Pires
Poissa
|
 |
Vastaus #175 : 12.11.2009 klo 15:20:47 |
|
Moi Toni, mitskut jää haaveeksi....
Sen verran myönnytystä, että mitalien määrässä tullaan todennäköisesti häviämään. Olen vakuuttunut, ettei kahden viimeisen vuoden mitaleilla mitattaviin saavutuksiin ole yhdelläkään pk-laisella mitään valittamista. Jalkapalloilullinen kehitys onkin sitten kokonaan toinen juttu. Siitä osaavat varmaan mukana olleet hyvin kertoa, jos sattuu olemaan tilaisuutta keskustella.
|
|
|
|
|
pumpermikkeli
Poissa
|
 |
Vastaus #176 : 12.11.2009 klo 16:01:47 |
|
Liitto jalkapalloon on vanha, kieltämättä. Sinun faktinen lienee täysin eri asia totuuden kanssa, mutta uskoa tietty voit mihin haluat, varsinkin näihin faktisiin kahvilakeskusteluihin. Väitän ettet ole milloinkaan nähnyt yhtään esim. Viljamaan harjoitusta eli se siitä faktisesta. Ja viimeiseen lauseeseesi, miksi sitten tulet.
Vastataan nyt vielä, niin ehkä lopetat inttämisen. On tullu nähtyä usea Viljamaan treeni, joten siltä osin katetta löytyy. Tähdennän nyt vielä lopuksi, että kritiikkini kohdistuu vain ja ainoastaan kyseisen valmentajan valmennustoimintaan, harjoitusten sisältöön eikä mihinkään muuhun. Täällä foorumilla tuntuu olevan ihmeellinen väärinkäsitys siitä, että kyseessä olisi ajojahti jotain valmentajaa kohtaa. Näin ei kuitenkaan ole. Ja Isolle Dunganille vielä, kun sanot näin: " Saas nähdä vieläkö se Viljamaa on paska valmentaja jos käykin niin, että Viikkareiden A-junnut hyökkää nousujenginä suoraan top 3:n joukkoon." Tämäkin on ihan ok, jos sen ajattelet noin. Itse arvostan enemmän pelaajien kehittämistä ja kehittymistä, enkä niinkään tuijota ainoastaan sarjataulukkoa. Lopuksi: Höynätreeni on hyvä treeni silloin, kun siihen sisältyy jokin pelillinen ajatus tai se otetaan pallonhallintatreeninä - ei niin, että lähes tulkoon jokainen treeni alkaa vartin "hauskanpidolla" ja sitten juostaan kentän ympäri ilman palloa.
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #177 : 12.11.2009 klo 18:44:04 |
|
Toisaalta halusin jättää tämän jauhamisen, mutta asenteesi, Elinho, ärsyttää siinä määrin, etten malttanut ihan vielä lopettaa. On täysin mahdollista, että tunnet valmennusta ja jalkapalloa hyvinkin laajasti. Se on kuitenkin myös varmaa, ettet kyseisen valmentajan toimintaa ole juuri seurannut. Tämän voi päätellä siitä vimmasta, jolla haluat asettua asiasta kokemusta omaavien mielipiteitä vastaan. Eikä tämä ole mitään katkerien pk-laisten kitinää, päin vastoin, eiköhän siellä olla tämän hetkiseen tilanteeseen hyvin tyytyväisiä. Toni Leonofin myötä pk:n A kokee positiivisen kulttuurishokin jalkapalloilussa.
Edustaako pumpperi ja sinä tätä kokemusta jollain saralla, kun oikein monikossa toit asian esille? Eli PK on tyytyväinen, kun hyvää tulosta vuosikaudet tehnyt valmentaja otti ja lähti? Älä naurata! PK tyri aivan itse koko shown ja nyt teikäläinen väittää, että kyse on hallitusta positiivisesta kulttuurishokista. Ymmärrän, että asiat on yritettävä kääntää positiiviseksi eikä tuleen jäädä makaamaan, mutta on kohtuutonta alkaa juuri nyt mollaamaan valmentajaa joka kenties olisi saattanut jopa jatkaa PK:n riveissä jos... Onnea kuitenkin Tonille!
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #178 : 12.11.2009 klo 18:53:54 |
|
Vastataan nyt vielä, niin ehkä lopetat inttämisen. On tullu nähtyä usea Viljamaan treeni, joten siltä osin katetta löytyy. Itse arvostan enemmän pelaajien kehittämistä ja kehittymistä, enkä niinkään tuijota ainoastaan sarjataulukkoa.
Paskaa puhut ekassa, olet vain kuullut jostain jälleen jotain. Kerro nyt selkokielellä, miten mitataan nuoren pelaajan kehittymistä, kun maajoukkue tai nousu edustusjoukkueeseen ei sitä mielestäsi kerro Tanoke on varmasti hyvä lisä futikseen, mutta vain mausteena ja oikein vietynä itse peliin. Se, että se sekoittaa jonkun pään noin totaalisesti, alkaa olla huolestuttavaa, koska tässäkin on vain kyse kuulopuheista
|
|
|
|
|
Tapsa
Paikalla
|
 |
Vastaus #179 : 12.11.2009 klo 19:53:28 |
|
edit
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2009 klo 12:33:50 kirjoittanut Tapsa »
|
|
|
|
|
kobra
Poissa
|
 |
Vastaus #180 : 12.11.2009 klo 20:02:36 |
|
Tapsan väliintulolle, aina vaan huikeampaa 
|
|
|
|
|
Tapsa
Paikalla
|
 |
Vastaus #181 : 12.11.2009 klo 20:18:39 |
|
edit
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2009 klo 12:34:57 kirjoittanut Tapsa »
|
|
|
|
|
pumpermikkeli
Poissa
|
 |
Vastaus #182 : 12.11.2009 klo 20:25:41 |
|
Paskaa puhut ekassa, olet vain kuullut jostain jälleen jotain.
Kerro nyt selkokielellä, miten mitataan nuoren pelaajan kehittymistä, kun maajoukkue tai nousu edustusjoukkueeseen ei sitä mielestäsi kerro
Tanoke on varmasti hyvä lisä futikseen, mutta vain mausteena ja oikein vietynä itse peliin. Se, että se sekoittaa jonkun pään noin totaalisesti, alkaa olla huolestuttavaa, koska tässäkin on vain kyse kuulopuheista
Mistä voit tietää, että puhuin peetä ekassa? Kuinka monta treeniä olet itse nähnyt livenä, jotta sulla olisi edes pieni tartuntapinta muuhunkin kuin siihen, että osaat lukea teksti-tv:stä sarjataulukkoa? En ole kiistänyt sitä, etteikö maajoukkueeseen ja edustusjoukkueeseen nousu olisi siemen kehitykselle. Ja oot kyllä lääkityksen vaihdon tarpeessa kun alat puhumaan jostain Tanokesta, lääkärille mars Elinho ja sassiin!!!
|
|
|
|
|
Ac Ojoinen
Poissa
|
 |
Vastaus #183 : 13.11.2009 klo 07:18:45 |
|
Viikkareilla kai muutama sopimus valmiina, mutta onko tietoa koska sopparit julkaistaan? Vai ododellaanko tietoa ensin päävalmentajasta...
|
|
|
|
|
LOSC
Poissa
|
 |
Vastaus #184 : 13.11.2009 klo 08:01:18 |
|
Onko Viikkareillakin fyrkat loppu, vai mihin liittyi Kauppalehdessä Keskiviikkona ollut vajaan 7000 €:n velkoomustuomio? Onko joku kiistanalainen juttu?
|
|
|
|
|
Ac Ojoinen
Poissa
|
 |
Vastaus #185 : 13.11.2009 klo 08:03:58 |
|
Onko Viikkareillakin fyrkat loppu, vai mihin liittyi Kauppalehdessä Keskiviikkona ollut vajaan 7000 €:n velkoomustuomio? Onko joku kiistanalainen juttu?
Kukas rahoja hakee?
|
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #186 : 13.11.2009 klo 08:06:38 |
|
Ei hätää, yleisöjä ja tuloja on.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #187 : 13.11.2009 klo 08:09:40 |
|
Oisko Euffa Liigakaudesta tuli melkoinen mälli taloudellisesti turpaan, mutta tämän vuoden loppuun mennessä edustusjoukkue on velaton. Lähtökohdat alkavaan kauteen positiivisella tavalla aivan eri tasolla kuin kahteen edelliseen. Viikkareilla kai muutama sopimus valmiina, mutta onko tietoa koska sopparit julkaistaan? Vai ododellaanko tietoa ensin päävalmentajasta...
Treenit alkaa ens viikolla ja 5.12 ensimmäinen treenimatsi, joten eiköhän jotain kohta kuulla. Korkeakunnas jatkanee.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.11.2009 klo 08:18:02 kirjoittanut Big Duncan »
|
|
|
|
|
LOSC
Poissa
|
 |
Vastaus #188 : 13.11.2009 klo 08:15:17 |
|
Oisko Euffa Liigakaudesta tuli melkoinen mälli taloudellisesti turpaan, mutta tämän vuoden loppuun mennessä edustusjoukkue on velaton. Lähtökohdat alkavaan kauteen positiivisella tavalla aivan eri tasolla kuin kahteen edelliseen. Ei ollut Euffa, mutta itse asiassa joku yksityishenkilö oli kylläkin, en vain nyt muista nimeä. Velkoonmustuomio siis käytännössä tarkoittaa, että velka on mennyt ulosottoon/määrätty maksettavaksi, on siis protestista seuraava vaihe.
|
|
|
|
|
Alain Robbe-Grillet
Poissa
Suosikkijoukkue: Dans le labyrinthe ja Vihavaisen tahtotila
|
 |
Vastaus #189 : 13.11.2009 klo 08:19:01 |
|
Viikkareilla kai muutama sopimus valmiina, mutta onko tietoa koska sopparit julkaistaan? Vai ododellaanko tietoa ensin päävalmentajasta...
Perustakaa itkijäeukot nyt jo vihdoin se oma foorum muniinpuhaltelua varten (sen voi tehdä ilmaiseksi), jos ei kasetti kestä seuraan liittyvistä negatiivisista asioista keskustelua. Tällä palstalla tullaan jatkossakin keskustelemaan Viikinkeihin liittyvistä asioista Viikingit-ketjussa ja Viikinkeihin liittyviä asioita ovat edelleen velkomustuomiot, joka vaikka kuinka yrittäisi täyttää mielensä sympaattisen Sareliuksen alastonkuvilla tulee asettamaan merkittäviä (ellei mahdottomia) haasteita kauden läpiviemiselle - menestyksestä puhumattakaan.
Ennen kuin liigalisenssi on selvä on turha edes yrittää neuvotella.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #190 : 13.11.2009 klo 08:44:49 |
|
Onko Viikkareillakin fyrkat loppu, vai mihin liittyi Kauppalehdessä Keskiviikkona ollut vajaan 7000 €:n velkoomustuomio? Onko joku kiistanalainen juttu?
Tuon on jo hoidettu. Oli pakko selvittää.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.11.2009 klo 08:47:49 kirjoittanut Big Duncan »
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #191 : 13.11.2009 klo 09:31:14 |
|
Mistä voit tietää, että puhuin peetä ekassa? Kuinka monta treeniä olet itse nähnyt livenä, jotta sulla olisi edes pieni tartuntapinta muuhunkin kuin siihen, että osaat lukea teksti-tv:stä sarjataulukkoa? En ole kiistänyt sitä, etteikö maajoukkueeseen ja edustusjoukkueeseen nousu olisi siemen kehitykselle. Ja oot kyllä lääkityksen vaihdon tarpeessa kun alat puhumaan jostain Tanokesta, lääkärille mars Elinho ja sassiin!!!
Aika monta olen nähnyt ja tiedän että sinä et. Sarjataulukko on hyvin oleellinen tulosurheilussa, veikatessa ei niinkään tai kaikki pelaa projektissa. Vai että siemen, mutta et vieläkään kertonut sitä todellista mittaria kehityksen määrittelyyn. Mitä tanokeen tulee, en viitsi täällä tarkentaa, sillä toimit nimimerkin takaa
|
|
|
|
|
vili bin ali muhammad
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=
|
 |
Vastaus #192 : 13.11.2009 klo 21:51:55 |
|
Itse asiassa sarjataulukkokin unohtuu ajan kuluessa...
Tärkein asia suomalaisessa seurafutiksessa on edelleenkin jatkuvuus, usko ja panostus siihen mihin uskoo.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.11.2009 klo 07:14:23 kirjoittanut vili bin ali muhammad »
|
|
|
|
|
Tiempo
Poissa
Suosikkijoukkue: Viikingit
|
 |
Vastaus #193 : 13.11.2009 klo 23:35:48 |
|
Korkeakunnas jatkanee.
Varmasti jatkaa kun tarpeeksi hoet :keskari: Jos vaan pelattas sympaattisesti vaihteeks jalkapalloa, jätettäs ne velkataakan tuovat rejetit muille ja hommattas joku pallollinen. Toke vaikka jatkakoon kunhan tissipallosta vihdoin luovuttas. Toi porukka osaa kyllä pelata, se on nähty liian monta kertaa ja harmittaa kun pallollinen taito valuu hukkaan ja mennään jumbojen roiskimiskaboihin messiin.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #194 : 14.11.2009 klo 08:53:56 |
|
Itse asiassa sarjataulukkokin unohtuu ajan kuluessa...
Tärkein asia suomalaisessa seurafutiksessa on edelleenkin jatkuvuus, usko ja panostus siihen mihin uskoo.
OT Toivottavasti Hongan ihmiset lukevat näitä kultaisia ohjeita. Siellä ei nähtävästi uskota omiin suunnitelmiinkaan.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #195 : 14.11.2009 klo 15:19:05 |
|
 Jorma Koivukangas (vasemmalla) luovutti seuran valtikan Taito Vekkelille Junnupuolella alkaa myös puhaltaa uudet tuulet.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #196 : 14.11.2009 klo 15:50:39 |
|
Jorma Koivukangas (vasemmalla) luovutti seuran valtikan Taito Vekkelille
Onko Taito Vekkuli tossa koulussa opettajana?
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #197 : 14.11.2009 klo 16:06:22 |
|
Siellä on taustalla kaaviot kuinka HJK tullaan väistämättä sysäämään helsingin kakkosjoukkueeksi. Kuuluu vuosaaressa normaaliin peruskouluopetukseen.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #198 : 14.11.2009 klo 20:19:51 |
|
Siellä on taustalla kaaviot kuinka HJK tullaan väistämättä sysäämään helsingin kakkosjoukkueeksi. Kuuluu vuosaaressa normaaliin peruskouluopetukseen. Alueellisille opetussuunnitelmille vahvasti peukkua.
|
|
|
|
|
vili bin ali muhammad
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=
|
 |
Vastaus #199 : 15.11.2009 klo 17:52:54 |
|
OT Toivottavasti Hongan ihmiset lukevat näitä kultaisia ohjeita. Siellä ei nähtävästi uskota omiin suunnitelmiinkaan.
Ettekö voisi vihdoin lähteä takaisin sinne Eestiin?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.11.2009 klo 10:46:58 kirjoittanut vili bin ali muhammad »
|
|
|
|
|
|
|
|