FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.02.2026 klo 09:07:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 59
 
Kirjoittaja Aihe: FC Viikingit 2010 | Nousujuna suistui raiteilta  (Luettu 129547 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Big Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit


Vastaus #700 : 19.04.2010 klo 16:31:11

Keskiviikkona pitäis itähelsinkiläisille tulla postiluukusta mielenkiintoista luettavaa.

Viikinkien oma lehti jaetaan keskiviikkona Vuosaaren alueella yhteensä noin 30 000 talouteen. Nybergin lisäksi lehdessä on laajemmat jutut tulevasta kaudesta, Viikinkien lähihistoriasta sekä mielenkiintoiset lähikuvat mm. Luis Fernandosta sekä Viikinki-legenda Slava Malakeevista. Lehteä jaetaan myös alkukauden ajan Viikinkien kotiotteluissa.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #701 : 20.04.2010 klo 22:45:51

Kotiavaus KPV:a vastaan siirretty Talin halliin. ::)
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #702 : 20.04.2010 klo 22:51:30

Feel the excitement! :D
Siimakäsi-Mick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Viikingit


Vastaus #703 : 20.04.2010 klo 22:58:08

Oliko tälle potenssin tappaneelle uutiselle lähdettä jossain? Kyllä, hettari näyttää tällä hetkellä enemmän hiekka- kuin nurmikentältä, mutta onhan tässä nyt saatana vielä vajaa 2 viikkoa aikaa.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #704 : 20.04.2010 klo 23:01:31

Oliko tälle potenssin tappaneelle uutiselle lähdettä jossain? Kyllä, hettari näyttää tällä hetkellä enemmän hiekka- kuin nurmikentältä, mutta onhan tässä nyt saatana vielä vajaa 2 viikkoa aikaa.

http://www.splhelsinki.fi/taso/otteluohjelma2.php?lohko=0&sarja=1D&turnaus=kes%E410&ryhma=7&sivu=3&alasivu=7
Luís Fernando

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009


Vastaus #705 : 20.04.2010 klo 23:05:03

Bollikselta on huonoja muistoja sen verran, että Tali kutsuu. KPV ei ilmeisesti ollut valmis siirtämään matsia, kun Ogeli olisi ollut lähin hyvä paikka pelata.
Tiempo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Viikingit


Vastaus #706 : 20.04.2010 klo 23:14:00

Hienoa kaupunki, loistavaa Palloliitto..

Olihan tämä kuitenkin vitsi?
Hienoa kusta asiat ennen kuin sarja on ehtinyt Viikinkien osalta edes alkaa. Kotikenttä on joukkueelle todella tärkeä ja KPV välttää näin pomminvarman persraiskauksen mikä nähtiin viime kaudella.

Big Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit


Vastaus #707 : 21.04.2010 klo 06:07:35

Mistä ne tuon Talin on repässy kun vierestä löytyy Pallomylly, johon mahtuu jotakuinkin saman verran porukkaa sisälle. Veikkaan kuitenkin, että Hettarilla pelataan vaikka kenttä on mitä on. Seura tehnee kaikkensa tämän parin viikon aikana. Se tarkoittaa muuten noin 1000 menetettyä katsojaa. Oulunkylä olisi toisena vaihtoehtona ihan kelvollinen.

Odotellaan rauhassa ja käydään ensin Myyrmäessä vähän hulinoimassa. Idästä saapunee Vantaalle muutama sata kannattajaa. Toivottavasti löytävät jotakuinkin samaan katsomonosaan eikä ympäri katsomoa. Voin jo nenässäni haistaa brenkun tuoksun katsomossa...Jaksamisia Vantaalaisille...
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 06:24:24 kirjoittanut Big Duncan »
Big Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit


Vastaus #708 : 21.04.2010 klo 17:19:21

Korkeakunnaksen haastattelu: http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/kotimaa/2010/04/viikingit_aikoo_voittaa_ykkosen_1622942.html?origin=rss
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #709 : 21.04.2010 klo 18:19:15

Mistä ne tuon Talin on repässy kun vierestä löytyy Pallomylly, johon mahtuu jotakuinkin saman verran porukkaa sisälle.

Pallomyllyssä ei ole katsomoita ja sellainen verkko, joka estää vähänkin näkyvyyden. Lisäksi Myllyyn ei paloturvallisuusmääräysten takia saa ottaa sisään puoliakaan siitä mitä Taliin. Fiksumpi vaihtoehto olisi ollut Kartanon kupera paskamuovi, mutta se ei olisi mahdollistanut lipunmyyntiä, joka ei sitten olisi taas niin hirveän reilua kausarin hankkineita kohtaan. Eihän tämä tosiaan ensimmäinen kerta ollut kun näin käy ja Palloliitto voi tehdä ohjelmansa miten huvittaa, mutta ei kaupunki linjauksiaan muuta silti mihinkään: luonnonnurmille ei ole asiaa ennen touko-kesäkuun vaihdetta. Sama tulee käymään Bolliksen kanssa. Voihan liitto sinne pelejä määrätä, mutta ei liikuntavirasto sitä sen aiemmin edes yritä kuntoon saada. Olympiastadiollehan nurmen voisi saada kun liiketoiminnasta huolehtii Stadionsäätiö eikä LIV, mutta siinä on sitten sellainen ongelma, että stadikka ei täytä edes Ykkösen lisenssiVAATIMUKSIA, koska siellä ei ole kuppi-istuimia. A-maaotteluita siellä toki saa pelata.

edit. hintakin voisi olla turhan suolainen Ykkösen joukkueelle...
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 18:20:43 kirjoittanut Mystinen metsätyömies »
Ruohonhinkkaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MaKu, PK-35, ManU


Vastaus #710 : 21.04.2010 klo 21:11:20

Vahva veikkaukseni on, että kotiavaus on bolliksen sametilla... samaan hengenvetoon kakkosveikkaus Talin halli...
Tiempo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Viikingit


Vastaus #711 : 21.04.2010 klo 22:18:46

Oli muuten erittäin mukavaa luettavaa tuo uusi lehti Ylos

Tavoitteet on selkeästi liigassa, kautta tullaan pidentämään aikanaan ja liikuntaviraston jäärät painaa vastaan.
Helposti tulee mielikuva Kartanon kentästä varsinaisena kotikenttänä. Siellä on alusta, lämmitys ja valot tulee kai syksyllä.
Siirreltäviä katsomoita on jo ens alkuun ja pari euroa lisää noihin luxeihin niin nekin täyttää standardit.
Sijaintikin on mitä mainioin ja jospa Monacon ruhtinaatkin brömistelis herkemmin matseihin.

Kuitenkin the Montussa on aina ollut sitä jotain. Ne rinteet, viihtyisyys, kalliot...se muumitalo ja romantiikka....
Sound Of The Suburbs

Poissa Poissa


Vastaus #712 : 21.04.2010 klo 22:36:48

Helposti tulee mielikuva Kartanon kentästä varsinaisena kotikenttänä. Siellä on alusta, lämmitys ja valot tulee kai syksyllä.
Siirreltäviä katsomoita on jo ens alkuun ja pari euroa lisää noihin luxeihin niin nekin täyttää standardit.
Sijaintikin on mitä mainioin ja jospa Monacon ruhtinaatkin brömistelis herkemmin matseihin.

Puhumattakaan karun kauniista joutomaamaisemasta, jonka ylle taustalla möllöttävä satama luo autenttista sumusaarten kajoaan. Voja voja, jo kelpaa larpata pallokorvaista satamatyöläislädiä lagertuoppi kourassa! Tuoppi
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #713 : 23.04.2010 klo 23:07:34

Mulle käy kaikki muut vaihtoehdot paitsi Tali. Mieluiten Hettarin perunalla.

Mutta, mutta.. Ensin tässä on joku matsi sunnuntaina. Silloin rytisee.
Jiri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eremenko


Vastaus #714 : 25.04.2010 klo 08:09:17

Puhumattakaan karun kauniista joutomaamaisemasta, jonka ylle taustalla möllöttävä satama luo autenttista sumusaarten kajoaan. Voja voja, jo kelpaa larpata pallokorvaista satamatyöläislädiä lagertuoppi kourassa! Tuoppi

Enää puuttuu se että larppaavat kannattajat täyttäisivät 15 vuotta. Sitä ennen katsomoissa ei ole kuin vanhempia ja lapsia sekä popcornia sekä kahvia myyviä nättejä tyttöjä. Toisaalta tarviiko siellä olla?
leeremick26

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes


Vastaus #715 : 25.04.2010 klo 10:44:54

Ryssä haistaa vaan pitkän paskan. Mystis, otas tänään ne piikit mukaan, tehdään tuosta venäläisestä mulkerosta reikäjuustoa. Ota se HIV:llä varustettu kanssa - erikoiskohtelu.
Koipsin kasvatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: punamustat, KoiPS


Vastaus #716 : 25.04.2010 klo 15:30:22

Myllyille Ylos
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #717 : 25.04.2010 klo 17:35:21

Myllytettiin Leeremickin kanssa just joku PK:n kannattaja sen omalla kävelykepillä.
vili bin ali muhammad

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=


Vastaus #718 : 25.04.2010 klo 17:37:35

Liimikkihiirtä ei saa lyödä, sillä on rillit!
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #719 : 25.04.2010 klo 20:57:30

Olipan peli. Halme on kyllä hieno teatterimies. Vähän tahmeaa tuo Viikinkien peli oli, vaikka ylivoimalla viimeiset saikin painaa. Kai tuohon pisteeseen pitää olla tyytyväinen, vaikka pari olisikin ollut ihan mahdollista ottaa lisää.

Ensi sunnuntaina sitten kauden avausvoitto.
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #720 : 25.04.2010 klo 21:40:37

Viikinkien valmentajan mietteitä ottelusta:

Lainaus
Korkeakunnas: Olisimme ansainneet enemmän

25.04.2010 21:54
FC Viikingit avasi kautensa sunnuntaina pelaamalla vieraskentällä maalittoman tasapelin PK-35:n kanssa. Päävalmentaja Toni Korkeakunnas oli varsin tyytyväinen joukkueensa esitykseen.

Ottelun alku oli lievää PK-35:n hallintaa. Sen myönsi myös Korkeakunnas.

- Ensimmäisen vartin olimme liian passiivisia ja luovuimme pallosta liian helposti. Vähän ylimääräistä tutinaa siinä taisi olla. Sen jälkeen peli kuitenkin rullasi ihan hyvin.

- Ensimmäistä varttia lukuun ottamatta olimme parempi joukkue. Olisimme ansainneet enemmän kuin yhden pisteen. Pitää kuitenkin olla ihan tyytyväinen tasapeliin. Saimme ainakin paremman alun kaudelle kuin viime vuonna, Korkeakunnas kommentoi ottelun jälkeen.

Vaikka täyttä pistepottia ei sarja-avauksesta irronnut, niin päävalmentaja oli tyytyväinen näkemäänsä. Tosin hyökkäyspään pelaamiseen hän kaipasi lisää tehoja.

- PK-35 on selvästi parempi joukkue kuin aikaisempina vuosina. Hallitsimme peliä ja siinä oli paljon hyviä elementtejä. Vähän oli tehottomuutta boksin sisällä ja teimme maalivahdista (Miikka Häkkinen) sankarin. PK:lla on yksi sarjan vaarallisimmista kärkipareista, mutta missään vaiheessa meillä ei kuitenkaan mitään suurempaa hätää ollut, päävalmentaja lisäsi.

- Ei meidän pelaajista kukaan ainakaan epäonnistunut tänään. Sotka oli todella pirteä kärjessä ja olisi ansainnut palkinnon toisen jakson tilanteesta, jossa hän samalla myös vähän loukkaantui. Keskikentällä Karhu pelasi hyvin ja Abdulahi raatoi isolla säteellä. Meidän puolustus oli tänään täyttä rautaa ja varsinkin Sesay parantaa koko ajan ja on valmiina entistä isompaan rooliin.

Viikingit suoritti ottelussa kolme vaihtoa. Kentälle tulivat toisella jaksolla Jussi Peteri, Eetu Kaipio sekä Mikko Lehtinen.

- Kaipio ja Peteri ovat hieman sairastelleet. He ovat selvästi hyökkäävämpiä laitalinkkejä. Kun he pääsevät taas kuntoon, niin se tuo varmasti lisävaarallisuutta meidän hyökkäyspeliin, Korkeakunnas mietti.

Viikingit sai sarja-avauksessaan hyvää tukea runsasjoukkoiselta kannattajaryhmältään.

- Oli todella hienoa, kun faneja oli runsaasti paikalla ja saimme äänekästä kannustusta. Tuntui ihan meidän kotipeliltä. Tukea me tarvitsemme ja sillä on iso merkitys pelaajille. Toivottavasti he jaksavat jatkossa olla mukana saman lailla.
kobra

Poissa Poissa


Vastaus #721 : 25.04.2010 klo 22:34:36

Myllytettiin Leeremickin kanssa just joku PK:n kannattaja sen omalla kävelykepillä.

Ja sen jälkeen uskalsitte ottaa pussit pois päästä?
leeremick26

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes


Vastaus #722 : 25.04.2010 klo 23:15:08

Ja sen jälkeen uskalsitte ottaa pussit pois päästä?

Hakattiin tosiaan kepillä Peekoon paskasakkilainen. Sen jälkeen Mystis teebaggasi jätkän otsalle. Otin kuvia, laitan facebookiin siihen "Tässä otsikossa minä ja Mystis laitamme kiveksemme hakattujen vihollisten otsalle kuin intiaanit keräsivät skalppeja" -groupiin.
mr T

Poissa Poissa


Vastaus #723 : 25.04.2010 klo 23:47:53

Raiskaamanne mies oli kyllä vuosaaresta. Olisimme kyllä puuttunut tilanteeseen, mutta luulimme sen kuuluvan johonkin sipoolaiseen riittiin...
valloittaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AFC Ajax & Idän Punaiset Never Förget


Vastaus #724 : 26.04.2010 klo 00:21:55

Lainaus
Korkeakunnas: Olisimme ansainneet enemmän

...

Huoh. Miksi Toke selittää moista  puutaheinää? Silmään pistää kommentit "tyytyväinen esitykseen", "olimme parempi joukkue", "hallitsimme peliä", "tehottomuutta boksin sisällä". Miksi ei voi rehellisesti myöntää tosiasioita? Viikingit valitettavasti ei ollut parempi, eikä hallinnut kuin joitakin toveja, koska keskikenttäpeli ja -laitapeli olivat enimmän aikaa niin onnettomia. Miten voi moittia tehon puutteesta boksissa, kun pallo saatiin sinne asti pelatuksi ehkä kolme, neljä kertaa koko matsissa? Siis aivan liian harvoin. Toki PK:n hyvyyttä pitkälti, mutta myös Viikinkien taktista hölmöyttä.

Ainoa kommentti, missä Toke osuu varmasti oikeaan on viittaus faneihin: "Tukea tarvitsemme ja sillä on iso merkitys pelaajille." Kannattajien antama buusti on viime kausina ollut aika selvästi se ratkaiseva asia, jonka avulla joukkue on syttynyt ja ottanut pisteitä. Muuten Token ohjauksessa on ollut aika vaikea saalistaa pisteitä, näkeehän sen tuloksissa vieraspeleissä, joissa ei ole ollut kannattajajoukkoa mukana.

Saapa nähdä, osaako Toke koskaan luoda joukkueelle toimivaa, ei-roiskivaa taktiikkaa. Ettei vain olisi niin, että vain pelaajamateriaalin laadun ansiosta joukkue on keikkunut sarjataulukon kärjessä Token aikana, ei Token ansiosta? Toivottavasti tämä on vain luulo, ja Toke päinvastoin tänä vuonna kapeammasta materiaalista puristaa irti uskomattomat tehot!

 
Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 59
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa