FusionClub
Poissa
Suosikkijoukkue: Lappee JK ja muut PEPOttimet lilakonsernissa
|
 |
Vastaus #125 : 14.12.2009 klo 19:29:39 |
|
Tuo Mussalon Oras on kyllä ihan paras. Sille 
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #126 : 15.12.2009 klo 12:20:08 |
|
Tuo Mussalon Oras on kyllä ihan paras. Sille  Olisi aika nostalginen. En muista koskaan nähneeni Mussalon Oraksen jalkapallo-ottelua.
|
|
|
|
|
pystyraita
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #127 : 15.12.2009 klo 13:40:05 |
|
Olisi aika nostalginen. En muista koskaan nähneeni Mussalon Oraksen jalkapallo-ottelua.
En minäkään, mutta olen pelannut vielä 80-90 luvun taitteessa lentopalloa Mussalon Orasta vastaan, Etukylän kentällä tietenkin. Orakselle 
|
|
|
|
|
Claus Theo
Poissa
|
 |
Vastaus #128 : 16.12.2009 klo 19:45:01 |
|
Palosen oma habitus ei näytä että kyseessä todellakaan olisi joku fyysinen valmentaja. Pikemminkin keskivartalon kasvattaja.
ex maajoukkue lentopalloilija, käsittääkseni vammat veroittaneet uran jälkeistä elämää.. Kait jotain tietää ko asioista kun on valmentanut kovemmantason urheilijoita ja seuroja.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.12.2009 klo 19:46:38 kirjoittanut Claus Theo »
|
|
|
|
|
Comment
Poissa
|
 |
Vastaus #129 : 16.12.2009 klo 20:48:41 |
|
Toivottavsti vopki ja Pape yhdistävät joukkueensa ja hakevat III paikkaa. Tulisi kasaan hyvä, kilpailukykyinen ja laaja ryhmä, joka pystyy haastamaan III kärkijoukkueet. Olisi 2 joukkuetta Kouvolasta, niin saisi edes kunnon paikallisderbyt.
|
|
|
|
|
peppero
Poissa
|
 |
Vastaus #130 : 16.12.2009 klo 21:45:41 |
|
Toivottavsti vopki ja Pape yhdistävät joukkueensa ja hakevat III paikkaa. Tulisi kasaan hyvä, kilpailukykyinen ja laaja ryhmä, joka pystyy haastamaan III kärkijoukkueet. Olisi 2 joukkuetta Kouvolasta, niin saisi edes kunnon paikallisderbyt.
Paikka on mennyt jo Kotkalais nipulle : ) Nyt vain nimenvaihdos edessä.
|
|
|
|
|
reilu peli
Poissa
|
 |
Vastaus #131 : 16.12.2009 klo 23:44:33 |
|
ex maajoukkue lentopalloilija, käsittääkseni vammat veroittaneet uran jälkeistä elämää.. Kait jotain tietää ko asioista kun on valmentanut kovemmantason urheilijoita ja seuroja.
Hieno homma kaikkinensa 
|
|
|
|
|
Dick Stroker
Poissa
|
 |
Vastaus #132 : 17.12.2009 klo 10:25:05 |
|
Paikka on mennyt jo Kotkalais nipulle : ) Nyt vain nimenvaihdos edessä.
Ai kuinnii? Onko jotain faktaa? Ei kai sitä paikkaa alemmas tarjota ennen 27.12. ellei vopkk sitten ole jo ilmoittanut että eivät halua sarjapaikkaa siirtää naapuriseuralle.
|
|
|
|
|
Liemiherra
Poissa
|
 |
Vastaus #133 : 17.12.2009 klo 11:34:58 |
|
VoPpK on ilmoittanut luopuvansa, faktaa.
Täydennysmenettelyssä paikkaa on tarjottu ensin vuorossa olevalle KTP/2:lle, faktaa.
Uskoisin että ottavat paikan vastaan, ja perustavat uuden seuran, siitä ei tosin ole vielä tietoa. Ilmoitusaikaa on 27.12. asti. Jos ei kelpaa, seuraavana vuorossa on PaPe, sitten Lappee JK.
Nelosen paikan suhteen on ensimmäisenä vuorossa Vitosen seuroista Kajo, heti kun kolmosen täyttö on selvillä. Faktaa jonka voi todeta myös sarjataulukosta.
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #134 : 17.12.2009 klo 12:38:56 |
|
Toivottavsti vopki ja Pape yhdistävät joukkueensa ja hakevat III paikkaa. Tulisi kasaan hyvä, kilpailukykyinen ja laaja ryhmä, joka pystyy haastamaan III kärkijoukkueet. Olisi 2 joukkuetta Kouvolasta, niin saisi edes kunnon paikallisderbyt.
Suomessa ei tietääkseni edes kolmosen paikkaa saa hakemalla. Kyllä se pitää ansaita, ja tässä tapauksessa KTP/2 on sen ansainnut, mikäli Voppk paikastaan on kerran luopunut. Voppkin olisi pitänyt haalia pelaajat Papesta mikäli olisivat halunneet ns. joukkueet yhdistää, mutta sarjapaikkaa ei voi siirtää toiselle seuralle muissa kuin näissä reservijoukkue tapauksissa.
|
|
|
|
|
Dick Stroker
Poissa
|
 |
Vastaus #135 : 17.12.2009 klo 16:07:02 |
|
Voppkin olisi pitänyt haalia pelaajat Papesta mikäli olisivat halunneet ns. joukkueet yhdistää.
Olikos se 11 nimeä paperilla mikä vaaditaan, joku varmaan muistaa tarkat vaatimukset näissä tapauksissa?
|
|
|
|
|
Liemiherra
Poissa
|
 |
Vastaus #136 : 17.12.2009 klo 16:33:16 |
|
Olikos se 11 nimeä paperilla mikä vaaditaan, joku varmaan muistaa tarkat vaatimukset näissä tapauksissa?
Jeps, tuo sama 11 pelaajaa pitää myös KTP/2:n siirtää uudelle seuralle jos/kun ottavat paikan vastaan. Uskoisin että tuossa ylempänä viitattiin siihen ettei PELKÄSTÄÄN anomalla kukaan voi saada sarjapaikkaa, vaan siihen tarvitsee olla myös sarjapaikan anomiseen oikeuttava sarjasijoitus edelliseltä kilpailukaudelta. Tosin VoPpKinhan ei tässä tapauksessa olisi tarvinnut mitään anoa jos olisivat kolmosessa jatkaneet vanhalla nimellä. Jos olisivat perustaneet uuden seuran yhdessä PaPen kanssa, niin silloin olisi pitänyt löytyä 11:n viime kauden VoPpK-pelaajan nimi paperiin, ja perusteltu anomus päälle miksi uuden perustettavan seuran pitää saada VoPpKin sarjapaikka. PaPen pelaajat olisi voitu siirtää normisiirroilla uuteen seuraan. Eikä uuden seuran nimi olisi voinut olla VoPpK tai PaPe. PaPelle VoPpkin sarjapaikkaa ei siis sellaisenaan olisi pystynyt siirtämään.
|
|
|
|
|
Comment
Poissa
|
 |
Vastaus #137 : 17.12.2009 klo 17:57:01 |
|
Ja eikun nimien keruu päälle.
Uusi seura olkoon vaikka Voikkaan PaPe!
Mutta alkaisi olla kiire
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #138 : 17.12.2009 klo 19:00:55 |
|
Jeps, tuo sama 11 pelaajaa pitää myös KTP/2:n siirtää uudelle seuralle jos/kun ottavat paikan vastaan.
Uskoisin että tuossa ylempänä viitattiin siihen ettei PELKÄSTÄÄN anomalla kukaan voi saada sarjapaikkaa, vaan siihen tarvitsee olla myös sarjapaikan anomiseen oikeuttava sarjasijoitus edelliseltä kilpailukaudelta.
Tosin VoPpKinhan ei tässä tapauksessa olisi tarvinnut mitään anoa jos olisivat kolmosessa jatkaneet vanhalla nimellä. Jos olisivat perustaneet uuden seuran yhdessä PaPen kanssa, niin silloin olisi pitänyt löytyä 11:n viime kauden VoPpK-pelaajan nimi paperiin, ja perusteltu anomus päälle miksi uuden perustettavan seuran pitää saada VoPpKin sarjapaikka. PaPen pelaajat olisi voitu siirtää normisiirroilla uuteen seuraan. Eikä uuden seuran nimi olisi voinut olla VoPpK tai PaPe. PaPelle VoPpkin sarjapaikkaa ei siis sellaisenaan olisi pystynyt siirtämään.
Tuota juuri yritin tarkoittaa...
|
|
|
|
|
Pääjehu
Poissa
Suosikkijoukkue: i Lupi
|
 |
Vastaus #139 : 18.12.2009 klo 15:33:07 |
|
Mussalon Oras kuulostaisi loistavalle. Joka tapauksessa Maiconin jatkuvalle uralle nyt sarjaporrasta ylempänä  ja tuleville kiihkeille derbyille  Taitanee silti mennä kausi KTP:n vauhdissa...
|
|
|
|
|
John Eskobar
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #140 : 18.12.2009 klo 15:56:09 |
|
Valitkaahan nyt sitten huolella se seuran nimi, sillä jos yhtään vanhat merkit pitävät paikkansa nii kymmenen vuoden sisällä se on jollain kierolla tragikoomisella tavalla muljahtanut Kotkan ykkösjoukkueeksi. Ei Tartte sitten hävetä mitään Fc hassutteluvaihtoehtoa. Ja saa ottaa talteen!
|
|
|
|
|
Jorma Piisinen
Poissa
|
 |
Vastaus #141 : 18.12.2009 klo 17:10:59 |
|
Täytyy kyllä kiitellä itseään siitä, että tulee luettua tätä totuudentorvifoofumia joskus myös näin kauden ulkopuolellakin. Nimittäin se scenaario, että tossa kevään korvalla lueskelee piirin sivuilta, että ketäs vastaan sitä tänä suvena pelataankaan ja siellä pistää silmään tämmöinen Mussalon Oras, niin helvetti soikoon, Jormalla olis menny kalja väärään kurkkuun, kun miettis, että kuinka helvetin pitkät talviunet oikein tuli vedettyä.
|
|
|
|
|
Kanuuna-Keen
Poissa
|
 |
Vastaus #142 : 18.12.2009 klo 23:38:02 |
|
Mitä helvettiä? Ymmärsinkö oikein, että ensi kaudella sittenkin Kolmosessa olisi kolme kotkalaista - jos KTP/2 vaihtaa nimeä? Mussalon Oras-vaihtoehdolle ehdottomasti  , sillä Mussalon poikiahan tässä ollaan.
|
|
|
|
|
PallonTallaaja_
Poissa
|
 |
Vastaus #143 : 19.12.2009 klo 19:37:04 |
|
Mitä helvettiä? Ymmärsinkö oikein, että ensi kaudella sittenkin Kolmosessa olisi kolme kotkalaista - jos KTP/2 vaihtaa nimeä? Mussalon Oras-vaihtoehdolle ehdottomasti  , sillä Mussalon poikiahan tässä ollaan. näinhän se on nähtävä
|
|
|
|
|
G-Katsomo
Poissa
|
 |
Vastaus #144 : 19.12.2009 klo 20:02:11 |
|
Mussalon Oras ihan OK , vielä parempi seura löytyisi naapurista = Hirssaaren Kisa (HiKi).
|
|
|
|
|
eagle-eyed
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)
|
 |
Vastaus #145 : 20.12.2009 klo 08:14:36 |
|
Vaan, minnepä on unohtunut 'Munsaaren Saarenpojat'? Niin, 'saari, saari, mun saari' eikä mikään '[öö-öö-min-öö]' tai joku 'Munapirtin Spiritus'. Vai pitäisikö upean hallin kunniaksi perustaa (ellei jo ole) 'Ruonalan Palloseura', RuPS? - Joku kotkalaiskirjailija muistaakseni viittasi sellaisen seuran nimeen kuin 'Kotkan Työväen Ampujat'! Voi olla, että sen perustehtävänä ei ollut pallojen ampuminen jalkapallomaallin (ellei maalia sitten käytetty 'saaliin' välivarastona).. - No, oli miten oli niin Kaakonkulmankolmosesta tulee mielenkiintoinen, julma sarja, sillä derby-otteluita pelataan melkein joka kierroksella siellä, täällä ja tuolla. - Ja, mistä sitäkään tietää, minkä nimisiä joukkueita yleensä on mukana?
PS1. Täydennän sen verran, että erään 'ympäristöoppineen' (tuossa alempana) näkemyksestä huolimatta, Munsaari ei sijaitse Kotkansaarella eikä toisaalta hieno kioskikaan, nimestään huolimatta Munsaaressa. Sikäläiset 'Saarenpojat eli -tytöt' taisi olla enemmän keskittynyt tähän 'joko-pallopeliin'. PS2. Ei niin pientä pilaa... ja niin edespäin. Tämä 'Kotkan Työväen Ampujat' näyttää tehneen kotkalaisesta työväenpalloilusta selvää jälkeä, rahalla. Taisihan se 'Parta-Kalle' jo aikoinaan kirjoittaa: "Työntekijä [tässä: palloiluseura] on pelkkä kaupan kohde yksi tavaroista , joka hakee ostajaa, eikä työläinen koskaan pääse toimimaan myyjän markkinoilla" (F. Wheen, 2000, s. 74). - Mennyt on mennyttä (sitä voi arvostuksella muistella), nyt on nyt, raha ratkaisee... ja ruiskukka kasvaa Kotkassa(kin) hyvin eli 'Wo Geld ist, kommt Geld zu' !
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.12.2009 klo 08:59:11 kirjoittanut eagle-eyed »
|
|
|
|
|
Kanuuna-Keen
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 20.12.2009 klo 11:11:12 |
|
Vaan, minnepä on unohtunut 'Munsaaren Saarenpojat'? Niin, 'saari, saari, mun saari' eikä mikään '[öö-öö-min-öö]' tai joku 'Munapirtin Spiritus'. Vai pitäisikö upean hallin kunniaksi perustaa (ellei jo ole) 'Ruonalan Palloseura', RuPS? - Joku kotkalaiskirjailija muistaakseni viittasi sellaisen seuran nimeen kuin 'Kotkan Työväen Ampujat'! Voi olla, että sen perustehtävänä ei ollut pallojen ampuminen jalkapallomaallin (ellei maalia sitten käytetty 'saaliin' välivarastona).. - No, oli miten oli niin Kaakonkulmankolmosesta tulee mielenkiintoinen, julma sarja, sillä derby-otteluita pelataan melkein joka kierroksella siellä, täällä ja tuolla. - Ja, mistä sitäkään tietää, minkä nimisiä joukkueita yleensä on mukana?
Kotkan Nappuloiden korttelisarjassahan perinteisesti pelasi (pelaa?) Ruonalan Pallo.
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #147 : 20.12.2009 klo 14:31:54 |
|
Kotkan Nappuloiden korttelisarjassahan perinteisesti pelasi (pelaa?) Ruonalan Pallo.
Ja Saarenpojat, tosin oli Kotkansaarelta,
|
|
|
|
|
Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 20.12.2009 klo 15:45:48 |
|
En minäkään, mutta olen pelannut vielä 80-90 luvun taitteessa lentopalloa Mussalon Orasta vastaan, Etukylän kentällä tietenkin. Orakselle  Itse muistelisin joskus nähneeni KTP - Mussalon Oras cupin ottelun Urheilukeskuksen hiekalla. Silloin kaiketi Kakkosessa ollut KTP voitti jotain 10-0...
|
|
|
|
|
Kanuuna-Keen
Poissa
|
 |
Vastaus #149 : 20.12.2009 klo 18:28:01 |
|
Muistanko nyt ihan väärin, että Oraksella olisi vielä 2000-luvun alkupuoliskolla ollut jonkinlainen höntsäilyjoukkue jossain? Muistelisin erään silloisen tutun höntsäilleen Oraksessa, kunnes siirtyi PoPoon. Ja silloin PoPolla oli jopa kakkosjoukkuekin.
|
|
|
|
|
|
|
|