FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.12.2025 klo 21:46:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Tässä topikissa uskotaan kisapaikkaan 2012!  (Luettu 1037 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Natte

Poissa Poissa


: 15.10.2009 klo 21:15:03

Okei, viimeisimmissä karsinnoissa Venäjä *raiskasi Suomen kahdesti, mutta se, että Venäjä sattuisi uudelleen Suomen lohkoon, on lähinnä rouva Fortunan sairasta perversiota, jota ei halua uskoa todeksi pahin pessimistikään.

Muutoin, viimeisimmän karsinnan tulokset antavat kuitenkin toivoa tulevaisuuteen, etenkin tuloksellisesti. Niinpä tässä topikissa poikkeuksellisesti uskotaan Suomen kannalta suosiolliseen lohkoon. Nuorennusleikkaus hyvässä vauhdissa ja muutama uusi vastuunottaja vaikuttaa jo täysin valmiilta tosikoitoksiin.

Hyvä tästä tulee, vaikkei Hiddinkiä olekaan projektia vetämässä, eikö?

Samalla ilmaisen Saksa-vierasmatsin jälkeen varauksettoman tukeni Mr. Baxterille.

7. Helmikuuta 2010 arvontoja odotellessa.

Kiimaa vai ei? 
« Viimeksi muokattu: 15.10.2009 klo 21:16:29 kirjoittanut Natte »
Okan Sakset

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1 : 15.10.2009 klo 21:26:18

Kattellaan tosiaan ne arvonnat ensin.
Speedi
Vastaus #2 : 15.10.2009 klo 21:31:45

Baxterin valmennuksessa ei kannata kisapaikkaan uskoa.
kezzzman

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 15.10.2009 klo 21:32:02

Aletaanko selittely jo etukäteen?
Liian kova lohko tulee varmasti, ei me voida päästä. Tällä asenteella päästään pitkälle. Alas

Eikö voitaisi ottaa sellanen asenne, että kisoihin mennään tuli sinne ihan ketä vain! Ylos
Natte

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 15.10.2009 klo 21:35:43

Eikö voitaisi ottaa sellanen asenne, että kisoihin mennään tuli sinne ihan ketä vain! Ylos

Nimenomaan! Venäjää en samaan lohkoon toista kertaa soisi, mutta kaikki muut: "Bring it on".

Venäjän välttelykin lähinnä siksi, että ihan varmasi viimeiset karsinnat aiheuttavat ainakin jonkinasteista henkistä blokkia. Tai sitten revanssihenkeä. Mene ja tiedä. Mieluummin kuitenkin vaikka Saksa tai Englanti. :)
-H-

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 15.10.2009 klo 21:43:08

Jos käy edes hivenen tuuria niin kaikki mahdollisuudet on kisoihin. Porokara, Sparv, Hämäläinen, Moisander ja Lampi osoittivat olevansa valmiita viestikapulan vaihtoon. Toki Hyypiän, Johanssonin, Litmasen ja miksei Jääskeläisenkin jatko ensiarvoisen tärkeää.
_pacc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,


Vastaus #6 : 15.10.2009 klo 21:47:45

Slovakia ja Slovenia 1-korista ja 2-korista olis unelma. :) Mikäli sikäli Slovakia ja Slovenia ovat 1-ja 2 korissa, kaippa jos olivat oman lohkonsa 1 ja 2..
-H-

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 15.10.2009 klo 21:52:00

Slovakia ja Slovenia 1-korista ja 2-korista olis unelma. :) Mikäli sikäli Slovakia ja Slovenia ovat 1-ja 2 korissa, kaippa jos olivat oman lohkonsa 1 ja 2..

Slovakia on korissa kaksi ja Slovenia lähes varmasti korissa neljä eli se siitä. Slovenia samassa lohkossa olisi siis eritäin huonoa tuuria.
jykke

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 15.10.2009 klo 21:56:38

Tässä pessimisteille jo valmiiksi lista, josta voi valita sopivan selityksen:
- vaikea lohko
- Baxter on huono valmentaja
- Litmanen ei ollut kunnossa
- erotuomari oli huono
- avustava erotuomari oli huono
- Kolkka mokasi
- Johansson mokasi
- Ere on läski
StalkerWalker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Litmanen <3


Vastaus #9 : 15.10.2009 klo 22:38:10

Tässä topikissa uskotaan kisapaikkaan 2012! ------> ei seiso kuitenkaan.
Rehellisesti sanottuna en usko kisapaikkaan, sillä vanhempi ja kokeneempi ikäluokka on "toivottavasti" jo poistunut keskuudestamme, eikä uutta polvea saada pelaamaan vielä niin hyvällä tasolla, kuin joskus mursun aikoina, ilman mursua tietenkin, olisi ollut mahdollista.
abuuva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Palloliitto


Vastaus #10 : 15.10.2009 klo 23:32:52

Sillon kun siihen uskoo, niin silloin se ei tapahdu ja jos ei usko, niin se tapahtuu. 8)
qwerty99s

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 15.10.2009 klo 23:42:21

Suomi voittaa lohkonsa häviämättä yhtään peliä ja menee kisoihin.
Kolme tasapeliä tulee kuitenkin, mutta ei se mitään. Ylos
Puolijalka-Pallosilmä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Arto 92 @ http://soccer.kiekko.tk


Vastaus #12 : 15.10.2009 klo 23:45:28

Saksa/Wales pelistä jäi hytinä, että ens kisoissa ollaan. Uudet pelaajat toimineet hyvin, peli ollut hyvää. Jos Baxter nyt vaan ajaa lisää nuorta verta sisään, niin eikö se tappio/pelko mentaliteetti saada katoamaan vähitellen. Ja pystytään kääntämään nää tiukat matsit voitoiksi. Litti jatkaa vielä pari vuotta ja johdattaa joukkueen ansaittuun lohkovoittoon :)
Jakartan

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 16.10.2009 klo 00:27:45

Ensi kisoihin mennään ja Litti jatkaa seuraavat karsinnat Ylos
ÉlGordo

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 16.10.2009 klo 01:05:12

Kaveri sano, että jos uskoo johonkin tositosi kovasti, niin sitten se mitä on toivonut toteutuu..
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #15 : 16.10.2009 klo 07:14:19

Kaveri sano, että jos uskoo johonkin tositosi kovasti, niin sitten se mitä on toivonut toteutuu..

Kaverisi on katsonut liikaa Disneyn elokuvia.

Katsotaan tosiaan ensin lohkoarvonnat niin sitten voidaan arvioida onko mahdollisuudet kisoihin 1 vai 15 %.
Puolijalka-Pallosilmä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Arto 92 @ http://soccer.kiekko.tk


Vastaus #16 : 16.10.2009 klo 12:14:43

Katsotaan tosiaan ensin lohkoarvonnat niin sitten voidaan arvioida onko mahdollisuudet kisoihin 1 vai 15 %.
IMO aika negatiivista.

Asenne pitäisi olla: "Tulkoon ketä tahansa, aina on mahdollisuus voittaa kenet tahansa". Tärkeintä on, että uskoo siihen.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 16.10.2009 klo 12:18:46

Kyllä!

http://www.youtube.com/watch?v=GwRZslwVqGc
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #18 : 16.10.2009 klo 12:21:50

IMO aika negatiivista.

Asenne pitäisi olla: "Tulkoon ketä tahansa, aina on mahdollisuus voittaa kenet tahansa". Tärkeintä on, että uskoo siihen.

Aina on mahdollisuus (, mutta kuinka iso mahdollisuus). Kaikki on aina mahdollista, joku aina silloin tällöin lotossakin voittaa vaikka mahdollisuus siihen on paljon paljon paljon olemattomampi kuin Suomen kisapaikka.
Leuka2008

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 16.10.2009 klo 12:27:52

Moni innostui Suomen kahdesta vikasta ilman paineita pelatusta ottelusta, mutta muistutukseksi:

5.9.2001 Suomi-Kreikka 5-1
6.10.2001 Saksa-Suomi 0-0 (Saksalla pelissä myös panosta)

...

7.9.2002 Suomi-Wales 0-2

Pelkkä usko ei riitä, jos valmennuksen taso ei riitä, ja valmennuksen taso mitataan paineenalaisissa peleissä.

Kaiseri

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 16.10.2009 klo 12:38:01

Fanien/kirjoittajien kova asenne on tietty siisti juttu, mutta ajattelin silti itse spekuloida muuten kuin kovan asenteen voimalla.

Totta hemmetissä kisoihin meno on täysin mahdollista. Faktahan nimittäin nyt päättyineistäkin karsinnoista on se, että jatkokarsintaan pääsy oli yhdestä Venäjä-voitosta kiinni. Juu, tiedän hyvin, että itänaapuri suorastaan teurasti meidän kahdesti, joten voitto ei ihan hilkulla ollut...mutta silti, yksi voitto..

Lohkoarvonta se Suomen tärkein peli tulevissa karsinnoissa. Nyt lohko oli kovin mahdollinen eikä se ole mitään selittelyä. Yksi kova tulee lohkoon aina, nyt Saksa, eli yksi ihan kaikista kovimmista. Kakkoskorin jengi on isoin juttu meidän kannalta. Nyt sieltä ylivoimaisesti kovin, eli Venäjä.

Sanoisin, ettei Suomella mikään älytön tuuri arvonnoissa tarvitse käydä, mutta tärkeää olisi olla joutumatta ihan niihin kovimpiin lohkoihin. Suomi on jo todistanut pystyvänsä ainakin tasureihin monia ykköskorin joukkueita vastaan. Kun kakkoskorista tulee sen tason joukkue, joita Suomi on viimeisen kymmenen vuoden aikana voittanut, niin lohkon kakkospaikkaan on ihan asialliset mahdollisuudet.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa