vetämään topparina useita otteluita tällä kaudella.
Mikäänhän ei ole tosiaan vielä varmaa, joten odotellaan huomisaamuun. Silloin varmaan Arsun kotisivuilla Wenger hehkuttaa muutakin kuin Brassien maajoukkuetta. Onko muuten Beast brassien maajouekkueen mukana Emiratesilla?
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #876 : 31.08.2006 klo 22:57:39 |
|
Guardianin seurannasta:
"9.53pm Sky Sports News have just reported that Villarreal have offered Arsenal £2m to take Pascal Cygan away from Highbury (sic). Presumably Arsene Wenger left Cygan there when the rest of the club moved to the Emirates Stadium. We'll see how that one develops."
Ei helvetti, toi olis koko siirtoikkunan paras uutinen. Kaikki propsit tästä ikkunasta Arsenelle, jos ton diilin hoitaa kotiin. En tosin usko hetkeäkään, ennenkuin näen kaljun keltapaidassa.
|
|
|
|
|
Kansio
Poissa
Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney
|
 |
Vastaus #877 : 31.08.2006 klo 22:58:41 |
|
Gallas ja Peto vahvistavat varmasti Arsenalia. Ehkä se CL-paikka ei näiden siirtojen toteutuessa aivan täyttä utopiaa ole? Reyesistä eroonpääseminen olisi hatunnoston arvoinen teko Wengeriltä. Ei se näköjään ihan idiootti olekaan. 
|
|
|
|
|
Pyhimys
Poissa
|
 |
Vastaus #878 : 31.08.2006 klo 23:11:50 |
|
Myös Guardianin seurannasta: "9.55pm Scrap what I just wrote. Arsenal have accepted Villarreal's £2m bid - well, would you think about it for any longer. That must mean Gallas is heading their way." 
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #879 : 31.08.2006 klo 23:17:38 |
|
Nyt alkaa jo näyttää aika hyvältä:
10.12pm WILLIAM GALLAS HAVING A MEDICAL AT ARSENAL! It's about to end - really, it is.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #880 : 31.08.2006 klo 23:25:27 |
|
Nyt alkaa jo näyttää aika hyvältä:
10.12pm WILLIAM GALLAS HAVING A MEDICAL AT ARSENAL! It's about to end - really, it is.
mistä uutinen? lääkärintarkastus tässä vaiheessa? kuulostaa naurettavalta.. pari tuntia aikaa siirtorajaan, ja joku lekuri kopputelee gallasin polvia vasaralla.. kelpaa kuitenkin!
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #881 : 31.08.2006 klo 23:34:38 |
|
Myös Guardianin seurannasta: "9.55pm Scrap what I just wrote. Arsenal have accepted Villarreal's £2m bid - well, would you think about it for any longer. That must mean Gallas is heading their way."  YLE:n teksti-tv: "ESPANJA: Arsenalin puolustaja Pascal Cygan siirtyy Villarrealiin kaksivuotisella sopimuksella." Totta se vaan on.
|
|
|
|
|
|
|
JLCM
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi + satunnaista symppausta
|
 |
Vastaus #883 : 31.08.2006 klo 23:40:30 |
|
Onneksi olkoon arsenal! Yliarvostettu leftpäkki ja sysipaska spanski ulos, yksi maailman parhaista pulustajista(Gallas) sekä Härkä sisään, sekä £2M myyntirahat ehkä liigan epävarmimmasta ei-Newcastlessa pelaavasta puolustajasta. Itse luulin ettei Arsene enää osaa, kunpa söör Alexkin vielä yllättäisi viimeisen 1h20minuuttisen aikana.
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_marco_di_vaio
Poissa
|
 |
Vastaus #884 : 01.09.2006 klo 00:02:46 |
|
£2M myyntirahat ehkä liigan epävarmimmasta ei-Newcastlessa pelaavasta puolustajasta
;D
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #885 : 01.09.2006 klo 01:00:11 |
|
we nearly signed gallas :keskari:
|
|
|
|
|
JLCM
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi + satunnaista symppausta
|
 |
Vastaus #886 : 01.09.2006 klo 01:03:42 |
|
we nearly signed gallas :keskari:
noh, eihän noita julkisuuteen tarvitse kertoa ennen siirtoikkunan umpeutumista, riittää kun FA on saanut tiedon. Kyllä vielä uusista kaupoista tiedotetaan
|
|
|
|
|
OGS
Poissa
Suosikkijoukkue: MUFC, KTP
|
 |
Vastaus #887 : 01.09.2006 klo 03:48:37 |
|
Ilmeisesti saitte Gallasin sitten. Ja myös Baptistan vaihtokaupassa Reyesiin. Cyganista £2m? ;D Voi luoja. Itse ajattelin teksti-tv:tä lukiessani, että hinta varmaan n. £500k. :  Edit. Huhujen mukaan Arsu olisi myös hankkinut Brasilian alle-19v. maajoukkuekapteeni Denilsonin. Has Le Boss pulled a fast one and signed another Brazilian besides Julio Baptista on the last day of the transfer window?
If reports are to be believed, Arsene Wenger has signed Brazil under 19's captain from Sao Paolo.
Denilson, 18, has signed for a fee that could rise to £4million and is seen by Arsene Wenger as a midfielder for the future.
http://www.arsenal.vitalfootball.co.uk/article.asp?a=29261Voipi tosin olla ihan sitä itseäänkin ottaen huomioon missä paikassa moinen julkaistu. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.09.2006 klo 04:06:14 kirjoittanut OGS »
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #888 : 01.09.2006 klo 05:04:54 |
|
Noniin, siirtoikkuna meni kutakuinkin siten miten aavistelinkin. Cole<->Gallas+£5m ja Reyes<->Baptista siis toteutuivat, täältä vahva peukku molemmille siirroille  Saimme yhden maailman parhaista ja monipuolisimmista puolustajista, päästimme oman kasvatin pois joka toki kirpaisee - mutta oli täysin Colen oma valinta. Puntamäärä, joka liikkui siirrossa, jäi todella vähäiseksi mutta itse olen silti todella tyytyväinen. Reyes siis myös ulostettiin ja tähän siirtoon olen jopa vielä enemmän tyytyväinen. Saatiin se vahvistus sinne minne sitä todella kaivattiin eli keskikentän keskustaan, omasta mielestäni se maailman ideaalein Vieiran paikkaaja. Laidoilla riittää ilman Reyesiäkin kilpailua ja tasoa aivan riittämiin. Muskelia ja maalintekovoimaa keskustaan, hyvä näin. Myös lainasopparit molemmille ovat bonusta, nyt jää aikaa sen Reyesin korvaajan hankkimiseen ja JOS Baptista floppaa niin päästään helpolla eroon. Lisäksi molemmilla optio hankkimiseen, olisiko tuo paremmin voinut mennä? Todellinen pommi oli sitten tuo £2m Cyganista. Kiitos kaikesta - lähinnä siitä että lähdit - ja kaikkea hyvää Villarrealissa ;D :keskari: Eikös se keskikentän keskusta ja toppariosasto olleet juuri ne, jotka sitä vahvistusta _todella_ kaipasivat? Tästä on erittäin hyvä jatkaa 
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #889 : 01.09.2006 klo 05:30:14 |
|
Sen verran vielä tuosta Reyes&Baptista -vaihtokaupasta, että itse _todella_ olen tämän kannalla vaikka etenkin ykkösellä Baptista on haukuttu lähinnä maanrakoon. Miksikö? -Baptista valtasi avauksen paikan loppukaudesta Realista hyvillä esityksillä. -Baptista scoutattiin jo vuosi sitten, todettiin ideaaliksi paikkaajaksi Vieiralle ja kaikki pelimerkit lyötiin tähän yhteen vaihtoehtoon -keskikentän keskusta todella kaipasi vahvistusta, laidat ei niinkään -tekee paljon maaleja, pystyy pelaamaan myös hyökkäyksessä, jossa Ade ei ole vakuuttanut ja tärkeimpänä: -kuka oikeasti pitäisi ringissä mieluummin kiukuttelevan Reyesin kuin todella motivoituneen, nälkäisen Walcottin jolle nyt peliaikaa riittää paljon paremmin? Tässä on nyt tärkeää se, ettei Wenger yritä sovittaa Baptistaa laidalle - missään tapauksessa. Juuri huonojen esitysten takia laiturina Baptistaa pidetään yleisesti floppina Realissa, omalla paikallaan keskellä pelasi kuitenkin todella hyvin. Ideaalein ryhmitys: Henry RvP Baptista Hleb Cesc Gilberto Clichy Lauren Gallas Kolo Jens Kovenee  Reservi: Adebayor Freddie Rosicky Walcott Diaby Flamini Hoyte Eboue Djourou Senderos Almunia Bubbling under: -Poom -Song -Merida -Gilbert -Aliadiere -Bendtner -Lupoli -ymymym... Eihän tuo nyt kovin pahalta näytä, eihän..? Lisäksi yksi ehkä eniten itseäni miellyttävä tekijä tässä on se, että viimeistään Gallasin saapumisen myötä on jokaisella osa-alueella pelaajia, jotka pystyvät pelaamaan jokaista paikkaa puolustuksessa/keskikentällä/hyökkäyksessä - eli johonkin paskaan vaihtoehtoon harvemmin tarvitsee tyytyä. Nyt on NELJÄ kovan luokan hyökkääjääkin 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.09.2006 klo 05:47:53 kirjoittanut jp72672 »
|
|
|
|
|
antero93
Poissa
Suosikkijoukkue: :P(Y)
|
 |
Vastaus #890 : 01.09.2006 klo 06:10:11 |
|
Nyt näyttää hyvältä arsenaalin pakka 
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #891 : 01.09.2006 klo 06:40:25 |
|
Nyt näyttää hyvältä arsenaalin pakka  Jep, saatiin aimo annos kokemusta jota mielestäni todella tarvittiin. Ehkä hieman tuossa sylettää se, että läditön kausihan tässä vedetään, Hoyte ja etenkin Walcott toki pelaa varmasti paljon jämäminuutteja ja tiedä vaikka Walcott jopa valtaisi avauksen paikan jossain vaiheessa? Vahvistettiinko tuo Denilson siis todella? Itse en moista ole löytänyt, enkä mitään pelaajasta edes tiedä. Jollain enemmän infoa kaverista?
|
|
|
|
|
Robin
Poissa
|
 |
Vastaus #892 : 01.09.2006 klo 07:39:17 |
|
"£2M myyntirahat ehkä liigan epävarmimmasta ei-Newcastlessa pelaavasta puolustajasta"
;D
.
|
|
|
|
|
ian_rush9
Poissa
|
 |
Vastaus #893 : 01.09.2006 klo 07:57:49 |
|
Vilpittömät onnittelut hyvistä kaupoista. 
|
|
|
|
|
poolsince79
Poissa
|
 |
Vastaus #894 : 01.09.2006 klo 08:06:03 |
|
Vilpittömät onnittelut hyvistä kaupoista.  Täältä myös,vaikkakaan ei ehkä aivan vilpittömät 
|
|
|
|
|
kuupa
Poissa
|
 |
Vastaus #895 : 01.09.2006 klo 08:36:07 |
|
Oi kun oli mahtava herätä uuteen aamuun! Tuo Cyganin siirto kyllä nauratti ja lämmitti eniten mieltä! ;D  Tietääköhän Villarreal nyt varmasti mitä tilasi? Gallasille ja Beastille  Eilen haukuin herra Wengerin jo ties miksi, joten otetaan sanat takaisin. On se sittenkin pelimies!
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #896 : 01.09.2006 klo 08:48:00 |
|
Joidenkin huhujen mukaan Gallas olisi tehnyt Arsun kanssa viiden vuoden sopimuksen, jolloin palkkaa maksetaan 80000£/vko. Aika kova, mutta vaihtoehtoja ei tainnut olla. Saa nähdä aloittaako Gallas Arsu-uransa vasempana pakkina surkean Hoyten paikalla, vai syrjäyttääkö Djouroun ja Flamini ottaa vasemman pakin paikan. Beast aloittaa joka tapauksessa pelinsä reserveissä, uskoisin. Hauskaa on myös se, että Suuri Itkijä on kuulemma repinyt pelihousunsa, kun Kenyon meni myymään Gallasin Arsuun. Mouri olisi antanut Gallasin olla ressuissa mieluummin kuin myynnyt häntä kilpailijalle. Tuosta Denilsonista ei ole mitään käsitystä, joten odotellaan sen siirron varmistumista. Cygan teki parhaan tekonsa Arsussa, eli lähti. Sille 
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #897 : 01.09.2006 klo 09:02:08 |
|
Joidenkin huhujen mukaan Gallas olisi tehnyt Arsun kanssa viiden vuoden sopimuksen, jolloin palkkaa maksetaan 80000£/vko. Aika kova, mutta vaihtoehtoja ei tainnut olla. Saa nähdä aloittaako Gallas Arsu-uransa vasempana pakkina surkean Hoyten paikalla, vai syrjäyttääkö Djouroun ja Flamini ottaa vasemman pakin paikan. Beast aloittaa joka tapauksessa pelinsä reserveissä, uskoisin. Uskoisin, että syrjäyttää nimenomaan Hoyten siihen asti kunnes Clichy palaa. Sen jälkeen ottaa oman paikkansa Kolon viereltä - Valjun paras topparipari? Uskon myös vakaasti että Baptista tulee välittömästi avaukseen, syystä että Ade on ollut täydellisen saamaton paska ja Henry&RvP -akseli ei toimi. Cygan teki parhaan tekonsa Arsussa, eli lähti. Sille  
|
|
|
|
|
clichy
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #898 : 01.09.2006 klo 09:08:31 |
|
Kuten ykköselle kirjoitin, olen varsin tyytyväinen näihin siirtoihin. Hankalat siirtosaagat saatiin päätökseen jokseenkin tyylikkäästi ja sisään pari kovaa pelaajaa niille pelipaikoille, jotka kaipasivat vahvistusta. Kysymysmerkkejä on ilmassa, mutta annataan Gallasin ja Baptistan näyttää mihin pystyvät. Lainaan vielä itseäni ( :  ) seuraavassa: "Tässä vaiheessa on ehkä hyvä katsoa pelaajahankinnat viimeisen reilun vuoden ajalta. Hleb, Adebayor, Diaby, Walcott, Song, Rosicky, Gallas, Baptista, Denilson? Unohtuiko joku? Kaikki junnuhankinnat tietysti vielä päälle. Jos niitä pelaajia on lähtenyt, niin kyllä niitä on tullutkin." Enää kai on turha itkeä siitä, että Wenger ei hanki koskaan ketään. Cyganin myynti vielä päälle, huh huh mitä bisnestä. Jp:lle vielä erikoisonnittelut siitä, että Gallas & Baptista -fantasiat toteutuivat. 
|
|
|
|
|
poolsince79
Poissa
|
 |
Vastaus #899 : 01.09.2006 klo 09:10:13 |
|
Kertokaa nyt minulle,kun en ole koko aikana ymmärtänyt,että miksi Chelsea antoi toki loistavasta pelaajasta(Cole) vaihdossa minun mielestäni jopa paremman pelaajan joka on myös monipuolisempi ja vielää rahhoo päälle?Hulluja nuo Siperialaiset...
|
|
|
|
|
|
|
|