FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.10.2025 klo 03:50:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 28
 
Kirjoittaja Aihe: Liigakarsinta 1.osa KPV- JJK ke 21.10. klo 15.30. Keskuskenttä - 2-3 JJK:lle!  (Luettu 24452 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #575 : 22.10.2009 klo 00:13:05

Koko ilta tullaan.Et oo mikään.

Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #576 : 22.10.2009 klo 00:25:23

Oltiin tänään parempia, oltiin tänään vaarallisempia, oltiin tänään lähes ylivoimasmaisia. annettiin pari lahjaa, nyt pidetään tiukkana. vihreet pois, niin ollaan ylivoimasia taas 0-2.
essu

Poissa Poissa


Vastaus #577 : 22.10.2009 klo 00:36:04

Oltiin tänään parempia, oltiin tänään vaarallisempia, oltiin tänään lähes ylivoimasmaisia. annettiin pari lahjaa, nyt pidetään tiukkana. vihreet pois, niin ollaan ylivoimasia taas 0-2.


Ihme juttu,tulostaululle jäi silti 2-3....
« Viimeksi muokattu: 22.10.2009 klo 00:39:26 kirjoittanut essu »
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #578 : 22.10.2009 klo 00:40:45

Ehdin kotiin klo 21:45 aikoihin ja sain itsestäni irti sen verran, että selasin osan kuvistä lävitse ennen nukkumaanmenoa. Ohessa kolme kuvaa siitä kaikkein eniten keskustelua pelaajienkin toimesta aiheuttaneesta tilanteesta:

Enpä muista ennen nähneeni taklausta, joka on niin tarkasti rangaistusalueen ulkopuolella kuin vain voi olla. :)

Sisällä, he.

ps.nauratti jyväskyläläisten huutelut pelin jällkeen lutuurista. Kävi miten kävi, te olette aina kendokaupunki, meillä on aina mestaruus 1969.
facetious

Poissa Poissa


Vastaus #579 : 22.10.2009 klo 00:41:29

Jokohan Villekin tajuaa heittää Arsllanin kauas pois avauksesta tai ainakin pakin paikalta niin ei se vasen puoli vuoda aivan jatkuvasti. Aivan järkyttävää sijoittumista ja merkkausta. Uskoisin että  Hannula on avauksessa sunnuntaina kun JJK:lla on käytännössä kahden maalin johtoasema.

JJK:lta aika nuhainen esitys kyllä, onneksi hyökkäyspään kaverit olivat tarkalla päällä. Sunnuntaina joukkueelta edes saman suuntainen esitys kuin Tamua vastaan niin vahvoilla ollaan näistä lähtökohdista. KPV:lta hyvä taistelu Ylos

Ps. Arsllani liukui puhtaasti palloon ja tämä tapahtui alueen sisällä, kaksi virhettä tuomarilta.
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #580 : 22.10.2009 klo 00:47:34


Ihme juttu,tulostaululle jäi silti 2-3....

Niinpä, v-i-t-u-n h-o-m-o.
torttu

Poissa Poissa


Vastaus #581 : 22.10.2009 klo 00:59:33

Olipa muuten aivan saatanan paska kooste. Ja ei todellakaan ole tuo tilanne edes rike, Arsllani osuu palloon.

Samalta tuo näytti pääkatsomoonkin, lievää ihmetystä herätti avustavan liputus.

Yhtä kaikki, KPV kaatui tänään virheisiin, joista JJK:n tasoinen joukkue rankaisee armotta. On totta, että esimerkiksi Lähderinne olisi voinut pelata paremminkin, mutta pääosin keskuspuolustuksen ja helvetin hyvän maalivahdin ansiosta sitä näitä pelejä pelataan.

Ottelu itsessään oli tasainen, KPV vei alussa kun taas JJK sai otteen ennen taukoa. Itälän laukoman 1-0 -maalin jälkeen hukattiin vielä muutama paikka, mm. puolittainen läpiajo.

JJK:n tasoitus tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Paco Corr tiputti pallon päällään Lähderinteelle, joka purkamisen sijaan otti sen haltuun. Seurauksena pallon menetys ja Lahtinen läpi. Lahtinen kaadettiin ja pallo jäi elämään KPV:n maalin eteen, ja kun rankkariakaan ei vihelletty pääsi Keski-Suomen Inzaghi, Tommi Kari, laittamaan pallon lähietäisyydeltä verkkoon.

Maalin jälkeen JJK alkoi löytämään peliään hieman enemmän ja ottikin kentän haltuunsa. Mitään vaarallista ei kuitenkaan vierasjoukkue saanut aikaan.

Toinen puoliaika alkoi vauhdikkaasti ja ilman JJK-kassari Szerovayn hienoa pelastusta KPV olisi saattanut johtaa maalilla jo alle minuutin pelin jälkeen. Itälä pääsi puskemaan vapaasti oikeana pakkina pelanneen Eetu Koistisen nappikeskityksestä, mutta kuten edellä mainittiin Szerovay venytti itsensä hienosti pallon eteen.

Toinen jakso eteni tasaisesti ilman suurempia maalipaikkoja, kunnes JJK iski jälleen. Kisu Sundin kulmapotkun jälkeen pallo ajautui takaisin Sundille, joka toimitti sen takaisin maalin eteen korkeana kaaripallona. KPV:n toppareiden puristuksissa ollut Lahtinen teki itselleen tilaa ns. pelimiehen tönäisyllä ja puski röyhkeästi pallon KPV-maalin alanurkkaan. KPV-toppareista Niko Kalliokoski jäi tilanteen jälkeen pitelemään kasvojaan, mutta ainakaan itse en tilanteessa suurempaa rikettä nähnyt.

JJK:n johtomaalin jälkeen KPV aloitti raivoisan takaa-ajon. Se tuottikin monia erikoistilanteita Tarmo Koivurannan vaarallisten vapaapotkujen ja kulmien muodossa. Yksi niistä tuotti tulosta kun Lasse Linjala survoi paluupallon maalin edestä verkon perukoille. Tilannetta edelsi takatolpalla täysin yksin päivystäneen Paco Corrin puskun siivoaminen maaliviivalta.

Sitten tulikin se, mitä osa pelkäsikin. Kesken KPV:n painostuksen joku JJK-pelaajista heitti sokkopallon KPV:n rankkarialueelle. Palloon lähtivät mv Koponen ja kummallisen alakanttiin pelannut Lähderinne. Jälkimmäinen purki pallon huonosta asennosta suoraan n. 20 metrissä odotelleelle Namille, joka laukoi pallon komeasti riman kautta sisään yli vastassa olleen Koposen.

Tämän jälkeen KPV haki tasoitusta kovasti, mutta Tuomas Uusimäen (?) rimaan osunutta puskua lähemmäksi ei tänään enään päästy.

KPV:n parhaimpia olivat tänään mielestäni Itälä, joka piti Arsllania pujottelukeppinä koko sen ajan, mitä Arsllani kentällä oli, sekä Tuomas Uusimäki, joka riisti palloja ja käynnisti hyökkäyksiä tehokkaasti.
JJK:n näkyvimmät pelaajat olivat Lahtinen, sekä vikkeläkinttuiset Kari ja Nam.

Miinusta menee KPV:n Lähderinteelle ja Luokkalalle sekä JJK:n Arsllanille.

Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #582 : 22.10.2009 klo 01:01:09

Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #583 : 22.10.2009 klo 01:25:57

Azazello

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Melchester Rovers


Vastaus #584 : 22.10.2009 klo 01:32:28

Koeta palata asiaan vaikka aamulla kun promillet ovat poissa, niin ehkä tilanne aukenee.
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #585 : 22.10.2009 klo 01:45:58

Koeta palata asiaan vaikka aamulla kun promillet ovat poissa, niin ehkä tilanne aukenee.

Ehkä, mutta tilanteesta vihellettiin vapari? Itälä on noin 7 m rajan sisällä.
Han7

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi


Vastaus #586 : 22.10.2009 klo 01:57:55

Rike alkaa selvästi rankkarialueen ulkopuolelta.
niko1900

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #587 : 22.10.2009 klo 02:00:45

hei imbesilli, tuossa kuvassahan jannu on jo 20 cm ilmassa. eli jos kontakti muka tapahtui silloin, niin aika hieno hyppy, mutta ei rike. kontakti tapahtuu n. nanosekunti sen EDELLISEN kuvan jalkeen. Mee nukkumaan, ja auto pysyy sit paikallaan.
Royal

Poissa Poissa


Vastaus #588 : 22.10.2009 klo 02:00:59

Mikä helvetin rike? Täysin puhdas taklaus palloon ja samalla hyökkääjä päätti kaatua.
joku roti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"


Vastaus #589 : 22.10.2009 klo 02:01:45

Ehkä, mutta tilanteesta vihellettiin vapari? Itälä on noin 7 m rajan sisällä.

Ei juma... Joku roti!
faapio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #590 : 22.10.2009 klo 02:48:31

Onpas paljon sivuja, meni ihan useampi tunti lukiessa.

Itse peliin sitten.

KPV aloitti kyllä valtavalla kiimalla ottelun ja sehän näkyi kentällä monena rikkeenä, joista ei yhdestäkään kortti noussut.

Sen sijaan kun JJK taklasi niin kortti nousi joka kerta. Jopa tuosta Arsllanin puhtaasta liukutaklauksesta. Ihmetys oli kyllä suuri kun siitä vihellettiin. Avustavahan sen liputti.

JJK jatkoi jo liigasta tuttua hidastelua ja puolustuksessa leikittiin "karhu nukkuu" leikkiä poikittaissyötöillä, kunnes karhu heräsi ja riisti pallon ja pisti sen maaliin 1-0.

Kun sitten vihdoin tajuttiin pelata yhden kerran pystysuuntaan poikittaisen sijaan niin Lahtinen olikin yksin läpi (puolustuksen avustuksella) ja törkeästä takaapäin pilkun + punaisen (edes keltaisen) arvoisesta kaadosta vihattu ja rakastettu Tommi Kari ehti ensimmäisenä irtopalloon ja tykitti Kokkolan "hys hys" hiljaiseksi tuuletuksen saattelemana.

Ensimmäisen jakson jälkeen JJK pyyhki oman perseensä pukukopissa ja tuli hakemaan sitä voittoa ihan oikeastikin. Tosin KPV herätteli pari minuuttia jakson alussa yleisön äänijänteitä, mutta pallot pomppi nyt JJK:lle ja kyllähän Misi game saverin taas teki.

JJK nosti keskikentän linjaa ja tehokkuutta alkoi löytyä. Sundikin sai pelata välillä ihan luvan kanssa palloa ylöspäin. Tuomanenkin lisäsi kierroksia ja hänen katkonsa alkoivat toisella puoliajalla jo nostattaa sellaista kiimaa, että ruskea vana vaan paistoi KPV:n pelinrakentajien pelihousujen läpi.

1-2 johtomaali tuli kyllä melkoisen vaarattomasta tilanteesta. Itse aloin jo katsella mihin maalivahti pallon avaa, mutta kas kummaa kakkaa oli sen verran housuissa että sitä oli pelikenkien alle livahtanut ja eihän siinä kurassa sitten enää liikkumaan pääse kun kengät sutii tyhjää. Lahtinen kiitti ja pudotti marjan ärsyttävän hitaasti lipuvana ohi jähmettyneen Koposen.

Tämän jälkeen KPV alkoi pelata riskillä ja se tuotti hyvää tulosta. JJK oli liigamatseista tutuksi tulleessa ahdingossa aina erikoistilanteissa - ja olipa ahdinko suuri keskityksissäkin. Pallo pomppi ja lopulta se runnottiin maaliin ihan väkisin 2-2.

Sitten tuli taas KPV:lle ihan käsittämätön puolustuksen virhe, josta Nam ei kauaa aikaillut latoessaan 2-3 loppulukemat yläriman kautta.

Liekö KPV oli liiankin tarkasti JJK:n pelien videoita katsellut kun olivat oppineet pupeltamisen jalon taidon vastustajaltaan?

Sitten olikin JJK:n lisämaali lähellä kun KPV:n riskinotto oli kostautua parin läpiajon muodossa, mutta tällä kertaa pupellusvuoro ylivoimahyökkäyksissä oli JJK:lla.

KPV:n hurja loppukiri ei tuottanut tulosta ja rehellisesti sanottuna JJK oli parempi joukkue, vaikkakin maalit tulivat vähän helposti. Kyllähän se niin on että johtoasema sanelee tasaisissa otteluissa sen kumpi panostaa hyökkäykseen ja kumpi puolustukseen.

JJK tuli hakemaan hyvää vierastulosta ja sen sai, vieläpä suhteellisen aikaisessa vaiheessa, joten tarkoituksella pallonhallinta siirtyi sitten KPV:lle.

Hyvä kiima oli KPV:llä siitä Ylos

Sunnuntaina on sitten jo ihan eri peli.
Älkää luulkokaan että saatte keskikentällä rellestää niinkuin kotonanne saitte.

Uskoisin Prihankin jo tajuvan että KPV:n puolustus murtuu pistopalloilla ja taktiikka muuttuu poikittaissyötöistä pitkittäiseksi Harjulla.

Keskiviikkona JJK yritti pelata liian kaunista, hyökkäyksiä yritettiin rakentaa, mutta turhaan.
Paluu yksinkertaiseen pitkä ja perään -taktiikkaan purisi hyvin KPV:hen.
Tervetuloa takaisin kukkupallo!

Tervetuloa myös KPV:n bussit tänne "jyskälään". :D

Ps. Tuokaa vihreät peruukit mukananne! Katsomosta en bongannut niitä yhtään. :(

Edit: Kouvola, Kokkala mjötööh...
« Viimeksi muokattu: 22.10.2009 klo 14:52:38 kirjoittanut faapio »
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #591 : 22.10.2009 klo 07:59:13



Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #592 : 22.10.2009 klo 08:31:48

Olipa muuten aivan saatanan paska kooste.

Totisesti :D Suorastaa psykedeelinen, kuvaajalla ja editoijalla ei selvästikään mitään ymmärrystä siitä mitä ovat tekemässä.

Ja eihän tuossa kohutussa "varmaan oli pilkku" tilanteessa tosiaankaan ollut mitään. Hieno puhdas taklaus, josta vapari ja keltainen oli täysi virhetuomio.
1969

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Melchester Rovers ja Harjumäen Sisu


Vastaus #593 : 22.10.2009 klo 08:55:44

Miten Luokkala on pelannut kauden mittaan? Ilmeisesti kehitystä on tapahtunut huimasti viime vuosista. Muuten en ymmärrä että hän on avauksessa..sentään pelimiehiä penkillä.

Pelkoni siis osoittautui aiheelliseksi. En ymmärrä Korhosen ratkaisua ollenkaan. Toivottavasti joku pelaava keskikenttämies nähdään Luokkalan paikalla avauksessa seuraavassa matsissa.
« Viimeksi muokattu: 22.10.2009 klo 11:45:02 kirjoittanut 1969 »
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #594 : 22.10.2009 klo 09:22:23

hei imbesilli, tuossa kuvassahan jannu on jo 20 cm ilmassa. eli jos kontakti muka tapahtui silloin, niin aika hieno hyppy, mutta ei rike. kontakti tapahtuu n. nanosekunti sen EDELLISEN kuvan jalkeen.

Itse epäilen viimeisen kuvan pallon sijainnin perusteella, että kontakti, eli puolustajan koskeminen palloon tapahtui tuon "nanosekunnin" ennen tämän kuvan ottamista ja pallo on tässä kuvassa jo matkalla sivulle. Joten mielestäni tilanne oli puhdas pallon pelaaminen ja hyökkääjä kompastui ehkä hypystään huolimatta puolustajan jalkoihin sen jälkeen kun pallo oli jo pois tilanteesta. Puolustajan jalkojen asennosta viimeisessä kuvassa huomaa myös selvästi, että hän ei ollut missään nimessä tarkoittanut tehdä sellaista perinteistä viikatetta tai tulla nappulat edellä toisen jaloille, joten kyllä kyseessä taisi olla puhdas taklaus, mutta kun hyökkääjä lensi oman hyppynsäkin voimasta näyttävästi, niin avustava liputti ja erotuomari vihelsi.
« Viimeksi muokattu: 22.10.2009 klo 09:25:28 kirjoittanut Keskilinkki »
Kamenski

Poissa Poissa


Vastaus #595 : 22.10.2009 klo 10:08:04

Kouvolan

:peukku: muuten kiva rapo, jota en tosin jaksanut vielä lukea. On hienoa olla töissä. Kiva myös että kaikki näyttävät olevan samaa mieltä kanssani, selvä rankkari :)
Keskari

Poissa Poissa


Vastaus #596 : 22.10.2009 klo 10:18:39



Keskiviikkona JJK yritti pelata liian kaunista, hyökkäyksiä yritettiin rakentaa, mutta turhaan.
Paluu yksinkertaiseen pitkä ja perään -taktiikkaan purisi hyvin KPV:hen.

Olipa vitun paska raportti,oikein luultavasti kendolasien läpi nähtynä.Taisi ittelläs olla kuraa housuissa paikan päällä,voisit tuon pullon korkinkin nyt jo ruuvata kiinni.

Taidettiin olla aivan eri pelissä. JJköö pelas noin Kendokaupungin jouikkueena kendotermein, ihan täyttä pitkä päätyyn ja kaikki halukkaat perää taktiikkaa, onko ne joskus yrittäny rakentaa lyhyilläki? Vitun kukkahattutäti...
Fenley Stastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -


Vastaus #597 : 22.10.2009 klo 10:23:38

Lautakatsomosta (ja vihreiden lasien läpi) nähtynä selvä rankkari. Kotisohvadosentit olkoot hiljaa asiasta josta eivät mitään tiedä :)
Jarzkii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #598 : 22.10.2009 klo 10:24:58

Vittu miten paska tuo keskipohjanmaan video. Tässä huomattavasti parempi: Kooste á la Keskisuomalainen

Olipas muuten nätti tuuletus SUPER-Tommilta Tuoppi
Sälli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, ihmelannoite ja Suomen Maajoukkue


Vastaus #599 : 22.10.2009 klo 10:25:04

Olipa vitun paska raportti,oikein luultavasti kendolasien läpi nähtynä.Taisi ittelläs olla kuraa housuissa paikan päällä,voisit tuon pullon korkinkin nyt jo ruuvata kiinni.

Taidettiin olla aivan eri pelissä. JJköö pelas noin Kendokaupungin jouikkueena kendotermein, ihan täyttä pitkä päätyyn ja kaikki halukkaat perää taktiikkaa, onko ne joskus yrittäny rakentaa lyhyilläki? Vitun kukkahattutäti...
Kendo mainittu kolme kertaa. Sut on nähty. Mene vittuun.

 
Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 28
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa