Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #775 : 05.05.2013 klo 20:56:19 |
|
Voi tätä jälleennäkemisen riemua Puikot ja Chuck! Kohta miekkaillaan!  Samoin, Dorrian! Sen verran olen SJK:n topikia lueskellut ja havainnut Selkäsaunan hävinneen jonnekin. Vai liekö vaihtanut nikkiä? Toivottavasti Muurimäki on kokoonpanossa keskiviikkona, sillä hänen pelaamisesta olen aina tykännyt. Pelaa tai ei, niin pisteet jäävät Iideniin, vai mitä oot Dorrian tästä mieltä?
|
|
|
|
|
Olaf Ludwig
Poissa
|
 |
Vastaus #776 : 05.05.2013 klo 21:03:39 |
|
Olipahan hieno vapari 
|
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #777 : 06.05.2013 klo 01:03:57 |
|
Voi tätä jälleennäkemisen riemua Puikot ja Chuck! Kohta miekkaillaan!  Kaikkea hyvää SJK:n edustusjoukkueelle Ykköseen. Tätä teidän kakkosen jämäjengiä kairataankin sitten toivottavasti ihan urakalla. 
|
|
|
|
|
Dorrian
Poissa
Suosikkijoukkue: Seinäjoen Jalkapallokerho
|
 |
Vastaus #778 : 06.05.2013 klo 06:27:50 |
|
Sen verran olen SJK:n topikia lueskellut ja havainnut Selkäsaunan hävinneen jonnekin. Vai liekö vaihtanut nikkiä?
Poistui jo viime kaudella foorumilta. Omistaa todennäköisesti tuhat fakenikkiä jossain Varsinais-Suomen junnutopikeissa. Toivottavasti Muurimäki on kokoonpanossa keskiviikkona, sillä hänen pelaamisesta olen aina tykännyt. Pelaa tai ei, niin pisteet jäävät Iideniin, vai mitä oot Dorrian tästä mieltä?
Eiköhän Mikki ole mukana. Ainakin eilen veti skarpisti Caumon kanssa. Ressuilla jatkuu Idensalmessa tiukka kolmen matsin viikko, jota vielä ryydittää kaksi edustuksen ja yksi junnujen matsi. Pistekin maistuisi, mutta kaikkihan riippuu Pekosesta.  Kaikkea hyvää SJK:n edustusjoukkueelle Ykköseen. Tätä teidän kakkosen jämäjengiä kairataankin sitten toivottavasti ihan urakalla.  
|
|
|
|
|
Ibraahim
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #779 : 07.05.2013 klo 15:05:38 |
|
Savon Sanomat uutisoi, että Ali Koljonen nähtäisiin ottamassa huomenna tuntumaa Peksin riveissä.
|
|
|
|
|
tekunho
Poissa
|
 |
Vastaus #780 : 07.05.2013 klo 18:07:22 |
|
Hieno homma Koljosen kannalta, että on päässyt pelikuntoon vaikean talven jälkeen. PK:ssa on tarjolla peliaikaa ja iso rooli, sillä kippari Kivilä ei todennäköisesti huomenna pelaa. Myös keskikentän pohjalla nähdyn Åken pelaaminen vielä epävarmaa. Koljoselle on tarjolla siten iso rooli pelintekemisessä fyysisen Vidgrenin rinnalla. Siinä roolissa Ali on parhaimmillaan. Pelinäkemys ja monipuolinen syöttötaito erottuvat edukseen Veikkausliiga-tasolla.
KuPSista mahdollisesti mukana myös Räsänen ja Rissanen. On lähinnä kyse, haluaako PK kyseiset pelaajat käyttää. Viime kausi ja voitokkaasti sujunut alkukausi ovat osoittaneet, että PK ei ole riippuvainen KuPSin avuista. Lähderinne ei myöskään tuppaa muuttaa voittavaa kokoonpanoa. Rissasen ottaisin kyllä ilo mielin vastaan - teki kovaa jälkeä harjoituspeleissä. Juhis olisi erinomainen lisä ryhmään nopeutensa ja maalintekotaitonsa takia. Tosin alkukaudella maalinteko ei ole ollut mikään ongelma vaan vastuuta on ottanut useampi jamppa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.05.2013 klo 18:35:54 kirjoittanut tekunho »
|
|
|
|
|
Jäyhä Jököttäjä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4
|
 |
Vastaus #781 : 08.05.2013 klo 10:06:01 |
|
En jaksa yhdistellä. Oliko Ilmari poissa B: n vieraspelissä Klubia vastaan ? Ilmeisen tärkeä pelaaja molemmille jengeille , siis edari ja b.
Olen muutaman vuoden seurannut. Loistaa vain tarvittaessa ja silloinkin aina ikäänkuin taustalta. Ja ratkoo sieltä pelejä.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #782 : 08.05.2013 klo 10:35:27 |
|
KuPSista mahdollisesti mukana myös Räsänen ja Rissanen. On lähinnä kyse, haluaako PK kyseiset pelaajat käyttää. Kuulemma vain Koljonen tänään mukana. En tiedä PK:n laittapakkiosastosta paskaakaan, mutta noin yleisesti uskaltaisin kyllä heittää, että Räsänen olisi helposti avauksen mies Kakkosen jengeissä. Juhis olisi erinomainen lisä ryhmään nopeutensa ja maalintekotaitonsa takia.
Ei Rissanen kylläkään mikään erityisen nopea taida olla. Maalintekijänä kyllä varsin hyvä, mutta näkemäni perusteella pelillisesti vähän keskinkertainen.
|
|
|
|
|
tekunho
Poissa
|
 |
Vastaus #783 : 08.05.2013 klo 13:01:00 |
|
En tiedä PK:n laittapakkiosastosta paskaakaan, mutta noin yleisesti uskaltaisin kyllä heittää, että Räsänen olisi helposti avauksen mies Kakkosen jengeissä. Ehdottomasti vahvistaisi, mutta Ärrää varmasti tarvitaan nyt KuPSissakin, samoin Rissastakin. PK:lla puolustuslinjan nelikko Nissinen - Lähderinne - Valto - Väisänen on nyt pelannut useamman pelin putkeen ja yhteistyö on sujunut mallikkaasti. Yhtenäinen puolustuspeli muodostaa PK:n pelitaktiikan kulmakiven. Ei Rissanen kylläkään mikään erityisen nopea taida olla. Maalintekijänä kyllä varsin hyvä, mutta näkemäni perusteella pelillisesti vähän keskinkertainen. No joo, ei ehkä erityisen nopea, mutta vauhtia kyllä piisaa varsinkin Kakkosen tasolle. Paras ominaisuus on kyllä maalipaikkojen haistaminen ja niistä viimeistely. Aina ei ole välttämättä kovin kaunista, mutta tehokasta.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #784 : 08.05.2013 klo 13:20:20 |
|
Ehdottomasti vahvistaisi, mutta Ärrää varmasti tarvitaan nyt KuPSissakin, samoin Rissastakin.
Ei kyse kuitenkaan taida nyt olla siitä, etteikö KuPS kyseisiä pelaajia päästäisi illan otteluun.
|
|
|
|
|
tekunho
Poissa
|
 |
Vastaus #785 : 08.05.2013 klo 15:01:10 |
|
Ei kyse kuitenkaan taida nyt olla siitä, etteikö KuPS kyseisiä pelaajia päästäisi illan otteluun. Totta, molempien pelaajien rooli KuPSissa todennäköisesti kasvaa lähiaikoina, mutta kaksikko oli kyllä PK:lle tarjolla tähän otteluun. On hyvin ymmärrettävää, että voittavaa kokoonpanoa on turha muuttaa liikaa.
|
|
|
|
|
Ibraahim
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #786 : 08.05.2013 klo 15:16:00 |
|
En jaksa yhdistellä. Oliko Ilmari poissa B: n vieraspelissä Klubia vastaan ? Ilmeisen tärkeä pelaaja molemmille jengeille , siis edari ja b.
Olen muutaman vuoden seurannut. Loistaa vain tarvittaessa ja silloinkin aina ikäänkuin taustalta. Ja ratkoo sieltä pelejä.
. Ilmari ei pelannut klubia vastaan.
|
|
|
|
|
Juse-
Poissa
|
 |
Vastaus #787 : 08.05.2013 klo 17:19:21 |
|
Onko tuota PK-37 - Kerho 07 -ottelua mahdollista liveseurata jostain?
|
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #788 : 08.05.2013 klo 18:25:47 |
|
Onko tuota PK-37 - Kerho 07 -ottelua mahdollista liveseurata jostain?
HT 0-1. Eka puoliaika ei kummoinen ollut, aikamoista nyhjäystä molemmin puolin. Kerholle maali vaparista n.25 metristä 38. minuutin kohdalla.
|
|
|
|
|
mehiläinen
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #789 : 08.05.2013 klo 18:34:23 |
|
taitaa kerho viedä junnupitosilla pelaajillakin voiton kotiin.
|
|
|
|
|
Ibraahim
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #790 : 08.05.2013 klo 19:50:03 |
|
PK-37 - Kerho 07 0-2 (0-1). Kerho ansaittuun voittoon, PK:lla ei kummoisia maalipaikkoja ollut. PK oli laiska ja paras esimerkki tästä oli "KuPS vahvistus" Ali Koljonen. Alilta surkuhupaisaa kävelyä keskialueella. edit. Caumolta huikea vapari yläkulmaan ensimmäisellä jaksolla!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.05.2013 klo 19:53:23 kirjoittanut Ibraahim »
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #791 : 08.05.2013 klo 20:37:40 |
|
Näköjään suurinta syntipukkia haetaan Iisalmessa muualta kuin omista pelaajista, tällä kertaa Ali Koljosesta, vaikka esimerkiksi toinen toppari (Olli Valto) oli aivan viennissä tätä Caumoa vastaan ja jäikin jo puoliajalla pois. Muutenkin jos Koljonen - joka muuten pelipaikaltaan on enemmänkin keskikentän pohjan pelinrakentaja - heitetään kärkeen samalla kun joukkueen taktiikkana on rätkiä alakerrasta pitkää palloa, niin voisin kyllä ihan peliä näkemättäkin sanoa, ettei Ali tuollaisessa tavassa loistamaan pääse samoin kuin myöskään hänen partnerinsa Halonen. PK:n ongelmat olivat muutenkin pelinavaamisessa, kun yksikään puolustaja ja keskikentän pohjan pelaajat eivät kyenneet oikeastaan mihinkään ja tämä korostui varsinkin ensimmäisellä jaksolla, joka meni pitkää rätkiessä. Toisella jaksolla toki peli hiukan parani ja Koljonenkin putosi ajoittain hakemaan palloa alempaa, jonka myötä PK sitten saikin edes jotain aikaiseksi kokonaisuuden jäädessä kuitenkin loppujen lopuksi varsin vaisuksi.
e. On tämä kirjoittaminen välillä niin kovin vaikeata..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.05.2013 klo 20:53:25 kirjoittanut Joey »
|
|
|
|
|
Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #792 : 08.05.2013 klo 21:05:16 |
|
Työvuoron takia jäi peli näkemättä - ilmeisesti onneksi. No, tästä on vain yksi suunta ja se on ylöspäin...
|
|
|
|
|
|
|
Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #794 : 09.05.2013 klo 12:27:38 |
|
Peliä näkemättä on vaikea kommentoida Ali Koljosen esitystä. Kaveri pelasi muutama kausi takaperin Peksissä kauden, eikä ainakaan tuolloin mielestäni täyttänyt vahvistuksen statusta. Ihan taitava, mutta perin hidas. Aika ihme jos mahtuu liigaporukkaan.
|
|
|
|
|
niko901
Poissa
|
 |
Vastaus #795 : 09.05.2013 klo 13:00:32 |
|
Peliä näkemättä on vaikea kommentoida Ali Koljosen esitystä. Kaveri pelasi muutama kausi takaperin Peksissä kauden, eikä ainakaan tuolloin mielestäni täyttänyt vahvistuksen statusta. Ihan taitava, mutta perin hidas. Aika ihme jos mahtuu liigaporukkaan.
Hidas!? Varmasti nopeampi kuin suurin osa pk:n pelaajista eikä pelintekijän tarvii varmaan mikään pikajuoksia ollakkaan.? Mukavaa, kun ruvetaan täällä syyllistämään 1pelaajaa pk:n häviöstä... Kentällä on pelaajia paljon enemmän
|
|
|
|
|
Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #796 : 09.05.2013 klo 14:08:44 |
|
Ei täällä ketään syyllistetä. Koljonen pelasi PK:ssa joskus laitapakkina, eikä se mikään raketti ollu...
|
|
|
|
|
tekunho
Poissa
|
 |
Vastaus #797 : 11.05.2013 klo 16:48:00 |
|
Huomenna vastassa FC YPA. PK:n kokoonpanosta sivussa Niklas Aminoff ja Olli Huttunen. Kivilän pelaaminen vielä kysymysmerkki. Myös Koljosen mahdollinen mukana olo ratkeaa huomenna. Muuten avauskokoonpano onkin vanha tuttu.
|
|
|
|
|
Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #798 : 13.05.2013 klo 08:58:57 |
|
Hiphei, viikossa lohkon kärjestä kellarikerroksen kärkeen! Huolestuttavinta tässä on se, että yleensä niin vankaksi osoittautunut puolustuspelaaminen on romahtanut kahdessa viimeisessä pelissä. Seitsemän omiin ei ole ollenkaan hyvä juttu. Lähderinteen tietäen voisin väittää, ettei ensi lauantaina olisi kiva olla Oulun Rotuaarin Pallon (on muuten harvinaisen tyhmä nimi) pelaajien housuissa. Eiköhän kurssi korjaannu kotimatsissa?
|
|
|
|
|
Puikot
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki taitojalkapalloa pelaavat joukkueet
|
 |
Vastaus #799 : 18.05.2013 klo 18:14:05 |
|
Ei ollut peli kovinkaan kaunista, mutta orastava tappioputki meni kuitenkin poikki. Niskanen, Huttunen ja Halonen olivat avausjaksolla hyviä, samoin alakerta koko matsin. KuPS-apu Joonas Pöntinen pelasi maalissa myös kelpo matsin. Siinäpä lauantain ORPa-peli lyhyesti kommentoituna.
|
|
|
|
|
|
|
|