FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 14:38:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 55
 
Kirjoittaja Aihe: SJK 2010 - Sarajärven visioilla, Kärden valmennuksessa (ainakin toistaiseksi).  (Luettu 138198 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #425 : 12.03.2010 klo 10:23:09

http://www.sjk2007.fi/uutiset_u418.html

Uutinen
Raapiiko Ilves vai kurittaako Kerho?
12.03.
Raapiiko Ilves vai kurittaako Kerho?
Lauantai-iltana nähdään Wallsport Areenassa maineikkaan tamperelaisen Ilveksen ensivierailu Seinäjoen Jalkapallokerhon kotiluolaan. Tuosta vierailusta tekee vielä tavallistakin matsia kiehtovamman se yksityiskohta, että tupsukorvien (Lynx Lynx, tuo Suomen ainoa luonnonvarainen kissaeläin) takalinjoilla pelaa seinäjokelaisen jalkapallon kruununjalokiviin kuuluva Janne Salli, joka on myös joukkueen valmennustiimissä mukana.

Kerholle lauantain ottelu on kauden kuudes harjoituspeli. Viisi ensimmäistä ovat tuottaneet kaksi voittoa ja kolme tappiota. Ilveksen saldo viidestä ottelusta on kolme tyrmäysvoittoa ja yllätystappio tiistaina Valkeakosken Koskenpojille numeroin 2-1.

Ennen tuota ottelua tupsukorvat olivat nuijineet mennen tullen Kolmosessa pelaavan Salpausselän Reippaan (5-1), Ykkösessä pelaavan TPV:n (3-0), Kakkosen Gnistanin (6-1) ja Ykkösestä pudonneen Atlantiksen (5-1). Tulivoimaa siis löytyy omasta takaa, vaikka pelaaja-valmentajaksi tullut Valeri Popovits ei vielä ole pelannut minuuttiakaan. Pääasiallisesti maalinteosta ovat Ilveksen otteluissa vastanneet jo kuusi osumaa tulittanut Jussi Kotilahti, sekä kolme maalia mieheen viimeistelleet Mikko Laine ja Miki Sipiläinen.

Samaan aikaan Kerho on kompastunut kahteen Veikkausliigajoukkueeseen häviten VPS:lle 5-0 ja HJK:lle 5-2. Kolmas tappio tuli VIFK:lle numeroin 1-0. Voitot joukkue on ottanut JBK:sta 2-0 ja FC Kiistosta 1-0. Tähän mennessä maaleja on saatu Kerhon pelaajista kirjattua vain kahdesti Klubia vastaan osuneelle Ville Yliselle, Tiitus Lehtiselle ja Mikko Ylihärsilälle. Kertaalleen JBK:n pakki pisti pallon omiin.

Ilves on selkeästi valovoimaisin Kakkosen joukkue alkavalla kaudella. Pelaahan Sallin ja Popovitsin lisäksi joukkueessa mm. TP-Seinäjoen väreissä taannoin muutaman ottelun Ykköstä tahkonnut maalitykki Jussi Kotilahti, jolla on myös liigakokemusta, sekä Miki Sipiläinen, Toni Hevonkorpi ja erittäin lupaava poikien maajoukkuepelaaja Sergei Korsunov. Monella tupsukorvalla on myös kokemusta Ykkösestä, joten testinä tämä on Kerholle erittäin haastava ottelu.

Seurat ovat kohdanneet kerran aikaisemmin. Kaudella 2008 Kerhon aloitellessa ensimmäistä kauttaan Kakkosessa otettiin mittaa Pirkkahallin kynnysmatolla, kuten Janne Salli, alustaa kutsui. Toki halliin on nyt saatu uusi matto, eli sekin puoli alkaa olla Tampereella kunnossa.

Tuon ottelun Kerho voitti numeroin 2-1 (1-0). Maalinteon aloitti Marko Huttu ottelun 18. minuutilla ja näin mentiin myös tauolle. Toisella puoliajalla Mikko Kärki lisäsi vieraiden johdon kahteen maaliin 63. minuutilla. Ilves sai kavennuksensa aikaan neljä minuuttia ennen ottelun loppua Matti Jokisen kavennusmaalin turvin.

Lauantain otteluun Kerho lähtee ilman vatsatautia potenutta Toni Kujalaa, puujalkaa parantelevaa Nuutti Panulaa, sekä edelleen hölkkäämiseen keskittyvää Petri Huttua. Muilta osin joukkue vaikuttaisi olevan varsin mukavassa terveystilanteessa. Ainakin fyysisesti.

Henkisesti valmentaja Tomi Kärkkäinen sai pahan tällin torstaina, jolloin joukkueen piti vetää kauden toinen Beep -testi.

- Laitteet eivät toimineet niin kuin olisi pitänyt. Pieleen meni. Se kyllä harmittaa. Sen voi kuitenkin sanoa, että kyllä pelaajien kunto on kohentunut. Sen näkee treeneissä ja peleissä selvästi. Ne, jotka haluavat, saavat vetää testin uudelleen jossain vaiheessa. Harmittaa siinä mielessä, että pojat olisivat saaneet aika mukavia tuloksia, noitui Kärkkäinen pieleen mennyttä testausta.

- Lauantaina muutetaan hieman pelisysteemiä, koska "Figo" ei nyt pelaa oltuaan kipeänä koko viikon. Hänen paikalleen ei suoranaisesti tule ketään, vaan mennään erilaiseen ryhmitykseen, sanoo Kärkkäinen salamyhkäisesti.

Ottelu alkaa lauantaina Wallsport Areenassa klo 18.00. Tervetuloa seuraamaan ainakin ennakkoon kahden varsin laadukkaan Kakkosen joukkueen välienselvittelyä.


http://www.sjk2007.fi/uutiset_u419.html

Uutinen
Salli toppuuttelee innokkaimpia
12.03.
Salli toppuuttelee innokkaimpia
Vaikka Tampereen Ilves vaikuttaa paperilla siltä, että joukkue pelaa ihan väärässä sarjassa tahkotessaan Kakkosta, toppuuttelee joukkueen toinen valmentaja, seinäjokelaiskasvatti Janne Salli, innokkaimpia.

- Vielä ei ole mitään kirkossa kuulutettu. Ei tämä mikään läpihuutojuttu ole meille. Olihan PoPallakin monen vuoden ajan hiukan samantyylinen joukkue Kakkosessa, eikä se niin vain sieltä noussut. Se, että meillä on joskus liigassa pelanneita pelaajia, ei tuo vielä yhtään sarjapistettä, painottaa Salli.

Lähtökohtaisesti tupsukorvien Allstars-jengi vaikuttaa kuitenkin sellaiselta, ettei sen pitäisi hukata kymmentäkään pistettä Kakkosessa, vaan oikeasti kävellä seuraavalle sarjaportaalle.

- Ei se niin kuitenkaan käytännössä ole. Siihen vaikuttaa paljon myös vastustajan tekeminen. Monikaan ei takuulla lähde pelaamaan ns. tavallista peliään meitä vastaan. Sen huomasi aikoinaan Hakassakin, että ei se niin helppoa ole pelata yhdeksän miehen puolustusta vastaan. Aika moni tulee varmaan kesällä Tammelaan pelaamaan siten, että "kun nyt jotain saisi mukaan" ja siinä on sitten meillä kyllä hommaa, jatkaa Salli.

Vaikka Barnsleyssäkin pelannut entinen A-maajoukkuemies ehkä osaakin pitää päänsä kylmänä, tulokset ja odotukset ovat oma juttunsa. Alkukauden viidessä ottelussa Ilves on takonut jo 20 maalia, vaikka "Tsaari", Valeri Popovits, ei ole vielä pelannut minuuttiakaan. Eli sitä rataa.

- Ei tämä nyt niin vahvaa ole vielä ollut. Ensimmäiset puoliajat ovat olleet monissa peleissä aika hyviä, mutta tiistaina juuri kontattiin Valkeakoskella. Toki olosuhteet olivat ulkona pelatussa ottelussa kyllä aika lailla toisenlaiset kuin mihin olemme tottuneet, mutta se ei ole mikään selitys. Aika hidasta kävelyä oli tekeminen. Olen melko yllättynyt, jollei joukkue siitä ota opikseen ja herää, Salli kommentoi Ilveksen 2-1 -tappiota Valkeakosken Kosken-Pojille.

Vaikka Salli ansiokkaasti yrittääkin saada ennakkosuosikin viitan valumaan pois Ilveksen henkarilta, ei tuo oikein vakuuttavalta kuulosta. Ilves on Kakkosen Lohko B:n ylivoimainen suosikki. On erittäin mielenkiintoista nähdä entinen Sepsi-78:n junnu, joka debytoi TP-Seinäjoen asussa 15-vuotiaana Ipswich Townia vastaan miesten peleissä, entisessä kotikaupungissaan. Kokemusta ja pelisilmää löytyy takuuvarmasti. Kelpaisi kyllä Kerhollekin!

Lauantain ottelu SJK - Ilves pelataan Wallsport Areenassa klo 18.00 lauantaina.
Seitenkasi

Poissa Poissa


Vastaus #426 : 12.03.2010 klo 17:06:32

Moi Rauhala! ;)

Saateri, sait mut nalkkiin......
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #427 : 12.03.2010 klo 17:29:04

Saateri, sait mut nalkkiin......

Oikeastihan Rauhala on Nahka_Tapsa.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #428 : 12.03.2010 klo 19:58:11

Oikeastihan Rauhala on Nahka_Tapsa.

Saateri, sait mut nalkkiin........

Poiminto "Teukka" Hutun pelaajaprofiilista, kyseisellä veijarilla on ilmeisen hieno TV-maku:

Lainaus
Sen ajan, minkä Superjunnun hoitaminen jättää, käyttää "Teukka" dekkareiden, Jari Tervon ja (W)Allsport Sanomien lukemiseen, Bad Religionin ja Ramonesin kuunteluuntai vaihtoehtoisesti Matkaoppaiden, Salkkareiden, CSI:n, Veikkausliigan, Kardashianit Miamissa tai Martinan ja Eskon katseluun.

Ylos
Hudehuu

Poissa Poissa


Vastaus #429 : 13.03.2010 klo 19:08:56

SJK tsiigaa liigaa! Ylos :Tuoppi:
Sporttila

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #430 : 13.03.2010 klo 20:07:09

SJK siis voitti Ilveksen 4-1. Ylos

Hieno tulos toisen lohkon ennakkosuosikkia vastaan. Mielenkiintoista kuulla paikallaolijoiden näkemyksiä pelistä.
etuliite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, Arsenal, Sepsi-78


Vastaus #431 : 13.03.2010 klo 20:19:07

SJK:n eka puoliaika vakuutti ja myös kaikki kerhon maalit tulivat ensimmäisellä jaksolla. Toinen olikin sitten vaisumpi. Muurimäki iski kahdesti, Ylihärsilä kerran ja kerran pallo meni maaliin Ilveksen pelaajasta. Ilveksen maali tuli pilkulta.
« Viimeksi muokattu: 13.03.2010 klo 20:22:36 kirjoittanut etuliite »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #432 : 13.03.2010 klo 22:21:05

Kaksi jengiä, joilla oli hyvät kakkosen tason pelaajat kohtasi. Valmennus ja kurinalaisuus ratkaisi. SJK pelasi fiksusti ja käytti hyvät ominaisuutensa hyväksi. Hyökkäys on meidän parhaita puolia ja sitä käytettiin koko leveydeltä. Ilveksen pilkku oli täysin ansaitsematon. Ketään ei alueella rikottu, eikä kukaan koskenutkaan kaatujaan. No, kiva että Ilveksestä Sallin komean maalin lisäksi, joku onnistuu. :)
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #433 : 14.03.2010 klo 02:23:32

Ei todellakaan tämän pelin perusteella voi C-lohkossa mitään sijoituksia suunnitella.

Tosiasia on, että C-lohkon kolme ekaa murjoo mennen tullen B tai A -lohkon joukkueet. Ehkä meidän lohkossa on heikkoja jengejäkin, mutta kaikki A-lohkon tai B -lohkon jengit saa niin kyytiä noilta kovilta...

Varmasti C-lohkob viimeiset, vs. muiden lohkojen viimeiset, nähdään huonojakin tuuletuksia.. Ja mitään jakoa ei ole.
Spank-The Monkey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vimpelin koristytöt


Vastaus #434 : 14.03.2010 klo 10:34:36

Ei todellakaan tämän pelin perusteella voi C-lohkossa mitään sijoituksia suunnitella.

Tosiasia on, että C-lohkon kolme ekaa murjoo mennen tullen B tai A -lohkon joukkueet. Ehkä meidän lohkossa on heikkoja jengejäkin, mutta kaikki A-lohkon tai B -lohkon jengit saa niin kyytiä noilta kovilta...

Varmasti C-lohkob viimeiset, vs. muiden lohkojen viimeiset, nähdään huonojakin tuuletuksia.. Ja mitään jakoa ei ole.

Otetaampa talteen :D
Tuuletukset se paras tasonmittari?
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #435 : 14.03.2010 klo 10:59:59

Ei todellakaan tämän pelin perusteella voi C-lohkossa mitään sijoituksia suunnitella.

Tosiasia on, että C-lohkon kolme ekaa murjoo mennen tullen B tai A -lohkon joukkueet. Ehkä meidän lohkossa on heikkoja jengejäkin, mutta kaikki A-lohkon tai B -lohkon jengit saa niin kyytiä noilta kovilta...

Varmasti C-lohkob viimeiset, vs. muiden lohkojen viimeiset, nähdään huonojakin tuuletuksia.. Ja mitään jakoa ei ole.


MVNT! :D  Kovasti oon näköjään asiaa koittanut kirjoittaa. ;) Huonot tuuletukset on kyllä harmillisia.
sukkasmurffi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia


Vastaus #436 : 14.03.2010 klo 11:27:13


MVNT! :D  Kovasti oon näköjään asiaa koittanut kirjoittaa. ;) Huonot tuuletukset on kyllä harmillisia.

Vittu oot säälittävä!!! Joka vkl pikkutuntien "SJK on paras"-avautumiset tullaan aamulla selittelemään lapsellisesti "vittu oli hauskaa eilen, vaikken mitään muista, enkä jäänyt ees porukoille kiinni" VITTU!!!
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #437 : 15.03.2010 klo 13:28:53

Raportti sunnuntaina pelatusta SJK U19 - FC Blackbird pelistä. Tulos 1-4 (0-3)
Kerhon maalit teki Penninkangas ja Kankaanpää, Kankaanpää tosin omiin. Hullu-Jussi oli samalla ainoa yli-ikäinen pelaaja A-junnujen mukana. Muita edarien mukana olevia oli koko pelin pelannut Teemu Penninkangas ja puoliajalla pois vaihdettu Jaakko Lampi. Kankaanpää loukkaantui yhteenajossa vastustajan maalivahdin kanssa ensimmäisellä puoliajalla ja joutui tulemaan vaihtoon. Sitä ennen kerkesi hommaamaan tapansa mukaan yhden keltaisen ja melkein ulosajon. "Hullu" on kerhon Kenny Pavey ja Vinny Jones! ;)


Raportti lauantaina pelatusta SJK - Ilves "Kakkosen megakohtaamisesta ;)". Tulos 4-1 (4-0)
SJK oli murhaavan hyvä ekalla puoliajalla. Maalit meni seuraavasti; Muurimäki kahdesti, Ylihärsilä kerran ja yhden laittoi Legenda Janne Salli omiin, Muurimäen keskityksestä. Klopit muisti Janne Sallia pelissä toki ja mies myös kiitti aplodein pelin jälkeen. Hieno mies ja kelpaisi Kerhoon edelleen.

SJK:n sivuilta löytyy myös Tuovilan ja päävalmentaja Tomi Kärkkäisen kommentit äänitiedostona, tuoreeltaan pelin loputtua.
Sivuilla on molemmista peleistä myös varsin kattavat kuvaraportit.

Ensi sunnuntaina on sitten vastassa Ykköseen Liigasta tippunut RoPS. Tuo peli pelataan klo 12.00 Wallsport areenassa. Matsi on samalla Kerhon viimeinen treenimatsi kotihallissa, sillä jäljellä on tuon jälkeen enään kolme treenimatsia, kaksi kertaa vieraillaan Vaasassa (FC Kiisto ja VIFK) ja kauden kenraalina kohdataan kotona ulkona, jouppiskan tekonurmella Pietarsaaren JBK.

Suomen cupin 3.kierroksen arvonta on perjantaina 19.3. klo 14.00, jolloin saadaan tietää Kerhon ensimmäistä mahdollista vastustajaa tämän vuoden cupiin.


EDIT: Ainiin, SJK ON paras, mulla oli todella hauskaa viikonloppuna, enkä jäänyt edes porukoille kiinni. Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 15.03.2010 klo 13:32:01 kirjoittanut Selkäsauna »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #438 : 18.03.2010 klo 20:00:46

SJK:n kausikortit on tullut tällä viikolla myyntiin. 50 euroa on hintaa ja sillä pääsee myös Suomen cupin peleihin.
Kausarin mukana saa kaupanpäälle SJK:n uuden huivin.
Noita saa ostaa ainakin Wallsportin kahviosta.

Muuta infoa lippujenhinnoista yms. löytyy Kerhon sivuilta:
Lippujen hinnat ennallaan
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #439 : 19.03.2010 klo 00:33:18

Uutinen
Kerho ja Karhu kimpassa
18.03.

Kerho ja Karhu kimpassa

Seinäjoen Jalkapallokerho on tehnyt farmisopimuksen Kolmosessa pelaavan Kauhajoen Karhun kanssa. Sopimus allekirjoitettiin tänään Kauhajoella.



Kerhon kannalta sopimus Karhun kanssa oli ideaalinen, sillä Kauhajoella on lupaavia nuoria pelaajia, joille tarjoutuu nyt erinomainen mahdollisuus pelata Kerhon A-junioreiden Ykkösessä pelaavassa ryhmässä.

Samaan aikaa Karhun Kolmosen joukkue puolestaan tarjoaa Kerhossa vaille peliaikaa jääville pelaajille loistavan mahdollisuuden kerätä minuutteja ja pitää pelikuntoaan yllä.


Viime kaudella Kerholla oli farmisopimus Nelosessa pelanneen TP-Seinäjoen kanssa ja ensimmäisellä sarjakaudellaan Ykkösessä pelaavan Kokkolan Pallo-Veikkojen kanssa.

- Uskon, että tämä palvelee mainiolla tavalla kumpaakin seuraa, totesi Kerhon vastuuvalmentaja Tomi Kärkkäinen, joka kävi torstaina allekirjoittamassa sopimuksen Kauhajoella Karhun edustajien kanssa.

Karhusta on jo talvikauden aikana nähty Kerhon väreissä A-junioreissa Ville Luomapuro ja edustustasolla Nuutti Panula.


Ylos Itselleni tämä oli suuri yllätys, kun luulin että yhteistyötä tehdään Ilmajoen Kisailijoiden kanssa, mutta kyllähän Karhukin kelpaa enemmän kuin mainiosti.
knäppy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Bayern München


Vastaus #440 : 19.03.2010 klo 00:35:09

Juuri olin tulossa laittamaan samaa infoa :D

Mycket bra homma!  Ylos
« Viimeksi muokattu: 19.03.2010 klo 00:37:24 kirjoittanut knäppy »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #441 : 19.03.2010 klo 00:46:53

Juuri olin tulossa laittamaan samaa infoa :D

Mycket bra homma!  Ylos

Minkäslainen Karhun pelaajatilanne on tällä hetkellä? Nettisivuilla ei ole hirveästi äijiä? Luulisin että meiltä ainakin neljästä viiteen äijää olisi käytettävissä useinkin.
knäppy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Bayern München


Vastaus #442 : 19.03.2010 klo 01:05:28

Minkäslainen Karhun pelaajatilanne on tällä hetkellä? Nettisivuilla ei ole hirveästi äijiä? Luulisin että meiltä ainakin neljästä viiteen äijää olisi käytettävissä useinkin.

Ainaki 3-4 kaveria nyt intissä,pääsevät ilm,jo kesällä poies. Sitte pari immeistä opiskelemas kauempana,mutta pelien alkaessa pitäisi olla jälleen mukana!
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #443 : 19.03.2010 klo 02:34:33

Ylos Itselleni tämä oli suuri yllätys, kun luulin että yhteistyötä tehdään Ilmajoen Kisailijoiden kanssa, mutta kyllähän Karhukin kelpaa enemmän kuin mainiosti.


Karhu valittiin kai IK:n ohi lähinnä sen takia, että Karhusta saa Kerho A-junnuja käyttöön, ja Karhu myös suostuu peluuttamaan niin monta Kerhon miestä kun Seinäjoelta vain lähetetään.
Nolem

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK, Tottenham Fc


Vastaus #444 : 19.03.2010 klo 05:06:01

Karhu valittiin kai IK:n ohi lähinnä sen takia, että Karhusta saa Kerho A-junnuja käyttöön, ja Karhu myös suostuu peluuttamaan niin monta Kerhon miestä kun Seinäjoelta vain lähetetään.
Luulisi ainakin, että SJK-farmin myötä saadut muutamat lisäpelaajat olisivat kelvanneet? Varsinkin jos katsoo IK:n pelaajatilannetta. Tiukkaa tulee IK:lla taas olemaan, että sarjapaikka säilyy.

Itellekki tuli farmisopimus kyllä puskista, mutta sille kuitenkin Ylos
jou,lehtimäki

Poissa Poissa


Vastaus #445 : 19.03.2010 klo 08:44:04

Kannattaisi vähän selvittää taustoja ennenkuin alkaa spekuloida farmisopimuksista.  Esim se paljonko IK:n pelaajat joutuvat henkilökohtaisesti sijoittamaan harrastukseensa rahaa?  Sanoisin että aika paljon....
Muutaman sata euroa joka tapauksessa...
Silloin tuntuisi aika oudolta jos yhtä äkkiä tulisi 3-6 SJK:n miestä pelaamaan pelejä puolestasi joukkueeseen, johon olet itse sijoittanut rahaa. Tilanne on hieman nurinkurinen...
IK:ssa pelaa näillä näkymin 5-6 TP-Sjk:n juniorimyllyn läpikäynyttä pelaajaa. Hieno homma että pelaajat ovat itse hommanneet itselleen pelipaikan.
Kyllä Kauhajoen Karhukin huomaa pian penkkimiestensä katoamisen muihin seuroihin...
Ei II divarin joukkue mitään farmia tarvitse.. II divarin joukkueen pitäisi pyrkiä päästä jonkun oikean jalkapallojoukkueen farmiksi. Silloin hyöty olisi parasta A-luokkaa.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #446 : 19.03.2010 klo 11:40:14

Uutinen
Kenet arpa antaa?

Suomen Palloliitossa arvotaan tänään perjantaina Suomen Cupin kolmannen kierroksen otteluparit. Tällä kierroksella nähdään sitten myös vuoden tauon jälkeen mukana Seinäjoen Jalkapallokerhon mustapukuinen ryhmä.

Lähialueen seuroista ovat tiensä kolmannelle kierrokselle selvittäneet Kokkolan Pallo-Veikkojen kakkosjoukkue, joka kaatoi rankkareilla IFK Jakobstadin 5-4, oman kaupungin Nurmon Pallo, joka kävi pudottamassa FC Korsholm/3:n Botniahallissa 3-1 ja Korsnäs FF/Petalax IK, joka pudotti FC Korsholm Young Boysin 2-0.

Virkiä ja Ilmajoen Kisailijat eivät ole vielä toisen kierroksen otteluaan pelanneet. Myös vaasalaiset Tervalaakson Teräs ja VPS-juniorit ovat vielä selvittämättä jatkopaikkaa. Luonnollisesti joku näistä edellä mainituista kelpaisi Kerholle välimatkan puolesta todella hyvin.

Kakkosen seuroista lähialueelta mukaan tulee nyt myös GBK. Ykkösestä mukaan tulee puolestaan Kokkolan Pallo-Veikot.

Tässä vaiheessa pelit pelataan alueellisina ja alempisarjalainen saa kotiedun. Neljännellä kierroksella tulevat sitten mukaan myös liigajoukkueet pois lukien ne neljä seuraa, jotka ovat mukana euroopan kentillä.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #447 : 19.03.2010 klo 11:42:07

Karhu valittiin kai IK:n ohi lähinnä sen takia, että Karhusta saa Kerho A-junnuja käyttöön, ja Karhu myös suostuu peluuttamaan niin monta Kerhon miestä kun Seinäjoelta vain lähetetään.

Eli siten Karhun ja Kerhon farmisopimus hyödyttää molempia osapuolia.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #448 : 19.03.2010 klo 14:26:34

SJK saa Suomen cupissa vastaansa erittäin todennäköisesti VPS-j:n! Ylos

Arpa heitti vastaan voittajan ottelusta TeTe - VPS-j ja tuo Vaasalainen Tervalaakson Teräs pelaa käsittääkseni vitosessa, vai tippuiko peräti kutoseen? VPS-j taas on kolmosen kovimpia jengejä Vaasan piirissä ja VPS:n reservijoukkue.

Alempisarjalainen saa kotiedun, joten bussireissu Vaasaan on tulossa. Tuoppi

Ottelu pelataan 1. - 15.4. välisenä aikana.
Spox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aduriz ja Betis


Vastaus #449 : 19.03.2010 klo 16:14:37

No voi perse. Vai SJK:n farmiseuraksi piti alkaa. Mihin tämä maailma on menossa jos ei voi enää pitää yllä vihamielisiä tunteita seinäjokisia kohtaan. Julma, julma maailma. Satun myös tietämään ettei Karhu peluuta niin montaa pelaajaa kuin SJK lähettää, sehän nyt olisi naurettavaa. Lupaan raportoida kriittisesti Kerhon pelaajien edesottamuksia Kauhajoella.

 
Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 55
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa