• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Oliver Antman - Suomen Messi

Aloittaja sepisaikepi, 28.09.2009 klo 21:09:12

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Incrível

Callit, moni junnumaajoukkuepelaaja, tyyliin Karvonen, Hietikko jne pärjäisi Barcelonassa varmasti ainakin kohtuullisesti. Tuskinpa tuo Antmankaan parhaaseen yksitoistikkoon Barcassa mahtuisi. Kannattaa alleviivata tuota skouttien sanomaa sen verran, että jos olisi espanjalainen niin pääsisi Barcelonaan. Sama luultavasti pätisi myös joihinkin junnumj-pelaajiin Suomessa. Medialle kyllä jälleen kerran :keskari: :D

Konkola

Huutonaurua Timo Jutilan lähettämälle kiekolle :D :D :D

Mendoooza

Lainaus käyttäjältä: Konkola - 29.09.2009 klo 16:27:39
Huutonaurua Timo Jutilan lähettämälle kiekolle :D
Sama. Kerrankin pudotti kunnolla. :tuoppi: :ylos:

Terran

Mielestäni positiivinen juttu kaiken kaikkiaan, ja puhun siis nyt vain tuosta YLE:n tekemästä tv-jutusta. Oliverin kaltaisia nuoria ja innokkaita poikia tarvitaan, mikäli Suomi oikeasti haluaa joskus jalkapalloyhteiskunnaksi tai edes arvokisoihin. Esimerkiksi Kuningas Litmanen ja Mikael Forssell ovat aina korostaneet oman, itsenäisen harjoittelun merkitystä pelaajan kehitykselle. Pelkkä lahjakkuus ei yksinään riitä mihinkään vaan töitä on tehtävä ja tietyt tekniset perusvalmiudet on opittava jo hyvin nuorena. Oliverin tulevaisuudesta on turha vielä edes keskustella, mutta hänen kaltaisiaan saisi olla paljon lisää.

Edmundo

Tapauksena potentiaalisesti mielenkiintoinen, varsinkin jos perhe nyt lopulta päättää lähteä Espanjaan kokeilemaan superjunnun siivellä elämistä. Tässä tapauksessa ehdottomasti oman otsikkonsa arvoinen, jos ei muuten niin ainakin ilmiönä.

Incrível

Missä on mainittu että seura olisi tarjonnut perheelle muuttoa Barcelonaan tai edes leiriä pikkujanarille? :D

Ulkosyrjä

Lainaus käyttäjältä: Young Guns - 29.09.2009 klo 18:36:22
Missä on mainittu että seura olisi tarjonnut perheelle muuttoa Barcelonaan tai edes leiriä pikkujanarille? :D

Ei missään. Koko jutun otsikko antaa täysin väärän kuvan, jos vertaa itse tekstiin. Jutun mukaan leiriä suunnittelee nimenomaan suomalainen valmentaja. Kehuista hankkimiseen on pitkä matka. Edellinen viestini tähän otsikkoon käsitteli jo tätä, joten tämä tästä..

ZacPalmer


Weki

Hienohko mies takuulla kyseessä :)

parkkeri

Onko fanibusseja Korsoon jo varattu?

Metso

Lainaus käyttäjältä: Ulkosyrjä - 29.09.2009 klo 18:47:09
Ei missään. Koko jutun otsikko antaa täysin väärän kuvan, jos vertaa itse tekstiin. Jutun mukaan leiriä suunnittelee nimenomaan suomalainen valmentaja. Kehuista hankkimiseen on pitkä matka. Edellinen viestini tähän otsikkoon käsitteli jo tätä, joten tämä tästä..

Ainakin urheiluruudussa vai mistä tuo pätkä nyt tulikin, pojan isä sanoi seuran tarjonneen muuttoa, mutta siihen ei ilmeisesti vielä ollut otettu kantaa, joten valmentaja oli sitten ehdotellut ainakin näitä leirejä. Tarkkoina nyt niitten huutonaurujen kanssa.

drake

Olisi kyllä aika karua vanhempien jättää työnsä (?) ja raahata muut lapset Epsanjaan luottaen 8 -vuotiaan pojan tulevaisuuten jalkapalloilijana.

daja

Lainaus käyttäjältä: parkkeri - 29.09.2009 klo 20:38:29
Onko fanibusseja Korsoon jo varattu?
Eikun Tikkurilan urheilupuistoon, jossa jannu treenaa päivittäin ;) ":ylos:"

Kaihlamo

#113
Lainaus käyttäjältä: Metso - 29.09.2009 klo 21:05:55
Ainakin urheiluruudussa vai mistä tuo pätkä nyt tulikin, pojan isä sanoi seuran tarjonneen muuttoa, mutta siihen ei ilmeisesti vielä ollut otettu kantaa, joten valmentaja oli sitten ehdotellut ainakin näitä leirejä. Tarkkoina nyt niitten huutonaurujen kanssa.

Ei ainakaan siinä pätkässä minkä itse näin isä noin sanonut. Toimittaja erikseen asiasta kyllä mainitsi, mutta isä ei puhunut muusta kuin, että jos poika olisi espanjalainen niin pääsisi Barcelonan saman ikäisten joukkueeseen. Ja ei Kemppinenkään mistään Barcelonan järjestämistä leireistä suoraan puhunut, vaan tutustumisreissusta Barcelonaan. Tälläisen reissun pystyy kuka tahansa järjestämään.

abuuva

Toivottavasti tätä topicia voisi lukea vielä kymmenen vuoden päästäkin.

Vernuri


Vanda

Toivotaan, että jätkästä tulisi kunnon pelaaja vanhempana. Jo kolme vuotta sitten näin kaverin käsittelevän palloa paremmin kuin suurin osa neljä vuotta vanhemmasta ikäluokasta. Eiköhän tämä jo vaadi aikamoista lahjakkuutta. Ja aikamoinen veijari kaveri on kun tuolta kentiltä bongaa, näyttää todellakin pitävän hauskaa pallon kanssa.

Stig Tøfting

Voi vittu, että vituttaa jo pelkkä Kemppisen naaman näkeminen. Limainen persereikä koko janari, jolle ei kukaan jalkapallon ystävä voi toivoa muuta kuin huonoa.

Toivottavasti Kemppinen ei pääse pilaamaan superjunnun innostusta jeesuspaskallaan.

Luyindula

LainaaKuvissa Oliver leipoo sulavasti palloa sekä omassa huoneessaan että kentällä. Ja pallo totisesti tottelee, eikä ihme: pikkunappula saattaa viettää 30 tuntia viikossa nahkakuulan seurassa. Se tekee keskimäärin yli neljä tuntia päivässä.

Oliver on raikas esimerkki siitä, mitä 8-vuotias voi osata. Toisto- ja tuntimäärät ovat jo nyt olleet niin valtavia, että moni liigapelaaja jää näppäryydessä toiseksi. Suomalaisia ikätovereitaan, todennäköisesti kaikkia, hän on taidoissa jättiaskelia edellä.   

Oliver on - totta kai - äärimmäinen poikkeustapaus taitoineen ja kyllästymisen loitolla pitävine intohimoineen. Toivottavasti hänen esimerkkinsä innostaa muita kuningaspeliin rakastuneita natiaisia kesyttämään palloa. Pienikin joukko "hurahtaneita" tekisi terää.   

Pelkään, että pimeä ottaa taas voiton valosta suomalaisessa juniorifutiskeskustelussa. Todennäköisesti tämäkin tapaus teilataan sairaaksi, ja koko lajin mielekkyys kyseenalaistetaan. Veikkaan, että monien mielestä pikkupoika kulkee kuningastien sijaan turmion tietä. Palaa taatusti loppuun, epäilevät tuomaat kuiskivat tai julistavat.

Tuleeko Oliverista suomalainen painos Leo Messistä? Hyvä kysymys, johon ei ole varmaa vastausta. Voi tulla, mutta todennäköisemmin ei. Siksi, että niin monta vuotta ja mutkaa on vielä edessä.

Jotain on kuitenkin varmaa: Oliverista kuullaan vielä. Huippuunsa hiotut perustaidot, rakkaus futikseen ja käsittämätön halu oppia uutta ja tulla paremmaksi johtavat vääjäämättä johonkin hyvään, kunhan vain jalat ja pää pysyvät ehjinä. 

Onnea pitkälle ja kiehtovalle matkallesi Oliver! Anna pallon puhua puolestasi.   

:ylos:

LainaaEn yhtään ihmettele jos kyseisen junnun vanhemmat tai huippuseurojen nykyinen värväyspolitiikka tuomitaan yleisessä keskustelussa sairaaksi. Mutta mielestäni tämä ei ole yhtään sen sairaampaa kuin vaikkapa lahjakkaan muusikon tapauksessa. Jos ko. Antmann olisi vaikkapa huippulahjakas viulisti, ei kukaan sanoisi yhtään mitään jos poikaa vietäisiin vaikka johonkin huippukonservatorioon harjoittelemaan 75 tuntia viikossa. Mutta kun kyse on jalkapallosta niin on helpompi tuomita. Toki huippuseurat tekevät pojalla mahdollisesti vielä paljon rahaa, mutta on talentin hukkausta jättää poika potkimaan paikalliseen piirisarjaan. Barcassa taso maailman muiden huipputalenttien joukossa saadaan jatkuvasti mitattua ja kehitys ei jää niin helposti paikalleen.

:ylos:

Savon keisari

Ei tuo välttämättä aivan pelkästään suomalaisten hupsuttelua ole että voisi Barcelonaan mennä.
Pari viikkoa sitten uutisoitiin 7-vuotiaasta, jonka aluksi ehti Lyon kaapata, mutta lopulta Barcelona sai itselleen. http://www.tribalfootball.com/barcelaon-raid-lyon-7-year-old-kid-kais-311711

joks11

#120
Lainaus käyttäjältä: Kepes - 28.09.2009 klo 21:42:17
Ei vakuuta. Lasken samaan tasoon isoveljensä kanssa, eli osaa temppuilla pallon kanssa, mutta kentällä on hukassa. Daniel voitti juuri pari vuotta sitten Red Bull Street Stylen Suomen finaalit (freestyle-jalkapalloilua) ja pääsi edustamaan Suomea Sau Pauloon maailman finaaliin. Ei kuitenkaan pärjännyt.

Oliverkin näyttää menevän täysin samoja askelia kuin isoveljensä ja voittanee viiden vuoden sisällä parit Suomen taitokisakullat ja jotain muuta paskaa. Muuta ei sitten hänestä kuulla. Toivotaan kuitenkin, että erehdyn pahasti.
Aamen.

Mainitkaapa muuten joku maajoukkuepelaaja joka on treenannut nimenomaan Kemppisen menetelmin. Aivan.

e: sinänsä Oliver on hyvässä asemassa, että 8-vuotiaana jalkapallotaitoja ei ole vielä mahdotonta hänelle opettaa pallojonglööraamisen oheen. Molemmat kun osaa niin aijai.

James Salvesen

Hehkutuksista, ja keskustelusta ylipäätään, saa sen käsityksen, että Barcelonalla on vain yksi 8-vuotiaiden joukkue. Eiköhän siellä(kin) kyseisen ikäluokan pelureita riitä taso-/kaupunginosajoukkueisiin.
Lienee siis perusteltua väittää, että nuori herra Antman mahtuisi pelaamaan Barceloonaan?

itamerimursu

Tietoa milloin/missä seuraava peli, niin pääsee tsekkaamaan taidot pelissä?

Viltsu

En tiedä, kuuluuko asiaan, mutta ainakin asian vierestä. Eli, mitä pitäisi missäkin iässä treenata ja mitä pitäisi osata.

http://verkkolehti.nuorisuomi.fi/uutinen?lehti=4&uutinen=11672054

Axl Rose

Lainaus käyttäjältä: abuuva - 30.09.2009 klo 01:11:08
Toivottavasti tätä topicia voisi lukea vielä kymmenen vuoden päästäkin.
printtaa