Pitipä tässä nyt ajankuluksi laatia jonkinnäköinen hahmotelma niistä miehistä, joita nyt koossa on. Ja kun menin esiin ottamaan, niin pistetään se Eetu Koistinenkin mukaan kuvioon. Viime kauden loppuvaiheet MP pelasi 4-4-2:lla, joten olisiko jotain tämmöistä odotettavissa MyPa-peliinkin?
Miikka Oinonen
Teemu Pastila
Timo Mattila
Juuso Kautonen
Mika Roivas
Juha-Matti Murtonen
"Eetu Koistinen" Mikko Huotari Mikko Iivanainen Juuso Kangaskorpi

Saku Romppainen
Kun nyt tätä hahmotelmaa katsoo, niin selvähän se on että vahvistuksia tarvitaan reippaasti. Varsinkin, jos Juuso Kangaskorpi ei jatka pelaamista. Nuoruuden intoa on Sinisissä sen verran, että penkiltä löytyy hyviä vaihtomiehiä tuomaan energiaa peliin. Ja kyllähän heitä kelpaa silloin tällöin avaukseenkin nostaa.
Takuuvarmaa Ykkösen tasoa joukkueessa ei ole kuitenkaan kovinkaan moni pelaaja. Lähinnä tähän kastiin kuuluvat Iivanainen, Kautonen, kunnossa ollessaan Roivas, "Eetu Koistinen" ja Kangaskorpi. Oinonenkin menee, mutta onko nykyinen reservin luutnantti enää saman tason maalintekijä kuin superkaudella 2004? Saku Romppainen pelasi loistavan kauden ja on perustason maalivahti Ykköseen, mutta pystyykö venymään juholuukkosmaisiin haamukoppeihin tarvittaessa? Luotto Sinisten leirissä on ilmeisen vahva, että näin käy. Ja miksi ei kävisi, pelasihan Saku uransa parhaan kauden.
Potentiaalia löytyy toki hyvään kauteen useammaltakin, ja MP:n ensi kauden kannalta olisi suotavinta että tämä potentiaali myös realisoituisi.
- Juha-Matti Murtonen oli ilmiömäinen loppukaudesta. Kokenut pelaaja tietää osaamisensa rajat, mutta miten tulee toimeen kovemmassa pelitempossa? Edellinen Ykkösen kausi 2004, sen jälkeen välillä Kolmosessakin.
- Teemu Pastila on läpimurron kynnyksellä. Lahjat ovat kaikkien tiedossa, mutta nyt pitäisi alkaa todella tapahtua. Miesten peleissä mukana jo useamman kauden.
- Mikko Huotari on puolustuslinjan suurin kysymysmerkki. Kakkosessa hyvä kausi loukkaantumisen jälkeen. Lupaava, mutta jotenkin hidas pelaaja. Riittääkö vauhti ja sijoittuminen Ykkösessä?
- Tuukka Sirviö on kelpo rotaatiopelaaja. Liikkeen kanssa suurimmat ongelmat, mutta käyttöä on varmasti.
- Sami Kariniitty jatkanee super-subin roolissa. Tuo taitoa ja hyörinää kentälle, mutta avauskokoonpanon paikka Ykkösessä vaatisi melkoista kehitysharppausta. Harppaus voi toki olla tulollaankin, mutta onko läpimurron paikka vasta 2011?
- Mikko Mutka tuo oman taiteilijan panoksensa peliin. Jokerikortti, joka voi tehdä ihan mitä tahansa huikeista maaleista huikeisiin tunarointeihin.
- Juhana Hämäläinen ja Tommi Lifländer lienevät myös hyviä vaihtomiehiä. Lifländer taistelee ja Hämäläinen tuo taitoa. Lifi menisi varmasti tilanteen niin vaatiessa avaukseenkin, mutta onko Ykkönen vielä liian kova sarja?
Tässä lähes dosenttitason analyysi iltalukemiseksi, kun sitä siirtouutistakaan ei vielä jostain syystä tullut.

Olisi kyllä Valtteri Kohvakallakin ollut tässä pelaajistossa paikkansa, vaikka kyllä mahdolliset hankinnat avaukseen ohi menisivätkin.