FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.01.2026 klo 17:44:29 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 43 [44] 45 ... 63
 
Kirjoittaja Aihe: MP 2010 – Kakkonen kutsuu  (Luettu 118465 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
interfax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkeli


Vastaus #1075 : 05.07.2010 klo 09:17:19

Kakkonen kutsuu, siitä ei ole epäselvyyttä. Säilymistaistelun sijaan syksyn tihkusateessa ja iltavalaistuksessa otetaan rennolla pelillä yllätysvoittoja ja todetaan kauden päätteeksi, että jos heinäkuun alussa olis napattu ne tavoitellut 6 pojoa niin oltaisiin säilytty.
aksu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP, Liverpool, Barca


Vastaus #1076 : 05.07.2010 klo 09:20:41

Haluamatta vaikuttaa jälkiviisaalta (ja kuitenkin ylläpitäen "I-told-you-so" mentaliteettia ;) ), pari lainausta omista postauksista tuolta viimevuoden MP-ketjusta:

12.8.09
Lainaus
Suurimpana vaikutelmana oli se, että tällä porukalla ei tulisi nousua tavoitella vaan tyytyä kiltisti siihen ainakin yhteen kakkosen lisävuoteen. MyPa-lainat voi hyvin perustella loukkaantumisilla, mutta kyllähän nuo vääristävät kuvaa MP:n oikeasta tämänhetken tasosta. Ykköseen ei kuitenkaan tällä porukalla pitäisi olla mitään asiaa.

29.9.09
Lainaus
Jos MP tällä joukkueella nousee, pitää kyllä tapahtua melkoista kehitystä/muutosta, jottei alas tulla rymisten...

Lähdin kauteen kuitenkin lapamadon asenteella ("Toivossa on hyvä jne"), mutta Estonian kapteenin sanoin "todella pahalta näyttää nyt tässä kyllä."
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1077 : 05.07.2010 klo 10:44:31

Tosin Kakkosen A-lohkon tilanne on vielä sen verran sekainen, että siellä voi pitkän kesän aikana tapahtua vielä paljon.

A-lohkonkin jälkeen pitäisi kuitenkin vielä selvittää B- ja C-lohkon voittajat. Ilves ainakin näyttää tällä hetkellä aika helkatin kovalta.

Ja kommentoidaan nyt vielä MP:stäkin jotain. Eli hyökkäyksen totaalisesta paskuudesta on paljon puhuttu, mutta tällä hetkellä omiin on myös mennyt kaksi maalia per peli. Aika vaikeaahan se on silloin voittaa. Puolustusta vahvistettiin paljon ennen kautta ja sinänsähän näillä puolustuspään pelaajilla pitäisi pystyä pärjäämään Ykkösessä ihan hyvin. Katse kääntyykin Juuson suuntaan, joka ei ole onnistunut miehittämään puolustusta ja keskikenttää edelleenkään tarpeeksi tiiviiksi. Toppareiden eteen jää jatkuvasti melkoinen tila josta päästään juoksemaan aivan liian helposti tekopaikkoihin tai haastamaan puolustusta. Tähän jotkut kiinnittivät huomiota jo viime kaudella, mutta silloin Juuso itse, Alistaja, Huotari, Roba ja viimeisenä muurina Ropeli hoitivat henkilökohtaisella taidollaan suuren osan tilanteista. Nyt on kovemmat pelaajat vastassa ja tulokset näkyy taululla. Myös ylipäätään pelaajien taitotaso ja keskittyminen ei tunnu olevan sillä tasolla, mitä Ykköseen vaaditaan, ja henkilökohtaisia virheitä tulee puolustuspäässä aivan kaamean paljon. Samoin toki hyökkäyspäässä, jossa ongelmana tuntuu olevan se, että kenestäkään ei ole ratkaisijaksi, ei ratkaisusyöttöjen antajaksi, eikä kukaan tunnu edes uskaltavan yrittää päästä ohi vastustajan pakeista. Ennen kautta näitä ratkaisijan viittoja tarjoiltiin Oinolle, Edulle, Kautoselle ja Pastilalle, mutta kaikki ovat olleet kaameita pettymyksiä.

Jotakin herättelyä pitäisi tehdä nyt, toisaalta Juuson potkutkaan ei ole käytännössä vaihtoehto, kun parempaa tuskin lienee tarjolla, pelaajamateriaali on kuitenkin paskaa ja Juuso tuntuisi olevan kuitenkin hyvä nuorien pelaajien kehittäjä. Ja jos se putoaminen Kakkoseen nyt tulee, niin aika paljoltikin nuorilla tullaan varmasti sitten menemään ja uutta odysseiaa kohti Ykköstä pitäisi lähteä taas rakentamaan, enkä oikein osaa nähdä ketään muuta kuin Juusoa siinä. Toivon mukaan Juusokin kehittyy samalla matkalla taktisesti, erittäin kokematonhan hän vielä valmentajana on.
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1078 : 05.07.2010 klo 11:10:19

Vastoin valtavirtaa haluan harrastaa jälkityhmyyttä.

Oinonen, Kangaskorpi, Roivas, Kautonen, Iivanainen, Huotari, Pastila, Murtonen ja vielä vahvistettuna Koistisella, Reinikaisella ja Muinosella. Minä olen niin tyhmä, että uskoin tuossa olisi ykkösen tason runko. Pientä onneakin oli tarkoitus olla hyvällä joukkueella mukana.

Niska taisi joukkueella taipua noissa kolmessa perättäisessä yhden maalin tappiohin päättyneissä otteluissa. FC Viikingit aloitti nousunsa 2-1 voitolla Mikkelissä ja tuolloin Viikkarit oli vielä se alkukauden umpisurkeasti ja sekavasti taapertanut kiukutteleva ryhmä. Ja täysin voitettavissa ollut. FC Espoo tarjosi pisteitä kultaisella tarjottimella pelaten ehkä kauden heikkoimman pelinsä yltäen maksimimäärään puolustuspään virheitä. Tulos 1-0. Ja sitten vielä KooTeePee, joka raporttien mukaan oli helisemässä MP:n ensimmäisen puoliajan vyörytyksessä. Pari virhettä ja lopputulos 1-2.

Tämän jälkeen joukkue ei ole ollut enää entisensä ja ymmärtäähän sen.

Pyhäinhäväistyksen kanssa olen samaa mieltä, että valmentaja-Juuson oppivuodet tässä ovat menossa. Toivottavasti mies löytää vielä keinot joukkueen sytyttämiseen ja päästään kiusaamaan isompia loppuun saakka. Jälki- nyky- ja ikityhmänä olen itsepintaisesti sitä mieltä, että joukkueen potentiaali edellyttäisi sarjassa isomman pistemäärän kuin mitä on saavutettu.
Barbeque Special

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ihmispillun voitokas paluu


Vastaus #1079 : 05.07.2010 klo 11:55:37

Kyllä tuo joukkue omiin silmiinikin vielä kevättalvella näytti siltä, että realistiset mahdollisuudet olisivat parhaimmillaan jopa keskikastiin. Varsinkin Muinosen sopimuksen varmistuttua toiveet olivat korkealla, mutta Edukin on osoittanut, ettei Ykköstä noin vaan tulla dominoimaan. Ainut selvästi heikko osa-alue oli hyökkäyspää, jonka osalta tosin lapsenuskoisesti odotin lainamiehiä tai vahvistuksia. No eipä tullut.

Loistava cup-voitto Viikingeistä vain vahvisti tätä illuusiota, mutta sen jälkeen kaikki onkin ollut tasaista persmäkeä jolle ei näy loppua.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1080 : 05.07.2010 klo 12:09:17

Oinonen, Kangaskorpi, Roivas, Kautonen, Iivanainen, Huotari, Pastila, Murtonen ja vielä vahvistettuna Koistisella, Reinikaisella ja Muinosella. Minä olen niin tyhmä, että uskoin tuossa olisi ykkösen tason runko. Pientä onneakin oli tarkoitus olla hyvällä joukkueella mukana.

Kyllähän noiden pelaajien menneillä saavutuksilla ja ns. potentiaalilla olisi voinut odottaa enemmän. Paljon on kuitenkin mennyt vikaan.

-Oinolla loukkaantumiset, ja lisäksi pelaaminen on ollut koko kauden todella haluttoman näköistä. Loppuneeko ura tähän kauteen?
-Kangaskorpi on pelannut lähinnä topparina, joka ei nyt kuitenkaan ole miehen paras paikka. Eikä taida Juusolla yksinkertaisesti riittää jakamaan työn ja perheen lisäksi aikaa myös sekä valmentamiselle että Ykkösen tason pelikunnossa pysymiselle. Mikä on tietysti täysin ymmärrettävää. Jompikumpi on pitänyt valita ja pelaajana on jäänyt siis käytännössä varamieheksi.
-Roballa myös ne jatkuvat ja ikuiset loukkaantumiset. Keskikentällä ei tunnu enää yksinkertaisesti pärjäävän, laitapakkina kohtuullisesti.
-Kautonen on ollut hirveä pettymys. Liekkö kertaakaan mennyt tällä kaudella ohi kenestäkään vastustajan pelaajasta? Yksi hieno maali Viikkareita vastaan ja siinä se.
-Hiiva on ollut kohtalainen, mutta jos unohdetaan fanitus ja hassuttelut, niin eipä mies ole puolustuksen liiderinä kohonnut sellaiseksi Ykkösen alistajaksi, kuin viime kauden jälkeen olisi voinut odottaa. Hyvä osoitus siitä, että hyppäys Kakkosesta hyppäys Ykköseen on kivikova.
-Huotarilla intti ja loukkaantumiset. Syksyllä nähdään, kestääkö taso perusvarmalla topparilla Ykkösessä. Samalla lienee puolustuksen tukipilari nro 1 tulevina vuosina, jos opiskelut/työ yms pitää vaan Mikkelissä.
-Pastilaan kohdistui joukkueen hyökkäyspelin onnistumisesta kovat paineet ennen kauden alkua, mutta nuori mies ei ole ikävä kyllä vielä kestänyt niitä. Toivotaan että syksyn tullen lukko vielä jossain vaiheessa aukeaa ja kovan treenin tulokset alkavat vihdoin näkyä.
-Juhiksella ne selkävaivat ja on nyt vasta päässyt kuntoon. Too little too late.
-Koistinen on suoraan sanottuna flopannut. Tietysti pelaamista haittaa varmasti se, ettei pelipaikka tunnu vakiintuvan mihinkään. Milloin laitapakkina, milloin keskikentällä, milloin topparina, laiturina ja välillä siis jopa hyökkääjänäkin. Tulee enemmän kuin vähän mieleen Pietu MP:ssä kaudella 2006.
-Reinikainen on ollut ok, mutta muun joukkueen alisuorittaessa tällaisilta pelaajilta tarvittaisiin sitä tasonnostamista. Etenkin ylöspäin on ollut pettymys, sillä perustaito ja juoksuvoima kuitenkin riittäisi edes vähän kangaskorpimaiseen laitapakinnousudominointiin.
-Muinonen. Mitäpä tässä nyt enää sanoisi. Belgian ammattilaiseen ladattiin paljon odotuksia eivätkä ne ole missään nimessä täyttyneet. Perusvarmaa omille pelaamista ja kivoja puolenvaihtoja, mutta siihenpä se miehen pelinrakentaminen sitten on jäänytkin. PS Kemi-pelin vahva esitys sekä joukkueelta että Edulta itseltään latasi paljon odotuksia, mutta sen jälkeen tulosten ja esitysten taso, ja sitä myöten Edun peliasennekin on laskenut kuin lehmän häntä. Jos niin ikävästi käy, että heinäkuun puolella MP ei tee enää ihmenousua, niin mielestäni kummankaan intresseissä ei ole, että Edu jatkaa enää Mikkelissä. Suomen Ykkösen jumbojoukkueen perusjantterina toimiminen ei ole kovin mairittelevaa CV:ssä, ja toisaalta MP:n kannattaa mielummin tässä vaiheessa jo alkaa ajamaan niitä omia junnuja läpi edariin. Hokkasta ja vaikka itq-Kariniittyä vaan rohkeasti kehiin.

Laaksonen on melkeinpä ainoita positiivisia yllätyksiä. Pre-seasonin perusteella mies oli ainakin omissa kaavailuissani kysymysmerkki, mutta sitten Ykkösen peleissä todella vahvaa topparina dominointia. Virheitä tulee vielä jonkin verran, mutta pelikovuus ja pallollinen pelaaminen on jo nyt erinomaisella tasolla. Tuleva VL-toppari, jos ei ihmeitä tapahdu.

Sitten ne muut vielä. Mutkis ja Mattila ovat osoittautuneet liian yksipuolisiksi pelaajiksi tälle tasolle. Sirviö näytti, ettei kehitystä kolmen Kakkosen vuoden aikana ole pahemmin tapahtunut, ja joutuu tietysti lisäksi pelaamaan jatkuvasti ihan väärällä pelipaikalla. Peitolalla asenne ja fysiikka kunnossa, taito ei vaan ainakaan vielä riitä. Lifi ensin keväällä loukkaantuneena ja sitten Zenitin kyurpa lanasi ilmeisesti ainakin loppukesäksi uudestaan lasarettiin. Asennepelaajana mies olisi voinut tuoda edes jotakin säpinää sinne keskikentälle, vaikka taitotaso onkin kaukana Ykkösestä. Romppainen ei ole varsinaisesti pettänyt, mutta myös ne todelliset game saverit jääneet tekemättä. Mäenpää vielä Kakkosen tasoa. Rasinmäki joutunut tyytymään penkkiin ja Oranjeen, samoin Taivis. Kohvakkaa ei ole pahemmin ulkopaikkakuntalaisena mukana näkynyt ja lopuista vielä viime vuonna edarin mukana pyörineistä (Kariniitty, Hämäläinen, Hokkanen, Matson, Neuvonen...) junnuista on todettu, ettei asiaa Ykkösen kentille vielä ole.
« Viimeksi muokattu: 05.07.2010 klo 12:17:34 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
pena pena

Poissa Poissa


Vastaus #1081 : 05.07.2010 klo 13:31:05

Joukkue ei selvästikään enää usko omaan tekemiseensä.  Henkinen kantti on pettänyt. 

Tällaisessa tilanteessa yleensä vaihdetaan valmentajaa, koska joukkuetta ei oikein voi vaihtaa.  Mutta kuten muut ovat jo todenneet, ei vaihtoehtoja valmennuspuolella taida olla.  Toisaalta edellä toivottiin nuoria radikaalisti kehiin ensi kauden joukkueen rakentamista ajatellen.  Siis "vaihdettaisiin" kuitenkin joukkue!

No, ehkäpä sekään ei ole kovin realistista, mutta jotain rankempaa toimenpidettä tässä nyt kaivattaisiin.  On selvää, että koko joukkue alisuorittaa ja pahasti.

Jollain valmennuksen täsmäavulla voisi vielä harsia hommaa kokoon.  Joku viisas ja kokenut valmentaja vähäksi aikaa mukaan.  Vaan mistäpä sellaisia löytyisi?
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1082 : 05.07.2010 klo 13:45:48

Touru takaisin Mikkeliin  Ylos
simsalabim

Poissa Poissa


Vastaus #1083 : 05.07.2010 klo 15:29:12

Joku viisas ja kokenut valmentaja vähäksi aikaa mukaan.

Kun on tässä muutama peli tullu tällä kaudella nähtyä niin täytyy myöntää, että MP on ollut taktisesti hieman jäljessä. Juuson toinen kausi valmentajana ja heti ykkösessä. Ei varmaan Juuson valmennus tiedot ja taidot vielä ihan riitä.

Mielestäni suurin virhe MP:n pelaamisessa on kun topparit tai laitapakit saa pallon niin kuinka moni keskikenttä pelaajista tai laitahyökkääjistä tulee vastaan ja hakee palloa jalkaan? jotta voitaisiin taas pelata palloa maassa eteenpäin... vaan kaikki keskikentällä ja laidassa lähtee juoksemaan täysiä ylöspäin ja joku roiskaisee pallon ylös vailla päämäärää... Muutaman kerran Eetu viime pelissä haki palloa alhaalta niinkuin pitää ja kääntyy pallon kanssa ympäri ja katsoo kenelle syöttää niin siellä kaikki on suorittamassa pystyjuoksua täysiä eteenpäin... Älytön rako syntyy puolustuslinjan ja keskikentän välille siinä pallon menetys niin on vaarallinen vastahyökkäys. Taisi maali tulla juurikin näin. On se varmasti todella vaikea opettaa, että parikaveria on aina pelattavana. Valmennuksen piikkiin itse laittaisin tälläset suoritukset. Sama hyökkääjille ei montaa maatapitkin syöttöä tullut.
patex

Poissa Poissa


Vastaus #1084 : 05.07.2010 klo 15:36:25

Niska taisi joukkueella taipua noissa kolmessa perättäisessä yhden maalin tappiohin päättyneissä otteluissa. FC Viikingit aloitti nousunsa 2-1 voitolla Mikkelissä ja tuolloin Viikkarit oli vielä se alkukauden umpisurkeasti ja sekavasti taapertanut kiukutteleva ryhmä. Ja täysin voitettavissa ollut. FC Espoo tarjosi pisteitä kultaisella tarjottimella pelaten ehkä kauden heikkoimman pelinsä yltäen maksimimäärään puolustuspään virheitä. Tulos 1-0. Ja sitten vielä KooTeePee, joka raporttien mukaan oli helisemässä MP:n ensimmäisen puoliajan vyörytyksessä. Pari virhettä ja lopputulos 1-2.

Näin näen minäkin eli vaikka materiaali on varmasti parhaimmillaankin vain siinä ja siinä ykköseen piti säilymiseen olla mahdollisuudet. Em. pelitkin sen osoittivat eli niistä pisteet ja tilanne olisi aivan toinen.

Aika synkältä porukka täällä vaikuttaa; enpä itse päässyt paikalle eilen seuraamaan mitä Urskissa tapahtui, mutta aikamoista paskaa taisi olla kun porukka jo tuhkaa sirottelee... Eipä silti näyttää kyllä aika helvetin huonolta. Katsojia kuitenkin näyttää olleen mukavasti; toivottavasti uskollisuus palkitaan jossain vaiheessa kautta.
Zama

Poissa Poissa


Vastaus #1085 : 05.07.2010 klo 20:36:24

Kun on tässä muutama peli tullu tällä kaudella nähtyä niin täytyy myöntää, että MP on ollut taktisesti hieman jäljessä. Juuson toinen kausi valmentajana ja heti ykkösessä. Ei varmaan Juuson valmennus tiedot ja taidot vielä ihan riitä.

Paljon en viitsi MP:n asioista kommentoida, koska olen nähnyt vain 3 heidän otteluaan tällä kaudella. Tämä taktiikka asia on kuitenkin hyvä pointti. Joukkueessa on varmasti potentiaalista osaamista enemmän kuin esim. TPV:ssä ja Hämeenlinnassa, mutta taktisesti joukkue pelaa aika köyhästi. Selkeä idea puuttuu sekä hyökkäämisessä, että puolustamisessa.

Onko maalivahti Romppainen oikeasti Ykkösen tason maalivahti? JIPON leiristä kantautui korviin että heikoin maalivahti joka siellä on käynyt ja PK -ottelussa mies pomputti joka pallon 2-3 metrin päähän hyökkääjien unelmaetäisyydelle. Ei toki kahdelle viimeiselle maalille juuri mitään voinut, mutta tiputuksista syntyi useita vähintään vaarallisen oloisia irtopalloja.
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #1086 : 05.07.2010 klo 20:42:14

Onko maalivahti Romppainen oikeasti Ykkösen tason maalivahti? JIPON leiristä kantautui korviin että heikoin maalivahti joka siellä on käynyt ja PK -ottelussa mies pomputti joka pallon 2-3 metrin päähän hyökkääjien unelmaetäisyydelle. Ei toki kahdelle viimeiselle maalille juuri mitään voinut, mutta tiputuksista syntyi useita vähintään vaarallisen oloisia irtopalloja.

Hyvänä päivänään on, mutta nyt mies on kahdessa viime pelissä vajonnut muun joukkueen tasolle.

Kyllähän alkukauden peleissä Romppainen pelasi varsin hyvin ja otti kiinni useita pahoja paikkoja. Edessä pelannut joukkue nyt vaan ei paljon apuja kyennyt tarjoamaan.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1087 : 05.07.2010 klo 20:49:18

Joukkueessa on varmasti potentiaalista osaamista enemmän kuin esim. TPV:ssä ja Hämeenlinnassa, mutta taktisesti joukkue pelaa aika köyhästi. Selkeä idea puuttuu sekä hyökkäämisessä, että puolustamisessa.

Tämä on tosiaan sellainen asia, joka on huonon pelaajamateriaalin varjossa jäänyt foorumilla vähän turhaan pimentoon. Se roiskiminen on lähinnä tullut esiin.

Mitäköhän saisi MP:n materiaalista irti esimerkiksi Jipossa erinomaista työtä tiivillä puolustuspelillä ja duunarifutiksella mutta siltikin maata pitkin pelaamisella tahkonnut Mark Dziadulewicz?
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #1088 : 05.07.2010 klo 22:03:33

Hyvänä päivänään on, mutta nyt mies on kahdessa viime pelissä vajonnut muun joukkueen tasolle.

Korjaisin, että normaalina päivänään on. Ainakin nämä PK-pelin eteen torjumiset olivat sellaisia, joita en ole pariin vuoteen nähnyt Sakulta.
persana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1089 : 06.07.2010 klo 21:03:23

"MP vaihtaa päävalmentajaa

[6.7.2010]

MP:n päävalmentaja Juuso Kangaskorpi ilmoitti viime sunnuntain tappiollisen PK-35 -ottelun jälkeen seurajohdolle haluavansa erota tehtävästään. Syyksi Juuso Kangaskorpi kertoi sen, että hän ei saa joukkueesta enempää irti.

Samalla Juuso Kangaskorpi ilmoitti olevansa valmis jatkamaan pelaajana joukkueessa, mikäli hänen terveytilanteensa sen sallii.

Mikkelin Palloilijat ry:n hallitus myönsi tiistain kokouksessaan eron Juuso Kangaskorvelle ja ilmoittaa uuden päävalmentajan nimen keskiviikkona 7.7.2010.

MP haluaa kiittää Juuso Kangaskorpea hänen puolentoista viime kauden aikana seuran edustusjoukkueen päävalmentajana tekemistä palveluksista. Erityisesti sarjanousuun päättynyt kausi 2009 tulokasvalmentajana jää seurahistoriaan Juuso Kangaskorven urotekona.

Juuso Kangaskorven ja MP:n yhteistyöstä jatkossa sovitaan erikseen kauden päätyttyä."
Barbeque Special

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ihmispillun voitokas paluu


Vastaus #1090 : 06.07.2010 klo 21:19:25

Nyt tuli puun takaa.

Ei kai tässä auta kuin yhtyä tuohon juttuun ja kiittää Juusoa hienosta työstä. Olkoonkin, että tämä kausi on mennyt miten mennyt, viime kauden sarjanousu ja Gnistan-maali eivät unohdu. Ehkä (varmasti) vielä joskus uudestaan. Hieno mies. Ylos
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #1091 : 06.07.2010 klo 21:30:32

Tuli todellakin puuntakaa. Olen sitä mieltä, että liian hätäisesti tehty päätös, mutta Juuso tietää mitä tekee. Kai hän koki, että tästä oravanpyörästä piti päästä pois.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #1092 : 06.07.2010 klo 21:33:06

Lainaus
Mikkelin Palloilijat ry:n hallitus myönsi tiistain kokouksessaan eron Juuso Kangaskorvelle ja ilmoittaa uuden päävalmentajan nimen keskiviikkona 7.7.2010.

Tämä ennakoi sitä, että kakkoskoutsista tulee ykköskoutsi. Vai olisiko se Wilkman? Toistaa 2008 tempun; putoamiskurimuksesta kuiville.
« Viimeksi muokattu: 06.07.2010 klo 21:35:27 kirjoittanut Freddy »
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1093 : 06.07.2010 klo 21:35:23

Huh-huh mikä paukku. Juusolle giganttinen  Ylos  suoraselkäisyydestä ja seurauskollisuudesta.

Kuitusen paluulle ja uransa kolmannelle mikkeliläisjoukkueen Ykkösestä pudottamiselle toki  Alas

e. Ja jos jätetään hassuttelut sikseen, niin eiköhän tuo tosiaan Jore, Natsa tai Wilkman ole, joka ohjat ottaa. Piiri pieni pyörii...

Toistaa 2008 tempun; putoamiskurimuksesta kuiville.

Vaiko tempun 2007... josta ei kehtaakaan sen enempää kirjoittaa.
« Viimeksi muokattu: 06.07.2010 klo 21:40:30 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #1094 : 06.07.2010 klo 21:44:44

Kuitusen paluulle ja uransa kolmannelle mikkeliläisjoukkueen Ykkösestä pudottamiselle toki  Alas

:D

En olisikaan halunnut nukkua ensi yönä.

Juusolla on suuri MP-sydän. Se jos mikä tuli nyt selväksi. Ihan jokainen jannu ei palaa Kakkoseen ajautuneeseen kasvattajaseuraansa, vaikka liigavuosia olisikin jäljellä. Ja nyt vielä tämä. Tapahtuneesta voi päätellä, että MP:n hallitus ei olisi Kangaskorpea erottanut. Hieman olen muutenkin kaipaillut MP:n seurajohdon kommentteja ja näkemyksiä siitä, miksi vuosi 2010 on muodostunut tällaiseksi. Kenties niitä nyt saadaankin.

Kun kauden pelejä miettii, niin ymmärrän Juuson ratkaisun. Kovin on neuvottoman oloinen ollut mies viime aikoina. MP on joutunut melkoiseen noidankehään. Kun peli on kulkenut hyvin, ei se ole riittänyt kuin katkeriin tappioihin. Ja kun vastaan on tullut joukkueita, jotka olisi pitänyt ehdottomasti voittaa, on joukkue romahtanut. Niin on nähty monta kertaa. Kenties se ratkaisevin tekijä tähän oli ottelu Espoossa. MP oli pelissä sen verran parempi, että tasapelikin olisi tuntunut pettymykseltä. Tuloksena oli todella karu tappio, josta ei Siniset ole oikein yli päässyt.

Kunhan tämä ei vaan johtaisi MP:tä ojasta allikkoon.

Ja jos topicin avaajaa vielä mikkeliläinen jalkapallo kiinnostaa, niin nyt voisi vaihtaa ihan topicin otsikonkin avausviestin editoinnin sijaan.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1095 : 06.07.2010 klo 21:50:11

Yksi nimi, joka tulee vielä mieleen, on vanha kunnon Kari Pasanen. MP:n junnujen mukana näyttäisi pyörivän vielä. Kiinnostaisikohan lähteä pelastusoperaatioon, vai onko aika jo muutenkin ajanut miehestä ohi?

e. Tai sitten Juuson kontakteilla Oka Huttunen.  8)
« Viimeksi muokattu: 06.07.2010 klo 21:53:09 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
interfax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkeli


Vastaus #1096 : 06.07.2010 klo 22:41:41

No jopas. Juusolle suuret kiitokset valmentajakaudestaan ja toivottavasti nähdään vielä puikoissa uudestaan ja kentällä jatkossakin.

Kiinnostavaa nähdä, miten ura jatkuu. Minkäs verran valmentajakoulutusta Juusolla on taustalla? En tiedä miten paljon suomalaisesta koulutuksesta saa irti. Isommassa kuvassa Euroopassa taitaa kuitenkin olla niin, että valmentajien kouluttautuneisuus korreloi jonkin verran maiden valmentajien menestymisen ja yleisen taktisen kypsyyden kanssa.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #1097 : 06.07.2010 klo 23:20:30

Tämä taktiikka asia on kuitenkin hyvä pointti. Joukkueessa on varmasti potentiaalista osaamista enemmän kuin esim. TPV:ssä ja Hämeenlinnassa, mutta taktisesti joukkue pelaa aika köyhästi. Selkeä idea puuttuu sekä hyökkäämisessä, että puolustamisessa.


Taktisesti edellä HML tai TPV:tä joilla vaan enemmän kokemusta ykkösen peleistä.

Maalintekijä uupuu (ja nousuhan aikoinaan toteutettiin lainamiehillä jotka nimenomaan olivat hyökkäyspelin miehiä), mikä näkyy nyt tappioilla muuten niin tasaisissa peleissä
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #1098 : 06.07.2010 klo 23:28:59

Mitä väliä sillä on? Joukkueenrakennus epäonnistui talvella eikä joukkue ole ykkösen tasoinen. Lainamiesten käyttö, joita ei siis todellakaan montaa ollut, on ihan normaalia.

Olet oikeassa, mutta se antaa väärän kuvan joukkueen oikeasta tasosta ja mikäli niitä ei ole jatkossa käytössä, voi tulos olla ....

pena pena

Poissa Poissa


Vastaus #1099 : 06.07.2010 klo 23:55:53

Maalintekijä uupuu
Tämä on ollut perusongelma, joka on sitten johtanut koko joukkueen alennustilaan.  PK:ta vastaan en muista kuin yhden laukauksen maalia kohti (Pastila).  Aika kovalla prosentilla pitäisi onnistua, jotta maalitili karttuisi.

 
Sivuja: 1 ... 43 [44] 45 ... 63
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa