Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #5125 : 26.08.2010 klo 18:57:42 |
|
Mitä enemmän tässä päivän mittaan asiaa tuumiskelee, niin sitä enemmän Santalan hankinta vaikuttaa nimenomaan Allenin hankinnalta. Kotimainen, kohtuullisen maineikas pelaaja joka tulee (toivottavasti, pessimistin huomautus) ratkaisemaan nimenomaan hyökkäyspeliä vaivaavaa takalukkoa. Vanhoina hyvinä aikoina treeneissä olisi käymässä joku Kilambe kakkonen, ehkäpä vielä hyvän kaiffarinsa (joka on valittu vuoden tulokkaaksi Ndolan piirisarjan pohjoislohkossa vuonna 2001) kanssa.
Paljonkohan muuten tosiaan on Santalan liksa, paljon se oli Hakassa ja mikä on kuvio nyt? Haka ja Santala purkivat sopimuksen uutisen perusteella, joten sieltä päin tuskin palkanmaksuun tulee apua.
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #5126 : 26.08.2010 klo 19:01:08 |
|
Epäilen että Kiistala ei maksa Santalalle tippaakaan yli 10000€/kuukausi
|
|
|
|
|
Pipo
Poissa
Suosikkijoukkue: Piłka nożna dla kibiców
|
 |
Vastaus #5127 : 26.08.2010 klo 19:02:35 |
|
Paljonkohan muuten tosiaan on Santalan liksa, paljon se oli Hakassa ja mikä on kuvio nyt? Haka ja Santala purkivat sopimuksen uutisen perusteella, joten sieltä päin tuskin palkanmaksuun tulee apua.
Joissakin huhuissa (liigapuolen Sedu Koskinen -viestiketju) mainittiin Santalan koko kauden palkaksi 80k EUR. Muita mainittuja palkkoja oli Kuivaston 100k EUR per kausi, ja Namin 10k EUR per kuukausi. Se ei ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa... Santalan lisäksi odotan loppukaudesta tehoja myös Milfordilta. Viikingit-matsin raporttien perusteella hän esiintyi lupaavasti, ja on ehtinyt MP-otteluun mennessä harjoitella jo viikon joukkueen mukana.
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #5128 : 26.08.2010 klo 19:04:09 |
|
Huhujen mukaan RoPSilla testissä joku hyökkääjä.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5129 : 26.08.2010 klo 19:10:43 |
|
Huhujen mukaan RoPSilla testissä joku hyökkääjä.
Laiturilta enemmänkin vaikutti. Joku Kennedy, keltaiset nappulat ja huonosti esiintyi.
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #5130 : 26.08.2010 klo 19:42:17 |
|
Santalasta on väännetty kättä tässä keskustelussa. Ennen loukkantuumista hän teki paljon maaleja Tanskan liigassa. Taisipa olla Santala, joka teki ratkaisevan maalin viime vuonna, kun Mjällby(hilsekylä) nousi allsvenskaniin. Joltain Hakan kannaltajalta sai lukea, että Santala pelasi kympin paikalla. Maccareno sanoi miehen olevan ex-tähtiä. Divari on aina divari liigaan verrattuna. Annetaan kaverille mahdollisuus. Uskon,että hän on hyvä vahvistus video-pelaajien rinnalla joskus aikaisemmin.
|
|
|
|
|
Heikki84
Poissa
|
 |
Vastaus #5131 : 26.08.2010 klo 19:58:26 |
|
Ulkomailta Ykköseen, täytyy olla tasokas pelaaja ja urakehityksen kannalta hyvä ja tärkeä siirto. Kovasti sitä Tabea muna pystyssä fanitetaan, vaikka urakehitys prikulleen samanlainen.  No, pointtina oli vain se, että pelaaja voi olla (hyvinkin) tasokas ykköseen, vaikka urakehitys ei sitä ihan tukisikaan.
|
|
|
|
|
Huutolainen
Poissa
|
 |
Vastaus #5132 : 26.08.2010 klo 20:47:24 |
|
Mukavaa keskustelua! Itseäni tämä siirto lämmittää huomattavasti enemmän kuin edellinen. Annetaan pojan yrittää uutta nostetta uralleen. Luulis siihen olevan hyvä mesta tämänhetkinen Rops!?
|
|
|
|
|
Maccarone
Poissa
|
 |
Vastaus #5133 : 26.08.2010 klo 20:52:37 |
|
Pelihän on ollut aivan lukossa ja tässä ei olla päästy viime peleissä edes maalintekosektorille. Siinä mielessä odotin kokonaisvaltaisempaa osaajaa, jonka kautta voitaisiin kenties peliä viedä eteenpäin. Santala toki tuo suoraviivaisen vaihtoehdon ja voi ilmapalloja jatkaa. En kuitenkaan jaksa uskoa että tässä lähdettäisiin pelaamaan ilmassa.
Se, että mies voi pelata niin topparina kuin kärjessä on hyvä asia, sitä ei käy kiistäminen.
Miehellä on kuitenkin ollut tämän kaudenkin tv-otteluissa paljon paikkoja ja vielä hyviäkin josta ei pallot verkkoon kuitenkaan löytäneet odotetulla tavalla. Sillä nojalla tässä ei maalintekijää ainakaan saatu.
Tätä on ihan turha verrata vaikka Mika Lahtiseen. Lahtinen ei ollut mikään rahastaja vaan pelasi nallekarkeilla ennen RoPSia. Siinä kävi todellinen säkä ja se junioripotentiaali mitä ladalla oli kytemässä jo ilveksen A-junnuissa nousi esiin. Nyt puhutaan kuitenkin ns. rutiinipelaajasta, sillä taustaa on ulkomailta ja kytkyjä ollut vaikka mihin. Aivan kuten tosi monella muullakin suomalaisella, huhuiltiin Santalaa ties minne ulkomaille ja kuinkas kävikään, mies takoo divaria. Se on tietysti mihin kukin haluaa verrata, mutta tässä kohtaa varmasti verrataan hintalaatu suhteeseen, joka ei todellakaan Hakassa ainakaan täsmännyt.
Näitä kavereita on tullut ja tulee lisää, oravanpyörä kiertää. Tällä hetkellä kuumimpia menetettyjen listalla alkaa olemaan myös Petrescu ja Muinonen. Statsit ulkomailta ja nyt syödään puuhelmiä. Tämä Santala vajoaa ihan samaan kastiin ja saa ottaa talteen. Mies takoo vuoden pahveja eri seuroihin 35 vuotiaaks ja kituutetaan uraa.
On kuitenkin niitä pelaajia, jotka ovat hyviä mihin tahansa mennessään ja sitten on näitä tuurijuoppoja jotka onnistuvat kerran urallaan kun tulee se tyyli mikä kyseiselle kaverille sopii. Santala ei moneen tyyliin sovi ja taitotasoltaan niin vajavainen pelaaja että turha odottaa mitään. Divari on toki divari kuten joku totesi, mutta jälleen kun lyödään 90 min pakettiin ei tästä Frank Jonkea parempaa ole luvassa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.08.2010 klo 20:56:18 kirjoittanut Maccarone »
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #5134 : 26.08.2010 klo 21:03:16 |
|
Ei pitkä mies target-pelaajana tarkoita pitkän pallon pelaamista. RoPSin peli on takalukossa, kyllä, mutta yksikin maali voi sen vapauttaa sille tasolle mitä se oli ennen lukkiutumistaan. Onhan viimeisessä kahdessa pelissä ollut kuitenkin jo maalipaikkoja. RoPS pyrkii liigaan ja Allen uskoo maalinteon helpottavan suoraviivaisella pelillä, ei niinkään rakennusvaiheen kehittämisellä. Tässä kohtaa Santala voi olla isoa apu. Ja edelleenkään suoraviivainen ei tarkoita pitkän pallon räiskimistä.
Santala ei tällä kaudella ole paukutellut liigassa maaleja, mutta se ei tarkoita etteikö hän voisi tehdä ratkaisevia osumia divarissa.
Ja mitä sitten, vaikka Santala loukkaantuisi heti kättelyssä? Minusta tässä kohtaa mahdolliset hyödyt ovat sen verran isoja, että riski kannattaa ottaa. RoPSin taloudellisen selkärangan tietävät kaikki ja myös sen, ettei tässä seuran tulevaisuudella pelata. Harvoin on Rovaniemelle kuitenkin tarjolla tämä kaliiberin pelaajia ja silloin kun on, kiinni vain. On käsittämätöntä, että täälläkin itketään joka kerta ulkomaalaisista vahvistuksista ja sitten kun tulee jo ansioitunut suomalainen pelimies, niin ei sekään kelpaa.
Tässä vaiheessa kautta tarvitaan keikkamiehiä ja jos Santala jää pelkäksi sellaiseksi, olkoon niin. Sillä mitä Santalan uralla sen jälkeen tapahtuu ei ole minkäänlaista väliä hankintasuunnitelman kanssa. Kyllä minäkin uskon pitkäjänteisyyteen, mutta tässä vaiheessa kautta on muitakin arvoja.
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #5135 : 26.08.2010 klo 21:05:13 |
|
On se nyt vittu kumma ettei mikään kelpaa.
|
|
|
|
|
TNF Dutchman
Poissa
|
 |
Vastaus #5136 : 26.08.2010 klo 21:05:53 |
|
Näitä kavereita on tullut ja tulee lisää, oravanpyörä kiertää. Tällä hetkellä kuumimpia menetettyjen listalla alkaa olemaan myös Petrescu ja Muinonen. Statsit ulkomailta ja nyt syödään puuhelmiä. Tämä Santala vajoaa ihan samaan kastiin ja saa ottaa talteen. Mies takoo vuoden pahveja eri seuroihin 35 vuotiaaks ja kituutetaan uraa.
Petrescua ei kyllä millään voi laskea tähän kastiin. Vaikka Petrescu hieman katosi kuvasta loukkaantumisien jälkeen, oli hän tällä kaudella jälleen TamU:n ja liigan parhaita pelaajia. Nyt Tomilla olisi näytön paikka uudessa seurassaan. Jonkinlaisia edellytyksiä on edelleen kansainväliseen uraan, vaikka kehitys ei ole kulkenutkaan odotetulla tavalla. Santalalla ja Muinosella taas on pikkaisen hiljaisempaa, sillä eivät ole erottuneet mitenkään edukseen Veikkausliigassa ja Ykkösessä.
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #5137 : 26.08.2010 klo 22:40:40 |
|
Tässä on se yksi siihen miksi RoPS:iin ei suomalaisista pelimiehistä ole hirveää tunkua. Jos joku uskaltaa, niin se tyrmätään paskaksi ennen ensimmäistäkään peliä. Yöntimojen suhteen ollaan aina "varovaisen toiveikkaita", vaikka kepeällä googletuksessa kyseinen vekkuli paljastuu kuuluvan osastaan Tahaton Burleski. Rovaniemi on vielä muusta maailmasta erillään oleva Pirttikylä, jossa kuvitellaan, että jokainen ulkomaanpelle on vähintään presidentti ellei jopa maisteri.
Muistakaahan sitten tehdä Santalastakin taas sylkykuppi ja syntipukki kaikkiin pelillisiin ongelmiin siitä piittaamatta, että puolet joukkueesta on kiinnostunut tähän aikaan vuodesta vain lennosta takaisin omaan kakkamajaan oli sarjasijoitus mikä tahansa.
|
|
|
|
|
roundhousekick
Poissa
|
 |
Vastaus #5138 : 26.08.2010 klo 22:47:35 |
|
Muistakaahan sitten tehdä Santalastakin taas sylkykuppi ja syntipukki kaikkiin pelillisiin ongelmiin siitä piittaamatta, että puolet joukkueesta on kiinnostunut tähän aikaan vuodesta vain lennosta takaisin omaan kakkamajaan oli sarjasijoitus mikä tahansa.
Niin syntipukit nykyilmeeseen ovat tosiaan muualla. Silti hieman ihmetytti targetin hommaaminen, kun maalipaikkojen luominen on kiven alla ja viimeviikolla hankittiin kärkimies. Noh kai meillä on varaa. Palloa ei saada boxiin tai ylipäätänsä ylimmälle neljännekselle, niin ei siinä targetit silloin auta. Ryhtiliikkeen pitäisi alkaa muualta. Hienoa toki että Santala voi pelata myös topparia.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #5139 : 26.08.2010 klo 23:13:28 |
|
Tässä on se yksi siihen miksi RoPS:iin ei suomalaisista pelimiehistä ole hirveää tunkua. Jos joku uskaltaa, niin se tyrmätään paskaksi ennen ensimmäistäkään peliä.
Muistakaahan sitten tehdä Santalastakin taas sylkykuppi ja syntipukki kaikkiin pelillisiin ongelmiin siitä piittaamatta, että puolet joukkueesta on kiinnostunut tähän aikaan vuodesta vain lennosta takaisin omaan kakkamajaan oli sarjasijoitus mikä tahansa.
Tämä on kyllä valitettavan totta. Tietyt piirithän Rovaniemellä arvostelivat jopa Nurmelaa ja hänen peliesityksiään pitkin kautta 2008. En ollut uskoa korviani, kun kuulin, että jopa RoPS:n sisällä, osa ei ollut tyytyväisiä. Aina pitää hakea väkisin joku syy arvostella. Bauer oli samanlainen tapaus, toki hieman romuna jo tullessaan, mutta enemmän sai haukkuja, kuin kiitosta. Todella mahtavia pelaajia nämä kaksi, mutta eipä oikein "kansan syville riveille" kelpaavia. Mystis on oikeassa siinä, että esimerkiksi sambialaiset saavat paljon enemmän anteeksi. Niitä hyysätään.
|
|
|
|
|
Ylasoutaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku.
|
 |
Vastaus #5140 : 26.08.2010 klo 23:28:32 |
|
Mystis on oikeassa siinä, että esimerkiksi sambialaiset saavat paljon enemmän anteeksi. Niitä hyysätään.
Mielenkiintoisen kuuma peruna jonka Mystis ja Viltsu ottivat puheeksi. Samalla myös erittäin mielenkiintoinen näkökulma. Mystishän viittaa ilmeisesti forumilla käytyyn "rasismi sitä ja rasisti tota" -keskusteluun, jonka alle jotkut Palloseuran kannattajat piiloutuvat aina kun RoPSin pelaajapolitiikkaa käydään läpi. Viltsulla on tottakai enemmän konkretiaa tai lihaa luiden ympärille näiden väitteiden osalta. No joo, sambit saavat tottakai enemmän anteeksi ammattilaisina kuin kotimaiset pelaajat. Tulevathan sambit halvalla pelaamaan, joten onhan heidän saatavakin enemmän anteeksi? Luulisihan kotimaiset kalliiden ammattilaisten todella olevan AINA kaiken autuaaksi tekeviä sateentekijöitä? Rovaniemen Palloseuran pelaajapolitiikka on kieltämättä saanut aikaan jonkinlaisen vääristymän mitä tulee pelaajiin kohdistuviin odotuksiin tarkasteltaessa asiaa nimenomaan pelaajien kansallisuuden tai etnisen alkuperän näkökulmasta. Omasta mielestäni tämä on ilman muuta helvetin sääli.
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #5141 : 26.08.2010 klo 23:43:31 |
|
No joo, sambit saavat tottakai enemmän anteeksi ammattilaisina kuin kotimaiset pelaajat. Tulevathan sambit halvalla pelaamaan, joten onhan heidän saatavakin enemmän anteeksi? Luulisihan kotimaiset kalliiden ammattilaisten todella olevan AINA kaiken autuaaksi tekeviä sateentekijöitä?
Sambit tulevat seuralle halvemmaksi, mutta pelaavatko he halvemmalla kuin ne satunnaiset suomalaispelaajat? Jos kulttuurirelativismi tässä totutusta poikkeavassa kontekstissa sallitaan (ja miksipäs ei?), niin sambithan saavat pelaamisestaan enemmän. Maan hintatasoon suhteutettuna 600-700€ kk+elatus työaikana on huomattavasti enemmän kuin saa edes liigan keskipalkkaa nauttiva suomalainen RoPS:ssa. Nuren voi laittaa omaan kastiinsa totaalisena poikkeuksena. Samoin sambialaispelaajat nauttivat suomalaispelaajiin verrattuna muista työn vaativuutta helpottavista eduista kuten lyhyempi kausi ja osittainen vapautus harjoitusvelvotteista/kevennetty harjoittelu. RoPS:n joukkuekemia on yksiselitteisesti hyvin persoonallisella tavalla kieroutunut. Suomalais-sektio kantaa tulosvastuun ja harjoitusvastuun, ottaa paskan päällensä. Sambisektio harjoittelee omaan tahtiin, pelaa kun jaksaa, kapinoi, vaatii ja valittaa. Käsittämättömän hyvin Allen on tähän asti pitänyt tämän mielipuolisen kirppusirkuksen kasassa...
|
|
|
|
|
pää@mies
Poissa
|
 |
Vastaus #5142 : 26.08.2010 klo 23:50:06 |
|
Sambit tulevat seuralle halvemmaksi, mutta pelaavatko he halvemmalla kuin ne satunnaiset suomalaispelaajat? Jos kulttuurirelativismi tässä totutusta poikkeavassa kontekstissa sallitaan (ja miksipäs ei?), niin sambithan saavat pelaamisestaan enemmän. Maan hintatasoon suhteutettuna 600-700€ kk+elatus työaikana on huomattavasti enemmän kuin saa edes liigan keskipalkkaa nauttiva suomalainen RoPS:ssa. Nuren voi laittaa omaan kastiinsa totaalisena poikkeuksena. Samoin sambialaispelaajat nauttivat suomalaispelaajiin verrattuna muista työn vaativuutta helpottavista eduista kuten lyhyempi kausi ja osittainen vapautus harjoitusvelvotteista/kevennetty harjoittelu.
RoPS:n joukkuekemia on yksiselitteisesti hyvin persoonallisella tavalla kieroutunut. Suomalais-sektio kantaa tulosvastuun ja harjoitusvastuun, ottaa paskan päällensä. Sambisektio harjoittelee omaan tahtiin, pelaa kun jaksaa, kapinoi, vaatii ja valittaa. Käsittämättömän hyvin Allen on tähän asti pitänyt tämän mielipuolisen kirppusirkuksen kasassa...
Täysin samaa mieltä.
|
|
|
|
|
Leg Magic
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääret kuntoon!
|
 |
Vastaus #5143 : 27.08.2010 klo 02:01:19 |
|
Sambit tulevat seuralle halvemmaksi, mutta pelaavatko he halvemmalla kuin ne satunnaiset suomalaispelaajat? Jos kulttuurirelativismi tässä totutusta poikkeavassa kontekstissa sallitaan (ja miksipäs ei?), niin sambithan saavat pelaamisestaan enemmän. Maan hintatasoon suhteutettuna 600-700€ kk+elatus työaikana on huomattavasti enemmän kuin saa edes liigan keskipalkkaa nauttiva suomalainen RoPS:ssa. Nuren voi laittaa omaan kastiinsa totaalisena poikkeuksena. Samoin sambialaispelaajat nauttivat suomalaispelaajiin verrattuna muista työn vaativuutta helpottavista eduista kuten lyhyempi kausi ja osittainen vapautus harjoitusvelvotteista/kevennetty harjoittelu.
RoPS:n joukkuekemia on yksiselitteisesti hyvin persoonallisella tavalla kieroutunut. Suomalais-sektio kantaa tulosvastuun ja harjoitusvastuun, ottaa paskan päällensä. Sambisektio harjoittelee omaan tahtiin, pelaa kun jaksaa, kapinoi, vaatii ja valittaa. Käsittämättömän hyvin Allen on tähän asti pitänyt tämän mielipuolisen kirppusirkuksen kasassa...
Smam.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #5144 : 27.08.2010 klo 07:47:47 |
|
RoPS:n joukkuekemia on yksiselitteisesti hyvin persoonallisella tavalla kieroutunut. Suomalais-sektio kantaa tulosvastuun ja harjoitusvastuun, ottaa paskan päällensä. Sambisektio harjoittelee omaan tahtiin, pelaa kun jaksaa, kapinoi, vaatii ja valittaa. Käsittämättömän hyvin Allen on tähän asti pitänyt tämän mielipuolisen kirppusirkuksen kasassa...
Kaikki on tietenkin nyt helpompaa, kun RoPS on sarjan kärjessä. Ongelmat tuppaavat nousemaan esille tietenkin silloin, kun menee huonosti. Suomalais-sektion tulosvastuuseen voisi ottaa esimerkin viime kaudelta. Kippari Ikäläinen sai suurimman kasan paskaa päällensä. Miltei joka ainoa virhe laitettiin hänen piikkiinsä: ok, paskastihan Ikäläinen pelasikin normaalitasoonsa nähden, mutta ei hän nyt sentään suurin tunari yksin ollut.
|
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #5145 : 27.08.2010 klo 08:15:46 |
|
|
|
|
|
|
Ylasoutaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku.
|
 |
Vastaus #5146 : 27.08.2010 klo 08:56:18 |
|
Pekka on tehnyt hyvän jutun Alexista  Erityisesti taustojen selvittely teki jutusta erinomaisen. Tolppien välissä heiluvasta kukkoneekeristä tuli ihminen myötä- ja vastamäkineen. Zeddystähän oli vähän saman tyylinen juttu taannoin Hesarissa. No joo, sanomattakin selvää että näitä lisää silloin, kun henkilöprofiilin esittely vain on paikallaan - kuten tässä tapauksessa.
|
|
|
|
|
Ressu
Poissa
|
 |
Vastaus #5147 : 27.08.2010 klo 09:45:47 |
|
Ensi kaudella kun RoPS pelaa liigassa,niin kärjessä viilettää Wusu 
|
|
|
|
|
KendoYanar
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS
|
 |
Vastaus #5148 : 27.08.2010 klo 09:49:53 |
|
Ei ne sambit kyllä seuralle halvaksi tule jos hintana on joka vuosi divariin putoaminen
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #5149 : 27.08.2010 klo 09:51:44 |
|
Santala saattaa olla myös alakerran vahvistus. Heitänpä vain, ettei kenellekkään tule sitten mahdollisena järkytyksenä. Tästä Kennedystä ei ole mitään hajua, varmaan joku epätoivoinen testattava. Tähän sambialaiskeskusteluun en ota kantaa, niin monesti käyty samat jorinat jo lävitse. Alexin juttu oli harvinaisen hyvä, mies vaikuttaa siviilissäkin rennolta ja sympaattiselta jässikältä. Todellakin testiin ottajiahan hänelläkin on ollut, mutta suhteilla on mies tänne saatu.
|
|
|
|
|
|
|
|