FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.02.2026 klo 18:01:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 31 [32] 33 ... 63
 
Kirjoittaja Aihe: MP 2010 – Kakkonen kutsuu  (Luettu 118517 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #775 : 10.05.2010 klo 19:22:36

Voin olla yksin tämän mielipiteen kanssa, mutta itselleni Koistinen on ollut näkemissäni peleissä (pre-season + PoPa, eikä käsitykseni mukaan vieraissakaan ole sen paremmin esiintynyt) selvä pettymys. No toki taso on nyt eri, mutta uskaltaisin silti sanoa että Juhiksen puuttuminen on yksi syy nollalle pisteelle ja kahdeksalle päästetylle maalille.

Muistellaan vaikkapa sitä FC Lahti -höntsää lopputalvesta...

Et ole, olen nimittäin samaa mieltä.

Murtosen esiintyminen Lahti-pelissä oli jotain niin huikeaa, että Koistinen ei ole millään kyennyt samalla tasolle. Klubi 04 pelissä etenkin ensimmäisellä jaksolla Empee hävisi selvästi keskikentän herruuden. Roivaksen ja Koistisen yli juostiin ja puolustuslinja joutui koville.

Selkävaivoistako siellä on Juhiksen kanssa oikein kysymys?
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #776 : 10.05.2010 klo 21:16:16

Foorumilla kaikui läpi talven huutelut laituri- ja hyökkääjähankinnasta kuuroille korville, ja tässä on sitten tulos...
Hankintoja on vaikea tehdä jos ei ole maksajaa. Koistinen ja Reinikainen ovat kovan luokan vahvistuksia. He eivät tulleet Mikkeliin MP:n huikean korvaustason vuoksi vaan siksi että saivat tältä ilmansuunnalta töitä. Laaksonen tuli hakemaan Ykkösen pelejä kun JKL:stä ei ole liian pitkä matka ajella peleihin ja tarvittaviin treeneihin. Puuhastelua sanovat jotkut. Puuhastelu on minun mielestäni ihan järkevä vaihtoehto, jos ammattilaistoimintaan ei löydy maksajaa eikä yleisöä.

Voin olla yksin tämän mielipiteen kanssa, mutta itselleni Koistinen on ollut näkemissäni peleissä (pre-season + PoPa, eikä käsitykseni mukaan vieraissakaan ole sen paremmin esiintynyt) selvä pettymys. Yritystä ja taitoa löytyy periaatteessa, mutta ei vaan pysty tai ainakaan ole pystynyt vielä samanlaiseen keskikentän dominointiin kuin Juhis viime kaudella.
Paras Koistisen matsi, jonka olen nähnyt pelattiin helmikuussa Talin hallissa. Viikkareita vastaan mies pelasi myös hyvin. Viime lauantaina tuli turpaan, mutta ei se Koistisen suoritukseen kaatunut. Ei hän nyt loistanut, mutta ei pettänytkään. Koko joukkueella tuntui olevan suuria vaikeuksia Töölön vessanmaton ominaisuuksien kanssa. Syötöt olivat liian epätarkkoja tai liian kovia. Murtosen kaipuuseen voin yhtyä muiden kirjoittajien kanssa. Juhis on loistava pelaaja, toivottavasti mies kuntoutuu vielä tälle kaudelle.

Varmimmat suorittajat ovat olleet Saku Romppainen ja Janne Reinikainen. Reiska ei ole tosin niin maaginen nousija kuin mitä päävalmentaja pakin paikalla on (vai pitäisikö tässä kohtaa käyttää imperfektiä, toivottavasti ei). Kokenut kaarti, Kangaskorven lisäksi Oinonen, Muinonen, Kautonen ja Roivas eivät ole vielä vertyneet ihan sihen tasoon mitä miehiltä on totuttu näkemään. Jokaiselle näistä Ykkönen ei ole kuitenkaan mikään hyppy tuntemattomaan, vaan suurin osa pelaajaurasta on mennyt vähintäänkin tällä tasolla.

0 pistettä tässä vaiheessa on pettymys, mutta kyllä joukkue parempaan pystyy. Eiköhän tuo pistetili Hämeenlinnassa jo aukea. Kyllä Ykköstä Mikkelissä on aivan mahdollista nähdä vielä ensi kaudellakin, kausi 2012 onkin sitten toinen juttu jos sarjamuutos typistää Ykkösen kymmenjoukkueiseksi minisarjaksi.

Cuppiin osalistuminen on osoittautunut kaksipiippuiseksi jutuksi. Kannattajat ovat vuosia toivoneet näitä pelejä, mutta arpa heittää vaan vieraspeliä milloin Helsinkiin, milloin Kokkolaan. Jos nälkäinen GBK onnistutaan kaatamaan niin seuraavaksi arvotaan varmaan vieraspeli Rovaniemelle.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #777 : 10.05.2010 klo 21:21:39

Puuhastelua sanovat jotkut. Puuhastelu on minun mielestäni ihan järkevä vaihtoehto, jos ammattilaistoimintaan ei löydy maksajaa eikä yleisöä.

Oikeassa olet, näin se vain sattuu olemaan ja sen kanssa on elettävä.
Stuju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, Metsolan Kiri, Puistolan Reipas, Newcastle


Vastaus #778 : 10.05.2010 klo 21:28:23


Hyökkäysosasto on onnettoman kevyt. Miikka Oinonen on - valitettavasti - jo menneiden talvien lumia. Toiveet ovatkin tässä melkeinpä Mikko Mutkan varassa, joka on esiintynyt edukseen kevään peleissä.

Mutka on liian heiveröinen ja pelokas. Iso toppari kun tulee eteen niin nähdään hienoja baletti hyppyjä Mutkalta, mies on esittänyt jo monella kaudella pätlkät Joutsenlampea. Joka pelissä odotan oikein niitä neiti loikkia. Kaverista ei vaan ole nojaamaan olat vastakkain.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #779 : 10.05.2010 klo 21:29:45

Mutkan vahvuus on nopeus, ei kukaan mieheltä mitää painijunttia ole odottamassakaan.
el Blanco

Poissa Poissa


Vastaus #780 : 10.05.2010 klo 21:31:46

Cuppiin osalistuminen on osoittautunut kaksipiippuiseksi jutuksi. Kannattajat ovat vuosia toivoneet näitä pelejä, mutta arpa heittää vaan vieraspeliä milloin Helsinkiin, milloin Kokkolaan. Jos nälkäinen GBK onnistutaan kaatamaan niin seuraavaksi arvotaan varmaan vieraspeli Rovaniemelle.

Ei cupissa ole mitään kaksipiippuisuutta - ei ainakaan pitäisi olla. Se on miehen heikkoutta, jos ei bussissa istumista kestä. Toki jonnekin Kokkolaankin on pitkä matka, mutta asenteesta se on kiinni. GBK:lla toki kotietu ja mikkeliläisten jaloissa tulee matka painamaan... mutta jatkoonhan tuosta on pakko mennä, ei sanaakaan muusta.
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #781 : 10.05.2010 klo 21:36:17

Ei cupissa ole mitään kaksipiippuisuutta - ei ainakaan pitäisi olla. Se on miehen heikkoutta, jos ei bussissa istumista kestä. Toki jonnekin Kokkolaankin on pitkä matka, mutta asenteesta se on kiinni. GBK:lla toki kotietu ja mikkeliläisten jaloissa tulee matka painamaan... mutta jatkoonhan tuosta on pakko mennä, ei sanaakaan muusta.
Jatkoon jatkoon tottakai. Ajattelinkin kannattajan kannalta. Kyllä tuossa tosin tuli katseltua VR:n aikatauluja Kokkolaan, mutta taidan tyytyä B-nuorten Ykköseen Ogelissa (Gnistan-MP).
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #782 : 10.05.2010 klo 22:07:33

Oikeassa olet, näin se vain sattuu olemaan ja sen kanssa on elettävä.

Eri. Seuran tämänhetkisestä rahatilanteesta en tarkemmin tiedä, mutta MP'n budjetti on tällä kaudella 220 000 €. Isompi kuin PK-35'lla, TPV'llä, Klubi-04'llä, Jipolla ja FC Espoolla. Kyllähän se on nyt viimeistään päivänselvää, että seurajohto on epäonnistunut joukkueen kasaamisessa ja parempaa pitää yksinkertaisesti vaatia, eikä tyytyä kuuntelemaan lässytyksiä MyPasta ja Aston Villasta ja näillä mennään ja odottavin mielin lähdetään kauteen ja taistelemme kynsin ja hampain ja...

Perkele!
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #783 : 10.05.2010 klo 22:12:22

Hankintoja on vaikea tehdä jos ei ole maksajaa.

Tässähän se kolikon toinen puoli on. MP:n budjetti on 220 000 euroa, millä ei ymmärrettävästikään mennä kuuhun. Minusta tässä MP on epäonnistunut. Mikäli nyt oikein muistelen, niin viime kaudella MP käytti rahaa noin 150 000€. Onko jokainen kivi varmasti käännetty yhteistyömarkkinoilta? Missä MP:n yhteistyökumppanilistalta on esimerkiksi Visulahti, jolle ympäri Suomea matkaava MP olisi hyvä väylä saada näkyvyyttä?

Viime kaudella kotipeleissä yksi suurimmista pullonkauloista oli toimimaton oluen myynti. Yksi kioski, josta mallaspirtelöt ostetaan. Ei mitään kehitysyrityksiä. Näin esimerkkinä mainittuna.

Viime syksynä kaikki näytti siltä, että vain taivas on rajana. Kaikki puhuivat MP:stä, mitä ei kaupungissa ole tapahtunut vuosikausiin. Kasassa on omiin hyviin lupauksiin perustuva runko ja kausi päättyi nousujuhliin. Seuralla ei ole edelleenkään toiminnanjohtajaa, joka hoitaisi isompien yhteistyökuvioiden hoidon. Kaikkea ei voi jättää Jore Immosen ja otona työskentelevän hallituksen varaan, vaikka heiltä tietotaitoa löytyykin. Osaaava kaveri kyllä tienaa palkkansa takaisin ja tuo seuraan vähän päälle. Mutta ei. Mitään ei tapahtunut. Yöelämässä kyllä on viiletetty keulimassa, mutta perustyö on tainnut jäädä tekemättä.

Tässä esimerkkiä siitä, miten taustat pistetään kerralla jämäkästi kuntoon: Jukureiden nousu Mestikseen aloitettiin tyhjästä. Jukurit vaan unohti juniorityön.

Edit: Pyhäinhäväistys samalla asialla.
« Viimeksi muokattu: 10.05.2010 klo 22:19:30 kirjoittanut Morley »
patex

Poissa Poissa


Vastaus #784 : 11.05.2010 klo 11:53:24

Voin olla yksin tämän mielipiteen kanssa, mutta itselleni Koistinen on ollut näkemissäni peleissä (pre-season + PoPa, eikä käsitykseni mukaan vieraissakaan ole sen paremmin esiintynyt) selvä pettymys. Yritystä ja taitoa löytyy periaatteessa, mutta ei vaan pysty tai ainakaan ole pystynyt vielä samanlaiseen keskikentän dominointiin kuin Juhis viime kaudella. No toki taso on nyt eri, mutta uskaltaisin silti sanoa että Juhiksen puuttuminen on yksi syy nollalle pisteelle ja kahdeksalle päästetylle maalille.

Muistellaan vaikkapa sitä FC Lahti -höntsää lopputalvesta...

Yksin et kyllä ole; isoimmat pettymykset ovat kyllä olleet juuri sillä osastolla, jossa kuviteltiin olevan joukkueen selkäranka ja Koistinen on selkesti vielä tässä porukassa. On siellä tosin mielestäni niin Roba, Kautonen kuin Muinonenkin eli juuri ne jätkät joiden ajateltiin pitävän porukan nenää pinnan yläpuolella. Onko Murtosen paluusta mitään tietoa kenelläkään?
patex

Poissa Poissa


Vastaus #785 : 11.05.2010 klo 12:00:29

Seuralla ei ole edelleenkään toiminnanjohtajaa, joka hoitaisi isompien yhteistyökuvioiden hoidon. Kaikkea ei voi jättää Jore Immosen ja otona työskentelevän hallituksen varaan, vaikka heiltä tietotaitoa löytyykin. Osaaava kaveri kyllä tienaa palkkansa takaisin ja tuo seuraan vähän päälle. Mutta ei. Mitään ei tapahtunut. Yöelämässä kyllä on viiletetty keulimassa, mutta perustyö on tainnut jäädä tekemättä.

Tässä esimerkkiä siitä, miten taustat pistetään kerralla jämäkästi kuntoon: Jukureiden nousu Mestikseen aloitettiin tyhjästä. Jukurit vaan unohti juniorityön.

Tähän täysin sama eli tästä on pojat kysymys! Toki sillä poikkeuksella että tuosta hallituksen / Joren tietotaidosta olen himppasen eri mieltä. Jukurien esimerkki on osuva ja vastaavaa voisi tsekata vaikka Jyväskylästä ja JJK:n nousua huipulle jääkiekko- ja pesäpallokaupungissa... Mikkeli on sentään jalkapallokaupunki ja ei tarvitse taistella muiden isojen lajien kanssa.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #786 : 11.05.2010 klo 12:02:58

Tässähän se kolikon toinen puoli on. MP:n budjetti on 220 000 euroa, millä ei ymmärrettävästikään mennä kuuhun. Minusta tässä MP on epäonnistunut. Mikäli nyt oikein muistelen, niin viime kaudella MP käytti rahaa noin 150 000€. Onko jokainen kivi varmasti käännetty yhteistyömarkkinoilta? Missä MP:n yhteistyökumppanilistalta on esimerkiksi Visulahti, jolle ympäri Suomea matkaava MP olisi hyvä väylä saada näkyvyyttä?

Lässyti lässyti. Tajuatko mitä tuon 220 000 euron kasaaminen nykypäivänä vaatii? Mikkelin kokoisessa kylässä Ykkösen tasolla? Etenkin ilman tehdasta tai ökyilevää mesenaattia taustalla. Budjetti on tarpeeksi suuri ja taustat ovat kunnossa. Ja vittu sitä oluttakin joutaa kyllä sen pari minuuttia odottamaan.

Peli on se, mikä nyt tökkii, jos edes se, koska MP:n alkukauden vastustajat olivat juuri ne vastustajat ja ottelut, joille MP:n tiedettiin häviävän tasan ja varmasti.

Asiat Mikkelissä ovat vitun hyvin ja pelikin alkaa kulkea, kunhan vastus vähän helpottaa.

MP:n organisaation duunille Ylos. Siellä voi kuka tahansa käydä kokeilemassa samaa taikatemppua.
Barbeque Special

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ihmispillun voitokas paluu


Vastaus #787 : 11.05.2010 klo 12:09:24

MP'n budjetti on tällä kaudella 220 000 €. Isompi kuin PK-35'lla, TPV'llä, Klubi-04'llä, Jipolla ja FC Espoolla...

...kuuntelemaan lässytyksiä MyPasta ja Aston Villasta

Aika jännä tuo Klubi 04'n budjetti, pelaavatko tasoonsa nähden aivan nälkäpalkalla vai maksaako emojoukkue vitun ison osan palkoista? Muut noista joukkueistahan ovat Empeen päävastustajia tällä kaudella, ja kaikki ovat täysin voitettavissa.

MYPAsta on turha edes ketään odotella, heidän rinkinsä lienee niin kapea. Lisäksi 4 MYPAlaista pelasi sunnuntaina Kuusankosken riveissä. Aston Villahan nyt on lähinnä huumoria, vai uskoiko joku oikeasti että sieltä apuja tulisi?
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #788 : 11.05.2010 klo 12:13:15

Aika jännä tuo Klubi 04'n budjetti, pelaavatko tasoonsa nähden aivan nälkäpalkalla vai maksaako emojoukkue vitun ison osan palkoista?

HJK:n sopimuspelaajien liksat on ynnätty luonnollisesti HJK:n kausibudjettiin, joten kyseessä on tilastoharha.
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #789 : 11.05.2010 klo 12:57:16

Niin ja nuo lupijunnuthan ovat suurimmaksi osaksi koululaisia, joilla on aikaa harjoitella kaksi kertaa päivässä vaikka ilman palkkaakin.
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #790 : 11.05.2010 klo 13:07:17

Lässyti lässyti. Tajuatko mitä tuon 220 000 euron kasaaminen nykypäivänä vaatii? Mikkelin kokoisessa kylässä Ykkösen tasolla? Etenkin ilman tehdasta tai ökyilevää mesenaattia taustalla. Budjetti on tarpeeksi suuri ja taustat ovat kunnossa. Ja vittu sitä oluttakin joutaa kyllä sen pari minuuttia odottamaan.

Kiitos huolenpidostasi.

Jos on hoidettavana oma firma tai työt, niin totta kai mainitun rahasumman kokoon raapiminen nykyiselle organisaatiolle on saatanallinen urakka. Siksi MP kaipaisi mielestäni toiminnanjohtajaa antamaan kasvot seuran jokapäiväiselle toiminnalle ja pitämään kaikki langat käsissään. Oikein myytynä MP on Mikkelissä ainutlaatuinen tuote. On perinteitä, on kaupungin omia poikia pelaamassa ja särmää, joka jopa Jukureilta puuttuu. Seuralta vaan on jotenkin puuttunut uskallusta katsoa vähän korkeammalle. Vieläkö jopa nöyryyttävät FCM-ajat ja surkuhupaisaan floppiin päättynyeet puheet liiganoususta 2009 painavat takaraivossa? Ja ennenkuin joku tarttuu, niin en tarkoita huippukalliita pelaajavärväyksiä ja uhkarohkeaa yritystä, vaan tervehenkistä uhoa ja itseluottamusta.

Toki nykytilanteeseen pitää olla erittäin tyytyväinen, että seuran suurin ja tärkein tukijalka, juniorityö on saatu kuntoon. Paikalleen ei vaan pidä jäädä. Jos ja kun MP säilyy Ykkösessä, kovenee peli ensi kaudella entisestään. Siihen pitää olla valmis.

Minä kyllä joudan odottamaan sitä oluttakin. Moni muu ei välttämättä vaivaudu. Kyllähän todelliset lajin ystävät käyvät katsomassa pelejä vaikka missä murjussa, mutta isompi yleisö kaipaa palveluita, joita olisi odotettu jollain tavalla sarjanousun myötä kehitettävän. Jos vaan olisi joku, joka kehittäisi ja saisi aikaiseksi.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #791 : 11.05.2010 klo 13:28:10

Kiitos huolenpidostasi.

Ole hyvä. Olen hyväksynyt roolini järjen äänenä järjettömyyden kakofoniassa.

Kaikki mulle ja heti -asenne on kovin vaarallinen suomalaisessa joukkueurheilussa.

Kun haasteena on siirtyminen Ykköseen ja budjetin kasvattaminen nykyisessä taloustilanteessa, on lillukanvarsiin takertuminen melko kaukainen huolenaihe.

Kun budjetti melkein millä tahansa muulla kolmen korkeimman sarjatason joukkueella on pienentynyt 10-40 prosenttia, on Mikkelissä onnistuttu sitä vain kasvattamaan. Juuri tällä hetkellä yhteistyösopimuksissa tärkeintä on säilyttää vanhat ja perinteiset yhteistyökumppanit. Ja ne suhteet ovat usein vain ja ainoastaan henkilösuhteiden varassa. Eikä sellaisia henkilösuhteita korvaa paraskaan myyntitykki tai pikkusarasvuo.

Uusia yhteistyösopimuksia on juuri nyt mahdotonta tai melkein mahdotonta solmia missään, vaikka kuinka kykypuolueen uudet sankarit kuinka pauhaisivat synergiaeduista, näkyvyydestä ja muusta homoilusta. Edes jalkapallon asema mikkeliläisessä folkloressa ei tuo juuri nyt yhtään uutta suurta yhteistyösopimusta pelkästään talouden ja markkinoinnin varjolla. Vanhojen säilyttämisessäkin on useissa kylissä revitty kynsiä, uhkailtu ja kiristetty.

Organisaation kasvattaminen, selkeyttäminen ja myyntistrategian ja -henkilöstön uusiminen voi olla teoriassa ajankohtaista sitten ensi nousukaudella.

Ja joo. Olutmyynnin sujuvuuden parantaminen ei hirveitä kyllä vaatisi.

Joo oon Immosen Jore.
« Viimeksi muokattu: 11.05.2010 klo 13:29:19 kirjoittanut Ricardo Leite »
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #792 : 11.05.2010 klo 15:53:50

Tajuatko mitä tuon 220 000 euron kasaaminen nykypäivänä vaatii?

 Budjetti on tarpeeksi suuri ja taustat ovat kunnossa.


Kova homma kerätä moinen raha, mutta mihin ihmeeseen saa noi kaikki kulumaan, pelaajakorvauksiinko?

Tuolla budjetilla voisi kuvitella pelaavansa kärkikuusikossa
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #793 : 11.05.2010 klo 18:43:59

Sitä en tiedä, enkä edes sitä onko mainittu summa oikea. Tiedän vain, että mikäli se on lähelläkään sitä, on se riittävästi ja ongelmat ovat muualla kuin varainhankinnassa. Toki Iven palkka lohkaisee tuosta noin neljäsosan, mutta jäähän siihen silti pelimerkkejä.
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #794 : 11.05.2010 klo 19:46:44

Joo, myönnetään että olet Ricardo monessa asiassa oikeassa. Tämä kausihan on kuitenkin tässä, eikä mikään mitään muuta. Olen kuitenkin sitä mieltä, että organisaation kehittäminen tulisi aloittaa pikimmiten. Paikalleen jääminen merkitsee hyvinkin pitkälti taantumista.

Mikkelihän lienee sikäli erikoinen poikkeus tämän laman aikana, että kaupunki on selvinnyt verrattain vähällä. Ei ole oikein tehtaita mitä lakkauttaa, mutta sen sijaan uutta liiketoimintaa on viime vuosina syntynyt paljon muun muassa kauppakeskus Akselin myötä. En nyt jaksa puida näitä seikkoja sen enempää, mutta budjetin kasvattamiselle on ollut olemassa hyvinkin suotuisat olosuhteet.

Varmastihan merkittävä yhteistyökumppanuuksista syntyy Janne Kivisen saunassa ja mökillä. Sama homma kuin Jukureilla Jukka Toivakan ja Kamppareilla Eero Tikanojan. Jotkut kumppanit taas saadaan vaan sen sitkeän pikkutakissa kulkevan hyppyritukkaisen kaunopuheisen myyntitykin avulla. Otona toimivat eivät ehdi kaikkialle.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #795 : 11.05.2010 klo 21:39:47

Toki Iven palkka lohkaisee tuosta noin neljäsosan,

No siinä ei ainakaan mene rahaa hukkaan ;)
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #796 : 12.05.2010 klo 18:29:36

Arttu Uotila taas U16'n mukana kaksoismaaottelussa Sweitsiä vastaan:
http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=165088

Huomenna siis mennään cupissa. Sieltä nassuun, ja perjantaina GBK'lle arvotaan seuraavalle kierrokselle vastukseksi KuPS...
Kalakalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #797 : 13.05.2010 klo 01:00:55

Uutinen
Suomen Cup jatkuu Kokkolassa

MP:n ottelut Suomen Cupissa jatkuvat helatorstaina Kokkolassa, kun se kohtaa Cupin 5. kierroksella vierasottelussa GBK:n. MP saa vastaansa itseään huomattavasti paremmin oman sarjakautensa aloittaneen joukkueen, onhan GBK voittanut molemmat pelaamansa ottelut Kakkosen C-lohkossa.

MP:n päävalmentaja Juuso Kangaskorpi näkee Cupin ottelun hyvänä mahdollisuutena kääntää joukkueensa kurssi duurivoittoiseksi:
- Tällä viikolla meillä on loistava tilaisuus kirkastaa tekemisemme ilmettä.
- Ensin Cupin ottelu Kokkolassa ja sitten sarjaottelu Hämeenlinnassa luovat meille oivallisen paikan osoittaa, että sarjan avauskierrokset eivät kerro kokonaiskuvaa osaamisemme tasosta.
- Meidän täytyy nostaa tekemisemme tasoa kaikilla osa-alueilla.
-  Työmäärä aiemmissa otteluissa ei ole yksinkertaisesti riittänyt...

Juuso Kangaskorvella on jo mietittynä työkalut, joiden avulla parempia tuloksia joukkueesta saadaan irti:
- En ole tyytyväinen kaikkien pelaajien esitykseen kauden avauspeleissä ja haemme pelaajavaihdosten kautta uutta ilmettä koko joukkueelle.
- Kaverin auttaminen ja joukkueen yhteinen etu ovat niitä asioita, joita tulee parantaa.
- Joukkueeseen on muutoksia luvassa...

Pelaajavaihdoksia saattavat aiheuttaa Juuso Kangaskorven mukaan myöskin muutamat loukkaantumiset:
- Meiilä on joitain pieniä loukkaantumisia, jotka saattavat johtaa jopa poisjääntiin torstain ottelusta.
- Juhis Murtonen on kuitenkin ainoa varma poissaolija torstaina.
- Hänenkin tilanteensa on kuitenkin jo paranemaan päin ja Juhis nähtäneenkin takaisin tositoimissa viimeistään kesäkuun alussa.

Itseluottamus on MP-leirissä Juuso Kangaskorven sanojen mukaan joukkueen keskuudessa ennen Kokkolan matkaa vahva:
- Kuudentoista joukkoon ollaan vahvasti menossa.
- Kunhan vaan pelataan omalla osaamistasolla, niin hyvä tästä tulee.
Joko nyt saataisiin Pastila ja Mutka avaukseen?
Gennadi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1924


Vastaus #798 : 13.05.2010 klo 10:44:06

Eilisissä valmistautumisharjoituksissa GBK:lla oli jalkeilla vaan 13 pelikelpoista pelaajaa. Toivon mukaan voimme silti haastaa MP:n kunnolla tässä ottelussa. Tervetuloa vaan Kirkonmäelle!
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #799 : 13.05.2010 klo 16:54:54

Saku Romppainen
Janne Reinikainen  - Mikko Iivanainen  -  Joonas Laaksonen - Mika Roivas (C)
Joona Mäenpää - Eetu Muinonen -  Eetu Koistinen - Teemu Pastila
Mikko Mutka - Justus Peitola

Muutoksia tosiaan tullut; Roba takaisin vaspana, Mäenpää ja Pastila avauksessa ja Oino penkillä (vai onko mukana ollenkaan). Keltamekot meni muuten aiemmin tänään jatkoon 0-1 voitolla Jiposta...

 
Sivuja: 1 ... 31 [32] 33 ... 63
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa