Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #75 : 20.10.2009 klo 19:39:57 |
|
Hyvä kirjoitus. Eipä ole myöskään kovin paineeton paikka pelata ensi kaudella TPS:n keskikentän keskustassa, kun vertailukohtana pidetään Hämäläistä ja Brownia. Ensi kaudella varmasti pärjätään puhtaasti keskikenttien vertailussa, pärjättäisiin jo nyt (Cleaver, Kujala?,Riski), mutta pystyykö ensi kauden keskikenttä suojelemaan puolustusta ja samaan aikaan tekemään kovia tehoja toisessa päässä, yhtä hyvin kuin tämän kauden keskikenttä pystyi?
+ Lehtovaaran lähtö tähän yhtälöön vielä. Vaikeaa tulee olemaan ainakin jos Kujala vielä päättää vaihtaa maisemaa. Keskuspuolustuksen edestä ja takaa lähtevät joukkueen parhaimmat miehet niin tokihan tämä mietteliääksi vetää ensi kauden suhteen. Onneksi siihen on vielä tämän suhteen pitkä aika.
|
|
|
|
betluck
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #76 : 20.10.2009 klo 19:48:51 |
|
Ja mielestäni jossain vaihtoehtona väläytelty Paulus Roiha ei ole (vakavalla naamalla sanottuna) toivottu lisä Tepsin hyökkäykseen. Nykykuntoinen Paatelainen hakkaa nykykuntoisen Roihan satanolla. Parempia vaihtoehtoja löytyy varmasti Suomenkin rajojen sisältä nyt kun moni joukkue joutuu pienentämään budjettejaan ja käynnissä on ns. ostajan markkinat.
Höpöhöpö. Roihan nykykunnossa ei pitäisi olla mitään vikaa, vaikkakaan Mursu ei miestä jostain syystä loppukaudesta peluuttanutkaan. Onnistuneen talven jälkeen hän olisi Suomessa pelaavista hyökkääjistä ihan suvereeni ja varmasti vahvistus maajoukkueeseenkin.
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #77 : 20.10.2009 klo 20:03:01 |
|
Toivottaisin kyllä minäkin Roihan täysin varauksetta tervetulleeksi, olettaen että lääkäri antaisi puhtaat paperit.
|
|
|
|
Cartel
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #78 : 20.10.2009 klo 21:30:12 |
|
Höpöhöpö. Roihan nykykunnossa ei pitäisi olla mitään vikaa, vaikkakaan Mursu ei miestä jostain syystä loppukaudesta peluuttanutkaan. Onnistuneen talven jälkeen hän olisi Suomessa pelaavista hyökkääjistä ihan suvereeni ja varmasti vahvistus maajoukkueeseenkin.
Täytyy sanoa, ettei mitään sisäpiirin tietoa Roihan nykykunnosta ole. Mutta mikäli lähteeksi ottaa esim. tämän kauden viisi ottelua (0 maalia), viime kauden 18 ottelua (8 maalia) ja sitä ennen pari kautta lähes täysin ilman pelillistä vastuuta tai maaleja, ei kovin ruusuista kuvaa Roihan kunnosta saa. Tuo edelliskausi Veikkausliigassa on oikeastaan todella hyvä, mutta ainakin minusta olisi vain tämän meriitin perusteella hullua satsata pelaajaan, jonka neljästä viimeisestä kaudesta ainoastaan yksi ei ole ollut täysi katastrofi loukkaantumisesten takia. Eikä tuo yksi onnistunut kausikaan tainnut ihan vammoitta mennä. Roiha on kai ollut viimeksi kunnossa kaudella 2004-2005 Belgiassa - korjatkaa jos olen väärässä. Potentiaalia siis varmasti on vielä VL:n avainpelaajaksi, mutta hankintana Roiha vaan on aivan uskomattoman riskialtis. Eikä hän tule koskaan olemaan vahvistus maajoukkueelle... valitettavasti.
|
|
|
|
Satanen
Poissa
Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)
|
 |
Vastaus #79 : 20.10.2009 klo 22:40:52 |
|
Mitä mieltä täällä ollaan; pitäisikö mahdollisen uuden hyökkääjän olla vain Wusun kirittäjä, tasaveroinen kilpailija vai jopa selkeästi parempi? Olettaen tietysti, että yhdellä kärjellä jatketaan. Voipi olla, että on aika vaikea naarata kunnollista hyökkääjää, joka kuitenkin lähtökohtaisesti istuisi penkillä. Toisaalta Wusu pelasi niin hyvän kauden, että ei olisi "oikein" heittää häntä penkille.
Hyyrysen paluu?
|
|
|
|
betluck
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #80 : 20.10.2009 klo 22:43:24 |
|
Eikä hän tule koskaan olemaan vahvistus maajoukkueelle... valitettavasti.
Ainakin päättyneiden karsintojen Azeri-kotipelissä pelasi mielestäni erinomaisesti.
|
|
|
|
La Cabra Loca
Poissa
|
 |
Vastaus #81 : 20.10.2009 klo 22:46:32 |
|
Mitä mieltä täällä ollaan; pitäisikö mahdollisen uuden hyökkääjän olla vain Wusun kirittäjä, tasaveroinen kilpailija vai jopa selkeästi parempi? Olettaen tietysti, että yhdellä kärjellä jatketaan. Voipi olla, että on aika vaikea naarata kunnollista hyökkääjää, joka kuitenkin lähtökohtaisesti istuisi penkillä. Toisaalta Wusu pelasi niin hyvän kauden, että ei olisi "oikein" heittää häntä penkille.
Hyyrysen paluu?
Itse hankkisin ehkä lähtökohtaisesti tasaveroisen kilpailijan, joka olisi periaatteessa hyökkääjänä yhtä hyvä kuin Wusu, mutta pelaajana erityyppinen. Joku todella nopea ja hyvä liikkumaan ympäri kenttää ja linjan taakse, hyvä 1v1 tilanteissa, hyvä laukaus kauempaakin ja luova pelaaja joka pystyisi yllätyksellisiin ratkaisuihin. Tiedän ettei ole kovin realistista vaatia kaikkia näitä ominaisuuksia yhdeltä Liigahyökkääjältä, mutta esimerkiksi JJK:n Nam olisi mielestäni oikean tyyppinen pelaaja. Tätä toista hyökkääjää voitaisiin sitten heittää sellaisiin peleihin, joissa ei tarvittaisi Wusun vahvuuksia, pallon pitämistä ja toppareiden kanssa painimista.
|
|
|
|
Jaakko
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 20.10.2009 klo 22:48:42 |
|
Mitä parempi sen parempi. Valkoinen lammas mahtuisi hyvin.
|
|
|
|
Erkka
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #83 : 21.10.2009 klo 02:08:58 |
|
Olisiko MIFK:n jättävä Alexandros Pappas ihan paska vaihtoehto puolustuslinjaan tai sen kirittäjäksi?
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #84 : 21.10.2009 klo 09:08:47 |
|
Olisiko MIFK:n jättävä Alexandros Pappas ihan paska vaihtoehto puolustuslinjaan tai sen kirittäjäksi?
Voisi olla ihan jees peluri tuonne, ei mikään sateentekijä mutta tuo korvaisi Migun ihan kelvollisesti. Jos noita molareita aletaan spekuloida, niin miksei joku Anssi Jaakola olisi realistinen? Ei pääse pelaamaan Sienassa, ja tuossa iässä pitäisi jo alkaa saada pääsarjaminuutteja, jos haaveilee kansainvälisestä urasta. Lainalle TPS:ään siis 
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #85 : 21.10.2009 klo 11:35:23 |
|
Voisi olla ihan jees peluri tuonne, ei mikään sateentekijä mutta tuo korvaisi Migun ihan kelvollisesti.

|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #86 : 21.10.2009 klo 11:43:20 |
|
Hups, sekoitin "hieman" pelaajia
|
|
|
|
betluck
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #87 : 21.10.2009 klo 12:35:16 |
|
|
|
|
|
stonax
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #88 : 21.10.2009 klo 12:39:23 |
|
Mielenkiintoinen haastattelu tosiaan. Casagrende kertoo Pasin jatkamisen lisäksi muun muassa stadion asioista. Pelaajamarkkinoilla ollaan varovaisia ja käytännössä ensi vuoden avauskokoonpano on jo kasassa, mutta jotain sieltä tullaan hakemaan. e.Stadion hömpötys toiseen ketjuun
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.10.2009 klo 12:59:42 kirjoittanut stonax »
|
|
|
|
|
bamse
Poissa
Suosikkijoukkue: maapisteet
|
 |
Vastaus #89 : 21.10.2009 klo 12:56:54 |
|
Casa ja Malisen Juha bongattu äsken Hirvessä lounaalla. Mitäsmitäs?
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #90 : 21.10.2009 klo 13:22:50 |
|
Casa ja Malisen Juha bongattu äsken Hirvessä lounaalla. Mitäsmitäs?
Tuosta tuskin kannattaa vetää sen suurempia johtopäätöksiä. Miehet ovat vanhoja tuttuja vuosien takaa.
|
|
|
|
Tapa-62
Poissa
|
 |
Vastaus #91 : 21.10.2009 klo 15:28:19 |
|
Lehtovaara Evertonin testiin. Pidetään peukkuja.
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #92 : 21.10.2009 klo 18:26:31 |
|
Niin kai se sit on, et kun Pasi Rautiainen avaa suunsa, niin vastuu siirtyy kuulijalle. Mut et... joku hemmetin roti noissakin sentään pitäis olla, et vaikka kuinka olis Pasi Rautiainen, niin ei siinä tee kuin hallaa ja hämennä kuin omiaan kun kauden päätös- ja juhlapäivänä laukoo aivan ihmeellisiä.
|
|
|
|
|
NKNDR
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #94 : 22.10.2009 klo 21:17:53 |
|
Hieno mies ja hieno video! Kaikkea hyvää Väinölle jatkossakin 
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #95 : 23.10.2009 klo 01:18:27 |
|
Olipa hieno video  Brownille kaikkea hyvää jatkoon. Toivottavasti lunastaa paikkansa Valioliigassa tulevina kausina. Lähdössä siis Brown, Hämäläinen, Lehtovaara ja mahdollisesti Kujala, Rähmä sekä Aalto. Jos kaikki mainitut herrat lähtevät, niin heidän paikkaamisessa on kyllä toki tekemistä, mutta osa pystytään korvaamaan ihan joukkueen sisältä. Tuomalan taso riittää kyllä mielestäni ykköseksi, joten sille osastolle ei Jukan lähdettyä täydennystä tarvita. Jollei Kujala lähde, niin hän korvannee Kappen paikan aloituksessa ja Riski taas Brownin. Hankintalistalla siis: - Kovanluokan hyökkääjä/laituri, joka enemmän kuin korvaisi mahdollisesti lähtevän Paatelaisen. - Pallolliseen pelaamiseen pystyvä toppari+mahdollisesti laitapakki. Riippuen lähinnä nyt Rähmän ja Aallon jatkosta. - 1-2 keskikenttäpelaajaa, edelleen riippuen lähtijöistä. Jos Kujalakin lähtee, niin keskikentän pohjalle tarvitaan isoa vahvistusta. Mielenkiintoinen talvi on edessä TPS:n kohdalla, monessakin mielessä.
|
|
|
|
Mills
Poissa
|
 |
Vastaus #96 : 23.10.2009 klo 10:35:08 |
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 23.10.2009 klo 10:38:12 |
|
Olipa hieno video  Brownille kaikkea hyvää jatkoon. Toivottavasti lunastaa paikkansa Valioliigassa tulevina kausina. Hankintalistalla siis: - Kovanluokan hyökkääjä/laituri, joka enemmän kuin korvaisi mahdollisesti lähtevän Paatelaisen. - Pallolliseen pelaamiseen pystyvä toppari+mahdollisesti laitapakki. Riippuen lähinnä nyt Rähmän ja Aallon jatkosta. - 1-2 keskikenttäpelaajaa, edelleen riippuen lähtijöistä. Jos Kujalakin lähtee, niin keskikentän pohjalle tarvitaan isoa vahvistusta. Mielenkiintoinen talvi on edessä TPS:n kohdalla, monessakin mielessä. Hankalaksi mennee. Tuossa on niin monta aukkoa tukittavana ja case Inter 2009 todisti, ettei ainakaan ihan pikkurahalla kovia hankintoja tehdä. Mahdolliset siirtokorvaukset auttavat tietysti, mutta kun talous on mitä on.... Mielenkiintoista tulee, se on varmaa.
|
|
|
|
JAK
Poissa
|
 |
Vastaus #98 : 23.10.2009 klo 11:23:13 |
|
Lähdössä siis Brown, Hämäläinen, Lehtovaara ja mahdollisesti Kujala, Rähmä sekä Aalto.
Rähmönenkin lähdössä  Lisätietoja?
|
|
|
|
PallonPyörittäjä
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 23.10.2009 klo 11:24:29 |
|
Rähmönenkin lähdössä  Lisätietoja? ei oo....jotain pientä viritystä on ollut kuulemma
|
|
|
|
|
|